proza mooi, maar peperduur Twee bundels Geen gemakkelijke kost „Affiches": tijd in beeld, beeld in tijd SLAUERHOF EINDELIJK COMPLEET DE ZONDAGSVROUW LOODZWAAR WERKJE Goede informatie overeuthenasie ,Brom en de hommel' heldere biologieles Overbodig wijnboekje Tolo komt niet spelen Bomans Groot Sprookjesboek totaal beeld Nederland en de grenzen van de groei Affiches" door Max Gallo. Vertaling Martin Beumer. Uit gave van Het Spectrum BV, Utrecht. Prijs 69.50. De beknopte titel van Max Gal- lo's boek doet vermoeden dat het hier om het zoveelste over zichtswerk van affiches gaatv op basis van de zo langzamerhand niet meer te ontberen portie nostalgie. Maar Gallo heeft met dit in 1972 voor het eerst gepu bliceerde boek zeer beslist een heel anderdoel voor ogen. Hij wil „via de affiches de evolutie van de maatschappij duidelijk maken, de gebruiken en ideeën; historische gebeurtenissen en ideologieën in affiches tot leven zien komen". Geen geschiede nis van de affiche dus; Gallo presenteert de affiche „als een spiegel die weerspiegelt". Dat de affiche ook vaak verteke nend werkt, schrikt hem be paald niet af. Gallo beschouwt dat eenvoudige als een aspect van de menselijke geschiede nis, „en misschien wel het meest openbarende aspect". Op zichzelf geen onjuiste constate ring, al blijft wat vaag' wat de wezenlijke betekenis ervan is. Wat Gallo tot stand heeft ge bracht, is een, uiteraard be perkt, sociaal-economisch, po litiek en cultureel geschiede nisverhaal. beginnend in 1789, met daarbij aangepast affiche materiaal. Het omgekeerde is trouwens ook het geval. Door met grote nauwkeurig- en evenwichtigheid te werk te gaan heeft hij tekst en beeld prachtig ineen laten vloeien. Gallo onderscheidt zes fasen: 1789-1848 van de Bastille tot de ..wonderen der techniek', 1848-1898 de triomf der burge rij. 1898-1914 de produkten van de Belle Epoque, 1914-1924 beelden van de oorlog en revolutie, 1925-1945 propa ganda en ideologie, 1950-1970 woorden en beelden. Het is een even boeiend als smaakvol boek, de hoge prijs zeker wel waard. Een paar op merkingen: de periode 1945- 1948 is naar mijn gevoel ten onrechte wat buiten de door Gallo getrokken kaderlij nen gehouden: vooral het Oosteu- ropese materiaal van die jaren zou interessant zijn om nog maals weer te geven. Verder mis je in een boek als dit toch wel een hoofdstukje over de Nederlandse sociale en cul turele geschiedenis zoals die door affiches wordt weerspie geld. Ten slotte nemen we niet voor niets al jaren de houding aan van het geweten van deze planeet. R.P. ZATERDAG 8 NOVEMBER 1975 Spectrum wijnkelderboek van Wina Born. Prijs 19.50. Wina Bom is mede beroemd ge worden door haar copieus aan doend taalgebruik; iets dat van tijd tot tijd vermoeiend op de nieuws gierige lezer inwerkt. Maar je ver geeft haar dat, omdat haar recepten (bijna) altijd verrukkelijke maaltij den als gevolg hebben. Vanzelf sprekend is haar wijnkennis ook groot en die kennis behoeft nauwe lijks kritiek te doorstaan. Hoewel: wijn is - en we trappen maar weer eens een open deur in - een ver schrikkelijk persoonlijk iets. Laatst werd me een Muscadet sur Lie (van Nicolas) voorgezet, zijnde een van de betere droge witte wijnen. Ik had er toch andere gedachten over en een vreselijk lange discussie. Maar goed: Wina Bom heeft on langs het Wijnkelderboek het leven laten zien. Een gids, die door de be zitter van een „kelder" (het kan ook een andere plaats in huis zijn) voor het grootste gedeelte zelf zal moe ten worden volgeschreven en geplakt. Ruim de helft van het boekje namelijk is blanco. Dat wil zeggen dat 15 pagina's vrfj zfjn ge houden voor het inplakken van eti ketten (een veredeld poesiealbum dus) en een evengroot aantal