Chicago: spilzucht naast doelmatigheid Het bevorderen van openbaar vervoer en ons milieu Stad van tegenstellingen ZATERDAG 15 NOVEMBER EXTRA PAGINA 15 In Chicago veel -parkeerruimte al zijn de prijzen niet gering. Op de achtergrond het Sears gebouw. Door Max Dendermonde Het is makkelijk genoeg om naar een moderne metropool te gaan, om je daar te laten overweldigen door de grandioso's in je inborst, de pen te dopen in de pot met metaforen en alliteraties, en proza gevuld met lyriek op papier te brengen. Maar wat als zo'n stad in sommige districten een werkloosheidscijfer van 37 procent heeft? Toch: als ik nog honderd jaar had te leven, dan zou ik er graag een half jaar van geven om Chicago te leren kennen. Met sergeant Joseph Parisi van het 18de district reed ik in zijn gloednieuwe politiewagen over Erie langs het Aero-Space-Institute naar wat eens een poosje maar een historische plek was. Dat was in 1968, toen de jonge opstandelingen tijdens de Democratische Conventie een plan hadden bedacht om de technologie van deze massieve, kwetsbare stad te verstoren. Maar daar hadden wij het niet over. Parisi <44 jaar) vertelde over de 25.000 dollar, die hij in twee jaar had verdiend met een hambwegr- tent. Ofschoon duidelijk was dat hij er hard genoeg voor had gewerkt, zat er iets heel geïmproviseerds in de manier waarop hij de broodjes zaak had gedreven, iets slordigs. Op de achterplaats van het politiebu reau was hij ook al op zo'n slordige manier in zijn nieuwe Chevrolet gestapt, als in een veel te ruime rubberschoen. Toen hij later in de stad, om mij een plezier te doen, naar de plaats van een onbeduidend gevalletje raasde, kon hij de knop van de sirene niet eens vinden, zijn hand was ergens onder het stuur bezig of daar een bijterige hond zat, en eindelijk begon het kreng ten loeien. Hij glimlachte met vermoeide trots, hij had de nieuwe wagen onder de knie, hij had het weer gefikst. Zoals zoveel dingen, hij was een fikser. in vier jaar had hij de waarde van zijn huis verdubbeld, met plafonds, serres, buitentrappen, extra kamers, en een centrale airconditioning. Zijn gereedschap- penpark was nu enorm, de rij van boekjes Hoe Te een meter lang. Het was zijn vrouw, zei Joseph. Ze bracht een heel dik inkomen in, als secretaresse, dus: ze mocht wel wat willen. Jo, als wij es", citeerde Parisi. Hii lachte hardop, goedgeluimd. "Een dat ben ik dan', zei Jo. ,.Ik doet het natuurlijk". Je hebt heel veel van die Amerikaanse echtparen in de middenklasse, die samen een riant inkomen maken. Maar die het onmiddellijk weer besteden. H'?t lijkt op over de balk gooien. Buitenshuis eten als een gewoonte. Bevalt het vloerkleed niet, floep, scheur het eruit en plak er een ander in. Geen Volkswagentje kopen voor moe als tweede auto, welnee: voor haar een Pontiac, ze werkt er immers voor. Ik vroeg Jo of hij wel eens had uitgerekend met alle voor en tegens wat hem zou schelen als ze niet zou werken. Dzjie!" zei hij, "dan zouden wij ons al die dingen niet kunnen permitteren". Maar ik gaf het niet op. Zou het moeilijk voor hem zijn, vroeg ik, om rond te komen met vijf en zeventig procent van hun huidige inkomen? Hij zei: „Ik weet het verdomd niet". Jo trok een gezicht of hij erover na ging denken. Hij versomberde. Maar hij ging gauw over op een ander chapiter. Parisi zei: „Misschien laten mijn collega's ons niet binnen. Want de boel wordt nog steeds streng bewaakt. Ook al weet niemand dat". In een betonnen wachthuis zaten achter zwart glas onduidelijke figuren, die blijkbaar een oke zwaaiden naar Jo, want we reden door, het technische schiereiland in Lake Michigan op. Het