Kleine dorpen moeten blijven Grote plannen voor jachthaven NVY: "Werkgevers willen niet over verandering praten PAGING 4 VRIJDAG 7 NOVEMBER RUNSBURG heeft een eigen Jachthaven, iets dat maar aan weinigen bekend is. De heer Van Delft, voormalig kweker uit Rijnsburg is langs het kanaal begonnen door een stuk grond te verhuren aan volkstuinierders. Eén van die tuin ders vroeg de heer Van Delft des tijds, of het mogelijk zou zijn, een bootje neer te leggen. Nu liggen er zo'n honderd tot honderdtwintig boten aan aanleg steigers en is het stukje grond uitgegroeid tot zeventienduizend vierkante meter. De hobby is broodwinning geworden, waar een gezin van vijf personen van kan leven. De heer en mevrouw Van Delft die samen de jachthaven runnen, denken weer aan uitbreiding. Me vrouw, die de administratie doet, is niet zo te spreken over het trage tempo waarin alles gebeurt. "Nog nooit is er over de jacht haven geschreven, in Rijnsburg zelf is er ook weinig over bekend. Vorige week pas zijn de burge meester en wethouder Van der Gugten een kijkje komen nemen. Maar het duurt zo lang, voordat vergunningen ter sprake komen. Nu zijn tekeningen voor de uit breiding gemaakt, maar wie weet, hoe lang de toestemming daarvoor weer op zich zal laten wachten. We willen, net als een Katwijker hier verderop, ook olie gaan ver kopen. Daar moet ook toestem ming voor worden gegeven... Maar ja, alle grond is ons eigen dom, dus niemand heeft eigenlijk een vinger in de pap". Alle grond is eigendom van de heer en mevrouw Van Delft. Zelfs is een koninklijk goedgekeurde, jachthavenvereniglne opgericht, "De Kwakel". "Het recreatiegebied "Middel- mors" is verwezenlijkt door onze jachthaven. We brengen toch een stuk recreatie in Rijnsburg, waar ook de Rijnsburgse middenstand profijt van trekt. De boodschap pen voor het weekeinde, 'n eten tje of blousje, alle mensen uit de jachthaven gaan in Rijnsburg 5? UTRECHT (ANP) Zodra een bescheiden wijziging van de maat schappelijke orde in het geding is, wordt elk serieus gesprek met de werkgevers onmogelijk. Die conclu sie trekt het NVV uit het in d? So ciaal Economische Raad gevoerde de bat over de vermogensaanwasdeling (VAD). De voorstelling van zaken van werkgeverszijde dat een aan wette lijke voorwaarden gebonden regeling van de deling van overwinsten per bedrijf of bedrijfstak een gelijkwaar dig model zou zijn wijst het NVV van de hand. "Daarmee wordt be wust of onbewust voorbijgegaan aan het doorslaggevende motief voor in voering van de VAD, namelijk dat nu een eerste aanzet tot een meer aanvaardbare vermogensverdeling moet worden gegeven, aldus het NVV in het officieel orgaan "De vakbeweging". Het stimuleren van individuele bezitsvorming zal de bestaande ver mogensdeling niet noemenswaardig aantasten. Ondernemingsgewijze overwinst- deling heeft volgens het NVV met wijziging van de vermogensverdeling wel heel weinig van doen. Dit omdat dergelijke regelingen onder de post loonkosten zullen worden geboekt. Het NVV ziet geen aanleiding om een "voetbreedte" af te wijken van het standpunt dat de VAD-afdrach- ten ten gunste van de collectiviteit in een centraal fonds moeten wor den gestort. Dat het standpunt, dat alleen werknemersvertegenwoordigers dit vermogen van de werknemers moeten beheren, "uitgerekend" on dernemers tot de opmerking brengt dat daarmee de spreiding van de macht in het gedrang komt omdat de vakbeweging de beschikking over dit vermogen krijgt klinkt wel erg onwaarachtig, meent het NVV. "Het Matroos (20) aangehouden ROTTERDAM (ANP) Naar aan leiding van een steekpartij op de At lantische Oceaan ter hoogte