Kuiper en Karstens over naar 'Raleigh' gewipt: 0-1 De duidelijke extra's van de grote voorraadpot Moccona. 6.98 Sportartsen spelen bij wielrennen duistere rol' Door derde divisieclub KOERSEN NOOTDORP 1 116 W O1V0S schotvaardig Receptie Holland UITSLAGEN BOWLING oefenwedstrijd DONDERDAG 13 NOVEMBER OOSTERBEEK De ploeg van Peter Post, TI-Raleigh, wordt volgend jaar uitgebreid met op z'n minst de wereldkampioen Hennie Kuiper en verder met Gerben Karstens, Gerrie Knete- mann en de broers Jan en Piet van Katwijk. Deze transactie vond gisteravond zijn beslag tijdens een bijeenkomst waarop Piet van Katwijk werd gehuldigd als de regelmatigste renner op Nederlandse bodem tijdens het afgelopen seizoen van de be roepsrenners. Ijdeltuit Tussen de transfer van Kuiper van Frisol naar Raleigh zat n0g een bedrag van f 40.000 dat door Peter Post op tafel moest worden gelegd om de optie, die de directeur van Frisol, Nico de Vries, op Hennie Kuiper via contractuele weg had, ongedaan te maken. Post: „Dat bedrag heb ik overigens graag voor Hennie betaald, want ik geloof dat ik in hem een uitstekend kopman voor ons volgende wielerseizoen heb gevonden". Kuiper zal voor Raleigh in de Ronde van Spanje en de Torn de France starten. Gerrie Knetemann was gisteravond niet op de bijeenkomst aanwezig, maar Post verzekerde, dat de Amsterdammer die in de afgelopen twee jaren in dienst van Joop Zoetemelk heeft gereden, vast aan zijn ploeg verbonden wordt en dat hij het contract zal tekenen, zodra hij van de Canarische Eilanden is teruggekeerd. Ook Gerben Karstens was tevreden met de handtekening die hij onder het contract bij de Post-ploeg heeft gezet. Karstens: „Ik. dacht erover te stoppen, maar toen ik hoorde dat Peter Post een ervaren coureur nodig had en op deze mahier bezig was een ploeg op te bouwen die internationale successen kan berei ken, heb ik besloten toch nog een jaar bij hem te rijden." Jan van Katwijk, die in de aanvang van het seizoen voor het Belgische IJsboerke reed, vervolgens overstap te naar de ploeg van Ton Vissers, Alsaver, meldde zich al eerder bij de ploegleider, die gisteren zijn ver jaardag vierde. Van Katwijk: „Ik geloof dat ik met mijn ervaring, die ik inmiddels bij de professionals heb opgedaan, een grote bijdrage kan leveren aan de homogeniteit van de drang van Frisol-directeur De Vries en enkele andere wielerofficials voor het volgende wielerseizoen. De vraag is nu of Roy Schuiten, die zich gistex-en in Frankrijk bevond om daar contacten te leggen met een Franse sponsor, ook nog tot Raleigh zal blijven behoren in het volgend seizoen. Schuiten toonde zich al eerder ontevreden met het feit dat de ploeg van Post zou worden versterkt met niemand minder dan de wereldkampioen en vervolgens ook nog met coureurs als Karstens en Knetemann. Hij vreesde dat zijn hoofdi-ol in de Raleigh-ploeg, die hij al tot zijn ongenoegen met de Duitser Dietrich Thurau moest delen, nu volledig van het eei-ste plan zou verdwijnen. Na de mislukking van de uurrecordpo- ging in Mexico heeft Schuiten zich dan ook meerdere malen uitgelaten als zou hij liever naar een ander merk verhuizen. Post daai-over: "Ik heb nog een conti-act voor een jaar met Schuiten. De nieuwe sponsor zal of een fikse schatting voor zijn overkomst moeten betalen, of Schuiten blijft gewoon in