De vrouwenhandel gaal nog onverdroten door Palingschotels PALET Bollen planten Strandmode voor 1976 Helll van vrouw wil minder wegen DONDERDAG 20 NOVEMBER De zomer werpt z'n schaduwen al vooruit. De strandkleding fabri kanten zijn al volledig voorbereid voor een nieuwe lange hete zo mer. Guy Laroche laat zijn man. nequin een leren bikini van struisvogelleer dragen (foto bo ven). In het Londense Hyde Park wordt de herfstsfeer doorbroken door een exotisch model dat een zuiver zijderi sarong draagt met daarboven een topje van dezelfde stof (foto rechts boven). Wat minder exclusief is het ontwerp van gebreide viscose uit de col lectie van de Britse ontwerpster Mary Farrin (foto midden). Van Jenny James dit blauwe badwerk- je, een bikini compleet met om slagdoek en mutsje (foto onder). Het is natuurlijk wel wat overdre ven om te stellen dat ik in deze rubriek u alles over paling kan vertellen, maar wel wil ik u vandaag graag een aantal palingrecepten geven. De paling is een vissoort die wij Nederlanders heel graag eten en daarom vond ik het laatst maar wat vreemd toen een collega van mij vertelde dat in een groot en internationaal bekend visrestaurant in Den Haag er geen enkel palinggerecht op de kaart stond. Nee, sterker nog, toen mijn collega en zijn vriendin, die juist haar zinnen op gestoofde paling had gezetj vroegen waarom juist in dat restaurant geen palinggerechten werden geserveerd, kregen zij tot hun stomme verbazing te horen dat daar nooit meer om paling gevraagd werd. Op hun verzoek om mee te delen waar ze dan wel paling DOOR HANS BELTERMAN konden eten werd hun gezegd dat er in de provincie misschien nog wel enkele restaurants waren waar men nog paling kon eten Vreemd, zou ik zo zeggen, want ik weet maar al te goed dat gestoofde paling op de Hollandse manier, de paling in 't groen en moten geroosterde paling er bij ons nog best in willen gaan. Vandaar dat ik u vandaag twee recepten geef van onze Marie-Ansel- me, de huishoudster van de Heer-oom uit het Brabantse, en een recept van geroosterde paling zoals wij die in onze Auberge St. Hubert in het Groningse serveerden. Allereerst de op de Hollandse manier gestoofde paling van Marie- Anselme: een kilogram dunne aal in vingerlange stukken laten snijden en die opzetten met acht deciliter water met wat zout en enkele schijven citroen. De vis op een niet al te hoog vuur in een kwartier gaar koken. De aal schept u dan voorzichtig uit het nat en legt ze alvast op een ondiepe voorver warmde schaal. Het kookvocht snel tot ongeveer de helft in laten koken en het dan aanmaken met beschuitkruim (of al u dat prefereert met maizena). voeg er dan nog een klein onsje roomboter, wat witte peper en eventueel nog wat citroensap aan toe. Marie-Anselme schrijft in haar kookboek dat zij er ook wel eens een flinke lik mosterd bij deed, zij gebruikte dan wel minder citroen en citroensap. De gebonden saus laat u even door koken en giet die over de paling. Heer-oom at een dergelijk gerecht het liefst met vers waterbrood en dronk er een frisse witte wijn bij. Eigelijk was de paling in 't Groen een veel grotere specialiteit van Marie. Daarover raakte Heer-oom nooit uitgesproken. De paling in 't groen is een Vlaams gerecht dat behalve met veel groene kruiden ook met bier bereid dient te worden. Marie-Anselme echter, die wist dat Heer-oom bij zijn maaltijden graag een goede fles wijn dronk, heeft in haar versie het bier dan ook vervangen door witte wijn en ik moet zeggen dat ik eigenlijk zo'n gerecht ook liever met wijn bereidt. Behalve een kilogram flinke paling 'of dikke aal) heeft u twee ons groene kruiden nodig t.w. een ons zuringblaadjes (nog zo aan de rand van ieder weiland te