'Rechtsomkeert! mars' in de Spaanse Sahara SALT-besprekingen niet vóór 1976 Gallagher: „IRA heeft informatie verstrekt" 'Stel van onafhankelijkheid Angola nog even uit' INDIA ZIET MET ARGUSOGEN NAAR SITUATIE BANGLADESJ Top FordrBrezjnew niet op tijd rond een miljoen gulden aan prijzen MAANDAG 10 NOVEMBER RABAT/AGADIR/NEW YORK (AP/UPI/Reuter) Het is niet tot een bloedige con frontatie gekomen in de Spaanse Sahara. Koning Hassan van Marokko heeft gisteravond in een radio- en televisie-toespraak zijn ruim honderdduizend landgenoten in het omstre den woestijngebied bevolen, rechtsomkeert! te maken en terug te gaan naar hun land. Hij verklaarde dat het doel van de mars was bereikt en dat verder via onderhandelingen een oplossing gevonden moet worden. Inmiddels had Spanje een vloot van elf marineschepen met 3500 mariniers voor de kust gestationeerd om eventueel te kunnen ingrijpen. In Marokko en onder de Sahara-gangers heerst verbazing en teleurstelling over deze af loop van de gigantische onderneming. In de tien minuten durende rede- dragen aan de Verenigde Naties. Massagebed in de Spaanse Sahara. De ontelbare duizen den Marokkaanse moslims vervulden ook in de woestijn hun religieuze plichten. Zij waren er zich toen nog niet van bewust, dat hun koning een bevel tot de terugtocht zou geven, terwijl er niets anders was bereikt dan dat de spanning tussen Marokko, Spanje en Algerije gevaarlijk was opgelopen. voering ging de koning niet in op Officiële Marokkaanse zegslieden zijn ontmoeting in Agadir met de verklaarden dat zich ruim 250.000 lieve Spaanse minister Antonio Carro .vrijwilligers in de Spaanse Sahara blemen op Martinez. Goed ingelichte Marok- bevonden, verdeeld kaanse kringen zeggen dat Carro pen. en de koning tot informele stemming zijn gekomen. Er werd algemeen verwacht dat komst in het kamp Tarfaya Spanje, in ruil voor het terugtrek- huis zullen terugkeren of dat ken van de vredesmars uit Spaans nog tijdelijk grondgebied, later bekend zal ma ken dat het in de bedoeling ligt het bestuur van de kolonie over te geen redenen meer zijn door te gaan. "Van m moeten we c i andere drie groe- lossen". Marokko heeft inmiddels voorstel- kanen kennis genomen de len voor een tijdelijk bestuur var in- de Verenigde Naties over die betwis- Waldheim verklaarde dat de Spaanse premier Carlos Arias Na- varo had gezegd dat Spanje ook bereid zou zijn onmiddellijk de soe vereiniteit van het gebied aan de Verenigde Naties over te dragen en om de Spaanse strijdkrachten, on der een VN-statuut, ter beschikking te laten van het tijdelijk bestuur om d'? orde in het gebied te hand haven". Spanje was zelfs bereid nog ver der te gaan. Volgens Waldheim had de premier verklaard dat Madrid ook een driezijdige overeenkomst met Marokko en Mauretanië zou er willen aanvaarden als de Verenigde aan, Naties daar akkoord mee zouden Pr°- willen gaan. Ook Mauretanië maakt °P" aanspraak op d'e Sahara. Met verbazing hebben de Marok- het be vel van koning Hassan om de 'vre desmars" naar de hoofdstad van de te Spaanse Sahara in te stellen at- Spaanse Sahara op te geven. bivakkeren, Maar hij zei dat de i haar dofel had beantwoord gewezen, hangende een volksstem- het gebied blijven ming waarbij de verlangens van de hutst bevolking moeten worden gepeild, aan zo heeft secretaris-generaal dat Waldheim gemeld. op straat schenen ont- de anti-climax nadat ve le weken in alle toonaarden was ge- Kurt steld dat "de