Tweemaal zoveel Surinamers als jaar geleden naar Nederland Onderwijsvernieuwing niet over rozen Weigering uitvoer reactorvaten treft apartheid niet Uit in de Randstad DONDERDAG 13 NOVEMBER GOEDE OPVANG VRIJWEL ONMOGELIJK DEN HAAG (SP) De stroom van Surinamers naar Nederland is nu zo groot, dat Ne derland aan het einde is van de mogelijkheden ze in eerste aanleg behoorlijk op te van gen. Volgens de jongste schattingen zullen dit jaar tweemaal zoveel Surinamers de over tocht maken, dan in 1974. Vanaf 1 januari tot nu toe zijn eT 35.000 Surinamers over gekomen, verreweg de meeste zijn van Hindoestaanse afkomst. Ongelijkheid inkomens elf procent verminderd DEN HAAG (ANP) In de perio de van 1967 tot 1972 is de inkomens ongelijkheid in ons land met 11,6 pro cent verminderd, zo kan worden ge concludeerd uit de gegevens van het CBS en het ministerie van Finan- Samen hebben het ministe'rie en het CBS betekend dat het gemiddelde van de hoogste inkomensgroep in 1972 na belasting ongeveer 3,8 maal zo hoog was als dat in de laagste groep. In 1967 was dat 4,3 maal zo veel. Doordat de werking van de be lasting reeds de inkomensongelijk heid vermindert, was de achteruit gang van de ongelijkheid kleiner als men de inkomens voor aftrek van belasting vergelijkt. In dat geval waren de inkomens in de hoogste groep in 1972 4.9 maal zo hoog als in de laagste groep. In 1967 was dit 5.6 maal zo hoog. De vergelijking is gemaakt op ba- 6is van een statistiek van de inko mensverdeling, die betrekking heeft op de 'belastbare inkomens. Zij be vat een indeling naar een zestal so ciale groepen. Bij vergelijking met overeenkomsti ge gegevens van 1967 blijkt dat het gemiddelde inkomen per belasting plichtige tussen 1967 en 1972 is ge stegen van ca. f 9550 tot f 15050, of wel met 58 pet., het gemiddelde per hoofd van de bevolking nam toe van ca. f 4350 tot f 7250. dit is met 67 pet. Het verschil tussen beide percenta ges moet worden toegeschreven aan het feit dat het aantal inkomenstrek kers in deze periode meer is geste gen dan de bevolking. In opvangcentra van het ministe rie van CRM zijn thans 6500 Suri namers ondergebracht. Tegen het einde van het jaar zal het aantal zijn opgelopen tot tegen de tienduizend. Minister Van Doorn van CRM heeft deze gegevens gisteren verstrekt aan de commissie uit de Tweede Kamer, die zich bemoeit met de opvang en spreiding van Surinamers. Commis sie-voorzitter P. H. van Zeil kondig de aan, dat in het voorjaar van 1976 plannen op tafel komen die de te rugkeer van Surinamers naar hun dan onafhankelijke land moeten sti muleren. De regeringsfunctionarissen die bij de opvang zijn betrokken vermoeden, dat de stroom na 25 november de dag van de onafhankelijkheid sterk zal verminderen. Niettemin verwacht men dat ook in de loop va«i 1976 nog wel "enkele duizenden" Surinamers naar Nederland komen. Zij zullen dan gebruik maken van de afspraak, dat na de onafhankelijkheid "gezins hereniging" in Nederland is toege staan. "Er zijn wel wat kwartierma kers binnengekomen", meldde het hoofd van het CRM-bureau sprei ding rijksgenoten, P. Breddels. Dit bureau draagt de verantwoorde lijkheid voor de huisvesting van de Surinamers totdat zij een definitie ve bestemming hebben gekozen. Tot nu toe hebben vierduizend Surina