Ingreep lonen nabij Surinaamse grondwet aangenomen Volkstelling van 1971 werd groot fiasco Voorlichting via radio en tv voor de consument 'GREEP OP INVESTERING MOET LOSSER' Mysterie Uit in de Randstad DONDERDAG 20 NOVEMBER PAGINi DEN HAAG (SP) De volkstel ling van 1971 dreigt een compleet fiasco te worden. De verwerking van de cijfers is al drie tot vier jaar verlaat. Op het ogenblik zijn pas twaalf van de honderd miljoen cijfers verwerkt. De telling, waar over indertijd veel ophef is gemaakt heeft 27 miljoen gulden gekost. Dit werd gisterenavond in de NOS- rubriek Den Haag Vandaag bekend gemaakt. De heer De Jonge van de afdeling Volkstelling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek gaf toe dat de uitwerking van de cijfers van de volkstelling inderdaad nogal wat ver traging heeft opgelopen. Volgens hem heeft vooral de discussie over de volkstelling veel invloed gehad. Er is indertijd flink geprotesteerd te gen de volkstelling. Diverse mensen weigerden hun medewerking of vul den verkeerde gegevens in. "Behalve deze obstructie, zijn er ook nog verschillende andere oorza ken voor de vertraging", aldus de heer De Jonge van het CBS. Een daarvan is de overplaatsing van het CBS van Den Haag naar Heerlen. "Op dit moment is mijn afdeling op gesplitst tussen Den Haag en Heer len". Voor diverse ministeries en meenten komen de resultaten de volkstelling nu veel te laat ge- nog enig nut te hebben. Wethouder Riezenkamp van Rotterdam zei: "De gegevens zijn totaal verouderd als we ze krijgen. Ze hebben uit sluitend nog historische waarde". Het Tweede Kamerlid Scha kel (ARP), die zich indertijd een voorstander toonde van de volkstel ling: "Toen de gegevens op het for mulier van de volkstelling in 1971 moesten worden ingevuld, zei ik, is alles. Nu zeg ik weer, is dat nu alles, als ik het bereikte resul taat zie. Het stemt toch wel tot na denken. Er is zoveel geld ingestoken. Ik vind wel dat de Kamer dit niet zonder meer als kennisgeving kan aannemen. Want om een volgende volkstelling te kunnen houden, moet je toch echt wel van het nut over tuigd zijn". De volgende volkstelling zal wor den gehouden in 1981. Met algemene stemmen PARAMARIBO (ANP) De Staten van Suriname heb ben gisteravond na drie dagen debatteren met algemene stemmen de grondwet van het na 25 november onafhanke lijke Suriname aangenomen. Direct na de stemming in de Statenzaal ontplofte buiten het gebouw vuurwerk en zon gen de aanwezigen binnen het Surinaamse volkslied ten te ken van de verbroedering, die naar ieders mening tijdens het soms felle debat was ontstaan. Premier Arron en. oppositieleider Lachman stonden elkaar moe, maar duidelijk voldaan de hand te schud den met beiden een bloemenkrans om de schouders. Zij verklaarden deze dag als het hoogtepunt in hun leven te beschouwen. "Deze dag is in feite belangrijker dan de onafhankelijkheid zelf". Lachmon zei: "Ik wil niet zeggen dat deze grondwet de beste is van de wereld, maar hij doet zeker niet onder voor die van andere democratische lan den". De oppositieleider was tevreden, De regering had op vijf voor de op positie principiële punten geheel of gedeeltelijk toegegeven, zodat Lachmon zijn ingediende amende* mernten op de grondwet weer kon intrekken. Premier Arron deed namelijk de toezegging dat acht maanden na de onafhankelijkheid verkiezingen zul len worden gehouden en zegde bo vendien toe dat die verkiezingen zullen worden gehouden volgens het huidige Surinaamse kiessysteem dat voor een deel is gebaseerd op districten en voor een deel op lan delijke evenredige vertegenwoordi ging. Op het onderdeel "krijgs macht" werd alsnog de bepaling in de grondwet opgenomen dat de Su rinaamse krijgsmacht "in structuur en samenstelling een doorsnede moet zijn van de gehele Surinaam se bevolking". Oppositieleider Lachmond trok het