OPEL ASCONA Eind volgend jaar een uniforme sluiting Lass-noodontsluiting voor autogorgels Keten anti-roest-stations Carcoating Nederland gulden middenweg opnieuw gevonden Garages afwijzend tegen avances van bandenspecialisten waar m^n rode koontjes van opwinding van zal krijgen. Al thans niet in deze wagen. Het is een wat luie automobiel, die er als het ware de tijd voor neemt om lekker op gang te komen. Met pijn en moeite komt hij aan de fabrieksopgave: 0 tot 100 km in zo'n 18 seconden en de snel-' heidsmeter blijft vlak voor de 150 km onverbiddelijk staan. Nu geloven wij ook niet, dat de Opel-constructeurs erop uit wa ren een pittig produkt voor pe dante pedaalridders te produce ren. We hebben al vaker gecon stateerd, dat zij altijd zoeken naar de gulden middenweg. Naar de gunst van de grootste gemene deler. Naar de smaak van de gemiddelde automobi list, wie dat dan ook moge zijn. En als men deze Ascona vanuit die gezichtshoek wil bekijken, dan komt men tot de conclusie, dat de constructeurs opnieuw goed zijn geslaagd in hun opzet. Want ze hebben weer een auto gecon strueerd, die niemand moeilijk heden zal opleveren. Misschien vinden wij de schakeling met die lange pook wat minder ge lukkig, maar het zal weinigen blijvend ergeren. Misschien is de wagen wat trager dan zijn soortgenoten, maar dat is een kwestie van wennen en hij zal best een lange adem hebben. En wat ruimte, comfort en geluid betreft, nou dat gaat allemaal best door die befaamde beugel. Vooral ook de verbeteringen aan het onderstel: nieuwe voorwie lophanging, langere wielbasis en grotere spoorbreedte. Bij de nieuwe voortrein zijn de schok dempers dicht bij de wielen aan de bovenste draagarmen beves tigd. Volgens de fabrikant werd door deze constructie de wer king van de standaard gemon teerde stabilisator effectiever en werd een nauwkeuriger bestu ring verkregen. Inderdaad is de wagen prettig rus tig in het stuur. Als het maar niet al te hard gaat. Want hoewel de starre achteras een betere bege leiding kreeg bleef er toch nog een stevig restant stugheid over, waardoor er vooral bij hoge snelheden sprake is van iets, wat we speelsheid van de auto zou den willen noemen. Alle onef fenheden op de weg worden dan nauwkeurig naar boven doorge geven, wat uiteraard de totale rust niet ten goede komt. Maar zoals gezégd, dat speelt zich voornamelijk af bij snelheden, die hier in ons land door de wet gever niet meer worden toeges taan. En ook over de grenzen maar mondjesmaat kunnen worden toegepast. Zodat men er niet al te veel last van zal heb ben. Men kan dan ook rustig stellen, dat er in totaal heel wat aan de rij-eigenschappen is'ver- beterd. Trouwens als we alles bij elkaar op tellen, dan moet de balans posi tief uitvallen. Zo'n ruime mid denklasser voor nog geen der tienduizend gulden is een heel acceptabele aanbieding. Het in terieur is dan wel aan de sobere kant, maar bediening en bestu ring leveren geen enkel pro bleem op. De wegligging is goed. En de motor mag dan niet fel zijn, hij doet zijn werk goed en gezien de ervaring van Opel zal hij wel duurzaam zijn. Zodat we deze Ascona als een wagen zien, waaraan weer velen gemak en plezier zullen beleven. Het eerste uit wat een keten van vijftig stations zou moeten worden, waarin autocarrosse rieën door middel van een nieuw systeem van een anti- roestlaag kunnen worden voor zien, is dezer dagen in Ooster hout geopend. "Wij pretenderen beter te zijn dat wat er tot nu toe bestaat en wij kunnen dat bewijzen", zegt