Student uit Koudekerk lichtte bank op met vervalst rijb ewijs 'Leiden is net een luchtkussen' Kritiek op onderneming is vaak ongenuanceerd Concert Johnny Griffin Geestdriftig spel van 75-jarige Leiderdorp heeft sporthal nodig Streekcommissie over Rijnsburgerweg Ernstige kritiek bij LTB-Duinstreek KOUDEKERK'LEIDEN een vervalst rijbewijs als legitima tie haalde de 23-jarige student Leon D. uit Koudekerk a/d Rijn vele ma len geld van rekeningen bij ce Al gemene Bank Nederland. Tevoren informeerde hij dan of de door hem gekozen persoon rekeninghouder bij die bank was. Hij wist de weg, want hij had zelf bij de ABN gewerkt. Twee oplichtingen van elk 40.000 gul den bij de kantoren in Zeist en Nij megen werden ten laste gelegd, maar bij de behandeling door de Utrechtse rechtbank bleek, dat er veel meer geslaagde pogingen wa ren geweest. "Een intelligente op lichter", noemde officier van Justi tie mr. T. van Dijk deze verdachte, hoewel deze zelf trachtte alles zo Met simpel mogelijk voor te stellen en slechts heel timide en nauwelijks verstaanbaar korte antwoorden gaf op de vele vragen. De officier eiste zeven maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proef tijd, terwijl verdachte onder toezicht van de reclassering dient te blijven. Wat rechtbankpresident mr. M. B. van de Werk en de andere rech ters ook probeerden, zij kregen geen klaar beeld over de motieven van verdachte gedaan. D. bekende weliswaar al les, maar hulde zich verder in een waas, die door de reclassering aan zijn Indonesische inslag wordt ge weten. Eind vorig jaar begon D den voor het eerst met zo'r ting. Het ging toen bedrag en de opzet was nogal knul lig. Zo was de pasfoto op het ver valste rijbewijs met een paperclip bevestigd. Reden voor de verdedi ger, mr. P. W. Blogg, om het perso-f neel van de ABN van nonchalance te beschuldigen. "Het komt door de ABN zelf, dat het tot deze reeks op lichtingen is gekomen". ging door en het geld dat hij hoe hij alles precies had per keer incasseerde steeg in groot- Op 7 juli haalde hij 40.000 gulden op bij de ABN-Zeist en twee dagen in Lei- het even fout, maar met grote koel- 'n oplich- bloedigheid redde D. de situatie, vrij klein Naar zijn zeggen zocht hij de re keninghouders op, door in een tele foonboek een naam te prikken en dan bij de ABN te vragen of die "ge prikte mensen" een rekening had den. Dat wilde de rechtbank niet ge loven. "U maakte toch steeds ge bruik van namen van mensen van wie u wist dat ze het goed kunnen doen en dus wel een grote rekening konden hebben. Bovendien leken ze wat gezicht betreft een beetje op u. U hebt veel bewuster gekozen". Maar D. bleef bij zijn verklaring. ven. Van het door hem geïncasseer de geld werd niets teruggevonden. D. beweert een bedrag van 60.000 gulden met een vriend te hebben meegegeven naar Indonesië, maar er is geen enkel aanknopingspunt te vinden dat er van dat verhaal iets later eenzelfde bedrag bij deze bank Als motief gaf hij op dat de De officier geloofde niet aan toe val bij het kiezen van zijn slachtof fers. Hij zag een planning, een be paald systeem bij het zoeken van namen. Graag had de officier ge zien dat er een psychiatrisch onder zoek zou zijn geweest, doch dit zou te lang hebben geduurd. Verdediger mr. Blogg vond de eis van de officier schappelijk maar niet 'ader uit schappelijk genoeg. Op 1 december :eble- doet de rechtbank uitspraak. LEIDEN De Amerikaanse te norsaxofonist, Johnny