was een stille nacht op het meer, waar het tekeer kan gaan als op de Noordzee met diezelfde grauwe woedende branding op eenzelfde soort strand. Hoogste Parisi reed me naar een punt op het schiereiland, waar het uitzicht op de nachtelijke stad overweldigend is: 'Veertienhonderd vier en vijftig feet' (Dat is: 433 mcttr). „Hij is honderd en tien verdiepingen. Naar de bovenste verdieping gaan twee expresüften, die het binnen een minuut kunnen doen". Hij wees naar het nieuwe Searsgebouw, dat in 1974 werd geopend, en waar dagelijks een kleine zeventienduizend mensen in de kantoorverdiepingen werken. Ik zei niets, ik kende die cijfers al. De dag daarvoor was ik in de beginnende schemering naar de top gereisd, de hoogste door mensen hand gemaakt. Het uitzicht was natuurlijk krankzinnig indrukwek kend: aan de ene kant de bijna onbevaren spiegel van het Meer, en de andere kant huizen, wegen en spoorbanen en huizen en huizen tot over de rand van de horizon. Honderd en vijftig jaar geleden was daar helemaal niks, als je bossen en een handvol indianen niks wilt noemen. In 1830 woonden ex- honderd blanken. Dertig jaar later waren het er honderdduizend, tien jaar daarna driehonderdduizend. Het .iaar daax-op in 1871 bx-andde een groot deel van Chicago uit. Een derde van de stad werd dakloos, en driehonderd mannen, vrouwen en kinderen kwamen in de vlammen om. Maar reeds in 1875 was Chicago herbouwd, volgens een veel beter plan. Er was honderd jaar nadien alle reden om de brand te herdenken, in State Stx-eet traditionele straat voor parades werd in 1871 een grote optocht van brandweermaterieel gehouden, en aan de Meerzijde werd een grandioos vuurwerk ontstoken. Chi cago bezat op dat tijdstip bijna drie en een half miljoen inwoners, en gaf uiting aan zijn feestelijke stemming. Immers: voor de tweede keer had het een geheel nieuw gezicht gekregen. Want de meeste grote expreswegen waren gereed (toegang tot dii'act in het centrum). Ook waren al een aantal stadssnel- treinen in vol bedrijf op de middenbanen van die wegen, een idee van de technische ontwex-pers en ingenieux-s van De Stad zelf. 1971 was ook het jaar, waarop Chicago als eerste stad op het westelijke halfrond voor de volle honderd procent overging op een uitex-st moderne manier van vuilverbran ding: de Chicago North West Incinerator werd het voorjaar van genoemd jaar geopend. Er hing een rozige wolk van toekomst en utopia boven Chicago. De stad was bezig een Technologisch Wonder te worden. Zuinig Echter, op een heel ingehouden, zuinige manier. Elke cent van de belastingbetaler moest worden ver antwoord. Het boekje waaruit ik de voorgaande cijfers heb gehaald, heb ik yerkx-egen op de Afdeling Publiciteit van het Gemeentehuis. Ik moest er dertig dollarcents^ voor betalen. In i edex-e andere stad zou dat mijn woede hebben opgewekt, maar in Chicago gaf het een plezierig gevoel, ik wou eruit opmaken dat men daar de tekenen van de tijd verstond. Hoog boven de Sears Tower vele dimensies verder huist in de vage nevelen de Amerikaanse God voor Ons Allen. En beneden, in de schone, drukke straten met de fel optx-ekkende auto's en de haastige voetgangers, heerst heel platvloers de Amerikaanse Moraal van: ieder voor zich. Wie werk heeft werkt hard en werkt Vaak dubbel. Soms hebben man en vrouw een drievoudig inkomen. Het is geen regel natuurlijk, maar evenmin een uitzondering, in ieder geval werken meer dan de helft van alle getrouwde vrouwen de volle viif dagen van de week. Niet altijd omdat men het financieel bitter nodig heeft, maar vaak wel omdat twee dingen daartoe dwingen: de sterke werkmoraal, en de ongebi-ei- delde