onze dienst. Hij kan de contracten niet zo maar naar zijn hand zetten, hij zal zich moeten richten naar wat in de internationale wielerwereld gang baar is. En als hij dat niet doet, en bovendien de Koninklijke Neder landse Wielren Unie zijn sanctie nog zou geven aan een dergelijke contractbreuk, dan overweeg ik om met mijn hele Raleigh-ploeg naar Belgie te verhuizen." Gerben Karstens„Toen ik hoorde dat Post nog een coureur nodig had, heb ik besloten nog door te gaan". an Schuiten, dat door ,s al eerder in de gesteld vanwege een reeks onenigheden, zal dus moeten worden afgemaakt, als niet de Franse sponsor (men vermoedt dar dat de firma Lejeune is) met wat geld over de brug komt. Het is ovei-igens bekend dat Schuiten met de vroegere coordinator voor Neder landse wielerwedstrijden, Jan Jan sen, in de slag is gegaan om zich in Frankrijk een positie te Jansen zou ook Schuiten begeleid hebben op zijn Franse trip van gisteren, waaruit een eventueel nieuw contract met de Franse firma zou zijn voortgevloeid. Jansen heeft inmiddels ontslag genomen als coordinator en heeft ook bij de Wielren Unie bekendgemaakt, dat hij in het vervolg ook niet meer zal optreden als „ploegleider" van Nederlandse vertegenwoordigingen in het buitenland. Het is bekend dat het vooral Jansen was, die er tijdens de wereldkampioenschappen in Yvoir (België) in slaagde de Nederlandse beroepsrennersploeg tot een eenheid te smeden die tenslotte voor de kansen van Hennie Kuiper zich opofferde. Het lijkt overigens, dat ook toen al de contacten tussen de nieuwe wereldkampioen en Peter Post waren gelegd. Het heeft alleen vrij lang geduurd voordat de Frisol-directeur De Vries bereid was om de optie die hij op Kuiper had in geld uit te drukken en zijn toestemming tot de opzienbarendste transactie tot dusverre in dit wieier jaar tot stand te doen komen. Heel lang hebben we gedacht dat het Wilde Westen niet meer bestond, dat het alleen nog een prikkelende herinnering was aan ver vervlogen dagen. Maar als je dan zo'n KNVB ziet schuiven in de zaak-Coster dan besef je dat de West nog springlevend is. Daar in ae saioon 1x1 zeist (het bondsbureau van de KNVB) heeft Coster, "the fastest gun in the West", de man die met gesloten ogen de portemonnaie uit de pan talons van voetbalmanagers schiet, een indrukwekkend staaltje van het recht van de sterkste wegge- geven. En die KNVB had tot voor kort nog wel een prijs op zijn hoofd gezet, dood of levend. Nou ja, in de West legdé men ook een zekere voorkeur aan de dag om mannen, wier handelingen niet altijd even helder waren als bron- Die beroemde Russische voet water. de sherriff-ster cp de borst balscheidsrechter Bachramow te drukken. Eigenlijk niets nieuws heeft nu dan toch ook zijn fluitje onder de zon. Alleen: arme, arme ingeleverd. Zijn grootste faam Karei Jansen. Zijn mond is bij het kreeg hij overigens niet als arbi- besluit van de KNVB natuurlijk ter, maar als grensrechter. Hij van ontzetting opengevallen. De "zag" toen, uit een bepaald niet vraag is maar of zijn gezicht ooit gunstige hoek dat berucht geble- nog in fatsoen komt. ven derde Engelse doelpunt dat Coster gaat nu, binnen de wet, van beslissende betekenis was in een gouden toekomst tegemoet, de finale EngelandWest Duits- Bondsridderschap, gouden medail- land tijdens de WK 1966. Hij