Leedewijkschool ingespeeld op de rol van het kind liÈ Wethouder nummer 2.. Joop Kamphuis ZATERDAG 8 NOVEMBER Zes scholen en drie lichtingen samen in nieuw flexibel gebouw Door Wim Wirtz LEIDEN „De rol van het kind is het belangrijkste uitgangspunt geweest. Daarom zitten er bijvoor beeld ook tamelijk veel bochten in het complex. Dat geeft een be langrijk stuk herkenbaarheid. Als het kind buiten is, op de speel plaats, wordt het niet direct ge confronteerd met dat enorme complex. Maar ziet het alleen dat ene stuk waar het op school gaat en waar het vertrouwd mee is". Dat zegt ir. F. A. Temme, architect bij de gemeente Leiden, over zijn geesteskind in de Merenwijk: het scholencomplex aan het Broekplein. Een gigantisch gebouw waarin zes scholen (drie lagere- en drie kleu terscholen) van drie verschillende richtingen (openbaar, prot. chr. en \k.) zijn ondergebracht en waar van de gemeentelijk ondprwijsin- specteur Van Riesen volgende week woensdag de officiële opening zal ver richten. Dat er' drie richtingen in dat ene complex gehuisvest zijn, is met een beetje goede wil wel in de vorm van het gebouw terug te vinden. Het complex is namelijk min of meer in drie eenheden opgesplitst. En boven dien is er, tot behoud van de eigen identiteit, zoveel mogelijk met drie kleuren gewerkt. Toch is er in de praktijk volgens het hoofd van de openbare lagere school, Johan Zwemmer, niet erg veel van die verzuiling te merken. "De schuifdeuren in de aula (die de drie eenheden onderling verbindt w. w.) zijn nog niet dicht geweest", zegt hij. Belangrijkste overweging om één groot complex voor drie stromingen neer te zetten is volgens onderwijs- inspecteur Van Riesen "dat je niet goed weet hoe de omvang van de la gere- en kleuterscholen in de toe komst zal zijn. Je kunt met een ge bouw als dit gemakkelijker veran deren om het een nieuwe bestemming te geven". Een kwestie van gebruiks waarde dus. Maar ook van doelmatig heid. Immers, de drie richtingen kunnen goedkoper werken als ze dingen samen doen, zoals het geza- kelen. Op bestuurlijk niveau is er tussen menlijk inkopen van onderwijsarti- de drie richtingen een vaste vorm van samenwerking. In de school zelf niet, al is daar wel een geregeld con tact tussen de hoofden van de scho len onderling. Er wordt dan gepraat over onderwijstechnische problemen, maar ook is het mogelijk dat daar gemeenschappelijke belangen sa menkomen bijv. op het gebied van het muziekonderwijs of de school- tandarts. "Als het om gemeen schappelijke problemen gaat", zegt Zwemmer, "treden we in elk geval 'samen naar buiten. Een overleg structuur in deze school is daarom ook wel nodig. Anders zou je volko men langs elkaar heenleven, en dat kan toch niet de bedoeling zijn". Het Leidse politieke wereldje, dat al geruime tijd bol staat van de merkwaardigheden (vrij naar col lega Ruud Paauw) heeft er opnieuw een pikante noot bij. Dit keer gaat het verhaal niet over wethouder Waal, maar over wethouder Tesse- laar. De strekking is overigens niet nieuw meer. In augustus jongstle den pakte Waal nogal hard uit over zijn directeur gemeentewerken, van wie hij zei dat het diens taktiek was verdeeldheid te zaaien in de PvdA-fractie. De aanleiding doet er verder weinig toe. Maar wel duide lijk was dat de onmacht van de wethouder om een beetje vaste greep op de dienst gemeentewerken te krijgen, hem naar de lippen was gestegen. Waal nam geen blad voor de mond en etaleerde zijn kritiek breeduit. Kennelijk heeft dat inspirerend gewerkt. Want ook voor wethouder Tesselaar blijkt de maat vol. Hij geeft althans ronduit toe dat hij geen vertrouwen meer heeft in de dienst gemeentewerken. "Ik heb het gevoel", zegt hij, "dat ik als bestuur der teveel achter de zaken moet aan hollen. En ik ben tenslotte aange steld als beleidsfiguur; uitvoerder spelen is mijn taak niet". Buiten ziet het er anders