Ultimatum personeel DaimChips Zuid-Limburg „zeer geschokt Vader van Aronson: Ik geloof het niet Buitenom Binnendoor Regering doet beroep op Irak 1 ZATERDAG 8 NOVEMBER Verpleger niet terechtgesteld en niet geëxecuteerd ^(j|.innuiii 1,'I.BMj WASSENAAR (SP/Reuter) „Ik geloof het nog niet", stamelde een to taal verbijsterde Leon Aronson gis- teren op het pad in de Wassenaarse duinen, waar hij met zijn vrouw een wandeling maakte. Kort nadat hij gistermorgen om elf uur door het ministerie van Buitenlandse Zaken op de hoogte was gebracht, dat zijn zoon Alex volgens officiële berichten uit Bagdad nog in leven is. Dat Alex, die sinds 20 maart van dit jaar vermist was, niet terechtgesteld was. En voor het eerst sinds maanden kon vader Aronson weer glimlachen. „Ik geloof het nog niet", herhaal de hij maar steeds. „Als u in mijn hart zou kunnen kijken, dan is Alex op de 24ste maart in Koerdistan gefusilleerd. Ik moet nog zien of hij werkelijk nog in leven is. AI die te genstrijdige berichten plotseling ach ter elkaar. En nü dit „Wat ik de laatste dagen niet alle maal doorleefd héb. Tot nu toe was het één grote nachtmerrie", stamelt Leon Aronson, terwijl hij voor de zo veelste keer zijn pijp aansteekt en een borreltje bestelt in het Wasse naarse hotel, waar hij onder schuil naam al enige dagen verblijft om rust te zoeken. Zijn vrouw, de stiefmoeder van Alex zegt: „M'n man kan het allemaal niet verwerken. Zo'n spanning. Het „En wat hu", vraagt Leon Aron son zich af, terwijl hij de condolean ce brieven van het Rode Kruis en minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken nog eens bekijkt. Per soonlijk schreef de minister hem op 4 november geschokt te zijn door de dood van Alex, over zijn afschuw over de onaanvaardbare handelswijze van de Iraakse autoriteiten, sprak zijn mede leven uit en wenste hem sterkte. Buitengewoon tevreden is Leon Aronson over de wijze, waarop Bui tenlandse Zaken hem heeft bijge staan. „Ik leg deze zaak volledig in handen van het ministerie. Want ik kan niets meer doen". "Het kan zijn dat ik met al m'n wantrouwen over het leven van Alex ongelijk heb", zegt vader Aron son. "Hoe kan men. dit teniet doen. En wat zijn de consequenties. Krijgt Alex een maand gevangenisstraf, tien jaar. of wordt hij uitgeleverd? Hij is een jood, moet U niet ver geten. En dat in Irak", voegt hij er zachtjes aan toe. "En als Alex terugkomt, dan is hij gebroken. Deze jongen is al kapot als hij twee dagen in een cel zit. Laat staan nu al zeven maanden. Hij kan er niet tegen om opgeslo ten te zitten. Dan is hij kapot. Ver geet U niet, hij is niet zoals U en ik, hij heeft eensterkconcentratie- kampsyndroom". "Wij blijven hier in de duinen nu maar afwachten", zegt Leon Aron son tenslotte, terwijl hij er toch een stuk beter uitziet dan een paar dagen geleden. Ontmoeting De Britse arts David Nabarro, die in Iraaks Koerdistan heeft gewerkt voor het 'Save the Children Fund', blijkt in maart 1975 een ontmoe ting te hebben gehad met Alex Aron son in het Koerdische dorp Barzan. Volgens Nabarro was dat twee dagen voor Aronsons arrestatie door het Iraakse leger. Aronson was toen gekleed in Koer dische kledij, en gewapend met een pistool maar niet in het bezit van papieren. Hij was van plan ge weest naar de afgelegen plaats Ba- dinan in Koerdistan te gaan om daar een kliniek te openen en Nabarro had tevergeefs geprobeerd hem van dat voornemen af te brengen. Na barro beschreef Aronson als een 'excentrieke, koppige idealist'. De verpleger had zichzelf aangediend als arts, maar was niet in staat DEN HAAG (SP) De Neder landse regering heeft een "huma nitair appèl" gedaan op de Iraak se regering en haar ambassadeur in Brussel om het leven van Alex Aronson te sparen. Dit deelde minister-president drs. J.M. den Uyl gisteravond na afloop van het kabinetsberaad mee. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel, heeft dinsdagavond, nadat be kend was geworden dat Alex Aronson zou zijn opgehangen, getelegrafeerd naar Bagdad. Ook heeft hij toen de ambassadeur ont boden, die voor de Beneluxlanden in Brussel is gestationeerd. Premier Den Uyl had de indruk dat de in Nederland gevestigde Iraakse zaakgelastigde van de he le zaak Aronson niet op de hoog te is geweest. Tot twee keer toe heeft de familie Aronson bij hem getracht informaties over Alex in geweest dat met diploma's te be wijzen. Hij had Nabarro verteld dat hij op zijn reis vanaf de Iraanse grens zijn ezel, met zijn medische uitrusting en zijn papieren, was kwijtgeraakt. Toen Nabarro Aronson ontmoette was de Britse arts juist teruggekeerd uit Badinan, waar hij de medische zorg voor Koerdische vluchtelingen op zich had genomen. De opstand van de Koerden was toen net ineengestort, nadat Iran en Irak op 6 maart een overeenkomst slo ten waarbij Iran beloofde de hulp aan de Koerden stop te zetten. Nabarro had Aronsen geadviseerd Irak te verlaten 'je aanwezigheid in Badinan zal de Koerden alleen maar in moeilijkheden brengen'. Aronson had daarop geantwoord dat hy niet eelocfde dat zijn leven in gevaar zou zy Aronson vertelde Nabarro dat de Koerdische Democratische Partij, (de partij van Koerdenleider Barza- ni) hem een escorte naar Badinan had geweigerd. Toen had Aronson on eigen houtje een ezel gekocht om zijn medicijnen te vervoeren en twee Koerdische guerrilleros gehuurd om hem de weg te wijzen, maar hij was zowel de ezel als de gidsen in de sneeuw kwijt geraakt. Het eni ge document dat Aronson nog be zat, was een brief van Barzani. Volgens het Iraakse persbureau wa ren militaire en politieke rapporten voor Israël in het bezit van Aronson, toen deze op 24 maart werd gear resteerd. Schade explosie geschat op enkele tientallen miljoen en guldens 55 (Vervolg van pagina 1) BEEK Het bergen van de ver ongelukten werd ernstig belem merd door de vlammenzee die kilometers ver in de omtrek was ADVERTENTIE Te verkrijgen door: overmaking op giro 56631 mossel versteege^ Den Haag te zien. Pas in het begin van de middag werd bekend, dat er een slachtoffer was geborgen. Een personeelslid van DSM, dat ooggetuige van de explosie was ge weest, zei, dat er direct na de ont ploffing paniek onder het personeel is ontstaan. Mensen werden door de luchtdruk tegen de grond gesmakt en er ontwikkelde zich een grote gaswolk. Bij de nafta-kraakinstalla tie werkten op het ogenblik van de ontploffing ongeveer zestig mensen, van wie er vijftien direct bij het produktieproces betrokken waren. Over de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. Bij het opstarten van de nieuwe kraakinstallatie werd gebruik gemaakt van een nieuwe computer. Onderzocht zal worden of er verband bestaat tussen de explosie en het in gebruik nemen van de computer. Het vuur in de zes brandende tanks werd gisteravond niet verder bestreden. De brandweer had zich teruggetrokken. Nafta brandt ver schrikkelijk fel, maar een voordeel is dat de tanks snel leegbranden. Volgens de directie bestaat er geen gevaar voor mogelijke giftige gas wolken. De directe schade van de ontplof fing wordt op enkele tientallen miljoenen guldens geschat. Onderzoek Premier Den Uyl heeft gisteravond verklaard, dat er alle aanleiding is tot het instellen van een zorgvuldig onderzoek naar de oorzaken. Óp grond van de voorlopige indrukken van de ministers Boersma, sociale Zaken, en Lubbers, Eco nomische Za ken, die een bezoek aan het ramp gebied hadden