Spaanse versterkingen naar explosieve front in Sahara Franco overleeft opnieuw zware operatie ONDERZOEK VS NAAR POSITIE VAN PALESTINA IN VER. NATIES WILSON WILLIGT WENSEN NAN SADAT GOEDDEELS IN Formeel verzoek tot vervolging van Peron in vogelvlucht uMjUJP in vogelvlucht Geheime wapenaanvoer voor Libanese Falange 'BRINK Luchtverwarminq /Hl ZATERDAG 8 NOVEMBER BUITENLAND MADRID (UPI/Reuter/AFP) De toestand van het Spaanse staats hoofd, generaal Franco, is gisteren snel nog slechter geworden. Hij werd naar het 10 km van zijn Pardo-pa- I leis gelegen ziekenhuis La Paz ver voerd om tweederde van zijn maag J te verwijderen. Hij heeft vooralsnog Ideze 41/& uur durende operatie waar hij hem vijf liter bloed werd toege diend overleefd. Dat echter zijn 'eind nabij is bleek uit het feit dat werklieden al begonnen zijn met het hakken van zijn graf in de granie ten bodem van het monument voor de gevallenen van de Spaanse bur- j geroorlog, dat Franco zelf als laatste rustplaats heeft uitgekozen. Bij het parlementsgebouw in de binnenstad van Madrid werd het podium opge richt voor de eedaflegging van Fran co' opvolger. Geteisterd door een nieuwe in wendige bloeding en het falen van zijn nieren moest de 82-jarige Spaanse leider de nieuwe operatie ondergaan, die kort na zijn aan komst om kwart voor vijf gistermid dag in het ziekenhuis begon. Franco was met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht on der begeleiding van motorpolitie met gillende sirenes en leden van zijn paleiswacht. Bij hem waren zijn schoonzoon de markies de Villa- verde, zelf chirurg, en dr. Artero, lei der van de groep medici die hem al drie weken lang verzorgen. De Spaanse premier en het kabi net gingen eveneens naar het zie kenhuis. In het ziekenhuis, het grootste en modernste van Spanje, was de eer ste verdieping voor het staatshoofd ontruimd. Het gebouw wordt door politie bewaakt. De Spaanse radio en televisie on derbraken hun programma's om het voor het omroepen van de bulletins die het overbrengen van Franco meldden. De verslechtering van Franco's toe stand kwam zo plotseling dat velen van de 27 dokters, die het paleis voor het middagmaal hadden verlaten, met spoed moesten worden terugge roepen. Een officiële bekendmaking zei dat besloten was Franco te opereren uit voorzorg tegen verdere inwendige bloedingen. Zijn toestand werd ern stig genoemd. Franco werd van zijn slaapkamer in het paleis vervoerd terwijl hij nog zat vastgekoppeld aan het nierappa raat en de plastic zakken waarmee hij intraveneus werd gevoed,'en een buis die de druk van de bloedprop- pen in zijn linker dij moet verlich ten. Een der eerste die in het zieken huis aankwam was Rodrigues de Val- carcel, voorzitter van de Cortes (het parlement) en hoofd van de drie le den tellende regentschapsraad die de macht op zich neemt na Franco's dood totdat prins Juan Carlos als ko ning is beëdigd. Het ziekenhuis La Paz telt twee duizend bedden en hefschroefvlieg- tuigen kunnen op het dak landen. Het is voorzien van de modernste hulpmiddelen, verschaft door de Spaanse sociale dienst. Franco had het in 1964 geopend. NEW YORK (DPA) De Ame rikaanse regering heeft zich gis teren bereid verklaard te onder zoeken hoe „de rechtmatige Pa lestijnse belangen" het best in het onderhandelingsproces over het Midden-Oosten kunnen wor den opgenomen. De Amerikaanse afgevaardigde by de VN, Daniël Patrick Moynihan, sprak zich tijdens het Palestina de bat in de Algemene Vergadering uit tegen de ingediende ontwerp-resolutie waarin gelykberechtigde deelne ming van de Palestynse bevry- dingsorganisatie PLO aan de vre desconferentie in Genève geëist wordt. Iedere nieuwe deelneming in Genève zou „slechts het resultaat kunnen zyn van zorgvuldige be sprekingen, onderhandelingen en afspraken tussen de partyen". In samenhang met de huidige en toekomstige vredesinspannin gen kan men niet aan de „reali teit" voorbygaan dat de Pales tijnse kwestie in de afgelopen Jaren steeds belangrijker gewor den is. Over een andere ontwerp-reso lutie waarin voor de Palestynen de uitoefening van hun recht op zelfbeschikking wordt geëist, ver klaarde de Amerikaan dat de als „Palestina" bekende