'Van Aken trekt zich geen ba! van ons aan' „IK SPREEK VOOR T DIER Onzekerheid over busbanen Rijnsburgerweg Oostermanwaarom in de Milieuraad? 'Ontslag Daey Ouwens eervol' Korti-supermarkt in 'Kopermolen' geopend Jn"Vf0C^r4 er nog steeds. r n Philips Hoogtezon zorgt o.a. voor een zomerse kleur LEIDEN PvdA voor afsluiting richting Oegstgeest-station LEIDEN Het is nog een vraag teken of by de reconstructie van de Rijnsburgerweg de toekomstige bus banen in het midden zullen worden kangelegd. Weliswaar is wethouder (Waal hier (en dus niet aan de zij kant) een voorstander van, maar «en werkgroep van provincie en rijk iheeft er bezwaren tegen aangetekend. jDit vertelde de wethouder gister avond in de fractievergadering van de PvdA. Het is de bedoeling dat het Irijk een paar miljoen subsidie ver- I6trekt voor de reconstructie van de jftijnsburgerweg. Dit in het kader van 'het zg. experimenteerproject Leiden- Katwyk, ter bevordering van het jopenbaar vervoer. in het ambtelijke overleg dat tussen jfie dienst gemeentewerken en de werkgroep van rijk en provincie werd gevoerd, was al een mate van over eenstemming bereikt over de recon structie, waarbij er van uitgegaan werd, dat de busbaan aan de zijkant van de weg zou worden gelegd. Be woners van de Rijnsburgerweg, als mede leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordèning maakten daar later bezwaar tegen, waarna er door gemeentewerken een tekening werd gefabriceerd, volgens welke de busbanen in het midden kwamen te liggen. Daarover is met rijk en pro vincie nog geen overeenstemming bereikt. Wethouder Waal sprak van een "moeilijk punt". Hy noemde de bezwaren van de werkgroep "niet ongegrond". Ook hebben de provin ciale en rijksvertegenwoordigers zich verrast getoond, aldus de wethouder over het voornemen om de Rijns burgerweg (ten dele) voor doorgaand verkeer af te sluiten. Ze vrezen dat opstoppingen elders daar het gevolg van zullen zijn. Bomen In het voorlopig voorstel, dat B en W aan de raad willen doen, wordt ervan uitgegaan dat de bomen op het gedeelte Rijnsburgerviaduct- Wassenaarseweg gehandhaafd moe ten worden (Waal: "wellicht moeten ze wel opgetild worden en moet er één worden verplaatst ten behoeve van een oversteekplaats by de Ma- riënpoelstraat"). Andere uitgangs punten zijn dat de fiets- en voet paden niet versmald mogen worden en dat er voor het autoverkeer in elke richting één rijstrook overblijft. Verder moet er tussen de Boerhaave- laan en de Mariënpoelstraat ruimte overblijven voor kort parkeren. De suggestie van de werkgroepen Milieubeheer en Fiets om de bus nog voor de verkeerslichten bij het Sta tionsplein het fietspad te laten krui sen, achtte Waal niet in stryd met het •stel v W. Dat geldt ook voor een idee van een werkgroep die bestaat uit be woners van de Rijnsburgerweg, om het gedeelte Houtlaan-Warmonder- weg voor doorgaand autoverkeer af te sluiten. Oegstgeest zou daar ech ter niet enthousiast voor zijn. De fractie van de PvdA bleek gis teravond ook niet onverdeeld geluk kig met de reconstructieplannen voor de Rijnsburgerweg. "Het lijkt erop gericht om de centen van het rijk binnen te halen", zei wethouder Tes- selaar. Op zyn initiatief zal de PvdA aan het voorstel van B en W de wens tot realisering van de verbin dingsweg tussen Warmonderweg en Plesmanlaan (waarmee de problemen in feite kunnen worden opgelost) toevoegen, alsmede het voornemen tot afsluiting van de Rijnsburgerweg richting Oegstgeest-Station. Wet houder Waal had daar geen bezwaar tegen. Hij meldde