Griffin zal vrijdagavond a.s., begeleid door het trio Rob Agerbeek, een speciaal con cert verzorgen op de jazz-zolder van Hot House (Rapenburg 24). Johnny Grif fin werd in 1928 in Chi cago geboren. Hij studeerde hobo. klarinetten, Engelse hoorn en altsax bjj wijlen Walter Dyett. In 1945 komt hij bij Lionel Hampton terecht met wie hij z'n eerste elpee maakt. Daarna richt hij tal van groepen op met o.a. Art Blakey en Thelonious Monk. In 1963 trekt hij samen met Art Taylor door Europa, daar be landt hij in Parijs waar hij Klaus Doldinger ontmoet en met wie hij enige tijd samenspeelt. Johnny Griffin's stijl is door tal van saxofonisten beïnvloed onder wie Gene Ammons, Ben Webster. Johnny Hodges en Charlie Parker. Op het ogenblik wordt hij zelf be schouwd als een van de leidende sa xofonisten die o.m. te beluisteren was op de jazzfestivals van Montreux, Laren en Hammerfeld. Zoals vaker wordt Johnny Griffin begeleid door het trio Rob Agerbeek met Rob Agerbeek op piano, Rob Langereis op bas en Peter Ypma drums. Het concert begint om half tien. Gere/, synode over Kuitert LUNTEREN De synode van de Geref. Kerken behandelt deze week een voorstel om van de Amsterdam se hoogleraar dr. H. M. Kuitert een "nadere verklaring" te vragen. Een "nadere verklaring" is een kerkor- delijke term die het begin van een leertuchtprocedure kan inhouden. Zij kan worden gevraagd als een een kerkelijke vergadering vreest, dat iemand zich te ver van het ker kelijke belijden heeft verwijderd. Volgens een commissie uit de syno de is die kans er door Kuiterts boek- "Zonder geloof vaart niemand RIJNSBURG fanfarekorps „Wilhelmina" (ge noemd naar de destijds prille ko ningin) gaf gisteravond in de Im- manuëlkerk onder grote belang stelling zijn Jubileum-uitvoering. De toch al feestelijke stemming kreeg een extra dimensie door de medewerking van het bekende Haags Matrozenkoor. Wat er nog meer gebeurde, heb ik bijeenge bracht in een apart stuk. Door bepaalde, niet ongunstige, omstandigheden heeft Wilhelmina een nieuwe dirigent gekregen: Kier Brul. Dat de ^verandering in pais en vree is verlopen, bewees wel de aanwezigheid van voorgan ger Jan Meij. Over dit eerste optreden onder andere directie kan ik nog niet zo veel zeggen. De nieuwe invloed moet tyd hebben om door te wer ken. Het korps, waarin de jongere en oudere Jeugd een belangrijk aandeel neemt, heeft in ieder ge val enthousiast gespeeld. Een paar niet gemakkelijke werken werden in betrekkelijk korte tijd ingestu deerd en de dirigent zorgde er voor, dat ze ook levendig klonken. Deze plastische expressie is wel een pluspunt van zijn directie. Hij weet ook treffend af te dempen en de klank vrij goed te doen gol ven. Ik vond echter, dat de melo dievoerende instrumenten vaak te sterk domineerden, zodat de mid denstemmen te onduidelijk wer den. Ook de bassen trokken gave lijnen. Maar de fijnere figuren Het 75-jarige kwamen niet altijd zorgvuldig ge tekend door. Het optreden wekte, wat zuiverheid en geestdrift be treft, gunstige verwachtingen. Het korps begeleidde twee ver trouwelijke liederen („Voor waarts, christenstrijders"), waar uit volle borst bij werd gezongen. Ook de marsen na de pauze (o.a. „Military Escort" van Bennet) maakten een goede indruk. Een suite van karakterstukken, zoals Meindert Boekels ..Tableaux des Vosges" werd formeel verdienste lijk uitgevoerd, maar had meer kleur en karakteristieke uitdruk king moeten hebben. En de bal let-suite (Zénjire et Azor" (Gré- try) klonk iets te zwaar en te grof voor zulke lichte gracieuze dan sen. Dit alles betreft de vorm, net evenwicht van de stemmen en de stijl. Het individuele spel was echter zeer te waarderen. Verscheidene muzikanten blonken uit door klank en vaardigheid. De dirigent moge er een dankbaar gebruik van maken. „Het Haags Matrozenkoor" (onder artistieke, stijlbewuste lei ding van Sipke de Jong), virtuoos begeleid door de pianist Thys Sik- king, zong een half uur lang, op welhaast professioneel niveau, oude geestelijke stukken en Ne derlandse en Duitse volksliederen. Het was een lieve lust. ernaar te luisteren en het publiek toonde zich verrukt. Johan van Wolfswinkel. LEIDERDORP Het is niet dat we "beslist" een sporthal gaan neerzetten. De latente behoefte is moeilijk aan te tonen, zei wethou der van sport avond tijdens de commissievergade ring van Sport en Onderwijs. Una niem waren de commissieleden wel van mening dat er een sporthal in Leiderdorp moet komen. Er zal een programma van eisen worden samen gesteld. bleek Uit de discussies, waarbij, telijke nota de leidraad wi dat het exploitabel maken van een dergelijke hal afhankelijk was van de subsidie die men kreeg van het ministerie van Onderwijs. Commis sielid Gordijn: "Onderwijs is de kurk waaïop alles moet drijven." Voorzitter Huigen van de Leider- dorpse Sportraad, op de tribune aanwezig: "Als onderwijs overdag bezit neemt van de hal, hoe moeten de badminton- en tennisverenigin gen dan nog overdag gebruik ma- 1 ken van deze hal? Wethouder Tichler: "Al bestaat er behoefte vanuit de verenigingen komt geen subsidie van het Onderwijs dan wordt exploitatie van de hal een financiële flop". Commissie- en raadslid Jeannette Tichler, gister- Tas: "Ik weet dat er bezwaren zijn bij sportleraren om gebruik te ma ken van een sporthal bij het onder wijs. Is er overleg gepleegd met het Onderwijs of men graag van een hal gebruik wil maken?". Daar w.'st de wethouder geen duidelijk ant woord op te geven zodat de gedach te gerechtvaardigd was dat overleg amb- niet had plaatsgevonden. De begroting telt een tekort van f850.000, dat daarvan f300.000 op rekening van de met zwaar verlies draaiende Streekmuziekschool komt is onjuist, aldus directeur Vogel tij dens dezelfde commissievergadering. Na lange discussies besloot men 10 pet. extra subsidie te geven aan de Streekmuziekschool die het afgelo pen jaar veel leerlingen verloren heeft door - de hogere lesgelden. „Wanneer men de Streekmuziek school Rijnakkoord alleen vanuit 'n financieel standpunt bekijkt, kap men "wel tot afbraak overgaan", al dus de heer Vogel. TER AAR Dit zijn de overblijfselen van de ivoon- ark De Vrijheid" waarin de tweevoudige Ter Aarse moor denaar Willem van E. heeft gewoond. Sinds kort was de boot eigen dom van de gemeente. Om dat zij niet meer geschikt was voor beivoning gaf het gemeentebestuur opdracht haar te verbranden. Dit ge beurde in het Aarkanaal in de directe omgeving van de Schilkerweg. wel". Volgens de toelichting bij voorstel wekt prof. Kuitert in dit boekje de indruk dat hij de inhoud van de Schrift en het christelijke geloof slechts in zoverre wil houden als menselijk gevoelen, een bevx-ijden- de uitwerking kunnen hebben, die het menselijke welvaren bevordert, het Ook lijkt het, volgens de commissie, dit dat hij geen aanleiding meer ziet voor een wezenlijk onderscheid tus sen Gods algemene openbaring aan Zijn bijzondere