was les van Kamers van Koophandel, en bleef de enige. Want uit wat een wassen beeld bij Madame Tus- voor hoek de situatie ook was ge- saud, het zal hem allemaal ten filmd, niemand kon uit dat schot deel vallen. (via de onderkant van de lat) Tenzij een of andere coyote hem constateren dat de bal de lijn had ineens neerlegt. Want zolang er gepasseerd. Bachramow was een uitstekend .scheidsrechter; die geweldige snor van hem onderstreepte zijn auto riteit. Hij moet ook grenzeloos ij del zijn geweest. Maar dat kan niet verbazenecht goede PAGINA 1T door de bottelaars van een be rende frisdrank zal worden ;ebruikt om voorlichtingsmate- iaal te vervaardigen. De grote moeilijkheid bij dit oort prijzen is altijd weer, dat .iet de Nederlander kennelijk 5waar valt om zijn eigen werk aan te prijzen Tillen ploeg die Post zich jaar voorstelt". Piet van Katwijk onmiddellijk het in ontvangst volgend de Valcntij n Jos Valentijn mag van dt van het Internationaal Olympisch scheidsrechters z«n formidabele Comité niet meedoen aan de hdeltuiten DirkNils. Leo Horn, Olympische Winterspelen Innsbrück. Een paar jaar geleden heeft Valentijn in een onbewaakt ogenblik even het slijk der aai*de aangeraakt en hoewel hij daarna bijkans op de knieën is gevallen, blijft dat voor de schatrijken, die tezamen het IOC vormen, een daad waarvoor geen vergiffenis mogelijk is. Wie de Griekse mythologie uit pluist, ,weet dat de goden die op de Olympus zetelden en een wa kend oog lieten gaan over de Olympische Spelen van de oud heid, in feite zeer moderne cr< Frans Derks, Lo Bello enz. Prijs Nederland heeft bekende sport artsen. Wie nog nooit van de he ren Rolink (Ajaxt. Strikwerda (van de 'knietjes'). Mosterd (KNVB1 of De Jongste (NOC» heeft gehoord, mag echt wel even zijn vinger opsteken. Toch is het in ons land met de sportgenees kunde nog lang geen 'botertje tot de boom', wat ook blijkt uit de jury-beslissing om dit jaar de turen waren. Lastige portretten, 'Prijs voor de Sportgeneeskunde hoor, maar begrippen als genade voor recht, kwijtschelding van straf en mededogen kwamen veel vuldig in hun woordenboek voor. De huidige goden, die in Lausanne zetelen, blijken er een spijkerhard niet uit te reiken. Het aantal zendingen was te gering en dat vindt, volgens de jury, zijn oor zaak in het feit, dat er nog veel te weinig onderzoek op het ter- van de sportgeneeskunde sportgeloof op na te houden dat wordt verricht. "Grootzegelbewaarders van de uitgereikt aan twee niet-inzen- Olympische meineed" voor hen be- ders, terwijl de resterende 3000 dacht. gulden van de prijs ingesteld Vandaag in deze rubriek ook een hartekreet. Afkomstig van sportmasseur F. X. Goddijn, die de redactie van deze, krant ervan in kennis stelt het geweldig jam mer (en onbegrijpelijk) te vinden, dat de publieke belangstelling- voor de gewichtheffers van De Spartaan Leiden zo aan de on dervoede kant blijft. .Die jongens, die naast hun da gelijkse werkzaamheden zeker wel zesmaal per week trainen, verdienen méér', schrijft de heer Goddijn. die om mogelijke mis verstanden te voorkomen niet als masseur aan De Spartaan is verbonden. 'Het is maar dat u het weet', merkt hij slim op. Verder alleen maar lof voor deze zesvoudige kampioen van Nederland. 