geografische eenheid gebied is van een lidstaat van de VN. Daarom raakt de aanspraak op uitoefening van rechten in Palestina tenminste voor een deel de binnenlandse wetgeving van een lidstaat van de VN. MADRID (AP/Reuter/AFP) Twee Spaanse bataljons Infanterie van samen 1500 man sterk zijn gisteren overgebracht naar deSpaanse Sahara ter versterking van de aldaar gelegerde troepen die ongeveer 15.000 man tellen, aldus is in militaire kringen te Madrid vernomen. De twee bataljons zijn afkomstig van Las Palmas op de Canarische Eilanden. Het Spaanse kabinet is gisteren onder leiding van Prins Juan Carlos de Borbon bij een gekomen om te praten over de toestand in de Spaanse Sahara, die momenteel wordt overspoeld door tienduizenden ongewapende Marokkanen. Discussies over economische aange legenheden zyn voorlopig op de lange baan geschoven omdat de kwestie Sahara momenteel veel dringender is vooral nu Marokko via de Verenigde Naties heeft laten weten dat het Ma rokkaanse leger wel tussenbeide moet komen indien de Spaanse troepen iets tegen de duizenden Marokkanen ondernemen. "Wy zullen niet als eerste het vuur openen", aldus een Spaanse bron, ''maar we zullen geen enkele man die mynenvelden laten passeren. De eni ge manier om die velden te passeren is het hanteren van de Chinese me thode de eerste 2000 mensen laten opblazen totdat er geen mynen meer zyn". Volgens bronnen in Madrid maakt Spanje zich meer zorgen over haar bondgenoot Algerye en het front voor de bevrijding van de Sahara Polisario dan over de Marokkanen. Algerye, dat met Spanje vóór het houden van een referendum in de Sahara is, steunt het Polisariofront dat volgens de berichten staat te popelen om de strijd aan te binden. "We hopen maar het beste en hou den beide fronten in het oog", aldus een regeringsbron. Hij verklaarde dat zich rond de mynenvelden tot dusver LONDEN (AP) Na gisteren gesprekken te hebben gevoerd met Britse leiders was president Sadat van Egypte van oorddeel dat Lon den bereid was hem onder meer wa pens en militaire werkplaatsen en fabrieken te leveren terwaarde van honderden miljoenen ponden. Door Britse en Egyptische diplo maten is verklaard dat Sadat en pre mier Wilson in principe tot een ak koord zouden zijn gekomen over het leveren door Groot-Brittannië van wapens, waaronder maximaal 200 Brits-Franse jagers voor operen op geringe hoogte. Zij zijn nog niet ge produceerd en kosten 6 miljoen dol- lar per stuk. Voorts dat Londen be hulpzaam wil zijn bij het bouwen van fabrieken in Egypte voor het vervaardigen van militair materieel als helikopters, lesvliegtuigen en ge pantserde voertuigen. Aan de financiering van de nieu we Arabische militaire industriële organisatie die in Egypte is geves tigd kon ook worden deelgenomen door de andere tot die organisatie be horende landen als Saoedi-Arabië, Koeweit, Gattar en de Unie van Arabische Emiraten. Egypte is ook geïnteresseerd in de aankoop van Britse technische ken nis, fabricagemethoden, patenten en licensies, zulks allemaal als onderdeel van een grootscheeps industrialisa tie-programma dat tot doel heeft Egypte te maken tot het grootste fa- brieksland van het Midden-Oosten. Wat geldelijke steun betreft, die kan van Britse zyde niet worden verwacht en nu rekent Sadat op steun van zijn Middenoosterse part ners in de grote onderneming. Giftige vis Het aantal Japan ners dat officieel staat geregistreerd als lijdende aan de „ziekte van Mina mata", een vorm van kwikvergifti ging, is met 12 gestegen tot 899. De ziekte is zo gedoopt naar de baai van Minamata, die zwaar ver ontreinigd is niet industrieel kwik- De patiënten lyden allen aan een meer of minder ernstige ontregeling van het zenuwstelsel doordat zy vis uit de vergiftigde baai hebben ge geten. geen incidenten hebben voorgedaan. Van officiële zyde in het Marokkaan se Agadir is later meegedeeld dat "ongeveer 100.000 mensen" gisteren over de grens tussen Marokko en de Spaanse Sahara zyn getrokken om zich te voegen by de "Pelgrims" die al in de Spaanse Sahara zyn. Het blad "Al-Bayane", het orgaan van de in Marokko in oppositie zijn de party van de vooruitgang en het socialisme, schreef dat de "mars zal