"Slager zijn is een vak met tempo, peukjes rollen. geen Leidenaar Gerard Bergers (77) is verknocht aan de slagerij NOG ALTIJD ONZEKERHEID OVER KABEL-TV MEREN WIJK e v TRESLONG 'n Philips Hoogtezoti is o.a. goed voor u en uw kinderen [i ProvincieB en W hadden vergunning niet mogen weigeren HOtKN B10MTM Geen onrechtmatigheid bij De Tuinstadwijk WOENSDAG 12 NOVEMBER Door Bram van Leeuwen LEIDEN „Als ik mijn leven over mocht doen, werd ik weer slager. Want het is een prachtig ambachtelijk vak. Wie een goed stuk vlees ver koopt en zijn klanten netjes bedient, die redt het altijd". De stem van Gerard Bergers is doorspekt met geestdrift en enthousiasme voor het slagersvak. Zijn 77 jaar geef je hem beslist niet en on danks, dat hij nu ruim zes jaar geleden zijn zaak aan de Doezastraat overdroeg aan een ander, weet hij nog pre cies wat er omgaat in de sla gerswereld. Goedbeschouwd is dat niets bij zonders, want de belangstelling voor het slagersvak zit Gerard Bergers eigenlijk in het bloed ge bakken. Want de Bergers vor men een rasechte slagersfamilie. Generaties lang stonden de Ber gers achter het hakblok. Groot vader was slager, vader was sla ger en zijn negen zoons werden ook allemaal slager. Drie hadden in Leiden een winkel, twee in Rotterdam, twee in Utrecht en een in Amsterdam. Gerard Bergers maakte op die familieregel geen uitzondering. Op 13-jarige leeftijd begon hij als gezel in een van de Leidse slagerijen. Hij wisselde een paar keer van patroon en na een on derbreking voor het vervullen van de dienstplicht, keerde hij weer terug achter de toonbank. In 1921 had hij zoveel geleerd, dat hij besloot een zaak voor zichzelf te beginnen. Spekslagerij Hij opende aan de Doezastraat een "spekslagerij" en wist in de loop der jaren een vaste klan tenkring om zich heen te verza melen. "ik kende mijn klanten zo goed, dat ik zaterdagsavonds tegen mijn vrouw zei: die en die zijn van de week niet geweest. Zijn die soms een paar dagen de stad uit? Of zouden er zieken zijn? De binding met de klanten is voor een slager erg belangrijk. Ik had een klant, die kwam voor de zondag altijd gehakt halen. Ze sloeg een week over en toen ik ernaar informeerde, vertelde ze me, dat ze op aanraden van haar moeder naar een ander was ge gaan. Die was goedkoper. De bal letjes waren bij het braden, door het hele vet dat erin zat, zo klein geworden, dat je ze met een ver rekijker nog maar net kon zien. Ze zei dat er thuis nogal wat kritiek was geweest en dat ze daarom besloten had, maar weer bij mij terug te komen". Gerard Bergers is een man die het leven steeds van de zonnige kant wil bekijken. De minder prettige kanten, die het slagers- vak ook heeft, wuift hij met een vlot handgebaar weg. Het feit, dat hij vóór de oorlog op zater dagavond tot 11 uur 's avonds en doordeweeks tot 9 uur 's avonds in de winkel stond, wil hij dan ook liever niet genoteerd zien. Evenmin wenst hij lang stil te staan bij de crisis- en de oorlogs jaren. Dat hy in de bezettingsjaren op verschillende manieren vlees zon der bon de deur uit wist te krij sen voor zieken en ondergedo ken mensen, vindt hij niet noe menswaard. "Wie was ik? Als er geen mensen waren geweest, die er voor gezorgd hebben dat het op de juiste plek terecht kwam, wat had het dan betekend?" Nee, Gerard Bergers vertelt liever over plezierige gebeurtenis sen. Hy kan smakeiyk lachen wan neer hij verhaalt hoe een bak fiets met vlees onderweg naar de winkel in de Mare terecht kwam en wanneer hij met evenveel ge noegen het verhaal op dist, dat een tot de nok gevulde handkar op een winteravond met ijzel en sneeuw by de afrit van de Hoog straat niet meer te mannen was en prompt in de etalage by Vroom en Dreesmann belandde. Handkar "Nu gaat het allemaal erg ge makkelijk met die bestel- en vrachtauto's, maar vroeger moest alles gebeuren met de handkar of de bakfiets". En ten bewijze dat het allemaal niet zo eenvoudig was om een vrachtje van het slachthuis naar de Doezastraat te brengen somt Gerard Bergers de negen of tien bruggen op die "genomen" moesten worden. "Als je thuis was, hing je tong