VS en Israël treden niet uit de VN BRANDT HEKELT JONGE SOCIALISTEN Juan Carlos wil aantal gevangenen vrijlaten Biologen: Stop één jaar haringvangst ONDANKS ZIONISME-RESOLUTIE Mislukte aanslag op president Neto van Angola WEER DODEN IN ULSTER Ruimte op maat in Leiden. WOENSDAG 12 NOVEMBER BUITENLAND LONDEN (SP) Wetenschapsmensen hebben op een gisteren in Londen begonnen conferentie van de Noordoost-Atlanti sche Visserij conferentie de aanbeveling gedaan, de haring vangst voor volgend jaar geheel te verbieden. De Noordzee bevat nu nog slechts een tiende van de hoeveelheid haring, die er tien jaar geleden was. Als er geen beperkingen worden opgelegd, met name aan de vangst door fabrieksschepen, zal de haring in de Noordzee binnenkort zijn uitgeroeid, aldus waarschuwen de biologen. De achtdaagse conferentie in Londen zal het voorstel van deze deskundigen waarschijnlijk verwerpen, maar wel een scherpere quotering voor haring adviseren. In mei werd voor de Noordzee en het Skagerrak een quotum vastgesteld van 254.000 ton, gelden van 1 juli 1975 tot en met 31 december 1976. Daarvan is aan Nederland 22.000 ton toe gewezen. Door Ewout Jansen Willy Brandt MANNHEIM (SP) Het gisteren begonnen SPD-congres vormt een duidelijke weerspiegeling van het identiteitsprobleem waarmee de Westduitse Sociaal-Democratische Partij na de slijtageslag van zes jaar regeringsverantwoordelijkheid wors telt. Enerzijds werpt zij zich graag op als een hervormingsgezinde arbeiders partij. Maar anderzijds is zij door haar verstandshuwelijk met de klei ne liberale partij genoopt tot 'n koers die een deel van haar achterban met duidelijk onbehagen vervult. In een rede van meer dan twee uur heeft partijvoorzitter Willy Brandt gisteren op vaak hartstochtelijke toon getracht deze tegenstrijdige factoren zo goed als het gaat te verzoenen en opgeroepen tot eensge zinde steun aan de Sociaal-Demo cratische bondskanselier Helmut Schmidt. Aangezien een duidelijke afbakening naar de zijde van de liberalen praktisch moeilijk is.maakte Brandt met des te meer nadruk de Christen- Democratische oppositie tot mikpunt van zijn kritiek. De CDU komt steeds meer in gevaarlijk „Duits-na tionaal" vaarwater, heeft in haar huidige toestand geen alternatieven te bieden en is daarom niet in staat te regeren. Krachtig applaus oogstte Brandt met zijn uitroep dat de CDU een veiligheidsrisico voor het land geworden is. zowel in de buiten'and- se als in de binnenlandse politiek, zowel economisch als sociaal. Maar zonder hen met name te noemen nam de partijvoorzitter ook de groep van de jong-socialistpn op de korrel, die hu soms extreme maatschappij voorstellingen in een Jargon verpakken, dat in wezen een vorm van onbeholpenheid ls. zoals Brandt niet ten onrechte opmerkte. Maar wel dreigt door deze geheimtaal de partij te vervreemden van zijn grondslag, het gematigde arbeiders - en zich te verwijderen van zijn gronslag, het gematigde Kodesbergerprogramma, dat sinds 1959 het richtsnoer voor West-Duits- lands sociaal-democratie is. Deze eerste dag van het congres was, zoals te verwachten, erop gericht de SPD in een tijd van economische teruggang en onzeker heid, voor te stellen als een eenheid, bij gebreke van een volstrekte meerderheid genoodzaakt en ook zeer wel in staat om na de parlementsverkiezingen van 1976 het land tezamen met de liberalen te besturen. Dat betekent dan wel dat een aantal dierbare wensen van de Sociaal-Democraten, zoals die van het gelijkverdeelde medebeslissings recht van de arbeiders in grote on dernemingen op de lange baan ge- schov enmoet worden. Op de eerste congresdag waren geluiden van ontstemming over de relatief grote invloed van liberalen al duidelijk hoorbaar. De