„Doelsaldo moet misschien weer beslissing geven9 ORANJE: NU ZEKERHEID Knobel: "op papier gunstig" Nederland loot opnieuw Belgie Lotto/toto Loling voorronden WK voetbal 1978 Toch zonder Cruijff en Neeskens tegen Italianen VRIJDAG 21 NOVEMBER 1975 PAGINA 13 ROME Nederland is in de voorronde van de strijd om het wereldkampioenschap 1978 ingedeeld in groep vier met België, IJsland en Noord-Ierland. Nederlands loting voor het wereld kampioenschap voetbal is gisteren in Rome met genoegen aangehoord.. De spelersgroep en coach Knobel waren van mening dat het lot Nederland niet slecht gezind is geweest. Routinier Wim Jansen: "Ik heb gehoord dat de Belgische trainer Raymond Goethals zal verdwij nen. Misschien stappen de Belgen dan wel van hun verdedigende systeem af, gaan zij heel anders spelen. De Belgische ploeg was al geen gemakke lijke tegenstander en er kan heel wat veranderen in de komende jaren." René Notten meende ook dat België altijd een gevaarlijke klant is geweest. "Wij spelen tegen de Belgen een derby, en dat is altijd moeilijk. Er is tussen beide landen een enorme rivaliteit op sport* gebied, vooral in het voetbal. Het zal niet gemak kelijk zijn. het is zelfs niet uitgesloten dat net als bij het vorige wereldkampioenschap het doelsaldo de beslissing moet brengen. Toch gelooi ik dat onze vooruitzichten niet slecht zijn." Jan Peters had min of meer dezelfde gedachten "Ik vind het niet een echt gemakkelijke groep. België moet beschouwd worden als een redelijk moeilijke tegenstander en Noord-Ierland zorgt in ternationaal ook voor verrassingen. Werkelijk ge makkelijk is het niet. maar van die vier ploegen is Nederland zonder meer die met de meeste kwali teit. Kracht echter is geen zekerheid voor winst." Johan Zuidema was veel optimistischer. "In deze groep moeten wij zonder meer kwalificatie voor c"5 eindronden kunnen verwezenlijken." Frans TMissen sloot zich aan bij zijn oud-clubgenoot. "Het valt niet tegen. Alleen België zie ik in deze groep als een moeilijke tegenstander."' Ruud Geels vond dat Nederland het nauwelijks beter had kun nen treffen. "Twee van de drie tegenstanders ken nen wij goed. Met IJsland hebben wij vorige keer r-i- n-opn moeilijkheden gehad en ik geloof niet dat België beter voetbalt dan wij." De Van de Kerk- hoff-tweeling stelt zich op het standpunt dat de indeling met deze tegenstanders voor Nederland geen probleem mag betekenen. Willy van de Kerk- hoff"Wat ik van Noord-Ierland heb gezien geloof ik dat we dit land wel kunnen uitsluiten. Zelfs wanneer je ei-van uit gaat dat zij spelers uit de Engelse competitie halen, geloof ik nooit dat het een zodanige eenheid wordt, die het ons moeilijk zou kunnen maken." Aanvoerder Ruud Krol hield enige slagen om de arm. "Tegen België hebben wij nooit gemakkelijke wedstrijden gehad. Ik houd rekening met de mo gelijkheid dat opnieuw het doelsaldo beslissend kan zijn. Als we daarvan zouden uitgaan kunnen we ook tegen de zwakkere tegenstanders zo voet ballen dat het saldo in ons voordeel zal uitvallen." In Europese voetbalkringen wordt het tweede achtereenvolgende treffen tussen Nederland en België in de strijd om één plaats in de eindronde van een toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, algemeen als een van de spektakelstukken beschouwd. Algemeen herinnert men zich nog de twee doelpuntloze gelijke spelen uit het vorige eindtoernooi. waardoor beide landen gelijk in pun ten eindigden, doch