rfiiüit n jpiiiiiiiiK i't-tiit *1 "Op ieder mens, die werkt is wel iets aan te merken" Vleugelschool in Leedewijk geopend Geschorste Groenoordhal-directenr verbreekt na twee jaar het stilzwijgen Probleemgevallen DONDERDAG 13 NOVEMBER LEIOEN LEIDEN Bijna twee jaar geleden schorste het Leidse ge meentebestuur de directeur van de Groenoordhal Daev Ouwens om een onderzoek in te stellen, naar de wijze waar op hij als directeur functioneerde. De schorsing, die aanvan kelijk slechts van korte duur zou zijn, duurt tot op de dag van vandaag voort. Lichtpunt in deze kwestie is voor Daey Ouwens het feit, dat B. en W. voor 1 december met een voorstel moeten komen. Vorige week maandag nam de Leidse raad het besluit dat de geheimhouding, die in deze kwestie was opgelegd aan raadsleden, ambtenaren en betrokkenen kon worden opge heven. In het vervolg zal er vrijuit over deze slepende af- taire gepraat mogen worden. De man om wie de hele zaak draait heeft in die twee jaar steeds gezwegen. Ondanks het feit dat hij dagelijks met het feit werd geconfronteerd. Vandaag verbreekt hij voor de eerste maal dat stilzwijgen. Nadat in onze krant vele kolommen over Deay Ouwens zijn geschreven, komt hij nu zelf aan het woord. Op ons verzoek gaf hij het antwoord' op een dertiental vragen. Op enkele weken na duurt de af- faire-Daey Ouwens nu zo'n twee jaar. Wat heeft de periode voor u betekend, hoe heeft u zich gevoeld? "Wat het ergste van deze situatie is. is het feit dat iemand die van de ene op de andere minuut uit de werkgemeenschap wordt gestoten door de "mensen" wordt gezien als een verdacht persoon. Zoiets doet de werkgever niet zonder gegronde re den, wordt er gezegd, en zeker niet plotseling. Er is zeker iets ernstigs ontdekt. Je wordt erop aangezien, ook je gezinsleden krijgen er dis cussie over. Ook het feit dat ieder een waarmee je in gesprek komt altijd wel de vraag inlast "Hoe gaat het in Leiden"? werkt in de loop van de maanden bijzonder frustre rend. Een andere factor is het feit, dat je geen deelnemer meer bent aan het arbeidsproces en je krijgt het gevoel, dat anderen je als een parasiet van de maatschappij gaan Ook het gevoel dat je tegen een grote overmacht bent gesteld werkt frustrerend. Een 'overmacht die bovendien over alle gelden be schikt om zich te kunnen laten ad viseren. terwijl ik als eenling uiter aard slechts over beperkte geldmid delen beschik om de nodige rechts bijstand te bekostigen. Kort en goed, het is vreselijk en het eist het uiterste van je wilskracht om over eind te blijven". In het stadhuis hoor je én van wethouders én van sommige raads leden. dat het grotendeels aan uzelf te wijten is geweest dat het alle maal zo lang heeft geduurd. Ik zou die wethouders en die raadsleden, die dat beweren willen vragen de terzake bestaande stuk ken maar eens goed te bestuderen en vervolgens, aan te geven waaruit mijn schuld voor dat rekken moet blijken. Persoonlijk kan ik mij ook niet voorstellen, dat, of het nu een wet houder of een raadslid is, iemand dis, alle feiten kent zo'n uitspraak kan komen". Laten we eens kijken naar de rap porten die zijn gemaakt. Eerst dat werkgroep Van Aken. Zij ad vis W irlo- pig op non-actiff te stellen. Haar oordeel was gebaseerd op verklarin gen van "twee informanten van de veehandel", die altijd anoniem lijn gebleven. Weet u wie dat waren? Waarom moesten hun namen geheim blijven? Wat was het knelpunt tus sen u en de veehandel?. "Ja, het is mij bekend wie dat zijn geweest. Hun namen moesten geheim blijven (althans zo heb ik het altijd begrepen), omdat zij niet konden optreden als officiële spreek buis van de veehandel. Bovendien hebben zij, voor zover ik heb ver nemen, zich echt niet zo negatief over mij uitgelaten als