Grotere autonomie Wales en Schotland aangekondigd Compromis haringvangst in de Noordzee: 87.000 ton NAAST HET NIEUWS '\foor mij waren al die spaarrentepercentages één pot nat'. 'Totdat ze me bij de NMB wegwijs maakten'. Anti'terreur-wet in Engelse troonrede Hospitaal Lambarene gaat dicht Onbemande koppelt aan Sojoez-20 Saljoet SALT VERDAAGD De NMB denkt met u mee. Probeer 't. PAGINA S LONDEN (Reuter) Tijdens een gezamenlijke zitting van Ho ger- en Lagerhuis heeft Koningin Elizabeth II gisteren namens de Labourregering Harold Wilson het nieuwe parlementaire jaar geopend met een troonrede waarin, overigens zonder de tails te geven, een grotere autonomie voor Schotland en Wales in het vooruitzicht wordt gesteld. "Mijn regering zal wetsvoorstellen parlementaire kring, indienen voor de instelling van ver- gaderingen in Schotland en Wales, die binnen het raam van het Ver enigd Koninkrijk ruime regerings verantwoordelijkheid zullen uitoe fenen', aldus de koningin in haar troonrede die overigens weinig of geen onverwachte punten bevatte De kwestie van meer zelfbestuur voor Schotland en Wales, waarover de regering binnen tien dagen in een witboek concrete voorstellen zal doen. wordt een van de belang rijkste constitutionele aangelegenhe den sinds eeuwen. Krachtens de onder het begrip 'devolution' bekend staande plannen van de Labourregering zou Schot land een eigen uitvoerende macht krijgen die in intern-Schotse aange legenheden vrijwel onafhankelijk wordt, hoewel de uiteindelijke ver antwoordelijkheid bij de centrale re gering in Londen blijft liggen. Met hetzelfde voorbehoud zou Wales een eigen bestuurlijk lichaam krygen. De wetsvoorstellen van de rege ring zullen volgens waarnemers ze ker tot felle debatten aanleiding ge ven en het wordt onaannemelijk geacht dat deze voor het eind van deze zittingsperiode, najaar 1976 kunnen zijn afgerond. Gezien het feit dat de IRA-terreur in Engeland blijft voortwoeden was het House of Lords met de strengst mogelijke maatregelen beveiligd. De koningin kondigde in dit ver band ook de indiening van een nieu we anti-terreurwetgeving aan die een hechter doortimmerde versie wordt van de vorig jaar afgekondig de noodwet. De debatten over dit wetsvoorstel 'zullen ongetwijfeld voor sommige aanleiding zijn de discussie over wederinvoering van de doodstraf, voor terroristen wier acties bewust mensenlevens ei sen, te heropenen. De regering Wilson kondigde aan dat de vorig jaar ingediende voor stellen tot nationalisatie van de vliegtuig- en scheepsbouwindustrie, opnieuw ter tafel zullen worden ge bracht. De beleidsvoorstellen bevatten voorts twee zeer controversiële punten - een wet die de particuliere zieken huisbedden uit het pakket van de nationale gezondheidszorg wil afvoe ren, wat door de medische professie niet in dank zal worden afgenomen, en een wet die de plaatselijke en re gionale onderwijsoverheden wil dwin gen zich te conformeren aan het 'all- in' schoolsysteem, waardoor extra begaafde leerlingen niet langer op 11-jarige leeftijd worden uitgeselec teerd voor de betere scholen. In de buitenlandse politiek blijft de Britse regering een koers volgen die streeft naar verdere ontspanning tus- n Oost en West, internationale maat regelen tegen de inflatie en een op timale samenwerking in NAVO-ver- band. PARIJS AP) Het hospi taal dat in het Gabonese Lam barene door Albert Schweitzer is opgericht zal waarschijnlijk in januari gesloten worden we gens em gebrek aan financiën, aldus de vereniging vrienden van het hospitaal. De vereniging zei dat de Gabo nese regering, die het zieken huis beheert, een internationa le aktie voor het bijeenbrengen van middelen om het te ver nieuwen. had gevoerd maar dat deze aktie te weinig heeft opge leverd. De enige hoop op voort zetting van het ziekenhuis is di recte aktie van de regering van de Westafrikaanse staat. De lepra-kolonie die ook door Schweitzer is gesticht zal onaf hankelijk van het lot van 't zie kenhuis blijven bestaan. LONDEN (AP AFP) De Noordoost-Atlantische visserijcom missie, waarin de regeringen van vijftien landen vertegenwoordigd zijn, heeft voorgesteld de haring vangst in de Noordzee in het eerste halfjaar 1976 te beperken tot 87.000 ton. Het advies van visserijbiologen de vangst in deze zee gedurende het hele jaar 1976 stil te leggen om de haringstand weer wat op peil te brengen, is dus 'niet opgevolgd. In