Nederland zich plaatste voor West-Duitsland door een beter doelsaldo. Dat het Belgische voetbalelftal nog steeds tot de sterkste van Europa behoort, wordt bewezen door het feit dat de Belgen zich plaatsten voor de kwartfinales van het toernooi om het Europees kampioenschap. De loting voor de Europese zone, die gisteren aan het begin van de avond werd verricht in Gua temala Stad, bracht enkele groepen waarin zeer spectaculaire wedstrijden zijn te verwachten. Spannend zal het ongetwijfeld worden in de groe pen zeven, acht en negen. In groep 7 komen Schotland. Tsjecho-Slowakije en Wales tegen el kaar uit. Schotland was in 1974 de enige Britse deelnemer, die de eindronde haalde. In groep acht komen Joego-Slavië, Spanje en Roemenië uit. en in groep negen spelen tegen elkaar de Sovjet-Unie Hongarije en Griekenland. George Knobel: „We moeten nu maar eens verlost worden van het België-syndroom". Rome Nederland in de voorronde van het wereldkampioenschap in een poule met Noord-Ierland, IJsland en Belgie, zo wilde de loting in het verre Guatemala. „Een lichtere groep had je je natuurlijk niet kunnen wensen", stelde Wim van Hanegem in Rome. George Knobel praatte natuurlijk andere taal. De bondscoach: „Toen we het gistermiddag dus voor we wisten hoe de loting zou zijn naar de training reden, hoorde je in de bus: „Het beste kunnen we Nederlands Indie, Suriname en het voormalige Nieuw- Guinca loten". „En als je dan Belgie, IJsland en Noord-Ierland krijgt, wordt er al snel gezegd: „Nou, zo veel scheelt het eigenlijk niet'.' „Natuurlij,k op papier lijkt de loting ik kan niet anders zeggen gunstig. We hebben uiteraard zonder meer een redelijke kans om Argentinië te halen. Maar dan moeten we wel verlost raken van het Belgie-syndroom en moet in de kwalificatiewedstrijden laat ik het zo uitdrukken de bloem van de Nederlandse voetballerij er ook bij kunnen zijn. Enfin, je begrijpt wel wat ik bedoel". Ook de Oranje-spelers in Rome, zagen de WK-toekomst optimistitsch tegemoet. Al waren er natuurlijk spelers die vondec dat je niet al te gemakkelijk over de poule mocht praten. Ruud Geels bijvoorbeeld. De huidige topscorer van Nederland: „Als tegen die tijd Raymond Goethals nog bij Belgie bondscoach is, kunnen wij het toch verdraaid moeilijk krijgen. Je mag Belgie in elk geval nooit onderschatten. Trouwens, bij Noord-Ierland lopen veel knapen rond die in de Engelse eerste League voetballen. Die Ieren kunnen ook sterk voor de dag komen". Waarna Ruud Geels zei wat in feite iedereen in het Oranje-kamp heimelijk dacht"Maar we moeten er in Argentinië bij kunnen zijn. Om bij de laatste zestien te komen is uiteraard mogelijk". ADVERTENTIE MICROXORFBAL FÏDES PACTA tegen PKC 5 Meihal a.s. zaterdag aanvang I 6.1 5 uur. DEN HAAG De uitslag van lot to en toto van het afgelopen week einde: LOTTO Aantal deelnemers: 934.490 Bruto inleg: fl. 3656.550 Prijzenbedrag: fl. 1.736 861. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 naar de le prijs van de volgende week. He overige 4/5 deel wordt in gelijke verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs. Tweede prijs: 5 winnaars, die bru to elk fl. 59.053,- ontvangen, Derde prijs: 230 winnaars, die elk per kolom fl. 1.661,- bruto ontvan gen. die Vierde prijs: 10.833 elk per kolom fl. 43.