Illusie Benauwende film over wraakactie THE ODESSA FILE DEGELIJKE FILM VRIJDAG 7 NOVEMBER Dr. E. P. Meijering, remon strants predikant in Leiden, vindt de stelling dat het gene ratieconflict wordt veroor zaakt door het feit dat de jon gere generatie op de toekomst is gericht en de oudere op het verledeji, veel te simpel. Hoewel hij volstrekt geen voorstander is van een agra- risch-conservatief leefpatroon, vraagt hij zich (in een artikel in het doopsgezinde-remon- strgntse kerkblad van Leiden) wél af, of het niet een illusie is, enkel uit de toekomst te ivillen leven en de norm voor je handelen uit de toekomst te willen halen. De toekomst, schrijft hij, is letterlijk een onbeschreven blad. Reeds voordat de toe komst heden wordt, koesteren ive onze verwachtingen, onze hoop en onze angsten omtrent de toekomst. Al deze gevoelens worden gevoed door de erva ringen die we in het verleden hebben opgedaan. Als ivé voor de toekomst woorden gebruiken, dan heb ben die ivoorden hun inhoud in het verleden ontvangen. Voor iets wat in die zin tótaal nieuw is ontbreken ons ge woon de woorden om het aan te duiden. Als we zeggen: "We hopen op een meer rechtvaardige maatschappij", dan zeggen we dat op grond van wat we in het verleden als rechtvaardig en onrechtvaardig hebben le ren kennen. Men zal moeten zeggen: ALLE mensen zijn op het verleden georiënteerd. Wel kan die oriëntatie heel ver schillend functioneren; de een zal het verleden onveranderd gecontinueerd willen zien (wellicht omdat in het ver leden zijn ogen vaak niet ge opend waren), de ander is van het verleden zo geschrokken dat hij veel ervan zal willen veranderen. Voor de christelijke gemeen te en de theologie betekent dit, volgens dr. Meijering, dat we niet moeten meedoen aan de mode die het kerkelijke en theologische verleden weg wuift. Dat gebeurt altijd zon der enige kennis van zaken en leidt tot oppervlakkige kreten, die het misschien even 'doen', maar spoedig iveer verouderd zijn. Er is ook een bijbelse no tie die zegt dat God trouw s van geslacht tot geslacht. De levende God omvat verleden, heden en toekomst. Wij zijn (positief en nega tief) bestempeld door het ver leden, ive leven soms onwen nig, soms vol vreugde geënga geerd in het heden, en we zijn op weg naar een toekomst waarvan we hopen dat die tot volle bloei zal brengen wat in verleden en heden al besloten ligt. De verkoop van de oude bijbels uit de hervormde kerk in Koude kerk aan den Rijn is opgeschort en gaat misschien wel helemaal niet door. De kerkvoogdij bood de kan selbijbel en de dikke bijbels van de kerkeraad, alle uit de vorige eeuw, te koop aan omdat ze toch niet meer gebruikt werden. De opbrengst voor de kanselbijbel had iemand al duizend gulden geboden zou ge stort worden in het dakfonds voor het kerkgebouw. Ruim veertig men sen hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt de bijbels te bekij ken. Maar er is in Koudekerk na de publicaties over de verkoop verzet gerezen. En dat zou er weieens toe kunnen leiden dat de kerkvoogdij op haar beslissing terugkomt. Bij de bezichtiging mocht niemand een bod doen. Alleen werden de namen en adressen van de belangstellen den genoteerd. Zij krijgen allen persoonlijk bericht over de afloop. 