Boem: soms interessant overwegend vervelend Bordeaux en zijn grote wijnen Cruijffs rancuneuze levensverhaal SAMEN PRATEN OVER CHRISTELIJK GELOOF Een (kinderboek) nog steeds een dankbaar cadeau Andersen: man met het grote kinderhart ZATERDAG 15 NOVEMBER 1975 EXTRA Op deze pagina bijdragen van: John Kroon Ruud Paauw Paul Wolfswinkel Theo Kroon Eindredactie: René Vos Boem - verteld door Johan Cruijff aan Jaap ter Haar. Uitgever: De Gooise Uitgeverij (Bussum). Prijs: 19,90. "Ik buit naar buiten het feit uit dat ik Cruijffie ben. Daarvan profiteer ik tot op het bot, omdat ik er ook voor moet bloeden tot op het bot!" Boem Johan Cruijff en zijn Danny. Zojuist getrouwd Archieffo- Ziedaar het credo van de beroeps voetballer Johan Cruijff. Het zijn woorden, die hij bezigde in een ge sprek met één van zijn beste vrien den. Een gedenkwaardige uit spraak voor wie van plan mocht zijn om het boek "Boem'' te gaan lezen, het "levensverhaal", zoals de ondertitel meldt, van Johan en zijn echtgenote Danny Cruijff. Het is geschreven door de niet onbekende Jaap ter Haar, zoals de omslag ook eerlijk meldt, al suggereert de in houd dat het echtpaar zelf de pen ter hand zou hebben genomen. Ware dat het geval geweest, dan zou dat waarschijnlijk een kapitale "De grote wijnen van Bordeaux" door Hubrecht Duijker. Uitgegeven bij Het Spectrum. Prijs: 74.50. Terecht is Hubrecht Duijker zeer onlangs uitgeroepen tot erelid van het Nederlands Genootschap van Wijnvrienden. Deze (jonge) man, hij is 33, heeft zich m een paar jaar tijd "opgewerkt" van reclametekstschrijver tot een zeer kundig wijnkenner. Hoe iemand in zo'n korte tijd zoveel kennis kan vergaren, is knap. De auteur van "Kleintje wijn", "Avontuurlijke wijnen" en "500 Betaalbare wijnen" heeft nu een boek samengesteld, dat verbluffend verzorgd is en meer dan schitterend geïllustreerd. Het is een ondoenlijke zaak om alle wijnen vah de Bordeaux te gaan beschrijven: hun afkomst, hun chateau enzovoort. Duijker heeft besloten alleen de "groten" op te nemen, na ze eerst grondig te hebben getest. Daartoe verbleef hij slechts één maand in het land van Marianne. Ook dat is knap. Men ontmoet in het boek de grands crus classés van de Médoc en van de Graves en de premiers grands crus classés van St. Emilion. Om Pomerol (dat geen officiële classificatie kent) toch niet helemaal te vergeten, zijn ook daarvan twee chateaux opgenomen. Elk chateau is door Duijker zelf bezocht, hetgeen borg staat voor een diepgaand verhaal. Voor ons, de gelukkige bezitters, blijft het voorlopig bij plaatjes kijken. Maar je krijgt een nauwelijks te onderdrukken lust de valiezen te pakken en af te reizen. Naast de gebruikelijke gegevens over wijn ("Wat doet de natuur voor de wijn?" "Van blauwe druif tot rode wijn" enz.) is er een bondige informatie over gerechten die goed bij Bordeaux gaan, over de stad Bordeaux zelf, over classificaties en oogstjaren en de handel in de Bordeaux. Daarna worden de chateaux behandeld. Maar eerst iets over de oogstjaren. Hiervoor moet een geweldig compli ment worden gemaakt. Meestal zie je wat prima, goede, minder goede en slechte wijnjaren zijn. "Nee", zegt Duijker, "ik doe dat anders." Hij laat blijken dat er geen jaren bestaan met alleen maar goede of alleen maar slechte wijn; er zijn altijd uitzonderingen. Er zijn altijd gevallen "ertussen" in. En dan volgt van ieder chateau 'n globale waardering. Dat is 'n duide lijke en eindelijk eens eerlijke opsomming van wat we als wijnnetneooer eigenlijk al lang moesten weten. Het boek heeft een voorlichtende taak optweeèrlei gebied. Ten eerste natuurlijk wordt de wijn aan een grondig onderzoek onderworpen en vervolgens beschreven ("De wijn was magnifiek: zeer veelbelovend in de neus en een mooie krachtige afdronk"). Op de tweede plaats krijgen we een stuk geschiedenis voorgeschoteld, waarvan je eerst denkt