Sahara met het moe derland moet worden herenigd". Concurrenten Twee Siciliaanse kruimeldieven zijn dood aangetrof fen in de kofferruimte van een auto, die aan de rand van Palermo stond DUBLIN De ontvoerder van dr. de verantwoordelijkheid voor de Herrema, Eddie Gallagher, heeft ontvoering bij de IRA. zaterdag de IRA ervan beschuldigd, informaties over hem en Marton 06 Ierse Premier Cosgrave heeft in Coyle te hebben verstrekt. Hij tfced een telegram aan dr. Herrema zijn dit toen zij beiden voor een speciale vreuSde over de goede afloop rechtbank in staat van beschuldi- medegedeeld Cosgrave seinde: "Ik ging werden gesteld. bren« u de bewondering over van de regering die zich bewust is van de Tijdens de twaalf minuten durende wilskracht en het geduld waarmee u geparkeerd. Volgens de politie zijn de zitting noemde Gallagher twee leden de grote lichamelijke en geestelijke 19-jarige Calogero Pisciotta en de 17- j van de IRA als informanten van de druk tijdens uw wrede gevangen- Jarige Natale Gambino ongetwij- politie. "Ik zou hier niet zijn als schap heeft gedragen. Dat u in feld door leden van de Maffia ver- Gerry O'Hare en Joe Cahill 'er niet veiligheid bent. geeft ons allen veel moord na te zyn gemarteld. Zy zou- waren geweest", riep hij uit. Zich tot opluchting en vrengd". Cosgrave, die den zÜn .gestraft' omdat zij voor de rechters wendend zei hij, de dc "nobele moed" van mevrouw eigen rekening werkten, rechtbank niet te erkennen. "Jullie Herrema en haar vier zoons prees. Benelli overleden De Italiaanse I zijn politieke bastaards", schreeuwde voegde daaraan toe: "Ik hoop dat de motorrüwMfabrikant Domeniico Be- hij. De twee worden ervan bezorgdheid en het respect dat het nelli is zaterdag op 78-jarige leef- beschuldigd in het bezit te zijn volk van Ierland voor u en uw gezin tijd aan een hartaanval in Pesaro geweest van een revolver en twee heeft, in de komende jaren overleden. Benelli was in zijnjon- pistolen en munitie met de enigermate zal bijdragen tot ver- ge jaren motorcoureur en zijn ma- bedoeling om leven in gevaar te hchting van het langdurige lijden chines hebben daarna lange tijd de brengen, deze wapens bezeten te waaraan u en uw gezin onderworpen internationale motorcircuits be- hebben zonder vergunning en door ziJn geweest. heerst, i intimidatie te hebben gepoogd, tussen 2 oktober en 8 november de uitvoerende macht van de regering hebben tegengewerkt. De Openbare aanklager deelde mee, dat nog meer beschuldigingen tegen hen zullen worden ingebracht. In Ierland staat er geen speciale straf op ontvoering. Gallagher en Coyle hebben zaterdag in de gevangenis in Dublin familie op bezoek gehad: de ouders van Marion Coyle en de oudste broer van Gallagher, Patrick. De Ierse minister Bom bij huis Edward Heath LONDEN (Reuter) De Londense politie heeft gisteroch tend vroeg een bom onschade lijk gemaakt die was gelegd on der een mini-auto die stond ge parkeerd op een paar meter af stand van de woning van oud- premier Edward Heath in Wil ton Street in de buurtschap Victoria. E'a drie kilo zware bom was om half drifó gezien door een auto mobilist in zijn geparkeerde wa gen. Omwonenden moesten tij delijk hun huizen verlaten, maar een urn* of twee later mochten de wijze waarop (OAE), de leden KAMPALA. OEGANDA (Reuter/ zou worden AP) De Nigeriaanse minster Buitenlandse Zaken kolonel Joseph handelde. Dat zou volgens hem Garba heeft zaterdag een beroep op de grootst mogelijke