AKZO: KWARTAAL VERLIES VAN F 47,8 MILJOEN BIJNA 300.000 NEDERLANDERS NAAR WINTERSPORT Vraag naar vezels herstelt UNILEVER FORS OMHOOG Van den Heuvel het protest mag niet verstommen Holborn failliet verklaard Koopkracht^ „Spellen en puzzels zijn veel te duur" „NIET UIT VN TREDEN" Koersen van de Amsterdamse Effectenbeurs DONDERDAG 20 NOVEMBER ECONOMIE DEN HAAG (ANP) Voor het komende wintersportseizoen (de cember tot april) zijn de verwach tingen over het algemeen hoog ge spannen. In 1974/1975 zijn vol gens eon globale berekening ruim 260.000 Nederlanders naar de win tersport geweest. Voor het ko mende seizoen wordt rekening ge houden met een stijging van on geveer tien procent. De meeste wintersporters zul len tijdens de kerstdagen oud en nieuw en de periode daartussenin buiten ons land vertoeven, waar bij met name W.-Duitsland, Oos tenrijk, Zwitserland, Frankrijk en België voor velen de eindbestem ming vormen. Over het algemeen kan worden gezegd dat d'e beken de vakantiebestemmingen in de ze landen nagenoeg vol zijn. Maar vakantiegangers die op goed geluk nog onderdak zoeken, zullen echter nog wel 'n plaatsje vinden. Het aantal wintersportland'an is de laatste jaren wat uitgebreid. Behalve de Alpenlanden, zijn te genwoordig ook Roemenië, Bulga rije en Noorwegen dn trek. De overgrote meerderheid van Nederlandse wintersporters zoekt het nog altijd in Oostenrijk. Dr. W. Muller van het Oostenrijks Verkeersbureau in A'dam ver wacht dit jaar 'n verdere stijging van het Nederlandse aandeel met 15 procent. In het afgelopen sei- Dr. Muller kan nog weinig over de sneeuwverwach tingen zeg gen. "Ik ben geen vogelkijker". Meestal is volgens hem de no- vembermaand bepalend voor de hele winter. De sneeuw, die eind deze maand of begin december valt is erg belangrijk. Deze hecht zich aan de grond vast en alle daarna blijft dan veel gemakkelijker liggen. )e directeur van het Zwitserse verkeersbureau, de heer H.Klee, rekent op 60.000 Nederlanders tus sen december en april. Ondanks de huidige recessie wordt e'en groei verwacht van circa vijf pro cent. "En dat is toch wel ver rassend". Er is op het ogenblik duidelijk een grotere vraag naar chalets en appartementen, mis schien wel enigszin ten nadele van de hotellerie, zo zegt hij. De prij zen ten opzichte van vorige jaar zijn weinig gestegen, gemiddeld ongeveer vijf procent. Hoewel slechts een ruwe schat ting mogelijk is, wordt ervan uit gegaan dat maar de helft van al le Nederlandse wintersporters ook daadwerkelijk iedere dag gaat skiën. Toch is het nuttig en de verschillende instanties, die over de wintersportinformatie ver strekken, wijzen daar in toene mende mate op - om zich enigs zins op de wintersport voor te bereiden. Dat kan op verschil lende manieren gebeuren. Aanbe veling verdienen een cursus op de speciale kunstskibanen in ons land (onder meer in Wassenaar, Bergen, en übbergen) maar een cursus skigymnastiek bij de Ne derlandse skivereniging kan na tuurlijk ook geen kwaad. AMSTERDAM (SP) Door de problemen bij Enka heeft Akzo een verlies geleden van f 47,8 miljoen in het derde kwartaal en van f 154.6 miljoen in de eerste negen maanden van dit jaar. Vorig laar kwamen de cijfers uit op res pectievelijk een winst van f 67,7 en f 268,6 miljoen. Op de ef fectenbeurs werden de cijfers positief ontvangen, want er was met een groter