Treintjes: niet alles past bij elkaar nu ook thuis Probleemloos kieken Zonder gordel onder de maal Boerderijtjes verbouwen Nieuwe rage op komst Zo tegen de feestdagen leeft het weer in menig hart bij kleinen bij groot: spoortreintjes. Een goed gekozen tijd van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek om een onderzoek naar dit elektrische speelgoed te publiceren. De consu mentenorganisaties uit Duitsland, Engeland, België en Frankrijk "werkten er aan mee. De fabrikanten van elektrische modelspoortreintjes brengen begin- sets in de handel. Zo'n doos om mee te starten bevat gewoonlijk een lokomotief, twee, drie of vier wagons, een transformator of batterijen en ruim 1 meter tot ruim 2 1/2 meter rails. De beste keus De beste vindt de Stichting de beginsets van Fleischmann Piccolo N met een adviesprijs van 115 gulden, de Trix Express HO van 107 gulden en de Marklin HO die een adviesprijs heeft van 123 gulden. Veel winkeliers leveren beneden die prijs. Het bezwaar van de merken Trix en Marklin is dat er alleen onderdelen van eigen merk bijpassen. Wil men gaan uitbreiden dan kan men voor spoor N als voor spoor HO het best Fleischmann kiezen, aldus het onderzoek. De losse transformator van dat merk vindt het VWO echter niet veilig. Deze Fleischmann 6730 heeft een los kapje dat kinderen heel makkelijk kunnen omwippen. Ze kunnen dan de stroomdraden aanraken. Op Schaal De afkortingen Z, N en HO slaan op de schaal waarop de modellen en de rails zijn gemaakt. Men spreekt dan ook wel over de spoorbreedte. De kleinste treintjes (Z) zijn gemaakt op schaal 1 op 220, HO zijn de grootste, die zijn gemaakt op schaal 1: 87 en daartussen ligt spoorbreedte N. schaal 1:160. In een kleine ruimte heb je het meest aan kleine treinen want dan kan je nog heel wat rails kwijt, maar kinderen vinden toch de grotere treinen leuker. De rails ervan zijn wat makkelijker te leggen en er kan wat meer „vracht" in de goederenwagons. Uitwisselen Een voordeel van spoort.vpe N is overigens dat allerlei wagons van andere merken (.ook goedkopere) uitwisselbaar zijn. Batterijen zijn ongevaarlijk, maar ze raken snel op. In het slechtste geval al na zes uur spelen met de treintjes. Transformatoren worden op het lichtnet aangesloten en sommige zijn niet veilig voor kinderhanden. Oudere kinderen kunnen we natuurlijk wel bijbren gen de kappen niet te verwijderen als er nog stroom op staat. Verbogen Belangrijkste advies uit het onder zoek bij het kopen van rails: Let er op of er geen plastic of metalen deeltjes zijn verbogen of afgebro ken. Dat komt nogal eens voor. En wie vergeet bij het naar bed gaan de transformator uit te schakelen kan er zeker van zijn dat bijvoorbeeld een wissel gloeiend heet wordt en brand kan veroorzaken. Wie over dit soort details en over de mogelijkheden en onmogelijkheden van allerlei losse onderdelen nog meer wil weten, kan beter de complete onderzoek-brochure bestel len bij de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek in Rijswijk. Dat kan door twee gulden over te maken op de girorekening van die stichting (1477321) en op het strookje te schrijven: „Elektrische modelspoortreinen". Autorijders die weigeren een auto gordel te dragen hebben volgens de Canadese psycholoog en hoogleraar Edward Hannah bepaalde karakter eigenschappen. Ze hebben bijvoor beeld de neiging tot provoceren en ze hebben een sensatiezoekende Op school moeten deze mensen - zo lezen we in het £ovagblad - al „onder-de-maat" leerlingen ziin ge weest. Ze zijn voorts conservatief en fatalistisch. Gauw om die gordel dus. Wie een zuid-Nederlands boederijtje wil gaan verbouwen en het