initiatiefnemer R. A. van der Merwe zonder bescheidenheid. Zijn station in het Brabantse Oosterhout zou model moeten staan voor volgende vestigin gen, waarvoor reeds met 27 ga ragebedrijven in het land over eenkomsten zouden zijn geslo ten. De te vormen keten zal werken op basis van franchise. Met centrale inkoop, oplei- ding van personeel, reclame en controle op de uitrusting (die een investering van 31/2 ton zou vergen). Het ziet er op papier schier vol maakt uit: de auto's ondergaan een behandeling, waardoor het is uitgesloten, dat er water in naden en spleten achterblijft, de broedplekken voor corrosie bij uitstek. Dit wordt namelijk voorkomen door de wagen eerst in een droogcabine te stoppen. De in het anti-roest produkt ge bruikte oplosmiddelen zouden een andere samenstelling heb ben, waardoor een nabehande ling de aangebrachte laag niet doet wegvloeien. Er zou een speciale spuittechniek worden toegepast en de afwerking ge schiedt in een droogcabine om de maximale adhesie van het anti-roestprodukt op het metaal te garanderen. In navolging van de medische wetenschap wordt voor de controle een zoge naamde systosscoop gebruikt, waardoor het mogelijk is ko- kerbalken van binnen te bekij ken, wat gewoon natuurlijk niet kan. Door middel van een spe ciale hangbrug worden de au to's van de ene naar de andere plaats van handeling getrans porteerd. In het Oosterhoutse bedrijf werken negen mensen. Zij kunnen per jaar vierduizend personen- en duizend bedrijfs wagens onder handen nemen. De heer Van der Merwe streeft naar samenwerking met impor teurs en dealers. Met de impor teur van Volvo-vrachtauto's heeft hij volgens zijn zeggen al overeenstemming bereikt. Alle in de handel gebrachte wagens gaan eerst naar Carcoating Ne derland, zoals de organisatie is genoemd. E r zal in Oosterhout en ook bij volgende stations - gezorgd worden voor vol doende opslagruimte, zodat dealers gemakkelijk wagens bij het station kunnen stallen en bij verkoop ze eerst kunnen laten behandelen. De nieuwe Opel Ascona - deze zo mer voor de eerste maal te zien op de automobieltentoonstel ling in Frankfort-is duidelijk de ^kleinere broer van de Rekord. Wie een profielfoto ziet zal zelfs moeite hebben te onderkennen of 't de Ascona of de Rekord is. Als een kleinere druppel water. Daardoor heeft de Ascona een la gere gordellij n gekregen dan zijn voorganger. Het glasopper vlak nam dan ook met zo'n twin tig procent toe. Derhalve niet al leen een leuker uiterlijk maar ook een beter uitzicht rondom. Het is een van dé vele punten, waarop de nieuwe Ascona winst heeft geboekt ten opzichte van zijn voorganger. Een voorgan ger overigens, die het best heeft gedaan. Want volgens General Motors zijn er 700.000 stuks van verkocht. Naast de half miljoen Manta's, die over de toonbank zijn gegaan. Gelijk met de Ascona is ook de Manta in een nieuw pakje gestoken. We hadden een week de beschik king over de meest eenvoudige versie van de nieuwe Ascona: de tweedeurs 16 N. Die "N" achter het cijfer betekent, dat men ge wone benzine in de tank kan stoppen. Dat scheelt*een beetje, maar toch niet voldoende om het vrij royale benzineverbruik goed te maken. Want alleen in het gunstigste geval kwamen wij op 1 op tien. Voor de rest ble ven wij daar beduidend onder. Die goedkoopste variant kost inclusief btw een bedrag van 12.748. De duurste zweeft om en nabij de zestien mille. En daar tussen zitten - zoals bij General Motors gebruikelijk - nog heel wat mogelijkheden. De nieuwe Ascona