DE OLIE VERDEELT EUROPA Een duur weekje pijnloos ken in zonnig Nice Geef de opvliegende (bijna uitgeroeide) wisent weer de ruimle Noordzee Goldrush ZATERDAG 15 NOVEMBER NICE Het tandheelkundig instituut dat de dertigjarige Bert van Wijk half oktober in het Zuidfranse Nice was begonnen is alweer dicht. Van Wijk, die in Rotterdam direc teur is van een zelfde insti tuut - Epivan aan de Claes de Vrieselaan - is door de po litie van Nice en door de Franse tandartsenvereniging min of meer gedwongen zijn zaak te sluiten. Aanvankelijk draaide het in stituut met een Franse tand arts. Volgens Van Wijk heeft de tandartsenvereniging in Frankrijk deze man, die ook nog een bloeiende praktijk heeft in Cannes, gedwongen zich terug te trekken. Van Wijk: "Anders zou hij gero yeerd worden, wat hem dan ook zijn praktijk zou kosten. Zonder die tandarts was het instituut in een klap illegaal. Toen heb ik maar besloten dc zaak te sluizen. Ik had geen trek in moeilijkheden" In het instituut aan de Claes de Vrieselaan ontwaakte op 20 mei een 27-jarige vrouw uit Meppel niet uit een haar toegediende narcose. Zij over leed later in een ziekenhuis. Na dit geval liep de belang stelling voor de tandheelkun dige inrichtingen sterk terug. Inmiddels is vast komen te staan dat Justitie geen maat regelen tegen het instituut zal nemen. De vrouw zou ziek zijn geioeest zonder dat zelf te weten. Bert van Wijk op de leuning van zijn lege tandartsstoel: een mislukt avontuur. Op de foto rechts het uit de kluiten gewas sen naambord op de flat. waar Bert nog voor drie jaar aan vast zit BRUSSEL Van 'n gemeenschap pelijk EG-beleid ten aanzien van de olie- en gaswinning is tot nog toe nauwelijks sprake geweest. De Europese commissie stelt zich op het standpunt dat de natuurlijke aai-dolie- en gasbronnen in de ramingen van oliereserves behoren nog steeds tot de meest ^ingewikkel de en moeilijkste problemen van de aardolietechnologie- en economie", aldus de Europese Commissie. Vorig jaar meende de Europese Commissie dat volgens de toenmali toevallig dat Groot-Brittannië een wat onafhankelijke positie wil innemen, ook binnen het EG-ener- gie-overleg. Want hebben niet de voornaamste Britse olie-gebieden en dat zijn Schotland en de Shetlandeilanden zich van begin (SlOf) Jan°Kees Kokke, Noordzee en op het vaste land van Europa geheel toebehoren aan de betrokken lidstaten. Elk EG-land is vrij zijn eigen tempo van exploratie en exploitatie van zijn olie- en gasbronnen zelf te bepalen en mag hieruit alle mogelijke voordelen trekken. Wel wil de Europese Commissie trachten de totale olieproduktie binnen de grenzen van de EG zo hoog mogelijk op te voeten. ge ramingen de olievoorkomens in de Noordzee in 1980 ongeveer de Noordzee in 1980 ongeveer vijftien procent van de behoefte dei- Gemeenschap aan aardolie zouden kunnen dekken. In december 1973 werden de bewezen reserves in de Noordzee door de Europese Commissie bere kend op veertien miljard vaten. Volgens meer recente schattingen bedragen de vaste reserves achttien af aan tegen het Britse lidmaat schap van de EG afgezet? Schotland en de Shetland eilanden vinden het al erg genoeg dat zij hun olierijkdommen moeten delen met het arme Engeland. Laat staan met andere EG-landen. Noorwegen Die overweging heeft ook in Noorwegen een rol gespeeld, toen er hankelijkheid van landen buiten de EG beoogd. "Het energiebeleid mist nog de ïxodige samenhang" zo zegt de Commissie voor energie, onderzoek en technologie van de Europese Gemeenschappen ook zelf in een recent verslag. „Om deze te bereiken is nodig dat overleg plaatsvindt tussen de Commissie en de lidstaten, waarbij de particuliere ondernemers door middel van bijzondere hoorzit tingen kunnen worden betrokken". De commissie voor energie van de EG acht een omvangrijker deelne ming van de overheid op het niveau van de lidstaten en een grotere coördinatie op het niveau van de Gemeexxschap noodzakelijk