IT ZATERDAG 8 NOVEMBER te hoek, die van het „Geheime Armeense Leger". Tot voor afge lopen woensdag had nog nooit iemand van dat ..Geheime Leger" gehoord. Maar sinds die dag de Turkse ambassadeur in Wenen in zijn studeerkamer werd vermoord, gevolgd door de aanslag op de Turkse ambassadeur in Parijs, is het gehele west Europese politie apparaat ingeschakeld om de Turkse vertegenwoordigers in het buitenland bescherming te bieden tegen eert organisatie, d:e waar schijnlijk niet eens bestaat. De eerste aanwijzingen over deze Ar meense terreurgroep kwam uit New York. waar een anoniem te lefoontje meldde dat de aanslag in Wenen te danken was aan de ..Armeense Bevrijdingsorganisa tie". Diezelfde dag werd in de Libanese hoofdstad Beirut via vlugschriften de oprichting van het „Geheime Armeense Leger" bekend gemaakt, met als doelstel ling de bevrijding van het „Ar meense Vaderland" in oost-Tur- kije. Na de aanslag afgelopen vrij dag ontving het Franse persbu reau Agence France Presse een telefoontje van een ander lid van het inmiddels niet meer zo gehei me „Armeense Leger", die ook de ze aanslag claimde. Heel wat waarschijnlijker klinkt de waar- chuwing ontvangen door de Turk se Ambassade in Parijs, dat de Grieks-Cypriotische terreurorga nisatie EOKA-B voor de aansla gen verantwoordelijk is. De aan slagen verraden een hoge mate van beroepsmatigheid, die veel meer bij de in dit soort zaken doorknede Grieks-Cypriotische terroristen past dan bij een pas opgericht Armeens Bevrijdings front. De vraag is trouwens wat die Armeniërs eigenlijk zouden moeten bevrijden. De ca. 100.000 in Turkije levende Armeniërs leiden een rustig en redelijk wel varend middenstandsbestaan in Istanbul of Izmir, met hun eigen taal, hun eigen kranten en hun eigen cultuurleven, terwijl het moeilijk valt aan te nemen dat de sinds de le Wereldoorlog in Frankrijk, Libanon of de Ver enigde Staten wonende Armeen se vluchtelingen hun huizen en hun banen zouden willen ruilen voor de woeste hoogvlakten rond het Van-meer, de onherbergza me uitlopers van de Kaukasus of de kale hellingen van de berg Ararat. Ook de keuze der slachtof fers wijst op de Grieks-Cyprio ten. Ambassadeur Da nis Tuna li- gil vervulde een belangrijke rol tijdens de afgelopen Turks- en Grieks-Cypriotische besprekingen die door een compromisloze hou ding van beide partijen misluk ten. Ambassadeur Ismail Erez zou bij eventuele onderhandelingen in Parijs, waar enige tijd sprake van is geweest, eveneens een belang rijke rol te vervullen hebben ge had. In ieder geval spelen de aan slagen de haviken in Turkije dui delijk in de kaart. Maar dat is net wat de EOKA-B wil bereiken. Een vreedzame oplossing van de Cy- prus-kwèstie zou de deling van het eiland, in welke vorm dan ook, bestendigen. En dat is iets wat de fanatieke EOKA-B aan hangers koste wat het kost wil len vermijden. Het liefst met ge weld. Daar zijn het de mannen van Nikolas Sampson voor. krachten" gerekend kon worden, is de laatste twee, drie jaar, dui delijk op de wip tussen de twee stromingen komen te zitten en omdat de generaals, zoals overal ter wereld, menen dat politieke oplossingen het beste met de ba jonet afgedwongen kunnen wo- den, vrezen nogal wat progressie ve Turken dat het leger zich steeds meer aan de kant van de „behoudende" haviken zal gaan opstellen. Het leger zou, als ae politieke gemoederen in Turkije niet vrij snel tot bedaren komen, wel eens helemaal de macht aan zich kunnen gaan trekken, wat in 1960 (tegen de „behoudende" Menderes) en in 1971 (tegen links- en rechts-extremisme) ook al gebeurd is. Voeg bij die interne politieke malaise, de geweldige werkeloos heid, de gigantische economische problemen en een razendsnel toe nemende bevolking, en het valt te begrijpen dat pessimistische Turken vergelijkingen trekken met het Duitsland van de Wei- mar-Republiek of, op zijn vrien delijkst gezegd met het Frank rijk van vóór De Gaulle. Weerslag Hoe groot de weerslag van de interne politieke