Meer begrip noodzakelijk voor „marge" en „reserve" Een gordel van kalk en graniet in plaats van één van smaragd DONDERDAG 20 NOVEMBER De leiding van de Partij van de Arbeid kan het maar niet laten lierlijke buigingen te maken naar ïltra-linkse regimes. Nauwelijks had jartijvoorzitter mevr. Van den Heu gel zich in Oost-Duitsland laten "in pakken" door de gewiekste commu nistische onderhandelaars van die Sowjetrussische satellietstaat, of ïij waagde zich aan een oordeel over liet verschil tussen linkse en rechtse dictaturen. Zij koos voor eerstge noemde, daarbij vergetend dat dicta turen meer gemeen hebben dan dat ie verschillen, zoals 'Het Parool' te recht opmerkte. Het ligt voor de nand, dat deze uitingen van extre- «istische gezindheid haar door re- ïelijke PvdA-leden allerminst in dank ïijn afgenomen, vooral niet omdat soortgelijke uitspraken in oppositie- cringen niet zonder voldoening zijn ontvangen. Natuurlijk niet, omdat dat duidelijk is geworden hoever de extremistische invloeden in d lei dende kringen van de PvdA zijn roortgevreten. Om de oppositie aan nog meer materiaal te helpen heeft de PvdA- leiding, samen met de PPR en de PSP, de Angolese bevrijdingsorgani satie MPLA in een telegram geluk gewenst met de onafhankelijkheid. Dus i^ alléén een beweging gefelici teerd die steun ontvangt van de Sowjet-Unie, de DDR en Cuba, en biet de beide andere Angolese be vrijdingsbewegingen, de FNLA en de UNITA, die gesteund worden door o.m. de Ver. Staten, China, Zuid- Afrika en Zaïre. Het bestaan van drie organisaties, die aanspraak ma ken op de macht in Angola, is te recht voor de Nederlandse regering en met name voor de socialistische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Van der Stoel, reden geweest Dnder de huidige omstandigheden niet tot erkenning van Angola en tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen over te gaan. Maar de partijleiding wist het befèr en Joeg de kogel door de kerk. "De PvdA heeft met deze eenzij dige gelukwens op overhaaste en on doordachte wijze partij gekozen", al dus schrijft Laurens ten Cate al lerminst "een rechtse rakker" in ren hoofdartikel in de "Leeuwardei- Courant". In de eerste plaats, aldus Ten Cate, "is het zeer de vraag of de MPLA als de enige wettige verte genwoordigster van het Angolese volk imag worden beschouwd. In de twee de plaats is de macht van de MPLA •beperkt en is het zeer de vraag, of zij 't kan houden in de burgerstrijd, die er nu in Angola gaande is. De FNLA en de UNITA hebben al tien van de zestien Angolese districhten in handen. President Amin van Oeganda heeft geweigerd toe te ge ven aan de pressie van Moskou om de MPLA als enige wettige regering van Angola te erkennen en heeft de Russen die in Angola een neo-kolo- Haantje de voorste "Amin", aldus Ten Cate, "is dit maal verstandiger geweest dan de PvdA, die weer zo nodig rode haan tje de voorste moest wezen met het maken van een even goedkoop als ondoordacht gebaar op het schouw toneel van de internationale poli tiek. Dat actie- en getuigenispartijen als de PPR en de PSP zoiets doen is begrijpelijk, maar een grote, demo cratische, regeringsverantwoordelijk heid dragende partijals de PvdA hoort in dit soort zaken zorgvuldi ger op te treden. In dit geval was een condoleantie in ieder geval beter op haar plaats geweest dan een felici tatie. Er valt in het door burger oorlog geteisterde en verscheurde Angola nog niets te feliciteren." Tot zover Ten Cate. Niet minder onthullend is het be zoek van minister Pronk aan com munistisch Cuba en zijn mededeling na terugkeer, dat dit land volgend jaar vijftien miljoen aan ontwikke lingshulp zal ontvangen, dus nog vijf miljoen meer dan de tien miljoen in het lopende jaar. Deze toekenning van Nederlands belastinggeld is daarom zo vreemd, omdat Fidel Cas tro grote aantallen politieke tegen standers gevangen houdt. Voor de zelfde minister is dat ten aanzien van Indonesië een reden om met vermindering van de Nederlandse hulp te dreigen. Maar blijkbaar is er voor deze bewindsman, in