9 Morgenavond (zaterdag) om 7 uur wordt in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat te Leiden weer een jongerenmis gehouden, waarin de eigen jongerengroep "De Overbrugging" de teksten en "de muziek verzorgt. Het thema van de mis is: „Gevangenschap". Pater Demmers is de celebrant. Ds. H. van Beek, hoofdvloot- predikant, zal op zondag 16 novem ber om 10 uur in de Opstandings- kerk aan de Lorentzstraat in Den Helder ds. H. J. Hemstede bevesti gen tot predikant voor buitengewo ne werkzaamheden (bij de ko ninklijke marine). Ds. Hemstede was tot voor kort hervormd jeugd- predikant in de regio Leiden De dienst is belegd in samenwerking met het moderamen (bestuur) van de generale synode van de Her vormde Kerk. In de rk kerken van Nederland wordt zondag de jaarlijkse Willi- brordzondag gehouden. Op deze zondag, die in het teken staat van de oecumene, wordt gecollecteerd voor de St. Willibrordvereniging. 't rk adviesorgaan en service-centrum voor de oecumene. Vorig jaar bracht deze collecte 170.000 gulden op. Op een persbijeenkomst van de Willibrordvereniging spraken prof. dr. H. van der Linden en mevr. dr. M. Klompé, die beiden deelnemen aan de assemblee van de Wereld raad van Kerken in Nairobi, van 22 november tot 10 december. Prof. Van der Linden zei, dat de oecu mene in Rome en in de Wereldraad een beetje stil ligt, omdat men er Geloofsopvoeding maakt catechese voor volwassenen dringend nodig DEN BOSCH Bisschop J. Bluys- sen van Den Bosch heeft een bro chure gepresenteerd, gewijd aan de geloofsopvoeding van de kinderen vooral bestemd voor de ouders. Hij neemt als „onbetwistbaar uit gangspunt', dat de verantwoordelijk heid voor de opvoeding van delcin- deren, met name voor de geloofsop voeding, allereerst bij de ouders ligt. Willen zij dit echter kunnen waar maken, dan moeten zij, volgens de bisschop, gesteund worden door een volwassenencatechese, die hij dan ook ziet als een der dringendste opdrach ten van de hedendaagse pastoraal De priesters kunnen dit alleen niet aan. Bisschop Bluyssen is van mening dat volwassenen-catechese „alleen dan op bredere schaal hulp kan bie den, als kleinere groepen gelovigen zich intenser vormen om anderen deelgenoot te maken van wat zij heb ben ervaren'. De bisschop wil eraan werken, dat leken na intensieve vor ming twee aan twee worden uitge zonden om op hun beurt anderen bij te staan in hun geloofsbezinning. Mevrouw dr. Klompé pastores lezen weinig O In de hervormde kerk van Lei derdorp worden voorbereidingen ge troffen tot herplaatsing van het or gel, dat in restauratie is. Als het even ken, za-1 het met kerst weer be speelbaar zijn; weet wat haalbaar is. Hij meent, dat dit klimaat doorbroken moet worden door druk van onder af. Mevr. Klompé zei, dat slechts "enige pastores" zich op de hoogte houden van de ontwikkelingen bin nen de oecumene en op het gebied van gerechtigheid en vrede. Het feit, dat de pastores weinig lezen vond zij wel begrijpelijk, maar erg zorg wekkend. Op de komende vergadering van de Wereldraad van Kerken, die in Nai robi (Kenia) wordt gehouden, gaat men een voorstel bespreken om Pa sen te bepalen op de zondag die volgt op de tweede zaterdag van april. Volgens de Wereldraad zou een meerderheid van de Anglikaanse en protestantse kerken onder de 271 le den uit 91 landen voor het plan zijn, in tegenstelling tot de orthodoxe kerken waarvan de meeste er tegen waren en sommige nog twijfelden. De Wereldraad van Kerken heeft de deelnemers aan de algemene ver gadering in Nairobi afgeraden Zuid- Afrika te bezoeken. Er wordt aan herinnerd, dat de regering van Zuid-Afrika vorig Jaar medewer kers en commissieleden van de We reldraad de toegang tot het land ont zegde. Ook is het praktisch onmoge lijk met de onderdrukte Afrikanen in contact te komen, aldus de We reldraad in een brief aan de afge vaardigden. In de kerkelijke gemeenten is het verlangen naar rust en orde veel sterker dan de verontrusting over de niet overwonnen honger en over de onderdrukking van de bevrijdings bewegingen in de