bij Vijftal doden op botsing volle zee Oppositie Pakistan uit parlement gezet kleurentelevisie Britse Hogerhuis blijft bloedige jacht verdedigen Atoomgeleerden: voor jaar 2000 kernoorlog in vogelvlucht in vogelvlucht ZATERDAG 15 NOVEMBER 1975 BUITENLAND BRUSSEL (ANP) Een scheepsbotsing voor de Belgi sche kust, ongeveer vijf mijl in zee, ter hoogte van Zee- brugge heeft vijf Belgische vissers het leven gekost. De scheepsbotsing vond plaats den slechts even de rode kiel in de nacht van donderdag op vrij- het schip dag in een zeer dikke mist. Een Brits zandschip, de "Bow Stream" kwam in aanvaring met het Britse vissersvaartuig, de B 604 Ibis, dat zijn thuishaven in Zeebrugge heeft. Het vissersschip zonk onmiddellijk en de vijf opvarenden worden ver mist. Aangenomen wordt dat ze ver dronken zijn. De slachtoffers zijn de schipper, Rudi Letoan uit Zeebrugge, de mo tordrijver, twee matrozen en een 16-jarige scheepsjongen. Het Britse zandschip liep bij de aanvaring zwa re averij op. De Ibis keerde na een tiendaagse reis naar de zogeheten Kreeftenput terug naar Zeebrugge om daar de vangst te verkopen. Donderdagavond laat had de schipper over de radio nog gemeld dat hij hoopte snel thuis te zullen zijn. Kort daarna botsten beide vaartuigen op een kruising van scheepsroutes, 't Scheur en *t Zand., Opvarenden van de "Bow Stream" vertelden later dat het onveluk in een oogwenk gebeurd was. „We kon- Het schip is kenne lijk gekapseisd en onmiddellijk ge zonken", zo zeiden ze. Zodra het ongeluk bekend was (radio Oostende ving het eerste be richt over de ramp op) werden er on middellijk reddings- en marinesche pen uitgezonden. Gisteren waren er vijf marineschepen ter plaatse, maar toen had men, ondanks het inzetten van een vaartuig met gespecialiseer de apparatuur, het wrak nog steeds niet kunnen lokaliseren. In Zeebrug ge begrijpt men niet hoe het onge val heeft kunnen plaatsvinden, om dat beide schepen over een goede radarinstallatie beschikten. Er dreigt een pittig conflict tussen bleek, dat 70 procent van de mensen het Lagerhuis en het Hogerhuis in ervoor is, terwijl 47 procent het Engeland. Inzet is de aloude, maar ontwerp belangrijk genoeg vindt om omstreden zogenaamde 'lange jacht' het te behandelen voor andere waarbij honden, voornamelijk wind- wetsontwerpen honden, achter hazen aan rennen en deze vaak in stukken scheuren. Een wetsontwerp, dat gesteund wordt door groeperingen uit alle partijen, die ageren tegen bloedige sporten, is eind oktober door het Lagerhuis aangenomen. Het wordt echter pas wet, als ook het Hogerhuis dit ontwerp heeft goedge keurd en veel Lords zijn er tegen gekant. Volgens hen is de lange jacht een traditioneel landelijk vermaak, dat bijdraagt tot het fokken van goede honden, waardoor men de hazenstand onder controle houdt- NA GROTE VECHTPARTIJ ISLAMABAD In Islamabad zijn sinds 10 dagen gisteravond elf leden van de oppo sitie met geweld uit het parlements gebouw gezet. Enkele van hen, on der wie de bejaarde plaatsvervangen de oppositieleider Moefti Machmoed, liepen builen en kneuzingen op. De moeilijkheden ontstonden toen de oppositie protesteerde tegen een voorstel tot amendering van de grond wet, dat volgens haar 'een inperking inhield van de bevoegdheden van het hooggerechtshof en van de bur gerlijke vrijheden. De oppositie nam de debat ten deel na acht maanden de zitting te hebben geboycot. Toen de voor zitter van de nationale vergadering vier oppositieleden bevel gaf de zaal te verlaten wegens "onordelijk ge drag en het voeren van obstructie", weigerden zij daaraan gehoor te geven. De voorzitter schorste daar op de vergadering voor twee uur. Toen