Directe verkiezingen voor EG-parlement nog onzeker Je moet 'r niet aan (hoeven) denken Nieuwe uitdaging van links in hoofdstad van Portugal BIVAK AAN RAND VAN MIJNENVELDEN VS willen uit ILO Verzéker je leven. Engeland vindt 1978 te kort dag R goedhart Ir bouwhuis Partijtwisten reden Rockefellers vertrek Wilson prijst Ierse houding zaak-Herrema Le Bistro VRIJDAG 7 NOVEMBER BUITENLAND PAGINA 9 BRUSSEL (SP) Het is nog niet zeker dat de Europese raad van regeringsleiders op 1 en 2 december in Rome definitief zal kunnen beslissen dat in 1978 in de EG directe algemene verkie zingen voor het Europese parlement zullen worden gehouden. De grootste vordering die gisteren bij de bespreking van dit dossier in de EG-ministerraad werd gemaakt, was dat de Denen voor het eerst hun reserve lieten vallen ten opzichte van het houden van dergelijke verkiezingen. Weliswaar verbonden zij hieraan twee voorwaarden, maar dat probleem is volgens par lementaire kringen wel oplosbaar. Ernstiger is dat de Britse minister Noergaard zei dat zijn land in het den Europese verkiezingen. In ogenblik niet de „oude zes" van de gemeenschap heeft men daarover al heel lang kunnen discussiëren, maar in Enge land moet die discussie in feite nog op gang komen, zo betoogde hij on geveer. In verband met de regionali satie in Groot-Brittannië is ookuit- representatief Forse taal van Gallaghan BRUSSEL (SP) Als En geland op de komende conferen tie over internationale econo mische samenwerking (de zoge naamde dialoog noord- zuid) geen afzonderlijke eigen verte genwoordiging krijgt, zullen wij ons niet gebonden achten aan eventuele besluiten van deze con ferentie. Dat verklaarde de Brit se minister van Buitenlandse Za ken Callaghan gisteravond in de wandelgangen van het Karei de Grote-gebouw, waar de EG-mi nisterraad vergadert, tegenover de pers. De raad hield zich gis teren bezig met de voorbereiding van deze dialoog, waarbij de ne gen van de EG (inclusief En geland) met één stem zouden moeten spreken. Minister Van der Stoel ver klaarde al dat ons land, even als de andere EG-staten niet kan aanvaarden dat er twee catego rieën lid-staten zouden ontstaan zij die uitsluitend via de EG zijn vertegenwoordigd en daar naast een land dat zowel via de gemeenschap als door middel van een eigen vertegenwoordiging aan de conferentie deelneemt. politieke krachtsverhou dingen in Denemarken. De Europese verkiezingen moeten samenvallen met de nationale verkiezingen. In kringen van het parlement wordt aangenomen dat de Deense bezwaren tegen de uniforme datum wel zullen Links gezinde Portugese "burgers spreken vanaf net balkon van het door hen bezette ministerie pL van Voorlichting demonstranten toe, die willen verhinderen dat staatssecretaris Ferreira da Cunha zijn ministerie binnengaat. De demonstranten werden later door politiemannen van de natio nale garde met traangas bewerkt. voerig overleg nodig met Schotland' verdwijnen en dat de Denen het recht zullen krijgen om in hun eigen land het dubbel mandaat wel ver plicht te stellen. De terughoudend heid van de Britse regering wordt daarentegen wel als een bedreiging gezien voor het houden van Europe se verkiezingen in 1978. i Wiales. Callaghan van de regeringsleiders liever uitstel len tot volgend voorjaar, maar En geland zal geen obstructie plegen, zo verzekerde hij. De moeilijkheden met de Denen hebben betrekking op twee punten. In de eerste plaats zijn zij gekant tegen het houden van Europese ver kiezingen op dezelfde dag in alle negen lid-staten, in de tweede plaats vreden zijn over het aantal zetels willen zij althans in hun eigenland dat zij op grond van het ontwerp- het zogenaamde dubbel mandaat Patijn in het rechtstreeks gekozen van de parlementariërs verplicht parlement zouden krijgen. Het aan tal Ierse zetels zou van 10 op 13 ko men, maar Ierland verlangt 15 parlementariërs. Schietpartij Bij een schietpartij tussen rechtse en linkse studenten aan de Hogeschool voor Economie en Handelswetenschappen in Istan- boel zijn gisteren een student ge dood en verscheidene anderen ge wond. Bij de onlusten die al enige dagen duurden zijn nu twee doden gevallen. Dinsdag overleed een 22- jarige student in Ankara aan de schotwonden die hij een dag eerder bij de links-rechtse confrontatie op de pedagogische faculteit had op gelopen. 