- ontvangen. Vijfde prijs 14.150 winnaars, die elk p*er kolom fl. 33,- ontvangen. Jackpot voor de lotto van as. zon dag f 121580,-. TOTO Aantal deelnemers: 258.588. Bruto inleg: fl. 759.928,- Eerste prijs: 31 winnaars, die elk bruto fl. 4.657,- ontvangen. Tweede prijs: 732 winnaars, die elk per kolom fl. 123,- ontvangen. Dercte prijs: 6.912 winnaars, die elk per kolom fl. 18,- ontvangen. GUATEMALA Aan het toer nooi om het wereldkampioen schap voetbal 1978, waarvan de eindronden in Argentinië worden gespeeld nemen 106 landen deel. Gastland Argentinië en wereld kampioen West-Duitsland zijn vrijgesteld van het spelen van voorwedstrijden. In het eindtoer nooi zullen, zoals gebruikelijk, zes tien landen uitkomen, waarvan acht uit Europa (afgezien van West-Duitsland) De wedstrijden voor de voor ronden moeten tussen 1 januari 1976 en 1 december 1977 worden De loting voor de negen Euro pese groepen van de voorronden had het volgende resultaat: groep 1: Polen, Portugal, Dene marken en Cyprus; groep 2: Ita lië, Engeland, Finland en Luxem burg; groep 3: Oost-Duitsland, Oostenrijk, Turkije en Malta; Groep 4: Nederland, België, Noord-Ierland en IJsland; groep 5: Bulgarije, Frankrijk en Ier land; groep 6: Zweden, Zwitser land en Noorwegen; groep 7: Schotland, Tsjechoslowakije en Wales; groep 8: Joegoslavië, Spanje en Roemenië; greep 9: Scwjet Unie, Hongarije en Grie kenland. Amerika/Caraibische gebied: groep 1: Canada, Mexico en de Verenigde Staten; groep 2: Gua temala, Honduras, El Salvador, Costa Rica en Panama; groep 3: Nederlandse Antillen, Barbados, Cuba. Guyana en Haïti. De drie groepswinnaars spelen voor een plaats in het eindtoernooi. Azië/Oceanië: groep 1: Hong Kong, Indonesië, Maleisië, Singapore, SRI Lanka en Thailand; groep 2: Israël, Ja pan, Noord-Korea en Zuid-Korea; groep 3: Iran, Irak, Saoedi Arabië en Syrië; groep 4: Bahrain, Koe weit, Verenigde Arabische Eme- ritaten en Qatar; groep 5: Aus tralië, Nieuw Zeeland en Taiwan. De groepswinnaars spelen voor een plaats in het eindtoernooi- Afrika: groep 1: Algerije en Libië; groep 2: Marokko en Tunesië; groep 3: Ghana en Guinea; groep 4: Se negal en Togo; groep 5: Zaïre en Centraal Afrikaanse Republiek; groep 6: winnaar van Sierre LeoneNiger tegen - Nigeria; groep 7: Kongo en Kameroen; groep 8: winnaar van Opper Volta Mauretanië tegen Ivoorkust; groep 9: Egypte en Ethiopië; gx-oep 10: Soedan en Kenya; groep 11: Oeganda en Tanzania; groep 12: Zambia en Malawi. De winnaar van groep 1 speelt tegen die van groep 2, die van groep 3 tegen groep 4 enz. in de tweede voorronden. Vervolgens spelen die winnaars weer tegen elkaar. Er blijven dan drie landen over (winnaar groep 1 t/m 4, groep 5 t/m 8 en 9 t/m 12) die in een hele competitie strijden om een plaats in het eindtoernooi. Zuid-Amerika: Groep 1: Brazilië, Paraguay en Columbia; groep 2: Uruguay, Bo livia en Venezuela; groep 3: Chili, Peru en Ecuador. De groepswin naars spelen een gehele compe titie. De nummers één en twee daarvan gaan over naar het eind toernooi. Nummer drie speelt te gen de winnaar van de Europese gi-oep 9. ROME Ondanks de dood van generaal Franco zal er zondag in Spanje normaal voor de Spaanse voetbalcompetitie worden gespeeld. De Spaanse regering hief het aanvankelijk afge kondigde speelverbod in verband met de nationale rouw op. In een verklaring deelde de rege ring mee dat zondagmiddag vanaf 15.00 uur alle culturele- en sportmanifestaties normaal door gang kunnen vinden. Zomaar een bericht tussen de berichten, zoals die dagelijks van de telexen rollen. Het bracht George Knobel en de Oranjeklanten echter zekerheid. Eindelijk. Geen Cruijff dus en geen Neeskens. Maar voor het zo ver was. Van het vertrek op Schiphol tot 's avonds heel laat hield de gedachte aan de beide Johannen Oranje in een wurgende greep. „Franco dood, Cruijff komt", meldde gistermiddag een Romeinse krant met koeien van letters over de hele pagina boven een artikel. George Knobel echter zei vrijwel gelijktijdig met een zucht: „Volgens mij krijgen ze het nooit voor elkaar". 