haar niet nodig te hebben, maar die bij nader inzien eigenlijk zeer nuttig is. Op de foto zien we Gaston Vaissire van het overberoemde Chateau Cheval Blanc, alwaar een van de beste St. Emilions wordt geboren. Het grappige is dat dit chateau tegen de Pomerol aan ligt. Duijker zegt over Cheval Blanc: "Elke keer als ik deze wyn drink, heb ik even het gevoel heel rijk te zijn. Want wat deze wijn aan weelde meebrengt is geweldig: het is pure rijkdom die je proeft." Met een variant zou ik willen zeggen: Iedere keer dat ik dit wijnboek inkijk, heb ik het gevoel heel rijk te zijn. Want wat dit wijnboek-met zich meebrengt aan waarde is geweldig: het is pure klasse die je leest". Er zijn nog talloze wijnstreken op aarde, die helemaal zo slecht nog niet zijn. Hubrecht Duijker mag ze van mij afreizen en in even zo fraaie werken behandelen. PW blunder hebben gescheeld. Name lijk waar Jaap ter Haar Johan Cruijff laat zeggen dat Ajax in de finale van de Europa Cup uit zal komen tegen Inter Milan, "dat ons vroeger zo lelijk had afgedroogd". Gedoeld wordt kennelijk op een eerdere finale, waarin Ajax inder daad met de handdoek werd ge wreven, niet door Internazionale, maar door A. C. Milan. Archivaris sen van voetbal-documentatie zul len zich over een dergelijke slor digheid opwinden, omdat je ten slotte ook niet beweert dat je van Feyenoord hebt gewonnen, als je tegen (het eveneens Rotterdamse) Sparta hebt gespeeld. Uitwassen "Boem" is ook eigenlijk geen boek voor de ware voetballiefhebber, maar anderzijds ook weer niet zo slecht als het zoutloze televisiepro gramma, dat Mies Bouwman aan de vooravond van de verschijning van het boek op de buis bracht, deed vermoeden. "Boem" is voorname lijk interessant, omdat het een goed inzicht geeft in tot welke waanzin nige uitwassen de topvoetbailerij kan leiden. Zoals de telefoontjes van vrouwen, die Danny melden, dat ze van Jo han in verwachting zijn. Zoals het opsturen van een giftige spin naar huize Cruijff in Vinkeveen, als be kend is geworden dat hij Ajax gaat verlaten. Zoals die daad van het be stuur van Ajax, dat Cruijffs moeder haar vaste zitplaats in het Ajax- stadion ontnam, toen hij naar Bar celona was vertrokken (later kwa men Jaap van Praag en zijn mak kers daar op terug). De waanzin blijkt groter dan velen wellicht al dachtten. Om andere redenen is "Boem" ook een vervelend boek. Johan en Danny doen erg zieüg over het on hebbelijke gedrag van hun omrin gende voetbalfanaten. Zo ontstaat een schier eindeloze klaagzang, waarbij de lezer tenslotte de indruk overhoudt dat Johan, Danny, wat familieleden en een paar vrienden vrijwel onfeilbaar zijn en slechts de wereld daaomheen niet deugt. Cruijff, zijn ontkenning ten spijt, komt erg rancuneus over en vooral Danny kijkt met veel wrok terug op de periode in Nederland. Met name de sportjournalistiek heeft het bij haar verbruid; ongetwijfeld niet geheel onbegrijpelijk, maar van Rinus Michels zal zij toch inmid dels wel weten, dat Spanje wat dat betreft ook niet bepaald het Be loofde Land is. In de discussies over wat de rooms- katholieken en de protestanten scheiden wordt helaas vaak verge ten te vermelden wat heide geloven bindt nl. het gezamenlijk Christen zijn. De afgelopen eeuwen zijn beide groeperingen christenen huns weegs gegaan: de afgelopen jaren is daarin een kentering ge komen en heeft men elkaar - zij het voornamelijk in theorie-gevonden. De oecumenische praktijk is nl. nog niet van dien aard, dat we daar over "naar huis mogen schrijven". Toch blijft het nuttig dat christenen gezamenlijk over hun beider chris telijk geloof denken, praten, lezen en schrijvenDit'laatste nu is tot nu toe te weinig gebeurd. En daarom is het dezer dagen bij Gooi en Sticht verschenen boek "Nieuwe woorden over God, wereld en kerk", met als ondertitel: "Schets van gezamenlijk christelijk geloven"zo