Vredeling: marinestaf ging over de schreef Eis voor moordlevenslang Raad van bestuur AKZO boos op Den Kamer kleine wil meer woningen 'HOUD VERTREK JAVANEN TEGEN' Defensie riep 1500 militairen teveel op U| -<sr uw toko voor Maarsmansteeg 23-^5 K rijsttafelgerechten 5 De'pakkende' i pakken van Proveste. Proveste Mode IwOENSDAG 12 NOVEMBER binnenland PAGINA ARNHEM (ANP) „Met toespraak leden heeft bedrijfsleven i derlandse volk i bewezen. Juist zaterdag jongst- het Nederlandse dus ook het Ne- n slechte dienst deze tijd moet het bedrijfsleven zo goed moge lijk kunnen functioneren. U be reikt het tegendeel. U bederft het klimaat". Dit schrijft de raad van bestuur van het AKZO-con- cern in een open brief aan pre mier Den Uyl. In de vandaag gepubliceerde open brief, die ook ter kennis wordt gebracht van de 30.000 werknemers van AKZO in Ne derland, reageert de raad van bestuur op de uitspraken die premier Den Uyl zaterdag 8 no vember heeft gedaan op het con gres van het NVV-Jongerencon- tact in Beekbergen. De eerste minister zei hier onder andere dat het internationaal werkzame AKZO-concern met de interna tionale vakbeweging moest on derhandelen. Het AKZO-concern stelt niet te kunnen aannemen dat de heer Den Uyl in zijn functie nister-president heeft gesproken. „Daarvoor was uw toespraak te eenzijdig en te geëmotioneerd. Wij geloven veel meer, dat u hebt gesproken als de individuele bur ger Joop den Uyl, lid van de PvdA. Het is daarom, dat wij u in die hoedanigheid deze open brief schryven". De raad van bestuur van het concern heeft enige vragen over de opmerking van de minister president dat de internationale vakbeweging het recht heeft op controle op de internationale gang van zaken by de multina tionale concerns als AKZO en dat dit doorgedrukt en doorge zet moet worden. „wy kennen geen representa tieve internationale bond van vakverenigingen", aldus de open brief, „en zien dan ook niet, vanwaar een controle of een ver antwoordelijkheid zou moeten komen, anders dan vanuit de be staande structuur van de onder neming". „Omdat er geen internationale controle is op de vakbonden zou er een geheimzinnige macht van willekeur kunnen ontstaan en macht en willekeur zijn nu juist zaken die u te vuur en te zwaard bestrydt. Bovendien \egt de huidige maat schappij de verantwoordelijkheid, binnen de door de wetten gestel de grenzen, in de handen van de ondernemers. In verband met de internationale gang van zaken hebben sommige vakbonden her haaldelijk verklaard geen verant woording te willen nemen". „Een medeverantwoordelijkheid van de kant van de vakbonden betekent derhalve een wezenlijke verandering van onze maat schappelijke orde. Het is natuur lijk uw goed recht te streven naar een verandering van onze maat schappelijke orde, maar als u de woorden „doordrukken" en „door zetten" gebruikt, dan maakt dat de indruk van het gebruik willen maken van minder democratische middelen". Volgens de open brief heeft de raad van bestuur van AKZO een diep wantrouwen ten aanzien van de doelstellingen van de heer Den Uyl, en de wijze waarop deze die doelstellingen denkt te realise ren. „Wy van de industrie, zyn in bepaalde opzichten eenvoudige lieden, die zich niet of nauwe lijks misschien veel te weinig bezig houden met de politiek. Wij concentreren onze aandacht op het maken van produkten, op de afzet daarvan, op de winst, op de werkgelegenheid en dus ook op het maatschappelijk functio neren van de onderneming". „Het kan zijn dat wij door onze beperkte instelling, uw bedoeling niet goed hebben begrepen. Maar weest u ervan verzekerd, meneer Den Uyl, dat wij niet de enigen zijn, die het zo hebben opgevat. Mocht dat wel zo zijn, dan zou het goed zijn, doelingen op 2 termijn werkelijke be kort