verlies rekening gehouden. i enige met een verder herstel van de vraag zaken, rekening gehouden. Toch zal ook in De vraag naar vezels toont enig die periode verlies worden geleden, hei-stel, maar het prijsniveau nog Het bedrijfsresultaat van de Akzo- niet. Voor het vierde kwartaal wordt dochter Enka toont een verlies van f 50 min. in het derde kwartaal tegen f 90 min in het tweede kwartaal en 150 miljoen in de eerste drie Bloedbad Een handgranaat maanden. Het netto verlies is 'echter heeft dinsdagavond onder feestgan- belangrijk hoger, onder meer omdat gers in de Thailandse plaats Lop nog ^.e rentelasten moeten worden Êuri, 120 kilometer ten noorden van toegerekend. Hoe groot het netto Bangkok, 14 levens en 40 gewonden veriies kon het bestuur nog niet geëist. Honderden jongeren vierden zegg^n, in de plaatselijke danszaal het loi wei benadrukte jhr Kraijenhoff nog- krathong (lichtenfeest) toen er in maals de noodzaak om nu werkelijk hun midden een enkele handgra naat dood en verderf zaaide. De avond tevoren was er tussen de or ganisatoren van het feest en niet nader aangeduid»? 'vijanden' al ge vochten, maar de politie weet niet zeker of deze knokpartij het motief is geweest voor de slachting. Beursoveracht AMSTERDAM (ANP) In een redelijke markt is door aanhouden de vraag, ondermeer uit het bui tenland, de koers van Unilever van daag weer flink omhoog gestoten. Geopend werd op f 116, wat een winst betekende van f 3.40. Het nog meevallende verlies bij Akzo in het derde kwartaal leverde de aandelen een 70 cent hogere no tering op f39 20 op. Vriendelijk ge stemd was ook Hoogovens met een f 1.10 hogere notering op f 55, het geen werd gestimuleerd door de Britse order voor 100.000 ton staal. Kon. Olie moest bij opening ge noegen nemen met een 30 cent la gere notering- op f97.70, terwijl Philips onveranderd op f 27.40 van start ging. KLM was weer een gul den hoger op f 66. Heineken werd beginbeurs verhandeld op f 153, wat een winst inhield van 60 cent. Di rect na opening begon het brouwe rij fonds aan te trekken, zodat al snel zaken werden gedaan op f 155.50. Van de cultures was Deli f 1.50 beter op f 88. De banken ston den enigszins onder druk. De scheepvaartfondsen lagen er lauw en licht verdeeld bij. De staatsfond- senmarkt was zeer licht verdeeld. DRIEBERGEN Dr. A.H. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, is niet van zins zijn drang om te demonstreren, als het om een protest tegen de aan tasting van de mensenrechten gaat, te onderdrukken. Als de synode hem dat persoonlijke recht ontnam, zou hij daaruit de consequenties trekken. Hij antwoordde dat de synode gis- teten, toen zij kritiek uitte op zijn aanwezigheid op het Domplein toen daar een anti-Spanje-demonstratie werd gehouden, de veelbesproken de monstratie waarbij premier Den Uyl temidden van een grote mensenme nigte het woord voerde. Dr. Van den Heuvel was ook zelf van m'aning, dat de demonstratie op een zeker moment wat uit de hand liep. Met vele anderen veronderstel de hij, dat de actie gold als een pro test tegen de aantasting in Spanje van de fundamentele rechtsnormen. E'e uitnodiging aan dr. Van den Heu vel was persoonliuk gericht en zijn aanwezigheid op het Domplein, waar van hij overigens geen spijt heeft, moet ook zo worden uitgelegd. Hij kon er niets aan doen dat journalis ten in hem