mers zich definitief gevestigd, waar van eenderde deel in de grote steden. "Er is al een spontane remigratie op gang gekomen", deelde CRM- ambtenaar A. Laansma mee. "Maar wij blijven streven naar definitieve huisvesting, dus buiten de opvang centra, omdat wij de mensen niet willen laten zweven. Ze moeten mee draaien in de samenleving. Vandaar- uit is terugkeer naar Suriname op basis van vrijwilligheid altijd mo gelijk". Het totale aantal Surinamers in Nederland ligt tussen de 130.000 en 135.000. De helft woont in de grote steden, waaronder in Den Haag 19.000 en in Rotterdam 16.000. "De overheid is nagenoeg uitgeput in de mogelijkheden voor redelijke op vangcentra. De situatie is uitermate moeilijk", zei Van Zeil minister Van Doorn na. Van Zeil prees de ge meentebesturen die vrijwel zonder uitzondering meehelpen bij het zoe ken van oplossingen. Het Surinaamse Statenlid van Javaanse afkomst Somohardjo zal nog geen kort geding aanspannen tegen de Nederlandse staat. Hij z'ai gisteren desgevraagd daarmee te wilJen wachten omdat hij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken gevraagd heeft medewerking te wil len verlenen bij het verstrekken va n Nederlandse paspoorten aan 6000 Javaanse gezinshoofden in Su riname. Volgens het Statenlid is het voor Javanen in Suriname erg moeilijk een paspoort te krijgen. Hij zei dat wanneer het ministerie van Bui tenlandse Zaken voor dc paspoorten kan zorgen, hij af zal zien van het kort geding. 'Besteed deel ontwikkelings geld voor Nederlandse Op initiatief van de stichting ,JJet groene hart" is men gis- teren in Amsterdam begonnen met de aanplant van iepen die het beeld van de binnenstad moeten „ver gr oenen"Op de achtergrond het koninklijk, paleis. Minister Van der Stoel: economie Kritiek van Groenevelt op AKZO-leiding EINDHOVEN Arie Groenevelt, voorzitter van de industriebond-NVV heeft gisteravond ernstige kritiek geuit op de open brief van de AKZO- leiding aan premier Den Uyl. Groe nevelt sprak in Eindhoven op een bijeenkomst van het NVV. Hij noem de de inhoud van de brief niet al leen kenmerkend voor AKZO maar ook voor alle .andere multinationale ondernemingen. Arie Groenevelt erkende dat er geen internationale bond: van vak verenigingen is die ook maar enigs zins representatief is voor de werk nemers in de AKZO-bedrijven in de verschillende landen. "Inderdaad zijn er in landen als Spanje, Colum bia, Chili en andere Zuidamerikaan- se landen geen vakbonden aangeslo ten by de internationale. Door internationaal overleg zou den ook de onderdrukte werknemers in die landen een stem krijgen en dat accepteert AKZO niet". Hij zei verder: "In de bewuste brief wordt Den Uyl een ondemocra tisch gedrag verweten terwijl juist de multinationale ondernemingen zelf door en door ondemocratisch zijn". De houding van de andere vakor ganisaties in het overleg met AKZO werd door Arie Groeneveld afge- keurd. De multinationale ondernemin gen hebben zich natuurlijk rot ge lachen toen bleek dat de vakbon den niet in staat bleken te zijn een lijn te trekken'. Arie Groenevelt DEN HAAG (SP) Het KVP- tweede-kamerlid drs. H. Aarts wil de grootte van het stuwmeer, het bin nengekomen geld voor ontwikke lingshulp dat nog niet is besteed, aanzienlijk terugbrengen. Dat is op het ogenblik 