bontjasje van het goede soort V ormingscentrum en streekschool moeten samengaan NOG VOLGEND JAAR SPORT ZAAL RIJ LEEDEWIJKSCHOOL G^speciaaltje bender^ Morsbuurtbewoners zijn bijna beledigd LEZERS SCHRIJVEN 2-in-1! DONDERDAG 13 NOVEMBER LEIDEN PAGINA 21 Vertegenwoordiger ministerie in Leiden: LEIDEN De heer A. H. Koelink, directeur van de directip Onder wijs en Vorming van het ministe rie van Onderwijs en Wetenschap pen, hield gistermiddag een na drukkelijk pleidooi voor een sa mengaan van het Vormingscen trum voor Werkende Jongeren en de Streekschool voor Beroepsbe geleidend Onderwijs. Hij deed dit ■ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe gebouw waar het vormingscentrum is ge- vestiged: aan het Lammenschans- park (in de Cronensteijnse pol der). Zowel het vormingswerk als het beroepsbegeleidend onderwijs richt zich op jongeren, die een zg. partië le leerplicht (twee dagen in de week) hebben. In het algemeen dus werkende jongeren in de leeftijd van 15—17 jaar. Over de beide in stituten zei Koelink o.m.: „Ze hebben elkaar nodig bij de ontwik keling van een nieuwe onderwijs vorm, die op de eerste plaats de werkende jongere aanspreekt in plaats van een vorm. waarbij de werkende jongere zich geslachtof ferd voelt". Hij wees er verder op, dat de door ihet ministerie voorge stane (in nota's vastgelegde) sa menwerking niet een zaak is die door de overheid naar beneden is gedropt, "maar een wens is die in eerste instantie geboren is binnen de boezem van de instellingen zelf". Hij noemde het een "heilloze weg" om aan vormingsinstituten toe te staan beroepsbegeleidend onderwijs te geven, "want welk recht heb je dan om de streekscholen toestem ming te weigeren om aan vor mingswerk te doen? Voordat je het weet kweek je dan concurrentie"'. Dat de wil tot samenwerking er in Leiden wel is, concludeerde de ministeriële vertegenwoordiger uit het feit dat het vormingscentrum en de streekschool in de zeer nabije buurt van elkaar gebouwd zijn. De samenwerking noemde hij ook noodzakelijk om zekerheid te bieden over de toekomst van het vormings werk, waarvoor de belangstelling is teruggelopen. Hij noemde de cij fers: in Leiden namen vorig jaar no^ 421 jongeren aan het vormings werk deel; thans zijn dat er nog maar 296. Dat de wil toe samenwer king er inderdaad is, had Hanneke Verhoef, voorzitster van het be stuur van het vormingscentrum, al eerder gememoreerd. Het centrum bracht dit jaar een rapport uit over vormingswerk en beroepsbegelei dend onderwijs. "Maar we zijn te leurgesteld over de geringe respons, die we op ons rapport hebben ge had. Het lijkt erop, dat onze ideeën niet serieus worden genomen". Sombere woorden op een overigens vrolyke dag want het nieuwe ge- De heer Koelink, directeur van de directie Onderwijs en Vorming op het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen, beproeft de op papier gezette voormalige behuizingen van het vormings centrum. Albert Heijn in Kopermolen LEIDEN In het winkelcentrum "De Kopermolen" in de Merenwijk zal .volgende week woensdag cm 10 uur een nieuwe supermarkt van Albert Heijn worden geopend. De twee grote "trekkers" van het win kelcentrum (de Korti-markt ging vorige week woensdag open), zullen daarmee in bedrijf zijn. In de nieuwe Albert Heijn super markt, die een bruto verkoopopper vlakte heeft van 850 m2 zullen (in clusief de part-timers) 56 mensen werken. Opmerkelijk is de uitge breide afdeling vis, die er ls inge richt. Behalve verse, zal er ook ge rookte en gebakken vis verkrijgbaar zijn. - In verband met deze opening in "De Kopermolen" zal de AH Super markt aan de Kooilaan a s. zaterdag om zes uur worden gesloten. In dit pand zal op 27 november een Simon Supermarkt worden geopend. april in gebruik werd maken dat die periode van wrakki- dwarrelen, zoals georuiKenjK. ujj ui«- TTT^TVT/^ TT^T CDAÜT aanzienlijk betere ge huisvesting tot het einde behoort soort handelingen, liepen de pogin- l-|H VI H I 1|\ I ™;rïic+or-iölo QmhtPtiaflT X 1 k-/ A wrakki- dwarrelen. Zoals gebruikelijk