Lisse kreeg in „Blokhuis" een fraai winkelcentrum B en Alphen zien nut van meer dan 11 provincies niet in ATLANTIS START MET ONDERWATERHOCKEY CHRISTENEN IN OOST-EUROPA „Kinderen van 1 tot K) in galerie Van Zwieten Door rood licht PAGING 4 DONDERDAG 20 NOVEMBER ALPHEN AAN DEN RIJN B. van Alphen aan den Ryn zien nauwelijks enige reden om het huidige aantal pro vincies in Nederland uit te breiden. Dat schrijven ze in een gisteren gepubliceerde nota aan de Alphense gemeenteraad. De nota heeft betrekking op de plannen van de minister van binnenlandse zaken om Nederland op te delen in 26 nieuwe pro vincies. Zuid-Holland zou daarbij worden opgedeeld in vier provincies-nieuwe-stijl. Alphen zou volgens de plannen van de minister gaan behoren tot de provincie Leiden. Maar „voor het geval de minister ondanks de kritiek van oordeel blijft dat aan een uitbreiding van de provincies in enigerlei vorm niet valt te ontkomen", aldus B. en W., „wijzen wij een „vierendeling" van Zuid-Holland van de hand". „Positiever kunnen wü ons uitspreken over een eventuele verdeling van Zuid- Holland in twee of drie provincies. Daarbij bestaat enige voorkeur voor het meerder heidsstandpunt van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland". Dat voorstel behelst globaal de vorming van twee nieuwe pro vincies rond de grote steden Den Haag en Rotterdam. Het „Open Middengebied", waarin Alphen en Gouda liggen, zou dan over vier pro vincies rond de grote steden Amsterdam. Rotterdam, Den Haag en Utrecht) moeten worden opgedeeld. De grootst mogelijke minderheid van Ge deputeerde Staten had een voorkeur voor een afzonderlijke provincie „Open Mid dengebied". Ter toelichting op hun standpunt zeggen B. en W. van Alphen onder meer: Bij een „vierendeling" van Zuid-Holland zal de beperkte omvang van deze provincies- nieuwe-stijl een belemmering vormen voor een adequate decentralisatie van rijks taken. „Ook in het kader van een provinciaal be leid op het terrein van ondermeer de ruimtelijke ordening en de zorg voor het milieu roept de door de minister voorge stane oplossing ernstige bezwaren op. Dat zelfde geldt bijvoorbeeld ook voor een juis te vervulling van de provinciale water staatszorg". De nota van B. en W. wordt volgende week donderdag door de gemeenteraad behandeld. Het voorstel van B. en W. is de nota onder meer op te sturen naar de minister van Binnenlandse Zaken en naar het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Berends, ware slijtageslag om de hoge re autoriteiten, zoals G.S., te over- LISSE Regen en wind hebben gistermorgen rond half twaalf de opening van Lisses nieuwe hart, het winkelcentrum Blokhuis, begeleid. Een tegenvaller voor de organisa toren van dit openingsfeest en van de zakenlieden, die hun intrede in dit centrum hebben gedaan. Zij zouden begrijpelijk een stralender dag met meer instemming hebben be groet. In november moet je echter met alles rekening houden. Ook met minder gunstig weer. Toch waren er zeer velen bijeen om burgemeester drs. A. J. Berends de openings- gewerkt' stelde"hij, dat men thans handeling te zien verrichten: het door een druk op de knop openen van een tulpebloem, 'Lm-het* smoeltfe van'™™" zodat de woorden „Blokhuis is open" zichtbaar werden Het liep echter allemaal een beetje anders dan was gepland. Door een technisch mankement opende de bloem zich vanzelf toen Lisses eer ste burger nog met zijn toespraak be zig was. Grote hilariteit onder de aanwezigen maar burgemeester Be rends redde voortreffelijk de ope- lingsbur ningshandeling door direct toen hij Alle ,dai merkte, dat er iets mis ging zijn toespraak te beëindigen en op de knop te drukken. grote dag voor Lisse, ondernemers, die in het "Blokhuis- gebeuren" een nieuwe toekomst heb- Hierna maakte burgemeester Be rend, die vergezeld was van zijn echtgenote, een rondgang nieuwe centri sen, president-! huis B.V., en dr. E.J. Prins, direc teur van Stichting