RIJNSBURG Tijdens de vergadering van de streekcommis sie, gisteravond in veiling Flora, kwam even de kwestie „Rijns burgerweg" aan de orde. t De wethouder van openbare zaken uit Oegstgeest wilde bena- nen commentaar lev drukken, dat Oegstgeest zich onder protest bij het plan van Lei- minister van Binnenlandse Zaken den zou aansluiten. Leiden moest, vooral niet denken dat Oegst- vaste uitspraak komen inzake dit fietspadenplan. De colleges van Gedeputeerde Sta ten, zoals d'? Streekcommissie, kun- stuurd", aldus de heer Sluis. De heer Anes wilde de provincies-nieuwe stijl los van Den Haag zien, met oost-west verhoudingen. Evenals GS kwam de streekcommissie uit. maar men weet nog zo weinig over kern-centrales. Wij hebben kern energie leren kennen als een "bom" maar er zijn nog veel meer moge- niet lijkheden", aldus de heer Anes. In Amerika en Engeland, waar al ja- De werkgroep "Energie" heeft zich renlang met kerncentrales 1 be- beziggehouden met het structuur- werkt, hebben zich tot i 1 toe r geest eenrichtingverkeer wil zien op de Rijnsburgerweg, aldus stllur GS hebben kanttekeningen ge- schema elektriciteitsvoorzieningen, lijks moeilijkheden voorgedaan. algemeen openbaring in de Schrift. Voorzitter Kamer van Koophandel Rijnland de wethouder. De heer Sluis van de streekcom- voren niet vast te stellen, waar die missie reageerde hierop. "Leiden is bulten zullen komen", precies een luchtkussen; overal ko- De streekcommissie spreekt men bulten in, maar het is van te bij voorkeur echter niet uit o' meentelij'ke aangelegenheden. Zij plaatst bij dit plan. De is het in grote lijnen met deze kant tekeningen eens. Een vierde Weliswaar is in Zuid-Holland geen centrale geprojecteerd, dus in e ste instantie zou de werkgroep stuurslaag in de gemeenten, gevormd gemakkelijk vanaf komen, aldus de het leven geroepen door de pro vinciale raad voor ruimtelijke orde ning langen van plaatsen rond Leiden. In de streekcommissie hebben cioor plaatselijke bevolking, acht de commissie niet zinvol. Wel wil zij de bevolking een adviserende taak ge ven en zoveel mogelijk "bij de plan- betrekken, heer Anes. Toch ontkomt de werk groep er niet aan, zich neer te leg gen bij de "lands-regering". "De technische problemen zijn opgelost. De werkgroep zal nog eenmaal sa menkomen om aanvullingen te ma ken om tenminste voor vijftien de cember commentaar te kunnen ge- MIEP DE GRAAPF 55Ü!?nT 5; sie ziet deze taak niet als een be stuurlijke. De gemeente staat als laagste be stuursorgaan het dichtst bij de bur- "r° daarom is het haar taak, het rheidsbeleid concreet gestalte te LEIDEN "De mate de overheidsbeleid, rhaatschappij particuliere onderne- economische componenten het mingen als zinvol en noodzakelijk beschouwt, is bepalend voor het voortbestaan van de onderne mingen als zodanig". Dit zei de voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heer A. Konings veld, gisteren tijdens de openbare ledenvei'gadering van de Kamer. Volgens de heer Koningsveld wordt de kritiek op ondernemingen helaas te vaak ongenuanceerd ge uit. "Dat kan voortkomen uit een gebrek aan kennis of uit een be hoefte aan het scheppen van tegen stellingen. Maar hoe dan ook, de maatschappelijke functie van de onderneming lijkt in diskrediet te raken. Vermaatschappelijking van kan en moet echter betekenen dat der ondernemingsgewijze produktie de maatschappij zich weer in posi tieve zin tegenover de ondernemin gen opstelt", aldus