moeilijkheden in Turkije ook op de kwestie Cyprus moge zijn, - de houding van de Westerse landen blijft merkwaar dig. Het Amerikaanse wapenem bargo tegen Turkije heeft, verre Door H. E. J. Botje van tot een oplossing bij te dra gen, de zaak alleen maar ver scherpt. De Grieken, die zich in de rug door het Amerikaanse Con gres gesteund weten, willen van geen redelijk overleg weten, ter wijl de Turken elke con cessie hunnerzijds 'die ze eigenlijk best willen doen uitleggen als bezwijken voor Amerikaanse druk, wat ze minder dan ooit van plan zijn. En in plaats dat de Europese lan den, die toch op de hoogte zouden moeten zijn van de al eeuwen du rende erfvijandschap tussen Grie kenland en Turkije, proberen een verzoenende houding in te nemen of althans zich neutraal opstellen, laten ook zij zich door de Grieken op sleeptouw nemen en waarschu wen Turkije dat zijn halstarrige hoyding de Griekse democratie in gevaar dreigt te brengen, terwijl hun houding voor dë Turkse de mocratie, de zowat enig overge bleven in heel Azië, heel wat ge vaarlijker is. Behalve dat de Westerse hou ding de Turkse democratie voor een vuurproef stelt en het land langzaam maar zeker uit het westerse kamp dringt (Turkije is behalve een uiterst belangrijk lid van de NAVO ook lid van de Raad van Europa en toekomstig lid van de EEG) waardoor een belangrijke bondgenoot in het nog veel be langrijker Midden-Oosten verlo ren dreigt te gaan, heeft de wes terse houding ten opzichte van Turkije ook op andere terreinen heel gevaarlijke consequenties. Zowel in de Arabische landen als in Iran volgt men de ontwikke lingen rond Cyprus heel nauw gezet, en de conclusies die men er uit trekt zijn weinig opbeurend. Zo wordt in Damascus en Bag dad, toch al geen overdreven pro westerse hoofdsteden, wat sma lend gelachen over de Amerikaan se garanties aan Egypte „omdat Turkije ons wel beter heeft ge leerd", terwijl men in Teheran duidelijk haast maakt met een in drukwekkende bewapeningsindu strie om, zoals een Perzische woordvoerder me openlijk zei, "we niet zo stom zijn als de Tur ken, die veel te veel op jullie virendschap vertrouwen". De afgelopen verkiezingen heb ben aan de politieke patstelling in Turkije weinig veranderd. Op zich waren 't geen belangrijke verkie zingen. Het ging slechts om 54 van de 153 zetels van de politiek niet doorslaggevende senaat, en om 6 vacante zetels in de 450 man tel lende Nationale Vergadering, maar vrij algemeen werd de uit slag beschouwd als een graad meter voor de politieke verhou dingen in het land. Uit de ver kiezingen is gebleken dat nog geen enkele partij de absolute meerderheid kan behalen. De so ciaal-democraten klommen van 33 procent naar 44 procent, het conservatieve front rond Demirel haalde ongeveer een gelijk per centage en de rest ging naar een aantal splinterpartijtjes, waaron der de Islamitische Welvaartspar tij van prof. Erbakan, die van 10 procent naar 6 procent terugzak te. Dat heeft er toe geleid dat deze regeringspartij zich inzake Cyprus nog onverzoenlijker is gaan opstellen dan ooit. In een interview twee weken geleden deelde vice-premier Erbakan mee geen duimbreed voor de Grieken te zullen wijken en een kabinets crisis te zullen forceren als zijn partners in het kabinet er anders over dachten. En een kabinets crisis is wel het laatste wat die partners willen. Een „grote coa litie" tussen de sociaal-democra ten van Ecevit en de Gerechtig- heidspartij van Demirel zou het einde van Demirels politieke loop baan betekenen. De sociaal-demo craten hebben tenminste laten weten dat dat een absolute voor waarde is voor ze met de conser vatieven rond de tafel willen gaan zitten. Gezien de vaak zeer per soonlijke scheldpartijen en ver dachtmakingen tijdens de afgelo pen verkiezingsstrijd lijkt het zelfs zonder Demirel uiterst moei lijk zo'n grote coalitie tot stand te brengen. Daarbij heeft Erba kan sinds een week steun gekre gen uit een wel zeer onverwach 20 juli 1974 was voor de Turken een