Mislukken CDA zou ramp zijn Beaver Fallshel lijkt te mooi om waar te zijn Jan van de de Koning ARP: Praten met Kamer leden (2)| s.2345.- 3695.- -4695- donderdag 13 november PAGINA 11 Jan de Koning, 49 jaar, be schikt over een rijke politieke ervaring. De uit het Overijssel se Zwartsluis afkomstige en thans met vrouw en twee zoons (nu 14 en 11 jaar) in Voorscho ten woonachtige ARP-politicus kwam in '67 in het bestuur van zijn partij. Een jaar later deed hij als AR-afgevaardigde zijn intrede in de Eerste Kamer, 'n functie die hij combineerde met het secretariaat van de Chris telijke Boeren- en Tuinders- bond. De Koning: "Omdat het lidmaatschap van de Eerste Kamer geen volledige dagtaak inhoudt hebben vrijwel alle le den daarnaast nog een baan. Dat voorkomt bedrijfsblindheid. Eerste Kamerleden zijn geen beroepspolitici, zoals Tweede Kamerleden". Overigens werd doctorandus De Koning, die in utrecht so ciale aardrijkskunde studeerde en zich later meer in sociologie en psychologie ging verdiepen, in '71 wel beroepspoliticus. In dat jaar belandde hij in de Tweede Kamer waarbij hij zich vooral ging bezig houden met de landbouw-sector. Na de moeizame kabinetsformatie van '73 werd hij tevens voorzitter van de ARP als opvolger van de heer Veerman die als staats secretaris in het kabinet-Den Uyl zitting nam. De combinatie Tweede Ka merlid-partijvoorzitter bleek niet haalbaar. Reden waarom de Koning onlangs het voorzit terschap overdroeg aan de 38- jarige Hans de Boer uit Velsen. De Koning: "Vorig jaar kreeg ik een hart-aanval. Ik dacht dat ik wel met vier uur slaap per dag toekon maar dat brak me op. De moeilijkheid is dat Je een partij niet meer kunt be sturen zonder naar de mensen te gaan. Ik was vele avonden op pad voor spreekbeurten. Ge middeld reed ik zo'n 300 kilo meter voor een spreekbeurt. En bovendien is een spreekbeurt zeer zwaar werk. Eerst moet Je een half uur of drie kwartier mensen van jouw standpunten proberen te overtuigen en daar na speel je nog eens een soort simultaan-schaak met de zaal. Zij vragen van alles, jij moet maar zien dat je er een ant woord op hebt". De Koning beperkt zich nu tot z'n parlementaire arbeid waar overigens meer dan ge noeg tijd in gaat zitten: "Het Kamerwerk kost veel uren. ze ker 60 per week. Het is eigen» lijk meer dan een full-time Job. In een normaal bedrijf zou de arbeidsinspectie een onderzoek laten instellen. Vondeling heeft nu ingevoerd: li uur 's avonds stoppen en dat is een grote ver betering vergeleken met het vele nachtwerk van vroeger". Behalve in de Tweede Kamer zit De Koning ook als Neder lands vertegenwoordiger in het Europese parlement. Meer dan de helft van zijn tijd verblijft hij in het buitenland. De Ko ning: "ik ben een Europeaan van nature. Europese politiek volg ik nauwgezet. Over dat on derwerp kan ik wel uren door praten. Dat moeten we maar eens een andere keer doen". VOORSCHOTEN "De christe lijke partijen moeten de volgende verkiezigen per sé met één lijst uitkomen. Gebeurt dat niet, dan gaat de zaak kapot. Er zijn op het ogenblik teveel krachten die de par tijen uit elkaar trekken. Alleen het partij kan die middelpuntvliedende krachten nog tegengaan". Volgens ARP-tweede kamerlid Jan de Koning hebben KVP, CHU en ARP geen tijd meer om nog rustig naar el kaar toe te groeien. Vóór de ver kiezingen van '77 zal de éénwording van de drie partijen een feit moeten zijn. Alleen op die manier gelooft De Koning dat aan de tanende invloed van de christelijke partijen in het politieke krachtenveld een halt kan worden toegeroepen. De ARP'er: "De kiezers-aanhang van de christelijke partijen is de laatste jaren alleen maar achteruit gegaan. Onnodig want er is naar mijn mening in dit land wel degelijk behoefte aan christelijk geïnspireerde politiek Door Bert Paauw Foto Jan Holvast maar dan zul je wel met een ge stalte van christelijke politiek moe ten komen die aanspreekt. De