vinden) een half ons grof gehakte peterselie blaadjes en verder wat blaadjes van witte dovenetel, wat dragon, kervel, bonekruid en eventueel wat salie. De in vijf centimeter lange stukken gesneden paling kruidt u met peper en zout (en als u bier gaat gebruiken dan moet er ook een klein beetje nootmuskaat over). De grof gesneden groene kruiden laat u met een hele schoongemaakte ui in een klein onsje roomboter zacht smoren. Dat doet u totdat u ziet dat de blaadjes uiteenvallen. Dan voegt u er de paling aan toe en giet er een deciliter of vier witte wijn (of licht Belgisch bier) bij- Dit laat u ruim tien minuten stoven. Dan giet u het vocht in een ander pannetje en dat nat gaat u binden met drie deciliter room en vier eidooiers. Goed proeven en r eventueel nog wat zout of peper aan toe voegen. De paling schept u dan in een warme terrien en de saus giet u erover U kunt dit gerecht eten met een gekookt aardappeltje en wat komkommersalade. In Vlaanderen wordt het vaak lauw of koud met wat brood erbij gegeten. Tot slot een klein pleidooi voor de geroosterde paling. Wanneer u over een grill beschikt een erg eenvoudig gerecht. Trouwens ook op de barbeque kunt u paling heel goed roosteren, in onze Auberge kochten wij er speciaal flink dikke paling voor. De moten werden, ongeveer een vingt?rlang, diagonaalsgewijs gesneden. Om de centimeter gaf ik er een kerfje in en dan bestrooide ik ze flink met zout en vers gemalen zwarte peper. Vlak voor ze te roosteren haalde ik ze dan nog door wat olijfolie waaraan ik wat citroensap had toegevoegd. Paling moet men vooral zachtjes roosteren. Wij gaven er meestal een kruidenboter bij en serveerden het met een gekookte aardappel en een groene salade. Voor alle palinggerechten reken ik meestal op twee en een half k drie ons per persoon. Deze vrouwen, aldus het rapport, stemmen er min-of-meer in toe prostituee te worden omdat zij, wanneer zij in het buitenland hun baantje aannemen, best weten wat het uiteindelijke motief is. „Er is echter een aantal naïeve vrouwen die worden aangelokt door de beloften van de bureaus die hen de baantjes verschaffen en die zich dan tot prostitutie gedwongen zien omdat zij geloven dat dit de enige manier is waarop zij in hun levensonderhoud kunnen voorzien". Uit de antwoorden uit zeventig landen blijkt dat deze mensenhandel zich concentreert in verschillende gebieden en bepaalde routes volgt. EXPORT waardigen recruteerden voor werk op boerderijen, waar zij dan nagenoeg als slavinnen moesten leven. Argentinië zei, dat vrouwen die op het platteland zijn gerecruteerd vooral naar Puerto Rico en Spanje worden vervoerd. Anderen gaan naar Italië. Turkije en het Midden-Oosten. Vaak zeiden zij toeristen te zijn. Allerlei soort vrouwen worden voor de prostitutie gebruikt, vooral uit de kringen van mode, de danswereld en het cabaret. In een bepaald geval confiskeerde de organisator van een dansgroep de paspoorten van zijn danseressen toen zij 'in het Midden-Oosten aankwamen. Al deze vrouwen werden tot prostitutie gedwongen. In een rapport over de handel in vrouwen op de wereld wordt meegedeeld dat er vier belangrij ke "handelsroutes" zijn, waar langs de meisjes door souteneurs worden gevoerd. Het rapport is met hulp van Interpol uitgebracht door een subcommissie van de UNESCO inzake de mensenrechten. Het komt tot de conclusie, dat de meeste vrouwen in de handel in blanke slavinnen zeer gewillige prostituees zyn en weinig met de politie bij haar onderzoek wil len meewerken. Er zijn weinig gevallen meer, dat meisjes met geweld uit het ene land worden ontvoerd om als prostituee te gaan werken in een ander land. Wel gaat de verborgen handel, waarbij vrouwen in het ene land als