bij dit een accommodatie, dan het Vormings centrum tot nu toe toebedeeld was. Directeur Huub van Dalsum noemde ze nog eens op: vestingen in ach tereenvolgens de Jan Vossensteeg, Hogewoerd, 2e Haverstraat Apollo- laan en het Noordeinde. Van alle ge bouwen vertelde Van Dalsum iets; ze hadden in ieder geval gemeen dat ze in feite ongeschikt waren. Intus sen sjouwden deelnemers van het vormingswerk grote tekeningen aan van alle voorgaande vestigingsplaat stelden zich en plein public doorknippen, op. En om voor altijd duidelijk te snippers Wel stapten vervolgens vijf meisjes met een redelijk knal door de tekenin gen heen. Waarna de heer Koelink van het ministerie de uitnodiging kreeg om eens te ervaren hoe het is om vjjf gebouwen te doorlopen, voordat je een definitieve huisvesting krijgt. Aan dat verzoek voldeed hij prompt daadwerkelijk. Daarna mocht hij de officiële handeling verrichten bij wijze van opening van het cen trum. Hij moest een zak met con fetti, opgehangen in een basket. de ministeriële ambtenaar aanvankelijk op niets uit, waarna een aotieve vormingsleider de zak rigoureus openscheurde. Na de toesoraken en de discussie daarover, nadat de staf een cassette desk voor de geluidsinstallatie in het centrum had overhandigd en na dat directeur Van Dalsum door het bestuur van e'en uit snoepgoed op getrokken maquette van het nieuwe gebouw was voorzien, konden de be zoekers, tal van vertegenwoordigers de papieren uit het onderwijs, een kijkje gaan beneden zouden het vormingscentrum. LEIDEN De visvereniging "Zuid West" hield een wedstrijd in het Oegstgeesterkanaal. De uitslag van deze wedstrijd luidde: 1. Van de Laan 51 stuks <3.220 gr) 2. J. de Os 42 (2.980), 3. H. Moenen 23 (2.130), 4. E. Schreuder 25 (1.680). 5. W. Moenen 33 (1.660), 6. R. de Bezemer 24 (1.580), 7. A. Ruis 17 (1.070), 8. T. Sinteur 14 (1.030), 9. A. de Geus 10 (820), 10. J. v. d. Lucht 10 (780). ADVERTENTIE Hoempaduet Een man uit het dorpje Zuid-Laren blaast al 20 jaar mee in de fanfare maar thuis op 't spinet* speelt hij met fluit 'n duet arbij hij zo droom'rig voor zich uit kan staren. Voor scholen en verenigingen kettnerKduwaer Al 125 jaar deskundig in klank. (1850-1975) *Kom eens kijken bij Bender naar de schitterende collecties spinetten en clavecimbcls of vraag documentatie a Leiden, Hogewoerd 90.Tel. 071-120097. LEIDEN Het wijkcomité "De Oude Morsch" en de winkeliersver eniging van de Morsstraat voelen zich "bijna beledigd door de minT achting" van de zijde van B. en W. Dezen hadden in juli de uitvoering toegezegd van een plan tot herbe strating, dat door de wijkvereniging en de afdeling stedebouw van de gemeente was opgesteld. De uitvoe ring zou gebeuren in het kader van de extra werkloosheidsbestrijding. Diverse buurtbewoners hebben reeds meerdere malen geïnformeerd naar de stand van zaken, in een brief zegt de wijkvereniging: "Hier bij werden we steeds met vage be loften aan het lijntje gehouden. Dit is voor ons moeilijk te begrijpen, daar de plannen ingrijpend zijn ën nauwelijks ingrepen van verkeers technische aard impliceren (het tweede deel van de Morsstraat, aan de kant van de Morschpoort, zou evenals het eerste gedeelte eenrich tingsverkeer moeten worden). Ze ker is, dat de plannen voor Mors straat, Narmstraat, lste Binnen vestgracht en Kruisstraat nog steeds niet zijn uitgevoerd". De wijkvereniging verzoekt nu om een zo snel mogelijke behande- - ling van de ingediende plannen, "vooral omdat ons ter ore is geko men dat de gelden voor de 50 pct.