Flora wil wel bouwen in Kamphuizerpolder Clubhuis gehandicapten feestelijk geopend Bosloop PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 13 NOVEMBER Door Cees Combee RIJNSBURG Het staat nu wel vast, dat het Flora-bestuur voor de vestiging van het nieuwe veilingcomplex het oog heeft gericht op de Kamphuizerpolder in Rijnsburg. In samenwer king met het Rijnsburgse gemeentebestuur probeert men dit plan te realiseren. Een punt is nog hoe het provinciaal bestuur en vooral de provinciale planologen over deze vestigingsplaats denken. ra kampt met een chronisch ruimte gebrek en dat het, indien het der de bloemenveiling van ons land wil blijven, noodzakelijk is, dat de nieuw bouwplannen snel worden uitgevoerd. Ten aanzien van de benodigde ruim te voor de kopers heeft men geen afgeronde visie kunnen geven. Duidelijk is uit de studie van Ho- gewoning naar voren gekomen, dat het steeds maar uitbreiden heel veel geld kost. Daar tegenover werd ge steld dat ook nieuwbouw flink wat miljoenen zal vergen, veel meer, dan toen vijf jaar geleden de le denvergadering overigens met een geringe meerderheid - het besluit nam nieuwbouw te gaan plegen. Toen was sprake van zo'n 35 mil joen. Hogewoning laat nu al een bedrag van 60,- miljoen vallen en andere experts houden het op 70 miljoen, waarmee zij wel aan de veilige kant denken te zijn. Ove rigens mag worden verwacht, dat, nu duidelijk de voorkeur voor snel le nieuwbouw en als het kan in de Rijnsburgse Kamphuizerpolder is uit gesproken, spoedig een definitief rap port het licht zal zien. Vast staat, dat de kosten belang rijk hoger zullen uitvallen dan aan vankelijk was gepland. Er worden bedragen genoemd van 60 tot 70 miljoen gulden. Duidelijk is wel ge worden, dat men het plan op het parkeerterrein een aanvoerhal met op de bovenverdieping een parkeer garage te bouwen voorlopig heeft laten varen. Vooral die parkeerga rage bleek een financiëel niet haal bare kaart te zijn. De bouwkosten zouden neerkomen op rond de f24.000 per auto. Door het archi tectenbureau Kraan en Markslag in Oegstgeest waren al tekeningen gemaakt voor deze nieuwe uitbrei ding. Het gonst op het ogenblik van geruchten in het restaurant van "Flora". Kwekers en handelaren vragen zich af of met de ingebruik neming van de nieuwe veilingzaal een eind is gekomen aan de uitbrei dingen van de laatste jaren, waar mee vele, vele miljoenen guldens gemoeid zijn geweest. Noodzakelijke uitbreidingen overigens door het stijgen van de aanvoer en de vraag naar kantoor- en ompakruimte door de exporteurs en binnenlandse handelaren. .Prominenten Die geruchten werden mede ver oorzaakt door de prominenten op 'het gebied van het veilingwezen en de bloementeelt, die men de laatste tijd in het veilinggebouw heeft waargenomen. Onder wie drs. G. Hogewoning, directeur van de Ver eniging van Bloemenveilingen, en ir. L. F. GijsberS van het consu lentschap voor de tuinbouw in Lis- se. Men weet namelijk, dat Hoge woning door het "Flora"-bestuur is aangezocht een verplaatsingsrapf- port te maken en dat Gijsbers nauw betrokken is geweest bij de totstandkoming van de studie "Ver plaatsing veiling Flora", die hij sa men met dr. ir. L. J. van Dijk van het bureau "Stad en Landschap" in Rotterdam maakte in opdracht van het gemeentebestuur van Voorhout in welke plaats "Flora" zich des tijds wilde vestigen. Dit rapport kwam uit in oktober 1973. Verder werkten er onder andere aan mee tuinbouwconsulent drs. A. F. G. Slootweg en ir. W. G. de Haan van het Landbouweconomisch Insti tuut. Kosten Drs. Hogewoning heeft in de af gelopen maanden twee interim-rap porten uitgebracht. Het tweede is deze week ten doop gehouden. Be grijpelijk in een besloten vergade ring. Slechts