pagi na's is bestemd voor het invullen van gegevens over jaartallen, cha teaux, land, gemeente enzoverder. Niet nodig Welnu, iemand die een uitgebreide kennis heeft van wijnen, heeft al die blanco pagina's helemaal niet no dig. Datzelfde geldt voor iemand met een wijnkelder. Die weet heus wel wat hij heeft en hoe de kwaliteit is; anders heb je geen kelder. Een liefhebber, althans een etiketten- verzamelaar, kan zijn etiketten best kwijt in een (veel goedkoper) schoolschrift, dat ondermeer ver krijgbaar is bij de grote warenhui- Resten er nog 47» pagina's tekst, compleet met wijnclassificaties en een schema van de beste Franse wijnjaren. Wina Bom is kennelijk vergeten dat er ook andere landen zijn die wijn produceren. Waarom nou toch steeds maar weer Frank rijk? Duur 47 pagina's voor twee tientjes.Dat is verschrikkelijk duur voor een ei genlijk onnodig boekje. Want wijn- liefhebbers weten heus wel hoe ze moeten proeven en hoe ze moeten bewaren en welke wijn bij welk ge recht hoort. Dit boekje is een vol strekt overbodige herhaling van wat er al bekend was op wijnge bied. Beginnelingen kopen dit boekje ook niet: als je aan wijn be gint, raadpleeg je eerst iemand die er verstand van heeft. Het is geen schriftelijke cursus, kom nou. Zelfs Wina Born kan naast het potje piesen. Dat heeft ze nu gedaan. Een ferme plas. PW. Titel: "Iolo komt niet spelen" uit geverij Van Holkema en Waren- dorf auteur Alet Schouten.Het his torisch element speelt in Alet Schoutens boeken altijd een grote rol. Zelf geeft ze toe dat haar boe ken, die in het verleden gesitueerd zijn, haar beter afgaan. In "Iolo" speelt dat mythische een grote rol. Gerrit, die met zijn ouders in Wales logeert, wil maar één ding: spelen met zijn vriend Iolo, want de komst van een baby-zusje ervaart hij als grove achterstelling. Maar Io lo, zijdelings betrokken bij een ac tie van een vrijheidsbeweging, komt niet. Inplaats daarvan ont moet Gerrit de angst van de bevol king van fairies; wordt hij door alle volwassenen afgescheept met halve of geen antwoorden. Alet Schouten schrijft fascinerend, en de kinderen zullen haar boeken met rode oortjes lezen. Haar met de "Gouden Griffel" be kroonde boek werd geïllustreerd door de 25-jarige Paul Hulshof, die er de Gouden Penseel 1975 voor kreeg. Zijn z.g. stippeltjes-v illustraties verhogen vooral de sfeer van het verhaal. Godfried Bomans: Groot Sprookjesboek. Uitgeverij Elsevier Amsterdam. Illu- tsraties: Wouter Hoogendijk Prijs 24,50. Na vele jaren wachten is nu bij Nijgh en Van Ditmar in Den Haag, het "Verzameld Proza" van Slauerhoff verschenen. Hoewel deze uit de Fo- rumgroep voortgekomen schrijver na zijn debuut in het tijdschrift "Forum" met de als feuilleton gepubliceerde roman: "Het verboden rijk" tot de belangrijkste schrijvers uit onze literatuur is gaan behoren, is het met zijn publicaties niet van een leien dakje gegaan. In beperkte kring was hij al vanaf 1923 bekend als dichter die ook proza schreef. De oplagen van zijn werk waren geringBovendien was ''Slau" zoals zijn - weinige - vrienden hem noemden, zeer slordig met zijn ma nuscripten, waarvan er enkele aan weinig literaire vriendinnen wer den uitgeleend, waarna ze met de vriendinnen voorgoed verdwenen. Jan Jacob Slauerhoff, geboren op 15 september 1898 in Leeuwarden als zoon van een stoffeerder, stu deerde voor arts en maakte als scheepsdokter enkele reizen naar China, Japan, Indonesië en Marok ko, waar hij zich tijdelijk vestigde. Bij Slauerhoff was alles "tijdelijk": zijn beroep, huwelijk, vriend schappen, alles. Vestdijk, die hem vanaf de schoolbanken kende, noemde hem: "Een der meer be ruchte helhonden onzer litera tuur." Hij was voor zijn kennissen en latere biografen zo