Velthuis zorgt voor stunt tijdens EK libre „Verre reis een bezwaar Schuiten: „Ik weet nu wat het John Verschoor (UVS) medisch afgekeurd Zwitserse topskiërs kunnen rekenen op hoge vergoedingen 99 Boeren - „profeet" zijn valt niet mee {SATERDAG 8 NOVEMBER LEIDEN John Verschoor van UVS is deze week tijdens de sportkeuring in het gebouw van de GG en GD in de Roodenbur- gerstraat afgekeurd. De Leidse voetballer kreeg bij de tweejaar lijkse controle te horen dat re kening moet worden gehouden met een "meniscus". John: 'Toen ik tien diepe kniebuigingen moest maken, knikten mijn knieën een beetje. De sportarts werd er bij geroepen. Ik vertelde hem dat ik twee maanden geleden al last had van mijn rechterknie. Het draaien ging moeilijk, daarom heb ik een tijdje rustig aan gedaan. De laatste tijd ging het weer goed. De sportarts zei dat ik een herkeuring moest aanvragen of twee maanden rust moest ne men". Verschoor werd doorver wezen naar zijn huisarts en zal vermoedelijk contact opnemen met „meniscus-specialist" dr. Strikwerda. „Myn huisarts heeft niets geconstateerd, dus misschien valt het allemaal nog wel mee". De vraag is of Verschoor de komen de weken zal voetballen. Bonds- arts Frits Kessel deelde ons mee "dat een speler, die is afgekeurd geen recht kan doen gelden op uitkeringen wanneer hij gebles seerd raakt". De vraag is zelfs of Verschoor wel mag voetballen. John: "Ik zal nog met UVS over leg plegen. Ik wil geen enkel ri sico lopen. Ik heb eigen zaak". Vrij spel ENSCHEDE Na de tweede dag van het toernooi om het Europees kampioenschap libre in Enschede zijn alleen Dielis en Stenzei nog ongeslagen. Dielis rekende gisteren af met Espona en Vet, terwijl Stenzei, Espona en Velthuis een nul bezorgde. Overigens zorgde de laatstgenoemde voor de grootste verrassing door Galvez, de regerende titel houder, in drie beurten zijn eerste nederlaag te bezorgen. Ook Piet Vet revancheerde zich gistermiddag voor zijn matig optre den op de eerste dag. Hij moest, met twee verliespartijen op zijn conto, in de derde ronde aantreden tegen de Duitse titelhouder Klaus Hose, die nog geen enkel punt verspeeld had. Vet begon weinig bemoedigend met drie caramboles in drie beur ten, maar Hose, die zich later zwak zou verweren met het argument dat het licht niet goed was, deed het nog slechter en liet twee nullen noteren. Voor de Nederlandse kam pioen was dat het sein om de zaken meteen energiek aan te pakken. Met een serie van 261, haalde hij in de vierde beurt de finish. De nastoot leverde Hose slechts vijf punten op. Nog slechter dan de Duitser deed de tweede Nederlandse representant. Ben Velthuis, het aanvankelijk. Hij had donderdag, nadat hij zijn twee de verliespartij had moeten incas seren en met veruit het laagste al- gemeen moyenne van 10.43 de rij sloot, met stelligheid verklaard: „Ik pak morgen vier punten, let op mijn woorden". Zijn voorspelling kwam uit, al veroverde hij niet het door hem bedoelde kwartet wedstrydpun- ten, maar vier caramboles tegen Stenzei (Oost). In de eerste avondpartijen vijzel de Ben Velthuis zijn moreel aan merkelijk op. Tegen titelverdediger Galvez besloot hij 'de sceptici van hun ongelijk te overtuigen. Met een nul van acquit en een zeven in de volgende beurt lagen de perspectie ven in de beginfase niet zo gunstig, maar toen Galvez ook niet verder kwam dan een totaal van 76 sloeg de Oldenzaler genadeloos toe. Met werkelijk perfect libre-spel, waarvoor zelfs Dielis zijn bewondering niet onder stoelen of banken stak, ging hij geconcentreerd op de overwin ning af. Tegelijk met de opzienbarende winst van Velthuis zorgde ook Klaus Hose voor het nodige stuntwerk. Te gen Bourezg verkoos hij zelf te be ginnen. waarna hij niet meer aan zitten toekwam. Vijfhonderd punten werden in een ruk aan elkaar gere gen, waarmee de Duitser zijn naam genoteerd zag op de lijsten van Euro