danseressen, cabaretartiesten of barmeisjes worden gehuurd en dan tot prostitutie worden aangezet, over de hele wereld door. Zuidamerikaanse vrouwen, meest Argentijnsen, worden .geëxporteerd' naar Puerto Rico, naar Europese landen aan de Middellandse Zee of naar het Midden-Oosten. Er is een Europese „regionale" markt, vooral in Franse vrouwen, die werken in „Eroscentra" in Luxemburg en West-Duitsland. Volgens het rapport blijkt er een verbinding te bestaan tussen deze „markt" en andere gebieden, vooral in het Midden-Oos- Sommige netwerken recruteren vrouwen in Europa en zenden ze dan naar Afrikaanse landen zoals Ivoorkust en Senegal die, aldus het rapport, al dermate ontwikkeld zijn, dat zij vallen binnen de termen van de internationale exploitatie van de prostitutie". Er is ook een Oostaziatische markt die vooral vrouwen uit Thailand en uit de Philippijnen recruteert en hen naar andere landen zendt. Vooral in Libanon en in Koeweit is veel prostitutie, meest van Arabische vrouwen. In de Verenigde Staten zijn er tussen juli 1974 en juli 1975 onder de wet op de gedwongen dienstbaar heid en slavernij 74 gevallen onderzocht. In veel van die gevallen zouden werkgevers hun huishoude lijk personeel in een staat van dienstbaarheid hebben gehouden. Er waren ook bazen van landarbei ders, die landloopsters en onvol- BELGIE dat uit vrouwen Frankrijk, Nederland, West-Duits land, Argentinië en Uruguay heime lijk in Brussel als prostituee's werken. In 1973 werden drie jonge Thailandse meisjes hiervoor geron seld en naar België gebracht. In 1974 kidnapten twee Noordafrikanen een Jonge Noorse vrouw in een trein tussen Brussel en Amsterdam met het doel haar als prostituee te laten werken. Zij wist echter tenslotte vrij te komen. Canada deelde mede, dat sommige „call girls" tussen dit land en de Verenigde Staten heen en weer plegen te reizen en in beide landen prostitutie bedrijven. Denemarken vertelde van een meisje, dat was ingegaan op een advertentie om honden op tentoonstellingen te demonstreren. Zij werd ontvoerd door drie vrouwen die haar naar West-Duitsland brachten, zij wist echter te ontsnappen. West-Duitsland berichtte over enke le gevallen, waarbij Duitsers meisjes uit Hongkong en Ethiopië hadden verlokt in Duitsland te gaan werken als masseuses of barmeisjes. Finland onderzoekt thans een geval, waarbij drie jongemeisjes geld kregen van een man om te werken als gastvrouwen voor mannen in restaurants. DOOR PETER DEELEY Frankrijk berichtte over 75 gevallen van handel in vrouwen tussen 1965 en 1973. Hierbij waren 350 meisjes betrokken. Het betrof hier Franse prostituee's die men had willen zenden naar aangrenzende landen en Afrika. In een bepaald geval had een man twintig meisjes gerecru teerd om te werken als prostituee's in Parijs, Düsseldorf en Essen. De laatste twee jaar was er een aantal prostitutie-organisaties opgerold. LUXEMBURG Bollen kopen is voor de meeste tuinhezitters miet zon probleem. De mooie plaatjes geven de soorten en kleuren aan en dn de meeste gevallen staat de hoogte er ook nog bij vermeld. In de duurdere verpakking gekocht, wordt men meestal ook nog attent gemaakt op de plantdiepte. In veel tuincentra worden de bollen ook in grotere partijen aangeboden, soms in zakken van 25 of 50 stuks en dan ontbreekt nog wel eens een „gebruiksaanwijzing", al zal m'en meestal die informatie nog wel mondeling willen verstrekken. Toch is het nuttig in deze hoogtijdagen van bollen planten in ieder geval even een staatje te geven van de plantdiepte van veschillende bollen. Maar die diepte alleen is geen garantie voor een goede ontwikkeling van bol tot bloem. Voordat de bollen de grond ingaan is een lichte bodembewerking