karakter ervan heel wil laten, kan wellicht nuttige kennis opdoen op een tentoonstelling die tot 14 januari te zien is in het provinciehuis in Den Bosch. Aan de hand van kleurenfo to's, tekeningen en modellen worden daar adviezen gegeven. En er wordt ook getoond hoe het NIET moet. De tentoonstelling is ingericht door het museum Kempenland. in samen werking met de Stichting Brabants Heem, en architecten van de provinciale planologische dienst. Geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 6 uur. Toegang Probleemloos en voordelig: de pocketcamera. De Stichting Vergelijkend Warenon derzoek heeft voor de huis-tuin-en- keuken-kieker zes en dertig fototoe stellen getest in de prijsklasse van bijna 28 gulden tot 400 gulden. Men beperkte zich tot relatief goedkope en eenvoudige toestellen, die heel vaak nog goedkoper worden aange boden, want de genoemde prijzen zijn de (weinig meer gehanteerde) adviesprijzen. Voor mensen die wel eens, bij mooi weer, een plaatje willen maken en geen al te hoge eisen aan de kwaliteit stellen wordt de Kodak 155 X Instamatic aanbevolen. Het toestel kost officieel ruim 87 gulden. Wil men iets beters en ook wel eens bij wat minder goed weer een plaatje schieten, dan doet u, volgens het VWO. een goede keus met de Agfa Optima pocket 5000. De adviesprijs van dit toestel is 260 gulden. Dit duurdere toestel is voorzien van automatische belich tingsregeling. Op een manier Deze twee toestellen geven boven dien nooit problemen bij het inzetten van een nieuwe film, want die film zit in een plastic cassette. Die cassette kan maar op een manier in het toestel. Van de compact-camera's, die de gebruiker evenmin veel werk bezor gen en die bovendien wat meer technische mogelijkheden bieden dan de cassettecamera's, is de Olympus Trip 35 (258 gulden) een goede keuze. Deze camera's - meestal met automatische belichting worden „geladen" met gewone kleinbeeldfilm. Dat inzetten vergt meer oplettend heid dan bij de Drobleemloze cassettetoestellen. Met de hand De Regula Picca cb (adviesprijs ruim 120 gulden) bleek de beste onder de eenvoudige 35 mm camera's «gewoonlijk spreken we van klein- becldcamera). Alle handelingen, als afstand instellen, belichtingstijd van de sluiter instellen en de juiste lensopening kiezen moeten met de hand worden verricht. Wie daar niet tegen opziet en bovendien een camera wil waarvan het objectief -' de lens dus - verwisseld kan worden kan ook een spiegelreflexcamera kiezen. Voor het fotograferen daarmee is wat meer ervaring noodzakelijk. De Practica L (Pentacon) bleek een redelijke keuze. Dat toestel heeft een adviesprijs van 345 gulden. Een brochure over de uitkomsten van het complete onderzoek kunt u bestellen door twee gulden over te maken op girorekening 1477321 va a de Stichting Vergelijkend Warenon derzoek in Rijswijk. Op het strookje vermelden: fototoestellen tot 400 gulden. Er is al een tijdje een nieuwe rage in opkomst: „TV-tennis". In vele amusementshallen en in sommige cafés staan ze, die apparaten met een televisiescherm, waarmee we door middel van lichtvlekken een soort tennis kunnen spelen. Maar nu zijn ze er voor de huiskamer ook. Twee lichtvlekjes op het scherm stellen de rackets voor. De „bal" is een kleinere lichtvlek, die met zelfgekozen snelheid in een wille keurige baan over het scherm beweegt. De „rackets" zijn met handregelaars te verschuiven en de bal stuitert terug als hij een der „rackets" raakt. Mist een speler de bal, dan verdwijnt deze uit het beeld. Philips brengt zo'n voor de huiskamer geschikte set voor 198 gulden in de handel als „Telespel". We hebben er op ons eigen