interessant. Onder redactie van J. Feiner en L. Vischer geven 36 buitenlandse ka tholieke en protestantse theologen in dit omvangrijke boek (544 pagi na's) een schets van hun gezamen lijk geloof. De laatste jaren is de le zer voornamelijk geconfronteerd geweest met vaak moeilijk te be grijpen theologische verschillen en controversen. Steeds meer werden Hinderlijk "Boem" is ook vervelend vanwege de hinderlijke keuken-romannen- stijl, die hier en daar opduikt. Een voorbeeld,waarbij Cruijff aan het woord is. "Wacht even, Poppedijn". Ik leg mijn hand over haar kleine handje heen - alsof ik haar be schermen moet - en kijk naar Dan ny. Ze heeft haar rug, die altijd recht is, nog steeds naar ons toege keerd. Die rug begint nu iets te krommen. Ze heeft nog geen woord gezegd. Een slecht teken. Ik sta op, loop naar haar toe. Vaag hoor ik een ratelende vrouwenstem aan de an dere kant van de lijn. Dan gooit Danny de hoorn op de haak en loopt snel de kamer uit. Ik ga er achterna. In de keuken zie ik dat ze huilt. "Weer een gek?" Ik sla een arm om haar heen. Even lijkt het of ze me wil wegduwen. Dan ligt haar hoofd op mijn schou- Wie de niet onverdienstelijke poke raar Johan Cruijff wel eens in zijn rad Amsterdams heeft horen pra ten, zal met enig ongeloof van der gelijke passages kennis nemen. "Boem" is ook vervelend, omdat van het misverstand is uitgegaan, dat alles wat Danny en Johan in hun leven hebben meegemaakt, in teressant is. Beider jeugd wordt breed uitgeme ten in het boek gebracht en zo ver nemen we dat Danny's vader, die bekend staat als Johans schoonva der, Cor Coster dus, na ruzies met zijn dochters altijd placht te zeg gen: "Kesie, zullen we weer vrind jes zijn?" Leuke opmerkingen in een familiealbum ongetwijfeld, maar toch niet schokkend genoeg om tot literatuur verheven te kun nen worden. Jaloers "Boon" is voornamelijk een boek voor overgevoelige romantici, maar niet voor voetballiefhebbers. Hoe wel de vele intriges en conflicten in en rond Ajax de afgelopen jaren stapelhoge stof vormen voor een onthullend boek, komt Cruyff by een verklaring over zyn vertrek niet veel verder, aan dat zyn medespe lers altyd zo jaloers op hem waren. Danny laat weten dat ze clubarts Rol ink nooit meer een hand zal ge ven, maar vertelt er niet by, waarom niet. De interessantste vragen blyven onbeantwoord; maar we hoeven de hoop niet op te geven, want tenslotte is Cruyff nog niet uitgevoetbald. Danny zegt in het boek te verwachten dat Johan na dit seizoen nog driejaar zal voet ballen. Is dat in Nederland, dan verwacht ze dat hy toch weer bij christenen gescheiden ondanks verwoede pogingen om op lager ni veau tot een werkbare oecumene te komenDe theologen hebben dat na tuurlijk niet bewust gedaan. Hun denkwereld en hun taal zijn echter vaak niet die van de gewone man. In dit boek wordt daartoq toch wel een poging gedaan. Over God, Jezus Christus en de bij bel worden zowel historisch als theo logisch tot in de diepste details door de auteurs dingen gezegd, die voor de goede lezer verstaanbaar zijn. Uiteraard blijven er verschillen, zoals de leer over Maria, de sacra menten, en daarin voornamelijk de eucharistie, en het Petrusambl. De schrijvers gaan ze niet uit de weg. En toch is de waarde van dit - on danks dat op alle mogelijke manie ren is gepoogd vakjargon te ver mijden - toch bepaald niet gemak kelijk leesbaar boek, dat het meer gaat om wat christenen binden. Voor theologisch geïnteresseerden een bijzonder boek. waarin ze vele, vele uren zullen kunnen doorbren- gen. "Nieuwe woorden over God. wereld en kerk J. Feiner en L. Vischer Uitg. Gooi en Sticht. T. K. hier (in Sparye) bleven". Johan rept daar vemer niet over. Resumerend: "Boem" laat veel lig gen en bevat tal van zaken, die nauwelyks interessant zyn. In hun klaagzang over de waanzin rond het topvoetbal, schynen Johan en Dannv Cruyff