lust tot kopen. De grote paradox in de USA is de grote efficiency in het werkproces de organisatie van arbeid gebaseerd op spaarzaamheid die de rijkdom schept. En daarmee, dat is de para dox, een verbazingwekkende spil zucht, alsof men er niet genoeg van kan krijgen zichzelf te belenen met niaie'rie. Met rotzooi. Het is ongeloof lijk wat zich in zo'n stad als Chicago opstapelt aan versleten, verrot of overbodig geworden spul: brood, au to's, dikke zondagskranten boorde vol advertenties, wasmachines, mil jarden biex-blCk j es, vloerkleden, be dorven hondevoer, kleren van het vorige jaar, ongeconsumeerd vlees, iedereen zou vele bladzijden kunnen vulpennen. De Amerikaanse benade ling is: wat doet het er toe? Ik heb er toch voor gewerkt? En kopen im mers bevordert de eoonomie en be vordert nieuw werk. En wie niet werkt, die is een ver worpene, een (getekende e) Igemlyk- Met zijn recht op steun vreet hij de belastingcenten van de wei-kers maar op, een schandaal. Overal hoort men de volksmond grommen dat er werk te vinden moet zijn voor ieder die werkelijk werken wil. Er is werk ge noeg te doen, als de algemene me ning. De werklozen kunnen toch meehelpen de rotzooi van anderen op te ruimen? Effectief Dat is all ex-minst het geval. Want de Reinigingsdienst van de stad Chi cago is óók al buitengewoon effectief georganiseerd. Ik ben een dag de gast geweest van Peter Schivarelli, een potige knaap van 28 jaar, die Super intendent is van de 43ste Wijk, een goed betaalde baan (20.000 dolar per jaa'r) waarop hij heel trots is. of schoon hij nog beter betaalde betrek kingen zou kunnen vinden. Peter is wat je zou kunnen noe men een opgeklommen vuilnisman, die als jongeman 's zomers meehielp de afvailtrucks te vullen, en die daar mee het geld verdiende waarmee hij later kon gaan studex-'en op Notre Dame. een universiteit in heel Ame rika bekend om zijn fenomenale footballsuccessen. Peter ging pas studeren toen hij de 'kwaliteit had om jn het Notre Dame-team te komen, waardoor de financiële last dadelijk een stuk minder wei'd. Hij haalde een graad in "communicatie", wat wil zeggen dat hij weird opgeleid voor public relationsman. Ik vx-oeg hem hoe hij dat kon rij men met zijn huidige betrekking. Dat was heel eenvoudig, zei hij, want in de communicatielijn tussen het stadsbestuur en het publiek was de reinigingsdienst de meest sprekende en meest aanspreekbare schakel. Contact met brandweer en politie is vcor iedereen een ongewenste nood zaak. zei Schivarelli. Maar voor het publiek is de afhankelijkheid van de vuilnisman onvermijdelijk. "Wij ken nen de buurt beter dan de politie. Wij kennen ieder achterhuis. Onze ophalers weten precies waar achter elke tuindeur de vuilnistonnen staan. In mijn wijk is het zo, dat ieder een voor elk wissewasje kan bellen. Wij bedienen tachtigduizend mensen, en daai-van is er niet één ontevi-eden. Dat is je reinste Public Relations voor De Stad. Ik ben de jongste van de vijftig Superintendanten, en burge meester Baley heeft persoonlijk te gen mij gezegd: "Peter, ik stel het volste vertrouwen in je. Vergeet niet dat je hier werkt voor De Idee van Onze Stad." En precies zo heb ik dat aan mijn twintig mannen over gebracht. Ze werken verdomd hard, vijf dagen, van zeven tot drie. Maai er is géén verloop. Als je hier een maal werkt als vuilnisman, dan blijf je hier werken." Ik vx-oeg hem of hij niet met per soneel te véél zat, nu er steeds min der vuilnis op te halen zou zijn, met de neergang der tijden. "Het is eer der méér', zei hij. "We krijgen zelfs hele ladingen meubelen op straat. De lui schaffen zich veel sneller nieuw spul