vor ming van het Christen Democratisch Appel is daarom een levensnoodzaak. Misschien nog niet eens in de eerste plaats voor de AR. De AR hand haaft zich wel want de partij be schikt over een zeer trouwe kiezers corps. Maar het verlies van voor al de KVP is catastrofaal voor de christelijke politiek". De uiterst moeizame wijze waarop aan de totstandkoming van het Christen Democratisch Appel (CDA) wordt gesleuteld heeft nog al wat pessimisme in christelijke kring doen ontstaan. De recente problemen over de vraag of CDA-leden in verte genwoordigende lichamen (zoals het parlement) 'evangelisch aanspreek baar' moeten zijn hebben daar in niet geringe mate toe bijgedragen. De Koning: "Het verschil van mening is er één van 'beperkte omvang. De AR vindt dat CDA-vertegenwoordi- gers persoonlijk moeten instemmen met de grondbeginselen van de par tij. Aantjes heeft dat heel duidelijk naar voren gebracht en je kimt mer ken dat dat is aangeslagen. Hij heeft met zijn principiële uitgangspunt veel instemming en waardering ge oogst. Tegenover de opvatting van Aantjes staat de mening van de CHU en de KVP dat de partij niets te maken heeft met de persoonlijke overtuiging waarvan iemand uitgaat. Gelukkig is besloten dat dit princi piële verschil van opvatting de vor ming van één lijst niet in de weg hoeft te staan". Grote winst De Koning noemt het een grote winst dat de discussie op het ogen blik meer gericht raakt op de ver schillen die er in politieke opstelling tussen de drie partijen bestaan. Het AR-tweede kamerlid: "Regerings partij zijn of oppositie-partij zijn werkt polariserend. Dat verklaart al voor een groot gedeelte de moeilijke verhouding tussen oppositie-part ij CHU ener zijds en regerings-partijen ARP en KVP anderzijds. Het totstandbren- gen van het CDA in deze tijd bete kent eigenlijk het overwinnen van de zwaartekracht want allerlei krachten rukken ons uiteen. Als het lukt is dit een nog niet vertoonde prestatie in de Nederlandse politie ke geschiedenis". Overigens taxeert De Koning de kansen van het CDA optimistisch. Hij zegt: "In het kamp van de christelijke partijen ziet iedereen de noodzaak van een hechtere or ganisatorische eenheid in en op de lange termijn zal dat ook best wel lukken. Maar de moeilijkheid is dat er op korte termijn een aantal be langrijke beslissingen moeten wor den genomen. Daarbij gaat het om drie punten. Ten eerste: slagen we er mee z'n drieën in om de christen democratische politiek geloofwaar dig te maken. Ten tweede: slagen we er in om een gemeenschappe lijk verkiezingsprogramma vast te stellen en ten derde: slagen we er in om het CDA voldoende samen hang te geven. Lukt dat laatste niet dan zal bij spanningen, die bijvoor beeld bij elke kabinets-formatie op treden, de zaak onherroepelijk weer uiteenvallen". In kringen van de linkse rege ringspartijen (PvdA, PPR en D'66) houdt men er rekening mee dat de totstandkoming van het CDA tevens het einde zal betekenen van de re geringssamenwerking tussen de pro gressieven en de confessionelen. Ve le progressieven zien niet in hoe vruchtbaar samengewerkt kan wor den met CHU-politici die het huidi ge kabinet-Den Uyl in alle toon aarden bestrijden. Bovendien ver denkt men in progressieve kring, vele vooraanstaande confessionele politici ervan de liberale club van Wiegel te prefereren boven de so cialistische partij van Den Uyl. Accenten De Koning zegt geen principiële voorkeur voor WD of PvdA te heb ben. "Je moet nooit samenwerking met een constructieve partij uitslui ten", vindt hij. Op het ogenblik gaat zijn voorkeur wel uit naar voortzet ting van de huidige coalitie. De Ko ning: "Ik vind dat er wel heel zwaar wegende argumenten moeten zijn om van partner te wisselen. Die argumenten zie ik op het ogenblik niet. Deze regering trekt eigenlijk in grote lijnen het 'beleid van de vorige regering door al worden de accenten wel anders gelegd. Er is ook