pese recordhouders wat betreft de hoogste serie en partijgemiddelde. Piet Vet moest in de slotzitting optornen tegen Dielis, de grote favo riet voor de Europese titel. De Berk- houter miste de acquitstoot, maar de nadelige gevolgen ervan bleven beperkt omdat Dielis slechts 34 ca ramboles kon laten noteren. In de tweede beurt scoorde Vet een reeks van 113, maar het antwoord van de Belg was zeer indrukwekkend. Hij produceerde 445 punten en strandde in het zicht van de haven toen de ballen in te moeilijke positie kwa men te liggen: 113 om 479 na twee beurten. Vet mocht het nogmaals proberen en hij leek deze kans ook aan te grijpen. Hij maakte het ene punt na het andere tot hij bij het 263e punt een pique iets te licht vaardig opvatte. Hij ^ette te on nauwkeurig in. miste en bood Dielis daardoor de gelegenheid om met 21 uit te gaan: 376 om 500. Binnen twee jaar naar Montreal Door Hans Coolegem nog ongeslagen. Dielis 500 5 407 100.00 STAND Espona 285 5 195 57.00 1. Dielis 8 500 166.66 Velthuis 500 3 493 166.66 2. Stenzei 8 499 142.85 Galvez 205 3 129 68.33 3. Hose 6 500 107.78 Hose 500 1 500 500.00 4. Galvez 6 416 81.19 Bourezg Espona Stenzei 0 388 500 1 0 4 381 4 275 0.00 97.00 125.00 5. Vet 2 376 79.74 6. Velthuis 2 493 48.08 Vet 376 3 263 125.33 7. Espona 0 381 56.95 Dielis 500 3 445 166.66 8. Bourezg 0 175 44.50 BAZEL Alleen al aan loonder ving zullen de topskiërs van Zwit serland deze winter een vergoeding krijgen van 28.000 tot 34.000 gulden. Dit cijfer werd vrijdag bij een pers conferentie bekendgemaakt door de voorzitter van de Zwitserse skibond dr. Philippe Henchoz. De 69 geselec teerden zijn ondergebracht in vier klassen. Voor klasse één geldt een vergoeding wegens werkverlet van 28.000 tot 34.000 gulden en in klasse IV een vergoeding van 1500 gulden. Uitslagen Vet Hose Galvez Bourezg Stenzei Velthuis 4 261 125.00 4 5 2.25 3 364 166.67 3 107 51.00 2 499 250.00 2 3 2.00 Zondag a.s. aanvang 14.30 uur LDWS-TEYLINGEN LDWS-terrein sportpark „De Vliet" Aangeboden door ,,'T KAAS EN NOTENHUISJE" Bevrijdingsplein 7 - Leiden „Zuid-West* Rinus Michels kent Levski Spartak niet 4 Zandvoort De teleurstelling heeft inmiddels al plaats gemaakt voor het leven van alledag. Slechts door belangstellenden wordt Roy Schui ten herinnerd aan zijn onderneming naar Mexico waar Neerlands beste tijdrijder, en volgens kenners de eniget die momenteel hiertoe in staat was, geen kans zag om het werelduurrecord van Eddy Merckx omver te kegelen. Want voor hij over twaalf dagen in Gent aan zijn eerste zesdaagse van dit seizoen begint, zal Schuiten nog vaak moeten verhalen over zijn drie mislukte pogingen in het zuurstofar- me Mexico-Stad. En telkens zal de blonde Zandvoorter op het „waarom zo gefaald?", onveranderlijk uit zijn mond laten glippen: „Ik weet het ook niet". „Het is er nu af. maar in het begin heb ik me ook gepijnigd met deze vraag", herinnert Schuiten. „Wist ik het zelf maar. Kon ik maar zeggen, dat is de oorzaak, daardoor is mijn doel mislukt. Maar dat kan ik niet. Nu wordt gezegd, je had dit moeten doen en dat moeten laten. Maar dat is achteraf gepraat. Als ik drie dagen dronken was geweest en toch het record had gehaald, dan was iedereen vol lof geweest en niemand had meer over die drie voorgaande dagen gesproken'. Hoewel Roy Schuiten voor zichzelf geen oordeel kan vellen zijn er toch twijfels. Onzekerheden, die opkwa men toen het grote uur uitbleef. En na een korte overdenking: „Ik veronderstel, dat het toch de zuurstof was. Want ik wilde wel, maar het ging niet, terwijl mijn conditie uitstekend was. Bij het trainen op de weg had ik geen last. Dat ging wel hard, maar het waren toch niet inspanningen van formaat. Ferdinand Bracke heeft dat een paar jaar geleden ook gehad". Zuurstof, Eddy Merckx die gul op champagne trakteerde toen Schuiten niet slaagde, heeft zich altijd verwonderd dat de