mogelijke ieder duidelijk te maken, teneinde een „breek punt 1975" te voorkomen", aldus raad van bestuur van AKZO. ADVERTENTIE KRO-jubileum-aktie GEEF EENS EEN BLOEMETJE WEG De Jarige KRO - wij worden vijftig - gaat een unieke aktle voeren. Een aktle gericht op uzelf en op uw eigen omgeving. De KRO vraagt aan ledereen om eind november Iets te betekenen voor een ander. Met behulp van bloemen. Geef antwoord op de vraag: In welk Jaar werd de KRO opgericht? en maak een tweede regel bij: Maak een menselijk gebaar "geef eens een bloemetje «seg Uw briefkaart wordt door een deskundige Jury bekeken. Op 22 november tijdens de slotmanifestatie op de televisie, maaki u met uw vriend, kennis of relatie kans op een kleuren-tv of een andere plezierige verrassing. Alleen maar ter aanmoediging! op 20, 21 of 22 november Aan een vergeten kennis, een verloren vriend of aan Iemand die daarop mag rekenen. En als u meedoet, stuur de KRO dan vóór 19 november een briefkaart (postbus 2575 Hilversum) met uw eigen naam, adres en telefoon en die van degenen die uw bloemen (of plant) zal krijgen. ledereen kan meedoenl Uw bloemenman weet er ook vanl Hij heeft een speciaal kaartje. ADVERTENTIE AAËËMUEËr uw tokovoor rijsttafelgerechten Maarsmansteeg 23-25 Leiden PARAMARIBO (ANP) De Su- ten verlaten. ■inaamse regering moet het vertrek Derby geeft toe, dat de Surïnaam- duizenden Javanen uit Suriname se overheid momenteel weinig kan naar Nederland op humanitai re gronden tegenhouden. Het Staten lid Fred Derby, waarnemend voor zitter van de regeringsfractie NPK, heeft dit gisteren gesteld in vra gen aan de regering Arron tijdens een besloten (huishoudelijke) Staten vergadering. De heer Derby vindt dat de Suri- 'il doen aan het vertrek 1 Javanen, maar volgens hem is de si tuatie zo ernstig, flat "de overheid de plicht heeft het Javaanse bevoli- kingsdeel in Suriname tegen zichzelf en onverantwoordelijke Statenleden te beschermen". De Surinaamse regering zou het vertrek van de Javanen kunnen te- naamse overheid niet langer met le- genhouden door hen bijvoorbeeld de ogen kan toezien hoe een aantal onverantwoordelijke Statenleden Dasiman en Somohardjo zoveel leed berokkenen a: hen "op sandalen - deltje op de geen paspoorten te geven. Aldus Der by, die in zijn werk als Statenlid en vakbondsman veel met Javanen te de Javanen door maken heeft. met een bun- in Suriname wordt binnenkort een Nederland te laten stap- tuig pen. Zoals bekend vertrok het Statenlid Dasiman ruim een week geleden met 400 Javanen naar Nederland. So mohardjo is momenteel in Neder land om met de autoriteiten daar te spreken over de opvang eens 6000 Javanen, die voo hankelijkheid het land zouden het vlieg- fonds gesticht, dat tijdelijke opvang centra voor remiganten uit Neder land zal financieren. Dit fonds komt volgens een mededeling van Surna mes regerings-pubüciteitsdienst ten laste van de Nederlandse regering. Het 'hervestigingsfonds' heeft tevens tot doel de naar hun land te- van nog ruggekeerde Surinamers te begelei de onaf- den gedurende de eerste jaren van hun verblijf in Suriname. Er kan bij minister Van der Stoel en zijn staatssecreta rissen Kooymans (links) en Brinkhorst wel een lach af tijdens de behandeling van de begroting van Buiten landse Zaken in de Tweede Kamer. Minister Van der Stoel verklaarde dat Neder land niet zal toegeven aan de tendens de Verenigde Naties de rug toe te keren. Hij zei dit naar aanleiding van de uitslag van de stemming in de algemene vergadering van de Verenigde Naties over de resolutie waarbij het zionis me gelijkgesteld werd met ra cisme. Minister Van der Stoel zei gisteravond ook dat hij „geen behoefte" heelt aan een mo tie van de VVD waarin de Kamer de regering vraagt niet eenzijdig tot afstoting