Ford kort reis in van zes naar China dagen vier doet bewom Vaart in de Europese standaardisatie Franco kreeg een kunstnier Nieuwe leider Bangladesj na geweldloze machtsstrijd Weerstand van ontvoerders dr. Herrema breekt ISABEL PERON WIL BLIJVEN hssmïsSJÏ: srïüs.tS4uss nprfc Bezoeken aan Indonesië en Filippijnen ingelast DONDERDAG 6 NOVEMBER WASHINGTON (UPI) Van Amerikaanse regeringszijde is in Washington vernomen dat president Ford zijn reis naar China van zes tot vier dagen heeft teruggebracht. De reden daarvan zou zijn dat China en de V.S. het niet eens zijn over de Amerikaanse ontspanningspolitiek ten opzichte van de Sow- jet-Unie. Ford zal volgens de zegslieden Washington omstreeks 30 no vember verlaten en op 1 december in Peking aankomen. Na vier dagen gaat hij nog bezoeken van een dag afleggen aan In donesië en de Filippijnen. Peking en Washington zijn het nog niet eens over de regelingen van het bezoek, zo werd gezegd.Eén ding is zeker: wanneer de Chine zen geen garantie geven dat Ford door Mao Tse-toeng zelf wordt be- zeker niet. groet: hy helemaal njet zal gaan. Washington en Peking hebben al bijna een jaar lang naar het be zoek van Ford uitgezien. Kissinger dergelijke speldeprikken zou wegwui- kelig te doen over zaken zoals het (toestaan dat een Tibetaanse dans groep in de V.S. optrad. Dat was een futiliteit, maar de verontwaar diging van Peking daarover was dat de bezegeling worden van de "vriend- daarvan bleken de Chinezen een har- schap" tussen beide landen die was J begonnen met het bezoek van oud president Nixon in 1972. De Chinezen zijn de houding aan te nemen. Al direct na zijn aankomst tot aan zijn ge sprek met Mao hoorde Kissinger hen tegen de ontspanningspolitiek met gebracht"door de 'öntepaanmg tüü- Moskou fulmineren. Kissinger rede- de Sowjet Unie neerde eVen hard terug. Hij zei dat hebben niet erg aan de regelingen de wereldvrede die ontspanning no- van Fords komende bezoek meege- dig had' En bovendien waren de werkt. Washington was van mening 7 vad m?ning dat het Peking niet dat de data precies konden worden het recht heeft omde Amerikaanse (vastgesteld en zonder die vorige week vrijdag naar Peking. Maandag was er nog geen antwoord. Washing ton zag zich gedwongen de voorbe- reidingsploeg, die al in het vliegtuig voor Peking op het vliegveld zat, naar kantoor terug te sturen. Verscheidene regeringsfunctiona rissen en diplomaten zeggen dat het volgende is gebeurd. Mao en zijn voornaamste helpers, onder wie de zieke premier Tsjoe Kissinger verliet Peking zonder het enige dat hij naar huis had willen nemen: de data voor het bezoek van Washington, besloot daarop dat Ford zijn reis naar China minder- belangrjjk zou maken door daaraan bezoeken aan Indonesiëë en de Fi lippijnen te koppelen. Ford wil niet langer dan 6 dagen achtereen Wash ington veerlaten, zodat de bezoeken President Ford neemt afscheid van zijn Egyptische collega Sadat en echtgenotedie een officieel bezoek aan de Verenigde Staten hebben gebracht. Sadat heeft wapenhulp en de levering onder be paalde voorivaarden van kerncentrales toegezegd gekregenmaar heeft tot zijn uitgesproken spijt Ford niet kunnen overhalen tot erkenning van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO als on derhandelingspartner in het conflict in het Midden-Oosten. -Lai en vice premier Teng Hsiao aan de twee andere landen van dje NEW DELHI (AP) De presi- snel. Wanneer de luchthaven Ping, voelden de druk van radicaal links en hun rechtse militairen. Be- trekkeingen met de V.S., alles goed In Washington wordt ook geloofd i wel. maar waar