aan. Van een depressie is niets te merken." Ik suggereerde dat er dan wellicht openingen vrij waren voor een paar stevige werklozen. "Geen sprake van", zei hij, "wij heb ben de boel zó efficiënt gemaakt, dat wij deze buurt als het ware we tenschappelijk schoon houden. Elke minuut is uitgekiend. Wij kunnen het af met de mankracht die wij hebben. En mét elkaar zijn we bezig met de fabricage van een naam: de Schone Stad. The Clean City, thats the na me, sir 1 Trots Er is geen twijfel aan dat Chicago met de besmeurde naam van wel eer die indruk maakt op de bezoe ker. Met reden dus is Chigaco erg trots op zijn Reinigingsdienst. De tij den dat het minderwaardig was om vuilnisman te zijn, zijn voorbij. Men wordt nu betaald naar zijn verant woordelijkheid. Want stel je voor dat die luli het wenk er voor een paar maanden of langer by neer zouden leggen. Een Middeleeuwse Pest zou al we het minste zij", denk ik. Aan Sergeant Joseph Parisi vroeg ik wat precies die jonge opstande lingen door het stadswater hadden willen mengen. "LSD geloof ik", zei hij. Jo lachte luidkeels. "Dat zou een mooie rotzooi zyn geworden. We ke ken naar het lichtfeest van ae nach telijke stad, en ik stelde me voor wa t er zou kunnen gebeuren als iedeTeen gek werd in zo'n stad. De Grote Brand van San Pranciisco zou er bij in het niet vaillen, waarschijnlijk. Want zo'n stad als Chicago is on voorstelbaar kwetsbaar. "Welnee", zei Jo optimistisch, „wij zijn er toch"Blijkbaar z%g Parisi de mannen achter het zwarte glas een toestem mend gebaar maken, want hij zwaaide een teken terug, en we gle den verder, in de richting van The Loop. Toen we langs het pa'rk reden, zei hy ineens: "Oké. Het zou kunnen. Op vijfenzeventig procent van ons salaris. Je gaat niet graag terug, zie je. Maar het kén, óp driekwart." Het lag me op de tong om te vragen of of hij dat ene kwart dan aan de be lasting zou willen geven, voor de werklozen of zo. Maar het Hoofdbu reau zei ineens in de chaos van stem men het nummer 8711. en dat waren wij. Parisi's hand schoot feilloos naai de nieuwe knop en de sirene begon. Maar dadelijk daarop kwam het Hoofdbureau met een correctie, het was al niet meer nodig. "Vex-domd jammer", zei Parisi. Want doet dat soort werk graag. En elk sooct werk. dat is waar. Na jaanlang terrein te hebben ver- loren is het openbaar vervoer weer in opkomst. Eén van de oorzaken daarvan is wellicht dat het bevor deren van het openbaar vervoer zijn eerste vruchten begint af te werpen. Ook in Leiden pikt het openbaar ver voer een graantje van deze politiek mee. De bouw van de Noord-Hof- landbx-ug over het Korte Vliet-kanaal (alleen voor bussen, (brom)fietsen en voetgangers) vordert gestaag. Aan staande maandag beslist de Leidse raad over de aanleg van een vrye busbaan over het eerste gedeelte van de Rijnsburgex-weg: het gedeelte tus sen het Stationsplein en de Wasse- naarseweg. De busbaan wordt aange legd in het kader van het zo geheten Experimenteerprojekt. Door E, Meelis De voorgenomen aanleg van deze baan heeft de gemoederen rond de Rijnsburgerweg danig in beroering gebracht. Het idee dat deze histori sche en toch nog fraaie weg 'n straat wordt, waar ieder moment vele bus sen zullen langs denderen, heeft de buurtbewonex-s verenigd. In een buurtvergadering en op een door de gemeente uitgeschreven hoorzitting keerden zy zich fel tegen deze plan nen. Men verdedigde niet alleen zijn eigen tuintje en een pai-keex-plaats voor de deur. Toch ontstond er een soort anti-stemming tegen de „toch altijd bijna lege" bussen. Vooral werd gewezen op de geluidsoverlast, de trillingshinder en de stank die de bussen