daarop de betrokken opposi tieleden nog niet wilden vertrekken, kwam het personeel van de veilig heidsdienst in actie om hen op straat te zetten. Dit ging gepaard met een vechtpartij, zoals in de geschiede nis van het Pakistaanse parlement nog niet was voorgekomen. Weggesleept DAGVAARDING WASHINGTON (AFP) Voor tigen waarschijnlijk op zijn rug het jaar 2.000 zal er in de wereld meegedragen en zal ze in een bank- KISSINGER? Minister Kissinger Soeleman, die onlangs van de re gerende Volkspartij (PPP) was over gestapt naar de oppositie, riep "kijk wat er gebeurt onder een dictatuur", toen hij uit de zaal werd gesleept. Toen de rust was weergekeerd, werd t omstreden amende ment aanvaard met 102 tegen nul stemmen. De nationale vergadering telt 145 leden. Terwijl de verontwaardigde opposi tieleden zich buiten beklaagden over hel "ondemocratische en onnodig hardhandige optreden tegen hen, verweet premier Zoelfikar Ali Bhoet- to de oppostie een "onverantwoor delijk gedrag". Volgens hem Met ruime meerderheid van 407 van de 418 uitgebrachte gel dige stemmen is gisteren op het congres van de sociaal-democra tische partij (SPD) in Mann heim Willy Brandt voor de ko mende twee jaar tot voorzitter herkozen. Verrassender nog was het stemmenaantal dat de plaatsvervangend SPD-voorzit- ter. Bondskanselier Helmut Schmidt, op zich wist te ver enigen namelijk eveneens 407. Dit staat in duidelijke tegen stelling tot zijn verkiezing op het partycongres van 2V6 jaar geleden in Hannover, toen op Schmidt slechts 286 stemmen werden uitgebracht. Kennelijk was de ruim vierhonderd afge vaardigden in Mannheim er alles aan gelegen de kritiek van de christen-democratische op positie te doen verstommen, vol gens welke de „rechtse pragma ticus" Schmidt zich als Bonds kanselier der sociaal-liberale re gering steeds meer van de eigen partij had vervreemd. Ook in dit opzicht bevestigde het Mannheimer congres de duidelijke opzet van het SPD- bestuur deze bijeenkomst een jaar vóór de parlementsverkie zingen te maken tot e'en mani festatie van eensgezindheid. Door Michael Nally van The Observer Er zijn twee vormen van lange jacht. Bij de ene, de meest populaire, drijven groepjes mannen de hazen over het veld naar een bepaalde plek v/aar de windhondeji dan in paren op hen los gelaten worden. De hazen krijgen een voorsprong van ongeveer zeventig meter en voor de honden die het hardste lopen worden kleine geld prijzen geboden. Bij de andere vorm van lange jacht bijdraagt tot het laat men de honden aan de lijn over de velden lopen en laat ze los als er hazen te zien zijn. Soms gebruikt men daarvoor ook whip pets, kleine hazewinden, gespierde lopers, die ook op korte afstanden heel hard kunnen rennen. De meest bekende lange Jacht is de jaarlijkse strijd om de Waterloo Cup in Altcar, niet ver van het kiesdistrict van Heffer in Liverpool. Daar komen in februari honderden mensen bijeen voor wat men wel de Grand National van de lange jacht noemt. Naar verluidt is het initiatief tot de Grand National, een beroemde paardenrace en deze Waterloo Cup in de jaren dertig van de vorige eeuw genomen door dezelfde man, de Liverpoolse hote lier William Lynn. De Grieken zijn begonnen met deze sport en de Romeinen hebben haar naar Engeland gebracht, waar het een sport werd van koningen en koninginnen. De huidige regels ervan dateren uit de tijd van koningin Elizabeth I in de zestiende SYWELINS Bandieten die gis tel-en een mislukte poging hebben gedaan een spaarbank in de Itali aanse stad Nizza Monferrato te be- roven, houden daar nu een aantal het omstreden amendement op de employés en klanten in gijzeling. In de huidige zitting