- subsidie, die de rijksoverheid ter dekking van de extra kosten heeft gereserveerd, niet onbeperkt voor handen blijven". Binnen twee weken verwacht men dat er van de kant van B. en W. een schriftelijke uitleg komt. Unieke proef met EHBO op lom-school LEIDEN Op de B.D. Arents- horstschool, een Lom-school in de Kooi, is een unieke proef met zeer goed resultaat afgelo- ten. Voor zover bekend is het voor het eerst dac een jeugdcur- sus EHBO-A gegeven werd op een dergelijke school. Tien jongens en meisjes uit de hoogste groep hebben op vrij willige basis hieraan deelgeno men: één jongen is door ziekte vlak voor het examen uitgeval len, de anderen hebben met goed gevolg het examen afgelegd. De schoolleiding van de Arents- horstschool was enthousiast over het tactvolle optreden van de 1 de EHBO. ADVERTENTIE Stijlvol, maar toch ook vlot is het innemende jasje van roodvosbont, welke is afgezet met lamsnappa. Opmerkelijk zijn de rijke kleurschakeringen, het uiterst modieuze kraagje en de knopen. Er zijn twee modellen: Eva en Vera. LEIDEN De kans is groot dat nog volgend jaar üi de Merenwijk, bij het nieuwe scholencomplex aan het Broekplein, een sportzaal ge bouwd zal worden. Vrijdag wordt in de vergadering van B en W een voor stel van wethouder Tesselaar be sproken om een krediet te verlenen van 2.060.000 gulden voor de bouw van een sportzaal van 22x28x7 me ter, die door een scheidingswand in twee gymlokalen kan worden ver deeld. Het is de bedoeling dat de sportzaal het volgend schooljaar (Vóór 16 september) in gebruik kan worden genomen. Ook verenigingen en buurtbewoners zullen er terecht kunnen. De behoefte aan gymnastiekloka len in de Merenwijk is voorlopig be rekend op vier (als zoals wordt ver wacht het aantal lesuren lichame lijke oefening zal worden verhoogd, zullen er vijf of zes lokalen nodig zijn). Eén lokaal staat bij het scho lencomplex aan het Valkenpad, waar ruimte vrij is gehouden voor nog een lokaal. De andere twee komen dus bij de Leedewijkschool. Nagegaan is of van deze twee lokalen geen sportzaal te maken is (dus met ho gere afmetingen dan een gymlokaal), waar zaalsporten als basketbal, vol leybal en badminton beoefend kun nen worden. Dat bleek mogelijk en docr de aanbouw van een ontmoe tingsruimte voor gebruik door de sportverenigingen en een verplaats bare toeschouwersaccommodatie in het plan op te nemen, is voldaan aan voorwaarden van het min is te- ric van CRM ter verkrijging van een subsidie voor een overdekte sportaccommodatie. De ontmoetings ruimte is tevens geschikt voor wijk- activiteiten. Wethouder Tesselaar toonde zich verheugd over deze ontwikkeling. Aanvankelijk was niet verwacht, dat er volgend jaar al een sportzaal in de Merenwijk gereed zou komen. Er is aan verschillende kan ten in de prijs "geknepen", aldus Tes selaar, waardoor de- financiering rond is. Van belang is wel dat het gebouw vóór 16 september in gebruik kan worden genomen. Dan namelijk ver leent het rijk over het hete jaar nog een onderwijs bijdrage; komt het complex na 16 september gereed dan wordt deze vergoeding pas met ingang van 1977 verstrekt. Zoals ge zegd levert ook CRM een financiële bijdrage en d'e rest wordt verkegen, doordat van de gemeentebegroting voor dit jaar een aantal posten niet uitgevoerd zijn. De sportzaal wordt dus alsnog op de begroting van dit jaar opgenomen; die van volgend jaar wordt pas in maart vastgesteld en dat zou te laat zijn, omdat de bouw ongeveer acht maanden vergt (vergelijk de datum van 16 sep tember). In totaal is er op de bouw kosten een bedrag van een half mil joen bezuinigd, aldus Tesselaar (door dat het ministerie een jaar eerder subsidie verleent, door te bezuini gen op de aannemingssom «en in het grondbedrijf). De bouwcommissie, be staande uit vertegenwoordigers van de dienst gemeentewerken, de afdeling welzijn van de gemeente, de Sport stichting en de inspectie van licha melijke opvoeding, h(?eft toen, zo vertelde de wethouder, snel zaken gedaan. Als B en W met het voorstel ak koord gaan, dan zal het waarschijn lijk in de raadsvergadering van 17 december worden behandeld. Voorwaarden Rij ns burger weg LEIDEN De fracties van PvdA en PPR/PSP/D'66 zul len pas met de reconstructie van de Rijnsburgerweg ak koord gaan, als B. en W. en de gemeenteraad willen \*oldoen aan drie eisen: er moet zekerheid bestaan over het voortbestaan van de bomen; in het raadsbesluit moet een principe-uitspraak wor den gedaan over een gedeelte lijke afsluiting voor doorgaand autoverkeer van de Rijnsbur gerweg, met daaraan