amendement over de nationalisatie van bedrij ven in omdat hij achteraf tot de overtuiging was gekomen dat er in de grondwet genoeg waarborgen zijn dat nationalisatie niet zomaar zal geschieden. T.a.v. het laatste punt, de verkiezing van de vice-, president, stelde premier Arron 'n overgangsregeling voor waar mee Lachmon akkoord ging. Lach mon had bij amendement aange drongen op benoeming van de vice- president door het parlement. Na de verkiezingen wordt het huidige systeem in die zin gewijzigd, ant woordde de regering waarop Lach mon ook dit amendement introk. Schouder aan schouder "In Suriname leefde slechts een wens namelijk dat de politieke lei ders elkaar de hand zouden reiken op het beslissende moment", zei Sta- tenvoorzitter Wijntuin na de stem ming de grondwet werd met 36 stemmen voor en nul tegen aangeno men. Drie statenleden waren niet aanwezig. "Laten wij niet meer terugblikken en schouder aan schouder optrek ken voor het nieuwe Suriname", zo besloot Wijntuin de grond wets ver gadering, die geestelijk en lichame lijk veel had gevergd van de Sta tenleden. Het resultaat was er naar. Niet alleen Lachmon en Arron "verzoen den" zich, maar ook de in het verle den overgelopen Statenleden zoch ten hun voormalige partijgenoten weer op. Dat deed mevrouw Liesdek- Clarke. die uit de regeringscoalitie was gestapt, maar het meest ontroe rende moment van het debat was de Hindoestaanse kniebuiging, die het VHP-Statenlid Hindori na de stem ming maakte voor oppositieleider Lachmon. Ruim een maand geleden was Hindori uit de VHP-fractie ge stapt, maar vroeg gisteren met tra nen in de ogen weer terug te mo gen keren tot de VHP-gelederen. "Lachmon was en is mijn politieke guru. Ik ben trots op de wijze waar op hij zijn visie op de grondwet heeft weergegeven. Ik verzoek hem mij terug te willen nemen", aldus Hindori, die onder applaus naar Lachmon toeliep en hem handkuste. Hinderi's kniebuiging was teke nend voor de sfeer in de Statenzaal tijdens de laatste dag van het de bat. Nadat dinsdag premier Arron, VHP-leider Lachmon op Surinaam se wijze omhelsde, was het ijs gebro ken. Er wachtten toen nog grote pro blemen, maar het gebaar van Ar ron had heel wat losgemaakt onder de Statenleden en de regering. Wit helpt jaren dij hoest? DEN HAAG (SP) Via radio en televisie zal in de toekomst voor lichting worden gegeven aan de Ne derlandse consument. Daarbij zullen de consumentenorganisaties, de NOS en, zonodig, het bedrijfsleven wor den betrokken. De realisatie in de toekomst van een geïnstitutionali seerd consumentenprogramma, is het resultaat van een gisteren tij dens de behandeling van de begro ting van CRM met grote meerder heid in de Tweed's Kamer aangeno men motie. Tegen deze motie van het KVP- kamerlid Van der Sanden stemdOn slechts de CPN en de SGP. In de motie wordt de regering uitgenodigd een gemeenschappelijk overleg te ope nen tussen de departementen van CRM en economische zaken ener zijds en de consumentenorganisaties, de NOS en, waar nodig, het bedrijfs leven anderzijds. Minister Van Doorn toonde zich in de Kanter afwachtend over een consumentenprogramma. Hij ver- DEN HAAG (ANP) De Neder landse ambassadeur te Dakar de heer E. E. S. de Jongh is nog volop bezig contacten te leggen in landen rond de plaats waar eind vorige week de 24-jarige TNO-geofysicus N. Arends uit Borger verdween Het gaat er om aan de weet te komen: waar is de man 'gekidnapt', door wie of welke organisatie is daar verant woordelijk voor en wat moet er ge beuren om hem weer vrij te krijgen. Dit heeft 't ministerie van Binnen landse Zaken gisteren meegedeeld. wachtte aan het begin van 1976 een oordeel te kunnen geven over de mo tie, omdat hij dan pas in het bezit zou zijn van de nodige adviezen. Overigens meende do minister van CRM dat het programma een zaak was tussen de consumenteorganisa