waren de vruch- dat het ontslag van minister BL die nieuwe open deur? Zij. Defensie James Schlesinger de Chi- dent van het hooggerechtshof Bangladesj A.M. Syeem is geïnstal leerd als president van het land. Hiermee is hoogstwaarschijnlijk een einde gekomen aan de machts voor het internationale is niet bekend. luchtvaartverkeer wordt opengesteld MONASTEREVIN (REUTER/ DPA) De Ierse politie heeft gisteren de ontvoerde Nederlander Tiede Herrema een teken* gege ven uit het raam te springen van de bovenverdieping van het huis. in Monasterevin, waar hij ge gijzeld wordt gehouden. Herrema deed het niet, mogelijk omdat hij niet zag dat onder het raam matrassen waren opgestapeld, al dus is van welingelichte zijde Dr. Herrema was aan het raam gekomen en riep om de Neder landse ambassadeur. Dat heeft hij al eerder gedaan, maar het werd geweigerd. Twee scherpschutters gaven hem toen het teken te springen. De politie droeg later voorwer pen naar de begane grond van het huis, blijkbaar elektronische toestellen, en er was verhoogde activiteit van leger en politie rond het huis. De weerstand van de 19-jarige Marian Coyle, die samen met Eddie Gallagher Herrema nu al 16 dagen in het huis vasthoudt, schijnt te breken. Buren hebben heel lang achtereen horen hui len en op een moment riep zij vertwijfeld: "Wat moeten we nu doen?". In de nacht heeft ze voort durend'hysterisch gegiecheld, al dus burem. De politie 1 wilde dit niet bevestigen. Een officier van politie die bij torüeiten doer# om Herrema vrij te krijgen. De Nederlandse am bassadeur, Van Raalte, heeft dit volgens een verslaggever van het Britse persbureau "Press As sociation" in Dublin gezegd. Persberichten dat Nederland een vrijgeleide zou hebben geëist voor de ontvoerders zijn 'pro- dukten van de fantasie", zei hij. Van Raalte heeft volgens het persbureau gezegd dat hij zelf naar Monasterevin zou gaan wanneer dat nut zou hebben, maar daar is tot dusver geen sprake van geweest. Zou hij ter plaatse verschijnen dan zouden de ontvoerders hun eisen slechts verhogen, zei hij. De Ierse politie zal niet schie tend het huis binnengaan waar de ontvoerde Nederlandse zaken man wordt vastgehouden. Zij zal wachten zolang zijn ontvoerders nodig hebben om 'hem vrij te la ten. Dit heeft een Ierse rege ringswoordvoerder gisteren mee- Op vragen hoe lang de rege ring bereid is te wachten,zei de woordvoerder "zo lang dat nodig is. Je kunt geen tijd noemen voor een operatie als deze. Zij vraagt om geduld. Wij zullen blijven wachten tot de ontvoer ders zich realiseren dat het voor hen zinloos is daar binnen te blijven". De 54-jarige dr. Herrema werd 34 dagen geleden ontvoerd. Gis- het huis is geweest zei dat het teravond laat verscheen hij op- verschrikkelijk stinkt". De ver wijfeling van het meis je, dat op een lange gevangenis straf moet rekenen, vindt de po litie niet erg bemoedigend. Vol gens de Evening Standard" be staat de gegronde vrees dat Ma rian Coyle zichzelf van het leven zal beroven en wat daarvan de ge volgen voor Herrema zullen zijn, valt niet te voorspellen. Uit Londen wordt gemeld dat de Nederlandse regering het eens is met de moeite die de Ierse au- het de nieuw slaapkamer waar hij wordt vasthouden, en begon hij te roepen om de commissaris van politie, Edmund Garvey. "Ik wil met de commissaris spreken. Laat hem hier komen". Kort daarop ging Garvey het huis binnen. Eerder had een politiewoord voerder meegedeeld dat voedsel naar de drie in het huis was ge bracht en voorts een boek voor dr. Herrema. zagen zeer bezorgd toe hoe de re- nees-Amerilcaanse betrekkineen eeen