V oor ber eidings- besluit treft Leidse bedrijven r Er is maar één modekleur die nooit verandert. GOUD. Yard vast overtuigd van blokkade IRA-aanvoerlijn Niet-blanken achter gereformeerde steun aan het anti-racisme DISCUSSIE OVER OPZET TOERISTISCHE AUTOROUTES OPMARS UNITA-FNLA Jongens meer dan meisjes betrokken bij ongelukken Onderhandelingen over Portugees Oost-Timor BegEEr. vanKEmpEn En Uns, JuweHeps, DONDERDAG 20 NOVEMBER PAGINA 21 Ben II in geweer tegen betonmortelcentrale LEIDEN Het Leidse college wil voor het gebied tussen Sumatra- stellen. Voordat deze bestemming een definiteif plan vastgelegd kan er door middel van een zg. woonbestemming van dit gebied her- Fontein heeft echter inmiddels stemming heeft gekregi blijven. Het niet doorgaan i straat en de Zijl een voorberei- dingsbesluit laten vaststellen. Dit om de bouw van een betonmortel centrale daar te voorkomen. De gemeentelijke plannen blijven echter ook voor een aantal an dere gen. Want niet alleen de bouwmateria len handel Fontein en Zn (die de betonmortelcentrale wil bouwen) is in dat gebeid gevestigd. Ook de fir ma's Zitman, Gijzenij en Oole, me taalbedrijf Drakenburgh en scheeps werf Boot zitten er. En Fontein is niet de enige die bouwplannen heeft. Ook aannemer Zitman en de firma Drakenburgh hebben zo hun ideeën over het tot nu toe voor een deel ongebruikte ter- Zitman heeft de gemeente ver zocht in principe toestemming te krijgen voor het bouweh van een jachtwerf, terwijl de machinefabriek Drakenburgh op de hoek van de Su- matrastraat en de Atjehstraat een nieuwe fabriekshal wil bouwen. Maar wanneer het college zijn zin krijgt, zullen ook deze plannen niet kunnen doorgaan. Zoals bekend wil het college de oorspronkelijke J ijf jaar voor moordenaar ARNHEM (APA) Het Arnhemse gerechtshof heeft gisteren de 51-jari- ge Berend B. uit Schijndel veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens de moord op de toen 20-jari ge Willy Liffmann uit Amsterdam, op 9 april 1974 uit Jaloezie Liffmanns vriendschap met de 18-jarige Elly van der B. Die straf valt aanzienlijk lager uit dan die de rechtbank in Den Bosch en later ook het gerechtshof daar oplegden: 10 jaar. De Hoge Raad vernietigde dat vonnis op juridische gronden en verwees de zaak naar Arnhem. Het hof daar kwam tot zijn lagere straf onder invloed van de rapporten die over B. werden uitgebracht. Zo zou volgens de districtspsychiater dr E. dat zich inmiddels "onggewenste ont wikkelingen" voordoen. En daar gaat het in dit geval in Een deel de juiste formulering te hebben ge- plannen van de bedrijven tussen Su- kozen) alweer een nieuwe aanvraag matrastraat en de Zijl zou vooral de voor een Hinderwetvergunning in gediend. Deze aanvraag kan door het college niet geweigerd worden, want de j schijnlek De kraan- en machinefabriek zit op het gebied s matrastraat en de Atjehstraat zou Drakenburgh uit de ruimte-proble men halen. Men verwacht dan ook het personeelsbestand daarna uit te de buurt te< kunnen breiden van 34 tot 50 man. tiale hebben Maar een voorbereidingsbesluit vervolgens een woonbestemming stokje het ogenblik namelijk in een be- - het ongelijk worden drijfshal, die zij huurt van Fontein, het gebied gesteld. Tei-wijl de andere bedrijven hun Om deze reden stelde het college grond eventueel aan de gemeente zou den kunnen verkopen, zal Draken- het gebied burgh moeten