Kenia ontvangt de Wereldraad Elke deelnemer komt aan bod I i asstaagga Nairobi iaa*ai3«M»MaiP Nu 271 kerken aangesloten Nederland druppel in emmer ZATERDAG 8 NOVEMBER Deze maand zullen rond 750 afgevaardigden van kerken over de hele wereld naar Kenia, een van de drie landen van de Oost- afrikaanse gemeenschap, reizen om er in de hoofdstad Nairobi de vijfde assemblee van de Wereld raad van Kerken bij te wonen. Die wordt gehouden van 23 no vember tot 10 december. De gasten, waarnemers en adviseurs zullen Ihet aantal deel nemers zeker tot 2500 opvoeren. Het thema van dit "wereldconci lie van kerken" is: "Christus be vrijdt en verenigt". Eerst had de Wereldraad van Kerken, die zijn centrum in Ge- nève heeft, de hoofdstad van In donesië voor zijn vijfde assem blee uitgekozen, maar toen dit moeilijkheden dreigde te veroorzaken voor de Indonesis- sohe kerken in hun betrekkingen met de mohammedaanse meer-i derheid in dat land, gaf men de- ze keuze op en werd het aanbod van de kerken van Kenia om naar hun land te komen in dank aanvaard. Agrarisch lamd Kenia is een republiek met een Inwonertal van ongeveer twaalf miljoen. In de hoofdstad Nairo bi wonen op het ogenblik 600.000 mensen. De stedelijke gebieden van het land huisvesten in to taal slechts tien procent van de bevolking, die dan ook hoofdzakelijk agrarisch is inge steld. Van het nationale produkt neemt de industrie niet meer dan tien procent voor haar rekening. Het uitvoerpakket bestaat voor namelijk uit koffie, thee, vee teelt- en landbouwprodukten en voedings- en genotmiddelen. Van dit in 1963 binnen het Ge menebest onafhankelijk gewor den land (eind december 1964 werd de republiek uitgeroepen) is de 82-jarige Jomo Kenyatta de president. Zijn naam betekent "Man van het Keniavolk". Zijn politiek tussen West en Oost kan als onafhankelijk wor den aangeduid. Het binnenland se beleid ds gebaseerd op verster king van de nationale eenheid, sociale democratie en eerbiedi ging van de Afrikaanse tradities. Met de in het land achtergeble ven blanken bestaan goede be trekkingen. Het regeringssysteem in Kenia kent, naast de centrale positie van de president zelf, een senaat van 41 leden en een 'huis van af gevaardigden van 129 leden. De plaats van de oppositie is nogal ondergeschikt. Dat bete kent niet, dat er geen spannin gen in het land zouden zijn. Ook Kenia heeft zijn problemen, toe gespitst in de nog niet verdwe nen tegenstellingen tussen de stammen, de moeilijkheden rond de uit India en Pakistan afkom stige Aziaten, de corruptie in de I politiek, de onrust onder de stu- denten en de sociale spanningen. Als er straks in de hoofdstad van dit land honderden journalisten uit de hele wereld geconcentreerd zijn om de assemblee van de Wereldraad te verslaan, is het niet ondenkbaar, dat deze span ningen naar buiten komen. Vooraanstaande plaats In het geheel der religies heeft de christelijke godsdienst zich een vooraanstaande plaats weten te verwerven. Maar 6 procent van de bevolking is de Islam toegedaan, tegenover 67 procent het chris- tendom. Ongeveer 26 procent is de traditionele stamreligies trouw ge- i bleven. De Keniase christenheid ver- toont drie hoofdstromingen: de j Het congrescentrum in Nairobi waar de Wereldraad