enkelen hebben deze studie in handen gekregen. Zij is geënt op een onderzoek dat studeh- ten van de hogere tuinbouwschool in Wagenmgen hebben gedaan naar de ruimtenood in het huidige ge- bouwendomplex aan de Splitsing en naar de behoeften van de kopers naar kantoor- en ompakruimte. Hun conclusie zou zijn geweest dat Flo- NOORDWIJKERHOUT De af deling Noordwijkerhout van het Katholiek Vrouwengilde houdt maandag 17 november weer een bijeenkomst in het parochiehuis aan de Kerkstraat. Men zal zich gaan bezighouden met het zelf ont werpen en maken van kerstkaar ten en dergelijke. Mevrouw Geile- kom uit Lisse komt de dames weg wijs maken. Wedloop De experts zijn van mening, dat, wil Flora de wed loop met de Aalsmeerse en West- landse veilingen volhouden, het eni ge alternatief nieuwbouw is. Doet men dat niet, dan bestaat de kans dat de Rijnsburgse veiling in de toekomst tot de kleinere zal gaan behoren. Duidelijk is men er van overtuigd, dat nieuwbouw enorme investeringen zal vergen en dat daarmee ook het nageslacht van de kwekers zal worden geconfronteerd. Nadrukkelijk wordt gesteld. dat men er voor dient te waken, dat de veilingpercentages in verhouding met Aalsmeer en het Westland gelijke tred blijven houden en niet zozeer worden verhoogd, dat de aanvoerders het besluit nemen maar naar deze veilingen uit te wijken omdat zij daar voordeliger kunnen veilen. Al lemaal zaken dus die uitvoerig door het Flora-oestuur moeten wor den bekeken voor het met defini tieve plannen bij de leden komt. Flora is nu al zo'n jaar of vier, vijf bezig een vestigingsplaats voor de nieuwe veiling te vinden. Er zijn talrijke geschikte stukken bouw grond genoemd, zoals in Oegstgeest, in Voorhout, in Sassenheim en in Katwijk. Belangrijk punt was steeds de verbindingswegen. Daarom viel 't Heen in Katwijk, waar het provinciaal bestuur de vei ling graag zag gevestigd, al direct af. Bovendien was daar de grond veel te duur. Het perceel achter De Ui- ver in Sassenheim, aan de andere zijde van de spoorbaan langs Sik- kens, achtte men wel geschikt. Ve le besprekingen met de provinciale autoritieten hebben echter tot nu toe wat die vestigingsplaats betreft nog geen enkel resultaat opgeleverd. Lichtpunt Als een lichtpunt kwam toen de door ons in 1974 ook al eens aange sneden Kamphuizerpolder. Dit plan werd bij het gemeentebestuur en het bestuur van Flora later gelanceerd door de VVD-raadsleden Kier Brul en Ton Renooij. Het viel in goede aarde. In deze polder wilde Rijns burg een nieuwe woonwijk stichten. Daarentegen rezen, in verband met de geluidsoverlast, nogal bezwaren van provinciale zijde. Toen kwamen de VVD-vertegenwoordigers met het voorstel Frederiksoord af te bouwen als woonwijk en aan Flora de Kamp huizerpolder aan te bieden voor de vestiging van het nieuwe veilingge bouw. De vraag was en is nog hoe de provinciale autoriteiten er over denken. Brul en Renooij maakten ook in Den Haag hun visie bekend. Naar wij menen te weten in deze zaak nu in studie bij de provinciale plano logische dienst. Het ziet er naar uit, dat er met een week of vier, vijf een 'beslissing van deze kant zal val len of men wel of niet akkoord gaat met liet vestigingsplan Kamphuizer polder. Is dat het geval dan kan Verdeeld Over de noodzakelijkheid van nieuwbouw kan men genuanceerd denken. Het is bekend, dat de me ningen daarover ook binnen de kring van Flora-leden sterk verdeeld zijn. Een feit is zekér, dat men niet al tijd kan blijven uitbreiden, de ruim te ontbreekt daar in Frederiksoord voor en.... het vergt miljoenen. Er zijn reeds prognoses uitgebracht over de te verwachten groei in de aanvoer in de komende jaren. Om helemaal zeker te zijn zullen nu ook nog het Produktschap voor Siergewassen