doorgaan tot de definitieve overwin ning is bereikt". Het Marokkaanse volk, aldus het blad, is volledig be trokken by de nationale bevrydings- strijd. "Tot nu toe is dit een vreed zame slag, maar de kans bestaat dat daar in de komende uren verandering in komt. Mocht dit zo zyn, dan zal het om een rechtvaardige oorlog gaan". Van goedingelichte zyde by de V.N. was al eerder vernomen dat Spanje een nota van Marokko heeft gekre gen waarin gezegd wordt dat het zeer moeilyk zal zyn een ingrijpen van de Marokkaanse strydkrachten te voorkomen als er op de deelnemers aan de mars geschoten zou worden. In Parys heeft Achmed Baba Miske, een woordvoerder van het Polisario, het volksfront voor bevryding van de Sahara, opnieuw verklaard dat guerrillastryders van het front op 20 km ten zuiden van de Marok kaanse grens en op 50 km ten wes ten van de grens met Algerye, op grondgebied van de Spaanse Sahara strijd leveren met Marokkaansetroe pen. Hy zei op een persconferentie dat 600 man van het geregelde Ma rokkaanse leger op 31 oktober de Spaanse Sahara zyn binnengetrok ken. Nadat zij teruggeslagen waren, hadden de Marokkanen parachutis ten ingezet om de vooruitgeschoven stellingen te kunnen bezetten die de Spanjaarden al weken geleden ont ruimd hebben om de verdediging van El Ajoen te versterken. Op het ogen blik, aldus Miske, bevindt zich een met 20 tanks uitgerust Marokkaans bataljon pantser troepen in Farsia, een voormalige voorpost van de Spanjaarden. "Onze guerrillastryders hebben het bataljon omsingeld". TELEFOON: 071-152540 ONROERENDGOED GOED Ook de tweede golf Marokkanen, die gisteren de grens van de Spaanse Sahara overtrok, voerde vlaggen mee. En enkelen van de deelnemers kusten de grond van hun voorvaderen na het overschrijden van de denkbeeldige lijn in het woestijnzand. Te Madrid is vernomen dat er overigens tekens zyn dat Marokko het geval niet al te zeer op de spits wil dryven en dat het de besprekin gen over de Spaanse Sahara wil her vatten en zonodig zal trachten tien duizenden "vredeswandelaars" terug te halen uit de woestyn. Vermoedeiyk vandaag komen er in Madrid opnieuw hoge afgezanten van Koning Hassan aan, zulks op initia tief van Marokko. Gistermiddag heeft de Marokkaanse ambassadeur te Madrid meer dan een uur overleg gepleegd met de Spaanse premier Carlos Arias Navarro eveneens op Marokkaans initiatief. Van Spaanse zijde is in verband daarmee vernomen "dat onze positie dusdanig is dat wy niet willen gaan praten zolang die demonstranten nog n de Spaanse Sahara aanwezig zyn". BUENOS AIRES (Rtr) Drie le den van de Argentijnse oppositie heb ben formeel verzocht een vervolgings procedure op gang te brengen te gen president Isabel Peron. Het ver zoek is vervat in een resolutie die de drie leden hebben ingediend in het Argentijnse Lagerhuis. De ver volgingsprocedure moet plaatsvinden op grond van "een slechte uitoefe ning van haar funkties. De drie indieners van de resolusie zyn afgevaardigden van de Bloquista-party uit de pro vincie San Juan, die oppositie voert tegen de regerende Peronistische party. De algemene aanklacht van "slecht bestuur" is op grond van de Argen- tynse grondwet voldoende om een beschuldigingsprocedure door het La gerhuis op gang te brengen. De af gevaardigden hebben hun klacht te gen mevrouw Peron niet gespecifi ceerd. Parlementaire waarnemers menen dat de resolutie waarschijnlijk niet door het Lagerhuis zal worden aangenomen. Zij beschouwen de stap echter als een nieuwe aanwijzing dat het prestige van en de steun voor de president in 't land snel afneemt. Hulprecord Het bedrag dat West-Duitsland besteedt aan ontwik kelingshulp zal dit Jaar het record van 3.5 miljard mark bereiken, zo vertelde minister van Economische Samenwerking Egon Bahr gisteren. By de Westduitse ontwikkelingshulp ligt de nadruk op landbouwprojecten in de onderontwikkelde landen. Geen knallen Niet-militaire su personische vliegtuigen mogen voor taan niet meer over de Duitse Bondsrepubliek vliegen, zo staat in een verordening die de Bondsraad heeft aanvaard. Het reeds in andere landen be staande verbod geldt voor binnen-'en buitenlandse toestellen, ongeacht of zy op Westduitse bodem