uit. Maar binnen gaat het nog net zo als „vroeger". opgetreden in de scholenbouw voor de Zijlwijk (Merenwijk). In novem ber vorig jaar werd aan de dienst gemeentewerken opdracht gegeven de plannen daarvoor uit te werken, opdat er in januari'75 mee begon nen zou kunnen - worden. Nu. zo'n tien maanden later, kan de eerste paal (deze maand» pas de grond in en zal er waarschijnlijk pas in de cember een krediet beschikbaar wor den gesteld voor de aanleg van we gen rondom het scholencomplex. De wethouder is daar boos om en verwijt de dienst gemeentewerken voor deze vertraging verantwoorde lijk te zijn. Door de dienst gemeen tewerken wordt dat bij monde van de heer Van Nes van de afdeling bouwzaken tegengesproken. Wie ver volgens de stukken leest die op de scholenbouw in de Zijlwijk betrek king hebben, wordt niet veel wijzer. Zowel in béstuurlijk als in bouw technisch opzicht is er sinds no vember '74 veel gebeurd, maar ook veel ondoorzichtig gebleven. De samenwerking tussen de dienst gemeentewerken en wethouder Tes selaar is inmiddels "verslechterd" (Van Nes). En heeft er in elk geval in geresulteerd dat de wethouder voortaan dichter met zijn neus op de zaken gaat zitten. "Dat is ook de re den waarom ik voorzitter ben gewor den van de bouwcommissie voor het nieuwe complex van de Rembrandt Scholengemeenschap", zegt Tesselaar. "Het blijkt gewoon dat je aan de dienst gemeentewerken geen op dracht kan geven voor de bouw van een school. Je moet dan ook op dracht geven voor de aanleg van rio leringen en de aanleg van paden. En daar pas ik voor". WW. ADVERTENTIE HAARLEMMERSTRAAT 181 ZILVEREN SIERADEN Een schoonheid van een collectie. JUWELIER V. D. WATER Scholen in de Zijlwijk LEIDEN Nog deze maand wordt er in de Zijlwijk een be gin gemaakt met de bouw van 27 noodlokalen aan de Zwarte- meerlaan. Het betreft hier een scholencomplex dat in eerste aanleg moet dienen ter onder steuning van het permanente scholencomplex in de Leedewijk, dat naar verwachting in maart volgend jaar vol zal zijn. De noodlokalen in de Zijlwijk, die qua uiterlijk niet veel zullen verschillen van het complex in de Leedewijk, zullen in drie fa sen, verdeeld over de komende twee jaar, worden gerealiseerd. De eerste fase bestaat uit de bouw van negen lokalen, t.w. zes lokalen voor het lager onderwijs en drie voor het kleuteronder wijs. Deze lokalen zullen waar schijnlijk in maart'76 gereed zijn. Voor het tijdelijke karakter van het nieuwe scholencomplex (de lokalen kunnen het maximaal vyftien jaar uithouden) is in dertijd gekozen, omdat verwacht werd dat zich in de Zijlwijk c.q. Leedewijk een leerlingenpiek zal voordoen door de vele jonge ge zinnen die zich daar vestigen. Het is daarom de vraag of de lo kalen in de toekomst nog wel enige gebruikswaarde zullen hebben. Een dag optrekken en praten met Joop Kamphuis (45), direc teur van de Welzijnsraad is een deels oververmoeiende, deels ont zettend plezierige en deels onmo gelijk zaak. De kleine Tukker (vierkant, maar wel betrouwbaar) is een man met een constant neerkletterende waterval welzijns- jargon. Hem stoppen, hem vra gen vertaalbaar over te komen, hem abrupt sommeren de mond te houden, hem confronteren met gebaren als: "Ja, nou weet ik het ook niet meer", het helpt slechts een uurtje. Snaaks kijkt-ie dan door de dunne bril en herstelt zich. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en op een gegeven moment leg je je erbij neer. Alleen de zeer ontspannen lunch in "De Turk" doet ons be seffen ook maar eenvoudige mensjes te zijn. Kamphuis lacht vaak en slim- metjes en zegt na een moeilijk betoog: "Vind je ook niet?" "Ik doe mijn best om in ver staanbare taal te spreken maar je moet je realiseren dat elke groep in deze samenleving zijn -'-en taal probeert te krijgen om voor -"---r verstaanbaar te zijn. Daar zit dan een soort anti-intel- lectualisme achter. Snapj je?" Om tien uur begint de stafver gadering. In dat ene uur ervoor hph ik (gericht vraeend) voor mezelf verbazingwekkend ver doorgeprikt in Kamphuis' verle- onmogelijk leek. Thuis kregen we een liberaal- christelijke opvoeding en daardoor heb ik later nooit ergens van ge leden. Ik kende ook geen dwang van de kant van mijn ouders. Nooit gehad. In die tijd bewon derde ik de kapelaans van de pa rochie, hun manier van omgaan met de mensen. Dat was 'n soort ideaalbeeld: omgaan met men sen. Die mannen hadden ten minste ook een goed onderwijs gehad ook. Die kans was ze ge boden, doordat ze naar het semi narie waren gegaan. Ik ben daar ook naartoe gegaan en ik heb er de beste herinneringen aan over gehouden. Ik studeerde ontzet tend graag. Die perode is ratio neel aan me voorbij gegaan. Nee, ik was niet zo vreselijk reli gieus. Na mijn priesterwijding wilde ik kapelaan worden, het veld in, heet dat nu. Maar tot mijn stomme verbazing kreeg ik een studie-opdracht in Rome: Ro meins, kerkelijk en internationaal recht. Ik voelde me niet prettig en ben toen, op aanraden, maar meteen begonnen aan mijn proefschrift: "De kerk en de staat in Nederland", hè, hoe die veWiou ding in de loop der tijden was gegroeid. Toen ik klaar was, wil- dp ik persé de wei in. Drie jaar Bilthoven. Interessant, moeilijk, Stafvergadering. Zeer opvallen de gebeurtenis. Je verwacht wel zijnswerkers, die elkaar in code taal toespreken. Maar ik wist niet dat er slechts anderhalf uur voor stond. Ander half uur zakelijke informatie, el ke week. Met Kamphuis als een weinig duldend voorzittertje, die niet toestaat dat er onderling snoepjes worden uitgewisseld, die met de vingers knipt, wanneer er te lang wordt getelefoneerd. Maar ook een man die de ogen ten hemel heft wanneer er weer eens melding wordt gemaakt van wéér een stuurgroep. Tien minu ten later dan gebruikelijk gaat ieder zijns weegs. Er is dan ge sproken over onderiheer de cur sussen van de Welzij nsraad, de opbouwwerker in de Merenwijk, een brief van de PSP over de renovatie in Noord, de stichting samenlevingsopbouw woonwagen centrum, de nota pensions voor buitenlandse werknemers en het project gezinshereniging. Kamphuis nadien: "Je hebt een objectiverende werking in die groep mensen, je kanaliseert en brengt informatie in de groep. Iedereen heeft een taak en dan heeft zijn stem op dat onderwerp meer waarde. Wanneer er een meningsverschil is, dan kijken we het een maand aan. Niemand verliest dan. Tegenstellingen wor den naar voren gebracht en uit gepraat. Er is een projectbewaking En dat gaat snel. We vermijden 'discussies, want we hebben an derhalf uur. Iedereen heeft zijn eigenaardigheden; die moet je niet bestryden, nee, daar moet je iets mee doen. We hebben ook het systeem dat niemand alléén op een project zit. We kennen een primus en een secundus. Het leiden van een vergadering is ook geen kwestie van techniek; het is meer een kwestie van accepta tie en dat duurt even. Het heeft in het begin hier geknald, hoor. Maar daar staat tegenover dat er in die vijf jaar dat we draaien, nog niemand van de staf is weg gegaan". "Ik kijk niet naar mijn sta tuten; ik kyk of ik iets met een bepaalde groep kan doen. Oh ja. er zijn er, zeker ook in Leiden, die wél naar de statuten kijken. Nou ja, vooruit dan maar". Kamphuis is niet te stuiten. Ik laat hem praten, maak aan tekeningen, ga in discussie en 's middags om drie uur doodop. De week erna kom ik terug, voor een uurtje. Daarna wordt dit ver haal binnen de kortste keren neer gezet. Wil ik ervan af? Heb ik het niet begrepen? Geen van tweeën. We zitten heerlijk genes teld op onze verschillende golf lengtes; dat weten we, maar we blijven elkaar toch vriendelijk aankijken. Kamphuis valt niet te vertalen. "De culturele revolutie van de jaren zestig betekende geschop tegen "De Autoriteit": de staat, de kerk, het