1.2 miljard. Het voor stel van de KVP is om hiervan een aanzienlijk bedrag te besteden via orders bij het Nederlandse bedrijfs leven. "Wij achten het noch voor de onderontwikkelde landen, noch voor de Nederlandse belastingbetaler een goede zaak dat h zo groot, beschik baar bedrag niet tot besteding De produkten via orders aan het Nederlands bedrijfsleven zouden ten goede moeten komen aan de concentratielanden. Zowel VVD KVP als CH vielen over de sterke uitbrei ding van de personele bezetting van de afdeling Ontwikkelingssamen werking van het departement van Buitenlandse Zaken. De VVD'er H. Waalkens wilde verder weten waar om er een voorlichter van Ontwik kelingssamenwerking mee moest naar de zevende speciale vergade ring van de Verenigde Naties, ter wijl daar een voortreffelijke public relationsdienst is. En ook waarom er een voorlichter mee moest naar Cu ba. De minister van Ontwikkelingssa menwerking, drs. J. Pronk, vond de uitbreiding van zijn ambtenaren corps gezien de verruiming van het beschikbare geld voor Ontwikke lingssamenwerking "niet zo onrede lijk". Zijn staf van 350 ambtenaren is met 50 uitgebreid. De bewindsman achtte het niet mo gelijk geld van het stuwmeer te be steden voor de Nederlandse econo mie want het is al bestemd en be loofd". DEN HAAG (SP) Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken vindt niet dat Nederland de Zuid- Afrikaanse regering van haar apart- heidsbeleid kan genezen door toe stemming te weigeren voor de ex port van apparaten voor de opwek king van kernenegie. In de Twee de Kamer onderschreef de PvdA- minister gisteren de opvatting van de KVP-fractie, dat het effect van een exportweigering nihil is als an dere regeringen wel meewerken aan de uitvoer van reactorvaten voor kerncentrales. Van de Stoel deelde uitdukkelijk mee niet de opvatting van de fracties van PvdA. PPR en PSP te delen dat de regering omdat zy tegen de apartheid in Zuid-Afrika is een exportvergun ning aan het Rijn-Schelde-Verolme- concern moet weigeren. De PSP heeft dit standpunt ver woord in een motie. De PvdA-frac- tie heeft het over een andere boeg gegooid. De grootste regeringspartij haakt in op het verdrag inzake de niet-verspreiding van kernwapens, dat Nederland' wel, maa'r Zuid-Afri ka niet heeft getekend. In een motie spreekt de PvdA uit, dat "in geval van leveranties van nu cleaire materialen en uitrusting aan niet-kernwapenstaten, die geen par- Vrouw omgekomen tijd ens brand AMSTERDAM (ANP) De 74- Jarige mevrouw "E. E. Schubert uit het Leo Polakhuis in Amsterdam west is gisteravond om het leven gekomen tijdens een brand, die ont stond nadat zij in een stoel had zitten roken. Vermoedelijk is de vrouw in slaap gevallen en is haar brandende sigaret oorzaak geweest van de brand. Een buurvrouw heeft de brand kunnen blussen. De brand weer is gekomen maar hoefde niet in te grijpen. tij bij het verdrag over het niet verspreiden van kernwapens zijn de voorwaarde gesteld moet worden dat deze staten tot het verdrag toe treden". Woordvoerder van Mierlo van D' 66 kenschetste de PvdA-motie als een "verstandelijke witmaker" voor emotinele gevoelens van afkeer over de apartheid. Minister Van der Stoel ontraadde de PvdA-motie. Dit betekent. dat de regering hem niet uitvoert als hij zou