Nederlander vooraf geen gepaste zuurstofkuur onderging. „Ik zag het niet zitten, omdat Ritter ook zo kon slagen. Trouwens, wat os goed als verschil lende doktoren elkaar al tegen spreken over acclimatiseren. Mis schien heeft Merckx wel gelijk. Is het beter om hier al te wennen aan de atmosferische omstandigheden zoals daar. Een volgend keer zou ik het zoals hij het heeft gedaan ook willen proberen. Gok „Dit wj t gok, daar sta ik verder niet bij stil. Ik kan nog een keer terugkomen voor dit speciale werk. want dat is het toch wel. Geestelijk en fysiek moet je er helemaal voor in staat zijn. Daarom ben ik blij, dat ik het nu een keer heb meegemaakt. Dat ik weet wat het is om dat gevecht te kunnen leveren". Want Roy Schuiten wil zich nogmaals inzetten om fenomeen Eddy Merckx van de recordlijst te vagen. „Binnen twee jaar moet het nog een keer gebeuren. Daarbij heb ik geen Mexico voor ogen, maar Montreal, dat op zo'n zes- a zevenhonderd meter hoogte ligt. Daar is eenzelfde baan. Ook door Schumann gebouwd en eveneens 333,33 meter lang. Ik heb er goede ervaringen. Tijdens mijn eersle wereldkampioenschappen bij de profs heb ik er achtervolgingen van dik onder de zes minuten gereden". „Tijdens de Olympische Spelen kan ik nog eens zien wat er voor prestaties worden geleverd. Daar kan ik ongetwijfeld nog iets van opsteken. In ieder geval is het klimaat in deze periode ook zeer goed. Mocht ik echter naar Montreal gaan, dan zou ik in Europa een keer proef willen rijden". Onbewust Een nieuwe onderneming, die Schuiten het liefst zonder al te veel bombarie zou willen ondernemen. „Ik heb geen last van de directe televisie-uitzending gehad, maar onbewust denk je er toch aan. Van Raleigh kan ik het wel begrijpen dat ze zwaar aan die uitzending tilden, omdat zij er veel geld in hebben gestopt en er toch ook wat voor terug willen hebben. Dat ik direct na mijn eerste poging opnieuw op de fiets stapte heeft niets met de televisie te maken gehad. Ik stapte toen af met het gevoel of ik nog moest beginnen. Ik was nauwelijks vermoeid en zag het op dat moment als een beetje inrijden". Binnen twee jaar terug voor het werelduurrecord. Voor Roy Schuiten een belangrijke fase, omdat hij nu als eenjarige prof nog veel ervaring moet opdoen en dan wellicht wel in staat zal zijn om het „grote mes", een absoluut vereiste om recordhou der te worden, te kunnen rijden. Roy Schuiten: „Dat was in Mexico ook zo vreemd. Normaal op de weg klaar ik het met het grote verzet wel, maar daar niet. Misschiien komt er nog wel iets anders bij kijken, zoals een beoordeling van het „dode punt" tijdens zo'n uur. Dat heeft Eddy Merckx voor gehad. Door zijn grote ervaring wist hij misschien beter dan ik wat er op dat moment van hem werd verlangd". De dames moeten het doen met be dragen tussen de duizend en 28.000 gulden. De deelnemers aan de langlauf krijgen weer minder tus sen de 500 en 4000 gulden. Volgens Henchoz, die het hele stelsel van 'goddingen heeft doorgenomen met v^'thal" h""e"b" gehad AMSTERDAM Rinus Michels, de Ajaxcoach was gisteren zoals ge woonlijknogal laconiek onder het resultaat van de loting ronde van het toernooi vindt het jammer dat hij eerst thuis moet spelen. "Dat is altijd een nadeel en dat zal het wel blijven ook. Dat de derde heb je nu eenmaal met lotingen, de UEFA- Bovendien weet je niet hoe daar in vorig jaar tij- 1 de internationale dens het wereldkampioenschap in Hodler, voldoet de Duitsland geweest. de vorzitter federatie Mar opzet aan regel 26 van het inter nationaal Olympisch comité (toe latingsregel), omdat er geen sprake is van het betalen van premies. Bui ten de hierbij vastgestelde vergoe dingen kunnen met name de beoe fenaars van de langlauf nog reke nen op hulp van de 'sporthilfe'. algemeen vroeger in dan hier en ook dat kan een flink nadeel betekenen". Michels wist nog niet of hij of zijn