problema tisch, dat er tot op heden geen vol ledige en "neutrale" biografie over zijn leven is verschenen, ondanks alle, soms zeer goede, levensbe schrijvingen. Er zou al veel eer der blijvend verzameld werk van hem zijn uitgekomen, als hij daar zelf achter had gestaan, en als de oorlog het niet had verhinderd. In 1940, vier jaar na zijn overlijden, werd daaraan begonnen. Er waren zeven delen op stapel gezet. Drie bundels verzen, waarvan er naar ik meen vijftig van de gehele oplage op Oudhollands papier werden ge drukt en in leer gebonden. Zes van de zeven delen verschenen in groot formaat in wit linnen, maar het pa pier werd gaandeweg van mindere kwaliteit. Het zevende deel is veel later van de pers gekomen, en de verzamelde gedichten kregen een paar jaar geleden nog een mooie herdruk. Alleen het proza werd in afzonderlijke boekjes verkrijgbaar gesteld. Geruime tijd werd onder literatoren het leven van Slauerhoff met meer nadruk onder de aan dacht gebracht dan zijn werk. Met uitzondering dan van de ge dichten. Dat is niet zo verwonder lijk, want achter de sombere ro mantiek van zijn proza ontdekte men een schrijver die op meer dan een punt zijn tijd vooruit was. Zijn vrijheidsdrang, afkeer van klein burgerlijkheid, twijfel aan be staande normen, dat alles past meer dan tevoren in het beeld van onze tijd. De vraag naar zijn werk is dan ook groter geworden dan tien, twintig jaar geleden. Modieuze nostalgie speelt daarbij slechts een geringe rol, want Slauerhoff mocht bij de "nieuwe-zakelijke" schrijvers van 1930 dan uit de toon vallen door zijn avontuurlijke verhalen, zijn stijl is koel en "modern", en zijn visie op mensen en toestanden zal de lezer van vandaag sterk aanspreken. Gepeperd De gepeperde prijs van 110 voor twee in fraai bruin linnen gebonden delen in een eveneens linnen cas sette, zal de verkoop wel niet in de weg staan. Het eerste deel bevat de verhalen uit de vroegere bundels: "Schuim en as", "Het Lente-eiland" en "Ver spreide verhalen", en telt 430 blad zijden. In het tweede deel vinden we de romans: "Het verboden Rijk", "Het leven op aarde" en "De opstand van Guadalajara", samen 970 bladzijden. Naast de nieuwe uitgave van de Verzamelde Gedichten in vrijwel dezelfde vorm, is met deze cassette proza eindelijk de volledige Slauerhoff bij Nijgh en Van Ditmar van de pers gekomen. RB. "Er leefde eens een stand beeld. Niemand wist het, be halve het standbeeld zelf na tuurlijk. Doch het liet niets merken." Zo begint het sprookje "De blote ziel van koning Pim" in het onlangs door Angèle Manteau, literair directeur van Elsevier Uitge verij, uitgegeven "Groot Sprookjesboek" van Godfried Bomans. Voor het samenstel len van dit sprookjesboek zijn werkelijk alle "Bomans- bronnen" aangeboord. Be halve dat de uitgeverij dank baar gebruik gemaakt heeft van het archief van het "God fried Bomans Genootschap", heeft zij ook op zorgvuldige wijze alle sprookjes van Bo mans, die voor het boek in aanmerking kwamen, verza meld. Zo bevat het "Groot Sprookjesboek" de 22ste druk van het voor de eerste maal in 1946 verschenen boekje "Sprookjes", Daarnaast zijn sprookjes opgenomen uit de bundel "Onstuimige Verha len". Ook uit het periodiek "De Dijk", orgaan van de Unie van Roomsch-Katholieke Studentenverenigingen in Nederland zijn verschillende sprookjes, w.o. "De Twaalfde Koning", "Anita" en de "Op rechte Moordenaar" opgeno men. In zijn inleiding stelt Bomans, dat sprookjes schrij ven moeilijk is en dat het gen re zich niet laat dwingen. Het boek doorlezend komt men echter al snel tot de conclusie, dat deze stelling niet voor de auteur zelf opgaat. Sprookjes als "Anita", "De Dood van de Sprookjesverteller", "De rijke Bramenplukker.", "Anna" en "Het Misverstand" zijn zelfs een min of meer eigen leven gaan leiden. Zowel Bomans zelf als Hetty Blok en Luc Lutz hebben een aantal van die sprookjes op de plaat opge nomen. Bij het beluisteren van die voorgedragen sprook jes blijkt, dat elk sprookje een eigen sfeer en belevingswe reld oproept. Ook in dit boek staan vanzelf sprekend een groot aantal eerder uitgegeven sprookjes. De kracht van dit "Groot Sprookjesboek" moet vooral gezocht worden in het totale beeld dat wordt gegeven. De Bomans-kenner zal in dit boek slechts enkele nog niet eerder gepubliceerde sprookjes tegenkomen. "Witte Kerst", op 24 december 1970 in het Al gemeen Dagblad verschenen, is hiervan wel de meest aan trekkelijke. Een sprookjesboek van God fried Bomans, uitgegeven m een tijd, waarin sprookjes blijkbaar niet meer mogen be staan. A.C.K. Rico Bulthuis Ruud Paauw Paul Wolfswinkel Koos Post A. C. Koekebakker jr. Joop Maat Bart Jungman Op deze pagina bijdragen van "Brom de hommel" door Staf Versweyveld met tekeningen van Coory van Baarle. Uitgeven bij Het Spectrum voor 5,95. "De zondagsvrouw", geschre ven door Carlo Fruttero en Franco Lucentini, verschenen bij Elsevier in Amsterdam 24,50). Carlo Fruttero en Franco Lu centini zouden we hier in ons land zoiets als een "paar apart" noemen. Het tweetal woont in Turijn. Op literair gebied'werkt het al vijftien jaar samen. Een "Nederland en de grenzen aan de groei". Aula 548. Uitgave: Het Spectrum. Prijs 5.-. Sinds de publicatie van het rapport "Grenzen aan de Groei" van de Club van Rome is her en der de dis cussie over de betekenis en de ge volgen van de begrensde groei op gang gekomen. Het gevaar van uit putting van de grondstoffenvoor- raden en de vernietiging van het na tuurlijk milieu motiveerde velen tot een nadere bezinning. ongebruikelijke lange periode op dit terrein. En na al die jaren hebben ze samen een detecti veroman gecomponeerd. De eerste. In eigen land raakten ze meteen de roos: het werd het b oek-van-het-j aar. Voor ons gevoel moet de faam van het literaire duo hebben meegespeeld bij deze verkie zing, want om nu te zeggen, dat we hebben zitten smullen van hun gezamenlijke pennevrucht, neenHet is net of opera artiesten eens een luchtige ope rette willen brengen. Ze bren gen het allemaal zo zwaar, zo loodzwaar. Het is allemaal bit ter serieus. De duidelijke lite raire afkomst hebben de twee auteurs nergens kunnen ver loochenen. Het is derhalve meer een inte ressante schets geworden van het Turijnse societyleven dan een spannend moordverhaal. En dat had het toch moeten worden, want de architect Gaar- rone wordt al heel vlot dood geslagen met een stenen fallus. En commissaris Santamaria - hoe pienter ook - weet er niet zo goed raad mee. Vooral niet met de mensen, met wie Garrone zich ophield. Maar dat ontdekt u snel genoeg in uw worsteling met deze kunstig gecompo neerde, maar beslist niet vlot geschreven woordenvloed. K.P Maar wanneer een onbelemmerde materiële groei in tal van opzichten niet langer mogelijk of wenselijk is, rijfet de vraag wat dan wél gewenst is. Die vraag vormde de achtergrond van een symposium, dat op 7 en 8 februari j.l. en op 21 en 22 maart j.l. werd gehouden in het Koninklijk Paleis op de Dam. In het kader van Tussentijds Bestek 1975 werd daar de balans opgemaakt van de groei problematiek in Nederland. Tus sentijds Besték 1975 was een ge- dachtenwisseling over de verdere ontwikkeling van de samenleving in het licht van de problemen van de groei en van het milieu. Onder de titel "Nederland en de grenzen aan de groei" (Aula 548) heeft Het Spectrum een boekje uit gegeven, waarin uitgebreid verslag wordt gedaan van de beschouwin- en die tijdens het symposium ge- ouden zijn en de discussies die daarop volgden. De beschouwingen (o.a. van prof. dr. W. Albeda, prof. dr. P. de Wolff, prof. dr. H. B. G. Casimiren prof. dr. L. W. Nauta), die dienen als inlei dingen tot de groeiproblematiek, "De dood komt soms te laat een brochure van de Stichting Vrijwillige Euthanasie. Uitgever ij: De Tijdstroom, Lochem. Prijs: ƒ7.