anderen wel eens willen doen geloven. Het knel punt met de veehandel was een voor val kort voor mijn "heengaan". Het enige, dat zich in die vijf jaar met de veehandel heeft voorgedaan. Er moest een zeer moeilijke beslissing worden genomen: of een grote com merciële verhuring, die een jaar te voren was aangegaan, omdat de wethouder had gezegd, dan is er op vrijdag toch geen veemarkt meer. afzeggen, of de veemarkt in de open lucht houden. Wat ik ook had beslist een van beiden zou dit als een na deel hebben gevoeld. Daarom be sloot ik: de verhuring gaat door en de veemakrt - die tenslotte door de eeuwen heen in de open lucht is gehouden - gaat die dag naar bui ten. Laat het nou net die dag onge looflijk koud zijn. Gevolg: slechte handel. Nou, dat is nu dat beroem de conflict met de veehandel in zijn meest simpele vorm. Was het niet juist tijdens het onderzoek van de werkgroep Van Aken gebeurd, dan had je er nooit meer iets over ge hoord. Want de zaak is uitgepraat nog voor mijn verttek. Toen ik een paar dagen daarna in Rotterdam op de veemakrt kwam om klanten te winnen hoorde je er zelfs al bijna niet meer over praten. Toch hoor je raadsleden nogal eens zeggen: Daey Ouwens maakte vaak ruzie met de veehandel "Het voorval dat ik net noemde, is levend gehouden, omdat iets dat- het laatst gebeurd is, blijft hangen. Vandaar dat het punt steeds wordt aangehaald. Ik geloof dat de vee handel het al lang vergeten is". Hit de notulen van geheime raads vergaderingen blijkt dat er in fe bruari 1974 geweldig geruzied is lussen de werkgroep en burgemees ter Vis over de wijze waarop het toenmalige college gebruik heeft gemaakt van de door de werkgroep verzamelde gegevens. Stroink (CDA) lid van de werkgroep, heeft deze zo mer gezegd: "B en W hadden met dat rapport de stok om de hond te slaan". Hoe komt dat steekspel bij u "Onduidelijk, zoals in feite alles in deze kwestie onduidelijk is. Wie wil nu precies wat, en waarom, zijn de dingen die ik mijzelf bijna dagelijks afvraag. Men mag toch verwachten dat burgemeester Vis en werkgroep voorzitter Van Aken weten waarover zij praten. Als dte toen reeds funda menteel tegenover elkaar stonden, over de vraag of er wel feiten beston den, die tot klachten over mij aan leiding gaven, dan mag ik mij toch wé! in den gemoede afvragen, wat het hele onderzoek daarna dan wel voor betekenis heeft gehad. De zaak wordt nog waziger wanneer men be denkt dat ook de commissie Woud- 6lra tenslotte heeft geadviseerd om mij "eervol" te ontslaan met toe kenning van wachtgeld". Over de onafhankelijke commis- s:e-Woudstra gesproken. Een aantal ruzietjes en irritaties, geen echt da verende zaken erin. Aan het wan trouwen van de veehandel wordt geen aandacht meer besteed. Als het geschrevene waar is, kan men wel zeggen dat u een aantal zaken wat eleganter had kunnen behande- "Dat er aan de veehandel geen woord wordt gewijd komt omdat de veehandel heeft gezegd, dat zij niet wenste te worden betrokken in een interne zaak van de gemeente Lei den. Zij beschouwen het niet als een zaak. waarmee de veehandel op eni gerlei wijze te maken heeft. Het twee de deel van de vraag: "Als het ge schrevene waar is". Dat is nu ook weer zo'n punt. Men heeft nimmer mijn getuigen gehoord Het waar of niet waar is dus niet onderzocht. Dat er in de functie van directeur Groen oordhal fricties zitten is met de drieledige functie van de hal een ge geven, waarmee gemeentebestuur en directeur te maken hebben. Het valt dus niet te voorkomen, dat de di recteur beslissingen moet nemen, die soms als onaangenaam worden Beoordeelden alle getuigen, die de coinmissie-Woudstra heeft gehoord uw optreden als directeur van de Groenoordhal negatief? "Zeker niet. Er zijn op verzoek van B en W