gezin, de universiteit, en ga maar door En ïn zo'n emancipatietendens zoek je ge woon je vijand. De mensen zijn bang voor de anonieme macht, de macht die géén gezicht heeft. Dat maken we hier ook mee. De mensen willen soms niks met de Welzijnsraad te maken hebben. Ze willen wél met een specifieke medewerker iets te ma ken hebben Ze willen een smoel werk zien" En deze: "Ik vind van mezelf dat ik helder denk. Dat is lullig" (schrikt). "Ik wil graag weten hoe men sen denken. Ik ben niet iemand die gauw houvast zoekt in een gestolde structuur. Zo vind en vond ik ook de huisbezoeken die ik vroeger als kapelaan aflegde, een vorm van arrogante bellet j es- trekkerij. Ik zorgde dat er een groepje mensen bij elkaar was. Daar praatte ik dan even mee en als het ging uitlopen, dat gesprek vertrok ik weer Bleek vaak dat ze om twee uur "s nachts pas naar huis gingen". "Het huwelijk? Tot de dood ons scheidt. Dat is een vorm van mannelijk denken. In de vorige eeuw overleefde de man zijn vrouw vrijwel altijd. Dus kon hij mooi twee keer trouwen. Ik ben getrouwd ja, heb een zoontje. Mijn ambt heb ik nooit neerge legd, omdat ik niet wist wat ik waar moest neerleggen. Nee, daar heb ik geen moeilijkheden mee gehad, nooit een crisis. Ik heb ook niet het gevoel dat ik een ander ben geworden. Ik ben al tijd al meer een humanist ge weest dan religieus. Dat heeft een leraar od de vijde ooit tearen me gezegd. Toen ben ik geschrok ken. Maar later herinnerde ik het me weer. Het was waar". (Vraagt nog nig over zijn verleden te schrij ven. Ik zeg dat toe, maar ik kan niet. Het blijkt steeds weer dat- ïe er zelf oop terugkomt. Hij heeft dit verhaal ook tevoren ge lezen). "Je wil natuurlijk weten waar die Welzijnsraad zich mee bezig houdt, hè? Dan zeg ik "bijvoor beeld". Ik weet het niet. Met van alles. Ik ben gevoelsmatig bezig met mijn werk. Ik ben op zoek naar enthousiaste mensen die ach ter hun zaak staan en met maar mensen, die zich druk maken zonder een ziel te tonen. De Wel zijnsraad werkt in het spannings veld van de burgerij". "In het individuele weten we verdomd moeilijk met elkaar om te gaan. Technisch wel; dan kun nen we alles. Dat heeft tot ef fect dat we als mens alles kun nen. Maar kan je in persoonlij ke verhoudingen een keus maken? Dat is de beperking dus. Ik neem het de socialisten kwalijk wan neer ze zeggen dat de maatschap pij moet veranderen. Niet iedereen is gelijk. Dat kan met: dat ügt aan je culturele wereld. Het is wél zo dat iedereen gelijkwaardig moet zijn. Daar heeft de steeds grotere vrijheid mee te maken. Dat de mensen iets kunnen en iets met elkaar kunnen." "Bij de welzijnsraad werken we niet institutioneel, maar instru menteel. We hebben een ondersteunende functie. Als de cliënt ons wil dan gaan we de achtergrond en de toekomst bekijken." En: "Ik hecht veel waarde aan de informele contacten met amb tenaren. Maar dat apparaat kan de creativiteit van het individu be perken. Ze moeten het niet erg vinden als de mensen ernaast kleunen. Er zijn natuurlijk ook erg intelligente ambtenaren die veel te weinig ruimte krijgen. In Leiden, ja. Ik noem geen Over gastarbeiders (en juist hier wordt dat woord gebruikt. Het versluierende "buitenlandse werk nemers" nemen we niet in de mond» "Je moet de grootheid van een land afmeten aan de gastvrijheid, met anders. We wer ken samen met Rijn en Lek in Gouda. We houden ons momen teel bezig met de gezinshereniging, het onderwijs en de maatschap pelijke dienstverlening. Het in ons land leven." gen. Hier in Leiden heb je bijvoorbeeld de telefonische hulpdienst, heb je Koord, heb je de bijzondere huis vesting. Nou, waar zit de progres siviteit inzake het welzijnsbeleid van de progressieve partijen? Ik zie met zo'n duidelijk verschil tus sen links en rechts." "Renovatie? Men onderschat wat voor enorme invloeden de mensen ondervinden van die re