produceren <600 op een door- deweeksedag; terwyl er toch ook nog zo'n 18.000 personen- en 2.000 vracht auto's voorbij komen). Ook werd een toename van de vex-keex-sonveiligheid vex-wacht, met name voor de over stekende voetgangex-s en fietsex-s, waaronder talloze scholiex-en. Moet voor zó'n plan het karakter van de weg worden opgeófferd? De Werkgroep Milieubeheer is een informele werkgroep van studenten en stafleden die ver bonden zijn aan de Leidse Uni versiteit. Daar heerst nog wel eens misverstand over. De leden doen onderzoek en geven advie zen op het gebied van het milieubeheer. Er bestaat een nauwe band tussen de werk groep en de Vakgroep Milieu biologie van de Universiteit. Het onderzoek van de vakgroep wordt door twee ministeries ge subsidieerd. De werkgroep maakt bij haar werk gebruik van de onderzoekresultaten van de vak groep. De werkgroep is in finan cieel opzicht onafhankelijk en de leden verrichten het werk in hun vrije tijd. Waar staan in dit konflikt de mi lieubeschermers? De bewoners langs de Rijnsburgerweg hebben toch ook recht op een prettig woonmilieu. Moe ten zij dan maar de tol betalen voor het behoud van ons landschap en de binnensteden. Of moeten zij maar ergens anders gaan wonen? Het zou struisvogelpolitiek genoemd kunnen worden om in dit konflikt geen duide lijk standpunt in te nemen. Niet al leen in Leiden komt dit sooi't pro blemen voor en we staan pas aan het begin van een politiek waarbij het openbaar vervoer bevorderd wordt. De meningen vex-schillen nog al over de vraag wat dat bevorderen in de praktijk precies dient te betekenen. Men denke in dit verband aan de rel- len, die de bouw van de Amstex-damse metro hebben begeleid en de proble men x-ond de aanleg van het Koe- kampviadukt voor lijn 9. In deze bij drage hopen wij duidelijk te maken, dat een keuze niet zo eenvoudig is. Maar hij moet wel gemaakt woi-den! Dat de aanleg van steeds meer nieuwe autosnelwegen ernstige schade aan natuur en landschap toebx-engt behoeft geen nader betoog meer. Voor de omgeving van Leiden bestaan er wat de gx-ote projekten betreft plannen voor de aanleg van rijksweg 11 (van de kust, ten zuiden van Lei den, via Alphen naar Bodegraven), provinciale weg 6 (ten noox-den van Leiden) en provinciale weg 4 <de verlengde Plesmanlaan naar Kat wijk). Eerder zag men af van de zogenaamde Duinweg en de Leidse Baan. Voox-lopig zullen deze projekten echter niet worden uitgevoerd. In de streek rond Leiden krijgt het open baar vervoer een kans zonder dat ex- erg veel nieuwe wegen worden bij gebouwd. Reeds lang is duidelijk dat het niet alleen het landschap is dat door de wegenaanleg ex-nstig wordt aangetast. Stadskernen worden open gebroken, terwijl ook buitenwijken steeds zwaarder van het verkeer heb ben te lijden. Zal de bevordering van het openbaar vervoer dit proces in gunstige zin ombuigen? Een volledige oplossing zal het niet bx-engen, maar het levex-t wel een bijdrage. Veronder stel eens dat van die 25 passagiex-s die gemiddeld in elke bus zitten die over de Rijnsburgerweg rijdt, de helft in een eigen auto ging rijden. Hoe veel kaalslag voor parkeex-ruimte zou dat niet betekenen, om van de files nog maar niet te spreken. Een andere belangx-ijke bijdrage zal echter uit een heel andere hoek moe ten komen. Men zal op alle bestuur lijke niveaus doelbewust de groei van de verplaatsingsbehoeftes moeten be perken. We gaan in deze bijdrage niet in op de vele manieren waarop men dat zou kunnen nastx-even. We gaan er in het verdere betoog vanuit, dat er bepaalde vervoersstx-omen zijn. Daax-bij is in de Leidse situatie, waar bij tegen de helft van de