secondant Van Daal de kans krijgen Levski te gaan bekijken. Er zijn, op papier, lichtere tegen- „We m^ten eel.st standers, maar er z«n ook zwaardere realiseren valt. We weten tegenstanders te bedenken. Levski zit leder dat of beetje tussenin. De is een ernstig bezwaar, 1 eenmaal cupvoetbal. "De coach Levski Spartak Sofia, heeft ploegen ADVERTENTIE TELEFOON: 071-152540 ONROERENDGOED GOED de betere Bulgarije behoort". totaal elf keer de nationale titel en tien keer de nationale beker gewonnen, .en bezet nu 'n gedeelde eerste plaats. De volledige loting voor de UEFA- Cup-wedstrijden, op 26 november en 10 december luidt: Ajax Levski Spartak Sofia (Bul)Stal Wroclaw (Pol) Liverpool (GB)Inter Bra tislava (Tsj) Stal Mielec (Pol); FC Brugge (Bel) AS Roma (Ita); Dynamo Dresden (Odl) Torpedo Moskou (Sov); AS Milan (Ita) Spartak Moskou (Sov); FC Barce lona (Spa) Vasas Boedapest (Hon) HSV Hamburg (Wdl) FC Porto (Por). Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleuren- ontvanger. U geniet van het royale 66 cm. grootbeeld,de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV. Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van: 2.545.- //EEFT é&SU>7EM xea/r-iïP'Z&'rtM.AF, TE «SCZW/ETEA/. .lAfJ<5£-JA/J-M£TD£-P£T &EEET A/A LflA/<3 SE- RAAD DE ItXJE/CEOR AM M/DDEtJ M Z'JAJ TDOEA l TE BLJ/t/EAj STAAAJ Cor Coster heeft Karei Jan sen van de VVCS "de Raspoetin van Den Haag" genoemd. Tot vijf keer toe zelfs, wat rijkelijk veel is. Iedereen riep vervolgens die Cor Coster durft heel wat te zeggen, en Karei Jansen rea geerde als een gebroken man: Waar had hij dat nou aan ver diend, dat hij opeens werd uitge maakt voor de Raspoetin van Den Haag? Ik vroeg mij intussen af, of het Nederlandse volk wel wist wie Grigori Raspoetin (klemtoon op de oe> eigenlijk was. In "ge schiedenis van Rusland" van Vernadsky wordt hij omschreven als een onontwikkelde boeren- "profeet", die door de Tsarina (de vrouw dus van de Tsaar) als een heilige werd beschouwd. Ik citeer: "Raspoetins overwicht was te danken aan zijn magne tische persoonlijkheid en aan de neurotische toestand van de Tsa rina. Zij schreef hem het vermo gen toe om de gezondheid van de Tsarewitsj (haar zoontje dus) te beschermen, die sinds zijn ge boorte leed aan de ongeneeslijke erfelijke ziekte hemofilie". Stel je bent Karei Jansen, een brildragende Hagenaar met een licht Haags accent, een middel matige ex-voetballer maar wel een gerespecteerd vakbondsman, dan moet je toch wel hogelijk verguld zijn met zo'n recensie. Een profeet, weliswaar een boe- renprofeet en onontwikkeld maar toch een een heilige, een magnetische persoonlijkheid bo vendien, een grote genezer en wonderdoener, me dunkt, daar kan je mee voor de dag komen als je Karei heet, of Jansen. Maar nee. Kareltje Nooittevre- den toonde zich diep geschokt, hoewel hij toch niet zou willen Karei Jansen ontkennen dat het sectiebestuur betaald voetbal (lees: de Tsari na) nogal neurotisch is, en het betaalde voetbal (lees: de Tsare witsj) inderdaad aan hemofilie ofte wel de bloederziekte lijdt. Een schop tegen het zere been immers, en het bleekzuchtige ventje bloedt onherroepelijk dood. Nu moet ik aan de andere kant toegeven, dat het niet alle maal boterde tot de boom was met die Raspoetin. Hij werd ten slotte niet voor niets in 1916 door een bekend aristocraat ver moord. Inderdaad werd hij, en niet geheel ten onrechte, als de kwade genius van het Russische rfjk beschouwd, en ik kan me wel voorstellen dat Karei Jansen op zijn beurt niet als de kwade genius van de KNVB te boek wil staan, en ook niet graag door baron Zon of graaf Hogewoning wil worden vermoord om vervol gens in het water aan de Plet- terijkade in Den Haag te wor den gegooid. Maar ja, dat is nu eenmaal het risico van een mag netische persoonlijkheid. NICO SCHEEPMAKER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11