voorts dat als uiterste datum, tot wanneer het rijk subsidie wenst te verstrekken, nu 1 februari is genoemd. Dan moet met de werkzaamheden zyn begonnen. De reconstructie van de Rijnsburger weg wordt vanavond andermaal be handeld in de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke or dening. LEIDEN "Milieubeheer heeft nog zeker mijn belangstelling. Maar ik vraag me af wat ik pre cies in de Raad voor Milieuhy giëne moet doen". Aldus een re actie van wethouder Oosterman (van o.a. milieubeheer) op een intervieuw in deze krant van af gelopen dinsdag met de oud-voor zitter van deze raad, mevrouw M.J.A. Portheine-Ter Kuile. Zij beklaagde zich daarin o.m. over het feit dat de wethouder nog nimmer een vergadering van de Raad voor Milieuhygiëne bezocht had. Oosterman gaf daar gister avond in de gemeenschappelijke raadsfractievergaderingen v.PvdA en PPRPSP/D''66 o.m. als oor zaak voor op het feit dat de ver gaderingen van de RML steeds samenvielen met die van de Cul turele Raad, eens deel uitmaakt. Maar afge- R eens deel uitmaakt. Maar afge- I lopen dinsdag kon de wethouder F toevalligerwijs wel een vergade ring van de Raad voor Milieuhy- giène bijwonen. "Ik vond het erg prettig", zei hij gisteravond, "er kwam een goed stuk ter sprake over milieu en hinder, maar toch heb ik me af zitten vragen: wat zit ik hier te doen?" Oosterman wees op het probleem, dat de raad adviezen uitbrengt over za ken waar hij als wethouder ook weer mee te maken krijgt en waar hij binnen het college van B en W voorstellen over moet doen. In het algemeen verband vroeg hij zich af, hoe wethouders zich in functionele raden moeten opstel len. Afgesproken werd dat de frac ties hier later nog eens een stand punt over zullen bepalen. LEIDEN „Wethouder Van Aken trekt zich geen bal van de wijk Groenoord aan. Hij doet gewoon wat hij wil. Van de inspraak, die was toegezegd, is geen barst te rechtgekomen. Dat een PvdA-wet- houder zoiets doet is voor ons een onverteerbare zaak". Aan het woord is Ton Wurzer, woordvoer der van de wijk Groenoord. De plannen voor een agrarisch cen trum die wethouder Van Aken in. deze krant heeft gelanceerd zijn hem finaal in het verkeerde keel gat geschoten. De argumenten, die de wethou der noemt waarom de Teekens-ves- tiging niet in het voormalige Olga- complex komt zijn volgens hem strijdig met de waarheid. "Het is gewoon zo dat Teekens ervan afge zien heeft door de felle actie die de* buurt voert. Nu wordt er door Van Aken gezegd, dat het gebouw toch te klein is gebleken. Ton Wurzer karakteriseert dat laatste als "ont zetten slap gelul". "Teekens heeft verklaard dat het complex groot genoeg was en dat er ook de toekomstige uitbreidingsmo gelijkheden gerealiseerd konden worden. Bovendien geloven we niet, dat een zakenman als Teekens ton nen steetk in een pand dat niet ge schikt is voor het doel, waarvoor hij het wil gebruiken. Nee, Van Aken heeft gewoon niet willen toegeven dat het een direct gevolg van de buurtactie is". Dat Van Aken zich niet aan af spraken houdt wordt volgens Ton Wurzer gestaafd door de volgende feiten. "Half oktober hebben we de wethouder gebeld, omdat we op dat ogenblik al wisten dat de Teekens- vestiging in de Hansenstraat niet zou doorgaan. Van Aken heeft toen gezegd, dat hij eind oktober een persconferentie zou houden, waarin het niet-doorgaan van de Olgaplan- nen zou worden aangekondigd. Hij beloofde volgens Wurzer, de buurt vereniging Groenoord voor die bij eenkomst te zullen uitnodigen. Re den waarom hij verzocht