wereld, aldus prof. dr. Walter Kreek, hoogleraar aan de theologische faculteit aan de univer siteit van Bonn, in een bijeenkomst van de Evangelische Kerk in Wupper- tal. Naar zijn mening komt het groot ste gevaar voor de kerk nu van bin nenuit, niet van een openlijke aan val op het christelijke geloof of iets van dien aard. Opnieuw heeft de Westduitse ge vangenispredikant Ernst Wilm ge pleit voor de vrijlating van de "drie van Breda". Hij meent, dat Europa niet echt tot vrede kan komen, zo lang de onmenselijkheid van vroe ger met nieuwe onmenselijkheid wordt bestraft, en dat er nu einde lijk een streep moet worden gezet onder de gruwelijke rekening van het ellendige tijdperk van de Hitlerter- Gewapend verzet sluit solidariteit kerken niet uit DEN HAAG Wanneer onderdruk ten wegens ras in uiterste nood over gaan tot het plegen van gewapend verzet, kan voor de kerken de ver plichting bestaan, door daadwerke lijke steun hun solidariteit met hen te blijven betuigen, ook al plaatst dit hen voor de dilemma's, die het vraag stuk van het gewapende geweld aan het christelijk geweten stelt. Aldus de sectie Internationale Zaken van de Raad van Kerken in Nederland in haar beleidsadvies inzake steun aan het fonds van de Wereldraad van Kerken voor de bestrijding van het Bij verschil van inzicht zijn gesprekken van graat belang Deze sectie, die onder voorzitter schap staat van dr. M. A. M. Klom pé, onderschrijft dé gedachten, die ten grondslag liggen aan het pro gramma van de Wereldraad. De eer ste weg voor de kerken is het be vorderen van overleg, dialoog en be middeling en van politieke en sociale verandering langs vreedzame wegen. Maar de grondgedachten van de strijd tegen het racisme laten on der bepaalde omstandigheden een uitbreiding van de solidariteit toe. OEGSTGEEST "Door de vele onzekere zaken zijn de geloofsvragen uitermate gecompliceerd geworden. Toch 'kunnen de vrijzinnigen de rich ting nog steeds in belangrijke mate meebepalen". Aldus ds. W. H, Sten- fert Kroese, algemeen sec'retaris van de landelijke Vereniging van Vrijzin nig-hervormden in een voordracht voor de afdeling Leiden-Oegstgeest in het Gemeentecentrum. Hij knoop te aan bij het boekje "Vrijzinning- heid in beweging" van prof. dr. P. Smits. Ten aanzien van de verhouding tussen geloof en wetenschap achtte ds. Stenfert Kroese het onjuist als de vragen niet werden beantwoord. Heeft men een geloofsovertuiging, dan dient men de consequenties te trekken. Er wordt wel gezegd dat Je een houvast moet 'hebben, maar de pre dikant vroeg zich af of men het mis schien niet zonder vast punt zal moe ten doen. Hebben we daarover wel de beschikking gekregen? Bij verschil van inzicht zijn ge sprekken van groot belang. Heel erg is het als een eerlijk gesprek onmo gelijk wordt. Ds. Stenfert Kroese gaf hiervan een voorbeeld uit Belfast, Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Waddinxveen. H. Vreekamp te Oos- terwólde (Gld), te Oldebroek, J. M. de Raad te Stolwijk, te Sneek, T. A. D. W. Aris, eervol ontheven predikant met de bevoegdheid van emeritus, wonende te Vlaardingen. Bedankt voor: Nieuw-Buinen, H. G. Oostinga te Lisse. Hervormde synode: Deze komt op 17, 18 en 19 november in Hydepark te Driebergen bijeen. Op de agenda staat onder meer: de financiering van het predikantspensioen, de sa cramentsbediening door hulppredi kers en een rapport over de verga dermethode van de synode. waar de vrijzinnigen zich tussen ha mer en aambeeld bevinden. Huive ringwekkend is de bedekte bedrei ging zowel van de kant von de pro testanten als van de katholieken. Velen knappen af onder die span ning. Het wordt niet aanvaard