vex-plaatsin- gen per (brom) fiets plaatsvindt, de rol van het openbaar vervoer geschei den. Maar elke relatieve toename van het gebruik van de bus ten koste van het autogebx-uik, zal een vex-lichting van de vex-keersdx-ukte oplevei*en, het (brom)fiets verkeer een stuk minder onaangenaam en veiliger maken en het leef- en woonklimaat in de wij ken verbeteren. In een aantal steden is men al een eind gevorderd met de bevox-dex-ing van tram- en busverkeer. In Amster dam bijvoorbeeld, heeft men inmid dels een aantal vx-ije banen aange legd, waardoor de capaciteit van de wegen voor het autovex-keer wezen lijk is teruggelopen en het aantal passagiex-s van tram en bus is toe genomen. Er is echter wel een metro kwestie voor nodig geweest, voordat men in de hoofdstad begreep, dat de schaal en de aard van de maatx-egelen aan het kax-akter van de stad moet zijn aangepast. Weinig pogingen In de regio zijn tot nu toe eigenlijk nog maar weinig pogingen gedaan om ook daar het openbaar een gx-oter aandeel in stromen te geven. Een van de schaar se pogingen is het experimenteer projekt tussen Leiden en Den Haag Het idee voor dit projekt is ontr' staan tijdens de Leidse Baan akties en nu enige jaren later, worden de eex-ste schuchtere pogingen gedaan het busvervoer over hele stx-engen te bevorderen. De capaciteit van de vex-bindingen neemt niet in belangrijke mate toe Er komt meer ruimte voor de bus en minder door de pai*ticulier auto. De rittijden van de bussen worden omlaag gebracht en de i-egelmaat van de diensten wordt groter. De streng Katwijk Leiden is de eerste lijn die aan de beiu-t is (lijn 41). De busbaan over de Rijnsbur gerweg waar nog 10 andere bus lijnen van zullien profiteren is een van de eex-ste onderdelen van het projekt. Uit een ry tij den onderzoek van de Provinciale Waterstaat is gebleken, dat een vrije baan een relatief belangrijke verbetering zal betekenen. Heel openbaarvervoerend Ned ex-land kijkt naar de resultaten van dit experimenteer projekt. Mis lukt het, dan mislukt er meer dan alleen maar de verbetering van een toevallige lijn 41 en dat is niet alleen vervelend voor diegenen die van het openbaar vervoer afhankelijk zyn, zoals jongeren, bejaarden, huisvrou wen en zij die zich geen aut-o kun nen permitteren. Het zal wellicht voor heel Nederland gevolgen heb ben. Men zou hieruit gemakkelijk de conclusie kunnen trekken, dat het erg onredelijk is van de buurtbewo- ners langs de Rijnsburgerweg, die zelf in het algemeen niet van het openbaar vervoer afhankelijk zijn, om zich zo fel tegen de aanleg van de busbaan en daarmee tegen een belangrijke schakel in het hele pro jekt te keren. Ixx een aantal opzich ten had men het gelijk echter aan zijn kant, ons inziens. Bij het eerste plan dat bekend werd waren de ontwerpei-s te werk gegaan op een wijze die regelrecht in strijd is met de oorspronkelijke uitgangs punten van de initxatiefnemei's. Het openbaar vervoer dient niet met het zelfde sooit rigoiireuze maatregelen bevorderd te worden als het par ticuliere autoverkeer in de afgelopen decennia. De keuze vóór openbaar vervoer is juist ingegeven door de wens nog zoveel mogelijk te behou den van de natuur en het landschap en de steden. Door nu enerzyds de (bromfietsers en de voetgangers in dezelfde tunnelbuis bij het sta tion te projekteren en anderzijds de rijweg te verbreden ten koste van de bomen, een deel van de stoepen en de voortuinen, wilde men nu Juist dat type maatregelen treffen dat men (ondei-meer) door dit projekt wenste te voorkomen. De ontwerpers waren daarmee op een vergelijkbare wijze, zij het op een bescheidener schaal, net als in