er op dat ogenblik geen ruchtbaarheid aan te geven. Afgelopen vrijdag, 31 oktober, hebben we weer gebeld en -geinformeerd waar de perscon ferentie bleef. Hij vertelde ons toen dat de zaak vertraagd was omdat Teekens in het buitenland ver bleef". Ton Wurzer vermoedt dat Van Aken door het telefoontje ongerust geworden moet zijn. "Hij moet vol gens ons bang geworden zijn, dat wij het nieuws zouden vertellen aan de pers en daarom heeft hij maandag snel een persconferentie belegd. Waarop geen vertegenwoor diger van de wijk Groenoord is uit genodigd. Terwijl dat wel beloofd De opmerking dat er van de kant van Groenoord nog geen plan bij de gemeente ligt voor een andere opzet van het Olga-complex vindt Wur zer "katterig". Om die zaak hele maal goed op te zetten heb je op z'n minst twee maanden nodig. Niet vergeten mag worden dat het door amateurs gebeurt in hun vrije tijd. Er wordt door ons keihard gewerkt om de zaak zo snel mogelijk bij de gemeente te krijgen. Ton Wurzer vertelt dat er een werkgroep "Oude Olga" is gefor meerd waarin 17 mensen uit de buurt zitting hebben. De groep is aangevuld met enkele experts van buitenaf. Verwacht wordt dat uiter lijk eind november het eerste glo bale plan op tafel kan worden ge bracht. Zoals de zaak er nu uitziet zal het complex niet alleen een func tie voor Groenoord krijgen, maar ten dele ook voor geheel Leiden- geweest met het wijkcollectief. Voor alsnog wordt er gedacht aan het LEIDEN De onafhankelijke commissie van onderzoek in de zaak Deay Ouwens heeft op 9 de cember van het vorig jaar het col lege van B. en W. van Leiden ge adviseerd de directeur van de Groenoordhal eervol ontslag te verlenen uit zijn functie „wegens ongeschiktheid voor de vervulling van die betrekking." Voorts stelt de onderzoekcom missie, waarin zitting hadden mr. C. J. Woudstra (oud-gemeente raadslid), mr. J. W. ten Napel (oud-directeur Sociale Dienst) en W. Kleinbloesem (directeur Rot terdams slachthuis) het college van B. en W. voor de heer Daey Ouwens „ten l&ste van de ge meente een wachtgeld toe te ken nen als ware hem ontslag ver leend anders dan als gevolg van aan hem te wijten feiten of om standigheden". Tot slot adviseert de commissie het college om, wanneer tijdens de wachtgeldperiode binnen het ge meentelijk apparaat een functie is te vervullen waarmee de heer Daey Ouwens ,in verband met zijn persoonlijkheid en omstandighe den redelijkerwijs kan worden be last" hem een dergelijke functie te geven. Zoals bekend was het rapport van de commissie van onderzoek tot afgelopen maandag geheim. Deze krant heeft er in de loop der maanden enkele mededelingen uit gedaan op basis van informatie die door raadsleden was verstrekt. Pas nu blijkt dat die gegevens, ofschoon niet onjuist, in elk geval niet volledig waren. Niet nieuw is dat de commissie de heer Daey Ouwens voordraagt voor ontslag, wel nieuw is dat dat eervol zou dienen te gebeuren. Ook het advies om Daey Ouwens wachtgeld toe te kennen, is nog niet eerder in de publici teit gekomen. Als B. en W. en de raad tot ontslag en wachtgeld zouden overgaan dan is daarmee, gezien de leeftijd van Daey Ouwens (45) en zyn huidige salariëring, een bedrag van in totaal een kleine twee miljoen gulden gemoeid. Door de vele auto's die in de smal le straten staan, is het nu zelfs niet mogelijk om er een boom te plaatsen,, aldus Ton Wurzer. Ver der zijn er besprekingen gaande o- ver de vestiging van een huisartsen praktijk, een filiaal van de open bare bibliotheek, en een ruimte voor een wijk of