bijeenkomt. j; rooms-katholieke (40 procent), de protestantse (22) en de eigen on afhankelijke kerken (14 procent), die niet uit de westerse Zending zijn voortgekomen of die zich daarvan hebben losgemaakt. De kerken van Kenia hebben elkaar gevonden in 'n nationale raad van kerken, die actief is in het uit denken en uitvoeren van oecume nische initiatieven en die ook gastheer is voor de komende as semblee van de Wereldraad. Het aantal bij de Wereldraad angesloten kerken bedraagt op het ogenblik 271. Het zijn protestant se, orthodoxe, oud-katholieke en onafhankelijke kerken, die alle "de liefde van Jezus Christus als God en Heiland belijden in over eenstemming met de Schriften" en die op deze basis een gemeen schappelijke roeping willen ver vullen tot eer van de ene God, Vader, Zoon en Heilige Geest. De rooms-katholieke kerk is (nog) geen lid van de Wereldraad ofschoon er wei vele terreinen te noemen zijn waarop Rome bij het erk van de Wereldraad is betrok ken, zoals de missie," vorming en onderwijs, medische zorg, hulp verlening en het ontwikkelings vraagstuk, vredesaangelegenheden en de Week der Gebeden. Dr. A. Houtepen, stafmedewerker van het rk pastoraal centrum in Bre da, speciaal voor de oecumene, schrijft in de onlangs verschenen Nairobi-krant, dat wie de visies van de Wereldraad en die van bij voorbeeld het tweede Vaticaans concilie op de huidige opdracht van de christelijke kerken met el kaar vergelijkt, niet anders kan zeggen dan dat men denkt en handelt vanuit eenzelfde perspec tief. "Eigenlijk staat niets de aanvra ge door Rome van het lidmaat schap in Nairobi nog in de weg", meent Houtepen. Maar Rome acht het ogenblik daarvoor nog niet gekomen. In Amsterdam Al in 1938 werd de oecumeni sche beweging opgericht als een samenvoeging van de bewegingen "Faith and Order" (Geloof en Kerkorde) en "Life and Work". De oorlog was er de oorzaak van, dat zij pas in 1948 haar definitie ve vorm kreeg. Toen richtten 147 kerken in Amsterdam (Nieuwe Kerk) de Wereldraad van Kerken op. In 1964 vond deze een blij vende vestigingsplaats in het oe cumenisch centrum in Genève. Jan Filius, redacteur van het hervormde-gereformeerde zen dingsblad "Vandaar", wijst de op vatting van sommigen dat de We reldraad een soort Vaticaan van protestantse signatuur zou zijn, af. Hij is veeleer een dienstencen trum voor de uitvoering van de besluiten der algemene vergade ring (de assemblee) die eens in de zeven jaar wordt gehouden. Deze algemene vergadering is het hoogste gezag van de Wereld raad. Daarnaast functioneren een centraal comité, dat 126 gekozen leden heeft en jaarlijks bijeen komt, een uitvoerend comité van 20 leden, dat elk kwartaal ver gadert, en een staf. De algemene secretaris van deze staf is nu de Westindiër dr. Philip Potter. Hij is de derde secretaris-generaal, na de Nederlander dr. Visser 't Hooft en de Amerikaan ds. Blake. Stond de eerste assemblee van de Wereldraad (Amsterdam, 1948) in het teken van de verzoening na vijf jaren oorlog en vijand schap en van wederopbouw van het kerkelijke werk, de tweede, in Evanston (Ver. Staten), 1954 bezon zich meer op de groei van de Wereldraad zelf in ledental, invloed en dienstverlening. In New Delhi (India). 