Verscheurd Angola is sinds middernacht onafhankelijk 81/2% Pandbriefbiljetten NAAST HET NIEUWS Kissinger trekt fel van leer tegen Moskou 'Karen moet van rechter in coma blijven leven Kreisky noemt Wiesenthal collaborateur met nazi's Marian Coyle in hongerstaking De jarige Schorpioen aast onverzettelijk op'n Prisma. MA V Gijzeling MOSKOU WIL HERVATTING VAN GENEVE #Westland Utrecht 55 DINSDAG 11 NOVEMBER BUITENLAND PAGINA 13 X MORRISTOWN (Reuter, UPI) Een rechter in New Jersey heeft [gisteravond gevonnist dat Karen Ann Quinlan, een 21-jarig meisje |dat in coma ligt en kunstmatig in [leven wordt gehouden, moet blijven leven en dat het ademhalingsappa- ^orjraat waarop zij is aangesloten, niet worden afgekoppeld, jjg] Rechter Robert Muir verwierp Jhet verzoek van Joseph en Ju- Quinlan dat de kunstmatige Jademhalingsmachine die 'hun doch- |ter in leven houdt sinds zij zware schade aan de hersenen opliep, af .te mogen zetten. De rooms-katholieke ouders van Karen, die in haar coma een plan- L [tenbestaan is gaan leiden, wilden :dat zij zou "terugkeren in de zach te handen van de Heer". Maar vijf partijen in de zaak, waaronder de staat New Jersey, waren van mening dat het ontkop pelen van de machine zou neerko men op moord. Zeven artsen hadden verklaard dat Karen praktisch geen kans op herstel heeft. Zij had de hersenbe schadiging opgelopen door gebruik van een mengeling van drugs en al cohol. Het staat vrijwel vast dat tegen rechter Muirs vonnis in hoger be roep zal worden gegaan bij een reeks hogere rechtsinstanties. Tot een definitieve uitspraak is bereikt zal Karen haar "plantaar dige" bestaan in het St. Clarazie- kenhuis in Denville bij Morristown moeten voortzetten. Zou rechter Muirs vonnis anders hebben geluid, dan zou de Ameri kaanse justitie voor het eerst in haar geschiedenis de dood hebben gemachtigd van iemand die niec werd veroordeeld voor een misdaad. De voorbereidende verhoren in de zaak hebben vijf dagen geduurd, wat ongehoord lang is voor de Ame rikaanse rechtsspraak. Karen Ann Quinlan was op 15 april bewusteloos en naar adem snakkend gevonden na een feestje waarop zij verdovende middelen en alcohol had gebruikt. Zij werd naar het ziekenhuis gebracht en zonk weg in een coma waaruit zij sinds dien niet is teruggekeerd. Mevrouw Quinlan heeft ver klaard dat haar dochter voordien al eens had verklaard dat zij nooit kunstmatig in leven zou willen wor den gehouden. Twee rooms-katho lieke priesters verklaarden voor de rechtbank dat er geen morele ver plichting bestaat voor het kunst matig verlengen van leven wanneer er geen hoop is óp herstel in ziekte. Muir zei dat zijn sympathie uit ging naar de ouders van het meisje, maar dat zijn besluit berustte op juridisch geweten. Als hij naar zijn eigen geweten had moeten vonnissen, zei hij, dan zouden het medeleven, het medelij den en de sympathie die hij voor het echtpaar Quinlan voelt, een zeer grote rol bij zijn besluitvor ming hebben gespeeld. Maar dit was niet het geval. De rechter stelde vast dat geen der behandelende geneesheren met zoveel woorden had gezegd dat er geen hoop was. In het St. Antonius-ziekenhuis in St. Louis in de Amerikaanse staat Missouri is zondag de 33-jarige mevrouw Judith Ann De bro, die sinds 16 oktober in een coma lag, overleden terwijl er voor een recht bank gestreden wordt over de vraag of de machines die haar levens functies verzorgen konden worden ontkoppeld. Functionarissen van het zieken huis zeiden dat de hartmachine en de longmachine nog aan haar wa ren gekoppeld en dat de oorzaak van haar dood niet direct kon wor den vastgesteld. De ouders van Karen verlaten de rechtzaal na aanhoren van de rechterlijke uitspraak. Op de achtergrond hun raadsman James Crowley. r [j*LOEANDA (AFP/Reuter/UPI) De Portugese hoge commissaris in Angola heeft gis teren de onafhankelijkheid van Angola, die te middernacht inging, geproclameerd zonder de macht over te dragen aan één van de bevrijdingsbewegingen. ,,In naam van de presi- k dent van de republiek Portugal proclameer ik plechtig de onafhankelijkheid en volledige souvereiniteit van Angola. Het is thans aan het Angolese volk om uit te maken op welke manier het van die souvereiniteit gebruik zal maken' aldus schout-bij-nacht Leonel Car- aanwe- De Amerikaanse minister van (links) heeft gisteren afscheid ment. Hier schudt hij de hand nationale veiligheidsraad Brent u- - Defensie James Schlesinger genomen van zijn departe- oan het nieuwe hoofd van de Scoiocroft. so. 'Portugal draagt na zigheid van bijna vijf gola nu over aan de Angolezen. Por tugal vertrekt zonder schuldgevoe lens en zonder schaamte. Het laat een land achter in de voorhoede van de Afrikaanse staten. Het laat een land achter waarop het trots is en waarop de Angolezen trots kunnen zijn', aldus een zichtbaar ontroer de Cardoso. Hij sprak de hoop uit dat de 'broederstrijd spoedig ten einde zal zijn' en dat Angola één, ondeelbaar «en waarachtig onafhan kelijk en vrij van buitenlandse in menging zal zijn. "De laatste Por tugese bestuurder in Angola zal met de laatste Portugese troepen per schip uit Loeanda vertrekken, zon der plechtigheden, maar met opge-, heven hoofd", zoals de hoge MPLA-leider Neto riep vannacht zichzelf in Loeanda uit tot president van de "Volksrepubliek", die inmid dels is erkend door Cuba en Mozam bique. De vrijheidsbewegingen Unita en FNLA verklaarden gisteren tien van de 16 provincies van Angola, met tweederde van de bevolking, onder controle te hebben, zo meldt het Zaïrese persbureau Azap. Het FNLA zegt de helft van het district Loean- da, waarin de hoofdstad Loeanda ligt, te beheersen. De MPLA heeft het zuidelijk deel van dit district, met de hoofdstad Loeanda, in handen. Het FNLA heeft gedreigd Loeanda 'plat te schieten'. Volgens Azap heeft de MPLA ook de havenplaats Nova Redondo, 150 km ten noorden van Lobito, moeten ontruimen. Por tugese militaire bronnen hebben be vestigd dat de belangrijke havens Lobito en Benguela voor de MPLA verloren zijn gegaan. Volgens de Por tugezen zijn deze plaatsen ingeno men door een pantserkolonne van Portugese en Engelssprekende, ver moedelijk Zuidafrikaanse, huurlin gen, die de plaatsen vervolgens over droegen aan FNLA en Unita. In Loeanda zijn inmiddels buiten landse delegaties aangekomen voor de onafhankelijkheidsviering. Volgens Azap tekenden beide de legaties 'een constitutionele verkla ring welke noodzakelijke veranderin gen beoogt in te voeren in de funda mentele wetten van het land die bepalen welke organen de politieke macht in Angola zullen uitoefenen'. Krachtens dit akkoord zal de FNLA de voorzitter van de nationale raad aanwijzen en de Unita de president van de regering. Volgens Azap zijn beide bewegin gen overeengekomen dat de stad Novo Lisboa, die zal worden omge doopt tot Huambo, het tijdelijke be stuurscentrum zal worden. Loeanda, dat in handen is van de MPLA, blijft echter ook voor FNLA en Unita hoofdstad van de repu bliek Angola. Secretaris-generaal Kurt Wald- heim van de Verenigde Naties heeft omstreeks het moment waarop An gola onafhankelijk werd, een beroep gedaan op de drie strijdende bewe gingen de gevechten te staken en samen te gaan werken bij de op bouw van hun land. In een verklaring deed Waldheim op iedereen een beroep om met kracht alle verzoeningspogingen te steunen en af te zien 'van alles dat de toestand in Angola verder zou kunnen verslechteren'. De Wereldraad van Kerken heeft een beroep gedaan op alle landen de wapenleveranties aan de drie el kaar bestrijdende bevrijdingsbewe gingen stop te zetten. De bevrijding van Angola 'wordt een dag van te leurstelling en desillusies, in plaats van vreugde en feest', aldus Philip Potter, secretaris-generaal van de wereldraad. 