buurtopbouwwerker. De plannen voor een autosleutelwerk- plaats zijn praktisch rond. Ook zijn we bezig met de voorbereiding van een enquete onder de bewoners om te peilen hoe de wensen van de wijk liggen. Waarschijnlijk gaat dit over een week de deur uit. Met wethou der Tesselaar ds de afspraak ge maakt dat het plan op 18 novem ber "voorgemeld" wordt. De wethou der zal dan ingelicht worden, hoe de voorbereidingen verlopen en wanneer de plannen tegemoet gezien kunnen worden. Terugkomend op de plannen van Van Aken om de Teekens-fabriek neer te zetten op een terrein aan de Gabriel Metzustraat cónstateert Ton Wurzer dat ook daar weer geen overleg wordt gepleegd met de buurt". Dat gebied behoort ook tot onze buurt, en de wethouder kan er op rekenen dat er een groot aan tal bezwaarschriften zal komen. We begrijpen niet dat de wethouder .ons voortdurend buiten spel laat staan. In het overleg met ons zou bijvoorbeeld eens bekeken kunnen waar mogelijk wel een geschikte plaats te vinden is. Maar als hij zo dooi-gaat kan hij van onze kant niet rekenen op enige medewerking. In het verleden heeft Groenoord steeds toegestaan dat er meer in dustrievestigingen bij kwamen. Maar die tijd is nu voorbij". Wethouder Van Aken luis tert naar directeur Verhoef (links) ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 181 CASSETTES Ruime keuze in de beste merken. Wy brengen U als speciale aanbieding, 6-delig 40 stuks, Messen Bol, heft Edelstaal (dus Zilverwit) voor 335.— Gratis er by: 6 taartvorkjes 1 gebakschep 6 theelepels 1 suikerschep 2 vleesvorkjes 1 sla-couvert LEIDEN Onder grote belang- van afkeuring in de raad aan over Meer Leids nieuws elders in deze krant stelling is gisteravond de Korti- permarkt in "De Kopermolen", het nieuwe winkelcentrum in de Meren- wijk, officieel door wethouder M. van Aken geopend. Direct na de openingshandeling (het doorknippen van een lint) stroomde het publiek in drommen de supermarkt binnen. In zijn toespraak wees de heer Van Aken erop, dat de Korti-markt, samen met de ABN en de fa. Neu teboom, voor wat betreft "De Ko permolen", een uitzonderingspositie hadden ingenomen. Deze drie behoorden in ieder ge val tot degenen, die zich in het nieu we winkelcentrum zouden mogen vestigen. Dit op grond van in het verleden gedane toezeggingen. Deze toezeggingen vinden hun grond in het feit, dat deze drie ondernemin gen al geruime tijd geleden in de Merenwijk een noodwinkel hadden geopend, aldus de wethouder. "Overigens is de toeewijzing van winkelruimte met grote moeilijkhe den gepaard gegaan", aldus Van Aken, "ik heb er zelfs een motie gehouden". Directeur Verhoeff overhandigde wethouder Van Aken een envelop liet inhoud, te besteden ten behoe ve van de Merenwijkbewoners. Als privé-geschenk ontving de heer Van Aken een fraai prentje, waarop twee molens stonden afgebeeld. De wethouder stelde voor het geld te besteden aan de inrichting van het voorlopige club- en buurthuis, dat in de vroegere Korti-noodwinkel gevestigd zal worden. De nieuwe Korti-supermarkt be slaat ongeveer een zevende deel van de totale winkelruimte in "De Ko permolen". Het is een supermarkt op discount-basis, maar met een toch vrij groot assortiment. Zo wor den er verse groenten bloemen en brood verkocht, terwijl de Kortimarkt bovendien beschikt over een kaas boetiek, een slagerij Zandbergen een notenbar en een slijterij. Inmiddels hebben gisteren ook Jo ke en Henk van der Voort de deu ren van hun groenten- en fruitzaak in "De Kopermolen" opengegooid, terwijl Zeeman