verhuizen zonder dat dat besluit daar een financiële tegemoetkoming tegenover staat. De fabriek zou hoe dan ook van de huidige plaats weg later stadium, wanneer de woonbe- moeten, want het huurcontract steken. "Wij zijn mede slachtoffer worden van de plannen om hier betonmortelcentrale te bouwen", zeggen boekhouder J. Corr.elissen en bedrijfsleider D. O. Weima van Drakenburgh, "want de acties van de bouw van die cen- ior ons tot gevolg, dat en we nu -niet mogen bouwen, en zelfs mor zullen moeten verhuizen". 'oor En dat gaat volgens de beide he ren niet zonder moeite. "Wethouder ge- Van Aken heeft ons voorgesteld om De machinefabriek Draken burgh, die thans is gehuisvest in een van Fontein gehuurde be drijfshal. Door het voorberei dingsbesluit voor het gebied tus sen de Zijl en de Sumatrastraat kan het bedrijf geen kant meer uit. het industrieterrein "De Grote lijkheden te komen door het gebrek overhaast aan de raad voor, mortelcentrale wil bouwen. Hoewel voorbereidingsbesluit indertijd voor die centrale wel een te nemen. Op basis bouwvergunning is verstrekt, weiger- zouden namelijk bou de het huidige college (na acties gehouden kunnen worden In van de buurt) aan Fontein een Hin derwetvergunning, zodat de bouw niet door kon gaan. Fontein ging tegen deze handelswij ze in beroep, maar kreeg geen ge lijk of ongelijk. Door een niet ge heel juiste formulering werd het beroep niet-ontvankelijk verklaard. stemming van het gebied finitief plan vastgelegd zouden de daar gevestigde bedrijven zelfs uit het gebied moeten vertrek- Fontein loopt in 1981 af. Tenslotte is zijn, de hal, waarin Drakenburgh sinds 1936 gehuisvest is, al jaren te klein, te laag en (door het steeds groter wordende consutrctiewerk) erg on praktisch. Nieuwbouw op de hoek van de Su- Londen (SP) Scotland Yard is er van overtuigd de voornaamste aan voerlijnen van explosieven voor de IRA te hebben geblokkeerd. Bomex- perts van de Yard en 't Britse leger hebben vastgesteld dat de laatste tien bommen, die in Londen zijn routes Engeland binnengesmokkeld, ontDloft, vervaardigd zijn onlangs ontdekte bommenfabriek Southampton. Vermoed wordt ook dat de bom, die dinsdagavond in de Noord-Afrika. Een ander deel Londense wijk Chelsea explodeerde hoogstwaarschijnlijk met het passa- en waarbij twee mensen werden giersschip Queen Elizabeth, vanuit gedood en twintig gewond, eveneens de Verenigde Staten, waar vee] in Southampton is gemaakt. IRA-sympathisanten wonen. De explosieven werden via drie Yard heeft tijdens een grootscheep se speuractie eerder deze week die alle eindigden in Southampton, duidelijk sporen van explosieven Een deel van de explosieven is per gevonden aan boord van het schip, schip binnengebracht, afkomstig uit Veel explosief materiaal is ook De afkomstig geweest uit Republiek, dynamiet, die ondergebracht flatgebouw, is De man, die de politie heeft getipt waar zij de bommenfabriek kon vinden, verblijft op een geheim Hij staat onder raad LUNTEREN De niet-blanke vertegenwoordigers van de Gei*ef. Kerken in Zuid-Afrika (zes man) op de gereformeerde synodeverga- Ëssen. B~ sterk verminderd dring in Lunteren hebben het rap- de het "ultimatum" bewaking van de speciale afdeling van Scotland Yard. Inmiddels worden de 45 mannen, verdacht van het vervaardigen van bommen, nog Kerken ter bestrijding steeds door de politie ondervraagd, van het racisme