'In deze ingewikkelde situatie is niet verantwoordelijk ge handeld door de drie bevrijdingsbe wegingen, en de situatie is uitge buit door buitenlandse mogendheden die een beweging steunen om hun politieke en economische belangen te bevorderen". DAVENPORT. V.S. De 34- jarige Emmit McFee lag vrijdag avond op de operatietafel terwijl de artsen zich gereedmaakten om 'n kogel uit zijn long te verwijde ren. McFee hoestte, en de kogel OPERATIE OVERBODIG kwam uit zijn mond. De patient verklaarde tegenover de politie, dat hij tijdens een huiselijke ruzie in de nek was geschoten. Volgens ziekenhuisfunctionarissen is Mc- Fee's toestand "redelijk". NIET BENEDEN DE 26 JAAR Twee Deense vrouwelijke stu denten in de sociologie hebben maandag in een rapport aanbe volen dat aan mannen geen rij bewijs moest worden verstrekt voor hun 26ste jaar 'omdat ze voor die leeftijd eenvoudigweg te agres sief zijn om een auto aan toe te vertrouwen". Meisjes kan men dat op hun 18de jaar, wel. De opstel lers van het rapport hebben 38 verkeersongelukken bestudeerd ROTTERDAM Bier met de gevaarlijke stof natronloog is het ergste dat de keuringsdienst van waren in 1974 heeft aangetrof fen in levensmiddelen. Een 11- jarige jongen moest na het drin ken van een fles bier in het zie kenhuis worden opg Tien dagen later ging een met dezelfde verschijnselen het ziekenhuis. waarbij voetgangers het leven ver loren. In 22 van de 38 gevallen v/as degene achter het stuur een man geweest in de leeftijd van 22 tot 26 jaar, aldus was gebleken. In die 22 gevall'en hadden in 80 percent de remmen niet gedeugd. Van alle (dronken autobestuur ders die bij dodelijke ongevallen betrokken waren geweest was 75 percent tussen de 18 en de 23 Jaar oud. NATRONLOOG IN BIER Enkele andere enge ontdekkin gen waren: een gave muis in een fles melk, een batterij in bier, een garenklosje in chocoladevla, glas in zuurkool, druivensap in moccataart, een torrenpoot in soep, een spijker in brood, een kakkerlak in een Chinese maal tijd, een vlieg in gebak, touw in vlees en verband in rookworst. MIDDELBARE MAJORETTES SYDNEY Majorettes zijn niet altijd van die jonge bloe men. Zoals in Australië, waar 'n groep middelbare majorettes van Nederlandse afkomst door een plaatselijke krant in het zonnetje is gezet, omdat de "meisjes" het zo leuk doen. de jaar. Hun aanvoerster is de 69- jarige oer-Hollandse Sien Dekker, die 39 kleinkinderen heeft. De Australische krant meent dat het groepje het beter doet dan menig team van Jonge meisjes. De krant laat zich er niet over uit wie het beste uitko men in de minirokjes en kap laars j es: de middelbare of de jonge meisjes. j WENEN (AP) De Oostenrijkse kanselier dr. Bruno Kreisky heeft de nazi-jager ir. Simon Wiesenthal i ervan beschuldigd dat deze tijdens de tweede wereldoorlog met de nazi's heeft gecollaboreerd en dus niet het' morele gezag heeft teg'en anderen waarschuwend de vinger te heffen. 'Ik heb gehoord van mensen in Duitsland en Oostenrijk dat Wiesen thal tijdens het nazitijdperk als a- gent heeft gewerkt", zei de bonds kanselier tijdens een persconferentie voor leden van de buitenlandse pers vereniging te Wenen. "Ik kan me voorstellen dat hij trachtte zijn eigen leven te redden maar hij heeft thans niet het more le gezag iemand beschuldigend aan te wijzen". waaronder Janowka en Mauthausen, en dat hij in de periode dat hij er niet was, dwangarbeid had moe ten verrichten. De beschuldiging van Kreisky is een nieuwe climax in de woorden strijd tussen de twee mannen die