textiel en Blokker intussen ook open zyn. Walter Schrader terug van mislukte conferentie over vogelmoord in Italië Walter Schrader: ik reageer op het hart. ADVERTENTIE Sommige charmante dingen LEIDEN „De grootste crisis is de mentale crisis. De mens heeft geen fut om zijn hart te laten spreken. Zelfs de geestelijke leiders leggen zich neer bij het systeem: als er iets niet in het systeem past, moet het eruit worden gegooid. In Italië ben ik tot een paar maal toe uit een klooster gezet', waar ik wilde over nachten. Dat noem ik geen naasten liefde. In Italië. In het heilige Jaar". Walter Schrader (20) is weer te rug in Nederland na een (heenreis» voettocht, die geduurd heeft van 1 juli tot en met 22 oktober. De terug weg werd ook per auto, trein en fiets aanvaard. Walter Schrader, een fel bestrij der van de vogelmoord in Italië, is naar Assisi gewandeld om daar deel te nemen aan een protestbijeenkomst die zou worden georganiseerd door zo'n vijftien internationale organi saties. Er zou worden geconfereerd over de dierenmishandeling en de vogelmoord in Italië. Tevens zou aan de datum 4 oktober bekendheid worden gegeven, want de Italianen kennen geen Werelddierendag. Die vijftien organisaties hebben zich teruggetrokken, zonder iets yan zich te laten horen. Walter daarover in een brief naar huis: „Dit dreigt een totale flop te worden door laksheid, gebrek aan besef van belangrijkheid van die or ganisaties". Terug thuis, vorige week, zegt hij: „Ik snap dat niet. Je hebt ontzet tend veel verenigingen met een naam 'die zich met de dierenmishandeling bezighouden. Maar wat doen ze? Ze zitten elkaar in de haren. Ook in Nederland zijn er interne ruzies tus sen de groeperingen. Door dat on derling gekibbel worden de doelstel lingen wel eens uit het oog verlo nk ben niet ontmoedigd. Het is natuurlijk wèl noodzakelijk om door te gaan. Ik spreek voor de dieren; niet voor mezelf. Ik heb nooit zo stilgestaan bij het resultaat van mijn activiteiten. Nu wel, hè? Kijk, ik vind dat Je iets moet doen tegen dat wat in stryd is met de rechtvaardig heid". „Ik kan viool spelen, dus ik kon onderweg mijn kostje wel verdienen, als het moest. Maar ik heb geen viool gespeeld. Een heleboel mensen kunnen niets; die kunnen niet eens zeggen wat ze vinden. Ik begrijp dat sommige mensen op die manier aan de drank raken en met flessen naast zich op straat liggen. Ik wilde onder weg afhankelijk zijn van de goed heid van de mensen. Daar heb ik niet al te veel van gemerkt. Want wat telt er? Kennis telt en dan een hele tijd niets. Dan wijsheid, dan weer een hele tijd niets en dan pas de liefde. Maar daar ben ik nog niet van overtuigd. De mens is wreed voor elkaar. Dus ook voor dieren. De mens kweekt een dier en gaat a-selectief te werk. Een roofdier pakt het zwak ke of het oude dier. Hij is aan het uitselecteren om een bepaalde stand in evenwicht te houden. De mens is eigenlijk helemaal geen vleeseter. Het is trouwens ook gezonder om geen vlees te eten. De belangrijke cultu ren van de wereldbevolking zijn op het vegetarisme opgebouwd; niet op het doden van dieren. Dat doden is een schuld en een cultuur kan niet ontstaan als er een collectief schuld gevoel is". Walter Schrader had gehoopt door middel van zelfverdediging, zoals htf het noemt, de mensen te kunnen motiveren, onder het motto: „Dit bedreigt ons allemaal". „Maar", zegt hij: „Ze gaan zingend verder, omdat ze het niet willen zien. Ik vergelijk het met het ondergaan van de Titanic. Toen zongen ze ook. Het is onthutsend dat