als je niet aan de ene of aan de andere kant staat. Youth for Christ gaat meer mensen full-time inzetten Ds. G. A. Bruoks, directeur van Youth for Christ Nederland, heeft per brief aan 34.000 mensen ge vraagd of zij een bijdrage aan de stichting Youth for Christ te Drie bergen (giro 17800) willen overma ken. Tot nu toe kwam een bedrag binnen van bijna f. 100.000. Maar er is f. 200.000 nodig. Ds. Brucks: "Onze koffiebar-ak- ties, ons werk op scholen, de zomer kampen en zoveel andere activitei ten heeft de Heer willen gebruiken om zeer veel jonge harten te openen voor het evangelie. Om deze jongelui de directe hulp te bieden die zij nodig hebben, moet ons bestuur meermen sen full-time inzetten voor het werk, door het hele land verspreid. Dit te verwaarlozen, zou op z'n zachtst ge zegd zeer onverantwoord zijn. Jonge mensen zelf offeren veel: zakgeld, tijd en energie. Maar de tweede f. 100.000 kunnen zij zonder uw hulp niet opbrengen". Kerk Haagweg vijftig ïaar LEIDEN De rk Lconardus- parochie in Leiden herdenkt de ze maand, dat de kerk aan de Haagweg vijftig jaar bestaat. Wat het feestprogramma betreft, doet zij voor de Herensingelpa rochie, die het afgelopen week einde stilstond bij het gouden jubileum van de St. Joseph-kerk, niet onder: ook voor het Lconar- dus-feest komt de bisschop van Rotterdam, mgr. Simonis, naar Leiden om voor te gaan in een pontificale hoogmis op zondag 16 november om kwart voor 11. Morgenavond om 7 uur wor den de feestelijkheden ingezet met een jongerenmis, waaraan het jongerenkoor van de Petrus- kerk (Lammenschans weg) mee werkt. Zondagmorgen om kwart voor 11 doet het dameskoor van de 4000 leden tellende parochie (met gemiddeld 550 kerkgangers) mee in een heilige mis met ritmi sche zangen. De jeugd wordt op vrijdag 14 november om 9 uur in de kerk verwacht voor een eu charistieviering met teksten en liederen van onderwijsmensen van de Pacelli-school. Aan de hoogmis met mgr. Si monis zal het gemengde koor. versterkt met het herenkoor, meewerken. Predikanten en ker- keraadsleden van de reformato rische kerken in de wijk zijn voor deze dienst uitgenodigd, als mede priesters en religieuzen die in deze parochie hebben ge woond. Na de dienst wordt een receptie gehouden in het Leonar- dus-huis aan de overkant van de kerk. De parochiegemeenschap ""I dan haar geschenk aanbie- stei moderne priesterge- Scène uit „Het verborgen geweer" met Romy Schneider. Titel: „Het verborgen geweer" (le vieux fusil); hoofdrollen: Romy Schneider en Philippe Noiret; regie: Robert Enrico: theater: Trianon; 18 jaar. De Tweede Wereldoorlog is voor filmmakers een bijna onuitputtelijke bron van inspiratie. Oorlogsfilms, liefdesverhalen tegen de achtergrond van de Tweede Wereldoorlog zijn na 1945 de een na de ander over het witte doek gerold. "Het verborgen geweer" is een mengeling van beide. De grote lief de van een man voor zijn jonge vrouw maakt hem tot een koelbloe dige wreker. Het verhaal speelt zich af in het bezette Frankrijk van 1944. De Duit sers hebben het roer bijna uit han den moeten geven, de geallieerden krijgen steeds meer de overhand. Philippe Dandieu, chirurg in het hospitaal van een klein provinciestad je houdt zich piet zo met politiek bezig. De gewonden zijn zijn groot ste zorg en of het nu nazi's of par tizanen zijn, hij verzorgt ze zo goed als hij kan. Als de Duitsers steeds wreder gaan optreden, brengt hij zijn vrouw en kind naar Quercy, waar hij een kasteeltje heeft. Wan neer de goedmoedige Dandieu hen gaat opzoeken, blijken alle dorpelin gen en zijn vrouw en kind door SS' ers vermoord. De wereld stort ineen voor Dandieu en hij verschanst