van de Azoren is gisteren in Leiden de 20- Jarige matroos P. D. uit Noordwijk aangehouden. Hij wordt ervan ver dacht aan boord van de zeesleper "Poolzee" zijn 18-Jarige collega R.E. uit Nijmegen met een uitbeenmes in de rug te hebben gestoken. De "Poolzee" kwam op 3 november de haven van Rotterdam binnen. Hoe D. er toen in slaagde uit handen van de politie te blijven, wilden de eigenaars van het schip niet vertel len. De arrestatie in Leiden geschied de op verzoek van de Rotterdamse politie. komt het zakelijk karakter van de discussie niet ten goede als de werk gevers menen op deze wijze de inte griteit te moeten miskennen van de vakbeweging die in dit land een diepgewortelde traditie van demo cratische gezindheid heeft. De kans is groter dat deze redeneertrant de werkgevers als een boemerang zelf treft". Raad Boskoop vergadert over ruilverkaveling speciaal daarvoor belegde vergade ring, een principe-uitspraak over 't voorontwerp ruilverkaveling "Rijn streek-zuid". De bijeenkomst wordt 's middags om vier uur gehouden. Burgemeester en wethouders zeg gen in hun voorstel, dat, voorzover dit het Boskoops gebied betreft, zij zich kunnen verenigen met de plannen conform het voorontwerp. Daarnaast dient echter een keuze te worden gedaan over de wijze van ontsluiting. B. en W. kiezen voor het alternatieve plan zonder spoor wegovergang. Raad Woubrugge: Zuid-Holland verdelen in drie mini-provincies WOUBRUGGE De meerderheid (acht stemmen) van de woningen bouwen, aldus de voorzit- Woubrugse gemeenteraad is van mening, dat Zuid-Holland moet worden verdeeld in drie mini-provincies. Twee raadsleden spraken zich uit voor twee provincies nieuwe stijl. Het voorstel van burgemeester en wethouders, dat Woubrugge zou moeten worden opgenomen in een aparte provincie voor het „open middengebied" vond algemeen wel weerklank. Na een lange discussie kwam bur gemeester Brouwer de Koning tot de conclusie, dat de vorming van zes entwintig nieuwe provincies "het paard achter ae wagen spannen". Daar wij tegen centralisatie blij ven zijn wij gelukkig met de oude indeling rijk, provincie, gemeente. Ook kleine gemeenten dienen ge handhaafd te blijven, nog nooit is echt bewezen, dat deze niet goed zouden kunnen functioneren. Veel zal in de toekomst afhangen van de nieuwe taken dezer provincies. Wij zijn evenwel voorstanders van zo groot mogelijke nieuwe provincies", aldus burgemeester Brouwer de Ko ning. Vooraf deelde hij mee, dat uit een enquete onder de bewoners van ge meentewoningen is gebleken, dat er liefst 32 gegadigden in Hoogmade en 52 in Woubrugge waren. die eventueel een premiewoning wilden kopen. Venhuizen drong er oo aan, dat zij die de vorige keur er uit wa ren geloot, thans voorrang zouden verkrijgen. Het college adviseerde de raad andermaal afwijzend te be schikken op het verzoek van de heer Birnie gemeentegrond te mogen ko pen voor de bouw van 7 schakelwo ningen aan de Bateweg. De burgemeester deelde Van Hijkoop mee, dat zijn plan om daarvoor het bestemmingsplan te wijzigen de volgende bouwstroom in gevaar zou brengen. Venhuizen be treurde het, dat de vorige brief aan de i-aad gericht door B. en W. was Ook pleitte Van Hjj- koop voor meer vrije sector wonin gen, dus minder monotone bouw langs de Bateweg. Uiteraard kwam ook hier de status van "forens" ter sprake. Tot 1980 mogen wij nog 109 Zes jaar en tbr gevraagd voor wurging AMSTERDAM (ANP) De of ficier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam mr. L. van den Ber ge, heeft gisteren tegen de 29-jari- ge Amsterdammer Hans van E. we gens het wurgen van zijn vriend zes jaar gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering De Amsterdammer had zijn uit de Kongo afkomstige vriend Pa trick Lawrence, met wie hij al een jaar in diens flat in het gebouw Groene veen in de Bijlmermeer sa menwoonde, in de nacht van 31 ju li op 1 augustus om het leven ge bracht door hem met zijn eigen sjaal te wurgen. Volgens de ver dachte had hij alleen de bedoeling gehad zijn vriend, die ondanks het feit dat de verhouding tussen bei den was verbroken, toch bleef pro beren om de vriendschap te besten digen, Sen. het schrikken te Sren- ter. Alle leden van de woonruimte commissie Woubrugge en Hoogma de werden hierna herkozen. Beslo ten werd het noodschoollokaal aan de Boddens Hosangweg voor f 1000 te verkopen aan de firma Van der Pouw Kraan, die het geheel zal slo pen en het terrein in de oorspron kelijke staat zal terugbrengen. Ook ging de raad akkoord met het voorstel 988 meter gemeente- tegrond aan de Van Alcmaerlaan in Hoogmade voor f 143.260 te verko pen aan de eigenaar van Hotel-Ca- fé-Restaurant Van der Ploeg, die daar een dependance van zijn be drijf zal laten bouwen. Opnieuw werd de raad geconfron teerd met een voorstel om een aan tal verkeersdrempels aan te leggen in de Van Woudeweg, Bateweg en Emmalaan. Hierover heerste de vo rige raad ernstig verschil van me ning. Deskundigen bleven echter ach- Biljarten Hans Vultink zal Ne derland vertegenwoordigen op het Europees kampioenschap 47/1, dat in Duisburg van 4 tot 7 december wordt gehouden. Meisje bevrijd De politie heeft gisteravond een inval gedaan in een huis ten oosten van Vancouver en twee meisjes bevrijd die daar sinds 5 dagen gevangen werd gehouden door een man die een miljoen dollar losgeld had geëist. De twee meisjes, Shianita Layarda en Monica Guna- wan, beiden 19 jaar oud, waren ver zwakt maar konden na een onder zoek in een ziekenhuis terugkeren. Zij hadden vijf dagen lang opgeslo ten gezeten in een kleine ruimte on der een garage naast een huis dat door zeven Maleisische studenten werd bewoond, van wie er één is aangehouden. ter het oorspronkelijke plan staan. Niet alle raadsleden bleken evenwel hun oude standpunt te blijven in nemen. In stemming gebracht werd het voorstel met 6-5 stemmen aan genomen. Langdurig werd van gedachten ge- D'66 wil wel landelijk plan afvalstoffen DEN HAAG (SP) D'66 wil een landelijke regeling voor het voorko men, beperken of het op een ver antwoorde andere manier ver wijderen van afvalstoffen. De tweede kamerfractie van de Demo craten heeft dit in een schriftelijke reactie op het ontwerp afvalstoffen wet uiteengezet. De minister van Milieuhygiëne, mevrouw mr. I. Vorrink, liet in de toelichting bij het wetsontwerp we ten dat zij een landelijke regeling niet nodig achtte. D'66 wil dat echter wel. Als men het ontwerp volgt, wordt het parle ment amper of niet ingeschakeld bij het tot stand komen van de al gemene richtlijnen voor het beleid. Wordt er een landelijk plan opge steld, dan kan de Tweede Kamer worden ingeschakeld. Daardoor kan het parlement meer vat krijgen op zowel de beleidsbepaling als de fa sering van de inwerkingtreding. Verdwenen "Scottish Daily News", een half jaar geleden opgericht als een arbeidersccöperatie, zal zaterdag ophouden te bestaan. De oplage was van 325 000 gedaald tot minder dan 100.000 in enkele maanden. wisseld over de onverkwikkelijke zaak rond het herstel van de verwar- nnngsinstaliatie in de nieuwe rk- basisschool. Destijds stelde de raad een bedrag van f 175.386,- beschikbaar voor vervanging van de ondeugljke installatie, veroorzaakt door het te hoge grondwaterpeil. Nog steeds is niet uitgezocht