altijd de secretaris-gene raal van een kerk zien. Overwegende bezwaren tegen het gezelschap waarin hij zich voor een demonstratie bevindt, heeft hij niet gauw, mits het maar om de eerbie diging van de mensenrechten gaat. Dr. Van den Heuvel wil zijn houding ook laten bepalen door het geloof dat het evangelie betekenis heeft voor de samenleving. de sanering in de vezelsector door te voeren. Wanneer dat niet gebeurt zal de klap, di»? het concern moet incasseren wanneer de textielindus- trie in 1978 weer in een aankomen dan nu. conjunctureel dal zit nog harder De heer Kraijenhoff kon nog geen bedrag noemen dat voor de sanering nodig is. Dit bedrag zal echter ten laste worden gebracht van het jaarresultaat, zodat het in de komende jaren geen drukkend effect meer zal uitoefenen. De vezelvoorra- den zijn inmiddels door de werktijdverkorting tot een accepta bel niveau teruggebracht. UTRECHT (ANP) De in moei lijkheden verkerende woningfabriek Holborn in Lelystad is gisteren fail liet verklaard. Tot curator werd be noemd de Amsterdamse advocaat mr Van Schaik, zo heeft de Bouw bond NKV meegedeeld. De lonen voor de 400 werknemers zijn tot eind deze week gegarandeerd. Districtsbestuurder Th. Appels verklaarde desgevraagd dat er van vakbondszijde aan het faillissements- bericht weinig meer toe te voegen is. "Wij zien nog wel degelijk mo gelijkheden voor het bedrijf en we zullen daar morgen op het ministe rie van Gruyters ook het nodige over zeggen". De heer Appels deel de voorts mee dat men voorshands niet van plan is de "bedrijfsbewa- king" van Holborn waarbij dag en nacht permanent een aantal per soneelsleden op het bedrijf aanwezig is op te geven. Opium Het afgelopen jaar is in Afghanistan in totaal 16,5 ton ruwe opium in beslag genomen, zo heeft het Fonds voor controle op misbruik van vereovende middelen van de Verenigde Naties (UNFDAC) gisteren meegedeeld. Het fonds meld de dat de opium het land uit ge smokkeld had moeten worden en in de clandestiene handel in verdoven de middelen gebracht. Een 25 man tell'ende afdeling van de Afghaanse pclitie, geholpen door een VN-ad- viseur, had de opium in beslag kun- Vliegtuigongeluk Dinsdag is een DC-3 van d'e maatschappij Aviateca neergestort in het bergachige gebied van Peten in het noorden van Gua temala. Hierbij hebben 15 mensen het leven verloren. De machine was met 22 personen, allen afkomstig uit Guatemala, op weg van Flores Peten naar Uaxactun toen zij neer stortte in de buurt van de stad Caoba. Volgens de autoriteiten was het ongeluk veroorzaakt door ''kwaad weer en slecht zicht". DEN HAAG Spellen en puzzels worden veel te duur verkocht. Ze zouden best goedkoper kunnen zijn, wanneer de concurrentie in de speelgoedsector maar wat beter zou werken. Daarvan is echter vooralsnog geen sprake. Tot die conclusie komt Koop kracht, maandblad van het Konsu- menten Kon takt, na een onderzoek naar de prijsvorming op de Neder landse spellen- en puzzelmarkt. Een markt die wordt gekenmerkt door monopolistische trekjes, aldus het consumentenblad. Koopkracht stelt in het decem bernummer vast dat er niet alleen sprake is van hoge prijzen. De spel- lenmarkt wordt volgens het consu- menteniblad getypeerd door duide lijke vormen van vertikale prijsbin ding, behoeften-aanpraterij en ver spilling van energie en grondstof fen. Een spel is, volgens