zich met een oud geweer in zijn eigen kasteel, waar de SS-eenheid huishoudt, zich aan zijn wijn te goed doet en al zijn dierbare herin neringen belachelijk maakt. Hij lokt de SS'ers één voor één in een hin derlaag en moordt ze tot de laatste man op even slimme als gruwelijke wijze uit. Een schokkende film, waarin Phi lippe Noiret als de door blinde haat geleide Dandieu een voortreffelijke rol speelt. Robert Enrico heeft een macabere sfeer rond het kasteeltje geschapen, zodat al bij het begin de dood er als het. ware omheen hangt. De terugblikken naar een beter le ven van Dandieu heeft hij goed ge doseerd en er op de juiste momen ten ingebracht. Dat er zoveel schok kends te zien is en afgeschoten ge zichten en verminkte lijken wel erg veel voorkomen, is misschien bedoeld om het effect te vergroten. Dat de film daardoor aan kracht inboet is een feit dat zeker is. Het had wel subtieler gekund. Dan was de indruk die men na het verlaten van de zaal bij zich had gehouden, evengoed be nauwend geweest. ANNEMIEK RHYGROK Film: The Odessa File (Geheim dossier: Odessa), Rerie: Ronald Neame: Hoofdrollen: Jon Voight, Maximilian Shell en Mary Tamin; Theater: Camera: Leeftijd: 14 jaar. Op de dag dat de Amerikaanse president John Kennedy in Dallas wordt vermoord, pleegt in Hamburg een oude jood zelfmoord. Deze jood, Salomon Tauber, is één van de overlevenden van het Nazi-concen tratiekamp te Riga. Hij heeft een dagboek van die tijd opgemaakt waarin kampcommandant Eduard Roschmann. met name wordt ge noemd. Roschmann blijkt nog te le ven en is directeur van een voor aanstaande onderneming. De jonge journalist Peter Miller weet beslag te leggen op dit dagboek en raakt zo onder de indruk dat hij persoon lijk jacht gaat maken op de kamp commandant. Naar dit interessan te gegeven heeft regisseur Ronald Neame een zeer spannende en in dringende film gemaakt. The Odes- sa File werd gemaakt naar het boek van de Amerikaan Frederic For syth, auteur van bestseller De Dag van de Jakhals. Het boek is nogal ingewikkeld op gebouwd en Neame heeft daarom terecht de zaken wat vereen voudigd, wat misschien het boek onrecht heeft aangedaan, maar daardoor is wel een heldere en overzichtelijke film ontstaan. Met name de flash-backs zijn dusnanig ingebouwd dat ze de loop van het verhaal niet storen. Jon Voight, be kend van Midnight Cowboy, speelt Peter Miller. Hij doet dat wel goed, maar kon toch niet helemaal over tuigen. De beste acteerprestatie le verde zonder enig voorbehoud Ma- ximilan Schell, die weliswaar maar kort in de film voorkomt maar in de slotscène is hij als de laffe Roschmann werkelijk onvergetelijk. Indringend is de film vooral in de sc ne van de reünie van oud-SS'ers in een immense hal, compleet met demagogisch gebrul, potten bier en zingen van marsliederen. Schitte rend en afschuwelijk tegelijk! Nog iets negatiefs Ja. toch wel. Ten eerste: The Odessa File speelt in Duitsland maar er wordt Engels in gesproken. Het is dan wel een beetje kunstmatige ingreep om Engels met een Duits accent te spreken om de film een tintje te geven. Ten tweede kwam in de slotscène een plot wel iets te plotseling. De regis seur had er beter aan gedaan deze draai in de loop van de film, door de beter oplettenden te laten op merken. Dat zijn echter details. Voor de bioscoopbezoeker die niet louter een spannende, maar tegelijk een film zoekt, waar wat meer ach ter steekt is The Odessa File bijna verplichte stof. BART JUNGMAN. Blijvers STUDIO "Beroep: Reporter", een film van Michelangelo Anto- nioni met Jack Nicholson en Ma ria Scneider. Boeiend gegeven over een man, die in de huid van een ander