de voet sporen van Ien van de Heuvel, verschil tussen linkse en niet-linkse gevangenen. Linkse gevangenen is erg, niet-linkse, resp. rechtse, gevan genen mag. Voorts is het de minister blijkbaar onbekend, dat Cuba hét bolwerk van Sowjetrussische pene tratie in Latijns-Amerika is en dat de regering-Castro tot de grote gang makers behoorde bij de recente anti- zionistische rel in de Ver. Naties. Voor Pronk geen reden tot. vermin dering van steun, maar desondanks tot vex-hoging Wie dit alles overziet, vraagt zich af wat bepaalde kopstukken in de grootste regeringspartij eigenlijk be zielt. Op zijn minst een bijna patho logische eenzijdigheid, die klakkeloos prijst wat ultra-links heet en na drukkelijk vex-zwijgt wat aan die zij de misdreven wordt- Want waax-om gezwegen over het feit, dat vijfhon derd Afrikaanse studenten in de Sowjetrussische stad Kiew een week gestaakt hebben uit protest tegen i'assendiscriminatie? Nieuw is zo'n protest allerminst, waait al eerder hebben Afrikanen, die voor studie (al of niet tussen aanhalingstekens) in de Sowjet-Unie vertoeven, zich gekeerd tegen discriminatie wegens hun ras. Het gaat dus allex-minst om een "toevallig" protest. Om dezelfde reden is namelijk niet alleen in Kiew gedemonstreex-dhet bericht van Uni ted Press maakt ook melding van protesten van Afrikanen in de ste den Lwow en Moskou. In het laatste geval waren het studenten van de Loemoemba-universiteit, di tegen rassen-discriminatie in het geweer kwamen. Schrob eigen straatje En dat speelt zich dan af in een land van rond 250 miljoen mensen, waar de aanwezigheid van een onno zele paar duizend "zwarten" al ver zet wekt, terwijl de Kremlin-bazen geen gelegenheid voorbijgaan om op huichelachtige wijze tegen ras sendiscriminatie te ageren. Als de heren eerst eens huxi eigen straatje gingen schrobbenEn misschien is deze protestactie aanleiding om de agitatie tegen Zuid-Afrika op een laag pitje te zettenMaar dat kan men wel vergeten, want het ophit sen tegen Zuid-Afrika gaat dn wer kelijkheid ergens anders om: om de kostbare grondstoffen van dat land en om zyn strategisch uiterst be langrijke positie. Maar ja. wat wil men als de HDM- ers, de huichelaars van de dubbele maatstaf, in de Sowjet-Unie de toon aangeven. Men denke in dit verband ook aan de weigering aan de kerngeleerde dr. Sacharow een vi sum te verstrekken om in Oslo zijn Nobelprijs in ontvangst te nemen. president Ford op aangedrongen uiting te geven aan de woede van het Amerikaanse volk. "De Russen", zei hij, "houden één hand op de deur van de cel en grijpen met de andere in de geldzakken van de Amerika nen". Een scherper en raker oordeel over de dubbelzinnigheid vaxi de Kremlixi-elite is moeilijk denkbaar. Geen vieze woorden "De SPD is een investeringsgezin- de partij", aldus verklaarde de West- duitse socialistische leider Willy Brandt dezer dagen op het congres van zijn partij in Mannheim. Dat is dan wel wat anders dan de "anti-ka pitalistische" kreten, die voortdurend in socialistische kringen hier te lan de worden vernomen. Want hier zijn kapitaal, winst, ondernemer e.d. zon der meer vieze woorden, als men op uitspraken van bepaalde woordvoer ders afgaat. In "Het Parool" fox-muleerde drs. J. Beishuizen het dezer dagen als volgt: "De maatschappijcritici roe pen in koor dat de "structixren" ver anderd moeten worden en dat met een alternatief stelsel begonnen dient te worden. Maar wat hun daarbij voor ogen staat, blijft verborgen on der een dikke woordenbrij -met-neo- marxistische-klonten, waar men geen pap van weet te koken. Dan is het realistischer met het PvdA-Ka- merlid Piet de Ruiter (Haagse Post van 18 okt.) te erkennen: "zoeken Door C. J. Rottevee] Op de topconferentie ixi Helsinki werd deze zomer overeengekomexx, dat er, in ruil voor "détexite" (ont spanning), eexx ruimere uitwisseling van personen en gedachten tot stand zou komexx. Maar het Kremlin heeft er blijkbaar nooit ook maar over gedacht die belofte na te komen en verschuilt zich nu achter het waar deloze