m'et instemming Zaj zjjn nog niet dn staat van begroet. Gisteren besprak de syno- beschuldiging gesteld. het programma van de Wereld- UTRECHT (ANP) De ANWB is bereid te praten over de opzet van de toeristische autoroutes, met name om de effecten van die routes te kennen, maar discussie is dan pas zinvol als door onderzoek inzicht is verkregen in die effecten. Dit ver klaarde de voorzitter van de ANWB de heer Gaarlandt, vandaag in Utrecht in zijn welkomstwoord op de ANWB-recreatiestudiedag 1975.' 'Voor de technische opzet en uit voering van het onderzoek wil de ANWB graag een studiegroep zien, waarin zitting hebben onder andere vertegenwoordigers van CRM, volks huisvesting en Ruimtelijke Orde ning en Verkeer en Waterstaat", aldus de heer Gaarlandt- Het hoofd bureau planologische aangelegenheden van de recreatie gemeenschap Veluwe, van Benthem verklaarde op de studiedag dat on derzoek heeft aangetoond, dat de pri maire behoefte om te fietsen is ge legen binnen een straal van vijf kilometer van de woonplaats uit. Verder wees het onderzoek uit dat ruim 53 procent van de bevolking geregeld in de vrije tyd fietst en hiervan fietst weer 58 procent om het fietsen zelf. De anderen gebruiken de fiets om een recreatiedoel te bereiken. De ■oortdurende directeur van het Rijksinstituut voor natuurbeheer, de heer G.J. Saaltink, zei vandaag op de recreatiestudie dag dat wanneer men flora en fauna wenst te behouden, er bij de hui dige toeneming van het bezoek ernst moet worden gemaakt met het aan- grote en voldoende par- Polder" in Zoeterwoude te verhui "maar de grond daar zou ons ruim 170.000 gulden meer kosten dan de grond aan de Sumatrastraat. Dat is gewoon veel te duur voor ons." Beiden wijzen er ook op, dat de bouwkosten de laatste jaren sterk gestegen zijn, zodat de ruimte. De heer Cornelissen: "We kunnen niet meer mensen plaatsen, en we kunnen ook geen grotere opdrachten uitvoeren. Ter wijl de vraag naar grotere stukken de laatste tijd juist toeneemt. En door dat het gebouw zo weinig efficiënt is, bouw lopen we de kans dat we straks alleen al daardoor een stuk duurder geen werk meer hebben, omdat zal worden dan in 1973, toen Draken- uit de markt geprijsd zijn", burgh de gemeente al toestemming JOOP MAAT Ierse grote voorraad 1 de bommenfabriek, u de kelder van een gevonden, was bij- firma zijn geweest deze synode over de voort- Nederduitse Geref. Kerken de blanke p0utie kan hen langer in hechtenis ken in de nabijheid van de steden. de gereformeerde steun JOHANNESBURG (Reuter, DPA) De twee Angolese bewe gingen Unita en FNLA zijn een op- Marktberichten begonnen de oostelijke Afrika aan de Geref. Kerken dcrland. Dat houdt in dat de Zuid- afrikaanse kerk de banden met de Nederlandse kerk zal verbreken als deze haar ateun aan het anti-ra- cismefonds van de Wereldraad niet intrekt. De niet-blanke vertegenwoordiger Zuid- houden dan normaal, als gevolg Ne- de speciale anti-terroristenwet. Een aantal van de mannen maakte deel uit van de bemanning van de Queen "Het onderzoek bezoekers aan dergelijke gebieden stellen, is van groot belang", aldus de heer Saaltink. UTRECHT (ANP) Per duizend huishoudingen gebeuren er jaar lijks 161 ernstige ongelukken. De slachtoffers zijn 13 volwassen mannen en 39 volwassen vrouwen, 13 jongeren tussen de elf en de twintig jaar, 32 kinderen in de leeftijdscategorie 6 tot 10 