kruipt. LIDO "Dokter Pulder zaait papavers" van Bert Haanstra. Een van de beste Nederlandse speelfilms van de laatste tijd. Terug in Leiden LUXOR 'The wild bunch", een western van Sam Peckinpah over het niet al te fijnzinnige leven van een aantal desperado's. Kindermatinee CAMERA "Robin Hood van Sherwood Forest". REX "50 jaar Walt Disney". Nachtfilms CAMERA "Women in love". REX "Poesjes in een mannen huis". Rex "Sexspel met brave borsten". Dat de borsten in deze film meer bloot dan braaf zijn, zal bij de liefheb bers van dit soort films geen ver bazing wekken. Goede films in andere steden "Unc part ie de plaisir" (Claude Chabrol), Tuschinski 3, Amster dam. "Death in Venice" (met Dirk Bo- garde en Silvano Mangano, regie: „Luchino Visconti), Cine „D", Amsterdam. "California Split" (regie: Robert' Altman, met Elliott Gould, Ann Prentiss en George Segal), 't Ven ster, Rotterdam. Haagce bioscopen APOLLO 1: „French Connec tion 2", dag. 2.31. 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.45 uur. 14 jaar. APOLLO 2: "Halleluja vooreen paar vuisten'", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur, 14 jaar. ASTA: "Hercules contra Karate", dag. 2.30, 7.15 en 9 30 uur, zo. ook 4.15 uur. 14 jaar. BIJOU: 'Xe chaud lapin". dag. 2.Ö0, 7.30 en 9.45 uur. zo. 1.45, 4.30 7.30 en 9.45 uur. 14 jaar. CALYPSO: "French Connection 2", dag. 2.15, 7.15 en 9-30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.45 uur. 14 jaar. CAMERA: "It's a pity she is a whore", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 18 jaar. CINEAC: „Eiland aan het eind v. d. wereld", dag. 9.30, 11.30, 1.30. 3.30, 5.30. 7.30 en 9.30 uur, zo. vanaf 11.30 uur. AL. CORSO: „The great Waldo Pep per", dag. 2.00 en 8.15 uur. za. 2.00 7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00. 4.15, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. DU MIDI: „Gejaagd door de wind", dag. 7.45 uur. 14 jaar Kindermatinee: „Oom Ferdinand en de toverdrank", za., zo. en woe. 2.00 uur. AL. EURO: "Quo Vadis", dag. 1.30en 7.45 uur. za.. zo. en woe. 3.45 en 7.45 AL. Kindermatinee: "Klopjacht in Holland", za., zo. en woe. 1.30 uur. AL. FLORA"Op de Franse toer", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo ook 4.30 uur. 18 jaar. KRITERION: "Het ja*ar van de kreeft", dag. 7.00 en 9 30 uur, za. en zo. ook 3.00 uur. 18 jaar. ODEON 1: "Het verborgen ge weer". dag. 2.00. 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. 18 jaar. ODEON 2. "De slang", dag. 2.00. 6 45 en 9.30 uur. zo. 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 14 jaar. METROPOLE: "Dokter Pulder zaait papavers", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. OLYMPIA: „Lady sings the blues", dag. 2.00 en 8.00 uur. 18 J. PASSAGE: "Ruim die smeris uit de weg", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4.00, 7 00 en 9 30 uur. 14 jaar. REX: "On her majesty's secret service", dag. 9.00, 11.30, 2.00, 4 30, 7.00 en 9.30 uur. zo. vanaf 11.30 uur. 14 jaar. ROYAL'70: "Porno bekentenis sen", ma. en di. 2.15 en 8.00 uur, woe. 2.15 uur, do., vr. za en zo. 2.15. 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar ROYAL: "Godzilla versus Mega- lon". ma. t/m woe 2.15 en 8.00 uur, do. t/m zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur. 14 JAAR. STUDIO: "Magdalena. minnares van de duivel", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 jaar. STUDIO 2000: "Once upon a time in the West", dag. 8.00 uur. 14 jaar. Kindermatinee: 'Tarzan en de jungleboy", za. en woe. 2.00 uur. AL. DE UITKIJK: „De nachtpor tier". dag. 2 00. 7.00 en 9.30 uur 18 jaar.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17