voorwendsel dat Sacharow kennis draagt van belangrijke staatsgeheimen. En die zou hij wel eens kunnen verraden. Een dergelijk argxxment getuigt al van bijzonder weinig hoogachting jegens een ge leerde van Sacharows niveau en het slachtoffer noemde deze uitvlucht dan ook een pei'soonlijke belediging. Maar afgezien daarvan: Sacharow is al sinds 1968 niet meer bij het Sowjetrussische kernonderzoek be trokken. En daarbij komt, dat ande re Russen die op het ogenblik be- larxgrijk wetenschappelijk onderzoek verrichten, wél en bij herhaling een visum voor het buitenland krijgen. Maar ja, die houden zich dan ook ver van kx-itiek op het doen en laten van het Kremlin. De Amerikaanse senator Jackson heeft er nu bij naar een nieuwe economische orde is zoekexx naar de quadratuur van de cirkel". Tot zover Beishuizen. Dat klopt dan met wat ik een klein jaar geleden hier ter plaatse schreef, dat "Groenevelt zich op kleine schaal moet "waarmaken". Met andere woorden: laten de maat schappij hervox-mers eex-st maar eens op beperkte schaal,in een eigen on derneming aantonen dat hun denk- beeldexi verwezenlijkt kunnen wor den. Ik denk hierbij aan de dichter Frederik van Eeden, die in 1898 in Bussum "Walden" een coöperatieve landbouwonderneming met gemeen- schappelijk grondbezit, stichtte. Na tien jaar ging deze onderneming door meningsvex*schillen óver beginselen en financiën te gronde. Walden kost te de idealist Van Eeden zijn for tuin, maar in elk geval was het een eerlijke poging om, op kleine schaal, iets nieuws te scheppen. Een eerlij ke poging, omdat Van Eeden bex*eid was zijn eigen vermogen in de waagschaal te stellen en niet para siteerde op de belastiixggelden van anderen. Eerlijk ook, omdat hij op beperkte schaal opereerde en niet bezeten was van de grootheidswaan van soxnmigen onzer tijd- en laoxdge- noten, die ineens de hele maatschap- Pij naar hun (linker)hand willen zetten inplaats van vooraf aan te tonen, dat het om een haalbare zaak gaat. Ik heb respect voor hen die. ondanks de onwaax*schijnlijkheid van slagen, toch naar de "quadratuur van de cii'kel" willen zoeken, maar dan wel op kleine schaal en niet ten koste van anderen. Naar de speelwei Terug naar het socialistische par tijcongres in Mannheim. Partijvoor zitter Brandt en bondskanselier Schmidt staken niet onder stoelen en banken, dat zij het volstrekt on eens zijn met de opvattixxgen van de CDU-oppositie. Maar tegelijkertijd keerden zij zich fel tegen het drij ven van de linker vleugel, de "Ju- sos", de jong-socialisten. Die waren kortgeleden met het voorstel geko men van een wettelijk maximum inkomen van 5000 mark per maand- Brandt verwees hen kort en goed naar "de speelweide" en onder streepte met nadruk, dat het bestuixr van de Jusos niet voor de sociaal-de mocratische partij spreekt. Niet minder duidelijk was bonds kanselier Schmidt. Een partij die zich te ver verwijdert van wat mo gelijk is en haar basis niet meer zoekt in de werkelijkheid, kan alleen maar bestaan als oppositiegroepe ring, zei Schmidt die verder het voor stel van de linker vleugel om meer staatscontrole op investeringen reso luut van de hand wees en een krachtig woord ten gunste van de vrije-markteconomie liet horen. In grijpen van de overheid is alleen toe gestaan voorzover het samengaat met zo groot mogelijke onderlinge con currentie in het particuliere zaken leven, aldus Schmidt, die verder on derstreepte, dat de vrije-marktecono mie gedurende de laatste 25 jaar krachtig had bijgedragen tot dewel- vaaxt in West-Duitsland. Méér in vesteringen in de particuliere sector, riep de bondskanselier uit, opdat het bedrijfsleven zich in de komen de jaren ten volle kan ontplooien. En hij voegde er aan toe: "Ook een coixsumentencoöperatie of een socia listische dagbladonderneming kun nen alleen maar investeren wanneer er winst gemaakt wordt". Dat was dus wel andere taal dan hier te lande geregeld gespuid wordt door hen, die de "kapitalistische" maatschappij willen "omturnen", zonder echter met feiten te kunnen staven, dat zo'n