1961, mani festeerde deze vereniging van ker ken zich, door het samengaan met de Internationale Zendings raad en de toetreding van de óos- ters-orthodoxe en Afrikaanse en Aziatische kerken, als een echte Wereldraad, wat in 1968 in Upp sala (Zweden) duidelijk werd be vestigd toen ook de problemen van de wereld de aandacht van de afgevaardigden opeisten en de ontwikkelingslanden er wel voor zorgden dat deze niet door in tern-kerkelijke discussies van de tafel werden geveegd. Actie na Uppsala Uppsala resulteerde in een veel heid van activiteiten, waarvan, mede door de geruchtmakende publiciteit daarover, zowel instem mend als afkeurend, het program ma ter bestrijding van het racis me wel het bekendst is. Minder spectaculair, maar daarom niet minder in betekenis, zijn het werk voor de eenheid (waarin ook rooms-katholieken meedoen), de afdeling voor wereldzending en evangelisatie (de wereld met haar zes continenten vormt één zen- dingsveld), het medische werk, de internationale hulpverlening (vo rig jaar alleen al werd voor hulp. in 80 landen in totaal 125 mil joen gulden beschikbaar gesteld) en de commissie voor kerkelijke deelneming in ontwikkelingsar beid, die met name sociale ge rechtigheid en economische on afhankelijkheid beoogt. Ook in Nairobi zal het thema van de assemblee, ditmaal "Jezus Cristus bevrijdt en verenigt" niet worden geïsoleerd in theoretische- discussies, maar, naast de theolo gische bezinning, ongetwijfeld be trokken worden op het streven naar meer gerechtigheid en een menswaardiger bestaan in de "ge hele bewoonde wereld". S.J. DE GROOT. Kerkdiensten Lelden Herv. Gem. Hoogl. kerK 10 ds. Pannekoek oogstdlenst, 11.45 oec. stud, dienst, Markerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Blenk, Mar. kerk 10 ds. v. Achterberg, Koningskerk 10 ds. Steen stra, Bethlehemk. 10 ds. Lamping, Bevr. kerk 9 en 10.30 ds. Boogett. 5 ds. Bovenberg, Vredeskerk 10 dr. Balke- stein Slledreclvt. Waalse kerk 10.30 ds. Ribs, Acad. Ziekenhuis 10 ds. Breder- veld. Diac. huls 10.30 ds. Hemmes oec. werkpl. Plantage 16 5 u.. Jeugdkapel Vredeskerk 10 mej. Brandenburg, jeugdkapel G. Herder 10.30 hr. Rob bers. Merenwijk 10 ds. Langenbach. Geref. Kerk Zuiderkerk 10 ds. Sljts- ma. 5 dr. Wind. Petrakerk 10 ds. Hor- tensius, nam. 8 u. idem, O. Vest 10 dr. Wind 5 ds. Wilschut Haarlem, Mar. kerk 10 ds. v. Achterberg. 5 ds. Sijts- ma. Bevr. kerk zie herv. gem.. Groen hoven 10 ds. Wilschut. De Mirt 10 hr Wiellnga, Mierennest 10 hr. De Jong 9.30, 10.45, 12 en 6.30, Rijndijk 281, zat 7, zo. 9.30 en 11.30, Bodhuizerlaan zat 7, zo. 9.30, 11 en 12.15, Herensin gel zat. 7. zo. 8.30. 9.30 en 11. Aarlanderveen HG 10 ds. Wolt- haus, 7 hr. Wolf, GK 10 en 6.30 ds. Pouwels, CGK 9.30 dienst, 7 stud. v. Heteren, RK zat. 7. zo. 7.30 en 10.30, Aardam Ter Aar 9 en 12. Alphen aan den_ Rijn IIGAd- Opst. kerk 10 ds. Fokkema. 6.30 ds. Opst. kerk 10 ds. Fokkema, 6.30 ds. Heijmans Boskoop, G. Herderkerk 10.30 ds. Hoogendijk, De Bron 9 ds. Verploeg. 5 ds. Hoogendijk, Oudsh. kerk 10 ds. Oort. Slonskerk 10.30 ds. Verploeg. 6.30 prof. Graafland, Ge ref. K. Mar. kerk 10 en 6.30 ds. v Harmeien. Salv. kerk 10 ds. Bos t Harde. 6.30 hr. Tenyenhuls Noord. G. Herderkerk 9 ds. De Ruiter, 6.30 ds. v.d. Ree. De Bron 10.30 ds. v. Ree, 6.30 ds. De Ruiter, Chr. Geref. 