de CBS-prijs- statistieken, sinds 1969 75 procent duurder geworden, aldus Koop kracht. De prijsstijging van het he le consumptiepakket bedroeg in die zelfde periode maar 55 percent. De consumentenprijs van een spel wordt in sterke mate beïnvloed door de detailhandelsmarge, die in deze sector momenteel ongeveer 80 procent bedraagt, aldus het blad. Prijs- en ma rktverde lings afspra - ken in de spellenbranche zijn niet onwaarschijnlijk, meent Koop kracht. Een feit is in ieder geval, dat uiterst summiere wijzigingen van het produkt, bijvoorbeeld slechts in de verpakkingssfeer, wor den aangegrepen om de prijzen op te jagen. Dit gebeurt dan onder het mom van produktverbetering, aldus het consumentenblad. Koopkracht merkt nog op dat ve le spellen, die in de reclame als "nieuw" worden aangemerkt, meestal slechts varianten zijn op Schaken De nationale Jeugdkam pioen schaken Paul van der Ster ren vertrekt vandaag voor een trai ningsstage van een maand naar Rusland. Deze trip is voor hem mo gelijk gemaakt door het sportfonds Leo van der Kar. oude, al lang bestaande spelletjes. Spellen die voorheen voor een paar centen, met een potlood en een stukje papier werden gespeeld, wor den nu in luxe, prijzige jasjes ge stoken. "Consumenten behoeven helemaal geen dure varianten op spelletjes als boter-kaas-eieren te kopen met een potlood en een stukje papier gaat het net zo goed", zo adviseert het consumentenblad. Aanslag De christen-democra tische voorzitter van de landdag van Neder-Saksen, Heinz Müller, is in de nacht van dinsdag op woens dag het doelwit geweest van een aanslag, zo deelde de politie gisteren mede. Een onbekende loste verschei dene schoten op Mueller, toen deze rond middernacht een wandeling maakte in de buurt van zijn bui tenhuis, echter zonder hem te ra ken. De dader is gevlucht. Over zijn motieven is niets bekend. Wielrennen Op de tweede dag van de Zesdaagse van Gent heeft het Belgische koppel Sercu/Merckx een ronde voorsprong genomen op het duo Schuiten/Bracke. Atletiek H«nk Kalf, de Nederland se marathonkampioen heeft in Gries- heim (Duitsland) een wedstrijd over 25 kilometer gewonnen. Karl Mann werd tweede. De Duitse marathon- kampioen Mielke eindigde als der de. Voetbal In de voorronden van het toernooi om het Olympisch voet balkampioenschap heeft Tsjechoslo- wakije gisteren in Brno gelijk ge speeld tegen Oost Duitsland. Atletiek De Rus Pavel Lednev is gisteren in Mexico stad voor de derde achtereenvolgende keer we reldkampioen moderne vijfkamp ge worden. Lednev vergaarde 5056 pun ten. Tweede werd de Hongaar Kanc- sar en derde de Brit Fox. Basketbal Sperry Remington heeft zich verzekerd van de steun van een Amerikaanse Nederlander. Het is de 24-jarige Herrick Lengers, af komstig van Boston College. Tegen Mercasol Leiden zal hij zijn debuut maken. Elke banketletter, die de Sint wil geven, zal toch eerst moeten worden gemaakt. De nodige vakbekwaamheid daarvoor is o.a. te leren op de Amsterdamse Banketbakkersschool, waar de jonge meesters zich ijverig wijden aan de geheimen van amandelspijs en bladerdeeg. DEN HAAG (SP) Premier drs. J. "Met een dergelijke stap is niemand den Uyl voelt niets voor de idee gediend en Israël wel in de laatste van senator prof. dr. J W. van Hulst plaats. Israël is ook lid gebleven. Nu (CHU) om Nederland het initiatief de rug toekeren aan de V.N. zou al- te laten nemen om met de E.G.