omgeturnde maat schappij beter is dan de tegenwoor dige. Maar er is nu eenmaal een dui delijk verschil tussen bepaaldenaar ultra-links lonkende socialisten in Nederland en hun realistische par tijgenoten in West-Duitsland, waar party-voorzitter Brandt, Bbondskan- selier (premier) Schmidt en fractie voorzitter Wehner de zaken krachtig in de hand hebben en zich niet laten HELMUT SCHMIDT verlokken tot op niets gebaseerd eer betoon jegens zwevers, die oostin- disch doof zijn als er aangedrongen wordt op een glashelder beeld van een "nieuwe maatschappij", gestut door bewezen feiten. „Vlieg-lessen" Interessant was wat prof. dr. A. Heertje in het weekblad "Accent" noteerde tijdens een vliegreis. "Een vliegtuig is een geconcentreerde on derneming", aldus Heertje. "In de lucht zijn de passagiers de consu menten en de bemanning pxx>duceert. Maar een vliegtuig is wel een on derneming, nxaar géén uitgeholde. Als eon van de twee piloten uitvalt, neemt de ander onmiddellijk over. Als een of twee motoren uitvallen, kan men op de andere doorvliegen. Als een van de twee computers uit valt, kan men op de andex*e de be sturing baseren. Er is aanzienlijk meer benzine aan boord dan nodig voor de vlucht. Mij viel nog op dat ex- zelfs twee vleugels zijn. Mocht er iets gebeuren, dan is de veiligheid nog laxxg niet in gevaar, daar heel wat reserves aanwezig zijn". "Het grappige is nu", aldus prof. Heertje verder, "dat men natuurlijk best heel wat van de reserves uit het vliegtuig zou kunnen halen zon der dat het direct naar beneden valt. Er kan met minder benzine worden gevlogen, een van de twee computers kan op de grond blijven en men kan zelfs met twee in plaats van met drie man vliegen. Alleen worden wel de risico's van het vliegen aaixzienlijk vergroot. Bij eixige tegeixslag is het dan direct mis. Zou men op grote schaal de reservecapaciteit van vlieg tuigen gaan uithollen, dan zouden heel wat meer vliegtuigen op niet bedoelde momenten naar beneden komen. Er is dan ook niemand die het uithollen van de reserves van vliegtxxigen bepleit. Integendeel, de boordwerktuigkundige maakt duide lijk, dat het omgekeerde gebeurt: de veiligheid wordt opgevoerd door meer doublures in te bouwen. Juist toen we boven Joego-Slavië vlogen vroeg ik me dan ook af", al dus prof. Heertje, "waarom de on dernemingen die in Nederland op de grond werken wél worden uitgehold. Door het optreden van de overheid en sommige groepen in de vakbewe ging zijn alle ingebouwde veiligheids marges verdwenen. De resultaten zijn er dan ook naar! Bedrijven moeten sluiten, werknemers worden ontslagen. In plaats van het opvoeren van het weerstandsvermo gen van het bedrijfsleven, heeft men de kwetsbaarheid vergroot. Geen wonder dat er ongelukken gebeuren en dat er kisten naar beneden val len". Tot zover prof. Heertje, die met deze rake vergelijking nog eens de aandacht vestigt op de noodzaak van reserve, van marge, van speel ruimte, van surplus. Hij betrekt dat op de economie en het bedrijfsle ven, maar het geldt natuurlijk voor het gehéle leven. Géén bestaan, geen leven zonder marge. Maar helaas, dat is wijsheid, die in de huiveringwek kend domme hoofden van bepaalde doordravers geen plaats heeft kunnen vinden. Maar de rekening zit onder in de zak, het wachten is maar op de grote smak f ex-materiaal aan: Sumatra heeft 28.4 miljoen ha. bos. Daarvan is 11.75 miljoen ha. in concessie gege ven. Kalimantan: 41.47 miljoen ha. bos, waax-van 27.09 miljoen ha. in concessie is gegeven. Maluku: 6 miljoen ha. bos, waarvan 1.68 mil joen ha. in concessie is gegegeven, Oer-woud "De grootste slachtixxg wordt aan gericht in Brazilië, Rwanda Urundi en Indonesië. Vooral in Indonesië. Het kappen van tropische regen wouden is een wereldprobleem. Het oex-woud, eigenlijk moeten het twee woorden zijn: oer-woud, vormt een enorm waterreservoir. Raakt dat op, dan komen er onherroepelijk klimaatsveranderingen. Spanje is daar een goed voorbeeld van.