worden aangenomen, waar ove rigens geen kans op is. Hij zei, dat de regering wel de voorwaarde aan Zukd-Afrika stelt, dat het internatio nale controle op het gebruik van de kernenergie moet aanvaarden. Naar zijn mening kunnen nucleaire risi co's op die manier "afdoende wor den afgedekt". Man steekt een meisje in rug DEN HAAG (ANP) Een onbe kend gebleven man heeft gister middag in Ockenburg een 12-jari- ge scholiere uit Monster met een mes in de rug gestoken. Het meisje, dat in het ziekenhuis is opgeno men. werd in een long geraakt. Haar toestand is volgens de politie niet «rnstig. De scholiere was met een groep van ongeveer 50 leerlingen van de Morgenster-Mavo in Monster in het park bezig met een botanische les. Toen zij samen met een vrien din wat van de groep was afge dwaald. kwam de man uit het struikgewas. Hij zou "of jullie ste ken mij dood. of ik jullie" hebben geroepen en direct daarna hebben gestoken. Van de man is, aldus de Haagse politie, slechts een vaag sig nalement bekend. AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 14 nov.. 20.15 uur. Amsterdams Philh. orkest o.l.v. Guido Ajmone Marsan; 15 nov., 20.15 uur, Ned. Ka merorkest o.l.v. Szymon Goldberg; 16 nov.. 14.15 uur. Ensemble concert met het Danzi Kwintet en het Resistentieorkest; 16 nov., 2015 uur. Alfred Brendel: 18 nov.. 20.15 uur. Annie Fischer; 19 nov., 12.30 uur, Lunchconcert m.m.v. Amsterdamse Politie Kapel o.l.v. Karei Kokelaar: 19 en 20 nov., 20.15 uur, Concertgebouwor kest o.l.v. Kirill Kondrasjin. Kleine zaal: 14 nov., 20.15 uur. Aafje Heynis; 15 nov., 20.15 uur. René Jacobs, Kevin Smith, Johan Huys en Wieland Kuyken: 17 nov., 20.15 uur. Sumiko Nagaoka, piano; 20 nov.. 20.15 uur. Prager Kwartet. Brakke Grond: 14 en 15 nov.. 20.00 uur, knecht van twee meesters": 17 t/m 20 tenor" van Frank Wedekind. Carré: 14 t'm 20 nov., 20.00 uur, ,De engel van Amsterdam", mu sical: 17 nov.. 20.00 uur, Sorcar, illusionistenshow uit India. Centrum-Bellevue: 14, 15. 16. 19 en 20 nov.. 20.00 uur. Toneeleroep Centrum met ..Het bezoekuur": 18 nov., 20.00 uur. Nederlandse Operastichting met „La voix humaine" en ..Circles". Klein Bellevue: 14 t/m 20 nov. (behalve 17 nov.) 20.00 uur. Kabaret Tekstpierement met „Ja we zijn daar gek". Nieuwe de La Mar: 14 t m 20 nov. (behalve 17 nov.). 20.00 uur. ..Vechtnaar": 17 nov., 20.00 uur. Fïesta Gitana da Silva. Shaff.v-Theater: 14. 15 18 19 en 20 nov., 20.30 uur. Onafhankelijk Toneel met ..De eroene kakatoe": 18. 19 en 20 nov. 20.30 uur. Am sterdamse Mimeliga met „Te gast": 14 en 15 nov.. 24.00 uur. De Ketelshow II. Stadsschouwburg: 14 en 15 nov.. 20.00 uur Publiekstheater met ..Elektra": 16 nov.. 13.30 uur. Nationaal Ballet; 17 nov., 20.00 uur. Haagse Comedie met ..Al wie met ons mee wil gaan": 19 nov... 20.00 uur. Ned. Operastichting met „Rigoletto". ROTTERDAM De Doelen: Grote zaal: 14. 18 en 19 nov., 20.15 uur Rotterdams Philh. Orkest oi.v. Roberto Benzi; 16 nov., 20.15 uur, optreden van Iwan Rebrov; 19 nov., 14.30 uur. Clown Woudf met zijn pop penkast „Jan Klaassen redt een koningsleeuw"; 20 nov., 20.15 uur Koor en Orkest en de Zang en Dansgroep van de Baltische Vloot (USSR). Kleine zaal: 14 nov., 20.15 uur Ned. Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg; 16 nov.. 11.00 uur. muziek op zondagmorgen; 16 nov., 14.30 uur, Turks concert; 19 nov.. 20.15 uur concert in de Pro Arte serie; 20 nov., 20.15 uur. solistenconcert. Hofpleintheater: 14. 15 en 16 nov.. 20.15 uur, kabaret van John de Crane en Rients Gratama „Blauwe maandag". Luxortheater: 14 en 15 nov.. 20.15 uur. Robert Long mm.v. caba retière Cobi Schreijer; 16, 18, 19 en 20 nov., 20.15 uur. André van Duin-show. Van de overige theaters in Rotterdam ontvingen wy geen opgave. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 15 en 20 nov.. 20.15 uur en 16 nov.. 14.00 uur, Haagse Comedie met „De Arrestatie" van Jean Anouilh: 16 nov.. 20.15 uur, Haagse Comedie met „De jongste dag" van Odön von Horvath; 17 nov.. 20.15 uur, „Alles over liefde en ontrouw", collage van 5 korte werken van Arthur Schnitzler; 18 en 19 nov., 20.15 uur, Hoofdstad Operette met „Der Bettelstudent" van Carl Millöcker. Hot-Theater: 14. 15 en 20 nov.. 20.30 uur, Haagse Comedie met „De Zanzibar" van Peter Hoeksema: 15 nov., 14.30 uur, Poëzie Hardop met „Dichter kom van je boek"; 16 nov.. 14 00 uur. Kindertheater Pssstt met „Piccolo en de verkleinman"; 17 nov.. 20.00 uur en 18 nov., 20.30 uur. Resïdentie-orkest o.l.v. David Porcelijn. Circustheater: 14 nov., 20.15 uur optreden van Cleo Laine. mm.v. John Dankworth Quartet; 15 nov.. 20.00 uur. Nederlandse Opera stichting met „Rigoletto" van Verdi. Congresgebouw15 en 16 nov., 20.15 uur. Sorcar. illusionistenshow uit India: 18 nov.. 20.15 uur. optreden van de zang-, dans- en mu ziekgroep van de Sowjetrussische vloot; 20 nov., 20.15 uur. optre den van Frida Boccara. Diligentia: 14. 18. 19 en 20 nov 20.15 uur. Cabaret Fons Jansen met „Fons Jansen-5"; 15 nov.. 20.15 uur. Cabaret Marijke en Sieto Hoving met „Jy en ik. u en allemaal": 16 nov.. 11.30 uur. Theo Olof. viool en Janine Dacosta. piano: 16 nov.. 14.30 uur. GabneJ Chodos, piano; 19 nov., 12.45 uur, lunchconcert. Theater aan de Haven: 14 en 15 nov., 20.30 uur. Toneelgroep De Appel met „Een dag dagenlang", f Theater in de Steeg: 14 en 15 nov.. 20.30 uur. Cabaret Zonder Fil ter met „Dank u wel": 16 nov.. 14.30 uur, Haags Sprookjestoneel met „Spotje en de verdwenen goudstukken"; 16 nov., 20.30 uur, Old Movie ..Flame of New Orleans"; 17 nov.. 20.30 uur, concert; 20 nov 20 50 uur, „Anders dan anders", travestie-show. Theater Pepiin: 14. 15 en 20 nov.. 20.30 uur. Cabaret Gerrit met „Jumping Gerrit '76"; 19 nov., 20.15 uur, Balkan-kwintet o.l.v. Henk de Jonge. LEIDEN Rijnlands Lveeum: 15 nov., 20.15 uur, „Thuis" van Hugo Claus. LAK-Theater: 19 nov.. 20.15 uur. „Hoogste verdieping" (Oidipous ln de Bijlmer) van Manuel van Loggen. Microtheater Vestestraat: 14 en 15 nov., 20.30 uur, toneelgroep Im perium met „Les Justes" van Camus. Stadsgehoorzaal: 14 nov.. 20.15 uur. concert door het Mendelsohn Trio; 16 nov., 11.30 uur, Koffieconcert door Gerard van Bierk. piano. O Geheim beraad over het Anti- racismefonds van de Wereldraad van Kerken tussen de Geref. Ker ken in Nederland en drie Zuidafri- kaanse kerken heeft niet geleid tot voorstellen om de koers van de Ne derlandse Kerken te wijzigen. De hlanke Zuidafrikanen bleven eisen, dat de Nederlanders hun steun aan dit fonds eerst zouden intrekken of opschorten. Pas dan wil men verder praten over het probleem van ra cisme en