het geval van de Amster damse metx-o en 't Koekampviaduct bezig het doel voorby te schieten. Het bevorderen van het openbaar vervoer is gen doel op zichzelfIn werkelijke konflictsituaties zal zeker ook de bus wel eens een veer moeten laten, bijvoorbeeld voor de fietsers, of ten behoeve van de overstekende voetgangers of ten gunste van 'het woongenot in de wyken. Gebrekkige wijze Het is te betreuren, dat het Werk verband ten behoeve van de Com missie Openbaar Vervoer en het Ex perimenteerprojekt, die het projekt begeleidt en met het eerste plan ak koord was gegaan, dit niet heeft onderkend. Ook is te betreuren en deze blaam treft vooral de gemeente dat men de bewoners op zo'n gebrek kige wijze heeft geïnformeerd en dat men pas in de allerlaatste stadium tot overleg is gekomen. Wanneer de Leidse Raad zich aanstaande maan dag over de inmiddels ste'rk gewij zigde plannen gaat uitspreken, dan zal zy moeten afwegen, of uiteinde lijk in voldoende mate tegemoet is gekomen aan d eredelijke verlangens van alle belanghebenden. In deze plannen zullen de over- steekmogelijkheden beter worden be veiligd en de tuinen, de stoepen en de fietspaden blijv enintact. De bomen blijven staan. De capaciteit van de weg wordt teruggebracht wat de au to's betreft, hetgeen de geluidshinder die door de asfaltering al omlaag zal gaan verder zal doen afnemen Het blijft mogelijk, zij het in beperk te mate. om voor de deur te par keren. De busbaan zelf zal op een eenvou dige wijze worden uitgevoerd: er wor den geen onherstelbare ingrepen ge daan. Mocht de baan overbodig blij ken, of niet te voldoen, dan is deze weer snel verwijderd. Ee wezelijke aavullig Een wezenlijke aanvulling op deze plannen zal een verkeerscircu latieplan voor de wyken rond de Rijnsburgerweg dienen te geven. Daarbij zal het verkeer over het tweede deel van deze weg worden teruggebracht en het sluip- verkeer in de wijken moeten woi-den tegengegaan. Speciale aandacht zal moeten wox-den geschonken aan de Endegeesterstraatweg: de problemen moeten niet verplaats worden. In goed overleg met de bewoners en andere belanghebbenden, zoals de gemeente Oegstgeest moet dat mogelijk zijn; de bewonex-s die verenigd zijn in de werkgroep Rijnsburgerweg hebben al een aantal bruikbare suggesties uit gewerkt, zoals in deze krant van dinsdag staan vermeld. Tijdens de werkzaamheden zal de capaciteit van de weg aamnerkelijk zijn veiminderd. Deze periode zou men kunnen be nutten om met het nemen van maatregelen te experimenteren. Wanneer wij ons tenslotte in prin cipe vóór het definitieve plan uit spreken, dan is dat omdat wij vin den dat met de uitvoering daai-van de bewoners geen onrecht wordt aangedaan en dat zij op langere ter mijn na invoering van een ver keerscirculatieplan zicht hebben op een aanmerkelijke vei-betering van hun woonmilieu; maar óók om- -dat er binnen de bestaande struktu- ren naar een verbetering van het openbaar vervoer wordt gestreefd, waar wij als gemeenschap allemaal de voordelen van kunnen ondervin den al zal de individuele automo bilist een stapje terug moeten en óók omdat er dagelijks vele duizen den passagiex-s van zullen profiteren en omdat van het al of niet slagen van dit experiment meer afhangt dan de verbetering van het open baar vervoer in déze regio. Het hele projekt is een expex-iment en daax-bij hoort een regelmatige ver slaggeving. Hopenlijk zijn de resul- taten van dien aard, dat zich in de toekomst minder grote moeilijkheden voordoen. Een betere voorlichting aan alle betx-okkenen zal in elk ge val veel problemen voorkomen. ■KËv

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15