het gevaar niet wordt onderkend. De mensheid pleegt zelfmoord op deze manier; de mensheid gebruikt geweld en dat is op geen enkele manier te recht vaardigen. Eigenlijk zou je weg moe ten gaan naar een afgelegen plekje, maar Ja, Je moet een beetje in het gareel lopen om te begrijpen waar om de mens zo handelt. Wanneer Je weggaat, wordt er niet meer naar Je geluisterd". „Ik reageer op het hart". Ingedamde woede Een idealist met een heldere pen. Dat blijkt uit de brief die hij van de zomer naar huis schreef. Een inge damde woede spreekt daaruit: „Ik ben naar Assisi gegaan om aandacht te vragen voor problemen die groter zijn dan de oliecrisis, de beenblessu res van het Nederlands elftal en het huwelijk van Elisabeth Taylor met Richard Burton.Onderweg ben ik nog eens goed met mijn neus op de droevige feiten gedrukt. Ik heb menigmaal vanuit de bergen in een dal gekeken, waar dorpen stinkend hun industriële activiteiten ontplooi den. Ik heb niet talloze radeloze mensen gesproken, die in overvolle steden totaal vereenzaamd waren, die de zin van het leven niet meer zagen en de zin van hun leven uit het oog hadden verloren. Ik heb ge zien dat dieren werden mishandeld tot vermaak van de mensen in die rentuinen en circussen. Ik ben door drongen van het feit dat het con stant negeren van ethische wetten niet alleen de Italiaanse, maar de gehele Westeuropese bevolking eigen is. Het gebruik van landbouwgiften leidt niet alleen tot de dood van in- sekten. Deze giften worden overal toegepast. Massale geaccepteerde martelpraktijken worden overal in Europa en vooral in Nederland, in de vorm van de bio-industrie uitge oefend. Onderweg heb ik enige staal tjes van dierenmishandeling meege maakt, die je de lust tot het nutti gen van de wanprodukten voor eeuwig ontnemen. Ik heb gezien hoe veel moeite het kost om een varken of een koe voor de laatste rit in de veewagen te krijgen. Twee mannen moesten aan de oren hanpti, terwijl een derde met een knuppel op het achterwerk rameide. Er zyn mensen die beweren dat een dier niet weet wat er met hem gebeurt. Ik heb ge zien hoe een varken over een ruim anderhalve meter hoge schutting probeerde te klimmen om terug te komen in het hok. waar hij zyn miserabel leven lang gemarteld was". „Een van de adressen waar ik langs ben geweest was de St. Fran- siscuskerk in de Via Montenapo- leone in Milaan waar nota bene een priester dagelijks zyn safari pleegt te houden. De christen Don Giuseppe Maggioni heeft hinder van de dui ven ven gaat ze daarom met een luchtbuks te lijf. Het is voor my on begrijpelijk dat deze man op eigen initiatief op een dergelijke wrede wijze de dieren kan afslachten. De beesten zijn volmaakt onschuldig: ze symboliseren de vrede, worden niet vergeten en vormen op het plein Duomo di Milano een attractie voor de dierenliefhebber en voor de kin- dereh die er vreugde in hebben de dieren te voederen". Deze brief van Walter Schrader was eigenlijk bestemd vobr publi- katie in de diverse dagbladen. Dat is niet gebeurd. Dat vindt hy Jam mer. De laatste zin van zijn brief luidt als volgt: „Wat voor geluk heeft de intelligentie de mens gebracht? Ongeluk". Volgend Jaar gaat Walter wéér. Maar eerst, van 4 tot en met 21 december, zal hij aan het „(kom» kommer- en leedfestival" deelne men. Wat dat precies inhoudt wil hij nog niet kwijt. „Over een tijdje pas. PAUL WOLFSWINKEL ADVERTENTIE indeivinter ne D en weerstand in s Hoogtezon is goed Philips Hoogtezon, PHILIPS

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3