gebracht, had hij de indruk dat de hulpverlening volgens de opzet is verlopen. Roode Kruisen Bescherming Bevolking waren snel te'r plaatse. Volgens de laatste gege vens van gisteravond waren er op het fabrieksterrein aanvankelijk 106 licht-gewonden. Minister Boersma deelde mee, dat er bij de ontplofte installatie kort geleden nog een veiligheidsonderzoek was geweest dat gunstig uitviel. afgelopen jaren was langzamerhand de indruk ontstaan dat dit bij DSM gewoon niet kon gebeuren", aldus het PvdA-tweede-kamerlid Martin Konings, die zich gisteren de hele dag heeft beziggehouden met de vraag of er in de Zuidlimburgse mijnstreek wel sprake is van een gecoördineerde rampenbestrijding. Konings verwacht dat de Limburgse bereidheid om DSM de voorgenomen uitbreiding met een investering van twee miljard, ten noorden van Ge leen, toe te staan danig is vermin derd. Verscheidene kamerleden hebben de regering al gevraagd, de kamer nauwkeurig over de gebeurtenissen in te lichten. De milieudienst van Rijnmond heeft geruchten tegengesproken dat de DSM-explosie ook gevaar zou heb ben opgeleverd voor de bevolking in 't Rijnmond-gebied, waar vandaan de grondstof voor het DSM-complex in Geleen per pijpleiding wordt aan gevoerd. De DSM heeft de burgemeesters van de omliggende gemeenten inmid dels meegedeeld, alle schade te zul- vergoeden. Knef (1) De exploitatie van een sterven de is niet nieuw. We kunnen er een stukje van onze eigen angst aan kwijt en weg is weg. Op de t.v. deze week een heel schrij nend voorbeeld van die exploita tie: Hildegard met Henk. Het wachten is nu onder andere op 'n nieuwe paperback: "Mijn uren met Hildegard, exclusieve noti ties van een stervende". Hoe zit dat moreel? Een vrouw met meer dan vijf tig operaties achter de rug, door een enorme levenswil nog over eind, maar onderweg naar een spoedig einde. Ze heeft kanker en ze koestert een diepe, gepassio neerde haat jegens artsen. Oor zaak en gevolg schuiven ineen. Zo als de bodes die het slechte nieuws brachten in de antieke oud heid wel omgebracht plachten te worden. De artsen zijn de brengers van dat slechte nieuws en zij worden verpulverd in de holte van Hildegards sterk ver magerde maar nog sterke han den. Het betekent collectief de vo yeur uithangen. Henk is niet 'be ter of slechter dan wij. Hij stelt namens ons de vragen (vijf keer hetzelfde, zoals het u en mij ook vergaat) en wij blijven gekluis terd aan het scherm. Knef (2) Er blijkt ook geen wezenlijke belangstelling voor die Vrouw. Het blijft bij de buitenboel en het zal waarschijnlijk meer aan Lee mans die aan zijn Tros-Üjf geen polonaise wil. wat aan Van der Meydens smaakgevoel hebben ge legen, dat ons in elk geval een collage van de lidtekens van al die operaties bespaard bleef. Overigens word ik wel eens een beetje moe van alle kritikas- ters die vinden dat nou uitgere kend die stomme Van der Mey- den zo'n mens als Knef moest scheren en dat het niet door een intelligent persoon is gedaan. Zo'n intelligent persoon is dan kennelijk niet op het idee geko men. Mevrouw Knef's laatste boek staat al een paar weekjes op de hitlijst van de erkende boekhandel en ook over de onge steldheid van de auteur weten we al wat langer dat het niet om een hardnekkige verkoudheid gaat. Maar al die intelligente perso nen, nogmaals, hebben de geest niet gekregen en Van der Mey- den wel. En zo valt er onderling heel wat kwalijk te nemen. Hassan Die Hassan van Marokko blijft mooi in zijn paleis zitten. Ik wil niet zeggen dat hij geen groot ge lijk heeft (ze kunnen altijd beter van je zeggen, daar zit-ie dan daar ligt-ie), maar ik zou daar als Marokkaans gastarbei der nog wel een keertje nadenken alvorens mijn