gerechtigheid. De Neder landers vinden dat hun synode zich door zo'n ultimatum niet mag laten dwingen. Een door de gereformeer de synode ingestelde commissie voor een nieuwe bestudering van de ge ref. steun aan het anti-racisme- fonds is tot de conclusie gekomen dat er geen reden is om deze steun op te zeggen. Volgende week woens dag zal de synode dit advies bespre- Door K. D. Prins DEN HAAG (SP) Geen land ter wereld kent zo'n verzuild onder wijsstelsel als Nederland. Naast een Katholiek Pedagogisch Centrum en een Christelijk Pedagogisch Studie centrum kennen we het Algemeen Pedagogisch Centrum. En dat geldt voor schoolkeuze, beroepskeuze en ga zo maar door. Al deze zuilen worden thans mee gevoerd in een sterke verndeuwings- stroom, die leidt tot wrijvingen, botsingen, breuken. De stukken vlie gen eraf! Toen na de oorlog de roep tot vernieuwing werd geuit (voor 1940 al spaarzaam te horen), moderne ideeën werden gelanceerd, reageerde slechts een klein percentage onder wijsgevenden. Uit het veld kwamen steeds klach ten: "Individualisering is mooi, maar hoe moet dat met een klas van 45 kinderen'* of "Ik ben niet zo inventief dat ik mijn leerstofpak ketten zelf kan maken". Om aan deze klachten tegemoet te komen werden de klassen ver kleind en werden overal in den lan de schoolbegeleidingsdiensten gesticht En nu begeleiden pedagogen, andra- gogen, psychologen en didactologen het onderwijs. Maar maken al deze "ogen" het onderwijspaard vet? We moeten constateren van niet. De voorgezette pot kan worden ge weigerd en men kan op rijkskosten zijn eigen maal bereiden. Onderwijs- kok Van Kemenade heeft na twee jaar moeten constateren dat de uit gaven de pan uitrijzen en hij zal dan ook met bezuinigingen moeten komen. Commissies Hiertoe heeft hij een goed door timmerd bouwwerk van commissies opgericht, waarin, van de basis tot de top, onderwijsdeskundigen van de drie zuilen hun inbreng hebben. Allen zijn doordrongen van het be sef dat er veel in onderwijsland moet veranderen, dat de situatie niet kan blijven zoals zij is. Een van de activiteiten behelst de verandering van de leerplannen waarmee overigens al onder minis ter Ca ls een begin werd gemaakt. Cals en Van Kemenade hebben ge meen dat zy zelf initiatieven nemen, dit in tegenstelling tot vroegere be windslieden, die slechts een distribu tieve politiek voerden. Het gezag was bij de zuilen en de minister ver deelde de centen. Eisen van deugde lijkheid vormden veelal slechts een middel tot controle achteraf. Op alle, onder verantwoordelijk heid van Van Kemenade opererende, vernieuwingscommissies hebben po litici en schoolbesturen weinig greep. De overheid wordt meer en meer ini tiatiefneemster, construeert de lijnen Is dit in strijd met de vrijheid van onderwijs of is hier sprake van dirigisme? Velen menen nadruk kelijk van wel. Maar zij verzuimen dan te bedenken dat het doorgaans om experimenten, vernieuwingen gaat. die tot stand zijn gekomen na breed overleg van en met deskundi gen van alle richtingen. De alleen heerschappij en de overheersing van de zuilen in onderwijsland lijken e- venwel voorbij. Dat komt hard aan, temeer om dat het denken van Van Kemenade over de vrijheid van richting en in richting niet ophoudt by de huidige zuilen met hun monopolie-achtige