ties en de omroep en dat voor hem slechts een bemiddelende rol was weggelegd. Geen uitspraak deed de Tweede Kamer gisteren over de motie van het ARP-kamOrlid Scholten, waarin werd voorgesteld de STER-reclame geleidelijk uit de ether te weren. Na toezeggingen van minister Van Doorn besloot het ARP-kamerlid de stemming over zijn motie aan te houden. Minister Van Doorn over de STER HEr zitten vervelende kanten aan etherreclame, zoals de invloed op kinderen. Maar ik heb het al eerder gezegd het niet verantwoord te vin den zonder een stuk verantwoord onderzoek maatregelen te nem'en". "Ik zal een grondig overleg tus sen de Reclameraad en het bestuur van de STER bevorderen. Tevens zulten de omroepen daarbij een vorm van inspraak krijgen. Daarna wil ik bekijken, en ik dacht het wel, of aparte onderzoeken nodig zijn", zo beloofde de CRM-minister de Tweede Kamer. Behalve de motie van de KVP-er Van der Sanden over de etherrecla me, werden er gisteren tijdens het CRM-debat ook nog over andere za ken moties aangenomen: Een motie van Kosto (PvdA) waarin minister Van Doorn wordt verzocht te onderzoeken of artotheken (uit lening van kunstwerken) ingescha keld kunnen worden bij de beeldende kunstenaarsregeling en subsidiëring van deze instellingen mogelijk is. Een REGERING VERLANGT DUIDELIJKE LOONMATIGING DEN HAAG (SP) —Het kabinet- Den Uyl gaat vrijwel zeker ingrij pen in de lonen. De regering ver langt een duidelijke loonmatiging- de loonsomstijging moet bij voor keur in de buurt van de acht pro cent liggen. Dat betekent ook dat de koopkracht van de gemiddelde werknemer (inkomen van ruim f 23.500) niet volledig kan worden gehandhaafd. De vakbeweging heeft al verklaard dat dit uitgangspunt van het kabinet geen basis kan vor men voor hervatting van het vast gelopen loonoverleg. Wél heeft het kabinet aan vakbe weging en werkgevers gevraagd het overleg voort te zetten. Dat lijkt er echter niet in te zitten omdat de vakcentrales staan op handhaving van de koopkracht van de gemid delde werknemer. De vakbeweging vreest een geducht ledenverlies wanneer zij zou instemmen met een zo forse loonmatiging als de rege ring wil. De werkgevers zijn wel be reid tot hervatting van het overleg, zij wilden direct al niet verder gaan aan een loonsomstijging van acht procent. De opstelling van de regering houdt in dat alleen de minimum loontrekkers er volgend jaar nog iets op vooruit zouden gaan. De prijsstijgingen van volgend jaar zullen niet volledig in de lonen doorgegeven kunnen worden. Met haar opstelling wil de regering de inflatie terugdringen, waardoor een bijdrage wordt geleverd aan een fundamentele verbetering van de werkgelegenheid. De regering heeft een beroep gedaan op de werkge vers een zo groot mogelijke zeker heid te verschaffen dat de loonma tiging inderdaad gunstig zal door werken in de werkgelegenheid. Reacties Van werkgeverszijde deelde men gisteravond mee: "De werkgevers stellen met in stemming vast, dat inflatiebestrij- ding en werkgelegenheid, met na me ook in de arbeidsintensieve sec toren, in de overwegingen van het kabinet sterk centraal staan. Zij hopen dat dit beleid in overleg kan worden geconcretiseerd en dat dit kan leiden tot het dragen van gezamenli j ke vera ntwoordeli j khe id door overheid, werkgevers en werk nemers. De werkgevers blijven be reid bij dit overleg geen onderwer pen bij voorbaat uit te sluiten. Zij zullen zich in eigen kring nader be raden op de verschillende onderde len van de voorstellen van de' kabi netsdelegatie". "Het kabinet neemt de leiding. Dat is te prijzen". Aldus het com mentaar van KVP-fractievoorzitter Andriessen. Mr. Andriessen is verheugd over de opstelling van de regering. Vol gens hem is het helaas noodzake lijk, dat vrijwel iedereen een stapje terug moet doen. "Het is juist dat ernaar gestreefd wordt