Maak haast met de woningbouw voor bejaarden Succesformule bij Residentie-Orkest agenda Gastgezinnen gezocht voor buitenlandse jongeren LEZERS SCHRIJVEN BRIEF AAN B EN W: Duizendste Tas-65 AMSTERDAM/LEIDEN De de week van 8 tot 15 november, de periode "AFS International Scholarships" heeft een dringende behoefte aan gastgezimien. De AFS verzorgt de internationale uitwisseling van jongeren van 16 tot 18 jaar die minstens 3 jaar voortgezet onder wijs hebben gevolgd. De komen - bestaat weer de gelegenheid deze jongeren om zich aan te melden voor een van de drie pro gramma's: het winterprogramma in de Verenigde Staten van au gustus 1976 tot juli 1977, het Inter Europees programma in dezelf- 't Multi Nationaal Programma van januari tot december, met ver blijf in een land op het zuidelijk halfrond. Zestig Nederlanders kunnen worden uitgezonden. Aan de andere kant komen ook buitenlandse Jongeren naar Ne- Europees land. derland. Voor 't jaarprogramma i augustus tot juli, e het onder andere het ontwikkelen bij de AFS zijn rot vijf dollar per dag. de gezinnen gezocht. De gezinnen hoeven alleen de kosten van huis vesting en voeding voor hun re kening te nemen. van jonge mensen. Alle program ma's houden een verblijf in op een middelbare school. De kos ten schommelen tussen de vier De afdeling Leiden organise op 15 november van één tot uur een informatiemiddag in Tamboerijn, Valerïusstraat 73 te Leiden. De AFS is gevestigd aan de Keizersgracht 722, Amsterdam. LEIDEN Een achttal leidinggevende personen uit de maaschappelijke, medische en huis vestingssector hebben in een brief aan het Leids college van B en W aangedrongen op de bouw van bejaardenwoningen op korte termijn. De vrees wordt uigesproken dat als gevolg van de stadsvernieuwingsactiviteiten met name de bejaarden in de knel dreigen te komen. De briefschrijvers voeren een vijf tal overwegingen aan om spoed te be trachten met de bouw van bejaar denwoningen. In de eerste plaats verwacht men dat de problemen voor de bejaarden ten gevolge van reno vatie en andere stadsvernieu wingsactiviteiten aanzienlijk beperkt kunnen worden. Verder hechten de briefschrijvers groot belang aan de aanwezigheid van bejaarden in woon buurten, zowel voor de bejaarden zelf als voer een evenwichtige opbouw van de bevolkingssamenstelling. De lange lijst van aanvragen voor be jaardenhuisvesting zal dan nog niet eens extra verlengd worden. Moge lijk zal het aantal aanvragen zelfs kunnen dalen. Verwacht wordt ook dat in dat geval de druk op de be jaardencentra zal verminderen, voor al wanneer er meer zelfstandige be- Jaardenwoningen (eventueel met ser vice-verlening) gebouwd zullen wor den. Als laatste maar niet onbelang rijk argument voeren de briefschrij vers aan dat de definitieve herhuis vesting van bejaarden de druk op de voorraad wisselwoningen (bij re novatie) en op de voorraad goed kope woningen kan verkleinen. In de brief wordt geconstateerd dat de stadsvernieuwing een gorte claim legt op de woningvoorraad. „Er wor den veel woningen onttrokken aan de voorraad ten gevolge van renovatie, bestemming tot wisselwoning, ver dunning van 't woningbestand, waar tot sloop en hernieuwbouw wordt overgegaan of rehabilitatie-maatre gelen". B. en W. worden erop gewe zen dat deze onttrekking grote ge volgen heeft voor de normale toe wijzing. Vooral in een stad met onge veer 2500 woningzoekenden, waarvan ruim 1500 in de hoogste urgentie- categorie. Volgens de brief zijn het met name de medische urgenties, die onverant woord lang op een oplossing van de woningproblemen moeten wachten. Het college wordt verzocht de op lossing van het probleem van de wisselwoningen niet alleen te zoeken in de bestaande woningvoor raad, maar ook in de bouw van (se- mi-permanente) nieuwe woningen. TE ZWAAR