van het parlement is er weinig tijd meer om het wetsontwerp af te handelen en wanneer het Hogerhuis het ophoudt zal het in de volgende zitting opnieuw aan de orde moeten komen En ook dan is uitstel mogelijk. Het wetsontwerp is de twaalfde poging in tien jaar tijds om de lange jacht onwettig te verklaren Aan het geduld van sommige Labour-parlementsleden, speciaal van hen, die zoeken naar een aanleiding voor een conflict met het Hogerhuis met als doel de macht van het Lagerhuis te vergroten, komt snel een einde. Eric Heffer, een Labourlid van de linkervleugel uit Liverpool, die eerder dit jaar uit de regering werd Bijtend gestoten omdat hij zich openlijk had verzet tegen premier Harold Wilson, heeft het Hogerhuis gewaar schuwd, dat het wel eens in zijn geheel opgeheven zou kunnen worden als het zou wagen het wetsontwerp tegen te houden Zelfs de parlementaire vrienden van Heffer vinden, dat hij wel wat ver gaat met zijn verzet tegen het Hogerhuis. Buiten het parlement geniet hij echter veler sympathie. ccii |iinii Tegenstanders van wrede sporten aamantten hebben de laatste Jaren invloedrijke pressiegroep gevormd het krachtige verzet van enthousias telingen voor de lange jacht, die WASHINGTON De voor de inlichtingendienst Amerikaanse Huis van digden heeft gisteren besloten het Huis te verzoeken minister van Buitenlandse Zaken, Kissinger, te dagvaarden wegens minachting van het Congres. Kissinger heeft de geheime docu menten die de commissie wil be studeren. niet willen verstrekken. zeker een kernoorlog uitbreken ten zij alle landen hun nationale verreiniteit opgeven en bereid zijn het juk regering te aanvaarden. Dat lijkt ^et onwaarschijnlijk. Dat zijn de sombere conclusies van een symposium van atoomdes kundigen van de Harvard universi teit van het technologisch insti tuut van Massachusetts, gepubliceerd ^an dat in het novembernummer maandblad "Harvard". De atoomdeskundigen menen dat een kernoorlog waarschijnlijk niet Deze documenten hebbeen betrekking tussen de super.mogendheden maar koffer of een bagegekluis op vlieg velden geplaatst kunnen worden. Het symposium meent dat de hui- autoritaire^ wereld- dige inspanningen om de 'kernwapen- ,..n. wedloop te stoppen bespottelijk zijn. Het merkt hierbij op dat het be drag, dat op de Amerikaansebegro- drag, dat op de Amerikaanse begro ting wordt uitgetrokken voor ontwa pening, tienduizend maal lager is het ministerie van De- het grondwet hoofdzakelijk bedoeld de afgevaardigden van d'e verboden nationale Awami-partij (NAP) te verwijderen uit de nationale en pro vinciale volksvertegenwoordigingen. In Karatsji werd een betoging van advocaten bij 't hooggerechtshof te gen het amendement door de politie met de wapenstok uiteengeslagen. Het genootschap van deze advocaten waarschuwde later in een verklaring tegen het omstreden voorstel, om dat "de uitvoerende macht hierdoor ongecontroleerde bevoegdheden krijgt tot nadeel van het volk". handhaving van hun willen, maakt hun woede des te groter. De publieke opinie staat in het Een grote politiemacht heeft het algemeen achter het wetsontwerp. bankgebouw omsingeld. Uit een De onlangs gehouden perlementaire debatten over de lange jacht zijn vaak levendig geweest, soms bijtend van karakter en soms ook wat verbazingwekkend. Het lot van de haas werd voorgesteld als dat van een mens. Tijdens een van de debatten zei dr .Shirley Summers- kill, onderminister van binnenlandse zaken, „Ik heb nooit een lange jacht op hazen gezien. Ook heb ik nooit zien ophangen, een vrouw of een baby zien afranselen. Maar het is niet nodig om wrede dingen met eigen ogen te hebben gezien om ze te