KVP gaat eigen lijst opstellen Javanen zonder pas naar ons land? 'Voor gematigde socialisten staat de VVD open' Bestuur ziet CDA-lijst niet meer zitten Inspecteur wil helft van aantal hts-en Vanat morgen, woensdag, t/m zaterdag kopen houders van het Surprise Certificaat met 10% korting in de Bijenkorf. DINSDAG 18 NOVEMBER 1975 PAGINA 7 UTRECHT (ANP) Het partijbestuur van de KVP vindt dat niet langer kan worden gewacht met het instellen van een commissie die een noodprocedure voorbereidt, die in werking komt als de ene CDA-lijst niet tot stand komt. Dat staat in een verklaring, gisteravond uitgegeven na een vergadering van het partijbestuur over het resultaat van het CDA beraad van deze en vorige maand. Prins Bernhard heelt gisteren het eerste exemplaar in ont. vangst genomen van het oorlogsboek "De dag dat het manna viel". Rechts dr. J. Kentgens, hoofdpersoon in het boek. AMSTERDAM (ANP) WD- fractievoorzitter Wiegel heeft gister avond. een hand uitgestoken maa/r re- delijike, gematigde socialisten. Tijdens een WD-bij eenkomst in Amsterdam zei idle liberale leider met socialisten van het genre-Schmidt best tot overeenstemming te kunnen komen. Die socialisten zijn er in Ne derland ook. maar in de huidige PvdA komen zy steeds minder aan bod. Zij worden door de steeds meer veld winnende linkervleugel platge walst. Dat verplicht ons naar hen een hand uit te Steken opdat zij weten dat de VVD voor hen open staat. Wiegel stelde vast dat de West- duitse socialistisch-li'berale regering de polarisatie binnen de ondernemin gen afwyst. de loonkostenstijging tot zes procent weet te beperken en de overheidsuitgaven en belastingdruk terugdrukt. Kort samengevat: zy voert een beleid langs dezelfde lijnen als door de WD voor ons land be pleit. Binnen het parlement neemt het verzet tegen het beleid van het ka binet-Den Uyl toe. Maar de confes sionelen zijn, aldus Wiegel, tot nu toe een harde confrontatie met de regering uit de weg gegaan. Als AR en KVP "niet al te afwij kende stellingen gaan betrekken" op punten ais grondpolitiek, bedirijfs- demooratisering, economische struc tuur en vermogensaanwasdeling, zul len daarmee voor Ed van Thijn, de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer de mogelijkheden om ook in de toekomst samen te werken aanzienlijk toenemen. "Deze pun'ten kunnen niet alleen een bedreiging zijn voor de continuïteit van het ka binetsbeleid. maar zy kunnen even zeer dienen als een brug naar een verbetering van het politieke klimaat, nu en in de toekomst", aldus Van Thyn gisteren in t Gelderse Och- fcen. In de huidige situatie is het drin gend geboden, dat het politieke kli maat verbetert. Het is van groot be lang, dat noch op korte termyn noch op lange termyn de regeerbaarheid van het land in gevaar wordt ge bracht, zo zei de PvdA-leider. Deze nood-procedure moet aanbe velingen bevatten voor de i KVP om op eigen gelegenheid als christende mocratische partij aan de eerstko mende Kamerverkiezingen te kunnen deelnemen. In de verklax-ing zegt het KVP- bestuur dat de in Berg en Dal ge vonden werkoplossing voor het func tioneren van de grondslag van het CDA kan worden aanvaard, hoewel het bijzonder zou worden gewaar deerd indien alsnog overeenstemming zou zyn bereikt op basis van het be sluit van het CRA-congres van 23 augustus. Het KVP-bestuur heeft verder als zijn mening uitgesproken dat tot standkoming van de ene lijst bij de eerstkomende Kamerverkiezingen on misbaar is voor de geloofwaardig heid van het CDA in de nationale politiek. Tot zijn teleurstelling stelt het vervolgens vast dat ontwikkelin gen binnen het CDA duidelijk twij fel hebben laten bestaan dat over eenkomstig de afgesproken procedure één kandidatenlijst tot stand zal ko- Nadrukkelijk spreekt het partij bestuur uit dat het alle mogelijke inspanningen zal doen opdat zal wor den voldaan aan de voorwaarden die zijn gesteld vcor de totstandkoming van de ene lijst waaraan het verre de voorkeur blijft geven. Zes jaar voor hasj-invoer DEN HAAG (ANP) Het ge rechtshof in Den Haag heeft gisteren de 34-jarige caravanhandelaar Jan B. uit Rotterdam veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Dit overeen komstig de eis van de officier van justitie bij de rechtbank in Rotter dam, wegens verboden invoer van 1592 kilo hasj met een handelswaar de van ongeveer drie miljoen gulden. De rechtbank had B. veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf.-In ho ger beroep eiste de procureur-gene raal bij het hof in Den Haag zeven jaar gevangenisstraf. De 39-jarige chauffeur Jan van L. uit Schiedam kreeg wegens mede plichtigheid vier jaar gevangenis straf opgelegd. Hij was door de recht bank in Rotterdam veroordeeld tot twee jaar en zes maanden. De hasj werd uit Teheran (Perzië) in een container op een .trekker met oplegger naar ons land vervoerd. het huidige aantal hts-en, dat zoek doch momenteel 30 bedraagt. De vrijheid van onderwijs heeft het mogelijk gemaakt dat elke groepering of ge meente een hts heeft kunnen op richten. Hierbij speelden veelal an dere overwegingen dan onderwijs- doelmatigheid een rol. Bovendien bestond er geen landelijke planning. Dat zegt ir. L. P. Cooke, coördine- rend inspecteur voor het hoger tech nisch onderwijs en de opleidingen voor laboratoriumpersoneel, bij zijn afscheid wegens het bereiken van i de pensioengerechtigde leeftijd. Hij pleit voor 15 grote en goed ge outilleerde hogere technische scho len met elk 2000 tot 2500 leerlingen. Het huidige aantal hts-en noemt hij uitsluitend een politiek getal. Bij halvering van het aantal hts- en ziet hij alleen moeilijkheden voor de bestuurlijke samenwerking. "Het leiden van grotere concentra ties in regionaal verband is niet meer mogelijk als vrijetijdsbeste ding van functionarissen met een volledige dagtaak in het bedrijfsle ven", aldus de heer Cooke. Als oplossing ziet hij een sa mengaan van het hoger technisch onderwijs met het wetenschappelijk technisch onderwys, waarvoor zo snel mogelijk een wettelijke rege ling moet komen. De heer Cooke meent dat 70 pro- I -V Uit een museum in Noord-Por- tugal zijn kunstvoorwerpen ter waar de van zes miljoen gulden gestolen, nadat een suppoost met een pistool was neergeslagen. De politie zoekt een jongeman en een vrouw die het museum Alberto Sampaio in Gixima- raes op deze wijze zouden hebben be roofd. De buit bestaat hoofdzakelijk uit voorwerpen van kerkelijke kunst van de 16de tot de 19de eeuw. Het belangrijkste stuk is een kroon uit de 17de eeuw waarvan de waarde wordt geraamd op circa f 4 miljoen, de TH-studenten niet een baan in het onder- t het bedrijfsleven. het ogenblik kost de TH-opleiding tien keer zoveel als die aan de hts, aldus de scheidende inspecteur. Voor een ieder die het nog niet weet, Philips batterijen Verdachte in moordzaak graa nhandelaa r gearresteerd ROTTERDAM (ANP) In een Amsterdams hotel heeft de politie gisteren een 25-jarige Joegoslaaf ge arresteerd, die er door de Rotterdam se politie van wordt verdacht in de nacht van 4 op 5 november de 40- jarige Rotterdamse graanhandelaar A. L. Verschoor om het leven te heb ben gebracht. De Joegoslaaf is overgebracht naar Rotterdam, waar hij op het ogenblik door de re cherche wordt verhoord. In de middag van 5 november werd Verschoor dood aangetroffen in zijn flat aan de Van Oldenbarneveldt- plaats in het centrum van Rotter dam. Hij was als gevolg van een groot aantal messteken om het leven gekomen. De in Amsterdam gearresteerde man werd al kort na het ontdekken van het misdrijf door de Rotterdam se politie gezocht. In de nacht van 4 op 5 november rond 1 uur was hij namelijk in het gezelschap van de graanhandelaar gezien in een bar aan de Drievriendenstraat, dicht bij de flat van Verschoor. Commissie voor bescherming van bedreigde dieren AMSTERDAM (ANP) Met een steeds groeiend aantal andere landen gaat ook Nederland bedreigde uit heemse diersoorten wettelijk bescher men. In de Tijgerzaal van de Am sterdamse dierentuin Artis heeft staatssecretaris Meijer van CRM gistermiddag daartoe een adviescom missie van negen deskundigen geïn stalleerd. Deze moet nagaan welke uitheemse diersoorten - dieren die niet in het wild in Nederland voor komen - niet in levende of dode staat mogen worden gehouden of verhandeld. Dankzij een wetsontwerp van de vorige Staatssecretaris van CRM, H.J.L. Vonhoff, nu burgemeester van Utrecht, die als voorzitter van de ad viescommissie optreedt, heeft Neder land op 8 januari van dit jaar een wet ter bescherming van bedreigde uitheemse diersoorten of groepen van diersoorten gevoegd, die als bedreigd worden beschouwd. Nadien werden echter by de Washington conventie van 1973 (over de internationale handel in bedreigde dier- en plan tensoorten) lijsten gepubliceerd, die veel meer bedreigde diersoorten noemden dan de Nederlandse lyst. De commissie zal nu moeten nagaan in hoeverre beide lysten met elkaar in overeenstemming moeten worden gebracht. Bericht voor houders i het Bijenkorf Surprise Certificaat Dit moet u weten: Vanaf morgen woensdag 19 november t/m zaterdag 22 november krijgt u op hetSinterkassabonnenpunt tegen inlevering van mysteriecoupon nr. 3 maar liefst zes kortingcheques elk goed voor 10% korting op alles wat u in de Bijenkorf koopt. De korting geldt als u voor minstens 25.