10 d., doven. 9 Petrakerk 10.30 dienst vvwt Breehuvs Breestr. 19 10 ds. Hemste de jeugddienst. Geref. K Vrijg. 10 en 5 ds. Bliidorp. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Carller HA, Geref. Gem. 10 en 4.30 ds. Boogaard, Geref. Gem. in Ned 11.30 en 5.30., Lutherse Gem. 10.15 ds .Happee, Doopsgez. Rem. r Gem. 10.15 dr. Meljerlng. Evang Chr 9 Gemeenschap (Mlddelstegr. 3) 10 hr. 2.30 ds'. v.d. Ent. Oud Geref. Gem lêesd.. Baptistengem. Noord e.(Kin dervreugd); Moluks Evang. K. 11 ds. Sltanala. Moluks Prot. kerk 4 ds. Pa- tiaslna, RK Bonifacluskerk zat. 7, zo. 8 30. 10 en 11.30. Piuskerk zat. 10.30, 11.45 en 5.30, Bron zat. 6.30, s den Rün HG Oper z y nov. W u w.. 3 hr. Zijlstra. Baptistengem.. O. Rün 3. 10 ds. v. Mameren. 7 evang. Zijlstra Apeldoorn, Pinkster gem. 3 hr. Eikerbout (O. Rijn 3) Oud. Kath. Kerk 10 h. mis Vrij Kaih. Kerk 10.30 h. mis. Christian ?p;.';ice. Steenschuur 6. 10.30. Nw. Apost. Kerk 9.30 en 4, woe. 8, Kerk v. J. 'Christus v.d. Heiligen der L. Da- geA. Steenschuur 6, 10.15, 11.30 av.m. dienst 11.45 1 zo. school. RK Kerken Haagweg zat. 7, zo, 9, 10.45, 12 en 6.30 Geref. Gem. 9.30 en 6 leesd. Bodegraven HG Dorpskerk 10 Is. Bogerd Rljndburg Dr. Philip Potter, algemeen secretaris van de Wereld raad van Kerken: „Zon der inzet aan de basis geen echte oecumene". Deze en volgende maand is "Nai robi" het wachtwoord van de oecu mene. Nairobi is de hoofdstad van Kenia. Daar begint 23 november de vijfde algemene vergadering (assem blee) van de Wereldraad van Ker ken. In de deelnemende kerken is deze naam langzamerhand een begrip ge worden. Het is in het taalgebruik van de ingewijden niet meer "de We reldraad" die zich straks gaat be zinnen op de theologische onder grond van zijn actieprogramma's - om maar eens wat te noemen - maar "Nairobi". Op deze pagina vindt u twee arti keltjes over dit "wereldconcilie der kerken". Het ene geeft wat inlich tingen over Kenia en over de ge schiedenis en de structuur van de Wereldraad, 't andere over de ko mende vergadering, haar agenda en deelnemers. Ook wordt iets gezegd over de relatie met "Rome" (weer zo'n begrip). Wij hopen dat u de oecumenische zaak zo belangrijk vindt, dat u beide verhaaltjes leest, Nairobi zal de ko mende weken vaak in het nieuws ko men. Enige voorbereiding heeft dit voordeel, dat u dan ongeveer weet waar het over gaat. Voor de kerkelijken komt daar nog bij dat hun betrokkenheid wel moét verschralen en hun kritiek op de We reldraad zijn organen en doelstellin gen wel benedenmaats moét zijn als Nairobi een holle klank blijft. De Westindiër, dr. Philip Potter, algemeen secretaris van de Wereld raad, is over die betrokkenheid van de plaatselijke gemeente nogal som ber gestemd. "Zonder de inzet van de mensen aan de basis van de ker kelijke samenleving is het ontstaan van een echte leefbare oecumene niet denkbaar", heeft hij gezegd. Delegatie dT* Nederlandse delegatie in Nairobi bestaat -uit de volgende -personen. Namens de Hervormde Kerk: Ds. G. Spilt Ede. dr. A. H. van de Heuvel Den Haag, dr. C.P. van Andel, Drie bergen, mevrouw J. van Deemter - Salomons Bussum en mevr. J. Hop- ster- Lasseur Hoogland. Geref. Kerken: ds. J.C. Baumfalk Amsterdam, mevrouw ds. M.J. van