'De Kopermolen' trekt nu al erg veel publiek Directeur mag niet over eigen schouwburg praten Winkelcentrum krijgt vorm ZATERDAG 15 NOVEMBER BRINK Luchtverwarming m yw |nS|a||a(eur; LUCOTKERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 De ingang van „De Kopermolen" aan de K et elm eer laan. Slijter Klerks Dameskapper Rogier LEIDEN Een "bouwplaats, maar ook een winkelcentrum. Dat beeld geeft „De Kopermolen"het steeds meer vorm krijgende ivin- kelcentrum aan de Ketelmeerlaan in de Merenwijk, op het ogenblik. Terwijl de ene ivinkel juist ge- opend is, wordt in 'die ernaast nog de laatste hand gelegd aan de nieuwe inrichting. In de over- dekte winkelgalerij staan grote kartonnen dozen, er liggen elek triciteitsdraden, en van verschil lende kanten klinkt het geluid van hamers en zagen. Maar er zijn ook kopers in „De Ko permolen", en niet zo weinig ook. Nog wat onwennig, maar nieuwsgierig, komen de bewoners van de Meren wijk (en misschien zelfs van daarbui ten) naar het overdekte winkelcen trum toe. Het nieuwe trekt altijd, en de grote belangstelling zou dus tijde lijk kunnen zijn. Maar dat is niet te verwachten, want „De Kopermolen", als het enige winkelcentrum in een wijk waar straks meer dan 15.000 mensen zullen wonen, zal sowieso in een behoefte voorzien. Dringen Dat weten de ruim dertig winkeliers, die er in het winkelcentrum zullen komen, ook wel. En daarom was het dan ook dringen geblazen om een plaatsje. Dat gold niet alleen voor winkeliers, maar ook voor bankiers; De perikelen rond de Leidse Spaar bank. die ook een kantoor in „De Ko permolen" wilde maar niet kreeg, zijn in deze krant uitvoerig behan deld. Ook over de vestiging van een bak kerij is het nodige te doen geweest. „De Sleutels", een Leidse bakker kwam niet in aanmerking voor een plaats in het winkelcentrum. Waar om. is „De Sleutels" nooit duidelijk geworden. De duistere wijze, waarop de beschik bare ruimte over de soms vele kandi daten uit een branche verdeeld zijn, leidde ook tot heftige discussies in de gemeenteraad. Wethouder Van Aken, die bij de totstandkoming van dit winkelcentrum een centrale rol heeft gespeeld, werd er geconfronteerd met een motie van afkeuring. Maar de moeilijkheden voor Van Aken lijken (althans wat „De Koper molen" betreft) voorbij. Hij is aan wezig op iedere openingsreceptie, en krijgt veel lof toegezwaaid van de winkeliers die er zitten. En die win keliers zijn over de eerste dagen of weken die ze open zijn, best tevre den. Slager Van der Zalm kan daar het beste over meepraten, want samen met dameskapper Rogier was hij de eerste die in een toen slechts via planken bereikbaar winkelcentrum zijn deuren opendeed. „De klanten moeten nog wel wat wennen, maar over het algemeen zijn \ze erg enthousiast over het winkel centrum", zegt Van der Zalm. Vol gens hem weten de mensen de weg naar „De Kopermolen" al goed te vinden, ook al is het er nog een beet je rommelig. „Je merkt goed dat de mensen nog op zoek zijn naar de za ken, waar ze zich thuis voelen. Ze moeten hun vaste koopgewoonten nog vinden. In de stad weet iedereen waar bepaalde zaken gevestigd zijn, en de mensen zijn gewend aan een bepaald loopje. Hier in de Merenwijk ls dat allemaal nog even wennen", zegt Van der Zalm, die er echter aan toevoegt over de belangstelling be slist niet te klagen te hebben. Niet afgesloten Het interieur van „De Kopermolen" Behoefte erin zitten, en alle winkels zijn open, geloof ik dat het hier erg goed kan gaan lopen". Ook z(jn overbuurman, dameskapper C. Rogier, is best tevreden over de eerste drie weken. ..Vooral als je be denkt. d°t het in feite allemaal nog moet gaan lopen". Kapper Rogier (ik heet eigenlijk an ders, maar de salon in Den Haag, waar ik begonnen ben, verlangde van haar medewerkers dat ze een Franse naam aannamen. Dat is sindsdien zo gebleven") was tot voor kort in Leid- schendam gevestigd. „Ik had hier een huis gekocht en op een gegeven mo ment maakte ik een wandeling door „De Kopermolen". De opzet trok me wel aan. en ik kwam op het idee om me hier te vestigen. Dat mocht, maar alleen als ik ook een herenkapsalon erbij had. Daar had ik geen zin in. maar Schroder wel, De voor een kap salon beschikbare ruimte hebben we onderling verdeeld, en daar zijn we allebei tevreden over". Slager Van der Zalm Slyter C. W. Klerks, die eergisteren voor het eerst open was, staat ver baasd over de drukte. ..Het is goed te merken, dat het centrum in een be hoefte voorziet". Hij onderbreekt het gesprek even om een klant, die nog wat onwennig bij de grote vaten staat, te helpen bij het zelf tappen van een fles drank. Hij legt uit hoe het spoelbakje werkt, waar de fles gespoeld kan worden, en wijst waar de kurken liggen. „De meesten vinden het nog wat moeilijk, om zelf uit. zo'n groot vat te tappen. ma»r dat leren ze vanzelf wel", zegt hij. Ook drogist Maasdam is enthousiast