buiten mijzelf 17 per sonen gehoord. Daarvan is de helft zeer positief ten opzichte van mij, terwijl de overigen - op een enke ling na - wel bezwa'ren tegen mij aanvoeren. Maar het blijft bij klei ne dingetjes. Wat ontbreekt zijn be zwaren van enig gewicht. Op ieder mens, die werkt, is wel iets aan te merken. Waarom zou dat bij mij dan niet het geval zijn?" Een belangrijk onderdeel van het rapport-Woudstra is het conflict Daey Ouwens- Milikan (restaurateur van de Groenoordhal), een twist met een bitterheid, die je alleen in oeroude Italiaanse families aantreft. Twee ongemakkeljke heren, die op elkaar kleunen. Raadsleden vrezen, dal dat gevecht zal voortgaan als u zoudl terugkeren in de Groenoord hal. Milikan heeft laten doorsche meren, dat hij opstapt als u terug- fcerr.t. Wat zoudt u graag zien ge- Een archieffoto van directeur Daey Ouwens voor de Groenoordhal: We zouden met een schone lei kunnen beginnen". daar wordt dan over ge sproken. Geen enkele directeur kan dit vermijden. Persoonlijk heb ik daar nooit onder geleden en ik heb altijd getracht om diegene, die zich teleurgesteld toon de, met gevoel voor de voor hem pijn lijke beslissing, te benaderen. Ik sluit niet uit. dat onder de druk van de omstandigheden, een dergelijke boodschap wel eens verkeerd kan zijn overgekomen. Maar ook hier is nimmer sprake van een conflict ge- De commissie-Woudstra verzamelt pagina's lang bezwaren tegen u en adviseert aan het eind dat men u maar "eervol" moet ontslaan, met toekenning van wachtgeld en even tueel een andere baan binnen de ge meente Leiden. Wat vindt u van dat advies? "Niemand wil de Zwarte Piet in handen hebben. Ook de commissie- Woudstra niet. Haar bezwaren zijn niet overtuigend en hoor en wederhoor hebben niet plaatsgevonden Gevolg: een twee slachtig advies". "Als ik zou terugkomen zijn er ruim twee jaar verstreken en is al het oude gerelativeerd en waar schijnlijk vergeten. Ook de heer Mi likan weet dat je soms met mensen moet samenwerken die elkaar in het persoonlijke vlak niet liggen. Maar we zouden bij mijn terugkeer als het ware met een schone lei beginnen, terwijl er daarnaast voor mijn even tuele terugkeer in overleg met B en W een conceptie moet worden ge vonden om te voorkomen, dat er op nieuw conflicty ryzen. Ik heb in de afgelopen twee jaar genoeg tijd gehad om daarover na te denken. Ik geloof wel te weten hoe waar borgen voor een rustiger toekomst kunnen'worden geschapen. Tenslot te staan zowel de heer Milikan als ik voor de taak om, ieder op zijn plaats, de Groenoordhal optimaal te laten functioneren". Adjunct-directeur De Jong heeft nu twee jaar de hal zelfstandig ge leid. Als u zoudt terugkeren, moet hij naar deachtergrond verdwijnen. Zou dat geen wrijving tussen u beiden ge ven? De verhouding was tenslotte koeltjes. "Het lijkt mij nogal sterk uitge drukt om te zeggen, dat de heer De Jong naar de achtergrond moet ver dwijnen. Immers hij blijft tweede man en ik zie niet in, waarom hem niet een aantal zaken zelfstandig kan worden opgedragen. Ook hier zijn dacht ik - nadat is beslist dat ik terug zal keren - gemakkelijk een aantal procedures vast te leggen, waardoor de heer De Jong niet naai de achtergrond behoeft te verdwijnen. Trouwens, dat is in het verleden ook nooit het geval geweest. De heer de Jong had heel duide lijk een eigen taak met eigen be voegdheden en verantwoordelijkhe den. Uit het rapport-Woudstra blijkt dat het personeel van de Groen oordhal in twee kampen verdeeld was: een deel vóór en een deel te gen Daey Ouwens. Als u zoudt terug keren, wat zoudl u dan doen om die kwestie te klaren? "In ieder bedrijf zullen werkne mers zijn die de directeur "mogen" en anderen, die wat minder positief tegenover zo iemand staan. Gedu