en, op deze basis, betere mogelijkheden tot samenwerking ook met de particu liere ondernemei's biixnen en buiten de Gemeenschap. Vraagteken miljard vaten. Maar nog recentere gegevens laten vei-moeden dat de potentiële reserves in de Noordzee, ten zuiden van de 62ste breedte graad, 42 miljard vaten bedragen, waarvan bijna tweederde in Britse watex-en en bijna eenderde in het Noorse deel van de Noordzee. Het enige EG-land dat gezien het x-echt van de lidstaten om zelf te bepalen wat zij met hun olievondsten doen straks werke lijk gaat profiteren van de Noordzee-olie is Groot-Brittanxiië. Niet happig De Bx-itten zijxi trouwens helemaal niet zo happig op nauw energie- overleg binnen de Gemeenschap. Dat bleek al tijdens de voorberei dende enex-gie conferentie onlangs in Parijs. Deze conferentie moet straks de olielanden, de industrie landen en de ontwikkelingslanden bij elkaar brengen. Groot-Brittan- nië is helemaal niet van plan om niet lid zou worden van de EG. Vier jaar geleden wees een referendum onder de Noorse bevol king uit, dat men tegen het lidmaatschap van de EG was. Naast de visserijbelangen. was de voornaamste reden: de toen al bekende olierijkdommen in het Noorse deel van de Noordzee. Al met al komt het er op neer dat de Europese Commissie weinig te vertellen heeft over de olie in de Noordzee. Inmiddels heeft de EG via de Europese Investeringsbank, het Eu ropees Sociaal Fonds en via de algemene begrotingen al enige ixiiljarden guldeixs financiële steun gegeven aan de exploitatie van olie en gas in de Noordzee. Want de Europese Commissie blijft ernaar streven om binnen afzienbare tijd een zo groot mogelijk deel van de oliebehoeften te dekken uit aardolie bronnen binnen de Gemeexxschap. Al zal dat, zoals de zaken er nu uitzien, de Noordzee zit, blijft ook voor de Europese Commissie vooralsnog een vraagteken. ,,De bepalingen en energieconferentie door de EG te laten vertegenwoordigen Het is overigens helemaal niet van Groot-Brittannië moeten ko- NICE Een modern flatgebouw aan de Avenue des Arenes de Cimiez, even buiten het centrum van het nog steeds zonover goten Nice. In de hal stuurt een uit de kluiten gewassen naambordje door naar de tweede verdieping voor de Clinique dentaire, Soins Prothetiques, Extractions dentaires sans douleur (Tandheel kundig instituut, Kunstgebitten, Pijnloos trekken). de vuilnisbak in kunnen gooien". Bert van Wijk is directeur van de in Rotterdam gevestigde tandheel kundige instituten Epivan (Claes de Vrieselaan 17) en Evident (Mathe- nesserplein 24). Waarom hij in Frankrijk wilde beginnen? Van Wijk: „In hoofdzaak uit fiscale overwegingen, zoals meer Nederlan ders om die reden hun land ontvluchten. Ik dacht aan Nice, omdat ik daar groot gebracht ben. Ik heb er zestien' jaar in de buurt gewoond en ben er óp school geweest. Als het allemaal was goed gegaan, was ik ook met dergelijke instituten begonnen in Parijs en Door Henk Speksnijder De flat is ruim. maar kaal. In de spreekkamer staan zowat alle spullen, gepakt in dozen, en klaar om naar Rotterdam te worden teruggestuurd. In het midden van de behandelkamer staat een comfor tabele tandartsstoel. Op de leuning ervan zit Bert van Wijk enigszins mistroostig voor zich uit te kijken. Op de kop af een week is het instituut open geweest. Bert van Wijk: „Het liep voortreffelijk, beter dan ik had durven hopen. In die week hebben we zo'n twintig mensen Ly0 behandeld. We hebben niet eens hoeven trekken, alleen protheses maken. Met een narcose zouden we helemaal niet werken". „Toch heeft die hele affaire me tienduizenden guldens gekost. Ik had Frans personeel aangetrokken, een assistente, een tandtechniker. die eerst in Rotterdam stage had gelopen, en een tandarts uit Cannes, een jonge vent van dertig, afgestudeerd in Amerika en met een bloeiende praktijk in Cannes. Alles was voor mekaar. Legaal. Ik had me laten inschrijven bij alle nodige instanties. De hele