Bijzondere aandacht wordt het college gevraagd voor de problemen in de „vergrijsde" of ..vergrijzende" wijken. Volgens statistische gegevens ligt het percentage bejaarden in re- LEIDEN - Het Residentie-Orkest speelde gisteravond voor een uit verkochte Stadsgehoorzaal. Wil lem van Otterloo was weer eens te gast bij "zijn" orkest, maar het contact tussen dirigent en musici leek niet optimaal te zijn. Het programma had de succes formule ouverture-concert-symfo nie in de volgorde Mozart-Men- delssohn - Mahler. Na het slotakkoord van een goed gespeelde Zauberflöte-ouverture was Willem Noske de solist in het vioolconcert van Mendelssohn dus dat in e-klein. Noske mag dan een uitnemende concertmees ter zijn en een verdienstelijke muziekforser, als solist het hele muziekvorser, als solist komt hij bij mij minder gelukkig over. Hij maakt de indruk, gedurende het hele muziekwerk verschrikkelijk in angst te zitten, ook maar het kleinste foutje te maken en pro beert allee zo mooi mogelijk te spelen. Als gevolg van zijn voorzichtig heid nam hij de virtuoze passa ges in de hoekdelen haast tergend langzaam, terwijl Van Otterloo zoveel mogelijk trachtte het tem po wat op te halen. Temidden van deze onevenwichtig en soms be nauwd klinkende allegro's stond echter een krachtig gespeeld ly risch andante. In zijn 4e, "romantische" symfo nie gaat Mahler uit van 'n chaos, waarin hij eerst een aardse orde schept om in het laatste deel te komen tot „himmlische Freu- den". Van Otterloo wist na een wat begin hier een sfeer die in het derde deel bepaald indrukwekkend was. dat het vierde deel een anticlimax werd, kan de Hagenaars dan ook niet worden aangemerkt: Gertie Charlent bleek echter geen van de eigenschappen te hebben, die een sopraan zou moeten bezitten: techniek, timbre, volume, inter pretatie alles was even slecht of lelijk. RON HARMS Aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen is mevrouw M. Elhorst- Sonneveld (Leiden) geslaagd voor het doctoraal examen natuurkundig ingenieur. Aan de Erasmusuniversi- teit is H. Sanders (Leiden) geslaagd voor het doctoraal examen econo mische wetenschappen. Aan de Leidse universiteit zijn geslaagd voor het doctoraal examen natuurkunde J.P.M. van de Veeken (Leiden) voor 't doctoraal examen sterrekunde mej. M. Spermon (Leiden) voor het doc toraal examen geologie L.A. de Rooij (Leiden) en voor het doctoraal exa men farmacie R.J. Tupzmahie (Al phen aan den Rijn) en R..H. Snoep (Leiden). Een 16-jarige Leidenaar werd gisteravond betrapt toen hij probeer de in te breken bij het benzinestation aan de Haagweg nabU de spoorweg overgang. De Jongen bleek eerder op de avond, eveneens op de Haagweg, een bakfiets te hebben Een 2-jarige Leidse peuter heeft gisteren in de ouderlijke woning aan de Haarlemmerstraat ammoniak ge dronken. Het ventje greep naar de ammoniak in een onbewaakt ogen blik. De E.H.D. heeft het jongetje ijlings naar het Elisabethziekenhuis moeten overbrengen. •Ar Leidenaar Aad van Polanen, vier de Dan, van Sportschool Luiten, trainer coach van de Nederlandse damesjudoploeg, gaat dit week-end met zijn team naar de open Engel se damesjudokampioenschappen. die een graadmeter zijn voor de Euro pese damesjudokampioenschappen in München medio december. OEGSTGEEST Wethouder Geme- lich-Meylingh van Oegstgeest kwam gistermiddag naar "Rustenborgh" om er de duizendste "Pas-65" uit te rei ken. Het werd een feestelijke bij eenkomst in de recreatiezaal van "Rustenborgh" welke vrijwel geheel met de bewoners van het tehuis was bezet. Onder de aanwezigen bevonden zich de heer S. Menken, algemeen voorzitter van de bejaai-dentehuizen en verpleeginrichtingen in Leiden e.o. alsmede de directeur drs. N. T. J. Quaedvlieg, en mej. P.M.J. Janse, adjunct-directrice van het bejaar