op je schoenen". Dat mechanisatie en automati sering ook het slagersvak niet ongemoeid gelaten hebben, maakt Gerard Bergers duidelijk. "Voor de oorlog had je van die gehakt- machientjes. die je met de hand moest 'bedienen. Je had een lam me arm als er een paar pond ge hakt gemaakt moest worden. Te genwoordig gooit zo'n moderne machine er in een mum van tijd een paar honderd kilo uit. Een ander voorbeeld zijn de snijmachi nes. De eerste exemplaren maak ten zoveel lawaai dat je ze op het Rapenburg kon horen". En niet te vergeten de koeling van het vlees en vleeswaren. "Dat deden we vroeger met staven ijs. Die kon je op het slachthuis kopen voor een kwartje per staaf. De stukken stopte je in de "üskast" en zo werd het vlees koel gehouden. Maar als je een bak voor het smeltwater vergat, dreef je de volgende ochtend de winkel uit. In de tyd dat vrieskisten en ge koelde vitrines nog uitgevonden moesten worden was het voor de Leidse slagers de gewoonte om zaterdagavond na het sluiten van de zaak het overgebleven vlees naar de koelruimten van het slachthuis over te brengen. Dan stonden er rijen handkarren op de Maresingel. Te wachten totdat het vlees aan de haken in de vriescellen gehangen kon worden." Het gesprek komt op Gerard Bergers jarenlange voorzitter schap van de Leidse Spekcentra- le. In het begin van de jaren 30 was het gewoonte, dat het overtol lige spek bij de slagers werd op gekocht door lieden, die het met flinke winst exporteerden. Ber gers kwam met enkele Leidse col lega's op het idee om dat in het vervolg maar zelf te gaan doen. Zo werd in 1934 de Leidse Spek- centrale geboren. Dankzij de goe de verhoudingen die er bestonden (en nog bestaan) met het slacht huis werd er een ruimte ingericht waar het spek in pekelbakken ge zouten kon worden en kon worden opgeslagen.Zodra er in het bui tenland kopers waren gevonden werd het spek per treinwagon ver zonden. De oorlogsjaren brachten ech ter klad in het spek en daarom werd de "spekcentrale" na verloop van jaren omgevormd tot een coö peratieve vereniging waar sla gers aanverwante artikelen kun nen kopen. Gerard Bergers wilde na de oorlog Voor de oorlog wg waard als vlees, m log leek het wel of het vergif was. De meeste klanten wilden zelfs geen randje vet meer aan het vlees. Ze denken dat Je er dik van wordt en dat Je er puistjes van krijgt. Nou, als dat waar is, had ik al niet meer door die deur ge kund en had ik zulke grote puis ten gehad". Want al zijn er dan banketbak kers, die geen gebakje meer door de keel kunnen krijgen, slager Bergers is nog altijd gek op een "Geen mens eer vet eten. vet evenveel stukje vlees. "Zo'n lekker stuk ge bakken bloedworst, een doorre gen lap of een staartstukje met wat vet eraan. Dat vind ik heer lijk". Eén vleessoort heeft hij nog nooit aangeraakt. Dat is paarden- vlees. "Het zal misschien best lek ker smaken, en een goeie slager kan uit een paard heel wat bief stuk halen, maar voor mij hoeft het niet". De fokkers hebben zich inmiddels aan dat gewijzigde kopersgedrag aangepast. Bergers: "Vroeger woog een varken gemiddeld zo'n 350 pond. Er zat een dikke spek laag aan. Tegenwoordig wegen ze niet. veel meer dan 200 pond. Het spek, dat er nog is gaat bijna allemaal naar de smelterijen". Gerard Bei-ger begon zijn zaak aan de Doezastraat als speksja- gerij: "In die jaren had je er veel in de Leidse binnenstad. Spek slagers waren voornameiyk voor de arbeiders. Jongens, die na een week hard: werken wel eens trek hadden in een stukje vlees met vet eraan. De vleeshouwerijen wa ren meer voor de heren. In later jaren ging Bergers ook rundvlees verkopen en werd het zoals hij het zelf noemt een "gemengd bedrijf". De sanering in de binnenstad heeft inmiddels veel van gerijen doen verdwijnen. Vooral de eenmanszaakjes zijn er onder door gegaan. Ook binnen het sla- gersbedrijf is er in de loop der ja-, ren wel het een en ander veran derd. "Er is veel meer variatie in Als je vi-oeger rookworst, bloed worst. leverworst, cervelaatworst en ham verkocht was je aardig gesorteerd. Nu heb je op z'n minst 25 soorten. En er komt veel