500 variaties om uit te kiezen. De badkamer, de trail, het'toilet en de huiskamer zijrt blij met tegels. Maar ze stellen elk voor zich hun eigen eisen op het stuk-van vorm, kleur en kwaliteit. Daarom legt Goedhart- er 500 verschillende soorten neer. Dm 'n goeie kans tót kiezen te. geven. Tegels moe- vindt u bij 'Goedhart namen als Mosa, Sphinx, V.ilteroy. en Boch, want, die spreken van kwaliteit" Kom kijken' en keus maken. Voor al in natuursteen (o.a. voor gevel en hJiskaniervioer) vélt er aardig wat te. zien; Géopënd ma t/m vrij 8.30-12.30 en .14.00-17.30 uur. zaterdag: 10.00-16 00 uur. HOORN 126A-ALPHENa/d RIJN TEL.01720-91348(t.o:Avifauna) stellen. Dit wil zeggen dat alleen le den van het Deense parlement (Fol- keting) tot lid van het Europees parlement kunnen worden gekozen. Zetel/verdeling vóór de overige lan- LISSABON (REUTER/AP) Po litiemannen en leden van de nationa le garde zijn gisteren het belegerde ministerie van Voorlichting in Lissa- f bon binnengegaan vanwaar derden linkse burgers de soldaten die buiten demonstreer den, met traangas bewerkten. Het was de tweede dag weid op het ministerie voor- en tegenstanders va hervormingspolitiek twee het leven zijn gekomen ren met verwondingen in het zie- zij hon- kenhuis moesten worden opgeno- gemasker- men. Het bericht over het optreden van het leger was afkomstig een woordvoerder regiment dat in de stad is gelegerd. In het ontwerp de land- steunt de landeigenaars, terwijl de andere voor onteigening van het 25 ande- grootgrondbezit is. De woordvoerder van het cavale- gelijkheid v rie-regiment verklaarde dat de pant- opengelaten serwagens door de straten van de stad patrouilleren en dat op ver- het cavalerie" schillende wegen rond Santarem con- het Europees den i als volgt komen uit ta Schelto Patijn (soc.), wordt de mo- Duitse i dubbel mandaat Italië: troleposten zijn ingesteld. geland 67(36), Nederland 27(14),Bel gië 23(14), Denemarken 17(10), Lu xemburg 6(6). Tegenover de pers verklaarde dr. De" Deense minister Patijn dat naar ziJ"n mening de Brit- niet verplicht stehL Achtergrond van de Deense houding is de wisselvallige politieke situatie in dat land. WASHINGTON Ame'rikaanse vice-president, Nelson Rockefeller, heeft gisteren verklaard dat hij niet in aanmerking wil ko men als republikeins kandidaat voor het vice-presidentschap bij de ver kiezingen van 1976 omdat hij niet betrokken wenst te raken bij de kib- we uitdaging j links van premier Pinheiro de Azevedo, die kort geleden zei: 'Ik heb bet gezag om te regeren". Zijn kabinet kwam gisteren het adres Volgens de woordvoerder bestond het gevaar dat de gevechten opnieuw niet zouden oplaaien. Het Portugese nationale persbu- spe- reau (ANOP) berichtte dat de on- ciale vergadering met de militaire geregeldheden ontstonden toen twee leiders bijeen om onmiddellijke Stappen te vragen ter versterking rer van het regeringsgezag tegenover de De groeiende linkse agitatie. Het resul- taat werd niet onthuld. De moeilijkheden rond het minis terie namen in de ochtend toe, i toen de politie en nationale Gardis ten met de wapenstok een groep 1 linkse arbeiders aanvielen die bij de ingang postten. De arbeiders wilden verhinderen dat staatssecretaris lui tenant-kolonel Luis Ferreira da Cun ha zijn ministerie binnenging. Hij werd ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de omverwerping van de geheime organisatie voor psychologische oorlogvoering. De kolonel, die de beschuldiging van de hand wijst, was de belang rijkste medewerker van president Francisco da Costa Gomes tot zijn benoeming op de gevoelige post op het ministerie van Voorlichting vo rige maand. Enkele postende arbei ders barricadeerden zich later in het gebouw. De politie wist echter later strategische posities in het gebouw te bemachtigen voor haar poging de demonstranten te verspreiden. Maar de betogers bleven buiten roe pen "fascisten weg uit het ministe rie van Voorlichting". verschillende groeperingen ren en landarbeiders slaags raakten, groep, aldus het persbureau regering de verkiezingen moeilijk beiarijen binnen de republikeinse .