soort nationale feestdag. In de vroege morgen van die za terdag, nauwelijks één week na de -putsch van de Griekse „be schermeling" Nikolas Sampson zagen de in angstige spanning afwachtende toeristen in Kyre- nia een Turks eskader aan de horizon verschijnen. Om 7.00 u. leerden de eerste landingsvaar tuigen op het strand getrokken en om 8.00 waren de badgasten „bevrijd", zoals een Engelse toe rist het opgelucht uitdrukte. Terwijl de Turkse troepen in snel tempo doorstootten naar Nicosia om „de onafhankelijk heid" van het eiland en de le vens en eigendommen van de Turks-Cyprioten veilig te stel len", zoals een officieel Turks communiqué luidde., dansten opgewonden menigten in de straten van Istanboel en Ankara en trokken opgeschoten jonge ren door de badplaatsen aan de Turkse zuidkust om Grieks aan doende opschriften zoals Cleo patraen Hermesdoor Turkse te vervangen. Verbazingwekkend Eigenlijk is dat verbazingwek kend. Ruim een jaar geleden, toen de hele wereld vol afgrijzen kennis nam van de manier waar op de benden van Sampson, aan gevoerd door junta-getrouwe Griekse officieren, onder de Turk se bevolking van het eiland huis hield, werd de Turkse actie vrij algemeen goedgekeurd. De Griek se kolonels, als agressors gebrand merkt, moesten het veld ruimen en met een deling van het eiland in een door Turken en een door Grieken bewoond gedeelte leek er eindelijk een eind gekomen te zijn aan de al jaren slepende on rust op Cyprus. Vandaar dat in Turkije alge meen de waag wordt gesteld wat er eigenlijk fout is gegaan. Daar voor moeten de Turken in de eer ste plaats bij zichzelf te rade In tegenstelling tot de Grieken hebben de Turken nooit veel waarde gehecht aan een doeltref fend buitenlands propaganda-ap- gaan. Een tweede punt is de moei lijke binnenlandse situatie in Turkije zelf. Zoals de Griekse ko lonels Cyprus probeerden te ge bruiken om hun tanend gezag in Griekenland zelf wat op te vij zelen, zo is het momenteel in Turkije mode geworden een har de lijn inzake Cyprus (en Grie kenland in het algemeen) voor te staan, zodat de aandacht van de knellende binnenlandse proble men wat wordt afgeleid. De rol len tussen de partijen zijn daar bij in Turkije zelf volledig om- ge draaid. Bülent Ecevit, de leider van de Turkse sociaal-democra ten, onder wiens bewind vorig jaar de twee Cyprus-acties plaatsvonden, is tegenwoordig voorstander van een soepele op stelling, terwijl de huidige pre mier Demirel, die vorig jaar de Turkse invasie nog heftig bekri tiseerde, zich momenteel als een onverzoenlijke havik opstelt om zijn gevreesde rivaal Ecevit, wiens populariteit sinds Cyprus tot on gekende hoogten is gestegen, wat wind uit de zeilen te ne men. Daarbij leeft in Tur kije duidelijk het gevoel dat men zich tegen de po litieke druk uit het Westen moet verzetten, om op die manier ieder een duidelijk te maken dat Tur kije echt niet aan de Amerikaan se of Europese leiband loopt, zoals vele landen uit de Derde Wereld de Turken vaak verwijten. Cyprus is het bewijs dat Turkije bereid en in staat is voor zijn eigen recht op te komen. Bij al dat touwtrekken tussen duiven en haviken komt tevens weer de voor Turkije zo typeren de strijd tussen de „conservatie ven!" en, wat in Turkije leeft, "de levende krachten" om de hoek kijken. Die „levende krachten" zijn die groeperingen in de Turk se samenleving die, in navolging van de grote Turkse vernieuwer Mustafa Kemal Atatürk, van Tur kije een modern, westers land wil len maken. De „conservatieven" van hun kant zijn niet zozeer tegen de modernisering gekant, maar wel tegen dat „westers", dat in hun ogen identiek is met ze denverwildering en norm- verval. Ze zijn. in Neder landse verhoudingen ver taald, tegen Wiegel (die in Turkije ongetwijfeld voor com munist uitgemaakt zou worden) en Den Uyl, omdat die abortus goedpraten en voor naaktstranden zijn, en vóór Aantjes en Van Agt, omdat die daartegen zijn. Het leger, dat tot voor een paar jaar duidelijk tot de „levende