de komende maanden zullen de deelnemende landen nog gele genheid hebben, bezwaren te ma ken tegen de voor hen voorgestelde maximum-hoeveelheden. Eerder, in mei van dit jaar, had de commissie voor de periode 1 ju li 1975 eind 1976 (andoerhalf jaar) een maximum-vangst van 254.000 ton voorgesteld. Tijdens de vergadering, die de commissie van dinsdag 11 tot en met woensdag 19 november in Londen heeft gehouden, heeft IJs land zich voor het algehele haring vangstverbod uitgesproken. Het kreeg steun van slechts twee ande re leden der commissie. Het nu bereikte compromis zou door Frankrijk zijn voorgesteld. In mei of juni volgend jaar gaat de commissie opnieuw vergaderen. In de commissie zijn vertegen woordigd België, Denemarken, Frankrijk, West- en Oost-Duits- land, IJsland. Nederland, Noorwe gen, Polen, de Sowjet-Unie, Zwe den, Engeland, lei-land, Spanje en Portugal. Britse treilers voor de IJslandse kust hebben via de radio de Britse regering de eis gesteld: "Geef ons binnen drie dagen bescherming van de marine of we trekken ons terug", aldus een woordvoerder van het Ministerie van Visserijzaken. Volgens de woordvoerder hadden de treilers daarop de opdracht ge kregen zich te verzamelen voor de kust van IJsland waar ongewapen de bevoorradingsvaartuigen van olie installaties, door de Britse rege ring als beschermingsvaartuigen gehuurd, gisteren later arriveerden. De radioboodschap van de trei lers werd bekendgemaakt, kort na dat de minister van Visserijzaken Fred Peart aan journalisten had medegedeeld dat de vissers erg blij waren met de regeringsplannen hun vaartuigen te beschermen te gen de IJslandse kanonneerboten. Volgens de kapiteins van de trei lers zijn de onbewapende bescher mingsschepen echter niet in staat werkelijke veiligheid te garanderen. In deze kerncentrale in het Beierse Gundremmingen aan de Donau vond gisteren het eerste dodelijk ongeluk in een West- duitse kerncentrale plaats. De reactor was gisteren buiten wer king gesteld in verband met enige kleine reparaties- Tijdens deze werkzaamheden spoot plot seling stoom uit 'n ventiel waar door twee mannen werden ge troffen. Een van de reparateurs kwam daardoor om het leven, een andere werd levensgevaar lijk gewond. De stoom was enigszins radio actief, waardoor de radioactivi teit binnen 't gebouw ongeveer tweemaal zo hoog werd als nor maal, maar nog ver beneden de veiligheidsgrens voor de ge zondheid. Omwonenden hebben in het geheel geen gevaar ge lopen. De oorzaak van de dood en verwondingen was uitsluitend de hitte van de stoom. BESCHEIDENHEID ZELVE In Groot-Brittannië is iemand die in 27 jaar geen loonsverhoging heeft gehad eenvoudig omdat zij niet vond dat dit nodig was. Als werkster in dienst van de gemeente kreeg mevrouw Jane Tait 27 jaar geleden een weekloon van 12,5 pond en dat heeft zij tot heden gehad. Want de gemeente ontdekte dit en vond dat er iets aan moest wor den gedaan. Nu is haar loon opgetrokken tot 31,5 pond per week ter wijl haar aan achterstallig geld een bedrag van 4.000 pond zal wor den uitbetaald. „Ik had er nooit iets aan gedaan", aldus zei de 57-jarige vrouw, „omdat ik mijn werk met veel plezier deed en dat vond ik als be loning genoeg." KERSTGESCHENK VOOR „FIJNPROEVERS" Voor de man of vrouw die alles heeft, biedt juwelier Sidney Mobell in San Francisco het kerstgeschenk: een 14-karaat gouden muize- val met een diamanten afgezet klemmetje voor het lokaas. De prijs is 3.000 dollar en, volgens Mobell, gaat het artikel. Als dat nog niet voldoende is, kan de klant er een gouden muisje bijkopen met diamanten oogjes. EERLIJKE VINDER De Arnhemse politie bewaart op het bureau gevonden voorwerpen een kleine „schat" aan gouden, zilveren en doublé-sieraden. Een 13-jarige jongen uit Arnhem vond de sieraden op het Waardmans- pad en ging ermee naar de politie, die voor een compleet raadsel staat. De waarde van de horloges, ringen met stenen en armbanden looDt in de vele duizenden guldens, aldus de politie, die om inlichtingen vraagt (telefoon: 085-422222). SINTERKLAAS MET PIMPELNEUS Zwarte Piet met een hoed op zijn hoofd ln plaats van een muts. Een hoed bovendien, die zo groot is, dat hij niet eens door de schoorsteen kan. En Sinterklaas met een pimpelneus. Dat kan niet. Dat gaat te ver. En daarom wil de kinderboeken schrijfster Margreet Bruijn dat haar pas verschenen boek „Sinter klaas en de Hulpzwartepieten", waarin