snipperdagen in die wandeltocht door het mulle zand te steken. Voor de Vierdaagse heb ik ook nooit staan trappelen, maar daar kon je tenminste nog eens uithuilen tegen de schouder van een mooie Israëlische milva. In de Sahara komt daar hooguit een kameel voor in aanmerking en dat schynt behelpen te wezen. Het mooiste blijf ik vinden dat die enthousiastelingen dat van zo'n monarch pikken: eerst de groot ste mond hebben van voorop lo pen en laat ze maar komen als het erop aankomt zo'n wi slaapzak mee ingebouwde punt muts aantrekken en dappere taal in de radio-microfoon toeteren. Het Ls maar gelukkig dat het ontwikkelingsland is en dat er nog niet zoveel transistor-radiootjes hebben. Anamorfose Op het bijgaande plaatje is iemand met hulp van een stuk spiegelfolie, opgerold als 'n cylin der, bezig uit een ogenschijnlijk vormloze massa kleur een portret te peuren. Het blijkt het portret van koning Karei I van Engeland, de tragische Stuart die het leven liet op het schavot. Dat portret is een anamorfose. Door gebruik te maken van de op tische wetten van de natuurkun de smeert men een oorspronke lijke afbeelding over een plat vlak uit, daarbij zeer zorgvuldig en r thematisch te werk gaande. Door toepassing van een hulpmiddel, een spiegel in de vorm van een cylinder, een pyramide enzo voorts, roept men de oorspronke lijke voorstelling weer terug. Over anamorfosen is deze en volgende maanden een bijzonder interessante tentoonstelling in het Rijksmuseum in Amsterdam te zien, waar iedereen naar toe moet die zich blijvend verbaasd ovei de mens en zijn activiteiten. Er k bij uitgeverij Landshoff ook eer fraai boek gepubliceerd, gebaseerd op deze expositie (prijs f 34-50). De mens komt in de Renaissan cetijd tot een ander wereldbeeld, verliest de notie dat de wereld centraal stond, maar vindt zich zelf, in zijn mogelijkheden én zijn beperkingen. Daartoe 'behoort ook het perspectief, waarmee geen enkele middeleeuwse schil der raad wist. Dat was ook niet nodig, want God en de heiligen behoorden veel groter te worden afgebeeld dan gewone stervelingen en waar blijf je dan met je per spectief? Anamorfosen hebben recht streeks te maken met dat leren beheersen van perspectief. De dwingende regels van dat perspec tief trok een aantal schilders aan, onder wie grote namen (Da Vin ei, Holbein). De meest bizarre voortbrengselen zijn echter af komstig van schilders van de tweede garnituur. Zo'n man was Andrea Pozzo die op de platte zol dering van de Ignatuiskerk in Ro me achter in de 17de eeuw een schijnkoepel schilderde. Een mar meren schiif op de vloer bepaalt de plaats van de kijker. Doet men een stap zijwaarts dan is het ef fect weg, maar bij de juiste positie zou men vergif durven innemen op de veronderstelling dat men naar een koepel kijkt. In feite is het een plat plafond. De monni ken van een klooster in de buurt waren bang dat het licht uit hun bibliotheek zou worden weggeno men bij een echte koepel, van daar. Hier paste de koepel-ana- morfose heel goed binnen een praktisch kader. Misschien ziin daarom de uitgerekte picturale pannekoeken die met zo'n cylin der weer tot leven moesten wor den gewekt nog wel interessanter. Zij hebben namelijk geen enkel doel. En dingen die geen doel heb ben zijn het meest wezenlijk voor de mens. Wij bouwen er mythen rond of religies en kijken er ont zet naar. de opgerolde folie be vend in de hand. Han Mulder Binnen veertien dagen garanties, anders nieuwe bezetting DEN HAAG (ANP) Binnen veertien dagen garanties voor de heropening van Dam-Chips, anders komt jer op nieuw een bezetting. Dit ultimatum heeft een 80 a 90 man sterke personeelsdelegatie van het failliete Hoofddorpse bedrijf, met ac tieleider