televisieapparaat uitvoerig mee kun nen spelen en laten spelen. Jong en oud Kinderen vanaf een jaar of acht hebben het spelletje binnen de kortste keren onder de knie: kleinere kinderen hebben er heel wat meer moeite mee. Maar ook veel volwassenen hebben vaak plezier in het spel. Dat blijkt trouwens uit het succes van dergelijke apparaten in bars en zo- De groten die het leuk vinden zijn Andere spelletjes Op het Telespel van Philips kunnen ook andere spelletjes gespeeld worden. Dat kan door het verwisse len van een cassette die 45 gulden per stuk kost. Met zo'n ander „programma" kan men bijvoorbeeld ook een soort kleiduiven schieten, autoslalom rij den op een steeds wisselende bochtige weg. of een spokenjacht houden. Die andere spelletjes hebben we niet geprobeerd. Het standaardspel van Philips bestaat uit een basisapparaat dat in de antenne-ingang van het tv-toe- stel gestoken wordt met een lange kabel. In dat apparaat past ook de cassette met het gefeozen spel, een 9 volt batterij en de twee handrege- laars, waarmee we het spel onder controle moeten houden. Er zit ook een knop aan om de bal te vertragen of te versnellen. Het. spel wordt dan makkelijker of lastiger te spelen. Omvormer moderne ronde plugopening, dan moeten we nog een „omvormer" kopen om het spel te kunnen aansluiten. Zo'n originele Philips „impedantie- omvormer" kost tussen de 20 en 25 gulden, maar met omvormers van andere merken gaat het ook en die zijn meestal flink wat goedkoper. Van het merk „Stolle" bijvoorbeeld kost zo'n ding nog geen 12 gulden (type TF 600 '4 mm). Als men 112 uur per dag speelt gaat een 9 volt batterij ongeveer een maand mee. Die batterij is overigens vrij lastig aan te brengen omdat er eerst een zeer stug plastic schuifje moet worden verwijderd. Ping Heeft men een televisietoestel dat niet zo nieuw is en voor de antenne-aansluiting nog stekker gaatjes heeft in plaats van de Dit ping-pong-spel is zonder meer aan te sluitert op iedere tv en de adviesprijs is ook 198 gulden. Andere spelletjes zijn met het Zanussi-apparaat en met het ping-pong-spel niet te spelen. Zanussi komt over een poosje wel met een apparaat waarmee ook andere spelletjes te doen zijn. Over de prijs ervan is nog niets bekend. Het ping-pong-spel is ook te koop als „Maxi Dixi Ping Pong". De score wordt automatisch geregistreerd en is op het scherm zichtbaar. Dat apparaat kost echter 498 gulden. Andere merken Ook andere fabrieken dan Philips leveren soortgelijke spelletjes voor uw tv. Zanussi bijvoorbeeld noemt het „Ping-O-Tronic". Dat spel heeft een adviesprijs van 398 gulden, maar er zijn zaken die het 100 gulden goedkoper leveren. Omvor mers zijn bij dit spel niet nodig, zegt de importeur. Waar Ie koop Een ander met het Philips-spel te vergelijken apparaat draagt de naam „Mini Dixi Ping Pong". Dit spel geeft bij iedere score een Het Telespel van Philips is te koop in radio- en speelgoedzaken, evenals de Mini en de Maxi Dixi-spelen. Ook enkele warenhuizen verkopen Zanussi echter levert alleen via de radiohandelaren. Voor nadere inlichtingen over deze apparaten: Philips Nederland, postbus 523, Eindhoven (tel. 040-783455). Mini en Maxi Dixi Schrader Electronica, Lippijnstraat 4b, Am sterdam. (Tel. 020-124418). Zanussi. Alphen ad. Rijn (tel. 01720-96444). Op deze foto kunt u het verschil zien tussen formaten miniatuur treintjes en bijbehorende rails. Het grootste formaat is HO, het mid delste heet N en het kleinste is Z. Het formaat N heeft het voordeel dat je wagons van allerlei merken doorelkaar kunt gebruiken. Gewoon aansluiten op uio eigen tv.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 14