en het Landbouweconomisch Insti tuut hun visie op deze zaak geven. Deze en nog vele andere nieuwe gezichtspunten zullen worden ver werkt in een derde rapport van Ho gewoning. Binnenkort zal er wel meer over bekend worden. Het feit, dat het Flora-bestuur voorlopig heeft afgezien van verde re uitbreiding van het bestaande complex spreekt boekdelen.. Vast staat wel, dat als de zaak eenmaal rond is - ook de burgemeesters van de Bollenstreek gemeenten moeten erin worden ge kend - en de tekeningen en het be stek zijn uitgewerkt, men anderhalf tot twee jaar nodig denkt te heb ben voor de bouw van de nieuwe veiling. Wanneer alles meeloopt zou het nieuwe gebouw dus over een jaar of vier kunnen worden betrokken. "Dodelijke" telefoontjes VOORHOUT Een lugubere grapjas in Voorhout vindt het leuk om vrouwen op te bellen, zich voor te stellen als iemand van de politie en dan te zeggen dat de echtgenoot een dodelijk ongeluk heeft gehad. De rijks politie in Voorhout wil erop wij zen dat dergelijke berichten be slist nooit met een simpel tele foontje- worden afgewerkt, maar persoonlijk of via familieleden. Vrouwen die door de nog onbe kende man worden gebeld, hoe ven dus niet te schrikken. Zij worden trouwens verzocht direct de politie te waarschuwen, wan neer zij door de man worden ge beld en het tijdstip van het te lefoontje te onthouden. NOORDWIJKERHOUT De NSL- Noordwijkerhout orga niseert op zondag 23 november een bosloop in het gebied van staatsbosbeheer. De afstanden zijn vier kilometer (voor jeugd tot veertien jaar) en tien kilo meter. De start is om elf uur bij café Duinpoort aan de Lan- gevelderlaan. Daar kan men zich vanaf half tien laten inschrij ven. Dat .kost voor de jeugd twee gulden en voor volwassenen drie gulden. Iedereen die de finish haalt, krijgt een herinnering. Voor de tien kilometer-loop zijn er bo vendien wat prijzen te winnen. Voor de mensen die zich nu vast willen aanmelden of die nog iets meer willen weten; het telefoon- de NSL: 02523-2007 Bibliotheek in Katwijk groeit KATWIJK De openbare bi bliotheek aan de Dwarsstraat in Katwijk verwacht eind dit jaar of begin volgend jaar de tien duizendste lezer. Op 1 juli wa ren dat er nog geen vijfduizend, De bibliotheek is per week 39 uur geopend: dinsdag- tot en met zaterdagmorgen 9.30-12.30 uur, dinsdag- tot en met vrij dagmiddag 13.30-17.30 uur, dins dag- en donderdagavond 18.30- 21.30 uur en op zaterdagmiddag 13.30-15.30 uur. De abonnementsprijzen zijn vastgesteld naar de landelijke normen; variërend van drie gul den vijftig tot tien gulden. Dodelijk ongeval bij Leimuiden LEIMUIDEN Vanmorgen rond half acht heeft zich op rijksweg vier bij Leimuiden een dodelijk ongeluk voorgedaan. De 26-Jarige militair H. F. Mokum uit Amsterdam reed op de weg richting Rotterdam, toen hij door onbekende oorzaak begon te slingeren en op de andere weghelft terecht kwam. Op die weg reed een trekker met oplegger, waarvoor de militair tot stilstand kwam. De trekker kon niet meer ontwijken en kwam in botsing met de automobilist. DEN HAAG/BODEGRAVEN De Haagse politierechter veroordeelde een 26-jarige bankwerker uit Bode graven tot een boete van 400 gul den en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf met proeftijd van 2 jaar voor heling. De Bodegraver had in een café iemand ontmoet, die een cassette recorder te koop aanbood. "De man zei dat hij ging verhui zen daarom geld nodig had", aldus de mededeling van de bankwerker. "Een café is toch geen normale verkoopgelegenheid voor dat soort artikelen", opperd'a de rechter. "U zou er van opkijken, wat in café's verkocht wordt", repliceerde verdachte. "Maar dan zit er meestal een lucht je aan, zoals in dit geval", steldde de officier vast, want