wie hiervoor aan sprakelijk dient te worden gesteld. Voor het verlenen van diverse des kundigen adviezen werd de raad thans weer gevraagd alsnog f 31.369 te willen voteren. Bochove vroeg zich af wie destijds hiervoor opdrachten had verleend en waar die waren gebleven. Op voor stel van Taal werd besloten een com missie in het leven te roepen, die alles nog eens grondig zal nagaan en de neg niet betaalde adviezen tot hun uitspraak ook niet te betalen. Zitting namen de raadsleden Taal, Bochove en Markx. Taal sprak van onredelijkheid bij het voorstel voor f 40.000 de keukens van de percelen Dokter Lothlaan 20 en 22 te vergroten, moderniseren en nieuwe schuren te ondertieien. De overige twee woningen van dit blok premiewoningen verkeren in dezelfde slechte staat. Een en ander was door hemzelf onderzocht. Hierop werd be sloten het voorstel terug te nemen en met een nieuw renovatieplan voor alle woningen terug te komen op de volgende raadszitting. Voor het bouwrijpmaken van de grond aan de Emmalaan, waarop de nieuwe openbare basis/kleuterschool is geprojecteerd, voteerde de raad f 286.000 Hierbij zal ook reeds de rio lering aangelegd worden in de gron den, waarop later de eerste nieuwe woningen zullen verrijzen. Na de langdurige raad werd in besloten kring afscheid genomen van het raadslid mevrouw R. Sijses-Hof- stee, die naar Wijk bij Duurstede Het verzorgingshuis, eer ste gedeelte van het be jaardencentrum „Robijn- zicht" aan het Robijnhof in het Morskivartier in Lei den, nadert zijn voltooiing. Het verzorgingshuis biedt plaats aan 89 personen. Enkele appartementen zijn al door bepaarden betrok ken. Achter het verzor gingshuis zullen nog onge veer 125 flats voor bejaar den worden gebouwd. Over twee jaar zal het gehele centrum gereed zijn. Politie vindt partij geweren en munitie MEERKERK (SP) De rijkspo litie heeft in het buurtschap Middel koop bij Leerbroek in de Vijfheeren- landen een flink aantal wapens en een grote hoeveelheid munitie in be slag genomen. De districtsrecherche van de groep Dordrecht ging giste ren tot actie over na tips van stro pers. De grootste buit haalde de politie binnen bij de 57-jarige werkloze W. B. te Leerbroek die vijf geweren en 6000 patronen in huis bleek te heb ben. De man, al eerder veroordeeld wegens verboden wapenbezit, is aan gehouden. Op andere adressen werd een geweer en munitie in beslag ge nomen. De politie zette 30 man schappen in, die gelijktijdig aan elf woningen een bezoek brachten. Geen van de bewoners verzette zich tegen de snel uitgevoerde actie. De in beslag genomen wapens be staan uit jachtgeweren en kogelge weren. De meeste zijn van kaliber 22. Tevens is een karabijn van het Mauser-type gevonden. Uit aangetroffen aankoopbewijzen blijkt, dat het grootste deel van de buit uit België afkomstig is, waar wapens vrij verhandelbaar zijn. Volgens de politie worden in de Vijfheerenlanden het gebied tus sen Vianen en Gorinchem nog meer wapens verborgen gehouden, zodat er nog meer acties van de po litie te verwachten zij». boodschappen doen". 's Zomers woont de familie Van Delft in een caravan bij de jacht haven. Het clubhuis wordt in die tijd door een ander echpaar be heerd. "De jachthavenmensen zijn één grote familie" vindt me vrouw Van Delft. De afgelopen zomer vilden alle jachthaven mensen de bejaarden, van Rijns- burg meenemen voor een tochtje, vanwege het duizendjarig bestaan. Het feest werd afgeketst. Toch wel jammer". De heer en mevrouw Van Delft hebben grootse plannen voor wat de uitbreiding betreft. Mevrouw is druk bezig, aller lei instanties af te bellen. De heer Van Delft