strUd' 310 heeft geleW 401 het weg~ gering Ford ontspanning zocht met goed zal doen omdat de Chinïzen z!Meren van een aantal lage °m" Schlesingers anti-Moskou onvat+in eieren, die drie maanden geleden het BUENOS AIRES, (AP) De Ar- ben gezegd dat de meeste andere lei- regeren", aldus Rica'rdo Balbin, lei- -hPWi Tl H Van sip.tlr Mfiprilihnpr Rfllfth- trfirt+iineo rtrAcfdnnf TVl Oirrni 1TT7 Ton— ^oee iron irolrKoTTforrtv,» wi./Vma fïov ,rnn enJianlA -d aartsvijand van Peking. In de tweede helft begon Peking tegenover de V.S. ste- u.-iviuorwu upvarom- hpw-jnri dit jaar 'gen met goedkeuring plachten te vol- I J? l sjeik Moedjiboer Rach- gentijnse president mevrouw Isa- ders i wierpen. Syeem volgde bel Peron heeft vanuit de kliniek graat a ADVERTENTIE Met uw geld naar E&L? Veel Nedérlanders die veilig willen sparen steken hun licht op bij E&L. Inderdaad is haar Verzekerd Groei-projekt3 erg aantrekkelijk. Kijk maar: Als een man van 25 jaarf 1.000,-per jaar kan missen voor een Verzekerd Groei-projekt 3 levert het hem dit op: f 56.280,- gegarandeerd op z'n 65e. Omdat E&L zijn spaargeld belegt in de hoogrentende en veilige Staats- en Gemeenteleningen, krijgt hij. wanneer het rendement konstant 8% blijft l f139.124,- belastingvrij. Overlijdt hij voor de einddatum van z'n projekt, in dit voorbeeld voor z'n 65e, dan keert E&L direkt f 56.280,^- uit plus de reeds gerealiseerde rendements bijschrijvingen. Deze zekerheden kosten hem, 40 jaar lang, f 1.000,-per jaar. Wilt u weten welke bedragen voor u gelden? Uw verzekeringadviseur heeft onze tarieven. De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. Equity Law Volgens de berichten uit Dacca werd Syeem als staatshoofd beëindigd tij dens een korte ceremonie in het pre sidentieel paleis. Of de vorige presi dent hierbij aanwezig was is niet be kend. De lage officieren die drie maan den geleden de verantwoordelijkheid opeisten voor dé moord op sjeik Moedjiboer Rachman zijn maan dagavond) met hun gezinnen naar Bangkok gevlucht. Maandag wer den in de gevangenis van Dacca ze ker vier vroegere medewerkers van de sjeik vermoord. Sinds de staats greep van augustus hadden zij vast gezeten op beschuldiging van cor ruptie. Volgens Indiase bronnen zal het aantal doden dat in de gevangenis is gevallen wel licht hoger zijn. Het is nog niet duidelijk hoeveel macht Syeem krijgt of dat hij meer dan een interim-president is. waarin zij sinds maandag verblijft, laten weten dat zij niet van plan is af te treden. - het met Miguel eens zijn. De afgelopen 24 uur hebben twee vooraanstaande oppositieleiders en een bekende gepensioneerde legerof- Ik ben niet afgetreden en ben ook ficjer aangedrongen op Perons aftre- niet van plan dit te doen", aldus me- den "wanneer de president de pro- met blemen niet begrijpt en het land niet l de vakbeweging - de rugge- der van de radicale Burgerunie, de de Peronistische beweging grootste oppositiepartij. Peron. De president haar werkzaamheden zal hervatten. De kritiek op Isabel Pe ron is de afgelopen weken steeds toe genomen. Dit in verband met haar onvermogen iets aan de ernstige eco nomische crisis en aan het terroris me te doen. President Peron zei eenden ander nadat militaire leiders, leden van het kabinet en congresleden in ver gadering bijeen waren geweest om over de mogelijkheid te praten Pe ron te vervangen. D Argentijnse re gering 'heeft in een communique mee- diplomatieke gedeeld dat. mevrouw Peron s ge zondheidstoestand zeer bevredigend is. Het dagblad La Opinion heeft ge meld dat vakbondsleider Lórenzo Miguel haar het afgelopen week