de recorder bitek van diefstal afkomstig te zijn. Onder het motto, dat indien er geen helers waren, er mindder ste lers zouden zijn, eiste de officier een week gevangenisstraf. Vanwege het rog blanco strafblad, liet de rechter het bij genoemd vonnis. KATWIJK Uitslagen zaalvoet bal sporthal Cleyn Duin: V. d. Plas BMW IRoodenburg I 41 Kat wijk 3—v. d. Plas BMW 2: 5—2 Snack Boys—UVS I: 5—2. RIJNSBURG "Dat het volledige dagelijkse bestuur van onze ge meente hier aanwezig is, mag gezien worden als een teken, dat ivij volledig achter de veiling staan. Wij hebben maar één wens: dat de veiling "Flora" straks in vernieuwde vorm voor Rijnsburg behouden blijft." Deze woorden kwamen uit de mond van burgemeester W. K. de Roos toen hij vanmorgen in alle vroegte met het luiden van de opgepoetste oude veilingbel de nieuwe veilingzaal opende. "Flora"-voorzitter Piet van Delft had in zijn inleidende toespraak opgemerkt, dat gemeentebestuur en Flora samen optrekken en samen zoeken naar een nieuw terrein in Rijnsburg om daar in de toekomst de nieuwe veiling te vestigen. "Ik hoop", zei hij, "dat wij over een redelijk aantal jaren dezelfde burgemeester kunnen uitnodigen om de nieuwe vestiging te openen. Voorzitter Van Delft bracht dank aan het architectenbureau Kraan en Markslag uit Oegstgeest en aan allen, die deze bouw zo snel heb ben weten te realiseren. Hij noemde de tribune het hart van de vei ling en merkte op, dat als deze goed draait ook de verdere verwerking van het produkt een vlot verloop heeft. "Er wordt", merkte Van Delft op, "wel eens de vraag gesteld voor hoe lang we bouwen en of we niet bezig zijn met kapitaalsvernieti ging. Voor ons als bestuur en raad van bijstand geldt onder alle om standigheden, dat we de veiling op deze plaats zo optimaal moeten laten draaien. Vandaardat we, ondanks de nieuwbouwplannen, toch zijn overgegaan tot de bouw van deze tribune." Burgemeester De Roos loees erop, dat "zaken zijn als een kruiwa gen, men moet ze duwen". Dat is ook van toepassing op deze veiling. Ze moet blijven groeien. Dat doet ze gelukkig. Sinds 1974 is de omzet met 26 procent gestegen. Daarmee loopt "Flora" aan de kop wat de stijging van de omzetten betreft. Aalsmeer groeide met bijna 22 pro cent en het Westland met 22l/2 procent. Als gemeentebestuur wensen wij de handel en de kwekers goede zaken en oplopende prijzen toe." SASSENHEIM Voor de Stichting Sport en Recreatie Gehan dicapten in de Bollenstreek was het gisteren een groots ogen blik toen in Sassenheim aan de Rusthoflaan officieel hun eigen clubgebouw werd geopend. Deze opening werd verricht door de heer W. D. Verduyn, die samen met twee collega's de eerste stoot heeft gegeven tot de totstandkoming van dit clubgebouw. Het gebouw is bestemd voor allerlei activiteiten die onder de verzamelnaam „soos" door de stichting worden georganiseerd, zoals muziek, film, dia-avonden, dan sen en handenarbeid. Toen vorig jaar in november de heer Verduyn zijn veertig-jarig jubi leum vierde als directeur van Ver- duyns Distributiecentrum in Hoofd dorp en zijn collega's, de heren Grave en Bastiaan respectievelijk hun 25- jarig en 12%-jarig jubileum, beslo ten de heren bij die gelegenheid sa men een rekening te openen, waarop men in plaats van de gebruikelijke cadeautjes een gift kon storten, be stemd voor de bouw van het club huis. Nu een jaar later kon hü het gebouw officieel openen door een handle over te halen, waarmee tot grote hilariteit van de aanwezigen een autoclaxon in werking werd ge steld, die met zijn aanhoudend ge loei ook aan de omwonenden wel duidelijk zal hebben gemaakt dat er hier iets bijzonders aan de hand A. Roks symbolisch het gebouw aan, door hem een maquette ervan te overhandigen. Op