integriteit" de Afrikaanse landen gedaan te be- ten gebeuren. - vorderen dat de onafhankelijkheid Angola moet volgens de oorspron- gezegd van Angola enkele weken wordit "ii gesteld om eers-t een einde te ken aan de burgeroorlog die er woedt zo heeft radio Oeganda bekendge- meld dat president Idi Amin maakt. Garba kwam la aan met ee geriaanse staatshoofd Moe'rtala Ra- veren mat Mohammed voor president Idi Angola Amin van Oeganda, voorzitter van de in Afrika, organisatie van Afrikaanse eenheid. Kolonel Garba verklaarde dat de Amiin, op het ogenblik voorzitter Afrika het Angolese vraagstuk be- Angola enkele weken wordt uit- kelijke datum morgen vrij worden Portugal, Radio Oeganda heeft gisteren ge- gedreigd" heeft *binitón~48 de organisatie deze vragen heeft gesteld in boodschap die is verzonden door de secretaris van de OAE, William Ete- Kameroen. Er werd niet bij- de antwoorden wor- verwacht. Ook is gisteren gezegd dat Amin de di- plomatieke betrekkingen met de Sow dan 40 Afrikaanse landen heeft ge- jet Unie te verbreken wegens de Kus- iterdag in Kampa- vraagd welke bijdrage - in troepen sische interventie bij de An«blese brief van het Ni- en materieel - zij zouden kunnen le- burgeroorlog. In de verklaring wordt geëist dat Russische party leider BYezj- hooggeplaat- positie van Afrika in de wereld, al in de Derde Werel'd, beoordeeld ganisatie de uit 46 landen bestaande justitie d? daaropvolgende ongeregeldheden, dan ten tonele zouden verschijnen. In de eerste staatsgreep zag In- Cooney heeft gezegd, dat er in die ruim een week duurden, is verband met de ontvoering negen weekeinde de rust in het land her- dia's premier kennelijk de hand personen in staat van beschuldiging steld. Voor de grootste steden, Dac- China of Pakistan. De tweede werd zullen worden gesteld. Cooney legde ca en Narayang, geldt echter nog Beschouwd als steeds een uitgaansverbod. Het vliegveld v Dacca is gisteren Bangladesj met groot ongenoegen aan. Vrijdag waarschuwde een re geringswoordvoerder nog, dat "In dia niet onverschillig kan toekijken bij de gebeurtenissen daar". i pro-Indiase coup de derde, drie dagen later, draai de hoofdstad de dat weer terug. Vlak voor de ;er voor het laatste staatsgreep werden meer dan internationale luchtverkeer ge- tien prominente, pro-Indiase politi- opend, nadat het gedurende zes da- ci vermoord in de gevangenis van Terwijl de laatste Portugese militairen de Angolese hoofd stad Loeanda verlaten met het oog op de nu nog voorgenomen onafhankelijkheid van het land met ingang van morgen, toont de stroom van burgervluchtelingen, die in Lissabon ver werkt moet worden, nog geen teken van verslapping. Op het vliegveld van de Portugese hoofdstad wachten de vluchte lingen gelaten op een onderkomen. De vrouwen hangen er de was te drogen op de hekken langs de landingsbanen. gen gesloten t President Aboesadat Mohammed Sayem, sinds vorige week de nieu we machthebber in Bangladesj, streeft ernaar zijn land zo snel mo gelijk uit c te brengen. Zaterdag heeft hij opdracht ge geven om vijf politieke gevangenen vrij te laten. Deze waren in 1974 tijdens het bewind Moedjibor Rachman opgesloten, Marian Coyle wordt onder zware bewaking weggeleid. rardeau (Missouri) een klein vlieg tuig gecharterd en in de lucht een pistool op de piloot gericht en de gelast het toestel naar beneden Smokkelaars Op het Romeinse vliegveld Fiumicino is een man aan- gehouden die op weg was naar Zwit- maanden