Goedkope bril heus niet minder Hoe lang blijft zo'n blik of pak goed? Betaal nooit zonder dat schilderwerk te controleren Weegschaal Winkeldief Weggooibeker Auto Verre van mooi dat band op je ruiten ZATERDAG 8 NOVEMBER 1975 Bijna de helft van ons draagt, volgens recente schattingen, een bril. We komen dus nogal eens bij een van die 1200 opticiëns in ons land. Bij één inderdaad, want als we voor ons brilleglas ook nog eens bij zo'n collega zouden vragen konden we weieens goedkoper uitzijn. Dat ondervond een lezer. Met zijn recept van de oogarts stapte hij naar een opticien om nieuwe glazen in zijn nog goede montuur te laten zetten. "Dat kost u 41 per glas", al dus de verkoper in de brillenzaak. De man bestelde niet direct maar ging elders vragen. Een andere op- ticiën vroeg 89 gulden per glas, weer een ander 45 gulden. Waarom dat prijsverschil? "Een kwestie van calculeren", zegt de Nederlandse Unie van Opticiëns, "en ook van kwaliteitsverschil." is het dan nadelig een bril te dragen met goedkope glazen? "Nee", zegt men bij het Rotterdamse Oogzie kenhuis. "Oogheelkundig gezien is een goedkope bril minder niet goed dan een dure. Maar je koopt wel comfort met duurdere glazen. Dat comfort kan zijn dat de glazen gehard zijn en dan minder snel krassen, dat ze ontspiegeld worden zonder ze niet schitteren, of dat he glas een ietsje gekleurd is, dat vin den sommige mensen prettig. Na tuurlijk zijn er nog de bekende gla zen die meekleuren in het zonlicht Nauwkeurig "Er kunnen omstandigheden zijn waarin iemand iets laat opknappen aan het huis waarheen hij gaat ver huizen, zonder dat hij er zelf het oog op kan houden. Dat kan zijn dat het huis in een andere plaats is, of dat er door ziekte niemand heen kan om te kijken. Lezer S. in Rotterdam zat met dat laatste. Hij was ziek toen hij een an der huis had gehuurd, waarin de binnenboel geschilderd, gewit en gesausd en behangen moest wor den. Hij had prijsopgaaf gevraagd bij de firma D. Het witten van de plafonds en de muren die daarvoor in aanmerking kwamen, in het hele huis, zou 355 gulden gaan kosten. Sauzen van de gang kwam op 60 gulden. Het hele huis verven was'geschat op 1500 a 2000 gulden. Behangen zou 7.50 a 8.50 per ról kosten. Toen het werk klaar was, had de heer S. door zijn ziekte nog geen kans gëzien in het nieuwe huis te gaan kijken. MAAR DE FIRMA STOND AL SNEL MET DE RE KENING VOOR ZIJN NEUS: 2000 gulden voor het verven, 525 voor het witten, 75 gulden voor het sau- *en, en 10 gulden per rol voor het behangen. Toen hij weer op de been was en ging kijken, bleek dat heel anders te zijn. Kastmuren waren niet ge wit, het hout binnenin de kasten niet geverfd, de radiatoren van de centrale verwarming evenmin. En zo deugde er nog veel meer niet. Onze lezer vond al spoedig uit hoe dat kwam. De schilder die het werk had uitgevoerd, kwam aanbieden om tegen een zacht prijsje de boel "af te schilderen". Hij vond het zonde dat het zo half klaar bleef zit ten. Maar de firma, die het aan hem had uitbesteed, had hem voor het schilderwerk maar 932 gulden ge geven, en gezegd dat het opschilde ren niet zo nauw lette. blank ontspiegeld glas gekleurd gekleurd en ontspiegeld meekleurend meekleurend en ontspiegeld kunststof GEWONE GLAZEN KLEIN DIAMETER 10,15 17,75 16,45 24,05 ZEISS GLAZEN KLEIN DIAMETER 16,50 28,- 23,- 34,50 zijn er ook kwaliteitsglazen in het glas zelf. Zeiss en Rodenstock- glazen zijn heel precies berekend en daardoor duurder. Bovendien is het glas van zichzelf al harder dan goedkoper glas. "Maar als de opticiën niet uiterst nauwkeurig deze dure glazen in het montuur zet, is het effect daarvan verloren en kunnen ze zelfs minder zijn dan van een goedkope bril", zéggen de deskundigen. Altijd een goedkope bril dus? "Voor bejaarden en kinderen niet", zegt men bij het Oogziekenhuis. "Geharde glazen zijn voor een be jaarde, die kan vallen, veiliger en ook kinderen die wat slordig zijn kunnen beter geharde glazen ne men, want ze beschadigen niet zo snel. Altijd gemiddeld opticiëns noemen altijd een ge middelde