'want de leden draaien zelf op voor de kosten die de beoefening van hun sport mee brengt. En een halter valt tegen woordig al gauw in de prijsklasse van een slordige 5000 gulden', meldt masseur Goddijn bewonde rend. Die uit eigen zak betalende leden in deze samenleving onder de zeldzame exemplaren wenst te rubriceren. Tenslotte heeft God dijn bedroefd moeten constate ren, dat er zaterdag j.l. in Ons Honk in de Leidse Kaarsenma kersstraat, waar De Spartaan in competitieverband tegen Sneek tilde, geen sportverslaggever aan wezig was. waardoor o.a. de 110 kilogram die door Herman Filippo omhoog werd gebracht, niet de brede belangstelling heeft gekre gen welke deze bewondering af dwingende prestatie toch echt wel verdiende. Het is allemaal waar, hetgeen door de hepr Goddün oo s"h",'ct is gesteld. Gewichtheffen op het niveau van De Spartaan verdient méér belangstelling. Maar wat doe je eraan? Gewichtheffen be hoort nu eenmaal tot de gespe- cialiceerde sporten. Slechts ken ners kunnen ademloos de stil1? strijd tussen de atleet en het dode metaal appreciëren, de diene concentratie en de flitsende ont lading Gewichtheffen is een 'doc- sport' die hoe jammer het ook is zich slechts bij zeldzame ge legenheden zal mogen verheugm in drommen toeschouwers. Al mag u, wat ons betreft, toch best eens paan kijken in de Kaar senmakersstraat. Eric de Vlaeminck trofee die hein bestempelde tot de regelmatigste coureur in de Neder landse wielerwedstrijden: „Ik heb nog helemaal geen merk. Maar ik blijf nog zoeken". Twee uur na de „plechtigheid" was dat zoeken ten eindePost contracteerde hem, mede op aan- NOOTDORP De uitslagen van de gisteren gehouden koersen te Noot dorp zijn: Udenhoutprijs 2380 m: 1. Lyrieka (C. Hetteling) 3.29.1 1.27.9, 2. Marc An thony, 3. Mona Hanover. Winn. 31,50 pi 6,20 8,40 3,80 kopp 113,30 trio 12.678. Ubbergenprijs: 2000 m: 1. Natas ja W. (J. Wagenaar) 2.58.5 1.29.3, 2. Nora Hagheweyde, 3. Ninon la Plata. Winn 2,20 pi. 1.30 1.30 1.50 kop. 6 80. Uithuizenprys 2000 m: 1. Lea W. (M. Pools) 2.55.7 1.27.9, 2. Liselot Spencer, 3. King Axkit. Winn. 22.20 pl. 5.— 4.10 2,60 kopp 11,10 trio 1.313.80. Uddelpi*ijs 2000 m: 1. Norlanda (G. Bosschieter) 3.01.1 1.30.6, 2. Mambo, 3. Marion Braun. Winn 2,40 pl. 1,60 2,10 3,30 kopp 13.60. Uitgeestprijs 2380 m: 1. Ken Wil liams (H. Dassen) 3.24.4 1.26.6, 2. Jo lige Jan, 3. Linda Hollandia. Winn 4,60 pl 3,10 2,30 3,60 kopp 8,90 trio 370,70. Uithuizenprijs 2000 m: 1. Looper T (W. Duivenvoorden) 2.57.0 1.28.5, 2. Lukas Kandia, 3. Magnolia. Winn 3.90 pl. 1.50 2.50 2,30 kopp 7.40. Ulrumprijs 2380 m: 1. Janny P (J. Wagenaar) 3.25.8 1.26.5, 2. Kei Bui tenzorg, 3. Kemal H°gheweyde, Winn 2,20 pl 1,50 3.80 4,50 kopp 6,60 trio 371,20. Ureterpprijs 2000 m: 1. Marco Ca- valjos (C. de Haan) 2.55.6 1.27.8, 2. Karei de Groote, 3. Jebastiaan N. Winn. 2 pl 1.50 1,60 6,50 kopp 4,40. Ursemprijs 1680 m: 1. Lee Rodney (M. C. Vergay) 2.21.2 1.24.1, 2. Ivan Braun. 