een praktische reden waarom ik wisseling van partner niet verstandig vind. Met de PvdA zijn de kansen op een meerder heidsregering groter dan met de VVD. En aan een regering die op een meerderheid in het parlement steunt hecht ik grote waarde, trou- De Koning, voorkeur voor voortzetting van de huidige coalitie. wens, zo denkt men er in het alge meen binnen de AR over. Een sterke regering is in het be lang van het land. Ik heb me er dan ook over verbaasd dat er in de periode van de laatste kabinetsfor matie sommige mensen zo gemak kelijk zeiden: "Laat de linkse par tyen het maar opknappen. Laat ze maar een minderheidskabinet vor men. Dan zullen we wel eens zien wat ze er van maken'. Dan was er naar mijn mening een chaotische situatie ontstaan, misschien welver- gelijkbaar met de Franse toestan den vóór De Gaulle toen de kabinet ten elkaar daar in hoog tem'po op volgden. Want wat zou zo'n minder heidsregering kunnen doen? Voorde AR zou een positieve houding te genover zo'n kabinet niet zijn uit te leggen aan de achteban en een ne gatieve houding zou niet in 't lands belang zijn. Een minderheidskabinet wilden we dus niet en de samenwerking met de VVD en PS'70 was niet meer te herstellen. Dat was tijdens de for matie-besprekingen wel duidelijk ge worden. Daarom hebben we toege stemd in een coalitie met de Linkse partijen. Trouwens, de AR is geen oppositie-partij. Aantjes heeft het al eens gezegd: "Wij zijn geen gouver nementele partij, wij zijn bereid om regeringsverantwoordelijkheid te dra gen." Uiteraard binnen de begrenzing van de hoofdpunten van ons beleid. Maar het is nog altijd zo dat je Je eigen opvattingen het beste kunt ver wezenlijken als regeringspartij. En de invloed van de confessionel mi nisters in dit kabinet is toch onmis kenbaar. Daarom hebben we bij de AR ook al aanzienlijke vorderin gen gemaakt by het uitleggen aan onze kiezers dat het terecht is dat we aan dit kabinet zijn gaan meedoen. Aanvankelijk bestond er binnen onze partij veel weerzin tegen deze rege ringssamenwerking. Niet in het minst omdat Biesheuvel, die een grote naam had in de AR, het in deze coalitie niet zag zitten en opstapte. Een vertrek dat door sommigen Aantjes is verweten. Onterecht. Ik heb de hele ontwikkeling van dicht bij meegemaakt. Niemand heeft Bies heuvel er destijds uitgeduwd. Bies heuvel is gewoon zelf vertrokken omdat hij het in dit kabinet niet zag zitten Overigens een kabinet dat qua beleid in grote lijnen echt niet zoveel afwijkt van voorgaande kabinetten" Bevestiging Een bevestiging van die laatste stelling vindt De Koning onder meer in het landbouw-beleid, een terrein dat hij binnen de Tweede Kamer-fractie van de AR tot zijn specialisme mag rekenen De Koning: De afgelopen 25 Jaar is het land bouw-beleid nauwelijks gewijzigd. Het was voornamelijk gericht op aanpassing van de landbouw aan de moderne samenleving door opvoering van de productiviteit en de toepas sing van nieuwe werkmethoden. De mechanisatie kon en mocht niet worden tegengehouden De landbouw kan nou eenmaal geen "eiland" in deze maatschappij zijn. De mechanisatie heeft wel tot gevolg gehad dat veel arbeidskrachten moes ten afvloeien en dat proces gaat nog steeds door. Die afvloeiing vereist een sociale begeleiding en dat is de laatste tien Jaar van de grond ge komen. Dat is een goed punt. Een punt dat ook onder dit kabinet ruim aandacht krijgt. Ook daarom kan ik in grote lijnen met het huidige be leid van minister Van der Stee in stemmen". Het is duidelijk, voor De Koning (en wellicht voqr de AR) hoeft het kabi net-Den Uyl na de verkiezingen van *77 ntet te verdwijnen. Maar de AR is natuurlijk het CDA niet. De CHU imaakt straks ook deel van het CDA uit. Een CHU die onlangs nog scham per en bitter opmerkte dat de AR dit kabinet niet slechts gedoogt maar aan de borst drukt. De spanningen in het confessionele kamp zullen in "77 hoog oplopen. Het is de