prijs en pas als men zegt dat men dat wel duur vindt komen er goedkopere glazen te voorschijn. Vanzelfsprekend zijn de heel grote glazen in de moderne monturen duurder dan glazen met een kleinere doorsnede. En als men erg slechte ogen heeft kan men niet eens heel grote glazen in de bril krijgen. Afgezien van bijzondere wensen als krasvrijheid, een kleurtje of wat dan ook. Met een goedkope bril bent u net zo goed af. 23,95 31,55 44,50 56,- Kunststof 15,10 20,75 17,50 23,- kunststof gekleurd Voor het harden van brilleglazendure of goedkope, wordt 5,50 per glas in rekening gebracht. Hier als voorbeeld de prijzen van tyrilleglazen in goedkope en duurdere uitvoeringSpeciale glazengeschikt voor veraf en voor dichtbij zien,( de z.g. dubbelfocus-glazen) zijn duurder. Deze prijzen zijn van een groot en landelijk filiaalbedrijf in brillen. Kinderen kunnen ook de veilige kunststofglazen nemen, die zijn im mers onbreekbaar, maar ze krassen wel heel snel. Maar als ze vaak een nieuwe bril moeten hebben, en dat komt bij kinderen nogal eens voor, is dat niet zo erg. Er zijn brillenzaken waar men als men om glazen vraagt beginnen met de prijs te noemen van de goedkoopste uitvoering. Wil men meer uitgeven dan is er keuze naar boven in de genoemde uitvoerin gen. Vervolgens kan men dan de goed koopste uitvoeringen van een dure glassoort nemen en weer opklim men in prijs naar gelang de uitvoer- Onder het motto "Een gewaarschuwd mensbrengen wij van tijd tot tijd ervaringen van consumenten, die wij in voorlichtings bladen aantroffn. Die verhalen kunnen hun nut hebben als waar schuwing. Want wat een ander gisteren overkwam, kan u morgen overkomen. Doof Wat meer Dat was dus aardig wat meer dan er was begroot. Doch onze lezer be taalde maar, omdat hij dacht dat het dan wel extra goed zou zijn ge beurd. Zoals het nogal eens vaak gaat bij dit soort zaakjes, hield de firma zich doof voor alle telefoontjes en brie ven aan onze lezer en van ons. Soms kwam D's vrouw aan de telefoon en die beloofde dan de éne keer dat haar man zou komen kijken en d^. andere keer dat hij een brief zou schrijven. Maar het kwam er nooit van. D. had het geld in zijn portemonnee en dus voelde hij zich sterk. Laat in zulke gevallen altijd en al tijd eerst de boel controleren voor dat u betaalt. Eens betaald blijft be taald en je krijgt je geld nooit meer terug. Bent u ziek of op andere ma nier gehandicapt, zoek dan net zo lang tot u een vertrouwd (en vooral ook kritisch) iemand hebt om voor u te gaan kijken.Stel anders de be taling uit totdat u het zelf kunt zien. Betaalt nóóit zomaar." (Uit: Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kontakt) In België zijn de winkeliers sinds kort verplicht hun klanten de gele genheid te geven het gewicht te controleren van voorverpakte wa ren. Ze moeten daarvoor een weeg schaal neerzetten bij de rekken waar de voorverpakte spullen staan. Een van de recente manieren om winkeldieven de schrik op het lijf te jagen is volgens het reclamevak blad 'Adformatie, in de Verenigde Staten, de volgende. Men huurt een acteur die regelma tig met veel geschreeuw en hand gemeen midden in de zaak wegens winkeldiefstal wordt "gearres teerd". Naar schatting zullen wij Neder landers in 1975 zo om en nabij de 1,6 miljard weggooibekertjes gebrui ken. Voornamelijk gebruiken we die voor dranken Uit de automaat. Volgens het Detailhandelsbulletin staan er in ons land al 40.000 auto maten voor warme dranken en 13.000 frisdrankautomaten. Wij Nederlanders eten per per soon gemiddeld 45 liter soep per jaar. Daarvan maken we meer dan de helft nog altijd zelf in een pan klaar.Van de rest komt iets meer uit pakje dan uit blikjes.We staan als soepetend land in Europa op de vierde plaats. De Belgen eten 75 li ter per jaar, de Italianen en de Oos tenrijkers 66 liter, de Fransen en de Zwitsers 40 liter, de Spanjaarden 31 liter, de Westduitsers 13 liter en de Engelsen 7 liter. Twee op de drie gezinnen in ons land hebben nu een auto. In een op de zes gezinnen heeft men zelfs een tweede auto. Er is