jaar en 64 kinderen onder de zes jaar. Verder gebeuren er per duizend huishoudingen nog 1100 kleine on gevallen waarbij geen doktershulp nodig is. Dit blijkt uit een onderzoek dat de afdeling 'veiligheid in de pri- vésfeer van het veiligheidsinsti tuut heeft uitgevoerd voor het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Doel ervan was, een inzicht te krijgen in de fre quentie en de ernst van de huis ongevallen zodat de noodzaak van activiteiten ter voorkoming van ongelukken kan worden vastge steld. Bij het onderzoek zijn dodelijke ongevallen en ongelukken die al leen maar schade hebben veroor zaakt, niet meegerekend. Kinderen beneden de tien Jaar en huisvrouwen zijn het meest betrokken bij grote ongevallen. Bij kinderen veroorzaaten de jon gens twee keer zoveel ongevallen als de meisjes. Ook bij kleine ongelukjes vormen de kinderen de kwetsbaarste groep gevolgd door de huisvrouwen. Driekwart van de ongelukken gebeurde in de woning en een kwart er van vlak by (tuin, erf, stoep). Het ongeluk dat het meest voor komt is vallen: van een hoogte of gelijkvloers (44 procent). Daar na volgen het zich snijden, steken of prikken, het zich branden of brandwonden oplopen en tenslotte klemraken en kneuzen. Veel genoemde oorzaken zijn 'spe lend bezig zijn' klimmen, klau teren en stoeien - van kinderen (26 pet), en bezigheden voor het bereiden van de maaltijd en het opruimen daarna (23 pet). Het rapport gaat niet in op de vraag, in hoeverre dieper liggende oorza ken als spanning dagdromen of haast een rol hebben gespeeld. De stichting bouwcentrum meent dat er verband bestaat tussen de vormgeving van de woning en naaste omgeving en het voorko men van ongevallen. Gebrek aan ruimte en de inrichting van de ruimte kunnen ongevallen bevor- l I 380870; -740; C II 430ot>u; bloemkool 6 I 119; stad Henrique de Carvalho, het ter synode verklaarden, dat zij de centrum van de diamantwinning. Henrique de Carvalho is buiten de hoofdstad Loeanda de enige grote Angolese stad die nog in hand'en is van de MPLA, en is naast Loeanda ook een belangrijke aanvoerlijn voor de militaire uitrusting van de MPLA. Volgens berichten uit Jo- blijk v< offers ting 1 het fonds solidariteit met de slacht- n het rascisme. Voortzet- i de steun is zeer gewenst. ook gezien de Zuidafrikaanse situa tie. tenzij met bewijzen kan worden aangetoond, dat deze voor geweld dadige doeleinden zou worden ge- hannesburg hebben Russische An- bruikt. Intrekking zou worden kool 3642; boerenkool 24 39; selderie 1320; krulpeterselie 27 prei 3146; radijs 36; spruiten waspeen 122.000 kg. anjers rood 23-45; 1 charmeu 0 40—47; baccara, mercedes. so- nia 40103, ëvergold, belinda, motrea marina, garnette, esther ofarim, yellow belinda, zorina, carol spec, carol, gol den belinda, 2556.. Chrysanten: avignon 3845; wim lan ge 4659; florance 5054; hollyday 4247; schlager 3242; dally mirror red rolinda 3540. Diversen cyclaam 175250. Per bos: chrysanten spider 180265: tros 90—205. Iris: ideal 345—«375; prof. blaauw 405 435. Preesia: golden yellow 175310; auro ra 250—325; ballerina 580—605; royal blue 400480. AALSMEER Anjers: William sun 31—52; rose 2941; white 28—52; g.j. 3241; charmeur 3854; arthur 38 54; shocking 40; keefer 2842; ge mengd 42; yellow 3458; tangerine 38; vertakt 3154. Rozen gr. bl. bac cara 56130; bridal pink 4055; ca rina 4066; carla 64; c. princess 