einde heeft verzocht af te treden. Dit >'n slag voor haar zijn geweest Arrestaties Ongeveer 35 perso nen zijn in verschillende delen van Joegoslavië gearresteerd wegens "cominformistische" activiteit (het streven naar politieke en economi sche centralisatie en lidmaatschap van het Sowjet-blok). Dit hebben welingelichte zegslieden gisteren in Belgrado meegedeeld. Politieke lei- misten" verscherpt. Afgelopen juli kregen zeven "cominformisten" lan- ren belegd om de toestand te bespre ken, zo hebben militaire bronnen ge meld. De geruchten over een moge- begrijpt, kan ze het land niet blijven ker. lijke staatsgreep worden steeds ster- je gevangenisstraffen voor hun ADVERTENTIE Westerse diplomatieke bronnen heb- ben gezegd rekening te houden met dat zij zich maandag 'heeft laten op- de mogelijkheid dat de nieuwe leger leiders een uit tien leden bestaan de nationale commissie of zelfs een revolutionaire raad vormen, met de president als hoofd. De 59-jarige Syeem is altijd ju rist en geen politicus geweest en was op het tijdstip van de onafhanke lijkheid van Pakistan verbonden aan het Oostpakistaanse hooggerechts hof. Later werd hij tot president vain het hooggerechtshof van Bangladesj benoemd. Welingelichte bronnen heb- Versterkingen naar Belize BELIZE (AP) Groot-Brittan- heeft door de lucht troepen, ja- De nieuwe leiders van Bangladesj g?rs en helicopters aangevoerd naar hebben klaarblijkelijk geprobeerd de z«n in Midden-Amerika gelegen indruk te wekken dat in het lands- kleine kolonie Belize nadat was ge- bestuur op normale wijze wijzigingen constateerd dat het aangrenzende zijn aangebracht. Hiermee vermeden Guatemala troepen naar de grens zij mogelijke controverses over de had gestuurd. vraag van diplomatieke erkenning Guatemala heeft dit Britse optre- van andere landen. den gekenschetst als "een daad Naar wordt aangenomen hebben van intiihidatie". de nieuwe leiders in het land op- Belize grenst behalve aan Guate- meende contacten met ondergrond- dracht gegeven Syeem tot president mala aan Mexico en, in het oosten, se bewegingen, zijn de laatste paar te benoemen. Een van de leiders van aan de Caraïbische Zee. dagen vrijgelaten, zo hebben advo- de staatsgreep van augustus luite- Sinds 1964 heeft het land een ei- kunstnier moest worden aangeslo- caten gisteren meegedeeld. De ad- nant kolonel Sayed Farook Rachman gen regering maar Groot-Brittan- ten wordt door medische deskundi- vocaten zeiden dat de meesten van heeft in een interview in Bangkok nië regelt de buitenlandse betrek teken dat zijn hen echter een borgtocht van ruim voorspeld dat de nieuwe leiding van kingen en de defensie. MADRID (AFP) Wegens hoging van het ureumgehalte dus een gisteravond uitgegeven disch bulletin. Het feit dat op de patiënt komstig onmenselijk genoemd. Meer dan vijftig mensen die gen uitgelegd als lichaam het bloed, dat hem bij de 2000 gulden hadden" moeten betalen Bangladesj pro-Russisch toege- Personeel van het El Pardo-paleis verklaarde dat het 82-jarige staats hoofd duidelijk achteruitgaat. Hij heeft veel gewicht verloren en lijdt ook veel pijn. Het medisch team_ is uitgebreid tot 27 artsen en specialisten. Het bestuur van de Nederlandse vereniging voor vrijwillige euthana sie in Enschede zegt in een tele gram aan de ambassadeur van Spanje "met afschuw en verbijste ring te vernemen dat het generaal Franco onmogelijk wordt gemaakt zijn leven op een menswaardiger manier te beëindigen". Het telegram, dat gisteren is ver zonden, stelt "dat vele Nederlanders de afgelopen maanden met afschuw en verbijstering kennis hebben ge nomen