Uitgerekend dat de auto wordt gebruikt voor 35% van alle zelfstandige verplaatsin gen van de mensen. Sylglas, maker van allerlei wa terwerend plakband, heeft als nieuw produkt een doorzicht band uitgebracht. Te gebruiken voor het waterproof afdichten van scheuren in glas, zegt Sylg las Nederland BV. En men noemt dan deze voorbeelden: tochtvrij maken van glas-in- lood, gebarsten ruiten, scheu ren in broeiramen, gescheurde etalage- of vitrineruiten, een aquarium met een barst. Dat aquarium hebben wij niet kunnen nagaan. Wel glas-in- lood en een gescheurde ruit. Naar onze mening overdrijft Sylglas met te zeggen dat het plakband onzichtbaar is. Je ziet erg veel blaasjes in het plaksel zitten, en bovendien is de pla- klaag zo zacht dat hij vol met vingerafdrukken kwam. Daar komt dan nog bij dat wij de breedte (38 millimeter voor zulk dun plakband) erg moeilijk hanteerbaar vinden. Je ver knoeit vijf keer zoveel als je verbruikt, als je het netjes wil hebben. Nee, voor in huis kunnen wij het niet aanbevelen. Voor broeiramen en plasticafdakken, waar het niet zo mooi hoeft te worden, lijkt het ons echter wel bruikbaar. Een rol van 33 meter lang kost 15,50. Het band kan temperatu ren hebben van min tien tot plus-vijftig graden Celcius. Zou er iemand zijn die geen voor raad levensmiddelen in huis heeft? Het lijkt ons onwaarschijnlijk. Zo'n voorraad geeft je een veilig gevoel. Als er altijd wat in huis is, hoeft u nooit tegen uw familie te zeggen: "Sorry, vanavond eten we niet, want ik ben vergeten boodschap pen te doen". Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft een lijst samenges teld van dingen die je goed kunt bewaren, van de temperaturen waarbij dat moet gebeuren en van de bewaarduur. Want u kunt niet alles even lang wegzetten. En over de temperatuur valt ook nog wel wat te zeggen. Bewaren bij de juiste temperatuur zal voor veel mensen een probleem zijn. Ideaal is: een koele, maar vorst- vrije, droge goed geventileerde ruimte, waarin het ongeveer tien graden (boven nul) is. Dat kan een kelder zijn, of een kast in een gang of onverwarmde kamer. Nieuwe, centraal verwarmde hui zen hebben vrijwel nooit zoiets. Maar misschien weet u er toch wat op te versieren. In ieder geval drukken we de lijst hierbij af. Dan kunt u in zien hoe het moet. Ook al kunt u er niet naar leven. Nog een paar tips: Zet de datum op blikken en potten. Dan vergeet u niet hoe oud ze zijn. Zure dingen, zoals vruchtesap, kunt u beter in glas dan in blik be waren. Zuur tast op den duur het blik aan. Kijk één keer in de maand of er geen blikken bol staan. Bol bete kent bederf. En snuf dan ook eens goed, want vreemde luchtjes mo gen er ook niet in de kast of kelder hangen. Roomboter en gevulde chocola kunt u niet bewaren. Margarine en bittere chocola wel. Die staan ook op de lijst. Melkchocola kunt u twee maanden bewaren, dus niet pen jaar lang zoals bittere. En, maar dat weet u wel, dingen in geopende verpakkingen moeten snel worden gebruikt. Flesjes saus moeten als ze eenmaal open zijn geweest de koelkast in. ardappelen iscuits, los uitgewogen uillonblokjes, -paeta. -tabletten chocolade (bitter) nserven in blik of glas (vlees, leswaren, vis, maaltijden, groente, jchten, soepen, peulvruchten e.d) kool. knolselderij. knackebrot. toost, matses koffie, koffiepoeder melkpoeder, volle opslag-verpakking donker, droog, koel, tussen 5 en 10 °C in goed sluitende glazen potten (weckpotten) in blik, dichtgeplakt met plakband iriginele verpakking koel. donker, droog, op ongeverfd oppassen voor insekten, ik. dichtgeplakt met plakband koel. droog, onder 10 °C koel (onder 10 °C). droog, in de originele verpakking gmele verpakking al. (onder 10 °C). originele verpakking al. (onder 10 °C) en droog, originele verpakking I. donker, in originele verpakking koel. droog, donker. in originele verpakking koel. droog, in originele verpakking koel. droog, in origin iriginele verpakking iriginele verpakking iriginele verpakking vrijwel onbeperkt Zi laar

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23