of vermindering van NAVO-ta ken over te gaan zolang de besvrekingen over de even wichtige en wederzijdse troe penvermindering in Centraal Eurova nog niet tot positieve resultaten hebben geleid. In diener De Koster wees erop dat de motie als een steun in de rug bedoeld ivas. DEN HAAG (SP) De marineprotesten zijn geïnspireerd of begeleid vanuit de marinestaf. Dit stelt minister Vredeling in een brief aan de defensiespecialisten uit de Eerste en Tweede Kamer. Volgens de minister van Defensie is een aantal mensen dat verantwoordelijk, is voor de beleidsuitvoering over de schreef gegaan door zijn werkzaam heden te vermengen met werk voor militaire belangenorganisaties. Er zijn strenge maat regelen genomen om dit in de toekomst te voorkomen. Hij vindt het ook kwalijk dat er telegrammen zijn verstuurd aan marinemensen voor het protest in de RAI: "op deze manier kunnen vakverenigingsactiviteiten worden verward met dienstorders". Volgens de minister heeft het ma rinepersoneel de indruk gekregen da.t de marineleiding stilzwijgend instemde met de protesten tegen de bezuinigingsplannen die het kabinet op Prinsjesdag afkondigde. De oefenvlucht van een Neptune-forma tie boven Den Haag was door een aantal marinemensen onderkend als een protestvlucht. Voor het feit dat ze de marineleiding niet tijdig heb ben gewaarschuwd zijn ze terecht gewezen. Een Haags hoofdofficier, die het initiatief nam voor een protest cele gram aan Vredeling en vertrouwe lijke informatie verstrekte aan ka merleden, is uit zijn funcite onthe ven en naar Den Helder overge plaatst. Indertijd is al bekendge maakt dat een marinevoorlichter uit zijn functie is ontheven omdat hij op de hoogte was van de Nep tune-vlucht, maar zijn superieuren niet inlichtte. DEN HAAG SP)Defensie heeft Het ministerie bestempelde de aan vijftienhonderd dienstplichtigen, groep van vijftienhonderd als buiten die de eerste week van november gewoon dienstplichtig, om een "nn. hadden moeten opkomen, bericht aanvaardbaar groot" overschot DEN HAAG (ANP) De Twee- soonshuishoudens moet verhogen. De Kamer vindt dat de regering het Kamer aanvaardde hierover giste- programma voor de periode 1977-1 voor de bouw van kleine wonin« voor alleenstaanden i motie 1 ADVERTENTIE BLOEMENMAGAZIJN D E ANJELIER HAARLEMMERSTRAAT 193, TELEFOON 123166 Wij verzorgen uw bloemengroet over de gehele wereld. de PvdA-er Kom. brink en mevr. Van der Heem-Wa- tweeper- gemakers (PPR). Zij hadden deze ingediend bij de behandeling van de nota alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens van staatssecre taris Van Dam van Volkshuisvesting. In 1976 wil de bewindsman 4000 wooneenheden en in de periode 1976- 80 meer dan 40.000 totstand brengen De Kamer vindt die aantallen te laag. Het programma moet wor den verhoogd, zonder dat dit ten kos te gaat van het programma voor de woningwetwoningen, aldus de motie Deze kreeg de steun van PvdA, PPR, D'66, PSP, CPN en WD. Staatssecretaris Van Dam liet vo rige week weten, dat hij zijn best zal doen om meer kleine woningen te kunnen bouwen. Of dat lukt hangt Uit antwoorden i ris Van Lent op vragen van de PvdA-kamerleden De Vries. Kom- brinks en Konings blykt dat het meevallertje voor de 1500 is ont staan door verkeerd uitgepakte schat tingen ovef het aantal verzoeken om uitstel en vrijstelling. Dit aan tal was veel lager dan geraamd door Defensie. In zyn antwoord aan de PvdA-ka- geroepen. In de brief die de vijftien honderd "geluksvogels" kregen, wer den zij er op attent gemaakt dat als zij bezwaar tegen de maatregel hadden, zij alsnog werden opgeroe pen. Twintig militairen in spé heb ben daar bevestigend op gereageerd. In zijn antwoord aan de PvdA-Ka- merleden bestrijdt Van Lent dat een deel van de vijftienhonderd (ach teraf gezien) studie-mogelijkheden ten onrechte zag getorpedeerd: "Wij zijn van mening dat de maatregel door het overgrote deel der betrokke nen als een onverwacht voordeel zal zijn ervaren. Het lijkt uitgesloten dat daardoor studieplannen voor dit jaar getorpedeerd zouden kunnen zijn, aangezien immers de betrokke- eigenlijk dit jaar hun militai- de begrotingsbesprekingen re dienst hadden moeten aanvangen", voor volgend jaar, aldus Van Dam. aldus de staatssecretaris. Elf jaar geëist voor dodelijke mishandeling en beroving ARNHEM (ANP) Elf Jaar ?e- vangenisstraf met aftrek van voor arrest heeft de officier van just Lie bij de rechtbank te Arnhem giste ren geëist wegens dodelijke mishan deling en beroving en een groot aantal inbraken tegen drie man nen uit Heerlen. Op 23 mei over vielen zij de 86-jarige eierboer Gijs- bert ter Mate in zijn huis in Ach terberg (gem. Rhenen). De bejaar de man overleed enkele dagen later aan de verwondingen die het drie tal hem had toegebracht. Ook is het drietal, de 25-jarige Henk A., de 27-jarige Rulof N. pn de 44-jarige Toon V., een veertigtal inbraken tenlaste gelegd, hoofdza kelijk gepleegd eind vorig jaar en begin dit jaar in kledingzaken in Zuid-Limburg. De waarde van de buit daarvan is geschat op een mil joen gulden. De inbraken werden gepleegd door A. en N., de goederen brachten zij naar V. Aanvankelijk waren zij van plan 's nachts bij een oliehandelaar in Lunteren in te breken, omdat die "goed zou zijn voor een ton". Een waakhond ter plaatse bracht hen echter van dit idee af. Zij braken daarna bij de bejaarde man in Achterberg in in de veronderstel ling er "tachtig rooie ruggen" te zullen vinden. Ter Mate werd be dreigd met een revolver en een sti letto en geschopt en geslagen De buren werden wakker van zijn hulpgeroep en waarschuwden de politie. Toen deze arriveerde gingen de drie er vandoor met 6000 gulden uit een geldkistje en wat kleingeld. Henk A. viel op de vlucht in een gierput, Rulof N. verstopte zich in een hondehok en Toon V. kwam niet ver omdat hij last had van een aanval van asthma. De politie had hen in korte tijd te pakken. Met het op schrift stellen van do wandaden van het drietal heeft de Politie maanden werk gehad. De of ficier van justitie, nir. F. O. Leusinfc zei alle tenlaste gelegde feiten be wezen te achten en er de verdach ten ieder evenzeer aansprakelijk voor te stellen. Hun slachtoffer kon in het ziekenhuis nog een verklaring afleggen, waaruit men kon opma ken dat de mannen hem alledrie "op gruwelijke wijze" hebben ge trapt, gestompt en geslagen. DEN HAAG Nadat de procureur-generaal, mr. baron F. J. iG. van Voorst tot Voorst, is gevallen, barst Jacob W. in tranen uit. Levenslange gevangenisstraf is tegen hem en zijn compagnon Chris B. in hoger beroep geëist voor de kille moord op de Rotterdamse bankloper Jaap Kodde. Gisteren, precies een Jaar nadat de twee handelaren in scheepsbenodigd- heden in hun bedrijfje aan de BUislaan in Schiedam de 64-jarige bankloper drie kogels in het hoofd joegen en daarna wurgden, stonden zij terecht voor het Gerechtshof in Den Haag. Door de Rotterdamse rechtbank waren zij veroordeeld tot vijftien jaar gevan genisstraf. Voor het hof vechten zij deze strafmaat aan, die mede is gebaseerd op de psychiatrische rapporten. Beiden worden volledig toerekeningsvatbaar geacht. De procureur-generaal zegt in zijn priemende en geladen requisitor „Ik vind die straf beslist en bepaald te laag. Kwalificaties zijn moeilijk te geven voor deze misdaad. Het is weerzinwekkend en lafhartig. Kodde is in de val gelokt. Van achteren beschoten en had geen kans zich te verweren. Natuurlijk hebben de verdachten nu berouw en spijt, Plan Chris B. (42) en Jacob W. (28) kenden de geldloper al