spul uit het buitenland. Slavinken, blinde vinken, hamburgers dat had je vroeger allemaal niet. Er is één ontwikkeling in het slagersvak die Gerard Bergers erg hoog zit. Dat is de geringe belangstelling die er bij de jeugd bestaat voor het slagersvak. "Het is op het ogenblik erg slecht. Als je vroeger in de krant om een leerling of een bediende vroeg stonden er zo vijf, zes mensen voor de deur. In Leiden en om geving zouden op dit ogenblik 35 tot 40 man geplaatst kunnen worden in de slagerijen". Zijn de toch nog vrij lange werktijden daarvan de oorzaak? "Ik weet het niet. Slager zijn is een vak met tempo. Het is geen peukjes rollen". En over de con currentie van de supermarkten: "Een ambachtelijk slager hoeft nooit bang te zijn voor concur rentie. En er is mij altijd ge leerd: je moet nooit bij je buur man in de etalage kijken". Terugkijkend op zijn lange loopbaan zegt slager Bergers: 'Tk verlang wel eens terug naar vroeger. Toen ging alles wat ge moedelijker toe. Toen was er ook meer collegialiteit onder de sla gers. Nu is alles veel zakelijker geworden". Dat hij toch maar moeilijk scheiden kan van "zijn" vak bewijst het feit dat hij nog drie a viermaal per week in het slachthuis te vinden is. Voor de opvolger in z'n zaak P. v.d. Voorn doet hij af en toe graag eens een klusje. Dat is ook de reden waarom hij een beetje opziet tegen de af scheidsreceptie, die hem maan dagmiddag wordt aangeboden in de restauratie van de Groenoord- hal. Wanneer hij bedankt zal worden voor het feit dat hij ve le jaren voorzitter was van de Katholieke Slagers patroonsvere niging en van de overkoepelende federatie. En voor zijn voorzit- terschap van de Leidse spekcen trale. Want Gerard Bergers is verknocht aan het slagersvak. En zal dat ook altijd blijven. Terwijl de contributie al geïnd wordt ADVERTENTIE PHILIPS s Hoogtezon zorgt Voor vitamine D hilïps Hoogtezon. Raadpleeg ADVERTENTIE o.a.: Hazerug in wildsaus met peperkorrels en druiven, geserveerd met spruitjes, célèri, pruimedanten, peer met preisselbeeren en kroketaardappeltjes 2 pers.: f.24.50 HILLEGOM tel. (02520) 15347 van het DIRK VAN DEN BROEK-concern. ADVERTENTIE Koninginnegracht 135, Den Haag. elders in deze krant LEIDEN Nog steeds is er on zekerheid over het tydstip waarop de meer dan honderd meter hoge mast opgericht zal worden ten be hoeve van kabeltelevisie met ont vangst van buitenlandse stations, waarbij evenzeer onduidelijk is wie die mast zal leveren, en waar de mast komt te staan. De Stichting Kabelnet Merenwijk heeft wel een kabelnet in beheer in de Merenwijk. waarvoor over 1975 een contributie gevraagd wordt van 36 gulden, maar kan nog geen bui tenlandse zenders ontvangen en door sturen. Morgen zal een gesprek plaatsvinden tussen deze Stichting, de gemeente Oegstgeest en de firma Multivisie. De plaats van de mast en de datum van eventuele ingebruik neming zijn afhankelijk van dat overleg, èn van het standpunt van de bestuurlijke werkgroep, waarin Leiden en zeven andere regionale gemeenten over kabeltelevisie praten. Bij dat alles is de mogelijkheid niet uitgesloten dat er twee masten ko men. In augustus 1974 besloot de ge meenteraad van Oegstgeest een over eenkomst aan te gaan met de Rot terdamse firma Multivisie tot de aanleg van een centrale antenne-in richting. ofwel kabeltelevisie. In de Merenwijk heeft de particulie re Stichting Kabelnet. Mei'enwijk ini tiatieven ontplooid en een kabelnet LEIDEN By de toewijzing van wo ningen in de Koninginnelaan is door het bestuur van de woningbouwver eniging De Tuinstadwijk of door Bu reau Huisvesting niet onrechtmatig gehandeld. Wel zijn er enige beden kingen aan te voeren, die veelal het gevolg zijn van de onduidelijkheid, waar nu het toewyzingsbeleid op ia gestoeld. Dit is de conclusie van de raads leden Nico Langerak (VVD), Pauli ne Buring (PvdA) en Anne v. d. Zan- de PPR 'PSP/D'66)die een onder zoek hebben ingesteld naar het toe wyzingsbeleid van Tuinstadwijk. Dit naar aanleiding van klachten van bewoners, in deze krant geuit, omdat er woningen aan de Konin ginnelaan zouden zijn toegewezen, aan