- besteed hebt en niet voor enkele afdelingen waaronder boekenafdeling en restaurant. ■Jf Hoe kunt u het meeste uit uw kortingcheques halen? Het beste kunt u eerst al uw aankopen van die dag doen, daarna (dezelfde dag dus) verrekent u de korting tegen inlevering van één cheque en de kassabonnen. Spaar dus geen kassabonnen van verschillende dagen op, want de korting geldt alleen voor aankopen die u op diezelfde dag gedaan hebt. U heeft kortingcheques voldoende om ieder van de 4 dagen met korting te kunnen kopen en u kunt er ook anderen nog een plezier mee doen. U heeft er toch zes! Bij uitreiking van uw kortingcheques krijgt u trouwens een folder waar nog eens precies het wat en hoe van de korting in staat. Kom zo snel mogelijk, wacht niet tot zaterdag en kom liefst 's ochtends dan winkelt u het rustigst. Wordt nü Surprisecertificaathouder en u doet nog mee met de 10% korting. Hoe? Als u voor 100.- gulden koopt ontvangt u het surprise certificaat met o.a. mysteriecoupon nr. 3 met de korting cheques. Over deze 100 - gulden ontvangt u geen korting 10°/o korting in de Bijenkorfj^g Den Haag Er bestaat een kans dat de zesduizend Javaanse Surina- mers die nog geen Nederlands paspoort hebben, met een ander legitimatiebewijs voor de onafhan kelijkheid van Suriname op 25 november naar ons land mogen komen. Hierover wordt nog overleg gevoerd tussen de Staat en het Surinaamse Statenlid Somohardjo, dié zegt namens de zesduizend Javanen te spreken. Het overleg begon direct na ADVERTENTIE Philips batterijen, een van die dingen die nog lang meegaan. I het kort geding dat Somohardjo gisteren aanspande tegen de Staat en waarin hij eiste dat Nederland de zesduizend Javaanse gezinshoofden voor 25 november alsnog paspoorten geeft. Al deze Javanen hebben volgens Somohardjo de Nederlandse natio naliteit maar verliezen deze als ze na de onafhankelijkheid van Surina me in hun land blyven. De Javanen willen Nederlander blyven en naar ons lan dkomen, omdat ze bang zijn dat ze in een onafhankelijk Suriname worden onderdrukt. „De Javanen komen zich niet blijvend vestigen", aldus gistei-en Somohardjo's advocaat mr. H. P. Utex-max-k. tijdeixs het kort geding voor de president van de Haagse rechtbank. „Hun komst naar Neder land is geen doel maar een middel om het Nederlanderschap te behou den", zei hij. Hij eiste dat de Staat al het mogelijke doet om de Javanen over te laten komen of ze desnoods zonder paspoort toe te laten. Op niet nakoming hiervan eiste hij een dwangsom van 250.000 gulden per eiser. Dat zou neerkomen op drieëneenkwart miljoen gulden, aan gezien Somohardjo met twaalf andex*e Surinaamse Javanen het kort geding heeft aangespannen. „De ixiinister van Buitenlandse Zaken kan zich er niet achter verschuilen dat het paspoortenbu reau in Suriname de vraag naar paspoorten niet aankan", betoogde Somohardjo's tweede advocaat mr. H. K. Jap-A-Joe. „Deze mensen hebben al maanden geleden een paspoort aangevraagd". Als bewijs daarvoor liet hij enkele kwitanties De landsadvocaat jhr. mr. J. A. E. van der Does vertelde niet hoeveel aanvragen er nog lagen, maar zei alleen dat uit een onderzoek van Nederlandse ambtenaren in Sui'ina- me niets is gebleken van een grotere stroom aanvragen van Javanen dan gebruikelijk. „Er zijn voldoende blanco Nederlandse paspoorten, maar zesduizend passen in een week uitgeven is een onredelijke eis", zei hij. Mr. Van der Does liet dqorscheme- ren dat de Javanen tijdig genoeg hun paspoort hadden kunnen aanvragen. Toch wilde de landsadvo caat wel met de raadsleden van Somohardjo bekijken of de Javanen dan maar met het bewijs van Nederlanderschap of desnoods op een collectief paspoort naar Neder land kurxnen komen. Als beide par tyen niet tot een schikking komen, zal rechtbank-president mr. J. H. Blaauw morgenochtend om tien uur uitspraak doen. Het Surinaamse Statenlid Somohardjo (midden) pleegt voor de aanvang van het kort geding, dat hij tegen de Staat der Nederlanden heeft aangespannennog even overleg met zijn twee raadslie den Utermark (links) en Jap-A-Joe.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7