Piet Brands als woordvoer der, gistermiddag achtergelaten bij het ministerie van Landbouw in Den Haag. De delegatie werd, omdat minister Van der Stee in de ministerraad moest zijn, ontvangen door de direc teur agrarische produktie, afzet en verwerking by het ministerie, drs. H. H. Wijffels, en de directeur voorlich ting en externe betrekkingen ir. E. Denig. Nadat de heer Brands een petitie had voorgelezen, waarin reeds her nieuwde scherpe acties van het per soneel werden aangekondigd als "de nu geschapen mogelijkheden om tot een oplossing te komen" niet zouden worden gebruikt, zette drs. Wijffels uiteen dat tot gisteren geen bod op "Dam-chips" was gedaan dat uit zicht bood op voortzetting als aard- appelverwerkend bedrijf. In de loop van gisteren is het reeds aangekondigde bod van het Alpheuse Van der Valkconcern ook schriftelijk bij het ministerie binnengekomen. Het ministerie, zo zegde drs. Wijffels toe, zal serieus bezien hoe ernstig dat bod is geweend en in hoeverre Van der Valk bereid is de werkgele genheid in het bedrijf te garanderen. Ook zal bezien moeten worden of de activiteiten die Van der Valk wil ondernemen in de totaliteit van de aardappelverwerking kunnen worden verplaatst. Het ministerie van Land bouw wil voorkomen dat een oplos sing hier leidt tot problemen elders. De personeelsafvaardiging was met dit antwoord kennelijk niet tevreden en actieleider Brands vond dat 'ie dereen": B. en W. van Haarlemmer meer en de ministeries van Land bouw, van Economische Zaken en So ciale Zaken, nu om de tafel moeten gaan zitten om voor de werkgelegen- Actievoerder Piet Brands richt zich vol emotie tot zijn toehoorders: het personeel wil dat het bedrijf heropend wordt. i Dam-Chips heid van de 265 personeelsleden van Dam-Chips te zorgen. "Als Den Uyl voor de televisie huilend verklaart dat er iets aan de werkgelegenheid gedaan moet worden kan hy bij Dam Chips beginnen". De heer Brand vestigde nog extra de aandacht op de bij de gastarbei ders levende angst, dat hun werk vergunningen verloren zullen gaan als ze niet spoedig werk krijgen. Van de 265 mensen die voor de sluiting bij het bedrijf werkten waren 160 gast arbeiders en 120 van hen zijn nog in Nederland zonder nieuw werk te hebben gevonden. By hen zijn 80 Mevr. De Koster (88) overleden VOORSCHOTEN Op 88-jarige leeftijd is donderdag te Voorschoten overleden mevrouw J.A. de Koster- Sijthoff. Zeer lang is zij in het Leid- se maatschappelijke leven aqtief ge weest. Zo was zij 37 jaar bestuurs lid (waaronder 25 jaar voorzitter) van de Huishoud- en Industrieschool voor meisjes aan hec Rapenburg. Voor haar verdiensten in dit werk werd zij begiftigd met de onderschei ding van ridder in de orde van Oranje Nassau. Mevrouw De Koster was de dochter van de oprichter van het Leidsch Dagblad Gerard Henri Sijthoff. Haar leven lang heeft zij een actieve be langstelling voor de krant behouden. Zij ontbrak zelden bij een jubileum of afscheid in de personele sfeer. De begrafenis v Koster heeft vanmiddag zigheid van de familie in plaatsgehad. Een instructieve plaat en bovendien een goede aanvulling voor uw discotheek waar Brian Sharp Riha orgel en Kawai piano speelt. Mossel Versteege demonstratie L.P. Met een dagkaart bezoekt Ma Spoor desnoods tien zusters. Zo'n dagkaart kost om precies te zijn f27,-. Lijkt misschien veel. Maar voor die prijs mag Ma Spoor wel de hele dag treinen. Zoveel zusters bezoeken als ze wil. Dus eigenlijk een schappelijke prijs. Zeker omdat je een dagkaart nog kan verlengen ook. Met maxi maal vier aansluitende dagen. Iedere dag kost maar f6,75. Dagkaart: één dag onbeperkt reizen voor f 27,-.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7