dencentrum. Wethouder Gmelich- Meylingh: "Wij zijn blij dat u in Oegstgeest bent komen wonen, en wij verheugen ons bijzonder over de positieve contacten die wij hebben. Twaalf van de Oegstgeestenaren be hoort tot de wat oudere mens en dat hoort tot de wat oudere mens en dat ligt hoger dan het landelijk gemid delde. In de loop van volgend Jaar gaat de gemeente een overlegorgaan instellen die zich speciaal gaat toe leggen op de service aan de oudere bevolkingsgroep. Na deze mededeling ging spreker nader in de op Tas-65'. In de lounge van "Rustenborgh" wer den deze vervolgens uitgereikt door de heer Tanink en zyn assistente mej. v.d. Wetering. Mevr. Zeijerveld was de le die de pas in ontvangst nam en na even wachten diende zich de 1000 ste aan in de persoon van mevr. Smit-Dorrepaal. Namens de gemeente kreeg zij het paspoortje gratis aangeboden en zij werd dooi de directrice met een fraai boeket bloemen verrast. Op de 2500 oproe pen die de gemeente Oegstgeest heeft verzonden heeft tot nu toe 60% positief gereageerd. novatiegebieden ver boven het ste delijk gemiddelde. In sommige com plexen ligt dat. zelfs boven de der tig procent. „Voor een groot gedeelte van deze bejaarden is het bijzonder zwaar, soms zelfs een te zware opga ve. om de rompslomp, rond de reno vatie van hui! woning mee te maken. Gewezen wordt op de bejaardennota van 1973 waarin voor Leiden een grot» achterstand in de bouw van bejaffl-denwoningen wordt geconsta teerd: Het aantal aanvragen voor een dergelijke woning beloopt dit mo ment ruim 1000. De brief aan B. en W., die tevens ter kennis van de raadsleden is ge bracht werd ondertekend door C. N. Boot, voorzitter commissies sociale begeleiding stadsvernieuwing, zr. J. Th. Odinot, hoofdwijkverpleegster van de Stichting Interkruis, Y. Von deling, stedelijk projectleider van de Stichting Dienstencentrum, drs. A. van der Mey, directeur van de Stich ting Gezinsverzorging, mevr. M. C. Zwart-Feenstra, directeur van de GG en GD, K. Dekker, chef van het bureau Huisvesting, A. de Graaf, leidinggevend maatschappelijk werk ster van de Stichting Algemeen Maat schappelijk Werk en dr. J. H. Kamp huis, directeur van de Welzijnsraad. LEIDEN Boekhandel De Kier vierde gister avond de officieuze heropening van de van "binnen en van buiten totaal vernieuwde zaak aan de Nieuwe Rijn. Velen uit de wereld van het boek waren aanwezig om een kijkje te nemen in de fraaie zaak. die binnenkort honderd jaar bestaat. Op de foto de nieuwe directeur (tweede van links) in gesprek met enige van zijn gasten. Leidse Baan De Werkgroep Milieubeheer en de Werkgroep Fiets in Leiden laten geregeld van zich horen; zo ook weer volgens uw blad van 5 nov. j.l. Hier kan bezuinigd worden. Daarom heb ik een dringend ver zoek aan de afdelingsbesturen van de politieke partijen in deze stad. Namelijk of zij hun afgevaardig den in de gemeenteraad, Provinciale Staten en in de Tweede Kamer de volgende raad zouden willen geven. Laten de afgevaardigden aan de bewindslieden vragen of eventuele plannen wat milieu en verkeer be treft niet eerst aan deze werkgroe pen ter goedkeuring ingezonden kun nen worden alvorens tot bekendma king wordt overgegaan. Bij geen bezwaar zou dan zonder moeite verder gewerkt kunnen wor den. Nu heb ik het gevoel, dat de ene groep ambtenaren langs de andere groep heen werkt en dat de werk groepen als "alternatieve" stoorzen ders werken. Verder zou ik de autoriteiten wil len vragen aandacht te willen be woners en het verkeer langs de steden aan het milieu waarin de be- Rijksstraatweg in Wassenaar en de doorgaande wegen door Voorburg, Leidschendam en Voorschoten moe ten leven. Dit milieu is zeer slecht voor de gezondheid wat de uitlaatgassen be treft alsmede voor de overlevings kansen van kinderen en ouderen in het