structuur- De minister is niet lan ger overtuigd van de representati viteit van de huidige bestuursorga nisaties in het onderwijs. Met de vrijheid van onderwijs in de hand is Van Kemande bezig een onverzuil- de organisatiestructuur te scheppen waarin deskundigen uit allerlei zui len samen de vernieuwingsstrategie opzetten. Dat voelen de bestuurders in ver zuilde kring haarfijn aan. Daarvoor is een hard gevecht ontstaan tus sen aanhangers van het verzuilde i aangevoerd door de CH-promotors Leyenhorst en Kruisinga), gesteund door voorstanders van het "ouder wetse" onderwijs (veel aanhang in VVD-kring met als promotors me vrouw Smit-Kroes en Joekes) en de vernieuwers, die mikken op minder vrijblijvend, meer pluriform en in dividueel gericht onderwijs. Een grote rol hierbij speelt het geld. Gesteld kan worden dat de vrijheid van schoolkeuze en school type en de vrijheid van de keuze van instructiemethoden door de leer kracht, gepaard aan de vrijheid van produktie van leerboeken en leer middelen door uitgevers, het au tonome onderwijs, ons onderwijsstel sel duurder maakt dan dat in de ons omringde landen. Onder deze druk zal er wel veel moeten veranderen. ken. Het breed moderamen van de hervormde synode heeft een ini tiatief overgenomen van de classis Haarlem tot beëindiging van de kerkordelijke bepaling dat vrouwe lijke predikanten als zij gaan trou wen hun predikantswerk neerleg gen. in de Lutherse Kerk be staan ernstige bezwaren tegen een vaste paasdatum. Sinds het jaar 325 wordt het paasfeest gevierd op de zondag na de eerste nieuwe maan van de lente. Door een vas te dag af te spreken lost men, vol gens de Nederlandse lutheranen, het verband tussen het Joodse pe- sach en het christelijke pasen ge heel op, en dat in een tijd waarin de Joodse achtergrond van het christelijk getuigenis groeit. Ds. C. Pel zal op de komende assemblee van de Wereldraad in Nairobi te gen het voornemen protesteren. De Raad van Kerken in Nederland is verontrust over de aanvaarding door de algemene vergadering van de Ver. Naties van een resolutie waarin het zionisme wordt be schouwd als een vorm van racisme. Hieruit blijkt, aldus de raad, dat de meerderheid weinig begrip heeft voor het ontstaan van en de huidi ge situatie in Israël. Het zionisme was in zijn politieke vorm een po ging om door de vestiging van een Joods nationaal tehuis het Joodse volk te onttrekken aan de greep van het racisme van anderen. De Raad van Kerken noemt de resolu tie in het licht van de geschiedenis even absurd als ongegrond. Met 13 tegen 4 stemmen heeft de Raad van Kerken de aanbeveling overge nomen dat de raad en de hierbij aangesloten kerken 100.000 dollar storten in het fonds van de Wereld raad van Kerken ter bestrijding van het racisme. Het is de bedoe ling dat zij hiervoor hun algemene middelen aanspreken. Herv. Kerk: beroepen te Bun schoten J. den Dikken Benthuizen. Geref. Kerken Vrijgemaakt: be dankt voor Leiden L. W. de Graaff te Heerde. LEEUWARDEN (SP) De po litie van Leeuwarden heeft in een flat het lichaam van een man ge vonden die al vier weken dood was. Het was een 56-jarige alleenwonen de bouwvakker. De buren belden de politie omdat zij de man in geen weken hadden gezien.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7