dezelfde wijze, dus ook op ver kleinde schaal, ontving de heer Roks vervolgens dé inventaris voor het clubhuis uit handen van ir. F. Wij- brans, president van Lionsclub Bol lenstreek. Deze nog jonge afdeling van de Lionsclub, welke als devies heeft het van de oorspronkelijke Amerikaanse club overgenomen „we serve", heeft met veel enthousiasme er voor gezorgd dat de inventaris er kon komen, daarbij gesteund door verschillende bedrijven, diaconieën en kerkbesturen en met de zeer ge waardeerde hulp van een aantal be jaarden uit Noordwijkerhout, die hun technische kennis en hun tijd beschikbaar stelden o.a. voor de montage van de stoelen. Ontspanning Nadat de heer Wijbrans nog een korte uiteenzetting had gegeven over de doelstellingen van de Lionsclub was het woord aan voorzitter A. Roks van de Stichting, voor wie de novem- bermaand een heel bijzondere maand bleek te zijn. Hü vertelde hoe zes jaar geleden de eerste stappen wer den gezet voor de oprichting van de Stichting Sport en Recreatie Gehaa- dicapten en dat vorig Jaar in novem ber bü het jubileum van de heer Ver duyn de eerste stap werd gezet on tot een clubhuis te komen. En ni kon hü, weer in november, in eer eigen gebouw „droog en warm" di heer Verduyn vertellen dat hü nu Daden weet wat de letters A en O op zün wagen betekenen, namelük „aange paste ontspanning" voor onze kin deren. ook andere organisaties gebruik kunnen maken van het clubhuis, mits deze in wezen eenzelfde doel nastreven als de Stichting Sport en Recreatie Gehandicapten. De heer Verduyn biedt voorzitter Roks de maqu ette aan Hierna werd het gebouw ten doop gehouden door Nico van Dongen uit het gezinsvervangende tehuis Somaio in Lisse, die hiertoe een plaquette onthulde waarop door de heer Ver- schaik in een zeer fraaie uitvoering de naam van „de zevensprong" was weergegeven. Overigens duidt deze naam op de zeven gemeentes waarin de stichting actief is en op het samengaan van de wegen welke uit deze gemeentes naar het clubhuis leiden. Hierna bracht de penningmeester, de heer F. Slagman namens het be stuur dank aan al die velen die het mogelük hebben gemaakt dat dit onderkomen er kwam voor allerlei activiteiten van de stichting. Hü onthulde dat de stichting zelf be halve door het nemen van de ver- antwoordelükheid voor bepaalde de len van het werk een büdrage tot het geheel kon leveren door een gift, welke vorig Jaar werd ontvangen van Koningin Juliana. Maar zelfs dat zou niet voldoende zün geweest zonder de talloze medewerkers en deskundigen. Het ligt z.i. in de bedoeling dat Nadat burgemeester Kret er zün vreugde over had uitgesproken dat het ook in deze gereglementeerde samenleving mogelijk blükt zo iets tot stand te brengen, was het woord ten slotte aan de heer Van der Vlugt, die sprak namens de prot. chr. oudervereniging „Philadelphia" en de r.k. oudervereniging „Voor het Zorgenkind", welke verenigingen hü de toeleveringsbedrijven noemde van de nu feestvierende stichting. „Geen moeite is u te groot en geen zee is u te hoog in het belang van de recreatie van onze kinderen" zei hü tot de leden van het stichtings bestuur. Hü wilde zün dank niet al leen in woorden uiten, maar ook in daden, hetgeen hij deed door het aanbieden van een platenspeler en een cassetterecorder. Bovendien bood hü namens beide ouderverenigingen de stichting cheues aan ter waarde van vijfduizend gulden. Nog meer cadeaus waren er verder, onder andere van „Kennis is Macht" in Leiden, die een geldbedrag had aan geboden, waarvoor al een filmpro jector en een gereedschapskist wa ren aangeschaft. Met dit al lükt een goede start in een goed geoutilleerd clubhuis nu alleszins gewaarborgd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4