komende dagen, nadat ook bondskanselier Schmidt gesproken heeft, zullen duidelijk maken dat het door Brandt bezworen beeld van eenheid door vele van de 236 afgevaardigden slechts met moeite, zo niet met tegenzin, wordt aanvaard. NEW YORK/WASHINGTON (UPI/Reuter/AFP/SP) - President Ford betreurt de door de algemene vergadering der VN aangenomen resolutie over het zionisme, maar denkt niet aan terugtrekking van de VS uit de VN, zo heeft William Greener, plaatsvervangend perschef van het Witte Huis, gisteren in Washington meegedeeld. ,,Wij overwegen geen terugtrekking", zo zei Greener op een persconferentie. Israël Israëlische regeringsfunctionaris sen hebben verklaard dat ook Is raël zich niet zal terugtrekken uit de VN of een vain hun bureaus of organisaties. Israël zal evenmin zijn ambassadeurs terugroepen uit de landen die vóór de resolutie ge stemd hebben. "Als wij ons zouden terugtrekken uit de VN of hun bu reaus, zouden wij in de kaart spe len van de Arabieren en hen helpen Israël te isoleren wat zij graag zou den willen", zo gaven deze functio narissen in Jeruzalem te kennen. Een van hen noemde de resolutie een "dekmantel voor het antisemi tisme". De algemene vergadering van de VN heeft de nagedachtenis van de slachtoffers van het nazisme bezoedeld en de vrijheidsstrijders die hun leven gaven in de strijd te gen de nazi's beledigd, zo voegde hij hieraan toe. De voorzitter van de algemene vergadering van de VN, de Luxem burgse premier Gaston Thorn, heeft gisteren een veroordeling uitgespro ken over de resolutie, waarin het zionisme gelijk wordt gesteld met racisme en rassendiscriminatie. In een schriftelijke verklaring gaf Thorn als zijn mening, dat het streven naar toenadering en ver zoening binnen de volkerenorgani satie op dwaze en nodeloze wijze in gevaar is gebracht door extremisten die niet weten wanneer zij te ver gaan. Volgens Thorn zullen de "kwalijke gevolgen" van de resolu tie maar al te spoedig aan het licht komen. Volgens waarnemers is het nog niet voorgekomen dat de voorzitter Juwelenroof MUNCHEN (DPA) Drie ge maskerde mannen hebben giste-. ren in een villawijk van München ju welen geroofd van de familie Krupp, die vóór de omzetting van de fir ma in een stichting een van de groot ste industriële dynastieën van Duits land was. Volgens de politie wordt de waarde van het geroofde geschat op ongeveer twee miljoen mark. De daders zijn nog voortvluchtig. semblee. Zij voorspelden dat Thorn zal worden aangevallen door enke le Arabische afgevaardigden. Tweede Kamer Vrijwel eenstemmig keurt de Tweede Kamer de uitspraak af van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, dat het zionisme moet worden beschouwd als een vorm van racisme en rassendiscri minatie. Alleen de fracties van CPN en PSP hebben niet een motie on dertekend, die het Tweede-Kamer lid H. J. de Koster (WD) gisteren heeft ingediend tijdens het debat over de begroting van buitenlandse zaken. De Nederlandse vertegenwoordiger bij de VN heeft tegen de uitspraak over het zionisme gestemd. In al- alerlei toonaarden en bewoordingen hebben vertegenwoordigers van ver- mcschillende politieke groeperinge in de Tweede Kamer deze tegenstem onderstreept. LISSABON/MOSKOU (AP/DPA/ Reuter) Een gewapende man heeft gisteren in de Angolese hoofdstad Loeanda het vuur ge opend op een auto waarin hij dacht dat de MPLA-president van Angola, Agostinho Neto, zat, zo heeft het Portugese persbureau ANOP uit de Angolese hoofdstad bekendgemaakt. Op het ogenblik van de aan slag werd Neto echter tot presi dent van de nieuwe "volksrepu bliek Angola" beëdigd. De pleger van de aanslag had zich met zijn vuurwapen met geluiddemper geïnstalleerd in een huis dat grenst aan hotel Tivoli, waar