is langer (17 cen timeter) en breder (3 cm) dkn zijn voorganger. De wielbasis nam met 8,8 cm toe. De winst aan binnenruimte komt vooral ten goede aan de achter inzittenden. Volgens de fabri kant is er vijf centimeter meer ruimte voor de benen beschik baar. Inderdaad hebben de pas sagiers achterin niet te klagen over gebrek aan ruimte. Het is, dat er een stevige tunnel in de wagen zit, anders zou men ge makkelijk drie man achterin kunnen hebben. Nu blijft het in dat geval friemelen om de benen kwijt te raken. Daar ook de ba- gagebak van flinke afmetingen is voorzien zal niemand, die deze Ascona koopt zich over tekort aan ruimte behoeven te bekla gen. Het interieur is vrij sober. Een zelfs wat kaal dashboard. Met de in formatie op drie met schreeuwe rig oranje randen omgeven ronde klokken. Een toerenteller, een dagteller en een klokje kon den er helaas niet af. De stoelen zitten goed, zonder meer. Maar de lange, schuin naar voren ste kende pook (die men in meer Opeis aantreft) is eigenlijk geen gelukkige oplossing. Voor de één, drie en achteruit moet men deze pook als het ware oplich ten. Dat gaat wel soepel, maar vereist toch enige kracht. Wat lang niet iedereen prettig vindt. Op het dashboard zitten vier ronde klepjes, waardoor frisse lucht kan worden binnengelaten. In de zomer natuurlijk een prettige verkoeling, maar men kan die klepjes niet vastzetten en zo kan het gebeuren, dat ze bij wat ho gere snelheden gaan fluiten. Jammer, want de constructeurs hebben inderdaad veel gedaan om het geluidsniveau tot het uiterste te beperken. Ze zijn er aardig in geslaagd. De motor loopt vooral bij lagere snelheden erg rustig en het windgeruis valt ook niet uit de toon. Overigens is de 1584 cc motor van 60 DIN-pk bij 5000 toeren per minuut, die in de Ascona 16 N is geplaatst, geen krachtbron, Eind volgend jaar of begin 1977 zal een Europese bepaling van kracht'worden, waarbij alleen autoveiligheidsriemen met een uniforme sluiting goedge keurd zullen worden. Die slui ting zal voorzien moeten zijn van een roodgekleurde drukk nop om de riemen weer los te maken. Over deze normalisatie wordt op het ogenblik gesproken door verkeersdeskundigen van de Europese regeringen zowel in Genève als in Brussel. Dit zei drs. C. L. A. Heijster, be leidsmedewerker van het mi nisterie van Verkeer en Water staat, directie verkeersveilig heid tijdens de demonstratie met de Lass-noodontsluiting in Den Haag. Deze noodontsluiting is een ontwerp van de Enschedese constructeur J. Lassche. Overigens: autorijders, die weigeren een autogordel te dragen zijn volgens de Cana dese psycholoog en hoogleraar Edward Hannah eigenlijk erfe lijk belast met een neiging tot provoceren en een sensatiezoe kende inslag. Op school moeten deze mensen - zo kan men lezen in het Bovagblad - al leerlingen "onder de maat" zijn geweest. Ze zijn voorts conservatief en fatalistisch. Het is maar, dat ze het zelf we ten Niet alert genoeg", zei hij. Daarom had men het nu maar eens achter de rug van de Bovag-bestuurders om gepro beerd. De bandenspecialisten, die erop zijn gebrand om tot nauwere samenwerking te komen - waarvoor allerlei motieven wor den aangedragen, die natuurlijk allemaal op hetzelfde (beter rendement) neerkomen - heb ben zich nu schriftelijk recht streeks tot alle garagebedrijven gericht. Niet meer tot het be stuur van de club, maar tot de leden zelf. "Hand in hand kame raden", schreeuwde men eens. in gelukkiger tijden bij Feye- noord. "Beter met elkaar dan tegen elkaar", schrijft