over het winkelcentrum. „Maar het is wel nodig, dat het afgesloten kan worden. Niet alleen omdat het op het ogenblik te koud is in de galerijen, maar ook om veiligheidsredenen". Hij wijst erop. dat er de afgelopen week al is ingebroken (bij Blokker). Het centrum ligt nogal afgelegen, en er woont niemand boven of in de direc te omgeving. „Maar als het straks af gesloten kan worden, is de kans op inbraken minder en bovendien wordt het centrum dan voor de kopers veel aantrekkelijker". JOOP MAAT Commissie staat Hans van Dam geen interview toe Hans van Dam: pet op, klep dicht. LEIDEN De Leidse schouw burgdirecteur mag buiten de da gelijkse routinezaken om geen vragen van de pers beantwoor den. Hem blijkt al geruime tijd het zwijgen te zijn opgelegd door de schouwburgcommissie. Dit verbazingwekkende verbod om in het openbaar mededelin gen over de schouwburg te doen kwam tot uiting, toen wij Hans van Dam gisteren een reeks op schrift gestelde vragen betref fende de restauratie van het theater aan de Oude Vest en het te volgen artistieke beleid na de heropening van dit gebouw voor legden. Door Pieter C. Rosier De schouwburgdirecteur heeft de antwoorden op deze vragen buiten onze aanwezigheid ingesproken op een band, maar hij kreeg van de secretaris van de- schouwburgcom- miasie, de heer J. M. Spaans, geen toestemming om ze ons te doen toe komen. Vorig jaar augustus al, zo is bij navraag gebleken, heeft de schouwburgcommissie met betrek king tot de schouwburgdirectie een instructie vastgelegd. Artikel achttien van deze instructie zegt, dat de schouwburgdirecteur bij routine- aangelegenheden zelfstandig de con tacten met de persmedia onderhoudt, maar dat in buitengewone gevallen vooroverleg met de voorzitter, secre taris of penningmeester van de achouwburgcommissie is vereist. De schouwburgcommissie is in 1969 bij de overneming van de schouwburg door de gemeenteraad ingesteld. Deze commissie heeft tot taak het be heren van de schouwburg en het or ganiseren van voorstellingen in dat theater. Formeel berust het artistieke beleid bij de commissie maar in de praktijk wordt dat door de schouw burgdirecteur ingevuld. Vreemd Het mag toch op zijn minst vreemd worden genoemd dat aan de direc teur van een gemeentelijk bedrijf die met de praktijk te maken heeft, het zwijgen wordt opgelegd waar het za ken betreft die op dat bedrijf be trekking hebben. Schouwburgen elders in het land hebben gemiddeld een jaarlijks te kort van één tot twee miljoen gul den en die van Eindhoven zelfs één van ruim drie miljoen gulden. Aan Hans van Dam, die zich al enkele malen over de begroting van het komende seizoen, wanneer het thea ter aan de Oude Vest zal zijn her opend, heeft moeten buigen, dus de vraag hoe groot ongeveer het ex ploitatietekort van de Leidse schouw burg zal bedragen en op welke wijze de kosten gedrukt kunnen worden De Leidse schouwburgdirecteur mag op deze vraag geen antwoord geven. Uit andere bronnen hebben we moe ten vernemen, dat de schouwburg begroting op last van B. en W. het bedrag van f 480.000,- niet te boven mag gaan. Zes man Informatie elders heeft geleerd, dat de meeste schouwburgen in ons land gemiddeld twintig man vast personeel in dienst hebben. De Leid se schouwburg moet het straks met zes mensen zien te klaren. Bij B. en W. van Leiden leeft de gedachte de schouwburg en de Leid se volksuniversiteit K. O. nauwer te laten samenwerken uit oogpunt van efficiency. Een logische vraag dus aan Hans van Dam of hij als schouwburgdirecteur aan de verlan gens van het college tegemoet kan komen en zo ja, op welke wijze. Wij hebben de •schouwburgdirec teur ook vragen voorgelegd met be trekking tot de toegangsprijzen. Zou de invoering van een gratis rang, een vraag cïie bijvoorbeeld in het Haagse college van B. en W. aan de orde is geweest, in Leiden tot de mogelijkheden behoren. Men mag nieuwsgierig zijn naar het antwoord op de vraag of de her opening van het theater aan de Oude Vest een volledige terugkeer naar het traditionele repertoiretoneel zal betekenen en of het denkbaar is dat de Leidse schouwburg, in voor komende gevallen gebruik zal blijven maken van het LAK-theater, dat voor andere soorten toneel zeer ge schikt blijkt te zijn. Een vraag die bij velen ook leeft is of de schouwburg een soort ver huurkantoor voor de avonduren zal blijven of daarnaast ook overdag de functie van een open centrum zal kunnen vervullen. Op al deze vra gen moet Hans van Dam het ant woord schuldig blijven. In de commissie die Hans van Dam als het ware onder curatele hebben gesteld, hebben zitting Bob Hageman (voorzitter), J. M. Spaans (secretaris), mr. H. Weiland (pen ningmeester), Jan Bakker, Coby Bordewijk en wethouder Bert Oos terman. AA- 1504 attnicUes thé dansant mj ^flssenTi.i' veie g SK1 N\ J f (ook honden zijn welkom

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3