der Veen- Schenkeveld Krimpen aan •de IJssel en prof. dr. K. Runia Kam pen. Evangelisch-Lutherse Kerk: ds. C. Pe! Soest. Algemene Doopsgezinde Sociëteit: prof. dr. H.B.Kossen Amsterdam. Remonstrantse Broederschap: prof. dr. J. van Goudoever Amstelveen. Oud-Katholieke Kerk: mr. G. Chr. Kok Rotterdam, mgr. M. Kok Utrecht en «mevr. S.S.J. van Kleef-Hillesum Zaandam. Rooms-Katholieke Kerk: prof dr. F. Haarsma Nijmegen (waarnemer) en mevrouw dr. M.A.M. Klompé (na mens het Vaticaan) Raad van Kerken: prof. dr. H.A.M M. Fiolet (rk) Amersfoort. Adviseurs: dr. H.M. de Lange Den Haag, ds. R.J. van der Veen Amster dam, drs. H. Bootsma Oegstgeest en prol', dr. D.C. Mulder Amsterdam. De Nederlandse delegatie maakt de de reis naar Kenia op 21 november. De nieuwsvoorziening over "Nai robi" is voor Nederland in handen va-n 32 journalisten, verdeeld over radio, tv en kramt. woerd. Verg. Gelovigen 9.30 Bethel 9.30 hr. Modderkolk. RK Kerk Hazerswoude HG 9.30 ds. Kaai, Nleuwveen. 6.30 ds. Geertsema, GK 10 en 5 ds. Versluys. RK Michael zat. 7. zo. 9, Bernardus zat. 7, zo. 10.30, Ridderhof Koudekerk 10.30. Haz. dorp zat, 7. zo. 8. 10 en 11.30. Hillegom HG 10 ds. v. Bruggen, 7 ds. Boonstra, Chr. GK 10 ds. v.d. Kamp, 5 ds. Rebel Sassenhelm, RK Martinus zat. 7. zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, St. Jozef zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. Hoogmade HG 10 dr, v. Vliet Ha. hr. Timmerije, RK Leimui GK 9.30 7.30, 9.30 en 11.15, Lisse HG Grote Kerk 10 hr. Hoffenaar Voorhout, 7 ds. v. Veen Hoogeveen, Herv. Geref. Jeugddienst. 10 Schuurman, Oud. Geref. Gem. 9.30 De Kaag HG 10 ds. Carstens, 7 ds. v. Santen, ger. pred. Sassenheim, Katwijk aan Zee HG Nieuwe K. 10 ds. Catsburg, 6 ds. De Vos, O. Kerk 10 ds. Boer. 6 ds. Vroegindewey Ich- tuskerk 10 ds. Kool, 5 ds. Hovlus, Pniëlkerk 9.30 ds. Vroegindewey, 6 ds. Boer, Gr. v. Pr. school 10 ds. Vink, Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk Vredeskerk 10 ds. v. Halsema, 5 hr. Brouwer, Triumfatorkerk 10 ds. Pijl man. 5 ds. v. Halsema. GK Vijg. 8.30 leeed. 3 ds. Hoff. Chr. GK 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 10 en 5, Volle Evang. Gem. Voorstr. 100, 9.45 8.30, 10, 11.30 Leiderdorp Dorpskerk 10 ds. Eek- Terwijl een steeds groter tal kerken zoekt naar eenheid, maken velen zich zorgen over de kwaliteitva ecednuo mene. kwaliteit van de oecumene. Philip Potter, secretaris-ge neraal van de Wereldraad, laat zich somber uit over de betrok kenheid van de plaatselijke ge meente, van de mensen aan de basis van de kerkelijke samenle ving, zonder wier inzet 'hét ont staan van een echte, leefbare oe cumene niet denkbaar is. Zo als dr. H. A. M. Fiolet, secreta ris van de Nederlandse Raad van Kerken, onlangs in een IKOR-tv- uitzending zei: "In de moeilijke tijden van secularisatie, .