- We zien het eveneens in Noord-Ameri ka: de prairies. Ook het Russisch deel van Midden-Azië is indertijd klimatologisch veranderd in een woes ti j nlandschap". üüls zo'n bos er en het gaat rege nen (het regent daar 3000 a 4000 mi- limeter per jaar; hier in Nederland ongeveer 700 millimeter) dan wordt het water vastgehouden en komt het ten goede aan de humus. Het grootste deel van de bodem van 'n tropisch regenwoud is, in tegenstel ling tot wat men denkt, onvrucht baar. Een uitzondering vormen de gronden in rivierdelta's en in jong- vulkanische gebieden. Is het bos ge kapt en het gaat regenen, wel, dan is de humus binnen de kortste ke ren verdwenen, weggespoeld. Dan krijg Je, zeker in Indonesië, een gordel van kalk en graniet in plaats van een gordel van smaragd". "Je kunt de bossen ook goed kap pen. Dat betekent dat Je alleen bo men kapt die eexx diameter hebben van 50 tot 60 centimeter. Maar dat betekent ook dat het minstens zes tig Jaar duurt voordat, met goed ge plande herbebossing, de regenarea- tie er weer is. Onoordeelkundig kap pen kan eeuwenlange ellende tot ge volg hebben." "Ixxdonesië wil zomaar twee mil joen mensen weg hebben uit de tro pische bossen. Mensen die in exi van die bossen leven. Ze moeten maar aan de grote rivieren gaan wonen om daar permanente landbouw te gaan beoefenen. Dat vind ik een to tale misvatting. De Indonesische re gering noemt dat het "resettlement- project". Het geld voor dat project komt van de grote houtkapmaat schappijen, voornamelijk Japanners. Dat is inhumaan. Mensen te laten verkassen voor het gewin van de gro te maatschappijen." "We waren al zo boos omdat erin Vietnam werd ontbost, maar dat was maar ééntwaalfde deel (2000 km2) van wat er in Indonesië ge beurt. In Vietnam was er oorlog; in Indonesië gebexxrt het door de eigen regering." Primatologie Ook voor het dierenbestand heeft de ontbossing nadelige gevolgen. Avé daarover: "Het merendeel van de dieren in de tropische regenwouden is nog niet eens goed beschreven. In een paar gevallen is dat belangrijk voor het begrijpen van het menseiljk gedrag en de meixselijke evolutie. Vooral de primatologie, een jonge wetenschap, heeft daar belang bij. Primatologie is de studie van die afdeling van de hogere diersoorten, waar de mens als biologisch wezen het nauwst aan verwant is. Die die ren zijn onder anderen de oerang oetan, de gorilla, de gibbon en de chimpansee. De primatologie is on ontbeerlijk voor de studie van het menselijk gedrag. En wanneer men maar doorgaat met het kappen van regenwouden, wordt de bestudering van deze diersoorten onmogelijk ge maakt. Ik spreek nog niet eens over de kleinere dieren. Daar weten we vrijwel niets van. Je moet je reali seren dat de mensheid in de tropi sche gebieden is ontstaan." "Alle biologen en andere functio narissen die erbij betrokken zijn, zeggen dat als er op deze manier wordt doorgegaan, Indonesië over twintig jaar kaal is." "De natuixrlijke reserves van het land worden aangetast. Enkele auto riteiten en veel biologen hebben er al op gewezen. Maar ze kunnen er niets aan doen. Het wordt ge woon onder hun vingers verkocht." Laboratorium Een tropisch regenwoud is een enorm groot levend laboratorium, waar zoals nergens anders op de we reld, allerlei verschijnselen kunnen worden bestudeerd. Het verlies van die rijke bronnen kan het voortbe staan van de gehele mensheid beïn vloeden. Het Wereld Natuur Fonds houdt inderdaad een "prikactie". Door de straatcollecte komende zaterdag. Door een actie, samen met deze krant. Het gironummer in Zeist ten slotte is een doorlopend actienum mer: xxummer 44466, met vermelding van "tropische regenwouden". Bij A.V.-Boek in de Pieterskerk Choorsteeg 14 in Leiden is een uit gebreide tentoonstelling te zien over de tropische regenwouden. Door Paul Wolfswinkel T' - r Een voorbeeld van een tropisch regenwoud. Het verlies ervan kan het voortbestaan van de gehele liseerd in Borneo en draagt tijdens mensheid beïnvloeden. (Foto Koninklijk Instituut voor de Tropen, Amsterdam) een gesprek huiveringwekkend cij-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13