veroordelen", Conservatieve tegenstanders van het vermaak wetsontwerp in het Lagerhuis antwoordden, dat de veroordeling door dr. Summerskill wat hysterisch aandeed, typisch een aanval van een stadsbewoner, die niet goed op de ADVERTENTIE op geheime operaties van de CIA de Amerikaanse inlichtingendienst in het buitenland. De commissie nam het besluit toen de Republikeinse afgevaardig de McClory haar verteld had dat president Ford persoonlijk besloten had de documenten niet vrij te ge ven. Ford zou zich voor zijn besluit beroepen hebben op het zogenaam de "executive privilege", het voor recht van de uitvoerende macht, dat de Amerikaanse regering kan gebruiken om te voorkomen dat vertrouwelijke documenten door het Congres of congrescommissies wor den ingezien. Als het Huis van Afgevaardigen mocht besluiten tot dagvaarding van Kissinger wegens minachting van het congres, dan kan de minister veroordeeld worden tot een ge vangenisstraf. Deskundigen zijn van mening dat het zover wel niet zal komen. fensie, het Pentagon. De enige re medie zou er, volgens de atoomdes kundigen, in bestaan d'-at elk land een groot deel van zyn soevereini- teit opgeeft en de mensheid zijn senaat, Hasjim Gilzai, donderdag levensstijl radikaal wijzigt. Dat houdt gearresteerd. Hij onder i i dat het essentiële 1 eerder tussen minder grote landen zal uitbreken zoals Israël, de Ara bische landen, India, Pakistan en sommige Afrikaanse landen, die voor het einde van de twintigste eeuw over grote voorraden kernwapens zullen beschikken. Professor Thomas Schelling, één de grondleggers van de groep waar vroeger Henry Kissinger deel van uitmaakte, meent dat het niet over dreven is te stellen dat de wereld in het jaar 2.000 niet beter de ver spreiding van kernwapens zal kun nen controleren dan de wereld van heden, die er niet in slaagt de ver spreiding van de pronografie of hel heroïneverbruik aan banden te leg gen. Volgens professor Schelling zal honderd jaar lang hun stempel op één van de grootste gevaren voort- -hadden gezet. Vooral in Mexico had vloeien uit de steeds toenemende vrijheidsbeweging een woelig Awami-partij totdat deze beweging de democratische waarden opgege- vorige maand werd verboden wegens ven wordt ten bate van een wereld- "tegen de staart gerichte activiteit". Ais u 65+ bent, worden bus en tram overal véél goedkoper. Met: BAS 65. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten boe u 'm kimt krijgen. De prijs? Niet meer dan f 6,50. Wilt u meer informatie? Vraag't bij uw gemeente. Pas voor uw plezier recent opmie-onderzoek hoogte is van de gebruiken op het land. Deze conservatieve voorstan ders van handhaving van dit soort jacht zeiden, dait de wreedheid maar minimaal was, omdat de honden de meeste hazen niet te pakken krijgen. De hazen die wel worden gevangen zijn gauw dood. Als verslaggever nit de stad kan ik slechts weergeven wat ik zelf gezien en gehoord heb. Bij de strijd om de Waterloo Cup, en ook bij minder bekende en minder populaire lan<?e jachten, zonder vaste regels, heb ik gezien hoe honden minutenlang vochten om een haas, die zij in hun bekken hielden. Het geschreeuw van de haas bewees dat dit dier wel degelijk nog leefde. Ruim anderhalve eeuw slaagde Midden-Amerika ei onafhankelijk te maken verkleining van de kernwapens. Zo zal voor het jaar 2.000 de mens een bom die een hele stad kan vernie- ADVERTENTIE Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleuren-ontvanger. U geniet van het royale 66 cm. grootbeeld.de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV. Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van: 2.545.