een tussen landing maken. Het begint er meer en meer op te fijken, dat Angola's komende onaf- hankelykheid zal neerkomen op het splitsen van het land in drieën. Lange tyd heeft het er naar uit gezien, dat de "Volksbeweging voor de bevryding van Angola'", de MPLA zonder veel moeite op 11 november a.s. het bestuur van de Portugezen zou overnemen, maar intussen heb ben de concurrenten van Agostinho Neto en de zynen namelyk het FNLA, het Nationale Front voor de bevryding van Angola, geleid door Holden Roberto, en de UNITA van Jonas Savimbi laten zien dat ook zy op militair gebied niet veron achtzaamd kunnen worden. Zo wordt er in het zuiden zwaar ge vochten om enkele belangrijke ha vensteden, Benguela en Lobito, ter wyl er ten noorden van de Angolese hoofdstad, Loeanda, eveneens harde gevechten geleverd worden. Wat dus tot voor kort als vry zeker werd aangenomen: dat de marxist Neto de nieuwe machthebber en de eerste president van vry Angola zou worden is thans aan twyfel onderhevig. An gola, rijk aan grondstoffen, ziet zich dan ook, aan de vooravond van het vertrek der Portugezen, gedompeld in een poel van verbitterde tegenstel lingen, bloedvergieten, massale Vlucht en verwoesting van de eco nomie, kortom alles wat al vele Afri kaanse landen by het vertrek van de "imperialistische kolonialisten" te zien hebben gegeven: kanonvuur in- plaats van vreugdevuur. Op het ogenblik zyn de hoofdstad en een groot deel van de zuidelyke kust strook in handen van Neto terwyl de noordelyke gebieden, die aan Zaïre (voormalig Belgisch Kongo) i grenzen, door Roberto's troepen worden gecontroleerd en Savimbi het rijke landbouwgebied in het zuiden beheerst. Sinds het begin van dik jaar zou de onderlinge machtstrijd al twintigduizend levens hebben ge ëist. De voedselvoorziening begint steeds gebrekkiger te worden, zoals in de kustgebieden onder toezicht van de MPLA. De aanvoer uit het vruchtbare zuiden, waar de UNITA de scepter zwaait, is immers gestag neerd. En verder is de helft van de koffie-oogst, die voornamelijk uit het noorden komt, verloren gegaan omdat er geen arbeidskrachten uit het zuiden beschikbaar zijn, zoals voorheen het geval placht te zyn. Maar géén gebrek is er aan inmen ging van buitenaf. Zo ontvangt de MPLA op grote schaal wapens uit de Sow jet-Unie en krygt het FNLA steun van president Moboetoe van Zaïre èn van China. Want Peking heeft automatisch de partij gekozen van de tegenstanders van de door Moskou gesteunde Neto. Ook Zambia is zeer geïnteresseerd in de ontwik keling, omdat de uitvoer van zyn koper voor een belangryk deel af- hankelyk is van de spoorlyn naar Benguela, aan Angola's zuidkust. Die export wordt door de gevechtshan delingen sterk gehinderd en zou vol gens sommige berichten al enige tyd vrijwel tot stilstand zyn gekomen. Al by al is Angola het toneel ge worden van de tegenstelling tussen Moskou en Peking, alsmede van de bemoeiingen van Zaïre in het noor den en van Zambia in het oosten. En dan zyn er verder nog geruchten over Amerikaanse steun (via Zaïre) aan het FNLA, dat ook hulp van Portugezen en Zuidafrikanen zou ontvangen, terwyl er drieduizend Cubanen zouden vechten aan de zy de van de MPLA, die, behalve dus, van Moskou en Castro, ook nog ondersteuning krygt van de "volks republiek Kongo", d.i. Kongo- Braz zaville. Een complicatie in de kwestie-An- gola is dan ook nog het bestaan van de enclave Cabinda, aan de Atlan tische kust ten noorden van Angola, maar daarvan gescheiden door een deel van Zaïre langs de rivier de Kongo. Alle drie bevrydingsbewe- gingen in Angola beschouwen Cabin da als een deel van het land, maar intussen zijn in dit gebied, dat rijk is aan olie en mineralen, eveneens gevechten op gang gekomen en wel tussen strijdkrachten van de MPLA en troepen van het FLEC, het Front voor de bevrijding van Cabin da, dat dus een zelfstandige en van Angola onafhankelyke positie voorstaat en dat geleid wordt door Luis Ranque Francque. Ook hier bemoeien de buren zich met de gang van zaken: Kongo-Brazzaville heeft er dezer dagen veel troepen heenge zonden "om aan de zijde van de MPLA te vechten", zoals het heet, en wel "omdat huurlingen uit Zuid- Af rika