50; dr verhage 70105; furore 110; nor- dia 57; pink sensation 100; roselandia tonow-toestellen hier de laatste da gen grote hoeveelheden oorlogsma teriaal naar toe gevlogen. De Unita meldde voorts de ver overing van de stad Malanje 430 km ten oosten van Loeanda. Als dat be richt juist is zou de emalle corridor die Loeanda verbindt met Henrique de Carvalho, doorsneden zijn door Unita-troepen. Malanje is de laatste maanden herhaaldelijk door de verschillende partijen prijsgegeven e.i heroverd, zodat de eertijds bloei ende stad vrijwel in puin ligt. Een woordvoerder van Unita heeft verklaard dat de Unita-strijd- kracht nog een Angolese stad op hun tegenstanders van de MPLA hebben veroverd, nl. Gabela, 285 kilometer zuidoostelijk van de hoofdstad Loeanda. als een capitulatie voor de blanke kerk in Zuid-Afrika ten kos te van de slachtoffers van het ra cisme. Zij hoopten dat de blanke "moederkerk" haar ultimatum zou intrekken. Zouden de banden wor den verbroken, dan blijft, aldus de verklaring, de relatie tussen de niet- blanke zusterkerken en de Neder landse geref. kerken in elk geval be staan. De synode besloot, nog geen beslis sing over voortzetting van de steun aan het fonds van de Wereldraad te nemen en eerst op nadere ge gevens in een uitgebreid rapport te wachten. Ook wil zij eerst zien wat "Nairobi" (de hoofdstad van Kenia, waar zondag de vijfde assemblee van de Wereldraad van Kerken be gint) er zelf van zegt. De hele kwes tie komt volgend jaar weer aan de orde. 4657, ïamlnette 3170 rozen kl. bl. carol 2450, co ronet 2954. evergold 3463 Jack frost 2851. marimba 274T yellow'belinda 3450. ester ofarim 28 2943. rubinette 54ÏOO shocking blue 4570. golden times 75145. bloemen: amaryllis 6080 al- -100, Jaarrond 200335, pr blaauw 300440, overige lelies kelk 80125. tnk 140—zoö ne- rine 4070. narcissen 240. tulpen 610. kop 255, triloba 110. forsythia 110 DARWIN/DJAKARTA(Reuter/AFP i De drie strijdende partijen op Oost-Timor, Fretilin, UDT en Apo- d'eti, gaan binnenkort met elkaar on derhandelen over de toekomst van de Portugese kolonie. Er zijn echter tegenstrijdige berichten over de plaats van samenkomst. Jose Ramos Horta, algemeen se cretaris van het voor onafhankelijk heid strijdende Fretilin, verklaarde in de Australische stad Darwin dat de conferentie 'nagenoeg zeker' daar zal worden gehoud'an, en wel op 24 november. Maar in de Indonesische hoofdstad Djakarta kondigde minis ter van Buitenlandse Zaken Adam Malik aan dat Bali het conferentie oord wordt. Fretilin strijdt voor onafhankelijk heid van Portugees Timor tegen de ook onderling twistende UDT Apodeti die aansluiting bij Indone sië voorstaan. Horta verklaarde dat Darwin is gekozen vanwege zijn gunstige lig ging, maar stelde met nadruk dat Australië zich verder geheel afzijdig zal houden. Malik zei van Horta een bood schap te hebben gekregen waar in deze zich bereid toont op Bali te gaan praten. Hij zou die plaats zelf hebben voorgesteld, wat de situatie nog verwarrender maakt. De Indonesische bewindsman zei van zijn kant bereid te zijn deel te nemen aan de conferentie wan neer het Fretilin in beginsel akkoord gaat met een staakt-hEt-vuren en een volksraadpleging op Oo6t-Timor, granaat in goud gevat 276.-. r. DEIFZUU ÏNSCHLDE, GRONINGEN. DEN HAAG, LEIDEN, ROrTEMAM, T 6 HOOGSTRAAT 6 - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21