13.00 uur Schiphol: George Knobel: „Ik weet op dit moment nog niet of er dit weekeinde in Spanje wordt gevoetbald. Maar wordt er niet gespeeld, dan probeer ik Cruijff en Neeskens er bij te krijgen. Natuurlijk. Ik besef ook wel dat er voor de Johannen sentimenten meespelen hoe zou men het in Spanje vinden als ze met ons gaan voetballen, terwijl het land daar in rouw is gedompeld? maar als bondscoach heb ik imaar een opdracht: een zo sterk mogelijk elftal samenstellen." 14.20 uur in de lucht tussen Amsterdam en RomeSecretaris penningmeester Henk Burgwal van de KNVB: „Zo gauw we hoorden dat er een kans was dat Cruijff en Neeskens toch met ons mee zouden kunnen doen, hebben we nee ik zeg niet wie kontakt opgenomen met Barcelona. Natuurlijk willen we ze er bij hebben. En ik denk niet dat Cruijff en Neeskens als Nederlanders zo erg zullen treuren dat Franco is overleden." „Maar vanuit Rome doet de KNVB er overigens niets meer aan om ze er bij te krijgen. Dat moet het Merckx rijdt Ahoy' in Eddy ROTTERDAM Merckx zal deelnemer wielerzesdaagse van Rotterdam, die van 22 tot en met 27 janua ri 1976 in sportpaleis Ahoy zal worden gehouden. Woensdag nacht bereikten de organisato ren van de Rotterdamse zes daagse overeenstemming met de Belg. Ook diens landgenoten Patrick Sercu, met wie Merckx momenteel samenrijdt tijdens de zesdaagse van Gent, en Rik van der Linden, de winnaar van de groene trui in de Ronde van Frankrijk 1975, zullen in Rotterdam van start gaan. thuisfront maar doen. Jacques Hogewoning blijft vandaag nog in Nederland. Hij komt pas vrijdag naar Rome." Gisteravond, om 20.20 uur, na de persconferentie. George Knobel: „Ik weet nog steeds niet hoe de zaken er voor staan. De berichten die ik uit Spanje heb ontvangen, zijn zo verwarrend. Overigens word ik er langzamerhand doodziek van. Elke keer is het hetzelfde liedje. Komen ze wel, komen ze niet? Er moeten gewoon vaste afspraken worden gemaakt. Maar ja, over die zaak draag ik de verantwoordelijkheid niet." „Overigens heeft deze onzekerheid nu voor- en nadelen. Nadelig is het natuurlijk dat er op het ogenblik twee jongens bij ons rondlopen die denken: „Als ze komen, kost het mij mijn plaats". Zoiets geeft onrust. Logisch". „Maar aan de andere kant kan een beetje spanning voor de wedstrijd ook erg positief werken. Dat is wel vaker gebleken." Gisteravond om 20.45 uur. George Knobel, bijna opgewekt: „Ik hoor net dat de Spaanse competitie gewoon doorgaat. Nou, dat betekent dan dat het hele probleem de wereld uit is. Dus moeten we het nu zonder Cruijff en Neeskens gaan redden. Nou dat kan. Het elftal is ook zonder hen sterk genoeg. En iedereen is fit." En daarna: "Maar stel nau dat ze toch nog komen Neeskens en Cruijff: „Stel nou dat ze toch nog komen", ÉÉEA/Së £DA/-rf-fEiz- £V£/J ££Al koetts stw&J- /A/AET 8£K££- OU£L 7StS£A/ AAZ£T I3&-? STAASJ 7AA/E T£C£AS 83 A£7~S77a>F- SAAOP££'J ££- MEK/ 8£T 21 l/aafs...

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13