Projectontwikke- n Amro-Westland/Utrecht. n gevestigde zaken - keu rig ingericht - werden bezocht. Op deze regenachtige dag bleken duide lijk de nadelen van een niet over dekt centrum Hoe mooi zij de si- Burgemeester Berends noemde het tuering. de inrichting en het assor- de timent van de winkels en de scan dering van de gevels ook vonden toch achtten de winkelende dames ben gevonden en voor de totale mid- het wel een nadeel, dat zij onder denstand. "Dit centrum is opgezet deze weersomstandigheden niet in de komende Ja-L ren nog veel moet worden gedaan om geplande tijd met het ofticiële ge- het te perfectioneren en om het deelte in Kasteel Keukenhof worden oude en nieuwe centrum tot een leef vormen. Burgemeester Berends blar geheel te maken. Daarover Met dr. M.P. Meis- constateerde, dat de grond onder het zijn raad en B. en W. het eens. want Blok- "Blokhuis-gebeuren" al in 1951 door er is al over gesproken, dat verdere de gemeente was gekocht. Zon twee vervolmaking van het centrum in de hectare. Die aankoop had toen waar- komende jaren veel geld— gedacht schijnlijk iets te maken met ver- wonjt aan f 1 miljoen gaat kosten, keersfilosofie. Lisse was ambi- Dr. e. J. Prins, directeur van de tieus. Er is eerst gedacht aan raad- stichting Projectontwikkelingsbu- huisbouw met ontmoetingsruimten reau Amro-Westland/Utrecht. zag en wat niet meer op het Blokhuis, zeker nog wel toekomst voor de de- Daarna kwamen er ideeën om er tailhandel. Het verschil tussen de ja- iets voor de bejaarden centrum ren dertig en nu zit vooral in het wonignen te gaan doen. Ook die legenheid. Daarvoor verdient de raad ste uur: Cees van der Mark (nu di- compliment, zei burgemeester recteur Blokhuis B.V.), Leen Persoon en Jan van Goudkade en de Amster damse accountant Leo Aronson. "Maar", zei Tibboel, zich rich- tuigen van het geloof van" het ge- tende tot burgemeester Berends, "tot hiertoe en niet verder. Ik acht Lis- 20.000 m2 winkelruimte voldoende en zelfs vrij veel voor een gemeen- Berends te met rond 20.000 inwoners. U dient ook aandacht te schenken aan het het winkel- oude centrum, dat zo snel moge- hebben mee- lijk één moet worden met het nieu we. Om dat te verwezenlijken zal er veel moeten worden gerenoveerd. De hoop van de middenstanders uit dat gebied is op ons gemeentebestuur gevestigd. Wanneer het oude en het nieuwe hart samengevoegd worden kan Lisse bogen op een fraai en doelmatig centrumgebied". CEES COMBEE Nadat burgemeester dank had gebracht aan allen, die het totstandkomen! centrum Blokhuis KATWIJK AAN ZEE Over het leven van christenen in communisti- door vele mensen. Er zijn jaren denken, plannen en uitwerken aan vooraf gegeaan. Dat alles geschied de in een tijd met een opgaande nomische lijn. Daarom spijt het mij dat de opening geschiedt riode met een sterk dalende conjunc- de gelegenheid zijn de etalages tig en droog te kunnen bekijken. Net als in andere modem opgezette >- centra. Bouwer Braun vertelde, dat dat °°k het multi-functionele zijn verzandden. Toen kwam de tijd gen. Dat laatste heeft tot gevolg, dat leYfn h t udio visueie waarin multi-functionele ruimten detailhandelsondernemingen al- sche landen gaat het a sport, muziek, theater, jeugdruim- ]een goed kunnen functioneren als ten, bibliotheek etc. in één gebouw een moderne en efficiënte bedrijfs- opgang deden. "Er werd in Lisse voering wordt toegepast en men be- ernstig over gedacht zo n gebouw te schikt over een optimale vestigings- stichten, doch de tijd heeft bewezen, plaats, zoals hier in het centrum Ichtuskerk, men geen overkapping - het aan brengen is voor ons ook nu nog tech nisch een eenvoudige zaak - heeft grenzen kent", zei burgemeester Be rends. Hij wees erop, dat er in 1968 impulsen van buiten kwamen en dat Lisse. Blokhuis B.V.