INNSBRUCK Een sneeuwmannetje met wijd uitgesprei de armen de ogen van steenkool, de neus van peen en op het hoofd een rood Tiroler hoedje symboliseert de ge dachte van de twaalfde Olympische Winterspelen, die van 4 tot en met 15 februari 1976 in Innsbrück (en naaste om geving) worden gehouden. „Kom naar ons mooie Tirol, waar te genieten zal zijn van wintersport op het allerhoog ste niveau in een gemoedelijke sfeer, de Tiroler eigen, zon der hum-bug, zonder pracht en praal. Ons streven is ge richt op eenvoudige Spelen, waarin werkelijk de sport de boventoon voert". In elke ontmoeting, die wij tijdens een reis van enkele dagen door de Olympische wintersportge bieden van 1964 en 1976 hadden, en in elke toespraak viel het te beluisteren: we zijn en blijven eenvoudig, ook in on ze organisatie van de Spelen. Nietemin is er met de organisatie van de Winterspelen 1976 waarvoor die van 1964 model stonden, een bedrag gemoeid van 300 miljoen Oostenrijkse shilling, hetgeen in Neder lands geld uitgedrukt zo'n 44 miljoen gulden betekent. Toen Denver, dat in 1970 op het congres van het Internationaal Olympisch Comité te Amsterdam de organisatie van de Olympische Winterpslen 1976 kreeg toegewezen maar deze eind 1972 moest terug geven als gevolg van een negatieve uitkomst van een in Colorado ge houden volksstemming over de i.v.m. deze organisatie gemoeide kosten, sprong Innsbrück in de bres en zijn kandidatuur werd aan vaard. Innsbrücks burgemeester, dr. Alois Lugger, tevens vice-president van het organisatiecomité: „Bij de kandidaatstelling vroeg jonkheer Herman van Karnebeek, toen de vicepresident van het I.O.C. mij, of wij voor 1976 sneeuw konden garanderen. Mijn antwoord was toen: wanneer wij, zoals in 1964, toen de sneeuw schaars was en in Innsbrück zelfs geheel ontbrak, goede Spelen konden brengen, kun nen wij dat ook met sneeuw ga randeren. Daarbij waren voor ons drie punten belangrijk. Ten eerste brengen wij mee de ervaring van 1964, want vele mensen op belang rijke posten van toen, zijn actief in de sport gebleven en nu weer daarbij. Ten tweede is Innsbrück na de Winterspelen van 1964 geen dode sportstad geworden. En ten derde is gebleken, dat er van de Spelen van 1964 een geweldige sti mulans is uitgegaan wat betreft'de wintex-sportbeoefening in Tirol. Wij hebben een stijging gekregen van 40 procent, zoals een Ameri kaans bureau heeft berekend. Economisch hebben wij rijke vruchten geplukt van de spelen in 1964". Een kleine honderd dagen voor de opening is Innsbrück al heel ver gevorderd in zijn organisatie en vrijwel klaar. Het wachten is op de sneeuw voor de skipistes en de springschansen, die nu nog groen en uit wintersportoogpunt bezien in embryonale staat staan afge tekend. Geen sterveling zal het wa gen thans een sprong te maken van de schansen de grote (90 me ter) op de Bergisl, waar ditmaal het vuur zal vlammen in twee scha len en vanuit geheel Innsbrück zichtbaar zal zijn, en de kleine (70 meter) te Seefeld die als af schrikwekkende glijbanen in het (berg)landschap staan. Is de schans te Seefeld vrijwel identiek aan die van 1964 alleen het af- springprofiel werd iets gewijzigd de grote schans op de Begisl, waar zo'n 60.000 toeschouwers op de betonnen tribunes langszij en tegenover de schans het spectacu laire springen kunnen volgen, is van een geheel andere constructie dan in 1964. delbaan die verrezen is op hetzelf^ de terrein, waar in 1964 de wed strijden in deze takken van sport gehouden. Boven de Igls bij Heilig- wasser ligt een bob-rodelbaan met kunstijs ter lengte van ruim 1300 meter met een hoogte verschil van 97 meter, die min of meer als een prestige object moet worden gezien. Immers het aantal bob bers als rodelaars in de wereld is gering en nog meer geldt dat voor Oostenrijk zelf. Beide sporten staan echter op het Olympisch program ma, waardoor de organisatie van de winterspelen de verplichting op zich neemt voor een baan te zor gen. Doordat er een compromis kon worden