- loop en zij deed zich ook in zuide lijke richting gevoelen. Maar daar verliep zij veel rustiger, zo rustig zelfs dat in Guatemala de acte van onafhankelijkheid als eerste gete kend werd door de vertrekkende Spaanse „capit&n generaal". Aan vankelijk bestond er in die Midden- amerikaanse contreien een federatie van nieuwe zelfstandige staten, maar die hield slechts enkele tien tallen jaren stand, al werden er na dien toch weer pogingen gedaan om kleine staten als Nicaragua, Guate mala, Honduras en El Salvador in een unie te verenigen. Blijvend was die niet en die landen gingen afzon derlijk een vaak uiterst rumoerige periode van eigen bestuur tegemoet. Tekenend was bijvoorbeeld, dat een staatje als Honduras tussen 1824 en 1900 niet minder dan 99 presidenten zag komen en gaan. Nu was er één klein gebied, waar de Spanjaarden tussen (globaal) 1500 en 1800 noch de Mexicanen in het begin van de vorige eeuw vaste voet hadden ge kregen Brits Honduras, in het noorden begrensd door Mexico, in het westen en zuiden door Guate mala en in het oosten door de Golf van Honduras, een onderdeel van de Caribische Zee. Dat regenryke, moerassige landschap, dat maar tweederde van de oppervlakte van ons eigen kleine vaderland meet, heet sinds 1964, toen het van de Britten intern zelfbestuur kreeg, Belize, en telt nauwelijks 150.000 in woners van zeer gemengde samen stelling. Economisch heeft het uiter- geleden aard weinig te betekenen, In zich zijn geruchten over olievondsten in an de het zuiden. En dat zou dan de reden aantal drie- zijn, dat buurman Guatemala zijn oude aanspraken op dit gebied steeds sterker naar voren brengt. Het ver wijst daarbij naar een verdrag van 1859, op grond waarvan het de En gelse rechten op het toenmalige Brits Honduras, nu dus Belize, wel wilde erkennen mits de Britten een wegverbinding tussen de stad Gua temala en de kust tot stand zouden brengen. En aangezien Londen in gebreke bleef, verklaarde Guatemala die overeenkomst in 1931 als ver vallen en laat het tot vandaag aan spraken op Belize gelden. Vooral de strijdmacht van 650 man tot 95i en het zenden van een fregat en ee; moderne vliegtuigen. Roofovervallers mishandelden vader en zoon NEW YORK Twee gewapen de bandieten hebben in New York een oude man en zijn zoon gedu rende twee dagen gemarteld. versterking van de Guatemalteekse grenstroepen, die op 15 kilometer van de grens met Belize in kampen dat zij zich met hun spaargeld zijn ondergebracht. Nu lijkt dit op 4200 dollar (een kleine f 12 000) uit 1972 toen het ook tot tussen Guatemala en de Britten leek te zullen komen, maar toen laatst- de toestand in de voeten maakten. De oude i ten in te ruilen voor die tegenover genoemden het been stijf hielden Guatemala. Het landje wil algehele onafhankelijkheid, al is die behoefte wel afgenomen sinds de Guatemal- tanen (of Guatemalteken, zoals zij zichzelf noemen) hun aanspraken zo duidelijk kenbaar hebben ge maakt. Bovendien hebben de staats hoofden van vijf Middenamerikaan- staten kortgeleden verklaard, dat land staat aangegeven, zegt niet versterkingen nam de opwinding spoedig af. Thans liggen de zaken toch wel wat anders, omdat er van beide zijden gepoogd wordt internationale steun overleden. Woensdagmiddag drongen twee mannen de flat van de 80-jarige John Wildman en zijn 50-Jarige zoon stuurden, Matthew binnen. Zij boeiden en blinddoekten vader en zoon en mis handelden herhaaldelijk het twee tal, o.a. door met sigaretten brand wonden toe te brengen. dor. En verder ondernam de Gua temalteekse vice-president, Alarcon, onlangs een wereldreis om zoveel mogelijk steun te zoeken voor het standpunt van zijn land. Tegen deze achtergrond is het begrijpelijk, dat