de inko mensontwikkeling bij de vrije be roepen parallel te laten lopen aan de loonontwikkeling", aldus mr. Andriessen. Hij vindt het ook juist, dat de regering ervan uitgaat dat ae laagste inkomenstrekkers zoveel mogelijk worden ontzien. Ed van Thijn, de fractievoorzit ter van de PvdA in de Tweede Ka mer vindt dat de regeringsvoorstel len voor het sociaal-economisch be leid (loonsontwikkeling onder de tien procent en reële vooruitgang voor laagste inkomens) alleen te bereiken zijn bij een strin gent prijsbeleid en een vergaande inkomensherverdelimg. Het is duidelijk dat de voorgeno men matiging van de inkomens niet eenzijdig mag drukken op de werk nemers. Naar de mening van de so cialisten is het onvoldoende dat het streven erop is gericht de in komensontwikkeling in de vrije be roepen parallel te doen lopen aan de loonontwikkeling. De inkomens ontwikkeling bij deze en andere ho ger betaalde groepen zal daarbij duidelijk achter moeten blijven. Het feit dat het kabinet van de werkgevers eist dat de door dit be leid te scheppen ruimte ook werke lijk ten goede komt aan de werkge legenheid, heeft de volledige instem ming van Van Thijn. motie van Du Chatenier (KVP) waarin wordt gesteld dat de relatie ve financiële achterstand bij het vrijwilligerswerk in het kader van het jeugd- en jongerenwerk, ten op zichte van het meer beroepsmatige uitgevoerde werk, geleidelijk aan verminderd dient te worden. En ten slotte een motie van mevrouw Gar- deniers-Berendsen (KVP) waarin minister Van Doorn wordt gezegd dat hij moet voorkomen dat de gezins verzorging volgend jaar, door de ge wijzigde financiële regeling (ver plichte invoering van glijdende retri- butieschaal) in moeilijkheden komt. Imkamp bezorgd over Haagse abortuskliniek DEN HAAG (SP) Het Tweede Kamerlid Imkamp (D'66) maakt zich zorgen over de manier, waarop in een Haagse abortuskliniek vrouwen worden behandeld. Hij heeft hier over schriftelijk vragen gesteld aan minister Vorrink van Volksgezond heid en Milieuhygiëne en aan minis ter Van Agt van Justitie. Volgens de heer Imkamp voldoet de wijze, waarop de abortus in de Haag se kliniek wordt gepleegd, niet aan de regels van de geneeskunst. In fei te is bij de kliniek de gang ernaar al een voldoende psychologische en sociale indicatie. Van enige begelei ding of nazorg zou nauwelijks enige sprake zijn. Van een afweging van be langrijke factoren is geen sprake. Volgens het kamerlid Imkamp komt er ook niets terecht van het uit gangspunt van het abortus-wetsont werp van de PvdA-kamèrleden Lam berts en Roethof. Dat uitgangspunt is dat de arts zorgvuldig moet af wegen of de abortus het psychisch of lichamelijk welzijn van de vrouw ernstig bedreigt en dat hij zelfstan dig de weg kan openen om anderen te raadplegen. Eis zeven jaar tegen overvaller AMSTERDAM (ANP) De officier van justite bij de rechtbank in Am sterdam, mr. H. van Everdingen, heeft gisteren tegen de 28-jarige chauffeur Johnny N. uit Breda voor drie roofovervallen en een afpersing in totaal zeven jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De officier, die in alle gevallen het bewijs geleverd acht te, vroeg vijf jaar zonder aftrek voor liet aandeel van de chauffeur in twee roofovervallen in Voorburg en de geruchtmakende zaak in Rijswijk, waar op 26 juli van het vorige jaar twee agenten van politie door twee mannen gedwongen werden hun wapens en bovenkleding af te geven. Mi', van Everdingen vroeg voorts twee jaar met aftrek voor een roof overval op een sigarenwinkel annex girokantoor in de Andreas Bonn straat te Amsterdam, die dooi' John ny zou zijn gepleegd. Hij noemde Johnny N. 'dusdanig gevaarlijk dat hij voor lange tijd uit de maat schappij verwijderd moet worden'. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 21 nov. 20.15 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. David Zinman; 22 nov., 15.00 uur, Omroeporkest o.l.v. Ken neth Montgommery; 22 nov., 20.15 uur, soiree m.m.v. Vera Beths, Louis van Dijk, Gerard Cox, Frans Halsema, de Amsterdamse Politiekapel en het zigeunerorkest Tzigane; 23 nov., 20.00 uur, Amsterdams Operakoor en het Symfonieorkest Con Brio o.l.v. Jochum Slothouwer; 25 nov., 21.30 uur, optreden van Shirley Bassey; 26 nov., 12.30 uur, Lunchconcert; 26 nov. 20.15 uur, Philh. Orkest o.l.v. Anton Krelage. Kleine zaal: 21 nov., 20.15 uur, Jascha Silberstein en John Ogdon; 22 nov. 20.15 uur, Prager kwartet; 25 nov., 20.15 uur. Felicity Palmer en John Constable. Brakke Grond: 21 en 22 nov., 20.00 uur, „De heldentenor" van Frank Wedekind; 23 t/m 27 nov., 20.00 uur,„Anthologie" door de Theater- Centrum Bellevue: 21, 22 en 23 nov., 20.00 uur. Toneelgroep Cen trum met „Het bezoekuur"; 25 nov., 20.00 uur, Nederlandse Opera stichting met „Eurythmie"; 26 en 27 nov., 20.00 uur, Toneelgroep Centrum met „Het bezoekuur". Klein Bellevue: 21 t/m 27 nov. (behalve 24 nov.), 20.00 uur, Kabaret Tekstpierement met „Ja we zijn daar gek". Nieuwe de la Mar: 21 t/m 27 nov. (behalve 24 nov.), 20.00 uur, „Vechtpaar" van John Mortimer. Shaffy Theater: 21, 23, 25, 26 en 27 nov., 20.30 uur. Toneelgroep Baal met „Getrommel in de nacht"; 22 nov., 20.30 uur, radio opname van een concert rond de Amerikaanse zangeres Cathy Berberian; 21, 22, 25, 26 en 27 nov., 20.30 uur, Onafhankelijk To neel met „De groene kakatoe"; 21 ei damse Mimeliga met „Te gast"; 25, Ketelshow II. Stadsschouwburg. 21 en 22 nov., 20.00 ui joor Barbara"; 23 nov., 13.30 en 24 e Operastichting met „Rigoletto"; 25 medie met „De jongste dag"; 27 nov met „Romeo en Julia". 22 De r, Publiekstheater met „Ma- i 28 nov., 20.00 uur, de Ned. iov., 20.00 uur, Haagse Co- 20.00 uur, Nationaal Ballet ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 21 en 22 nov., 20.15 uur, „Thuis" van Hugo Claus; 24 nov., 20.15 uur, Haagse Comedie met „De arres tatie" van Jean Anouilh; 25 nov., 20.15 uur, Toneelgroep Theater met „Koning Hert" van Carlo Gozzi; 26 nov., 20.15 uur. „Privé voor twee", blijspel; 27 nov., 20.00 uur. The King's Head Theatre Produktion uit Londen met „Kennedy's Children". De Doelen: Grote zaal: 21 nov., 20.15 uur. Jubileumconcert; 22 nov., 15.00 uur, Bach-concert door de Amsterdamse organist Ton Koop man; 22 nov., 20.15 uur, Promenade concert door het Rott. Philh. Orkest o.l.v. Roberto Benzi; 23 nov., 14.30 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. David Zinman; 25 nov., 20.15 uur, Miss-verkiezing en Song festival ter viering van Suriname's onafhankelijkheid; 26 nov., 12.45 uur. Koffieconcert; 26 nov., 20.15 uur. Quintette a Vent o.l.v. Paul Taffanel; 26 nov., 20.15 uur, illusionistenshow „Sorcar" uit India: 27 nov., 20.15 uur, Rott. Philh. Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; Kleine zaal: 21 nov. 20.15 uur. Liederrecital door de alt Maureen Forrester; 24 nov., 13.45 uur, concert door leerlingen van het Rotterdams Conservatorium. Piccolo Theater: 21 en 22 nov., 20.15 uur, Nieuwe Komedie met „Knecht van twee meesters" van Goldoni; 23 nov., 13.00 en 15.15 uur, Kindertheater Wiedus met de jeugdmusical „Tsjonge, ts jonge" Luxor Theater: 21 t/m 27 nov., 20.15 uur, André van Duin's Lach- carrousel. Hofpleintheater: 25, 26 en 27 nov., 20.15 uur, blijspel „Café het Zee paard" van Edward J. Moore. De Lantaren: 21 en 22 nov., 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met de éénakters „Monoloog" en „Keefman"; 23 nov., 20.30 uur, Vlaamse Folkgroep Rum, me zang, dans en kabaret; 25 nov., 20.30 uur, concert door de Engelse Folkgroep Decameron; 27 nov., 20.30 uur, popconcert door The Pretty Things. Sportpaleis Ahoy: 23 nov., 12.30 en 16.00 uur, IJsshow „Holiday on Adriaan v. d. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 21, 23 en 27 nov., 20.15 uur, Haagse Come die met „De arrestatie"; 2 2nov., 20.15 uur, Haagse Comedie met „Al wie met ons mee wil gaan"; 23 nov., 14.00 uur, Haagse Come die met „De Jongste dag"; 24, 25 en 26 nov., 20.15 uur, Ned. Theaterbureau met „Alles over liefde en ontrouw". Van de overige theaters in Den Haag hebben wij geen opgave ont vangen. LEIDEN Rijnlands Lyceum: 21 en 22 nov., 20.15 uur, Amsterdams Volkstoneel met „Het kind van de buurvrouw" van Herman Bouber; 25 nov., 20.15 uur, Theater Arena uit Gent met „Pas de deux" van Hugo Claus. LAK-Theater: 24 nov., 20.15 uur, nister-president is een kanon"; Appel met „Dubbelkruis". Stadsgehoorzaal: 21 nov., 20.15 Philh. Orkest; 25 nov., 20.15 u Groene Kerkje, Oegstgeest: ur, concert door het Rotterdams ir. Toonkunstkoor. >v„ 14.00 uur, concert op de zon- i.v. Jean Decrous, cello en Danielle Dechene, piano. KVP waarschuwt: DEN HAAG De regering moet oppassen het bedrijfsleven niet te verstikken door een al te stevige greep op de investeringen. Deze waarschuwing heeft 't Tweede Ka merlid drs. Peijnenburg uitgesproken, namens de KVP in het debat over de begroting van zijn partijgenoot minister Lubbers van Economische Zaken. Peijnenburg wees erop, dat „de vryheid van ondernemen" sterk wordt ingeperkt door allerlei eisen op het gebied van het milieu, en het gebruik van energie, grondstoffen en ruimte. „Voorkomen moet worden dat volstrekt immobilisme optreedt en dat aan de overheid wordt g evraagd zelf ondernemer te spelen". De KVP-woordvoerder was er wel voor, dat de overheid samen met ondernemers en de vakbeweging globale afspraken maakt over de richting van investeringen. Woordvoerder J. van Houwelingen van de andere christen-democrati sche regeringspartij, de ARP, zei: „Ordening is nodig om mogelijkhe den voor vrije ondernemingen te behouden". Oppositiewoordvoerder Van A&rden- ne (VVD) signaleerde een toene mende concentratie van macht bij de overheid nu steeds meer ondernemingen met rijksgold op de been worden gehouden. Hij waar schuwde voor „een beheersing van het economisch leven door de overheid" als de collectieve .sector jaarlijks met een procent blijft groeien. „Geen wonder dat steeds meer mensen in het bedrijfsleven het niet meer zien zitten en de moed verliezen'. De VVD-woordvoerder verweet het kabinet een „anti-industriestemming wat onder meer valt af te leiden uit opmerkingen 'van minister-president Den Uyl over multi-nationalo ondernemingen. „Naast de economi sche crisis is in ons land levensgroot een vertrouwenscrisis aanwezig", zei Van Aardenne. Hij daagde Lubbers uit meer „tegengas" te geven. De VVD-woordvoerder kondigde een motie aan, waarin de regering wordt gevraagd sneller vergunningen af te geven aan het bedrijfsleven. De PvdA-fractie oefende ongezou ten kritiek op het consumentenbe leid van minister Lubbers. "Hoe komt het, dat de consument de sluit post vormt van ons economisch be leid", zo vroeg PvdA-woordvoerder Kolthoff zich af. - Op elk terrein dat de consument raakt, is traagheid het kenmerk van het beleid. Kolthoff bepleit aan dacht. voor de eerste levensbehoef ten. Htet is veel belangrijker om iets aan slechter wordend brood te doen dan aan beter wordende quadrafo- nische geluidsapparatuur, aldus de socialist. Namens de PvdA vroeg H. Wierenga om uitbreiding van de selectieve investeringsregeling over heel Ne derland. „zeker wat betreft cte meldingsplicht". Wierenga vond, dat het bedrijfsleven de overheid meer inlichtingen moet verschaffen over investeringsplannen. De PvdA-woordvoerder becijferde, dat er tenminste 465 miljard kubieke meter aardgas meer in de Nederlandse bodems zit, dan tot nu toe officieel bekend is gemaakt. Hij vroeg Lubbers de geheimzinnigheid omtrent do aardgasvoorraden te doorbreken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7