vraag of het CDA die spannin gen zal overleven. Tenminste, als het CDA tot stand komt. De Ko ning: "Het CDA moet er komen. Als dat mislukt betekent het een ramp voor de christelijke politiek in Neder land". De zesde dag varen we ook langs Phantom Ranch, een plek waar je 's nachts kunt slapen als Je via een lange afdaling van de twee kilo meter hoger gelegen rand naar be neden bent gekomen. De volgende morgen kun je dan weer naar boven wandelen, waarvoor je wel minstens tien uur uit moet trekken. Een bij zondere plek voor Yvonne en mij om dat wij dat in 1972 al eens gedaan hadden en het toen met zeer veel moeite haalden, waarop Yvon ne plechtig beloofde dat nooit meer te zullen doen. Het ziet er nu, mede door de ondraaglijke hitte, nog niet erg vriendelijk uit en we zijn maar wat blij dat in plaats van twaalf uren klimwerk we nu via twaalf dagen waterwerk de Canyon zouden verla ten. inmiddels zijn de eerste gevaarlij ke dieren te voorschijn gekomen: op een "hike" met Tony komen we de gevaarlijke ratelslang tegen (plm 1.30 meter) en drie ochtenden achter elkaar worden er mensen wak ker met een schorpioen in hun naas te omgeving. Dodelijke schorpioenen wel te verstaan. Een Amerikaan en een Duitser hebben ieder een exem plaar gevangen, een van één centi meter en één van bijna tien centi meter. Tot onze niet geringe schrik blijkt die kleine van één centimeter zeker zo gevaarlijk als de wat grote re. Vanaf dat ogenblik worden onze schoenen voordat we ze aantrekken, degelijk gecontroleerd op zulke on genode gasten. En sommige mensen worden echt bang. Wij vertrouwen maar op de woorden van de boots lui die zeiden dat ze nooit een slaap zak ingingen. Maar het opstaan ge schiedt voortaan toch met een zeke re zorgvuldigheid. Die zorgvuldig heid is ook een eerste vereiste bij de diverse beklimmingen die onder- - deel zijn van het programma. En wil je echt met volle teugen genieten van al de wonderbaarlijkheden van de Canyon dan moet er nogal wat geklommen worden. Kristalhelder Zo is Elmes Chasm een prachtige groene oase in de steenwoestenij die de Canyon nu eenmaal is. Kristalhel der water baant zich daar via met mossen en varens overdekte rot sen een baan naar de zanderig brui ne Colorado. De verbazing over zo veel schoons neemt toe met de hoog te die overwonnen moet worden. En na een laatste klauterpartij zijn we dan bij ons eindpunt: bij zoveel na tuurlijke schoonheid past slechts een stilzwijgen, uitsluitend doorbroken, door het geklik van de fototoestel len. Op de rug gelegen heb Je het mooiste uitzicht: naar boven kij kend zie je de holle wand, waar het water als een dunne film langs naar beneden komt. De zon zorgt voor prachtige lichteffecten in het snel- stromende water. Aan de randen drupt het water door hardgroene mossen, die weer ge flankeerd worden door prachtige va- rens. Kortom, naar menselijke maatstaven een getrouwe imitatie van het paradijs. Dat de afdaling uit het paradijs niet zo eenvoudig is, blijkt één van de reisgenoten al snel die. eenmaal aan haar eigen vinding rijkheid overgelaten, geen kans meer ziet om beneden te ko men en enkele uren moet wachten tot een bootsman eindelijk uit zijn diepe slaap ontwaakt en haar de no dige hulp kan verschaften Het weer heeft ons tot nog toe ze ker niet tegengezeten. Het is, afge zien van twee dagen van tegen de 50 graden celsius, niet al te heet (plm 40 graden), en droog. De negende dag dreigt daar verandering in te ko nen: zwarte onweerswolken pakken zich 'boven de Canyon samen, terwijl er een zeer hete en harde wind op steekt. Vooral tegen de avond zorgt deze combinatie voor een merk waardig en indrukwekkend schouw spel. Maar de regen, die op een ge geven moment bij bakken uit de he mel valt, verdampt voor het de ri vier bereik c, zodat het boven ons re gent, maar we toch droog blijven. Dat lukt een paar dagen minder goed als er 's nachts een onweer van grote klasse