3. Jaslo. Winn 2.10 pl. 1,20 1.90 1,50 kopp 3,50 trio 59.80. Uddelprijs 2000 m: 1. Nancy uit La ren (J. van Dooyeweerd) 2.54.8 1.27.4, 2. Nimble Boy, 3. Nightingale W. Winn 3,90 pl. 1,60 1,70 1,90 kopp 4,30. Totalisatoromzet 235.693, Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. fjfvi w t 1 Spitsen Italië MANCHESTER Manchester United is gisteren uitgeschakeld in het toernooi om de Engelse League Cup. De Mancunians veriox-en in de vierde ronde van de plaatselijke ri vaal Manchester City met 04. Een andere verrassing was de uitschake ling van Wolverhampton Wanderers door derde-divisieclub Mansfield 0—1. Coleraine, de tegenstander van PSV in de eerste ronde van het toer nooi om de Europa Cup voor lands kampioenen, heeft gistei'en in Bel fast de Ierse Gold Cup gewonnen. Co- lei-ainre won in de finale met 2—1 van Ballymena United. Tsjechoslowakije onder de 23 jaar heeft in Teplice gelijkgespeeld met 11 tegen Portugal. Bij de rust was de stand 1—0 in het voordeel van de Tsjechen. West-Duitsland won in Ensdorf een vriendschappelijke wedstrijd te gen Luxemburg met 1—0. Het doel punt werd gemaakt door Seliger. 9 In een wedstrijd voor de Europese groep 3 van het kwalificatietoernooi LEIDEN Ter gelegenheid van het 40-jaiïg jubileum en in verband met het behalen van het Neder lands kampioenschap eerste klasse en promotie naar de hoofdklasse, houdt de Leidse atletiekvereniging AV Holland op vrijdag 21 november een receptie in de kantine van de voetbalvei-eniging LFC. De re- ceptie begint om 19.30 uur exi duurt tot 21.00 uur. voor de Olympische spelen speelden Bulgarije en Spanje in Sofia tegen elkaar gelijk met 11. Bij de rust hadden de Bulgaren een voox'sproxxg van 10 door een doelpunt van Ko- lev. Na de hervatting scoorde Sa- tiustegi voor Spanje. De stand in groep 3 is nu: 1. Spanje 2—3, 2. Bul garije 3—3, 3. Turkije 1—0. Bij Bayern München houdt men er rekening mee, dat de Zweed Con- ny Torsterxsson zaterdag tegen Bo- chum zijn laatste wedstrijd speelt voor de Europa cuphouder. Het twee jarig contract van de Zweedse inter national loopt die dag af. Wie zijn volgende werkgever wordt is nog niet bekend. De kans bestaat, dat hij in Zwitserland gaat spelen. LEIDEN De Bowling Bond Lei den speelde de tiende huisleague. De uitslag van de dinsdagavond-afde ling: in the Mood-Cannon Bowlers 4—0. Pincrunchers II - Handicaps 40 Pincrunchers I-Les Imbattables 0—4' Stand: Les Imbatt. 32-8 Pincr. II 15-21 Pincr. I 241l-151,2 Can. Bo. 15-25 Handic. Yl\->-22lA In the M. 12-24 Donderdag: Wilms Floet Sport-Holi- day Inn/Schnitzler Woontextiel 13, Never Mind-Sparetimers 31, Birds- Wegrestaurant De Uiver 0—4. Stand: VARESE Het Italiaans natio nale elftal, dat 22 november in Ro- xxxe tegen Nederland speelt, heeft gisteren een oefenwedstrijd van 45 minuten tegen de vierde divisieclub Milanese met 6—1 gewonnen. De Italiaanse coach Bearzot had Mila nese gekozen omdat deze ploeg, evenals Nederland, regelmatig ge bruik maakt van de quitenspelval. Meest opvallende aspect van deze wedstrijd was het uitstekende team werk van de spitsen Salvoldi en Pu- lici. De opstelling van Italië: Zoff, Gentile. Rocca, Benetti, Ellugi Fa- chetti, Cuasio, Antognoni, Savoldi, Capello en Pulici. Na rust verving Bearzot vijf spelers. GENT Toen wielrenner Eric de Vlaeminck in 1973 voor het eerst bekende dat hij doping gebruikte, heeft de speciale op sporingsbrigade van de Belgische Rijkswacht, beter bekend als de BOB, handen vol werk gehad om de aanvoer van stimule rende middelen bij de zevenvoudige wereldkampioen veldrij den te lokaliseren. land Marlier, die door zijn werk in de medische commissie van de In ternationale Wielren Unie bij zijn collega's als een groot bestrijder van doping bekend staat. Marlier, wiens