rende mijn waarnemingsperiode was dit ook reeds het geval. Er leef den toen reeds vrijwel dezelfde houding en gevoelens onder de me dewerkers als nu. Toch benoemde men mij tot directeur. Ik van mijn kant zal na mijn eventuele terug keer het personeel open en eerlijk tegemoet treden. Tenslotte hebben mensen privé het recht om mij min der graag te mogen. Als het werk er maar niet onder lijdt. En van dat laatste heb ik in het verleden nooit- iets gemerkt. Jammer is wel, dat door het rapport-Woudstra, die dit breed heeft uitgemeten, mijn taak in dit opzicht straks wel zou wor den verzwaard. Maar nogmaals, ik heb in twee jaar voldoende afstand genomen om mij daarvan bewust te zijn en om mij dienovereenkomstig te kunnen gedragen. Na een even tueel besluit tot mijn terugkeer zal het nodig zijn om in overleg met al len. die terugkeer goed voor te be reiden". Hebben die twee jaar non-actief u zicht gegeven op eventuele onef fenheden? Zoudt u bepaalde zaken nu anders aanpakken? "In dit verband mag niet verge ten worden, dat de moeilijkste tijd voor de Groenoordhal achter de rug is. De dienst is niet langer het zor genkind van Leiden en dat bete kent- weer dat de directeur zich an ders kan opstellen dan in het ver leden. Bovendien draagt het huidi ge college van B. en W geen erf last van de bouw van de hal meer met zich mee, zoals de vorige colleges dat wel hadden. Dus ook van die. kant zal wel meer ontspannen dan in het veHeden kunnen worden ge handeld. Alleen al daardoor ont staat er een totaal andere situatie, zodat voor mij de mogelijkheid is geschapen om een aangepast beleid te kunnen voeren". Vindt u dat u als directeur kunt terugkeren na alles wat er over u gezegd en geschreven is? In de gemeenschapsruimte van de Leedewijk school werd gistermiddag de officiële opening ver richt. Achter de microfoon de heer L. J. van Rooyen, lid van de scholenbouwcommissie M er en- wijk. LEIDEN Bij de officiële o- pening van de Leedewijkschool deed zich gistermiddag het op merkelijke feit voor dat zowel de directeur Gemeentewerken, ir. H.H. Vos als de wethouder van Onderwijs, D. Tesselaar hun ope- ningstoesprqak gebruikten om aan dacht te besteden aan bestaande verhoudingen tussen ambtenaren en bestuurders binnen de gemeen te Leiden. Aanleiding daartoe vormde het artikel "Wethouder 2", dat zaterdag j.l. in onze krant ver scheen. Ir. Vos bond de kat de bel aan met de constatering dat de bui tenstaander uit het stuk de in druk zou kunnen krijgen "dat het bij Gemeentewerken een rotzooi is". De gesignaleerde problemen schreef hij toe aan het feit, dat bestuurders eerder dan vroeger in kennis worden ge steld van zaken die spelen. "Daar door is het mogelijk dat een wet houder de ene dag iets van een ambtenaar hoort en dat hij de vol gende dag iets van een ander hoort dat daarmee in tegenspraak "Het publiek krijgt de indruk, dat er allerlei nare verhoudingen be staan. Maar dat is beslist niet het geval Zich tot de pers wen dend zei hij: "Wendt u zich in zo'n geval ook eens tot de Dienst gemeentewerken. Dan hoort u het van twee kanten. We hebben nu twee wethouders gehad. Straks komt nummer 3, 4, 5 en 6 en irdt die directeur noet maar op- oet voorkomen gro- Ge mee n tewer ke n krassen. En dat r worden", aldus ii te hilariteit van de aanwezigen. Wethouder Tesselaar reageerde in zijn openingsspeech prompt op de uitlatingen. "Het past kenne lijk in het kader van de demo cratisering dat problemen tussen ambtenaren en bestuurders in het openbaar worden bestreden". Hij ontkende overigens dat er door hem eenzijdige informatie was gegeven. "Bij het gesprek was iemand van Gemeentewerken aan wezig", aldus Tesselaar. "Dat er problemen zijn is op alle moge lijke manieren duidelijk gewor