flat, waar ik overigens drie jaar aan vast zit, had ik aan laten passen en laten inrichten, de spreekkamer, de wachtkamer, het laboratorium. Uit Nederland had ik dure apparatuur over laten komen. Ik wilde het echt goed doen, en werken met het materiaal dat ik ook in Rotterdam gebruik. Niet eerst wennen aan dure spullen. Alles kan nu weer terug. Ik heb alleen al voor ongeveer tienduizend gulden aan drukwerk Hoefdieren zijn lopers, gebouwd op duizenden kilometers te gaan. Zo trokken enkele tientallen miljoenen jaren geleden geweldige kudden oerbizons weg uit het noorden van India. De aarde was nog bezig haar hoogste bergen, de Himalaja's, opwaarts te persen. Zij konden de runderen niet tegenhouden. Aan de andere kant van het gebergte splitsten de kudden zich in twee groepen. De ene verplaatste zich naar het noordoosten^ en drong over de toen bestaande Bering-land- brug Noord-Amerika binnen. Van deze runderen stammen de Ameri kaanse bizons af. De tweede groep, voorouders van de wisent, ging richting Europa. Uit beide groepen kwamen op den duur twee vormen voort: een voor de bossen en bergen, een voor de vlakten. De steppewisent overleefde de ijstijd, die 2.5 miljoen jaar geleden begon, niet. De mens dreef de andere naar de ondergang. De blanke slachtte in de negentien de eeuw vier miljoen bizons in Noord-Amerika af. Enkele bij zinnen gebleven lieden redden de laatste paar honderd dieren. Nu is het bizonbestand weer dertigduizend exemplaren groot. De ondergang van de wisent in Europa kwam niet voort uit moordzucht, maar uit het opdringen van de menselijke beschaving. De beesten raakten hun leefgebieden kwijt. Tot in deze eeuw waren de wouden van Bialowieza in Polen het laatste toevluchtsoord voor de wisenten. Zij waren nog met z'n driehonderden. Hongex-ige soldaten dunden in de eerste wereldoorlog dit restant geducht uit. En een Poolse stroper doodde in 1921 de laatste in het wild levende wisent. Toen kwam krachtig naar voren dac dierentuinen behalve gewilde doelen voor uitstapjes ook redders van bedreigde diersoorten zijn.„Moderne arken van Noach", zoals ex-Blij - dorp directew dr. A. C. V. van Bemmelen ze noemt. Ze kunnen het werk niet aan tegenwoordig. Hetzelfde slag bij zinnen zijnde lieden dat in Amerika de bizon redde had het lot van de wisent reeds lang voorzien. Dus leefden er ver van Bialowieza ook wisenten in dierentuinen en wildparken. Wat in vi-ijheid werd uitgeroeid, wex-d in gevangenschap beschermd. Dierentuindirecteuren uit tal van landen richtten in 1923 in Berlijn de Internationale Vereniging tot In standhouding van de Wisent op. Zij gingen aan het werk met 56 wisenten, van welke er twaalf te jong of te oud waren voor de fokkerij. Men wisselde dieren uit en het lukte. De wisent haalde hei. Ook de tweede wereldoorlog kwam hij, op het nippertje, door. De grens tussen Polen en Rusland loopt thans dwars door het oerwoud van Bialowieza. Maar er zijn weer wisenten. Een Poolse kudde en een Russische. En de voortplanting geeft geen klachten. Zweden en Duitsland hebben eveneens wisentkudden, in wildparken. Het wisenttotaal be draagt momenteel duizend of daaromtrent. Het uitzetten van wisenten in Europa stuit echter op grote moeilijkheden. Heeft Amerika zijn enorme reservaten om bizons in vrij te laten. Europa bezit vrijwel geen ongerepte gebieden meer die ge schikt zijn voor de wisent. Anders ook dan de gemoedelijke bizon is de wisent nukkig en opvliegend als hij zijn woonplaats te benard acht. Zou de Veluwe hem die rust en ruimte kunnen bieden? Zou hij zich op zijn gemak voelen in een natuurpark op de voormalige Zuiderzeebodem? Er zijn nobele doch gedurfde plannen in die richting. Verwezenlijking zou Neder land er zijn grootste wild mee teruggegeven. Een bos ver draagt twee van deze grote planiteneters op duizend van zijn hectaren. Ten koste van vijftien tot twintig kilogram voedsel per uk per dag. De wisent is iets groter, maar wat