ontstond nadat de leider van de Partij van de Vrijheid, Friedrich Pe ter. door Wiesenthal ervan was be schuldigd dat hij als SS-man tijdens de oorlog in de Sowj'et-Unie Jo den had vermoord. Kreisky zei dat volgens hem de aanval op Peter in feite op hem was gericht en wel omdat Wiesenthal een voorgenomen coalitie van Kreis ky's socialisten met de partij van Peter in de regering wilde torpede- Kreisky dat "Wiesenthal heeft zelf gezegd geen bewijzen tegen Peter te kunnen aan voeren", zei Kreisky. "Ik heb ge sproken omdat Wiesenthal voortdu rend schandelen uitlokt en die de Oostenrijkse reputatie in het buiten land schade berokkenen." Desgevraagd reageerde Wiesenthal als volgt op Kreisky's beschuldigin gen: "Van alles wat hij gezegd heeft is geen woord waar. Het zal erg moeilijk voor hem worden bewijzen te leveren." Wi'asenthal zei te vermoeden dat Kreisky "dit alles deed om degene die Peter heeft beschuldigd het zwij gen op te leggen". Vervolgens ver klaarde hij 27 oktober al een klacht tegen de kanselier wegens smaad te hebben ingediend. DUBLIN Marian Coyle, de 19-jarige Ierse die samen met Eddie Callagher de Neder landse industrieël dr. Tiede Herrema gijzelde is in de ge vangenis te Dublin in honger staking gegaan, zo meldde haar vader gisteravond. "Mijn dochter is in honger staking om te protesteren te gen het isolement waaraan men haar 23 van de 24 uur blootstelt", zo verklaarde John Coyle. Waarom? Omdat elk Prisma horloge een pertèkte vormge ving heeft. Omdat er een Prisma is voor elke prijs. Omdat 'n Prisma gemaakt is met ongelooflijke precisie. En hierom: Als u in de periode van 23 oktober t/m 22 november een Prisma koopt. Moderne kwaliteitshorloges. TUNIS (UPI) Zwaaiend met een machinepistool houdt de 34-ja- rige Tunesiër Tijani Herzi vier mensen gegijzeld in de Belgische ambassade in Tunis. De gijzelaar eist dat zijn van oorsprong Duitse vrouw Helga naar Tunesië komt. Zij moet dan wel hun spaarcenten meenemen, ongeveer 3000 dinar (ruim 18.000 gulden). Dit heeft de Belgische am- bassadeur Jacques Gerard gister avond bekendgemaakt. Hij zei ver der dat er van een politiek motief geen sprake is. kanselier Dillembourg en de secre taressen Corbel-van Deuren en Charcy van Trooien. "De ambassadeur zei dat Herzi tamelijk wanhopig is vanwege de ontrouw van zijn vrouw en het dreigende verlies van zijn spaar centen. Herzi trouwde Helga vorig jaar oktober in België waar hij ook een tijd gewerkt heeft. In augustus verdween zij, waarschijnlijk rich ting West-Duitsland. ijzing dat Wiesenthal als een a- gent voor de Nazi's had gewerkt was dat hij nagenoeg volkomen on- gemolesteerd leefde in de "steer van de nazi-invloed" terwijl miljoe nen andere Joden in concentratie kampen werden afgemaakt. Wiesenthal heeft eens gezegd dat hij tijdens cfc oorlog in verschil lende concentratiekampen is geweest, MOSKOU (AP) De Sowjet-Unie heeft de Amerikaanse regering for meel voorgesteld gezamenlijk te stre ven naar hervatting van de Geneefse vredesconferentie over het Midden- Oosten, zo heeft het officiële Russi sche persbureau Tass gisteravond ge meld. De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten bekleden het gezamenlijk voor zitterschap van de conferentie, die kort na de opening in december werd geschorst. "De ervaring heeft uitgewezen dat het afsluiten van partiële akkoorden, die bovendien op afzonderlijke basis tot stand worden gebracht, niet leidt tot een oplossing voor het Midden- Oosten-probleem", aldus de Russische boodschap. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken dr. Kissinger heeft in een persconferentie in Washington gezegd dat de Sowjet-Unie de jong ste Amerikaanse voorstellen voor een akkoord over beperking' van de strategische bewapening (SALT) heeft afgewezen en dat in het over leg een "periode van stagnatie" is ingetreden. De Amerikaanse regering wacht nu op verdere voorstellen van Rus sische zijde, zei de minister. Hij gaf blijk van een krachtige Amerikaan se houding jegens de positie van de Russen, toen hij zei: "Wij accepteren niet het beginsel dat alles wat de andere partij te doen heeft is een Amerikaans voor stel af te wijzen om een ander (Amerikaans) voorstel uit te lok ken". Dr. Kissinger zei dat het bezoek dat de Sowjetrussische partijleider, in de afzienbare toekomst aan de Verenigde Staten zou brengen, "noodzakelijk samenhangt met de ondertekening van een 2de SALT- akkoord" tussen beide supermo- gendheden. De minister bevestigde dat hij als hoofd van de nationale veiligheids raad was vervangen, maar dat die geen enkele invloed op de buiten landse politiek van de Verenigde Staten zou hebben. Kissinger zei op zijn eerste pers conferentie sinds de veranderingen aan de Amerikaanse top van 2 no vember, dat het bezoek van presi dent Ford aan. China later deze maand gewoon doorgaat. Ten aanzien van SALT zei de minister dat er voor 90 procent overeenstemming was, maar dat 't betreffende de resterende 10 pro cent over zaken van groot belang ging. "Het betekent niet dat de kloof on Ik ben ervan overtuigd dat wan neer beide partijen van goede wil zijn, de verschillen kunnen worden overbrugd", aldus minister Kissin- Op de vraag waarom president Ford naar China gaat zonder dat er problemen van belang te bespre ken zijn, antwoordde Kissinger: "Onze betrekkingen handelen in werkelijkheid over de oriëntering van onze beide landen jegens inter nationale aangelegenheden. Wij zijn niet van mening dat wij het bezoek aan China moeten koppelen aan duidelijk omlijnde vooruitgang op het gebied van duidelijk omlijn de kwesties. Het is belangrijk over internationale gebeurtenissen van gedachten te wisselen. Daarom is het nodig dat wij af en toe op zeer hoog' niveau contact met de Chine zen hebben. Daarom ben ik ook een keer per jaar naar China gegaan en daarom legt de president dit jaar zijn eerste bezoek aan China af het eerste bezoek van een Amerikaanse president aan China in vier jaar". Minister Kissinger herhaalde dat Amerika tegen de resolutie is die het tot i cisme verklaart. Amerika zal voorts niet praten met de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie PLO zolang deze niet be kendmaakt dat zij het bestaan van Israël erkent. De Verenigde Staten hopen vol gens Kissinger dat Syrië het man daat van de VN-troepen zal ver lengen die in het gebied van de Golan-heuvels zijn gelegerd. Het mandaat loopt eind van deze maand af. Dr. Kissinger beschuldigde de Sowjet-Unie en Cuba ervan wa pens te hebben geleverd aan de Angolese bevrijdingsbeweging MPLA. In het geval van Cuba ko men daar ook nog „militaire advi seurs" bij, zei hij. Hij zei de Russi sche houding "niet in overeenstem ming met de geest van ontspan ning" te vinden. ADVERTENTIE tegen verhoogde afgifteprijs. Er is een ideale manier van sparen: Pandbriefbiljetten van de Westland- Utrecht. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een looptijd van 5 jaar, in coupures van 1.000,-en 10.000,-. Tot nader aankondiging fe de afgifteprijs van deze 81/2% Pandbriefbiljetten verhoogd met 10,- voor coupures van 1.000,- en 100,- voor coupures van 10.000,-. Hiermede is het rendement gebracht op 8,3%. Voorde aankoop van Pandbriefbiljetten kunt u zich ook wenden tot uw adviseur voor verzekeringen en belastingen. De Westland-Utrecht leent dit geld o.a. voor het verstrekken van hypotheken. Uw geld is cfus zeer veilig belegd. Hypotheekbank rv Leiden, Botermarkt 28, hoek 't Gangetje,

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13