losbreekt, en de wind zich daarby snel aanpast. De meestens zijn zo doorweekt dat ze 's ochtends hun slaapzak maar in de rivier uitspoelen, terwijl anderen meer het idee hebben een warm bad genomen ie hebben, dan in een slaapzak gelegen te hebben. De tiende dag is de enige dag dat er niet geroeid wordt. Afwijkend De elfde dag is in vele opzichten nogal afwijkend. In de eerste plaats de zeer bijzondere Matkatamiba Ca nyon. Aanvankelijk een zeer nauwe canyon, die plotseling uitwaaiert in een vrijwel cirkelvormige grote ruim te. In het midden allerlei bizarre rots formaties met wat groen, daar omheen stroomt een riviertje en daarbuiten is in de rotsen een galerij gevormd. Daar is het goed toeren, want het begint nu eindelijk wat te regenen. Een zeer bijzondere plek die nu ook eens te bereiken is zonder al te veel klimwerk. Want heel wat mensen hebben al geklaagd over de te zware wandelingen en be klimmingen zodat deze canyon als een verademing komt. Het kamp die avond is knap waardeloos: als sardientjes in blik moeten we alle maal vlak naast elkaar slapen. De Canyon is hier zo onherbergzaam dat dit echt de enige mogelijkheid is om te slapen. De bootslui gaan hier eerst in ver gadering bijeen om de klachten over het vele klauterwerk te bepraten: ■Want de volgende dag staat de zwaarste tocht op het programma: Havasu. Besloten wordt om een dub belprogramma op te stellen: voor de fanatici die extra vroeg op moe ten, de toch naar Havasu, en de rest zal het die dag rustig aan doen. Het resultaat is dat de drie Duit sers en wij de fanatici blijken te zijn, terwijl alle Amerikanen een dagje vrijaf nemen. Zeer vrqpg in de morgen vertrekken we met twee bootjes richting Havasu, zo'n 250 kilometer van het begin. Het lijkt aanvankelijk een onbeduidend Ca- nyontje, want we houden het eerste stuk met onze bootjes nauwelijks in. Als het te smal wordt springen we overboord in het prachtig heldere, blauwgroene water. We nemen een lang touw mee waarmee de bootjes zo goed en zo kwaad als dat gaat wor den vastgelegd. Na zo'n tien minuten flink doorlopen wordt de Canyon prachtig groen: het hele dal is be dekt met wijnranken, en de eerste zu re druiven worden al snel gevonden. Maar daar komen we niet voor. Het doel is Beaver Falls, een ongelofelijk mooi complex van watervallen en valletjes. Zo fraai dat we steeds maar weer de indruk krijgen dat dit allemaal is aangelegd; vooral omdat het water over een soort "muur tjes" heen moet. Deze "muurtjes" worden steeds hoger omdat er een mineraal in het water zit die zich af zet op dat "muurtje". Richels Hetgeen ook tot gevolg heeft dat aan de ene kant van het muurtje het water erg diep is, en aan de andere kant het water naar beneden valt. Die muurtjes zijn zo'n tien centime ter breed, en dat is niet te veel, wat al snel blijkt als we over die richels heen van de ene kant naar de ande re kant moeten. Gelukkig zijn er af en toe overhangende boomstammen waar je Je aan vast kan grijpen, terwijl Je op andere plekken de ri chels kan omzeilen door tot borst hoogte door het water te lopen. Of eigenlijk meer schuifelen, want de bodem is bezaaid met rotsblokken, zodat voorzichtigheid ook hier weer geboden is. Na een korte, maar lastige laatste klim en afdaling zijn we dan bij ons einddoel voor die dag: Beaver Falls. Ik heb al eerder dingen "paradijse lijk" genoemd zodat ik dat nu maar niet zal doen. Maar voor mij per soonlijk is dit de mooiste plek van de hele Canyon. De combinatie van zeer hoge steile rotswanden, het dich te groen in het dal, het prentbrief kaartachtige blauwgroene water, het sneeuwwitte schuim van het neer stortende water, het lijkt te mooi om waar te zijn. Elmes Chasm, een -prachtig groene oase met wel wat klimwerk vooraf om het te bereiken. CHERNY-piano-s* WAARDE 3600.- IRMBACH-piano'S WAARDE 5100.- TCHAIKA-piano's* i WAARDE 6500.-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11