Neto verblijf heeft gehou den. Het vuur van de man werd door soldaten van de MPLA beant woord. Hij werd in een arm ge troffen en aangehouden. De Sowjet-Unie is gisteren over gegaan tot erkenning van de volks republiek Angola en wil diploma tieke betrekkingen met het land aangaan. Dit is door het offici- ciële Russische persbureau Tass meegedeeld. Terwijl Moskou gisteren tot er kenning van Angola overging ver brak het de diplomatieke betrek kingen met een ander Afrikaans land, Oeganda. De Russische re gering heeft laten weten dat de Oegandese president Idi Amin de Sowjet-Unie en haar ambassa deur zo ernstig heeft beledigd, dat er geen reden meer is tot het in stand houden van de di plomatieke banden. Eerder op de dag had Tass in een artikel gemeld dat andere landen het bewind van de volks beweging voor de bevrijding var Angola (MPLA) tegenwerken om een neo-koloniaal regime in hc and te kunnen installeren. H.i persbureau beschuldigde o—e. meer de Verenigde Staten, Cnina, de Navo-landen en Zaïre van be moeienis met Angola. De volksbeweging voor de bevrij ding van Angola (MPLA) heeft gisteren geprobeerd de vanuit het noorden en zuiden oprukkende troepen van het nationaal front (Unita) tot staan te brengen. Volgens de berichten wordt ten noorden, oosten en zuiden van de Angolese hoofdstad Loeanda ge vochten. De door Zaïre gesteun, de FNLA-troepen in de stad van uit het noorden naderen bevin den zich op 20 kilometer afstand van Loeanda. Een gezamenlijke FNLA- en Unita-kolonne nadert de hoofdstad vanuit het zuiden. Het FNLA heeft de watervoor ziening naar Loeanda stopgezet door de pijpleiding 20 kilometer buiten de stad tijdens een bom bardement te vernietigen. Palestina-comité BRINK Luchtverwarming L«uii.i...ii" - uw Installateur: H LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 i verklaring over de resolu- de Verenigde Naties, waar- gelijkgesteld wordt met zegt het Palestina-comité gisteravond, dat in vrijwel alle reac ties op de resolutie voorbijgegaan is aan de inhoudelijke argumenten voor de resolutie. Volgens het Pa lestina-comité is er zowel in de fundamentele wetten van de staat Israël als in de dagelijkse praktijk sprake van systematische discrimi natie van niet-joden. Arabieren in Israël hebben hiervan veelvuldig melding, gemaakt, maar internatio naal werd deze zaak doodgezwegen, zo meent het Palestina-comité. "Wij verheugen ons o deze muur van breekt. Wij eisen se regering dat argumenten, die pleiten, publiekelijk weglegt' het Palestina-comité. r de resolutie, die stilzwijgen door- an de Nederland- de inhoudelijke de resolutie aldus MADRID (AP) Prins Juan Car los de Bourbon is van plan om als een van zijn eerste daden als koning van Spanje rui mlOOO politieke ge vangenen vrij te laten, zo is giste ren uit welingelichte bron vernomen. Dezelfde bron meldde dat de prins die op het overlijden van generaal Franco moet wachten voordat hij de macht definitief kan overnemen, ook zijn steun zal geven aan consti tutionele hervormingen die de vor ming van een democratische rege ring mogelijk maken. De vrijlating van politieke gevan genen en het hervormen van de grondwet zal waarschijnlijk op be zwaar stuiten bij rechts Spanje. De 37-jarige prins veronderstelt echter dat de invloed van de traditionele Franco-aanhangers in belangrijke mate zal worden beperkt wanneer Franco eenmaal is overleden. Juan Carlos weet ook dat hij op krachtige oppositie van links zal stuiten wanneer hij geen amnestie verleent en een aantal wetten uit het tijdperk Franco wijzigt. "Juan Carlos zal bij de beëdiging trouw zweren aan deze wetten. Dat moet hij krachtens de wet", aldus een welingelichte bron. "Maar hij zal een programma om deze wetten te