premier George Price van Belize on- soort landverraad beschouwd. Ook langs heel voorzichtig verklaarde de grond- „provincie" ïn hetzelfde Nicaragua, Honduras en El Salva- geldt voor de grensversterkingen. huidige president, generaal KJell Guatemala rechtmatige aanspraken heel veel. Dat Belize Laugerud, die sinds ruim een jaar in de koffie-republiek de scepter zwaait, heeft het vuurtje weer flink aangewakkerd, al zyn er politieke groeperingen in zijn land die er anders over denken en Belize's on afhankelijkheid bepleiten. Dat vrij moedige standpunt wordt hun niet in dank afgenomen, maar' door de généraal als i eigen standpunt te krijgen. Dat Be- doorzoeken van het appartement lize^op de^ kaarten van Guatemala vonden zij een bankboek. Een van de overvallers nam gisteren de zoon mee naar een bank, waar hij deze dwong al het spaargeld op te nemen. Na de zoon te hebben terug gebracht en hem weer geboeid te hebben, verdwenen de overvallers Toen de zoon zich tenslotte had bevrijd, bleek zijn vader inmiddels te zijn overleden, mogelijk als ge volg van een hartaanval, aldus Maar de zaak is nog wat moeilijker komen te liggen door de aan we zijden verkregen internationale dersteuning. Zo hebben tien Latyns- de regering in Londen, die nog al tijd de defensie van Belize vóórhaar rekening neemt maar het landje wel graag volledige zelfstandigheid zou toekennen, is het allerminst met Laugerud eens en zij denkt er niet aan de eisen van Guatemala in te willigen. Die zouden, tijdens intus sen afgebroken onderhandelingen in New York, neergekomen zijn op af stand van het zuidelijk deel van Belize aan Guatemala in ruil voor erkenning van de zelfstandigheid van het noorden. Engeland voelt niets voor zo'n ruil en reageerde, naar aanleiding van troepenbewe gingen van Guatemala aan de grens, met het versterken van zijn kleine wel volledige zelfstandigheid te i amerikaanse landen zich Guatemala's strijd voor de aanhech ting van Belize (of althans het zui delijk deel) geplaatst, waartegen over dan weer 45 landen zich tot de achter politie. n, mits hy kon rekenen op steun Ver. Naties hebben gericht met het als zijn landje zou worden aange- verzoek de onschendbaarheid van vallen. Dat sloeg vrij duidelijk op Belize te ondersteunen. In de Alge- bijstand van Engeland èn van Ame rika, maar Washington stelt zich be dachtzaam op omdat het zyn goede betrekkingen met Guatemala niet in gevaar wil brengen. En zo ziet het er dan naar uit, dat de definitieve onafhankelijkheidsregeling naar de toekomst is verschoven: Belize wil liever een Britse half-kolonie blij ven (met intern zelfbestuur) dan een door Guatemala bedreigd zelf standig landje te worden. En dat Belize inderdaad bedreigd wordt blijkt uit berichten over aanzienlijke Vergadering zou de meerder heid voorstander zijn van Belize's recht op zelfbeschikking, dit tot grote teleurstelling van Guatemala, dat Juist verwacht had, dat de Britse „imperialisten" in deze kwestie de kous op de kop zouden krijgen. Voor Londen is het al bij al een lastige toestand: het wil Belize wel kwijt, maar kan zich tot ook niet veroor loven h«ft Beliziaanse „schaap" voor de Guatemalteekse „wolven" te wer pen. RL Vijf leden van gezin vermoord VERCELLI (ANP) In de Italiaan se stad Vercelli zijn vijf leden van een gezin doodgeschoten. De politie vond de lijken in het huis waar het gezin woonde De slachtoffers zijn Sergio Graneris ;n vrouw Italia, hun 13-jarige zoon Pa olo en de ouders van mevrouw Gra- De 18-jarige dochter des huizes en haar 21-jarige verloofde wor den in verband met de moord door de politie ondervraagd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9