te vergeten, dat het verschoningsrecht van een boek als "Boen' daar een goed voor beeld van is. J. K. De tabberds voor de koude win terdagen in ons land en van Sin terklaas, de goedgevige, bevin den zich momenteel in de sto merij. Het duurt niet lang meer of kinderharten kloppen snel ler, verlanglijstjes worden ge maakt en Sinterklaas doet de inkopen. Een van de dankbaar ste cadeaus is nog steeds een boek. En om allerlei redenen is het meer dan aan te bevelen juist de kinderen een boek te geven. Boeken zijn duur, maar een speelgoedbrandweerauto met echte zwaailichten is zelfs nog duurder. Een kinderfantasie is groot en een boek wakkert die fantasie nog aan; wat is er dus heerlijker dan een boek? Dan het boek van Lea Smulders bijvoorbeeld, "Pietje Prik van Stippestap". De omslag, een fraaje tekening, wordt als poster bij het boek geleverd. Pietje Prik is geen onbekende.' De kleermaker woont in het oude stadje Stippestap vlakbij het Stippestapse Bos en de Hei van Hokus Pokus. Dit boek gaat over Pietje toen Pietje nog Pietje heette en geen meneer Piet. Toen hij nog een kwajon gen was met vreselijk veel ple zier in kattekwaad. Uitgegeven bij Malmberg in Den Bosch. Leuke tekeningen completeren het geheel. Vogels Reuzenspin Van Betsy By ars ver scheen bij Kosmos Amsterdam "Het huis met de vogels". The Tjong Khing zorgde voor schit terende tekeningen. Het ver haal: Wanneer Floris door zijn ouders voor een tijdje op de boerderij van zijn grootvader wordt achtergelaten, voelt hij zich verkocht en verlaten en dat laat hij opa goed merken ook. Opa raakt niet onder de indruk van de grillen van Floris; zijn vervallen huis en het verwaar loosde erf worden door allerlei vogels bevolkt die door de oude man worden verzorgd. En voordat Floris het zelf goed en wel in de gaten heeft, is hij al even druk bezig met de vogels als zijn grootpapa. Een erg warm kinderboek. Zeer aanbe volen. Bij Van Holkema en Warendorf in Bussum verschenen "De tin nen huzaar" van Alet Schouten en "De Vliegers" van Wim Bur- kink. Uit een doos met tinnen huza ren raakt er één weg in de tuin. Als Henk het huzaartje vindt, heeft het poppetje honderd jaar onder het vuil gelegen en van het goud is weinig meer over. Maar met de huzaar in je hand lijkt het of de wereld gaat schuiven en in de saaie keurige straat waar hij woont wacht Henk een verschrikkelijke ver rassing. Meer zeggen we niet. Vliegen "De Vliegers" gaat over Bart, die beleeft wat iedere jongen en ieder meisje wel eens mee maakt in de dromen: hij kan vliegen. Het gebeurde in het zwembad, toen Bart juist op het punt stond om in het water te duiken. Hoe dat kwam en wat de gevolgen zijn van vliegers, die hun geheim goed willen ge bruiken en vliegers die er een misdadige macht mee willen uitoefenen, dat is juist dit ver haal. Spannend. Goed geschre- Iets minder sterk, maar toch wel boeiend is het boekje "De maharadja zoekt een vrouw" van PietMeinema. Uitegegeven bij Westfriesland in Hoorn. De maharadje heeft zeven vrou wen, maar als één van hen Pittig sterft, moeten zijn dienaren erop uit om een nieuwe vrouw te zoeken. Het mooiste meisje met andere woorden. Maar dat mooiste meisje wil niet. Ze heeft ook nog een Joodse naam: Mirjam. Maar dit is een subjec tieve constatering van de recen sent. Ze wordt tegen haar wil meegenomen, maar dat laat Ibrahim, een goede bekende van het meisje niet op zich zit ten. Hij reist haar achterna op zijn vliegend tapijt. Et voila, het verhaal is geboren. Ook bij Westfriesland ver scheen "Jacht op Flim, de reu zenspin" van Cobie Goosen. Joke Spier zorgde voor strakke en niet bijzondere tekeningen. Vader en moeder Pannekoek betrekken hun nieuwe huis en Gabri en Marlöes de twee kin deren moeten ook nog erg wen nen aan het nieuwbouwhuis, zonder donkere hoekjes en gaatjes. Maar toch horen ze vreemde geluiden, de eerste nacht de