toch wel gewenst. Zware kleigrond geeft minder goede resultaten en dan zal de grond met turfmolm en/of compost wat lichter gemaakt moeten worden. Te schrale zandgrond kan ook wat verbeterd worden met tuinturf en compost. Een fikse gift kunstmest is niet nodig. Er is speciale bollenmest in dé handel, maar die kan beter worden gegeven tegen het voorjaar, om de bollen dan het laatste extra zetje te geven. Een lichte bemesting met gedroogde stalmest mag wel, PiETER DE NIES voordat we aan het „ter aarde bestellen' van de bollen beginnen. Ogk een voorraadbemesting met goede compost doet de bollen wel goed. De meeste bloembollen hebben een hekel aan verse stalmest. Ook in schalen en potten kunnen weer de speciaal geprepareerde bollen worden geplant. Zet ze in lichte grond met een laag potscher ven onderin. De bollen gaan zo in de aardde dat ze elkaar net niet raken. De neuzen blijven i'ets boven de grond. Daarna water geven en donker en koel zetten. Eventueel het geheel 20 cm. diep ingraven in de tuin. Na ca. 3 maanden zijn ze voldoende beworteld om dan in een koele kamer verder te wennen aan het binnenleven en tot bloei te komen in de vensterbank. Luxemburg zei dat de handel in vrouwen vaak door georganiseerde lichamen op touw was gezet. De vrouwen die toeristenvisa hadden, arriveerden meestal met hun souteneurs. Zij bleven een maand en verlieten het land, maar kwamen zes maanden later terug. Als een prostituee er lange tijd bleef nam haar souteneur meestal ee als kelner of taxi-chauffeur. Engeland zei, dat een klein aantal vrouwen, die in hun eigen land al prostituee waren geweest, erin slaagde het land binnen te komen door huwelijken-uit-overleg te slui ten. In achttien gevallen van verhulde vrouwenhandel waren er Britse vrouwen gezonden naar Libanon-West-Duitsland, Italië en Nigerië als barmeisjes, receptionisten of croupieres in gokgelegenheden. Oude exemplaren van de dubbel dekkers, de vertrouwde Londense bus met bovenverdieping, krijgen mo menteel een tweede leven. De Lon- denaars hebben ontdekt dat zo'n af gedankte bus (te koop vanaf onge veer tachtig pond) een goedkoop en praktisch onderdak biedt voor al lerlei activiteiten. Oude dubbeldek kers worden ingericht als speelruim te, bibliotheek of adviescentrum. 9 In de eerste drie maanden van 1975 heeft de vuilnisophaaldienst van de Amerikaanse stad Chicago 200.000 ton afval minder opgehaald dan in het eerste kwartaal van 1974. Het is. volgens weekblad Time, een duidelijk voorbeeld van de dalende lijn van de amerikaanse „afval-bu- siness". Opvallend is vooral dat er veel minder afgedankte huishoude lijke apparatuur aan de vuilnisdienst wordt meegegeven. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN SAMENSTELLING HENRIETTE V.D. HOEVEN AMSTERDAM Vierenveertig procent van de Nederlandse vrouwen willen lichter worden. Dit blijkt uit een nationale steekproef die het NIPO in oktober genomen heeft onder 1030 vrouwen en mannen. 46 procent van de vrouwen wilde op hetzelfde gewicht blijven terwijl 6 procent zwaarder wilde worden en 4 procent de vraag niet beant woordde. Voor de mannen waren deze cijfers respectievelijk 27 pro cent, 62 procent en 4 procent. De groep beantwoorde ook vragen over het eigen gewicht. Van de vrouwen woog 8 procent minder dan 55 kg, 16 procent tussen de 55 en 59 kg, 21 procent tussen de 60 en 64 kg, 20 procent tussen de 65 en 69 kg, 14 procent tussen de 70 en 74 kg, 8 procent tussen de 75 en 79 kg, 5 procent tussen de 80 en 84 kg en 4 procent 85 kg of meer. Voor de mannen waren deze cijfers 1, 2, 9, 13, 22, 23,14 en 12. Van mannen en vrouwen gaf 4 procent geen antwoord op deze vraag.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23