verkeer. Misschien zouden de autoriteiten bij de werkgroepen eens willen vra gen of wat dit milieu betreft alsnog verbetering toelaatbaar zou zijn door aanleg van de Leidse Baan. Wellicht zijn de Werkgroepen nu voorstanders ervan geworden om het milieu voor de bewoners te verbete ren en zouden zij nu verklaring van geen bezwaar willen afleggen. De bestrijding van de werkloosheid in onze omgeving zou daarmede ook gediend zijn en het viaduct over de Papelaan in Voorschoten niet nutte loos blijven. Verbetering speelterrein LEIDEN - Het speelterrein begrensd door Kanaalstraat, Dozystraat en de Goejestraat zal worden opgeknapt. Om de bewoners in de gelegenheid te stellen wensen en iedeeën ken baar te maken wordt op donderdag 13 november een bijeenkomst gehou den in de kantine van het sportpark Roomburgh, aan de Van Vollenho- venkade. De toestand van het speel terrein laat op dit ogenblik veel te wensen over. Gezien de belang stelling die de jeugd de laatste tyd voor het terrein toont is er een plan voor de herinrichting en verbetering gemaakt. Het ministerie van CRM heeft al toegezegd de uitvoering van het plan te willen subsidiëren. Als de uitvoering voltooid is, zal de plant soenendienst van Gemeentewerken gen (hengsten) 825-1175, luxe jaarlin- verzorgen. Maandag Herensingel (van Medusastraat tot Lage Rijndijk), Hambroeklaan. Kooilaan, Celebesstraat, Decima- straat, Sieboldstraat, Floresstraat. Bloemstraat, Formosastraat, Bor- neostraat, Driftstraat, Lombokstraat. Javastraat, Medusastraat, Park straat, Kooipark Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat), Am- bonstraat, Madoerastraat. Lage Rijndijk, Voorstraat. Sumatra straat, Atjehstraat (var. Sumatra straat tot Soembastraat), Soemba- straat, Balistraat, Timorstraat, Ringkade, Bonairestraat, Aruba- straat, Surinamestraat, Antillen- straat, Curacaostraat, St. Maarten- straat, St. Eustatiusstraat, Saba- straat, Bankastraat, Bilitonstraat. Kooihof. Woensdag Jacq. Urlusplsntsoen A. Noorde- wierlaan, C. Schuytlaan, Diepen- brocklaan, Joh. Verhulststraat, Ri chard Holstraat, Obrechtstraat. Churchilliaan, Willem Pyperstraat, ZATERDAG 8 NOVEMBER Artsen door de volgenae i 13.00 uur) helminapark 2. telefoon 151390. Hugenholtz, Wll- i 071—763551 l saulaan 10. Apotheken "Noord-Hofland", Thorbeckeweg 3, te Voorschoten, telefoon 071762877. Wijkverpleging Leiden Interkruis. Middelweg 38, derdorp. telefoon Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, telefoon 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, telefoon 4641. Warmond Zr. A. Vriend. Friezen- horst 23, Sassenheim. Tel. 02522-12022. Zaterdag De Burcht. Antiekmarkt, 9.305 10 per pers. per groep Imperium Microtheater, Vestestrr Wat de werkgroepen betreft zou ik de volgende vragen beantwoord willen zien. 1. Door wie worden de werkgroe pen aangesteld (of samengesteld) en eventueel opgeheven? 2. Vullen deze groepen zichzelf aan? 3. Door wie worden deze werk groepen betaald? In het bijzonder zou ik willen weten of dat ambtena ren zyn, die in de „baas" zijn tyd hun werkzaamheden verrichten of niet? 4. Door wie worden de stukken, die van de werkgroepen uitgaan betaald? 5. Als het werk in de "baas" zijn tijd gebeurt wie geeft dan de op drachten van de kwesties waarmede de werkgroepen zich zullen bezig houden? Beantwoording van deze vragen met het spreekwoordelijke "kluitje in het riet" zal ik als "milieuver ontreiniging" beschouwen. T. van den Berg Kennedylaan 16 Leiden op de bank", blijspel met Luc Lutz en Doris van Caneghem, 8.15'uur nam. Zondag Antonius-Clubhuls: Dansen v. 8II Geversstraat 65, Oegstgeest: sociëteit alleenstaaa- iemiddag Leidse Werkgroep Homofilie, 13 u. Middelweg 19c. Leids Poppen theater, kindervoorstelling, 2.30 uur nam. tel. 125802. Volkshuis, Apothekersdijk, zondag ochtendbijeenkomst "De vogeltrek over ons land" spr. drs. J. Mennema, 10.30 uur nam. Maandag Steenstraat lb: Wereldwinkel, 12.30 Steenschuur 6: Spiritistisch Genoot schap bijeenkomst. 