den. In de praktijk blijkt, dat de ene gemeentelijke dienst niet op de ander aansluit. "Hoe gro ter zo'n ambtelijk apparaat, wordt, hoe moeilijker het wordt". Slot opmerking van wethouder Tesse laar: "We moeten er maar niet langer over zeuren". LEIDEN Voor liet eerst in de onderwijsgeschiedenis van Leiden werden gistermiddag zes nieuwe scho- ADVERTENTIE Waarschuwing!! Wacht met het kopen van uw militaire kleding en alle andere leger- dumpgoederen. Let op onze advertentie morgen in dit biad. len tegelijkertijd geopend. Dat ge beurde in de Leedewijk, deel uitma kend van de Merenwijk, waar de gemeentelijke inspecteur voor het onderwijs, J. J. van Riessen de offi ciële plechtigheid verrichtte. Hij sprak bij die gelegenheid over de integratie van kleuter- en basison derwijs, die binnen dit nieuwe scho lencomplex verwezenlijkt is. Zoals wij zaterdag in een uitvoerig artikel al schreven wordt het Lee- dewijk-scholencomplex gevormd door drie kleuter- en drie basisscholen, elk vertegenwoordigend de drie tra ditionele richtingen (openbaar, room katholiek en pr. christelijk). Inspec teur Van Riessen zag in die drie deling de onderstreping van het recht van de ouders om hun kinde ren dat onderwijs te geven, dat past bij hun levens- of geloofsovertuiging. Hij achtte het van groot belang, dat het klimaat op school en thuis gelijkluidend zijn. Voorts wees hij erop dat binnen het nieuwe scholen complex is gestreefd naar flexibili teit. "En dan denk ik niet in de eerste plaats aan de mogelijkheid om een wandje weg te halen, maai de kansen die worden geboden aan een doorbreking van het traditionele klassikale onderwijs", aldus Van Ries- Ook de heer L.J. van Rooyen, lid van de scholenbouwcommissie onder streepte 'het belang van het "behoud van de eigen kleur" binnen de twee de vleugelschool van de Merenwijk. Wethouder Tesselaar wan minder te spreken over de driedeling van het scholencomplex. "Ik ben het er principieel niet mee eens. Temeer daar de lesmethoden en het lesma teriaal vrijwel gelijk zijn. Ik hoop dan ook dat deze scheidslijnen nog eens zullen wegvallen". Tesselaar was overigens bijzonder tevreden met het ontwerp van ar chitect ir. Temme. "We gaan in de Zijlwijk proberen iets dergelijks tot stand te brengen", aldus de wet houder, die het voor de reorganisa tie in de binnenstad zinvol zou vinden als in het centrum ook iets derge lijks tot stand zou komen. Ir. Vos maakte in zijn toespraak melding van de zeer snelle bouw door het aannemingsbedrijf N. Tet- teroo en Zn. BV uit Leidschen- dam. "Op 20 november 1974 werd op een nog kale zandvlakte begon nen met het slaan van de eerste paal. De eerste van de in totaal 568. Al op 17 februari werd het hoog cVrijenhoekontdek je steeds meer Het Sinterklaas-kadoot jes-festijn. Parfums van Nina Ricci, Chanel, Christan Dior, Rochas, Yves Saint Laurent, Guy Laroche, Lanvin e.a., cosmetica van Helena Rubinstein, Elisabeth Arden, Revlon, Orlane, Lancöme, Juvena e.a., toilettassen, bijous, hairstylers etc. En allemaal even feeste lijk verpakt VRIIENHOEK, EEN VROUWENZAAK WAAR OOK MEER MANNEN KOMEN. drogisterij - parfumerie - schoonheidssalon ste punt bereikt en op 9 juli was het hele complex glasdicht. Hij prees de goede samenwerking tus sen de bouwer en de gemeente. Tenslotte werd er bij de opening nog geproken door A. Stahlie, na mens de hoofdleidsters en leerkrach ten van de school en door een ver tegenwoordiger van het aannemings bedrijf, die de schoolbesturen drie klokken aanbood. Meer Leids nieuws elders in deze krant ADVERTENTIE OOK DE STOFFERING VAN DE LEEDEWIJKSCHOOL werd verzorgd door: Interieurverzorging JAN BENTVELD b.v. Nieuwe Rijn 24 - Leiden - (hoek Burgsteeg)

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3