-president-commis iris dr. M. P. Meissen dankte al- len, die aan het realiseren programma dat de organisatie "Kruistochten" op donderdag 27 november, 's avonds om acht uur presenteert in de wijkzaal van de Nachtegaallaan Kat wijk aan Zee. De bijeenkomst wordt gehouden onder auspiciën van de Hervormde Gemeente Katwijk aan lurele tendens. Troost u echter met gemaakt om te voorkomen, dat het A H' ,de eer geniet de grote aanja- centrumplan bouwkosten f6 mil- de gedachte, dat conjuncturele schillen van voorbijgaande aard zijn", zei Berends „ik wens u allen namens het gemeentebestuur een goede vaart een goede relatie met heel de| vinkelende publiek niet geconfron teerd wordt met tocht. Daarom heb ben de architecten van "Groep 5" voor deze opzet gekozen. Dat bezoek aan al die winkels gistermiddag in de Alphense lustreerd Lissese bevolking en met vele in- het centrum telt er 19 en heeft 14 woners van de omliggende gemeen- bodemwoningen liep uit. Daar- ten toe". door kon eerst i Berends vertelde, dat een onder- ben meegewerkt. In het bijzonder zoek rond 1970 heeft uitgewezen, het gemeentebestuur van Lisse. dat zestig procent van de kopers in Tenslotte wees Leen Tibboel als Lisse van buiten het Keukenhof- voorzitter van de Lisser midden dorp komt. Hij noemde het juist, dat standsvereniging "Alverha" erop, de de raad van Lisse, na vele en vaak dat een droom, Doors" en houdt zich bezig met kunstgalerie/boekhandel Barend veelal vervolgde christen nistische landen. Stichter Zwieten in de Hooftstraat positie gestart van de 36-jarige Leid- Annie Goddijn—Zwiers. Een 24- is ce Nederlandse evangelist Anne tal etsjes met kinderen in de hoofd- der Bijl, die in 1955 begon met rol zijn daar tot en met 31 decem- Na de opening van „Blokhuis" maakten zeer vélen een rondgang door Lisses nieuwe winkelcen trum. het smokkelen van bijbels en bij belgedeelten naar Oost-Europa. Zijn éénmans-missie breidde zich in de loop der jaren uit tot een we reldwijd apparaat, dat voortdurend jn hun bewegingen team naar vrijwel alle commu nistische landen doet reizen. Zij bevoorraden daar de christenen niet alleen van bijbels, maar ook van andere voor kerkelijk- en evangeli satiewerk noodzakelijke materialen, zoals concordanties, schrijfmachi nes, papier, bandrecorders en auto's. Vrijwel altijd moet de hulpverle ning via illegale kanalen lopen, als gevolg van\ het tegen het christen dom gerichte beleid der atheïstische regimes. "Kruistochten" laat ook goede evangelische boeken in Oost- europese talen drukken, om die ver volgens achter het ijzeren gordijn te distribueren. Zes Jaar geleden be gon de uitgave van het blad "Kruis tochten", dat informatie geeft over de positie van de christenen in communistische en door het commu nisme bedreigde landen. Er ver schijnen ook buitenlandse edities. Anne van der Bijls organisatie in formeert voorts geregeld de massa media in het westen over het ker kelijke leven achter het ijzeren gor dijn. Het door "Kruistochten" gepre senteerde programma omvat een documentaire over christenen in Ruslahd en een audio visual over de Oosteuropese verhoudingen tussen kerk en staat. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. ber te zien. Waarom juist kinderen? De ver klaring van Annie Goddijn is sim- 'Kinderen zijn zo ongedwongen manier van zitten. Wanneer je een volwassene tekent gaat die er echt voor zitten''. Haar inspiratie put Annie Goddijn uit haar eigen kinderen (twee meis jes en een jongen in de leeftijd van 5 tot 10) en op de Leidse kleu terschool De Klimop (zie ook foto). Eén en ander houdt overigens niet in dat Annie Goddijn zich in haar werk alléén met kinderen bezighoudt. Zij doet daarnaast vooral aan fi guurtekenen. Anrade Goddijn, geboren in Ter Aar, verhuisde elf jaar geleden naar Leiden. Direct na de geboorte van haar jonsgste is zij les gaan nemen op de Vrije Akademie voor Beelden- i de serie "Fijn zelf le- kinderen van zes, zeven jaar). De volgende vier boekjes in de serie - de illustraties zijn even eens van haar hand - verschijnen begin volgend jaar. Wat haar techniek betreft; de' werkjes