beste al. Ze ontdekken dan een spin, die kan spreken. Malle situaties en komische avonturen. Spinnen die een kunstgebit krijgen en zo. "Piet en Tom in het spookkas teel" door Jac. Linders (even eens Westfriesland) bevat een serie leuke vertellingen voor kleine kinderen. Je zou het boek bijna alleen al willen heb ben voor de grappige tekenin gen op bijna elke bladzijde. Topspanning Nog een boekje verscheen bij West-Friesland: "Het Arabisch avontuur van Mark en Wendy" door Robert A. van Dijk. Een verkeersvliegtuig, een ontvoe ring en een opwindende tocht naar de vrijheid garanderen topspanning. Voor jonge kinde ren goed om in één dag uit te lezen. Bij Van Holkema en Waren dorf in Bussum verscheen "Vechten voor een veldje" door Corrie Hafkamp. Een speel veldje moet wijken voor auto's, maar Slimmie bedenkt een ac tieplan en wordt de spil van een succesvol gevecht. Een lesje in protesteren voor 9-13 jarigen. "De wonderlijke wereld van Blauw" is het derde boek van Simone Schell (uitg. Deltos El sevier). Het verhaal gaat over Kiekie. Hein en Asse die m een nieuwbouwwijk zijn komen wonen en daar op onderzoek uitgaan. Ze ontdekken een vreemd herenhuis, waar "J. E. Blauw, Collectioneur" op de deur staat. De man blijkt een groot verzamelaar te zijn: ste nen, klokken, beelden enz. Er ontstaat een hechte band tussen de heer Blauw, die oud en ziek is en de kinderen. Maar er gebeuren merkwaar dige dingen in het huis en de huishoudster schijnt een weinig toeschiètelijke dame. Een pittig boek, vlot geschre ven en al even snel uitgelezen. Uitgeverij Kosmos bracht "De reddingsbrigade van de veearts" (door Martha Robin son, vertaling en bewerking Tom van Beek, illustraties van Mance Post) op de markt. Een milieugevoelig boek voor meis jes en jongens van 12 jaar. Tom en Koen West en hun nichtje Jeanne Vermeire doen wat ze kunnen om vogels te redden die het slachtoffer zijn geworden van vervuiling van het water R.P./S. de G. "Sprookjes en Vertellingen" van Hans Christian Andersen. Ver taald door dr. W. van Eeden, re dactie Alet Schouten, illustraties van Lidia Postma. Uitgave van Van Holkema en Warendorf, Bus sum. Prijs 69.50 (tot 1 december). Ter gelegenheid van het Andersen- jaar zijn al tal van sprookjesboeken verschenen, maar er zullen er niet veel zijn die zo zorgvuldig en volle dig zijn als het werk dat onder re dactie van Alet Schouten tot stand is gekomen. Zo'n 160 sprookjes en vertellingen van de Deense meester zijn hier verzameld, voorzien van fraaie, stemmige illustraties van Lidia Postma. Het boek bevat een werkelijk voortreffelijk voor woord. waarin de tragiek en de glo rie van Andersen pakkend uitko- Hij was de zoon van een later zwak zinnig geworden vader en zijn moeder was volkomen gedegene reerd door de drank. De angst dat hemzelf het ene dan wel het andere lot zou treffen, heelt hem nooit ver laten. Het schrijven van sprookjes heeft hem vermoedelijk door zijn depressies heengeholpen. In dat opzicht bestaat er enige overeen stemming met Frangois Haver- schmidt, al viel die dan wél aan zijn "worgengel" ten prooi. De hartverscheurende tragedie van Andersen was dat geen van zyn liefdes op iets uitliep en dat hy zyn sprookjes wel aan andermans. maar nooit aan zijn eigen kinderen heeft kunnen voorlezen. Wie zijn sprookjes leest, vindt daarin een hoop niet-verwerkt jeugdverdriet en een hoop kritiek op de samenleving. Dat was ook de kracht van zijn vertellingen, de kracht die zijn werk boven de ver getelheid uittilde. Hij wist dat over zijn schouder de volwassenen mee lazen. Het enige waarmee ik zit is dat met "Sprookjes en Vertellingen" een dusdanige geldsom gemoeid is dat het in eerste instantie een zaak van volwassenen is geworden. Ander sen, de man met het grote kinder hart. zou daar stellig moeite mee hebben gehad R P

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21