8 uur nam. Hooglandse Kerkgracht 1719, le- gemeentehuis Leiderdorp, Feest in Huize Roomburgh aan de Zaanstraat. Daar werd namelijk het feit gevierd dat het echt paar J. C. van den Bos-Hoogeveen zestig jaar geleden in het huwelijk trad. Het bejaarde bruids paar kreeg bij deze gelegenheid bezoek van loco- burgemeester Van Aken en zijn echtgenote. Peter van Anrooystraat, Joh. Wage- naarlaan, Valeriusstraat, Van Blan kenburgstraat, Julius Röntgen- straat.Mozartstraat, Bernard Sweerstraat, Sweelincklaan, Eduard van Beinumstraat, Brücknerstraat, Debussystraat, Ravelstraat, Choptn- straat, Moesorgskistraat, Caes r Franckstraat, Verdistraat. Schubertlaan, Mahlerstraat, Handel- straat, Beethovenlaan, Vivaldistraat, Bachstraat, Corellistraat, Toscanini- laan, Berliozpad, Rosslnistraat, Lisztpad, Mendelssohnkade, Wag- nerplein, Brahmslaan Tsjaikowski- kade, Sibeliusstraat Bartokstraat. Kennedylaan, Max Regerlaan. J Haydnlaan, Apollolaan, Smetana- straat, Paganinilaan, Scarlattistraar, Griegstraat, Donizettiiaan, Bizetpad. Donderdag Paramaribostraat, Corantijnstraat, W. de Zwijgerlaan, Abr. Crijnssen- straat. Van Riebeeckhof, J. P. Coenhof, Pieter Bothstraat, Stuyve- santhof, Alb. Agnesstraat, Ch. de Bourbonhof, Jul. van Stolberghof, Anna van Burenhor, Marnixstraat (van. W. de Zwijger laan tot Volks tuinen), Zwarte Pad en Merenwyk. Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat), Julianstraat, Julia- nakade, Sophiastraat. Anna Paulow- nastraat, Alexanderstraat. Prinsen- 6enstraat, Oranjestraat, Lusthof laan, Dillenburgerstraat, Nassau- straat, Mecklenburgerstraat, Os- en Paardelaan, Bernhardkade, Marljke- straat, Margrietstraat. Irenestraat, Bernhardstraat, Beatrixstraat. Vrijdag Haagweg, Valkenburgseweg, Klikspaanweg, E Nic. Beetsstraat, Potgieterlaan, Tol lensstraat, Schimmelstraat, Olt- mansstraat, Hasebrot kstraat, Bor- gerstraat, de Lennepstraat, ten Ka- testraat. Toussaintkade. Staringka de. Kneppelhoutstraat, Mul ta tuilstraat, Fred, van Eedenlaan, Loci, van Deysselstraat, A. Verweystraat, Jacq. Perkstraat, H. Gorterstraat. L. Cou perusstraat, Hoflaan, Willem Kloos- laan Boshof. Duinhof, Meerhof Akkerhof. Weidehot Telderskade. Mulderstraat, Lrerrit Kasteinstraat, Scgaarstraat. van Diemeistraat, Rooseveltstraat. SOS-dienst SOS Telefonische hulpdienst: Te! Burgerraadsman Bur. Burgerraadsman. Koornbrug- "•eeg 7 (zijkant Stadhuis) Openings ten ma., dl en woe 11.00—12 00 u, en do.avond 18.30—20.00 uur Telef. dagelijks tijdens kantooruren: 143171. Leidse Rechtswinkel Morsweg do. 79 uur nar Gespreksa vonden Dierenhulpdienst -0--~ de gemeenten Leiden en "Leiderdorp. Dag en nacht bereikbaar: telef 134687 Moederhulp Bureau Moederhulp (nlet-gehuwde ark 2. moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068, me' .1 Schrama - 133021 en 761944. Weduwe en weduwnaars Adviesbureau voor weduwen en duwnaars, Jac. Urlusplantsoen 96 den telefoon (na 18 uur) 761112. Architecten Middelweg 4 (bil Hoogl Kerk) Architeoten-Informatiecentrum land Op werkdagen telefoniscl Rljn- Da Costastraat, LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B V Witte SingeJ 1 Leidea Postbus 54 Giro 57055 Telefoon: 071—144941 Nabezorging van 18.0020.00 a Zaterdag van 16.0018.00 uur Te'efoon 071—130500. indien In gesprek 071—134539 Hoofdredacteur Han Mulder Kwartaalabonnement t 35.90 Per post f 40,30 Jaarabonnement f 132,10 Jaarabonnement p. post f 149,70 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden bU vooruit betaling te voldoen By automa tische overschryvmg geen ad ministratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2