veranderen steunen". De militaire bevelhebber van het district Barcelona heeft besloten dat een katholieke priester, die zondag werd gearresteerd op verdenking van het onderdak bieden aan Baskische guerrillastrijders, moet worden ver volgd. De priester, pater Juan Soler Soler uit het aartsbisdom Barcelona, wordt ervan verdacht in zijn kerk zes Baskische topleiders te hebben verborgen. Een van deze Basken werd 27 september in Barcelona ge- executeerd na door een tribunaal schuldig te zijn bevonden aan terreur. Aartsbisschop Narcisco Jubany van Barcelona heeft geweigerd toestem ming voor een proces tegen pater Soler te geven omdat hiermee het concordaat, waarin de betrekkingen tussen Spanje en het Vaticaan zijn geregeld, zou worden geschonden. De militaire bevelhebber van Bar celona heeft dit argument verwor pen omdat de bisschop naar zijn smaak niet voldoende argumenten heeft aangevoerd om de priester niet te berechten. Pater Juan Soler Soler werd opge pakt tijdens een golf van arrestaties waarbij 't weekeinde in Bilbao Pam plona. Malaga en Madrid 68 tegen standers van het regime van Franco werden gearresteerd. ROME (DPA) Jackie Onas- sis- Kennedy, weduwe van de Amerikaanse president Kennedy en de Griekse reder Onassis, gaat een rol spelen in de film 'Een schaduw in de schaduw" van de Italiaanse regisseur Pier Carpi. Carpi, die dit gisteren bekend maakte, vertelde dat Jackie de rol gaat spelen van "een mo derne heks die zich, na een gru welijke ervaring bekeert tot het christendom". Volgens de regisseur heeft al leen het religieuze karakter van de rol Jackie Kennedy, die be- leidend rooms-katholiek is, kun nen verleiden om voor de ca mera's te komen. Carpi zegt dat ze pro deo werkt en beslist geen carrière als ac trice nastreeft. De opnamen van de film be ginnen over een maand in Pa rijs. BELFAST (UPI) Bij afzonderlij ke aanvallen zijn gisteren in Belfast 4 mannen doodgeschoten. Het aan tal slachtoffers van de strijd die sinds drie weken gaande is tussen rivaliserende groepen van het Ierse republikeinse leger (IRA), is hiermee tot negen gestegen. Eerst werden twee jonge leden van de officiële vleugel van het IRA op straat doodgeschoten. Daar op drongen twee mannen binnen bij een 28-jarige aanhanger van de pi ovisionfele vleugel van het IRA, die werd doodgeschoten terwijl hij met zijn gezin naar de televisie zat te kijken. Later werd opnieuw een lid van de 'Republican Clubs', een organisatie van de officiële IRA, de 25-jarige bokskampioen John Brown, in zijn huis doodgeschoten. Op grond van haar ligging heeft Leiden als vestigingsplaats een grote aantrekkingskracht voor handels-, industrie- en dienstverlenende be drijven. In '1de Waard" inleiden bouwen wij door aan een komplex bedrijfsgebouwen. Een aantal van deze gebouwen is reeds gerealiseerd envoorhet grootste gedeelte verhuurd. Het nog niet verhuurde gedeelte is direkt te betrekken. De te verhuren eenheden hebben een oppervlak van 630 m2, meerdere eenheden kunnen desgewenst tot grotere ruimten worden samengevoegd. Voor wat betreft de indeling: deze wordt, zoals bij vrijwel al onze projekten, in overleg met de huurder ontworpen. Bij de ricluing Den Uaftg/Rotlertlai gebouwen is parkeergelegenheid in ruime mate aanwezig. Geïnteresseerden, die een afspraak willen maken en /of nader gedokumen- teerd wensen te worden, verzoeken wij kontakt op te nemen met de heer H.Knottenbelt.Bredero Vast Goed nv, Nieuwe Gracht 6, Antwoordnr. 45, Utrecht, telefoon (030) 335633, telex 47053, of met het Makelaars kantoor Drs. C. van Zadelhof f bv, Jacob de Graefflaan 2, Den Haag, telefoon (070) 46 89 58. Bredero Vast Goed richting Amstcrdam/Schipliol

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9