-die de kerken nu beleven, is er eerder de neiging zich terug te trekken op zichzelf en zich te bezinnen op de eigen identiteit". Daarnaast kan men zich afvra gen wat op,de assemblee, die on der het thema "Jezus bevrijdt en vereent" van 23 november tot 10 december zal vergaderen voor het bepalen van het beleid, het ef fect zal zijn van de zeker niet vlot verlopende discussie, die zich voor al sinds 1968 (vierde assemblee te Uppsala) heeft ontsponnen, over de verantwoordelijkheid van kerk en christenheid voor de samenle ving. Een discussie, die veelal po lariserend heeft gewerkt. En een verantwoordelijkheid, die in de Wereldraad vooral is toegespitst in de oprichting van de commis sie voor deelneming aan ontwik kelingswerk, de zgn. 2-procents- actie voor ontwikkelingssamen werking van de kerken, en het programma ter bestrijding van het racisme met zijn fonds voor steun aan o.a. bevrijdingsbewegin gen. Oecumenische ontmoetingen bestaan niet alleen uit redevoeringen. Optimisme Het enthousiasme overigens waarmee 747 gedelegeerden van 271 kerken uit 90 landen zich op maken voor Nairobi 75, als men op berichten uit eigen en andere landen mag afgaan, geeft weer reden tot optimisme. Duidelijk is, dat zowel degenen, die de komen de assemblee hebben voorbereid, als de gedelegeerden sterk de be hoefte hebben om te komen tot een dieper ingaan op het en de inhoud van David Gill, de Australische pre dikant die reeds jaren in Genève werkt en nu belast is met de or ganisatie van de wereldconferen tie, waagt zich aan de voorspel ling, dat de sfeer in' Nairobi ge heel verschillend zal zijn van die in Uppsala, waar het gesprek over de ongelijke verdeling van goederen en macht in de mens heid tot geïnspireerde besluiten leidde, die een stempel hebben gedrukt op een groot aantal ac tiviteiten van de Wereldraad en aangesloten kerken in de afgelo pen periode. Hij meent, dat men wel minder optimistisch zal zijn over de mogelijkheden, die de mensheid bezit om orde te schep pen in de huidige chaos. De vijfde assemblee zal meer aandacht heb ben voor theologische vragen en voor de eredienst, die een van- zelsprekend gegeven zal zijn in het geheel van de vergaderproce dure. Dat wil niet zeggen, dat de pro blematiek van de sociale gerech tigheid minder centraal zal staan, maar de theologische fundering daarvan wordt meer dan ooit het geval was als een dringende nood zaak gevoeld. De vrouw De door de organisatoren be vorderde deelneming van vrou wen aan de conferentie is geheel in overeenstemming met de plaats die de problematiek van de vrouw in wereld en kerie op de agenda heeft gekregen. Het zal vooral gaan over de bewuste en onbe wuste discriminatie, die de vrouw vanwege haar vrouw-zijn ten deel valt. Op 28 november zal dit agendapunt ruim aan de orde ko men. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Wereld raad, dat dit gebeurt. Verder is het zo goed als zeker dat de ontwikkelingen rond de zending en de zich snel wijzigen de opvattingen over de verhou ding tussen de kerken in het Wes ten en in de Derde Wereld 'n be langrijke rol gaan spelen. Het feit, dat de conferentie in Afri ka wordt gehouden, waar de vrij- heiddstrijd van de volkeren tot verzelfstandiging van de kerken leidt, zal een extra dimensie aan de besprekingen geven. De recent internationale dis cussie over een nieuwe economi sche orde en de óveral te signa leren bewegingen voor een nieu we levensstijl zullen ook tot de belangrijke onderwerpen behoren. Ten slotte zal door alles heen de vraag spelen naar de voort gang van de oecumene en heel praktisch, wat dat zal gaan kos ten in baar geld. Voor .het eerst Onvoorspelbaar wordt het ver loop