-lan- leen maar schadelijk zijn. Het zou den uit de Ver. Naties te treden. een ramp zijn indien de organisatie ineen zou storten," aldus de premier. De heer GA C. te O. (42) 'Als bloemist beleef ik toch iets geks. Een kennis van me vertelt me dat ene Louis tegenwoordig planten verkoopt Hij had er net een naar een relatie gestuurd. ik zeg: weet Je wie ook planten verkoopt? Hij zegt: nee. Ik zeg: Ik. En hoe weet j nou wel dat Louis planten verkoopt en van mij niet? Hij zegt: 't stond in zo'n kleine advertentie van de kran' U begrijpt 't zeker wel, ik ook de krarrt in. Of het helpt Als u het onder ons houdt: ja: Het dagblad Is ook uw groeizaamste kontakladres. DONDERDAG 20 NOVEMBER 124.4 121.3 152.4 131.5 65.5 97.5 130.5 113.2 114.4 42.3 135.2 2490 Ned. Krediet B. NMB Slavenb. Bank id. cert. Fr. Gron. Hyp. B. Tilb. Hyp. B Westl. ütr. Hyp. Scheepshyp. Handel, industrie div. Asd. Chem. Farm. Ahog Bob. Ahold. Amas Asd. Droogdok Asd. Rijtuig Anlem Na.t. Arnhix Sch.b. Asselberg Audet Aut.-Srew W. Aut. Lnd Rt. Ballast-N. BAM Baton burg Beek Van Beers Begemann Bank-, credlet- en verzeRrrln^sweren BerkeJ Pat. Biydenstetln Boer Drukk. 42.1 137.5 2470 Bos Kalis Braat Bouw Mg. Bredero v.g. ld. eert. Bredero Vb. ld. eert. B llhrmann-Tett td. eert. Calve Delft eert. ld. 6% eert. Centr. Suiker ld. eert. Ceteco ld. eert. Chamott Cindu-Key Cran< Ned. Desseaux Dikkers Dr. Ov. Hou til. Drögc Duiker App. Econosto Elsevier ld eert. EMBA Enk es Fokker Ford Auto Purness Gamma H. ld. pw Gel Delft Gelder eert. Gerofabr. 4 Gist. Broc. ld. eert. Goudsmit Grasso Grinten Grofsmederij Hagemeijer Helma Hold. Hero Cons. Heybroek Hoek's Mach. Holec Hull. Beton Holland Beton C. ICU cert. fflC Holland Indus Mij. IBB-Kondor In ter las Internatio Inventum Kappa Kempen-Begeer Key Houth. Kiene S. Kloos Kluwer Kon. BUenkor id. cert. Id. 6 cum. Kon. Ned. Pap Krasnapolskj KSB Kwatta 50.3 155 44.5 Landré Gl. Leldsche Wol Macintosh Meneba Metaverpa Moluksche Mljnb. w. Naar den Naeff Nat. Grondbezit NBM-Bouw Nedap Nederhorst Ned. Bontw. Ned. Dhgbla< Id. cert. Nelle Netam Nleaf Nlerstrasz Norit Nutrlcla GB Nutricla VB NijveraaJ OGEM Holding Orensteln Ovtng-D-S Pakhoed H. Id. cert. Palembang Palthe Philips Pont Hout Pore. Flea Proost Brandt Ra.dem akers Reesl.nk 130.5 137.5 130.5 Reeuwijk Reiss en Co. Riva Id. cert. Rohte Jiskoot Rommenholler Rijn-Schelde Sanders Schev. Expl. Schokbeton Schultema Schuppen Schuttersv. Stevtn Gr. Stoomsp Ttw Tabak Phil Telegraaf THV Intern. Tilb Waterl. Tw. Kahelfabr. Ubblnk Onlkap Unilever cert. Id. 7% Id. 6% Vliet-WernVnk Ven eta Ver Glaslabr. Ver Hand Sch. VMP Ver N. OltgmU. Ver Touwtabr. IcL cert. Vezelverw. Vihamy-Butt 61.5 VRG Papier 72 Vulcaansoord 37.5 Wegener Cour. 47.1 ld. cert 47.5 Wessanen cert. 87.5 Wvers 85 Wijk en Her. 1278 Zaalberg 79.9 Participatiebewilzen en belegglngsmaatscbappilen Alg. Pondsenbez. 103 America Fund 143 Asd Beleg. C. 143.5 Convert© 515 Goldmines 160 Holland P. 128.5 ld. 1 642 Ln ter bonds 520 Binn Bell Vg. 128.9 B ree vast 116.1 Ned. Vastgoed 555 Dutch tat 104.9 LK.A Belegg. 134 Nefo 69.7 O bam 68.5 ni-invest 64.5 Wereldhaven 94 Leveraged Rorentc Tokyc P (s.) Tokyo PA Concentre Europafunds U nil and* Errunloa Finance-Un. 87.5 84.5 1260

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 27