deze illustraties staan, zo snel mogelijk uit de boekwinkel wordt genomen. Die eis stelde de schrijfster gisterenmiddag in een kort geding voor de rechtbank in Utrecht. Zó ergerde zy zich aan de 17 tekeningen, die de uitgever „De Fontein" in de Bilt tegen haar wil in het boekje heeft opgenomen. „De tekeningen zijn niet in de stijl van de Nederlandse Sinterklaas zo betoogde de advocaat van de schrijfster. Volgens een expert van het Nederlandse Bibliotheek en Lectuurcentrum zullen de kinderen zich terecht afvragen hoe een zwarte piet met zo'n grote hoed ooit door een schoorsteen kan. De andere deskundige, de acteur Jaap ter Haar, toonde zich „verbaasd en geschokt", door de tekeningen, die gemaakt zijn door de Duitse illustrator Langenfass. LATE BESTELLING De directeur van de stichting streekbelangen oost-Gelderland ls niet van plan twee rekeningen van de Staatsuitgeverij van samen f 21,88 te betalen voor de levering van enkele waterstaatskaarten. De stiohting had deze kaarten eind november 1962 besteld. Directeur H. P. Varenhorst van de SSOG schreef aan de Staats- uigeverij dat zijn accountant had becijferd, dat in een dergelijk ge val een „vergoeding voor stagnerende werkzaamheden ten gevolge van niet tijdige levering benodigde gegevens door derden" passend zou zijn ter grootte van f 21,89. Hij stelt voor de rekeningen als vereffend te beschouwen. „Het resterende bedrag ad f 0,01 zal onze stichting bij deze gaarne aan 's rijkskas schenken als bijdrage aan het bestaande tekort van f 15 miljard", aldus de brief aan de Staats uitgeverij. ADVERTENTIE MOSKOU (AP) Het onbeman de Russische ruimteschip Sojoez-20 ls gisteren vastgekoppeld aan het ruimtestation Saljoet-4 dat in een baan rond de aarde draait, zo heeft het Russische persbureau Tass be kend gemaakt. De Soejoez-20 die maandag was ge lanceerd, koppelde aan het ruimte- laboratorium voor wat Tass noem de een "test met de constructies en de boordapparatuur van beide ruim teschepen in een gezamenlijke vlucht". De Saljoet-4 cirkelt reeds sinds 26 december 1974 rond de aarde en heeft twee maal een bemanning van Russische kosmonauten aan boord Tass zei dat toen de Sajoet-20 een maal in een baan rond 'de aarde was gebracht, een "opsporings-, nade- rings-, dokkings- en koppelingsma noeuvre met het ruimtestation" werd uitgevoerd met behulp van de radio- en computerapparatuur aan boord van de twee ruimteschepen. GENèVE (DPA/UPI) De Sow- jeï-Unie en du Verenigde Staten heb ben meegedeeld hun sinds enige tijd vastgelopen onderhandelingen over de beperking van strategische wapens (SALT-2) in Genève pas op 3 december te hervatten. Dit ls ge meld na de 134e formule zitting sinds het begin van deze SALT-ron- de op 21 november 1973. De onderhandelingen moeten leiden tot een nieuwe overeenkomst die het in 1977 aflopende voorlopige ak koord mout vervangen. De basis van het verdrag, door president Ford en de Russische partijleider Brezj- new in 1974 in Wladiwostok aange geven, is de beperking van het aan tal vervoermiddelen van strategische wapens tot maximaal 2400 voor elk van beide partijen. Hiervan mogen er 1.320 raketten met meervoudige kernkoppen zijn. Sinds het midden van dit jaar zijn echter ernstige moeilijkheden ont staan over door beide partijen ont wikkelde nieuwe wapensystemen. Op 'n dag, toen ik wat geld van m'n privérekening opnam, begon de man van de NMB over spaarrente. Hij had gezien dat er vaak aardig wat geld op mijn rekening bleef staan. Volgens hem kon ik over dat geld meer rente krijgen wanneer ik elke maand een bedrag van mijn privérekening naar een spaarrekening liet over schrijven. Met een NMB Spaarautomaat gaat zoiets zelfs automatisch. En hoe langer je je geld laat staan, hoe hoger de rente wordt die je kunt krijgen. Omdat ik op dat moment nog niet wist hoe lang ik mijn geld kon missen, maakte die NMB-man me ook nog attent op andere spaarvormen, zoals de Bonusspaarrekening.Dat heeft-ie me allemaal goed duidelijk verteld. Mijn dochter van vijftien bijvoorbeeld gaat nu Zilvervloot sparen bij de NMB. Dan krijgt ze later van de overheid een extra premie van 10% over het gespaarde bedrag plus de rente. Sinds die man van de NMB me wegwijs heeft gemaakt, zal niemand mij meer horen zeggen dat alle spaarrentepercentages NEDERLANDSCHE één pot nat zijn. MIDDENSTANDSBANK

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9