van de conferentie door een geheel andere samenstelling van de delegaties. Twintig procent van de 747 gedelegeerden zijn vrou wen, tegen 9 procent te Uppsala. Tien procent van de deelnemers zal jonger zijn dan 30 jaar (in Uppsala was dat vier procent, maar dan jonger dan 35) en 40 procent zijn "leken", tegen 25 procent in Uppsala. Bovendien zal 80 procent voor het eerst een assemblee meemaken. Voor velen zal het de eerste ervaring zijn met een grote internationale con ferentie. Verder zullen 39 kerken voor het eerst deelnemen. Het is niet de bedoeling, dat de afgevaardigden met een lastbrief van hun kerken naar deze verga dering gaan. De meningsvorming wordt als het ware van onder af opgebouwd. In 80 groepen zal de vergadering uiteenwaaieren om het hoofdthema te bespreken. Zo wil men een optimale betrokken heid van elke individuele deelne mer bevorderen. Het aantal plenaire vergaderin gen wordt tot een minimum be perkt. Een groot aantal Eigen huis (o.v 16 1 tellende Vaticaanse delegatie met de Nederlandse mevr. dr. M. A. Klompé), vele gasten uit Kenia en vertegenwoordigers van niet- christelijke godsdiensten, advi seurs uit niet bij de Wereldraad aangeloten kerken, vertegen woordigers van nationale en re gionale raden van kerken en van confessionele wereldorganisa ties zullen samen een groep vor men die groter is dan het aantal gedelegeerden. Hun invloed zal duidelijk merkbaar zijn. Ten aanzien van het niet-lid- maatschap van de Rooms-Ka- tholieke Kerk meent de theoloog Paul Verghese, lid van het Cen traal Comité van de Wereldraad en van de commissie die de vijf de assemblee heeft voorbereid, dat Nairobi niet in staat zal zijn werkelijk nieuwe perspectie ven te openen voor de verhou ding Wereldraad-rk. Kerk, zo meent hij, schijnt, althans wat haar centrale beleidsorganen be treft, te geloven, dat eerst het eigen huis op orde moet zijn voor het oecumenische relaties verder moet bevorderen. Maar deze or ganen hebben wel steeds minder invloed. Overal ziet men oecu menische experimenten, waar rooms-katholieken bij betrokken zijn, aan de gang. Ook het secre tariaat-generaal van de-Wereld raad laat wat dit betreft geen optimistische geluiden horen. Weliswaar vroeg men in tal van commissies van de Wereld raad contact met of deelneming van rooms-kafchoieken, maar zo lang er geen sprake is van een officiéél lidmaatschap, worden aan deze medewerking toch gren zen gesteld, zegt» het boek "Van Uppsala tot Nairobi", een docu ment dat voor de conferentie gangers straks het uitgangspunt van discussie zal zijn in vele ver gaderingen. Nederland Wat zal de rol zijn van de 21 man en vrouw tellende delegatie van de Nederlandse kericen, o.w. twee r.k. waarnemers? Dr. A. H. van den Heuvel, se cretaris-generaal van de Hervorm de Kerk, delegatielid, zegt in het bij Kok in Kampen uitgekomen boekje "Eenheid door bevrij ding": "Nederland en de Neder landse kerken zullen in Nairobi maar 'een druppel in de emmer zijn. De naam van ons land zal in de rapporten wel niet voorkomen en de Nederlanders zullen geen uren het woord voeren. De tijd waarin grote Nederlandse oecu- menici, zoals Visser 't Hooft, Kraemer, Hoekendijk, Patijn en Berkhof, de gang van de Wereld raad indringend meebepaalden, is