bereikt tussen de in beide sporten verantwoordelijke officials, kon deze eerste gecombineerde baan tot stand komen, die overigens reeds in het seizoen *74 '75 is beproefd. En met succes. Bij de 6000 pavcoursen van de rode laar (sters) en de 2000 van de bob- sleeërs heeft zich geen enkel erns- stig ongeluk voorgedaan. Of schoon bij het compromis beide partijen hun wensen ten aanzien van het profiel van de baan niet geheel zagen vervuld, bestond er bij de beoefenaars van beide spor ten toch tevredenheid. De kosten zullen er ech ter. zelfs bij benadering, nooit uitkomen. Daarvoor zijn beide spor ten te impopulair en het project, ook in exploitatie, te duur. Het ijsstadion, waarin het kunst rijden en het ijshockey plaats heb ben. werd gemoderniseerd en reeds voor de wereldspringkampioen- schappen in IC7}„ kreeg de 400 me terkunstijsbaan, die tegen het ijs stadion aanligt, een nieuwe, beton nen ondergrond voor het ijsvlak. Evenals in 1964 zullen wederom te Seefeld en in de omgeving daar van de Noordse nummers (de'lang lauf voor dames en heren, de Noordse combinatie bestaande uit een 15 km cross-country en sprin gen van de 70 meter-schans, als mede de biathlon) worden gehou den, terwijl de Alpine-nummers (afdaling en slalom) ook plaats hebben op dezelfde pistes als in 1964: de afdaling voor heren op de Patscherkofel (2240 meter) te Igls en de afdaling voor dames en de ireuzen)slalom voor dames en he ren in het vermaarde skigebied van Axamer Lizum, dat als een dorado geldt voor alle skiërs in de wereld, gesitueerd op de berghellingen van de Hoadl (2343 m>. de Birgitzköpfl (2030 m) en de Pleissen (2236 m). Alle parcoursen werden verbeterd zo werd de afdaling op de Pat scherkofel aanefenlijk verbreed om het gevaar zoveel mogelijk te beperken en uit de fouten van 1964, die nu eemnaal in elke orga nisatie worden gemaakt,'werd le ring getrokken, waarvan men hu profijt trekt. In het oosten van Innsbrück is het Olympisch dorp verrezen, waar in de op 1500 geschatte deelne mers met hun begeleiders (sters) ten getale van ongeveer 500 onder dak krijgen. Dit woningbouwprojekt van de gemeente Innsbrück, waar bij een overdekt zwembad, zal na de Spelen geheel ten dienste van de inwoners van de stad komen. Ook voor het nieuwe opgetrokken televisie- radio en perscentrum, waar 1750 geaccrediteerde journa listen hun werk zullen doen, is reeds een bestemming. Een van de gebouwen wordt een school van de pedagogi sche academie. In het tweede wordt gevestigd een remise voor trams en autobussen van het Innsbrücker vervoersbedrijf. Inasbrück bouwt ook nieuwe wegen en bruggen, ech ter niet alleen gericht op de Olympische Winterspelen van '76. ook op de toekomst. Ziet dr. Alois Lugger met opti misme de winterspelen tegemoet, niettemin heeft hij. en als burge meester van Innsbrück, en als vice- president van het organisatiecomi té, zijn zorgen en die hebben be trekking op de veiligheid van al len deelnemers, officials, toe schouwers die in die" periode zijn gast zullen zijn. „Mijn grootste zorg betreft een eventuele gijzeling. Wij krijgen vooraanstaande gasten. On. ze veiligheidsdiensten zijn attent, ook ta.v. het Olympisch dorp. München is ook voor ons een les geweest". De jonge Seefelder architect Michael Prachensky, zoon uit een vermaard geslacht van bouwmees ters (vader en grootvader gingen hem voor), heeft uit beton een nieuwe moderne aanlooptoren ge construeerd en met de iets terug genomen schans zullen verder sprongen dan voorheen mogelijk zijn. De verwachting bestaat, dat op 15 februari bij het schanssprin gen nieuwe records voor Bergisl zullen worden gevestigd. Het veruit grootste en ook duur ste kosten zo'n 10 miljoen gulden bouwproject voor de naderende winterspelen is 's werelds eerste gecombineerde kunstbob- en ro Het Olympische dorp van Innsbrück is vrijwel gereed. Het telt 642 woningen, die 2000 sportlieden en hun begeleiders onderdak zullen bieden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17