de Kamer-voor zitter. De Kamers van Koophandel kun nen volgens hem in dit proces van vermaatschappelijking een positie ve rol spelen. "De Kamers kunnen en moeten door hun registi*erend, analyserend en adviserend optre den zorgen voor een evenwichtig noodzakelijke gewicht moet zijn toegekend", aldus de heer Konings veld. "Zij zullen voor het bedrijfs leven dat zij vertegenwoordigen en dat hen in stand houdt en betaalt, een plaats onder de zon moeten be schermen en veilig stellen. Dat die zon nu wat waterig aandoet en dik wijl achter dikke wolken schuilgaat is juist een extra reden voor de Ka mers om voor optimaal functioneren van liet bedrijfsleven op de bres te staan." De Kamer-voorzitter wees er in zijn toespraak op, dat regeringen en bedrijfsleven zo goed mogelijk zullen moeten inspelen op de gewij zigde economische situatie. "De om buiging van de conjunctuur moet daarbij op de voorgrond staan. D^ conjuncturele teruggang heeft lang de ken; zouden we de prijsstijging in zo samenhang daarmee niet aanzien lijk onder de 10 procent brengen, dan gaan we evenzeer het schip in", aldus de heer Koningsveld. zitting. Wel is de streekcommis sie in het algemeen voorstander van tweerichtingverkeer. De commissie zit met het Provin- oiale fietspadenplan '75 m haar maag. Het voorstel van de "werk groep Fietspaden" is nog niet af gerond. Besproken werd, hoe dit fietspadenplan voldoet aan de wen sen van de werkgroep alsmede de aansluiting van deze paden bij an dere regio's. De werkgroep vond het bedroe- zend. dat het plan is voorgelegd geven, aldus de Hierbij vindt zij het niet noodzake lijk, de grens te trekken bij 10.000 inwoners. De heer Quack meende, dat samenvoeging rond een kern met lokale functies pok kan functioneren zonder dat die tienduizend mensen zijn bereikt. Het gaat om een leefge meenschap, en niet om de grootte gelbewaarder van die gemeenschap, aldus de heer vergadering Quack. De autonomie van de gemeente LISSE Dat de tegenwoordige lies gedraaid. De heer Verhoef trok HENGELSPORT LEIDEN Viscollege "De Ruis- voorn" hield de 8ste wedstrijd van het seizoen in de Rijn. De vangst was matig. De uitslag luidde: 1. J. Nieuwenburg sr. 920 gi\ (11 st.)j 2. J. Nieuwenburg jr. 620 (14), 3. A. C. v.d. Meer 590 (8). Th. Voskuil 540 (11), 5. W. Mulder 360 (7), 6. S. Dub- beldeman 330 (6), 7. N. Dorrepaal 320 (6), 8. G. Voskuil 300 (7), 9. Th. v. Daalen 220 (3), 10. W. v. Weizen 200 (2). "De Brasem" hield de zevende wedstrijd in de Vliet bij Westgeest. terwijl in de praktijk blijkt dat moet gehandhaafd blijven, vooral het niet eenvoudig heb' ben bleek tijdens de gisteravond in het parochiehuis v^n de H. H. En- Lisse gehouden de Kring Duin streek van de Land en Tuinbouw- nog bond. Stijgende personeelskosten, hogere belastingen, waterwinning hard van leer tegen de afromings plannen van de regering en nam in dit verband het woord socialistische dogma's in de mond. Na de rede van Verhoef stonden twee stukken ter discus- arin ook al negatief werd ge sproken over de regering. In een dat de provincie slechts een beperkt vond dat de gemeente wel goedkeu bedrag beschikbaar heeft gesteld ring van een hoger orgaan behoeft, voor dit fietspadenplan. Wel biedt "Het is nu al zo, dat alle gemeen- CRM, in het kader van recreatieve telijke plannen naar GS worden ge- fietsroutes, een aantal mogelijkhe den. Ook de minister van Landbouw en Visserij heeft laten weten, eexi en ander te willen