van de onmenselijke wilze waarop in Spanje mensenflevens worden beëindigd". De manier waarop het staatshoofd nu in leven wordt gehouden, wordt De nerts creaties van Lambert de Jong zijn werkelijk bewonderenswaardig te noemen. Zo is er bijvoorbeeld een nertsjasje van allure, geheel gevoerd, met een verborgen sluiting en een frappant kraagje. Het zelfde model is er ook in kidskin zijn. Guatemala maakt al lang Donkersteeg 3, Leiden. Tel. 071-121406. DEN HAAG ANP) De minis ters van Defensie van tien Europe se NAVO-landen (de Euro-groep) hebben gisteren in een speciale zit ting in Den Haag besloten tot de oprichting van een internationaal secretariaat dat in Europees ver band coördinerend moet gaan wer ken bij de aan- en verkoop van wa pens en materieel. Het is de bedoe ling dat dit instituut - de plaats van vestiging is nog niet bekend - in Europees verband zal worden op gezet. de mogelijkheden moet gaan bestu deren op welke wijze in Europa ge zamenlijk wapens kunnen worden aan- en verkoop. Zowel voor het secretariaat als bij de werkgroep hoopt men de medewerking van Frankrijk te krijgen. Volgens de Duitse defensieminister Leber is het vrijwel zeker dat Frankrijk lid zal worden van dit secretariaat in op richting. De Duitse bewindsman heeft nog vorige week hierover met zijn Franse ambtegenoot gesproken en de Fransen rea geerden positief. Verwacht wordt dat de definitieve beslissing over oprich ting en werkzaamheden van het se cretariaat zal worden beslist op de begin december te houden bijeen komst van de Eurogroep in Brussel. In die tussentijd kunnen de Europe se NAVO-landen dan bij Frankrijk polsen hoe men hier tegenover staat. De oprichting van een internatio naal secretariaat in Europees ver band betekent dat alle leden van het Atlantisch bondgenootschap in Euro pa tot dit gemeenschappelijke stand aardisatie-secretariaat kunnen toe treden. De defensieministers willen in deze belangrijka,zaak geen poli tieke barrières. Hun waarnemers hebben er gisteren nog de nadruk op gelegd dat zowel het secretariaat als de werkgroep geen instellingen van de Eurogroep zullen zijn. De Duitse minister Leber die in verband met de behandeling van de Westduitse defensiebegroting gister middag in de Bondsdag voortijdig uit Den Haag vertrok sprak bij zijn vertrek van een "bijzonder interes sante" zitting. Datzelfde standpunt vertolkte ook de Noorse defensiemi nister Forstervall die eveneens na de ochtendzitting naar zijn land te rugkeerde. richten secretariaat nog niet vast. Wel zal het apparaat militair - po litiek werkzaam zijn. Uit conferen tiekringen werd gistermiddag verno men dat Frankrijk de werkgroep niet op ministerieel niveau wil laten ope reren. Minister Leber noemde - gezien het overal ontbreken van geld voor het op peill houden van de verschil lende defensies - de stap die nu is genomen „een moeten". Met nadruk stelde hij echter vast dat Europa op defensiegebied moet blijven sa menwerken met de VS. „Maar niet leder land moet afzonderlijk met Amerika zaken doen. Dat moet gebeuren in Europees ver band" zo zei hij. Maar dat wil niet zeggen dat nu op nationaal niveau alle defensieactiviteiten moeten wor den beëindigd, meende hij. Het tweerichtingverkeer voor de aankoop van wapens tussen Europa en de Verenigde Staten is naar het oordeel van minister Leber ook na hqt aftreden van de Amerikaan se minister Schlesinger nog steeds in het belang van (te Verenigde Sta ten. Over de nieuwe Amerikaanse defensieminister Rumsfeld zei hij: „hij is geen vreemde in de NAVO".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9