in Bangladesj heeft seriand met buitenlandse deviezen land wel de vrees versterkt voor majoor Mohammed Abdoel Jalik Abdoer Rab, respectievelijk de voor zitter en de secretaris-generaal de niet partij Jatya Samaj Tantrick Dal, De derde machtgreep binnen drie Jg» te laten duiken. De jongeman kwam om het -leven toen de piloot hem tenslotte uit het duikende toestel wist te duwen. De piloot, Richard Lie- bundguth, verklaarde dat de jon geman hem had verteld gezinsmoei- beslotenhad lijkbeden te hebben zelfmoord te plegen. het Waaghals Steve McPeak, een be- ten bedrage van een miljard lire actie van het Indiase leger. Als dat roepskoorddanser, heeft in het afge- (ongeveer f4 miljoen). Aangenomen zou gebeuren, dan zou een Chinese lopen weekeinde halsbrekendetoe- wordt dat de man het geld Ame- reactie niet uitgesloten zijn, rikaanse dollars, Franse en Zwitserse schuwde president Sayem. franken en Japanse j ens in Naar nu pas bekend is geworden diehst was van een internationale .heeft het Indiase leger smokkelorganisatie. Het was opge- ste staatsgreep, die op 15 augustus vallen dat hij de laatste tijd talrij- sjeik Moedjiboer Rachman het 'le- ke reizen maakte. Volgens de Itali- ven kostte, op kleine schaal al aanse wet loopt de man kans opeen inval gedaan boete ten bedrage van acht maal Dacca neemt n het in beslag genomen geld. diase leger niet verder ging, omdat i verricht op een 500 meter lange kabel die op 250 meter hoogte gespan- het stuwmeer achter de Hoover dam in de rivier de Colora do. Toen hij na drie uur op de ka bel te hebben doorgebracht naar beneden kwam, werd de 30-jarige Mc Bangladesj. In Peake in staat van beschuldiging ge- dat het In- steld wegens „verstoring van de open bare orde op federaal grondgebied." binnen 48 J H8 nuuggcpioai- De Oegandese radio meldde dat ste functionaris dient te sturen met v-.i. een mtieg van de Russische activi teiten in Angola en van amlbassa- Afrikaanse eenheid deur Zacharvo's gedrag. Als een dergelijke boodschap niet wordt gezonden, of overgebracht door een laaggeplaatste functionaris, dan heeft Oeganda alle Russische diplo maten en technische experts na af loop van het ultimatum nog twee dagen de tyd om het land te ver laten, aldus de uitzending. Het MPLA heeft gisteren in een communiqué gezegd dat haar troe pen onlangs een 800 man sterke ko- lorme van het FNLA hebben ver nietigd, onder wie zich ook. enkele blanke huurlingen bevonden. Dit zou zich hebben afgespeeld ten noorden van Loeanda, in het gebied dat wordt begrensd door Porto Quipiri Qui- fangondo. Volgens de verklaring bestond de FNLA-eenheid uit 48 vrachtwagens en negen tanks, die in de val wer den gelokt en vernietigd. Onder de buitgemaakte wapens zou ook lucht- weergeschut zijn aangetroffen. De MPLA zegt ook de dorpjes Quibaxi en Piri te hebben veroverd, die liggen halverwege tussen Loeanda en de FNLA-vesting Carmona, waar door het voor de FNLA nog moeilij ker zou worden om voor de onaf hankelijkheid morgen Loeanda bin nen te trekken. Rond het vliegveld Benguela zou den zware gevechten plaatsvinden, aldus het MPLA. Op drift Britse kuststations zijn zondag overstroomd door telefoontjes van angstige popliefhebbers nadat de piraten zander radio-Caroline had gemeld bij zware zee op drift te zijn geraakt. Het 300 ton metende schip liep aan de grond op een zandbank, kwam later zonder hulp weer los en ging in dieper water voor anker. Radio Caroline ligt voor de