zijn allen gemaakt met de droge naald, waarbij direct in zink i wordt gewerkt. Meestal worden er zo'n 10 afdrukken gemaakt (met verwijzing naar 'de titel van de ten- toonstelling). De prijs van haar et sen - gemiddeld ongeveer 10x8 - ligt tussen de f 50 en f 100. MARGA MINCO SPREEKT IN KATWUK KATWIJK De schrijfster Marga Minco zal maandagavond in de gro te zaal van de ontmoetingshut aan de Nieuwe Duinweg 64 een lezing houden over haar werk. Marga Minco, die vooral bekend werd door haar boek "Het bittere kruid", schrijft veelal uit persoon lijke ervaringen. "Het bittere kruid" is daar een voorbeeld van. In dit boekje beschrijft zij de jjodenver- KATWIJK Op het kruispunt Bilt- laan Hoorneslaan is gisteren rond bromfietif'tegen ïln"autT aa^Më- yf^ing tijdens de tweede wereldoor- den. De bromfdetsster T.M. uit Kat wijk, reed door rood voetgangerslicht tegen de automobilist G. v. D., die rechtsaf de Hoorneslaan rijden. De bromfietsster liep een hersenschudding en gebroken dij been op. Da automobilist kwam er net snijwonden vanaf. log De Openbare Bibliotheek in Kat wijk, die deze avond organiseert, wilde heeft een keuzelijst samengesteld van en over Marga Minco. Verder zijn in de bibliotheek ter inzage fotoco- pieën en artikelen uit dag- en week bladen. Conditietraining voor duikers tijdens wintermaanden ALPHEN AAN DEN RIJN Onderwaterhockey is een sport die in brede kring volmaakt onbekend is. Tot voor kort was dat zeker ook in Alphen het geval. Sinds twee maanden echter be oefent de onderwatersportvereniging Atlantis deze nieuwe sport al in competitieverband. Een ontwikkeling die erg snel is gegaan, zeker als in aanmerking genomen wordt dat initiatief nemer Jan van Dorp (30) een jaar geleden zelf nog niet van onderwaterhockey gehoord had. Vrijdagavond om tien uur 's avonds springt het team van At lantis al weer voor de vierde com petitiewedstrijd het water in. In het zwembad De Dillen is Scuba Libre uit Voorburg de tegenstander. Wat is nu precies onderwaterhockey en waarom breidde Atlantis haar acti viteiten in deze richting uit? Over dat laatste zegt Jan van Dorp, een van de oprichters van Atlantis en speciaal belast met de organisatie van onderwaterhockey: "Deze sport hebben we gezien als een aanvul ling voor de groep duikers in eer ste aanleg is Atlantis natuurlijk een vereniging met veel duikactiviteiten die 's winters weinig om handen hebben omdat ze na het behalen van een bepaald brevet (meestal het 2- sterren brevet) niet verder willen gaan. Het probleem voor de sport- duikers is de training in de winter maanden. Onderwaterhockey is een zeer goede conditietraining, die erg doelgericht is en veel ontspanning biedt. Als duiker ben je vertrouwd geraakt met water en op het mo ment dat de sport zich aanbiedt, dan doe je er aan mee. Je kunt in die maanden toch moeilijk een "droge" sport gaan beoefenen". Voordat Atlantis zich kortgeleden bij de, volgens Jan van Dorp, groep van driehonderd beoefenaren op een totaal van vijfduizend dui kers in Nederland aansloot, werd er op een andere manier aan de conditie gewerkt. "We hebben een poos met een bal gevuld met water onderwaterrugby gespeeld. We wa ren dus al met iets bezig, maar rugby kan een harde sport zijn". Onderwaterhockey is zeker ook een sport voor geharde mannen. Dat geldt evenwel in mindere mate om dat in vergelijking met rugby de spel regels meer beperkingen opleggen. Onderwaterhockey komt kort ge zegd hier op neer dat twee ploegen van elk zes mensen plus twee reser vespelers een loden puck van ander halve kilo over de bodem van een zwembad schuiven met het doel een punt te scoren. De stick, die met één hand gespeeld moet worden, is 30 cm lang en ziet er uit als een groot uitgevallen plamuurmes. De doelen zijn zeer lage bakken van al- luminium of roestvrij staal. Het speelveld is vijftien meter lang en twaalf meter breed. Van Dorp: "Wij hebben de handicap dat ons bad (De