en zijn Afrikaanse vazallen de enclave zijn binnengevallen". De tegenactie is niet lang uitgebleven, want er zijn berichten dat het leger van Zaïre in staat van alarm is ge bracht. Dit alles speelt zich af te gen de achtergrond van het bestaan van rijke olievoorraden voor de kust van Cabinda, tien jaar geleden ontdekt door de Amerikaanse maat schappij Gulf Oil in samenwerking met een Italiaanse firma. Behalve olie bezit Cabinda, dat slechts 80.000 telt, ook veel mineralen. De president van Zaïre, Moboetoe, is voorstander van een volksstem ming om over de toekomst van de enclave te beslissen. Hoe verward de situatie ook in dit kleine gebied is, blijkt uit het feit dat onlangs zeshonderd in Cabinda geboren sol daten van de MPLA met al hun ma terieel naar de troepen van het FLEC zijn overgelopen en dus de voorkeur aan een zelfstandig Cabin da geven boven een gebied, dat mo gelijk ten prooi kan vallen aan Kon go-Brazzaville. Overigens kunnen de Angolese bevrydingsbedwegingen his torisch gezien, niet veel recht op Ca binda doen gelden. De "koningen" van Cabinda in feite de stamhoof den van dat gebied wendden zich namelijk aan het eind van de vori ge eeuw tot Portugal met het ver zoek de heerschappij over hun land op zich te nemen. Dat was in de tijd, dat Fransen, Duitsers, Engel sen en Belgen zich met de verove ring van Afrika bezighielden om het tenslotte op de Berlijnse conferen tie van 1885 over de verdeling eens te worden. In die tijd koos Cabinda voor het gezag van de Portugezen', die daar al drie eeuwen lang handels posten hadden bezeten. Om admini stratieve redenen besloot de rege ring in Lissabon Cabinda aan Ango la te koppelen, maar geschiedkun dig liggen de verbindingen van Ca binda en Portugal anders dan van Angola en Portugal. Toch zal voor al de MPLA wel al het mogelijke doen de enclave binnen de Angolese grenzen te trekken als zy erin sla gen de macht in Angola van de Por tugezen over te nemen. Als Cabinda voorheen niet aan Angola zou zijn gekoppeld, zou er nu geen probleem- Cabinda zijn. Maar ja, een jaar lijkse olieopbrengst van meer dan een half miljard dollar is allerminst een kleinigheid. Cabinda is nu reeds Afrika's vijfde leverancier van dat begeerde produkt en zijn olie is An gola's voornaamste bron van buiten landse deviezen Zo zag het interieur van de oorspronkelijke katholieke radiozender Renascenca in Lissabon er uit, nadat deze gisteren door bommen volle dig was verwoest. Niet alleen de vertrekken met appara tuur werden een puinhoop, maar ook de antennes zijn vernietigd. Volgens officiële medede lingen heeft de Revolutio naire Raad, in wezen het hoogste gezagsorgaan in Por tugal, opdracht gegeven aan een commando van zestig pa- parachutisten om de vernieti ging uit te voeren omdat het bezette radiostation zich schuldig had gemaakt aan contrarevolutionaire activi teiten van de extreem-linkse bezetters, die de openbare orde en rust verstoorden door provocaties. Het radiostation was op 21 oktober op last van de re. gering verzegeld, maar linkse arbeidersgroeperingen maak ten er zich enkele dagen la ter weer meester van. BEIROET (AP) Leden militie der christelijke Falange in Libanon hebben in de nacht van don derdag op vrijdag in het geheim een lading wapens aan land gezet die afkomstig waren van een schip dat lag voor de kust bij Zjoenie, een 18 kilometer ten noorden van Beiroet. De Islamitische premier Karami had er- lucht van gekregen en het leger opdracht gegeven deze illegale operatie stop te zetten en de wapens in beslag te nemen, maar het le ger had geweigerd dat bevel uit te jiech, een zoon van de (chrisu-iyke) president, hebben geholpen bij het aan land brengen en afvoeren van de gesmokkelde wapens. In Beiroet ging gisteren het gerucht rond dat Karami in verband met het gebeurde dreigde af te treden doch de premier liet daarop weten dat hij zulks niet van plan was. Deze nieuwe politieke crisis heeft de onrust in Beiroet weer aangewak kerd en gevreesd werd dat de ge vechten opnieuw konden oplaaien. Maar het bleef op een korte schiet partij in het centrum van de stad na rustig. installateur: H I LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9