commissarissen, oud-commissa rissen en bestuursleden van de wo ningbouwvereniging, die voor gewo ne leden veel moeilijker te verkrij gen zouden zijn. in de raadscom- aangelegd; met de nood-antenne die momenteel gebruikt wordt is het evenwel alleen mogelijk de Neder landse programma's te ontvangen. In regionaal verband is er intussen overleg op gang gekomen over ka beltelevisie. waarbij men inziet dat één ontvangstmast voor Nederland se en buitenlandse stations ten be hoeve van alle gemeenten uit de re gio het goedkoopste is. Controverse Er is evenwel een controverse ont staan waarbij de Stichting meent dat de mast van Multivisie. waar de gemeente Oegstgeest aan gebonden is. van mindere kwaliteit is dan de mast die de Stichting op het oog heeft. Komende donderdag zal, na dat het overleg op dit punt al ver scheidene malen bijna is vastgelo pen, wederom bekeken worden in hoeverre de partijen bereid zijn aan eikaars eisen en wensen tegemoet te komen. De gemeente Leiden zal samen met zeven omliggende gemeenten vol gende week maandag bekijken welke mast het meest geschikt is. Mochten Oegstgeest en Multivisie aan de ene kant en de Stichting aan de an dere kant niet tot overeenstemming komen, dan zou het kunnen gebeu ren dat beide een eigen mast willen oprichten. Leiden en de andere ge- missie van volkshuisvesting is des tijds besloten, dat een commissie van onderzoek zou worden ingesteld, die werd gevormd door de bovenge noemde drie raadsleden. Eén persoon Deze commissie van onderzoek is twaalf maal bijeen gekomen en heeft gesprekken gevoerd met verschillen de bewoners, het bestuur van De Tuinstadwijk en ambtenaren van Bu reau Huisvesting Daarbij is on dermeer gebleken, dat zowel de toe wijzing van woningen als het maken van een voordracht (voor de wonin gen, die niet door de corporatie, maar door de gemeente worden verdeeld) bij de Tuinstadwijk in handen is van één persoon. De commissie zegt zich daarover verbaasd te hebben. Door het bestuur van de woningbouwver eniging is erop gewezen, dat de al gemene ledenvergadering tegen dit systeem geen bezwaren heeft ken- meenten zouden dan kunnen kiezen van welke mast zij gebruik willen maken. Mocht er niet eenstemmig gekozen worden, dan zou dat zeker invloed hebben od de kosten van aan sluiting op het net. Kostbaar Bestuurslid R. G. A. Wentholt van óe Stichting, die een particulier ini tiatief is, zette gisteravond tijdens een bijeenkomst in de Merenwijk uiteen, dat de mast die de Stichting voor ogen heeft beter is. en minder ondei'houd vei'gt, terwijl de meer prijs "gering" is. De Stichting heeft zich voor het komende overleg ver zekerd van de bijstand van vele deskundigen. De Stichting moet ook wel sterk staan, want mochten de gemeenten tot de conclusie komen dat het het beste is om met Oegst geest en Multivisie in zee te gaan, dan wordt het voor de Stichting "een hele zware opgaaf" om voor de Merenwijk een eigen mast op te richten: zou de Stichting gebruik gaan maken van de Oegstgeester mast, dan zou zij met een head-end (ontvangsteenheid) blijven zitten die zij al voor 300.000 gulden heeft gekocht. Bestuurslid Wentholt dacht dat het te kostbaar zou worden voor de Stichting om alleen voor de Me renwijk een mast op te richten. Van de andere kant bestaat ook baar gemaakt en dat de persoon in kwestie met algemene stemmen is herkozen. Op de vraag van de com missie of zich voor de woningen, waarvan de toewijzing omstreden is, ook andere kandidaten hadden ge meld, werd door het bestuur geant woord, dat hier in één geval sprake van was. De woning is toen toegewe zen aan 't gezin, dat het meest "ur gent" was. De andere toewijzingen zijn volgens het bestuur volgens de toen geldexxde normen in urgentie toegewezen. Het bleek dat er binnen de woningbouwvereniging geen lyst de mogelijkheid dat. als Multivisie samen met Oegstgeest niet tot over eenstemming kunnen komen met de Stichting Kabelnet Merenwijk, de gemeente, of een aantal gemeen ten kiezen voor de mast van de Stichting. In de bestuurlijke werk groep zouden vei-schillende gemeen ten daar een voorkeur voor