Engelse oostkust, ter hoogte van de monding van de Thames. De Nederlandstalige uitzendingen gaan de lucht in on der de naam Mi Amigo. Washington President Ford heeft de hoop opgegeven, dat er dit jaar nog iets komt van zijn voorgenomen topgesprek met de Russische partij leider Leonid Brezjnew over het ver dere ontwapeningsprogramma van de twee supermachten. De bespre kingen over de beperking van de strategische bewapening het tweede SALT-gesprek na de inleidende beginselverklaring van Ford en Brezjnew in Wladiwostok, werpen nog zoveel problemen op, dat het tijdschema om de zaak rijp te maken voor een topconferentie in 1975 niet meer kón worden gehaald. Ford is hierover echter niet al te somber gestemd: „Een groep techni sche deskundigen is nog steeds aan het onderhandelen, ik heb liever een goede overeenkomst iets later, dan een slechte overeenkomst onder druk op dit moment", vindt de president, die verder nog eens met nadruk zei, dat een goede afloop van het SALT-gesprek van het grootste belang is «voor beide partijen en de hele wereld. Ford vertelde dit gisteren in het NBC-televisieprogramma „Meet the Press", een ijzersterke inzet van elke zondagmiddag, waarin de beste journalisten van de VS in een rechtstreekse uitzending de Ameri kaanse topfiguren het hemd' van het lijf mogen vragen. De machtige leider van het vakverbond AFL-CIO, George Mea- ny, heeft nadat hij in „Meet the Press" onder handen was genohien gezegd: „Een half uurtje in dit programma kan je tien jaar ouder maken". De heren leken het president Ford in dit uur eigenlijk niet al te moeilijk te maken en de antwoor den, die ontspannen werden gege ven, onthulden geen nieuws van wereldformaat. Ford mocht eindelijk eens zeggen wat zijn gedachten zijn over „ontspanningspolitiek", de „de tente", waar iedereen de mond van vol heeft, maar waarvan niemand de begrenzingen kent. Ford is ervan overtuigd dat hij het er in de vijftien maanden, dat hij nu president is, niet zo slecht heeft afgebracht. Hij noemde als zijn belangrijkste prestaties: „Ik heb het vertrouwen van het publiek in de federale regering hersteld. Wy hebben een zeer ernstige economi sche situatie redelijk goed het hoofd geboden. Wij gaan langzamerhand in de richting van onafhankelijk heid van vreemde olielanden en zijn op weg naar een onafhankelijk energieprogramma. Wij hebben de banden met de landen van Europa verbeterd. In het Midden-Oosten hebben wij iets heel belangrijks bereikt met het Sinaï-akkoord. Er zijn constructieve verhoudingen gekweekt met de Sowjet-Unie en de Chinese Volksrepubliek". Op een vraag, dat volgens de opiniepeiling het vertrouwen in de regering lag er is dan ooit eerder werd gemeten, verweerde Ford zich met: „Van de ondervraagden gelooft 74 procent in mijn persoonlijke openheid en eerlijkheid". Ford wilde weinig of niets zeggen over zijn gevaarlijkste tegenkandi daat bij de komende presidentsver kiezingen, Ronald Reagan: „Hij is misschien wat rechtser, ik meer een man van het midden". Ford is wel van plan om zich te laten zien bij alle voorverkiezingen, de zogenaamde „primaries". „Ik ga geen campagne voeren in alle staten waar een primary wordt gehouden, want het vervullen van het ADVERTENTIE Een Inventum éénpersoons eiectrische zwak stroomdeken type HN 14, winkelwaarde 150,-, aangeboden door Koninklijke Fabriek Inventum, Bilthoven. Te winnen in de Nationale Puzzeiaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7