-, bij afname van 20 exemplaren en meer 5.-. "Wij hebben alleen een bijdrage tot de discussie willen geven en wij nodigen u, lezer, uit om over eutha nasie mee te denken." Met die woorden wordt de brochure 'De dood komt soms te laat" besloten. En in die weinig pretentieuze opzet is het boekje volledig geslaagd. Er wordt uitgelegd wat euthanasie nu eigenlijk precies is (kort gezegd: een goede dood sterven), de ver schillende vormen van euthanasie worden belicht en verder worden juridische en verzekeringsrechte- li.ike aspecten van het onderwerp handelen over de verschillende ontwikkelingsmogelijkheden. Daarna volgt een verslag van de discussie over de concrete ontwik keling die in Nederland kan wor den nagestreefd. Deze gedachtenwisseling begint met een reeks z.g. intentieverkla ringen. Dat zijn korte teksten uitge sproken door deelnemers aan het symposium die verantwoordelijke posities in de samenleving bekle den.Hen is gevraagd te verklaren in hoeverre zij binnen de eigen werk situatie van alle dag rekening hou den met de groeiproblematiek. In het boekje zijn de intentieverkla ringen opgenomen van o.a. mr. M. G. de Bruin, president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, prof. ir. H. Hertzberger,architecten minister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking. Tenslotte biedt het een verslag van de discus sies, zowel die in de werkgroepen als van de plenaire zitting. Geen makkelijke kost allemaal, maar wel een vrij algemeen over zicht van de groeiproblematiek en haar gevolgen voor Nederland. J.M. besproken. Bovendien wordt er in de brochure een concept gegeven van een euthanasie-verklarmg, een schriftelijk vastgelegde verklaring die aangeeft hoe iemand zijn ster ven wil laten verlopen als hij niet meer in staat zou zijn zijn wil te uit en. Het boekje is uitermate ge schikt als inleiding van discussies, vandaar ook dat de prijs twee gul den lager ligt als 20 of meer exem plaren worden aangeschaft. "De dood komt soms te laat" is trou wens zelf ook d.m.v. vele discus sies, die binnen het bestuur van de Stichting werden gevoerd, tot stand gekomen. De secretaris van het bestuur, mr. A. Seret. heeft van zijn notulen een zeer leesbaar en overzichtelijk werk gemaakt. BJ Voor kinderen vanaf 8 jaar (zegt de uitgever) is Brom een boekje bij uitstek om vertrouwd te geraken met de dierenwereld. Dat kan wel zo zijn, maar ook jongere kinderen kunnen er veel plezier aan beleven. Brom is een kind van moeder Mina. Het geboorteproces van Brom wordt leuk en duidelijk beschreven en getekend. Als Brom zijn zusjes thuis ziet komen met honing, wordt hij nerveus en wil ook op stap. Maar dan valt hij in een honingpot. Paniek, maar hij wordt gered en moeder vertelt hem dat hij de volgende dag het nest uit mag. Hij leert dan vliegen en trekt de wijde wereld in, maakt ruzie met een wesp, en ontmoet een krekel, die hem onderdak geeft. Dan ontmoet hij een hommelvrouwtje en raakt meteen verliefd op haar. Een tijdje later wordt hij gevangen door een onderwijzer, die ook zijn nuttig werk moet verrichten en het beest wil demonstreren. Hij wordt uiteindelijk losgelaten, maar Brom is dan de oude Brom niet meer. Hij sterft. Maar ja, het is ook het einde van de zomer. Een simpele en heldere biologieles voor de kinders. PAUL WOLFSWINKEL SLAUERHOFF ALS SCHEEPSARTS.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21