—er kan tegenhouden nu duidelijk partij is gebleken dat- J~ (Reuter) De senator Barry Goldwater op de re- - publikeinse conventie van 1964. Ford wacht bij de komende republikeinse voorverkiezingen grote cncurrentie van de conservatieve ex-gouverneur van Californië. Ronald Reagan. Roc kefeller meende echter dat de pre sident zich nergens zorgen over hoeft te maken. Zijn verschil van mening me Rockefeller meldde maandag in president over federale hulp president Ford dat hij de parlement. Als Londen over de brug zich terugtrok. In zijn eerste door komt, zullen de Denen volgens hem A™ 1 niet achterblijven. ADVERTENTIE De Britse premier Harold Wilson Eddie Gallagher en Marion heeft zich gisteren lovend uitgelaten Coyle, zich overgeven. wat hij noemde ge vastbeslotenheid va: gering" in de zaak van de ontvoer- tenzij de politie de Nederlandse fabrieksdirecteur bij het huis dr. Tiede Herrema. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis prees Wilson de wijze tellende huis waarop de regering in Dublin heeft geprobeerd het leven van dr. Herre- te beschermen, maar tegelijker- T A n ma te oescnermen, maar tegeujacr- nei poui/iepiau LCyQCIl tijd heeft geweigerd in te gaan op 54-jarige Herrema Eddie Gallagher heeft boos ge dreigd Henrema dood te schieten stel matrassen •hij wordt vast gehouden, verwijderde, zo hebben invloed politiekringen meegedeeld. De ma trassen bij het twee verdiepingen bedoeld als "een kussen" voor een sprong naar de vrijheid van Herrema. Het politieplan mislukte toen de Amerikaanse televisie uitgezon- zijn heengaan. Hij vertelde verder den persconferentie sinds zijn benoe- dat Ford zjjn besluit niet had aan- ming tot vice-president, zei Rocke- gemoedigd. feller dat zijn vertrek bovendien Fords kansen om tot republikeins De vice-president maakte zich Gouverneur JPresident Ferdinand presidentskandidaat te worden geko- geen zorgen over zijn toekomstige ;rgroten. Hij wilde niet dat binnen de partij, Marcos van de Filippijnen heeft gis teren zyn echtgenote Imelda beëdigd als gouverneur van Groot Manilla, een nieuwe bestuurlijke eenheid wel ke 4,5 miljoen inwoners telt. De nieuwe functie vergroot de politieke mevrouw Imelda en haar kansen op een eventuele opvolging bezigheden. "Ik vind altijd wel wat te doen". In dit verband onder groot deel het onder- streepte hij dat hij geen plannen Ford benadeelden. "En had mee te dingen naar het presi dentschap. Rockefeller heeft drie maal zonder succes gepoogd door de republikeinen te worden kandidaat werp nu ik weg ben is er niets meer om over te twisten", aldus Rockefeller, conservatieve republikeinen haar i hebben Rockefelller bestreden sinds gesteld voor de presidentsverkiezin- diens verzet tegen de voordracht v gen. de c zijn ontvoerders. het uit te springen verkeerd be- De Ierse autoriteiten hebben reeds greep of door Gallagher e enkele malen laten weten dat zij vast van plan zijn het "uit te zit ten" tot de ontvoerders van dr. Her- welijke medeplichtige, Marion Coyle werd tegengehouden. De matrassen zijn nu weggehaald. twee jaar vereist, de ILO, die vijf Tanks en pantserwagens zijn gis- organisatie (ILO) te treden, heeft pagina's omvat, zei de minister te hopen dat de omstandigheden tij dens deze opzeggingstermijn zouden Lis- meegedeeld dat zijn land hoopt dat veranderen, dit niet nodig zal zijn. De VS begonnen met de procedu-voor zijn rekening. Tijdens de op- tot terugtrekking, die een opzeg- zegtermijn zullen de VS hun ADVERTENTIE De VS beschuldigden de interna tionale arbeidsorganisatie in het verleden van anti-Amerikaanse ge zindheid. Maar de huidige