vier jaar. Toen hun pas opgerichte bedrijfje niet liep zoals zij wilden, vatten ze het plan op Kodde te beroven. Omdat hij hen echter kende moest de man meteen uit de weg worden geruimd. Zij ontboden de bankloper met het voorwendsel dat ze geld wilden wisselen. Kodde kwam niets vermoe dend bij hen binnen en ging op een stoel op wieltjes zitten, die al voor hem was klaar gezet. Toen schoot Chris op een meter afstand drie kogels in hel hoofd van de bankloper. Jacob reed de stoel naar het magazijn, waarna beiden de brommer van Kodde in een auto laadden en in het water gooiden. Bij terugkomst bleek Kodde nog te leven. Jacob sloeg hem daarop met een ijzeren pijp op de keel en wurg'de hem met electriciteitsdraad. Met het in plastic verpakte lijk reden zij toen naar Rilland Bath waar zij het lijk, verzwaard met een steen, in een sloot gooiden. Daarna zetten zij in Brussel en Antwerpen de bloemetjes buiten. Aan hun zakenrelaties en echtgenotes hadden op eis naar Le Havre waren. Waarom? Tydens de zitting weet president mr. S. H. Sieperda de beide verdachten te ontlokken dat de financiële nood niet zo erg hoog was. „Het was dus echt geen armoede. U had daarvoor ook nog een Sociale uitkering gehad en uw vrouw werkte als dat nodig was", concludeert de president uit de woorden van Chris, die bekent dat hij met zijn vrouw en twee dochters rond had kunnen komen. Op de vraag van de president waarom ze Kodde dan. toch hebben vermoord, blijven de macabere compagnons het antwoord schuldig. Chris: „Ik leefde toen op alcohol en medicijnen. Ik was er van overtuigd dat we hem niet zouden vermoor den. Ik weet niet waarom ik geschoten heb. Ik vraag het me nog steeds af. Ik kan er geen zinnig antwoord op geven". Jacob: „Tot het moment waarop de schoten vielen geloof ik er niet in. Ik kan het nog niet geloven. We hadden het plan wel voortdurend besproken, maar meer als een kwajongensstreek". Mr. Sieperda ech ter vindt dat Jacob naar voren komt als een „doortastende moorde naar. U heeft alle sporen uitgewist. U heeft ook zijn aandacht getrokken, opdat hij de revolver niet zou zien. U heeft die roofmoord gepleegd terwijl u de capaciteiten heeft op een gewone manier geld te verdienen". Tegen Chris merkt de president op dat hij een paar dagen eerder wel proefschoten had gelost. Chris doet deze beschuldiging af met een: „Dat was gewoon vrije tijdsbesteding". ADVERTENTIE Levenslang Mr. J. A. Schuering, raadsman van Chris, vindt dat de eis „levenslang" uit de tijd is. „Het werkt levensvernietigend en zonder enig nut. Het zal niemand anders weerhouden een moord te plegen. We schieten er niets mee op om het leven van mijn cliënt te vernielen". Mr. G. J. Burgert, verdediger voor Jacob, stelt dat zijn client behoefte heeft aan een behandeling. „Een lange gevangenisstraf last niets op. Nu is recidive volgens de rapporten niet denkbaar, maar wat gebeurt er na een troosteloze gevangenisstraf". In zijn laatste woord zegt Jacob nog met verstikte stem: „Ondanks alles zijn mijn vrouw en kinderen aan mijn zijde blijven staan. Maar nu wordt bewust getracht een mens te vernietigen". Uitspraak dinsdag 24 november. De kostuums gaan het helemaal doen dit jaar. Voor de man die nu wel eens iets anders wil. Anders dan 'spijker', anders dan 'rib'.. Het kostuum maakt een geslaagde come-back Makkelijk en toch onberispelijk, met een tikkeltje Gatsby. Uiterst comfortabele pantalons (en de pantalon maékt het pak. nietwaar?), meesterlijke stoffen, verfijnde kleuren en dessins. Proveste heeft ze. die modieuze kostuums: Proveste heeft ook de bijpassende shirts, de bijpassende das. Kom eens kijken bij Proveste wat bij past! Haarlemmerstraat 149 Leiden Tel. (071) 121075

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7