het VACO-bestuur en dat komt dan op hetzelfde neer. "Wij geloven, dat door die afwijzende houding (van de Bovag - red.) de belan gen van u als individuele onder nemer worden geschaad", be toogt het bestuur van de VACO verder, die daarmede wel het zwaarste geschut in stelling bracht. Maar als de bandenverkopers het bestuur van de Bovag verwijten, dat het niet scherp genoeg rea geert in voorkomende gevallen, dan gaat dat verwijt zeker niet op voor de door hen verzonden brief. Want nog diezelfde dag lag het kille, maar felle antwoord van de garagisten in telexvorm op ons bureau. "Als de vos de passie preekt", stond er boven. Dan weet men het wel, er wordt gesproken van "weinig door dacht" en van "dubbelhartig heid"! "De leden van de VACO doen zich voor als vrienden enheilbren- gers van 't autobedrijf, doch de praktijk wijst uit, dat het ban denbedrijf - 'n enkeling daarge laten - niet alleen omzet tracht te verkrijgen uit het autobedrijf, maar tegelijkertijd en gebruik makend van haar omzetpositie rechtstreeks zaken wil doen met de gebruikers. Bovendien be treedt dat bandenbedrijf in strijd met de bestaande vesti gingswetgeving steeds meer an dere terreinen van het autobe drijf dat men kennelijk zo graag als klant wil behouden", aldus de reactie. Neen, het "hand in hand" zien we nog niet meteen gelden voor ga rage en specialisten. De oorlog zal nog wel even voortwoeden. Ondanks de vriendelijke wen sen, waarmee de brief van de VACO werd besloten. Links de carrosseriebouwer. Rechts de bandenspecialist. Achter de remservice. Vóór de uitlaatstraat. En dan vergeten we gemakshalve nog maar even de uitgebreide winkeltjes bij de benzinepompen, die stuk voor stuk ook graag een graantje van de motorisering meepikken. Maar de medaille heeft ook een keerzijde. De auto is vandaag de dag een zeer uitgekiend stuk mechaniek. Het technisch raf- fenement wordt steeds groter. En dus wordt de apparatuur om alles te controleren en te onder houden ook alsmaar ingewik kelder en .duurder. Die appa raten kosten soms een vermo gen en kunnen alleen hun geld opbrengen als ze intensief wor den gebruikt. En niet alle gara ges hebben voldoende emplooi voor zulke installaties. Daardoor, kan het gebeuren, dat garages vaak de beste klanten zijn van die door hen vermalijde specia listen. "Zeventig procent be steedt min of meer geregeld handenwerk uit", zegt de VA CO. Een wat ingewikkelde situatie, die echter alsmaar gecompliceerder wordt doordat de partijen op het hoogste niveau niet of nauwe lijks tot elkaar kunnen komen.. "Dat is de schuld van de Bovag.. Die weigert met ons te praten zeggen de bandenmannen. Voordat zij feestelijk bij elkaar gingen zitten hadden ze de auto journalisten opgetrommeld om hen dat nog eens uit de doeken te doen. VACO-secretaris Mul der was niet vriendelijk voor de Bovag. "Een beetje te ambtelijk. In cle Franse autowereld is een mer kwaardige strijd om de gunst van de autoriteiten ontbrand. Sinds jaar en dag reed de regering in grote Citroèns, iets wat door de an dere Franse automerken met lede ogen werd bekeken. Nu hebben zowel Citroen als Re nault en Peugeot zogenaamde prestige-auto's. Citroen heeft een langere CX-versie zelfs de naam Prestigemeegegeven. Renault heeft zijn kortgeleden ook in ons land uitgekomen 30 TS in de strijd geworpen. Maar Peugeot lijkt het voorlopig te winnen, omdat president Giscard 'dEstaing de 604 tot "regeringsau- to" verklaarde. Ook in ons land haalde Peugeot de hoogste top, want de sinds de