voert allerlei on- Meneer en mevrouw Van Delft hebben grote plannen voor hun jachthaven. Het hoogste ideaal is een eigen clubhuis. derhoudswerkzaamheden uit. Zó komt er een Ronny-loods, waar de schippers hun boot heen kun nen varen om hem daar op te la ten knappen. Momenteel wordt ook een parkeerplaats met hon derdvijftig plaatsen gerealiseerd. Voor de leden van de jachtha venvereniging "De Kwakel" wordt bovendien een speelweide aangelegd. Het aantal ligplaat sen zal worden uitgebreid van circa honderdveertig tot hon- derdtaohtig. Het grootste ideaal is het plan voor een vast clubhuis. Nu is het een drijvende bak, een grote woonboot gepacht door een echt paar omdat de Van Delfts zelf niet op zondag willen verkopen. Het plan omvat een van steen opgetrokken gebouw, waar de jachthavenmensen hun avonden door kunnen brengen en waar alle accommodatie aanwezig is. Vanuit haar huis kan mevrouw Van Delft de jachthaven over zien. De heer en mevrouw Van Delft zijn weliswaar teleurge steld, dat de jachthaven een beetje miskend wordt, maar ze zijn van plan om het daar niet bij te laten zitten. Groenserie: 1. N. Rietveld, Al phen aan den Rijn; 2. A. van Seggelen, Oud Ade; Agaatserie: 1. A. v. Seggelen, Oude Ade; Kanaries zonder rood: 1. B. Rietkerk; 2. T. Siecker, Leiden; Met rood: 1. A. v. Seggelen, Oud Ade; 2. W. Heen, Delft; Nieuwe mutaties: 1. W. Heester, Aiölasserdam; Vorm en postuur Mw. T. v. Beveren; Bastaarden met kanariebloed: 1. P. Verka de, Alphen aan den Rijn; 2. idem. Grasparkieten: 1. A. T. C. Noorlander, Boskoop; Zebra- vinken: 1. W.. C. Braber, Krim pen aan de Lek; 2. P. de Kogel, Oudekerk aan de IJssel; 3. J. H. Kraan, Hazerswoude. Overi ge tropische vogels: I. T. Kraan Hazerswoude, 2. P. G. Kraan Hazerswoude; Grote tropische vogels: 1. J. A. M. van der Meer, Noordwijkerhout; Grote parkie ten: 1. L. van Hemert, Koude kerk; 2. P. C. van Ruitenburg. KOUDEKKERK AAN DEN RIJN Voor de tiende keer houdt de Nederlandse bond voor vogelliefhebbers een tentoon stelling in Koudekerk. Loco burgemeester Van Borselen opende gisteravond in hotel Eg- mond deze expositie, door de uitreiking van een zilveren be ker aan de eerste prijswinnaar. De beker, beschikbaar gesteld door de gemeente Koudekerk, werd uitgereikt aan de heer P. de Kogel uit Ouderkerk aan den IJssel. Zijn kruising tussen een „drie-kleurennon" en een „Japanse meeuw" behaalde op de keuring afgelopen dinsdag 91 punten. Behalve deze prijs werd ook de bondsmedaille uitgereikt. Deze medaille, ook wel bonds- kruis genoemd, is voor de vogel liefhebbers de hoogste onder scheiding die te bereiken is. De voorzitter van het district Zuid- Holland van de in totaal 40.000 leden tellende bond, de heer Goedschalk, mocht het ereme taal overhandigen aan de heer T. H. Kraan uit Hazerswoude voor zijn inzending van een „zilverbekje". meente Koudekerk, Van Brakel, had een exemplaar uit zijn eigen kweek mee laten dingen. Zijn „goud groene" haalde helaas maar 84 punten. De 537 vogels, die op deze tentoonstelling voor kanaries en tropische vogels geëxposeerd worden, kunt u tot en met mor gen (zaterdag) gaan bekijken in hotel Egmond bij de Koude- kerkse brug. Foto: de heer Hemert uit Kou dekerk met zijn Catharina par kiet. UITSLAGEN: KANARIES: Zangkanarics: 1. T. v. Steijn, Leiden; Groenserie: 1. M. v. Vliet, Lekkerkerk; 2. M. v. Vliet, Lekkerkerk; 3. E. v. Rooyen, Hazerswoude; Agaatserie: 1. J. Elligers, Voorschoten; 2. T. P. v. Vegten, Koudekerk; Bruin- serie: 1. P. J. v. Went, Noord wijkerhout; 2. B. Rietkerk, Lek kerkerk; Isabelserie: I. M. Zu-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4