voorbij. De nieuwe lichting Neder landers zal haar partij meebla- zen en ijverig haar werk doen, maar het zou onverstandig zijn om van deze delegatie meer te verwachten dan bijv. van die uit Zweden of Australië". Met alle Westeuropeanen en Amerikanen hebben de Nederlan ders gemeen, dat zij zullen erva ren "dat door de rest van de we reld hun cultuur, hun politiek en dus ook hun kerkelijk en theolo gisch handelen en denken als niet bevrijdend, systeem bevesti gend en "uitbuitend" worden aan- en "uitbuitend" worden aange- gevoeld en veroordeeld". 4.30 kand. Soeters. stichting 11 ds. Bosman, RK St. Je roen 8. i0 en 11.30. Noonlwijkerhout HG 10 ds. Streef land, RK St. Jozef. zat. 7. zo. 8. 10, 11.30 en 6, Viktor zat. 7, zo. 8. 9.30, 11 en 6, H. Hart De Zil zat. 7, zo. 8.30, 10 en H.30, Bavo 9-30 s- Ma~ Oegstjjeest IIG Grote kerk 10.30 prof. Jansen Schoonhoven. Paulus- kerk 10 ds. Ter Linden, gem. centr. Brulnsma D.Haag, GK 10 ds. nhrin) HG geen opgave. ds. Ganzevoort, 5 ds. Modderaar. Ontm. kerk 10 ds. Modderaar. 5 dr. Kraan. Chri Afgesch. Gem. Prot. Bond, Jul. laan 17. 10.30 mej. Luikinga Haarlem. Ter Aar HG 10 ds. Noordegraaf Utreéht 6.30 ds. Lindenburg, GK 9.30 aen 5 ds. Verloop, Oud Ger. Gem. 10 en 6.30, RK Ontm. kerk zat. 7, zo. 8.30, 11.45 en 6.30, Viktor zat. 7, zo. 10. Volle Evang. Gem. 9.30 hr. v.d. Heij- Warmond HG Tonkelaar, RK zat. kerk Poelhuls zat. Mariakerk zat. 7, zo 5.30. Engelbew. zat. «1 5.45. Nieuwkoop HG geest. 6.30 ds. Fokkei 9.30 hr. Tenyenhuls Alphen, 6.30 ds. Bosman Noordwijk, CGK 9.30 en 6.30 ds. v. Sorge Schiedam, RK zat;. 7, zo. 7.30, 9, 10.45 en 7. Nleuwveen HG 9.30 ds. Geertse ma H.woude, 6.30 ds. Verploeg Alphen GK .30 ds. v. Arkel Haarlem, 7 dr. Valkenburg HG 10 ds. Rooze. 6.30 ds. Boogert Lelden. GK 9.30 ds. Over- gaauw, 6.30 ds. Rooze, GK Vrijg. 9.30 Bonaventurakapel Dorpscentrum 9.30 GK 10 en 5 ds. v Meulen. Zuid 10 en 5 ds. Bech I Brokerhof, Raad Stolwijk, Oud-Ade RK GK 9.30 ds. Czirla. 5 gem., Nooteboom, 10.30. Noordwijk aan Zee HG Hoofd- 8.15, 9.45 en 11.30. j Roelofarendsveen RK St. Petrus Banden /.at. 7. zo. 8. 9.30. 11 en 12.15 M. Presentatie zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. Rifinsaterwoude HG 9.30 Rijnsburg HG Grite kerk 9.30 ds. r. Niel, 5 ds. Quak Vianen, Bethelkerk 3 dr. v. Oeveren, 5 ds. Hulsman; Immanuël 9.30 ds. Huis man, 5 ds. Baayen, Mar. kerk .30 ds. Baayen, 5 dr. v. Oeveren, GK Vrijg. 10 ds. B. K. d. Vries. 5.15 ds. Meljérlng, Hulp en 5 ds. Blokland Rxlam. RK Lau- rentlus zat. 7. zo. 8.30, 10.30 en 13. aula NH 11.30, M. Godskerk zat. 7. zo. 8, 10 en 11.30. Waddinxveen HG Brugkerk 9.30 Flink. GK Kruiskerk 10 NPB 10.30 ds. Cuperus Den Haag. Wou brugge HG 9.30 ds. Blenk. 6.30 ds. LagerwelJ D.Haag. GK 9.30 ds. v.d. Helden, 6.3*0 ds. Huizebosch, NPB 7 ds. Werner Wassenaar. Zevenhoven HG .30 ds. Nlcolai, GK 9.30 kand. v.d. Woude. 7 ds. Vol- lenhove, RK zat. 7, zo. 9 en 10.45. berg, RK Janskerk Zwammerdam HG 10 hr. Goed hart, 6.30 ds. Mostert, GK 10 ds. Be- zemer, 6.30 ds. v.d. Heiden. 5 ds. Vesseur ds. Kampman, Evang. mavo 10 ds. Agtereek. 0.30 (aula tulnbouw- geref., GK 9.30 ds. Warnlnk, 5 zie herv. gem., v.d. Bergh 9 1 (aokhoüdea zijn welkom) i

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4