gekop peld een verkeerscirculatieplan, ter voorkoming van sluipver- keer in de omliggende wijken; 9 onder het viaduct moet 'n busstrook komen, die niet in de tunnelbuis, waar nu de fiet sers en voetgangers gebruik van maken mag worden gepro jecteerd. ADVERTENTIE Rijnsburgerweg Het is niet mijn dagelijkse ge woonte ingezonden stukken te schrijven, echter in dit geval als medebewoner van de Rijnsburger weg. en dus belanghebbende, gevoel ik nu een behoefte hiervoor een uit zondering te maken. Verkeerstechnische vondsten be hoeft men niet van mij te verwach ten en dit is ook niet lie bedoeling van dit stuk, ik kan slechts de inni ge hoop uitspreken, dat de deskun digen de moeilijkheden zo goed mo gelijk voor ons zullen gaan oplos sen, zoveel als mogelijk is rekening houdend met de belangen van alle partijen, waarbij het compromis ve le malen zal moeten worden toege- Zelf gebruik ik altijd de fiets in het stadsverkeer, en met mij geluk kig ook vele anderen, wil ik nu de verwachting uitspreken, dat wij met ons allen fietsers, als een toch heel belangrijke verkeersgroep, achteraf, als er niets meer aan te doen is, constateren, dat wij het slechtst zijn toebedeeld. Mijns inziens mag er in geen geval iets van de breedte van de rijwielpaden afgaan, zeker niet, als ook de bromfiets van deze paden gebruik blijft maken. Het is zeker een overweging waard, dat ook de snelheid van de bromfiets op de rij wielpaden aan de gewone "fietsen" dient te worden aangepast, willen zij sneller, dan zullen zij naar de rijweg moeten worden verwezen. Wij moeten er steeds weer op worden geattendeerd, dat de meest kwetsbare verkeersdeelnemers. de voetgangers, en dat z(jn wij allen op zijn tijd, en de fietsers, 'zullen moe- Wintersport Het dak van de ijs hal in Innsbrück is door rukwin den vernield. Volgend jaar moeten tfe verplichte figuren kunstrijden voor de Olympische Winterspelen in deze hal verwerkt worden. Tafeltennis Joegoslavië heeft gis ten in Zagreb met 4-3 gewonnen van het Zweedse tafeltennisteam. Het was een wedstrijd voor de Eu ropese competitie groep A. ten worden beschermd tegen het steeds meer opdringende gemotori seerde (ook het openbare) verkeer. Een zichzelf respecterend stads bestuur zou hiermede zeker rekening moeten houden. Onze bestuurders zullen ernst moeten maken met za ken, waarbij de menselijke aspec ten goed in het oog dienen te wor den gehouden, en willen wij met ons allen de maatschappij leefbaar houden, wij de voorwaarden moe ten scheppen, dat wij ons weer mens gaan voelen, en een ieder zijn plaats krijgt die zijn menselijke waardig heid niet aantast. Wij mogen aannemen, dat deze goede krachten ook aanwezig zijn bij ons stadsbestuur, echter de be- leidssystemen die wijzelf in het leven roepen belemmeren ons dik wijls in onze goede bedoelingen. La ten wij vertrouwen hebben, dat de ze krachten kunnen zegevieren. A. J. M. VAN HEERINGEN. Rijnsburgerweg 79, Leiden. VERBETERING VAN WIJKEN IN LEIDEN LEIDEN In het kader van de verbetering van het woon- en leef milieu in de verschillende Leidse wijken heeft het Leidse college van B. en W. besloten mee te werken aan de uitvoering van een aantal plannetjes. Die plannen omvatten de verbetering van de Transvaalbuurt, de reiniging van gevels van 60 wo ningen in het renovatiegebied Anna Paulownastraat e.o., het uithakken en opnieuw voegen van de gevels van 155 woningen in het renovatie gebied Van Hogendorpstraat e.o., het aanbrengen van een scheidingsmuur- je nabij de doorloop tussen Anna Paulownastraat en Alexanderstraat en de verbouwing van de woningen Ververstraat 37a en 37 b tot buurt huis. Voor de projecten heeft de ge meente Leiden financiële steun ge kregen van het rijk. Twee manleis in één! Onder de afknoop- bare pelerine zit een trenchcoat model. Het geheel in zuiver wollen flannel. In o.a.: zwart. M: 34 t/m 46 Leiden: Haarlemmerstraat 163a. (donderdag-koopavond.) Leidsenhage: Jasmijnhof 8. mantelspecialist (donderdag-koopavond.)

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21