hulp ook veelvuldig wordt ingeroe- pen door de Brusselse voetbalclub Anderlecht, pleitte zelfs onlangs nog bij deze medische commissie, dat er sancties genomen moesten worden tegen doktoren, soigneurs, ploeglex- der en directeuren van extra-spor tieve firma, als die het gebruik van doping zouden bevordex'en.... Het nu besmette blazoen van dokter Marlier, die De Vlaemixxck pex-vitine-recepten met valse namen gaf, zzfl xiiet als een verrassing ko men voor professor dr. Miche. De backere, directeur van de faculteit diex-geneeskunde aan de Rijksuni versiteit van Gent. In zijn labora torium worden de dopingcontroles onderzocht en nog niet zo lang ge leden beschuldigde professor Debacke- Sedert 2 april 1965, toen in België het dopinggebruik wettelijk aan banden werd gelegd, werd voor het eerst een groot dopingproces ge houden om de nasleep van de zaak- De Vlaeminck (inmiddels weer ge- interneerd nadat hij zich opnieuw schuldig had gemaakt aan diefstal van doktersrecepten om de voor hem onoixtbeex-lijke geachte drugs te ver krijgen; af te wikkelen. De zaal van de Correctionele Rechtbank van Gent moest bijna wordexx aangepast omdat maar liefst twaalf personen zich voor hun da den moesten verantwoorden. Onder de gedagvaardigdexx een aantal on betekenende wielrenners, verzorgei's, een oud-ploegleider en vier doktoren, die De Vlaeminck of de andere ren- nex-s als stroman van de wereld kampioen grote hoeveelheden pervi- tine hadden toegespeeld. De meest opzienbarende figuur in dit proces is de Gentse sportarts Ro- re openlijk collega iviarlier ervan, dat hij de wielrenners exact zou voorlichten, wat wel en niet in de urinemonstei-s kon worden terugge- voxiden. De ongelijke strijd, die professor Debackere levert tegen de doping ("Er moeten veel meer controles worden verricht en niet alleen in de wielersport") kwam bij de toe passing van nieuwe onderzoekme thoden aan het licht. Het dalende aantal positieve gevallen liep toexx in zeer korte tijd weer hoog op. Zijn visie: "In deze competitie, waarin mensen idolen worden, spelen jam mer genoeg de sportartsen een duis tere rol". Doping is in strijd met de ethiek van de sport, maar zolang interna- tionale sportbonden dit kwaad niet onder ogen zien blijft het een onop losbaar probleem. De vorige week in Rome afgelegde verklaring van de Nederlandse atletiek-official Ad Paulen tijdens het EAA-congres, dat tijdens de finales Europa Cup en Eux-opese juniorenkampioenschap- pen atleten op doping wai-en betrapt, maar dat door het te laat bekend worden van de positieve controles de schuldigen slechts een briefje is gestuurd is er een prachtig voorbeeld ADVERTENTIE De Uiver W. Floet Hol. Inn 32-8 Birds 15-25 27-13 Sparetimers 13-27 21-19 Never M. 12-28 Twee vertegenwoordigende teams van de Bowling Bond Leiden (dames en heren) namen afgelopen week einde deel aan het Rail Tour toernooi in Rotterdam. De dames eindigden in de c-klasse op de de derde plaats, de heren werden 6de in de b-klasse. Grote voorraadpot, dus voordelig. In glazen stopfles die de aroma vasthoudt. 160 Gulle koppen pittige korreikoffie, geurig tot het laatste kopje. Altijd 40 waardepunten voorwaarde- volle geschenken. Roodmerk 200 gram. Moccona, lekker pittige korreikoffie van Douwe Egberts.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17