stappen werden ingegeven door een be sluit van de ILO tributie moeten blijven betalen. De ze bedroeg voor dit jaar 11.3 mil joen dollar. Voor 1976 zullen de VS 20.3 miljoen dollar moeten betalen en voor 1977 een bedrag van 15.7 miljoen. Het is de eerste keer dat de VS een internationale organisatie zou den verlaten. Zij waren sedert 1934 lid daarvan. Twee Amerikanen heb ben de organisatie geleid: John G. Winany (1938 tot 1941) en David A. Waarom zou Je? Lééf! Maar verzéker je leven. Die zorg minder geeft een hoop meer rust voor allemaal. En hoe vroeger je 't doet hoe lager de premie. Hoe beter dus. Informeer bij je eigen verzekerings-vabnan of bij Bureau Voorlichting Levensverzekering. Antwoordnummer 89, Den Haag. de Palestijnse bevrijdingsorganisa- Morse (1948 tot 1970). tie PLO op haar jaarvergadering Genève in juni vorig jaar toe te la ten. De Amerikaanse delegatie ver liet de conferentie toen de uit acht In 1970 weigerde de Amerikaanse Senaat betaling van de bijdrage aan de ILO. Dat gebeurde onder druk van het vakverbond AFL-CIO bestaande PLO-groep werd onder leiding toegelaten. Amerika neemt een jaarlijkse begroting George Meany, die protesteerde tegen de benoeming van een witrussische onder-voorzit ter, Pavel Astapenko. leger van Marokkanen de Sahara binnen. De vredesmars Militair staat Marokko niet sterk koude nacht van de open II op aangedrongen de ongewapen- Koning Hassan besloot ondanks woestijn gebivakkeerd op minder dan kilometer van het prikkel- lijk te staken". l het gebied "onmiddel- deze internationale druk de draad, de mijnenvelden se pantserwagens die hen de verder het gebied v£ Sahara in versperren. Ze waren de Spaanse Sahara gis terochtend binnengetrokken en na d< Marokkaanse grens te zijn overge 'stoken ongeveer acht kilometer door gedrongen in de strook niemands- land die verleden week door d< Spaanse troepen was ontruimd. Uit geen enkele officiële Marokkaan de Spaanse aarzelen gebruik te maken 20.000 man troepen in het gebied door te laten gaan. Hij stuurde zijn premier, Ahmed Osman, en enkele andere ministers om de r hun den- Zelf bleef hfj Het is niet precies bekend hoeveel Marokko heeft Spanje laten weten Marokkanen gisteren de grens met dat een militair optreden tegen de de Spaanse Sahara zijn overgesto- deelnemers aan de mars in de Sa- ken. Marokkaanse functionarissen hara een staat van oorlog tussen Ma- beweerden dat alle 350.000 vrijwilli- rokko en Spanje tot gers die volgens hen in het basis- ben. de mars te lei- kamp te Tarfaya waren samenge- zijn hoofdkwar- komen, het gebied zijn bipnenge- Volgens ooggetuigen be- zal heb- tier in Agadir om de diplomatieke trokken. metaal hun ""moderne wapens" de contacten te kunnen hervatten die vonden vele deelnemers deelnemers aan Hassan's "vredes- het conflict door onderhandelingen zich echter gisteravond nog mars" te verdrijven. zouden kunnen beëindigen. In een boodschap aan Jacob Ma- Algerije, dat al geruime tijd heeft lik, de Russische voorzitter van de veiligheidsraad, zei de koning dat de mars nog geëist dat het fosfaatrijke gebied afhankelijk wordt, heeft gedreigd ge- het te laat was wapenderhand tussenbeide te komen, tegen te houden. verklaring bleek wat de volgende De Algerijnse troepen zijn gecon- 1 het vreedzame karakter er- Marokko zou in een militair con flict met Spanje, waarbij AlgerJe zich niet afzijdig zal houden, niet erg sterk staan. Vooral de luchtmacht Is hun in dit uitgestrekte onherbergza ie kamp aan de Marokkaanse zijde gebied van uitermate groot belang, van de grens. Datis gebleken bij de Israëlisch- Algemeen wordt echter aangeno- Arabische oorlogen, men dat ongeveer 100.000 mannen De strijdkrachten van Spanje en Al- de Spaanse Sahara zijn gerije, en in het bijzonder hun lucht machten, zijn veruit superieur aan die van de bij de staatsgreep tee n lang front tegenover de Spaanse mi- koning Hassan in 1972 grondie ge- litaire barrière. zuiverde Marokkaanse luchtmacht.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9