ranker dan de bizon. Hoger op den poten ook. Het zwaax-tepurit ligt niet helemaal in kop en borstpartij. Een mannetjeswisent kan drie en een halve meter lang worden en een schofthoogte van twee meter berei ken. Wat erg hoog in de schouders is. Een stier van die afmetingen weegt duizend kilogram. De koe is een kwart kleiner. Wisenten, zowel koeien als stieren, zijn al op tweejarige leeftijd tot voortplanting in staat. Na negen maanden wordt het veertig kilogram zware kalf geboren, in afzondering, weg van de kudde. De moeder zoogt het Jong een half jaar, al eet het na een paar weken ook de gewone groenkost mee. In de bronstijd, de zomer, valt de kudde uiteen in groepjes van zo'n tien dieren. In de winter vormen zij zich opnieuw tot een kudde. De oudere stieren houden zich echter gezamenlijk afzijdig. Zij zijn dan ouder dan vijf Jaar, de leeftijd waarop hun aftakeling inzet. Koeien zijn taaier en kunnen nog kalven als ze de twintig zijn gepasseerd. De gemiddelde wisent is hooguit een kwarteeuw bij ons. Omdat tegenwoordig alles en iedereen zijn rechten heeft, is het niet meer dan redelijk de wisent zijn deel van de aarde te gunnen. Bos. heide. zand om in te rollebollen. Dat alles ruim bemeten. Hij is het waard weer deel uit te maken van onze natuur. een paar dagen belde de politie in Nice naar het instituut.Of Monsieur van Wijk maar op het bureau wilde komen. Van Wijk: „Ze waren kennelijk gewaarschuwd dooi de Franse tandartsenvereniging, die mijn advertenties had gezien. Weken van tevoren namelijk had ik al geadverteerd in de Nice-Matin. Mensen die inlichtingen vroegen stuurden we folders. Ik wilde net beginnen met spots op het t.v.-station van Radio Monte Carlo". „Maar goed, op het politiebureau werd ik gehoord in het bijzijn van de Procureur de la Republique, de officier van justitie. Ze moesten, toegeven dat alles legaal was. De tandartsenvereniging heeft daarna mijn tandarts onder druk gezet. Hij is er toen mee gestopt. Daarmee viel voor mij de legale basis weg. En precies een week na de opening heb ik de zaak gesloten". „Ik heb de eer aan mezelf gehouden. Alles netjes laten verlo pen. Er is verdej geen politieman aan te pas gekomen. Geen inval dus. Kijk, ik had wel kunnen proceduren. Dan had ik het wellicht een jaar of drie kunnen rekken exx waarschijnlijk nog gewonnen oqk. Ik had dari een Nederlandse tandarts over kunnen laten komen en die laten inschrijven bij de Franse tandartsenvereniging. Dat hadden ze waarschijnlijk niet gepikt. Daar had ik dan weer tegen geprotesteei-d vanwege vrije arbeid in de bij de EG aangesloten landen enz. Maar ik heb gewoon geen zin meer in moeilijkheden. Ik heb er genoeg gehad in Nederland". Bert van Wijk is er heilig van overtuigd dat er in Frankrijk grote behoefte is aan tandheelkundige instituten. Hij: „Al is dat om een andere reden dan in Nederland. In Frankrijk is een overschot aan tandartsen, maar ze kunnen er geen protheses maken omdat het labora toriumwerk er ver beneden peil is. In Nederland daarentegen is het laboratoriumwerk goed. Er is echter een groot tekort aan tandartsen waardoor een grote groep mensen nooit aan een constructieve behan deling toekomt. Die groep is gedwongen om als laatste etappe bij een tandheelkun dige inrichting terecht te komen". In die ene week heeft Bert van Wijk nog wat geleerd ook. Hij zegt-: „Ik heb ontdekt dat ik mensen met een plat kaakje, dus met heel weinig overgebleven tandvlees, en dat zie je veel in Frankrijk, beter kan behandelen door eenvoudigweg en kele sluitlijntjes in het nieuwe gebit te plaatsen. Daardoor komt het muurvast te zitten. De Fransen voor wie we zo'n gebit hadden gemaakt waren uiterst tevreden. Ze hadden nog nooit zo'n goed passend en licht gebit gehad". En tot slot: „Ach, toch is het een mooi avontuur geweest. De zon was heerlijk, en van het verlies betalen Den Uyl c.s- 72 procent".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19