novatie. Psychisch vooral. Daar is een sociale begeleiding voor no dig. Er wordt te makkelijk over heen gelopen. De bejaarden bij voorbeeld zijn erg kwetsbaar. Die moeten meedoen, ook al willen ze niet. Ze hebben het altijd toch best gehad, denken ze." - "Het slechtste is om iemands probleem te ontkennen. Dan krijgt-ie er een dubbelkluts bij. Ieder probleem is individueel, ook al heb je het al vaak gehoord. De mens is een kosmosje. En dekwa liteit van de maatschappij is af te meten aan de zorg die we be steden aan bepaalde groepen. "Ik kan niet tegen onrecht vaardigheid. De verschillende svs- temen blijven de mensen ver drukken. Dat moet voorkomen worden en daarin juist plaats ik zo iemand als een burgerraadsman." "Met Leiden voel ik me verbon den, Ik weet dat ik er woon; ik weet wat er gaande is. Ik voel me er thuis. Wonen, werken, be zig zijn: het is puur emotioneel. Ik ben hier vreselijk graag." Het gigantische complex van de Leedewijkschool, gefotogra feerd vanaf een heistelling. De Leedewijkschool, zoals het com plex soms wel wordt aangeduid, her bergt kinderen zowel uit de Slaagh- wijk als uit de Zijlwijk. Nu is er nog een belangrijke overloop van de drie lagere en drie kleuterscholen aan het Valkenpad in ondergebracht. Indertijd werd daar een selectie ge maakt om voor de nieuwe school al vast de organisatie gereed te hebben. Dat gebeurde, volgens Van Riesen. in nauw overleg met de ouders; het onderwijzend personeel kon er niet bij betrokken worden, simpelweg om dat het er toen nog niet was. Voor de nog te bebouwen Leede wijk zal de nieuwe school in de toe komst eveneens een belangrijke functie gaan vervullen. De verwach ting is evenwel dat het complex al in maart van het volgend jaar "tot over de rand" benut zal zijn. Tegen die tijd zal er een beroep moeten wor den gedaan op het dependance-com plex in de Zijlwijk, waar in totaal 27 lokalen zullen worden gebouwd. Het aantal leerlingen van de zes scholen aan het Broekplein (groot 24 lokalen) bedraagt nu circa 600. Flexibiliteit Bij de vormgeving van het nieuwe ge bouw is uitgegaan van een grote mate van flexibiliteit. Je kunt. volgens ar chitect Temme, zelfs alles van het gebouw verwijderen, zodat dan alleen nog de vloer en het constructieframe blijven staan. Die flexibiliteit is trouwens ook noodzakelijk in ver band met de te verwachten integra tie van kleuter- en lager onderwijs. In het gebouw wordt daar nu al op ingespeeld. Zo grenst bijvoorbeeld in de afdeling openbaar onderwijs de kleuterschool aan de speelleerklas (eerste klas) van de lagere school. Hierdoor vervaagt al enigszins de van oudsher stringente scheiding tus sen kleuter- en lager onderwijs en krijgen de kinderen het idee dat er geen drempel bestaat. Van Riesen: "Zoals u weet zijn er op een aantal plaatsen in het land experimenten gaande in het kader van deze inte gratie van kleuter- en lager onder wijs. Leiden zit daar niet bij. Maar de minister heeft al aangekondigd dat hij extra steunmaatregelen wil in voeren voor die scholen die later met een eigen integratie-plan komen. Van die maatregelen zullen wij ze ker proberen gebruik te maken". Bij de realisering van het bijna 3,5 miljoen gulden kostende gebouw is eveneens gebruik gemaakt van het inzicht van de Leidse kunstenaar Pieter Gerards. Dit om rondom het gebouw op de speelplaatsen allerlei speelobjecten tot stand te brengen, zoals een simpele, lange diagonaal in de betegeling en subtiel afgebaken de speelhoekjes. Bouwer van het complex is de aannemingsmaat schappij Tetteroo BV in Leidschen- dam, die in nog geen jaar tijd het gebouw uit de grond stampte. Een gebouw waarvan architect Temme zegt: "Het is niet zozeer een uit- ganspunt geweest, maar ik geloof wel dat dit gebouw zo flexibel is dat het andere onderwijsvormen zou kun nen stimuleren".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3