Haagse gijzeling bekende ambas sadeur graaf Jacques Senard heeft de eerste 604, die hier werd afgele verd in ontvangst genomen Op de foto staat hij naast zijn echt genote, terwijl hij papieren en sleu tels van zijn nieuwe auto in ont vangst neemt van de heer J. Wen- delkes uit Hazerswoude, directeur van het Haagse Peugeot- dealerbedrijf HAVA. De "banden-boys" hebben kortge leden feestelijk vergaderd op Schiphol. Feestelijk, omdat zij daar in de Aviodome voor de vijftigste maal bij elkaar zaten om de problemen van hun ban- delhandel te bespreken. Waarbij natuurlijk weer de slechte ver standhouding tussen hun club (de VACO) en die van de garages (de Bovag) ter sprake moest komen. De laatste jaren een chronisch agendapunt. Eigenlijk geen wonder. Ondanks alle autoverkopen hebben vele garages moeite de zaakjes goed draaiende te houden. Ze zijn dus echt niet zo gelukkig met het ontstaan van allerlei "specialis men" op hun eigen terrein. Ge specialiseerde bedrijven, die zich bezighouden met één be paald facet van de auto. Willem Duys dook onlangs met een harde klap zijn zoveelste "Vuist" binnen. Even later kon den de kijkers zien hoe hij zon der iets te doen uit zijn geïm proviseerde schietstoel kon stappen, omdat de door hem ge bruikte autogordel zich auto matisch ontsloot. En prompt daarop kwam een lange blon de mijnheer in beeld. Het was manager J. C. Goelst van de Haagse firma Nefex, die Willem Duys voor dit Spectaculaire reclame-stuntje had weten te strikken. Want natuurlijk blijft het publiciteit al is het door hem geïmporteerde produkt nog zo aardig. Het ziet er in elk geval allemaal erg goed uit. Er zijn nu eenmaal mensen, die het benauwd hebben ïn een au togordel alleen om de gedachte, dat zij er niet uit kunnen als er wat gebeurt. Als de auto in brand vliegt of te water raakt. Men is bang voor zichzelf. Dat men door nervositeit of door paniek niet zal toekomen aan bewust handelen met betrek king tot de autogordel. Reeds is gebleken, dat dit idee de belang rijkste reden is tot weigering autogordels te dragen. De Lass noodontsluiter kan die problemen oplossen. Het is geen goedkope oplossina. Per stuk 78.50. Er voor elke voorstoel heeft men er één nodig. Het apparaatje wordt op de bo demplaat van de auto gemon teerd. en de normale autogordel weer aan dit apparaatje. De noodontsluiter zorgt, dat de gordel tien seconden na de schok van een botsing automatisch ontsluit. Het mechaniek begint pas te werken bij een druk op de gordel van zestig kilo. Dat komt ongeveer overeen met een bot sing bij een snelheid van vijf ki lometer per uur. Het mechanisme werkt derhalve niet bij een gewone paniekstop. En bij kettingbotsingen, waar bij verscheidene schokken ach ter elkaar plaatshebben, gaat de periode van zo'n tien secon den pas in na de laatste schok. De gordel blijft vast tot Jia de laatste klap. Blijft men bewusteloos in de gordel hangen dan blijft de Lass-noodontsluiting gesloten. Wordt de druk bijvoorbeeld door hulp van buitenaf opgehe ven dan ontkoppelt het appa raatje direct. Nefex wijst er echter met nad ruk op, dat het apparaat nog niet in alle auto's te gebruiken is. Het past in zeven van de tien wagens. In de andere beslist niet. Een lijst van welke niet en welke wel is niet te geven. Het hangt af van merk, bouwjaar en type. Eerst dus terdege informe ren of het bij uw auto kan. Zo zit de Lass 'noodontsluitina tussen de normale autogordel en de grondplaat gemonteerd

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23