hebben. Dan zouden op ruim een kilometer afstand twee masten worden opge richt. Gerommel Bestuurslid Wentholt deelde nog mee dat de grote beleggers van de Merenwyk bereid waren een geld- ning te garanderen, terwijl de Ne derlandse Middenstandsbank een rekening courant tegen zeven procent ter beschikking wilde stel len. Als een bouwvergunning voor de mast verstrekt zou worden, zou deze in acht tot negen maanden in werking gesteld kunnen worden. Hij meende dat uitstel niet langer gewenst is. Nadat de Stichting de contributie in 1974 niet heeft ge ïnd, omdat zij niet aan al haar ver plichtingen kon voldoen, worden de eerste rekeningen over 1975 nu ver stuurd. Het bestuurslid meende dat er "gerommel in de buurt" zou ont staan. wanneer men nog lang op de ontvangst van de buitenlandse programma's zou moeten wachten. van urgente gevallen bestaat, maar dat afgegaan wordt op de registratie van Bureau Huisvesting. Het bestuur heeft tenslotte in het gesprek met de commissie toegegeven, dat het niet erg gelukkig was om een wo ning van één der bestuursleden bij wijze van proef te ï-enoveren. hoewel het bestuur stelt dat er geen sprake is van ongeregeldheden. Uit de dossiers van Bureau Huis vesting is de onderzoekscommissie gebleken dat geen der toewijzingen door De Tuinstadwijk in strijd was LEIDEN/DEN HAAG Het da- geiyks bestuur van de provincie heeft beslist dat de heer M.C. de Vogel in Leiden de woning Tessel- schadestraat 10 in die gemeente als bedrijfsruimte mag gebimiken. B en W van Leiden hadden de heer De Vogel toestemming gewei gerd om het betreffende huis te ver bouwen tot winkelruimte, hoewel die woning daarvoor was ontruimd na een uitspraak van de kantonrechter. De Coöp Inkoopvereniging voor Krui deniers "Door Eendracht Sterk" ging daarop namens de heer De Vogel te gen de weigering in beroep bij ge- met de toen geldende normen, het geen door de ambtenaien van het bu reau werd bevestigd. Toch hebben de commissieleden hun twijfels gehou den. omdat in deze dossiers de ur- gentieduur niet is aangegeven en ook niet duidelijk is, in hoeverre die als criterium wordt gehanteerd. Duide lijk is wel gebleken, aldus de com missie. dat het systeem volgens welk Bureau Huisvesting werkt voor de burger voor wat betreft het toe wijzingsbeleid onduidelijk is. Ook bij het bureau is geen duidelijk over zicht van urgentievolgorde aanwezig. De commissie heeft daarom als ad vies gegeven om het vrij komen van woningen meer openbaar te maken, bijv. door advertenties te plaatsen. Woningbouwverenigingen zouden verder een systeem moeten hebben, waarmee woningaanvragen en toe wijzingen kunnen worden eecontro- leerd, byv. door het instellen van een controlecommissie. deputeerde staten, die nu het Leidse gemeentebestuur in het ongelijk heb ben gesteld. GS zijn van menins, dat uitbrei ding noodzakeiyk is om het voort bestaan van het bedrijf te waarbor gen en zij zien dat niet alleen als een bedrijfsbelang maar ook als een belang voor de buurtbewoners. Na atweging van alle in het geding zijnde belangen zijn GS tot de slotsom ge komen, dat B en W de gevraagde toestemming ten onrechte hebben geweigerd en zij hebben daarom dat besluit vernietigd en zelf de omstre den toestemming veiHeend. Incorrect Het rapport van de onderzoekscom missie werd gisteravond besproken in de vergadering van de raadscom missie voor volkshuisvesting. Het bleek, dat de directeur van Bureau Huisvesting Dekker, tegen enkele passages in het rapport bezwaren had. Met name het feit dat het toe wijzingsbeleid van Bureau Huisves ting in één adem werd genoemd met dat. van de woningbouwvereniging, werd door hem als "niet accepta bel" ervaren. De commissie heeft het toewijzingsbeleid van het Bureau niet onderzocht; alleen bepaalde ge vallen zijn nagegaan. Het Bureau had in die gevallen alleen tot taak om na te gaan of voldaan was aan de normen, die aan een gezin worden gesteld bij de toewijzing van een wo ning. Dekker noemt het "incorrect" dat in het rapport conclusies zijn getrokken over de werkwijze van het bureau.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3