financieren. Uit het fietspadenplan werd een aantal vooi'beelden aangehaald. De fietsroute door de kom van War mond lijkt de commissie niet strikt plan om bij Warmond bootjesha- vens te creëren doorgang vindt, in genoeg geduurd. De huidige situatie vangst was niet best. Er werden het kader van de recreatie. Die totaal plannen zijn momenteel om finan- Arrestaties Honderd personen zijn sedert begin november in Uru guay gearresteerd en worden sinds dien op geheime plaatsen vastge houden. Dit is in Montevideo ver nomen van familieleden van de be- noodzakelijk, mits het al bestaande trokkenen van wie men sedert hun mag zich niet zo voortzetten", zei gevangen met hij- gewicht van 23.500 gram. De uit- ciële redenen nog niet haalbaar. "Wat ons eigen land betreft, het slag luidde: 1. B. Eradus 2750 (31), 2. Bovendien meent de commissie, dat A. v.d. Hulst 2550 (29), 3. W. Westbroek 2350 (22) keerpunt tussen de ontwikkeling van de laatste twee jaar en die in de komende jaren ligt in de door breking van de inflatie-spiraal. Zouden we in 1976 met de loonkos ten weer boven de 10 procent uitko men, dan zal ons dat ernstig opbre- Hulst 2275 (25), 5. Th. Boot 2150 door "het gi*oene hart". aanhouding niets meer heeft ge hoord. Tal van stappen zijn in de afgelopen twee weken ondernomen door de familieleden, die een beroep hebben gedaan op het internationale Rode Kruis, de aartsbisschop van Montevideo en de VN-c de rechten agrariërs weinig populair. Maar toch schetste de heer P. Verhoef in zijn inleiding ove zelfstandige agrariër binnen raam van het te voeren structuur en inkomensbeleid in de land en tuinbouw, hoe mede, dankzij de LTB bepaalde vooruitgangen zijn geboekt. Hij weer erop voor zelf standige ondernemers nu andere fiscale tarieven gelden dan voor loon- en salaristrekkers en ook hoe er een vrijstelling van de vermo gensbelasting is gekomen voor de eerste negentigduizend gulden be drijfskapitaal. De lasten die door de huidige schreven hoe door de afroming van winsten zelfstandige ondernemers in het bollenvak worden gedwongen zestig tot tachtig uur per week te werken voor een minimumloon. Concreter ging het stuk in op de afschaffing van de teeltvergunning van hyacinthen, die een kostenstij ging van 19 pet. voor de onderne mers met zich meebrengt. Ook het feit dat het bezit van grond nog steeds als vermogen wordt aange merkt, maar dat dit in feite een produktiemiddel is was onderwerp van veel kritiek. In een door de Noordwijkerhout- se afdeling opgesteld stuk werd in gegaan op de waterwinning gering op de kwekers worden gelegd landbouwgebied die gaat gebeuren i hij zonder dat enig (21), 6. K. v.d. Berg 2125 (16), 7. H. Eoot 1650 (18), 8. P. Era dus 1290 bouwde (12), 9. S. den Dubbelden 1185 (18 10 H. v. Strien 900 (11). 'erbindingen met de be kom, zoals de route van Koudekerk naar Alphen. kon niet tot een juist achter de plaats van de detentie te komen. Een groep vrouwen wier echt genoten zijn gearresteerd, heeft een dergelijke stap gedaan bij de rege ring van Uruguay. >rleg met de polder bes turen heeft een toeneming van de werkloosheid plaatsgevonden. Verdrogingsver- als vele kwekers het door deze las- schijnselen en het niet meer mogen ten niet langer meer kunnen bol- gebruiken van bepaalde bestrij werken. Het afgelopen jaar hadden dingsmiddelen zijn gevreesde bij - vooral de bollenkwekers al met ver- verschijnselen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4