Dillen) maar twee meter diep is. Als we ergens moeten spelen in een bad van 3,5 meter, dan vereist dat een behoorlijke aanpassing". Er zijn vier officials betrokken bij de leiding van een wedstrijd, die twee keer tien minuten 'bruto' duurt. Als er een beslissing kenbaar mo»et worden gemaakt aan de spelers slaat de hoofdscheidsreohter, die weer een signaal krijgt van in het water lig gende hulparbiters, op een holle pijp. In Alphen heeft men al ge- experimenteerd met een onderwa terzoemer, echter nog niet succes vol. In het spel onder water moeten de spelers het met (eigen lucht red den. Via onderlinge afspraken wordt voortdurend gewisseld, en duiken de zes spelers paarsgewijs naar bene den,op weg naar de puck. Duikfles- sen zijn niet toegestaan, want het vraagt de grootste behendigheid el kaar onder water te ontwijken. Er is een tijd geweest dat de scheids rechters wel perslucht gebruikten, maar ook dat gaf ongelukken. "We kunnen ongeveer een halve mi nuut onder water blijven, dan heb ben we de longinhoud wel verbruikt. Als je vers bent, tenminste. Later in de wedstrijd wordt dat wel wat minder. Dat steeds weer naar bene den duiken, het stoeien om de puck, vereist een enorme conditte. De con ditie geeft dan ook vrijwel altijd de doorslag", legt Jan van Dorp uit. Hij is zelf startspeler en dertig jaar oud. De leef f tijd van de Atlantisspelers schommelt tussen de 28 en 34 jaar. "Dat komt omdat alle leden van on ze vereniging zo oud zijn. Ons jong ste lid is 22 jaar. En om in com petitieverband onderwaterhockey te kunnen bedrijven moet je lid zijn van een onderwatersportvereniging. De conditie wordt natuurlijk wel minder naarmate je ouder wordt, maar van alle teams ligt de ge middelde leeftijd rond de dertig jaar". Onderwaterhockey in Nederland is internationaal georganiseerd via de Nederlandse Onderwatersportbond (NOB) en de CMAS, te vergelijken met een FIFA. Ook in dte ons om ringende landen hebben veel duikers deze manier van ontspannen en conditie-bewaren ontdekt. Een eer ste 'interland' tegen Zuid-Afrika en een korte introductie in het televi sieprogramma FC Avondrood heb ben de poorten wat opengezet. Toch moeten de onderwaterhockeyers ook in eigen land wat weerstanden over winnen. Jan van Dorp: "De NOB ziet het onder haar vleugels niet niet zitten. Zij vindt dat de sport weinig met duiken te maken heeft. Wij zien het anders: je biedt een grote groep mensen een vorm van ontspanning en conditietraining aan om de wintermaanden door te ko men. Maar omdat het onderwa terhockey (nog) niet door de NOB geaccepteerd wordt, kunnen we bij voorbeeld bij de NSF moeilijk sub sidie krijgen. Dat levert dus finan ciële problemen op. We tonen ech ter onze goede wil in de hoop dat de toekomst mogelijkheden biedt en daar ben ik van overtuigd". In Alphen zelf zijn de eerste moei lijkheden overwonnen. Het forme ren van een team levert steeds min der problemen op, vrouwen hebben hun belangstelling al van woorden in daden omgezet binnenkort speelt ook een damesteam van At lantis de e'erste (oefen) wedstrijd. Van Dorp: "Atlantis is in feite één grote familie. De duiksporters in het algemeen vormen een hechte gemeen schap, als duiker ben je op je "bud dy" (duikmaat) aangewezen. Onder waterhockey is een vrij harde sport, oké, maar waarom zouden de da mes het niet doen?" De resultaten van Atlantis worden in de competitie ook beter. In het begin was het even wennen, werden er forse nederlagen (241 en 140) geleden, maar de laatste wedstrijd leverde al een gelijkspel op: 4—4. Met de ervaring komen de presta ties wel, ook al ontbreekt de echte wedstrijdsfeer. Voor velen zal de ken nismaking met onderwaterhockey een aangename verrassing zijn. Hoe wel een wedstrijd in De Dillen van af het balkon goed te volgen is, zal het wel nooit een echte publiek- sport worden, daarvoor speelt zich immers te veel onder water af.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4