Nana Mouskouri: vakmanschap Jazz Anthology: minder geluid WHITTAKERS FAREWELL": MELODIEUS Abba erg succesvol Bud Holly herdacht „Hard times": sfeertje DONDERDAG 6 NOVEMBER 1975 EXTRA PAGINA 21 Boudewijn de Groot: soberheid en rust Soberheid en rust, dat is watje tegenkomt op de nieuwe LP van Boudewijn de Groot. Al les is teruggebracht tot de ui terste simpelheid, meldt de inmiddels voor geruime tijd naar Amerika vertrokken zanger zelf. En dat is goed te merken ook. Niet allen in de muzikale begeleiding (met minder instrumenten dan De Groot op vorige langspelers gebruikte), ook in de teksten. Geen symboliek ditmaal, maar duidelijke taal gespro ken in nummers die elkaar lo gisch "aanvullen" en allemaal op de een of andere manier te rugvoeren naar Boudewijn zelf. Samen met René Daalder, die de vaste tekstschrijver Len- nart Nijgh ditmaal heeft ver vangen, heeft de zanger een aantal autobiografische en sterk persoonlijk getinte werkjes aan de groeven toe vertrouwd. Daarin wordt o.m. afgerekend met een stukje verleden, wor den persoonlijke veranderin gen onder woorden gebracht. Zoals in het lied In Travestie, waarin De Groot zijn fans ver klaart hoe hij uit zijn vroegere poëtische droomwereld is ge stapt, hard is geworden. „Zo'n meisje noemt zich dan een fan, maar weet totaal niet wie ik ben, zingt teksten die ik niet meer ken". En: „Ik ben te oud, die onschuld ben ik kwijt". Een lied uit een song die over komt als een lange verkrach- tingsscene van zijn „oude-ik". De „nieuwe" Boudewijn stelt zich voor tussen „Waar ik woon" (het openingsnummer) en „Wie ik ben" (het slot nummer). Een ruimte waarin hij zichzelf simpel en tot in de puntjes tekent, liberaler als hij is geworden. P.d.T. Tribute to Buddy Holly - Mike Be rry - Pink Elefant 877.086 Mike Berry is eigenlijk een vreemde artiest. Hij maakt een grote hit en verdwijnt dan plotse ling weer in het niets. Als iedereen hem bijna vergeten is, keert zijn naam plotseling op de hitparadedes terug. Dat gebeurde onlangs weer toen hij een liedje van Goddard bij de kop pakte, waarin de op jeug dige leeftijd overleden zanger Buddy Holly wordt herdacht. De plaat werd een hit en dat was aan leiding om een elpee uit te brengen, waarop een aantal oude Buddy Holly-successen staan zoals het alom bekende Peggy Sue, dat evenals That'll be the day werd ge schreven door het duo Alisson- Petty. De plaat is met alleen gewijd aan Buddy Holly. Zo is er bijvoor beeld ook de Bruce Chanell hit uit vroeger jaren: "Hey babe" op te vinden. Er is trouwens meer opge poetst oud hitwerk zoals Elvis Pres ley's "Don't be cruel" en "i'm in love again" van good-old Fats Do mino. Daar tussendoor vinden we ook nog wat eigen werk van Mike Berry, zoals het nummer Dial my number dat hij samen met produ cer Miki Dalion schreef en het Holly-achtige For me and for me, waarmee de elpee wordt besloten. B.v.L. Waar ik woon en wie ik ben - Boudewijn de Groo - Decca 6419020. Een stem uit het hart - Nana Mous kouri - Philips 6325 243 Wat moeten we eigen lijk nog ver tellen over Nana Mouskouri0 Ze geniet over de hele wereld bekend heid, presenteert tv-shows in ons land, is onlangs geïnterviewd door Jan van Hillo voor de NCRV- televisie, en draaft ook geregeld op in dames- en radio-en tv-bladen. Ze zong samen met Nat King Cole, Bing Crosby, Ella Fitzgerald, Danny Kay, Mahalia Jackson en Edith Piaf om maar een paar "grote namen" te noemen. Ze zingt en spreekt Italiaans, Engels, Frans, Duits en Spaans en in 1970 trad ze "live" in Nederland op tijdens het Grand Gala du Disque. Onlangs verscheen een nieuwe el pee die als titel kreeg "Een stem uit het hart" naar analogie van haar in ternationale bijnaam "the voice of nostalgia". Op de plaat staat een aantal succesnummers van Nana die al op diverse van haar vorige platen zijn geperst. Wie kent bij voorbeeld niet het van Tom Jones afkomstige Try to remember of The white roses of Athen, een nummer, waarvoor de basis werd gelegd door Nana's ontdekker Ma nos Hadjidakis. Van hem is er op de elpee trouwens nog meer werk te vinden zoals The Swans "tio ti tio ti" en Thoxastiko exodos. Verder staat op de plaat een van haar re cente succesnummers: The three bells, populair gemaakt door Les compagnons de la chanson, als mede het fraaie nummer "And I love her so" van Don McLean. De echtgenoot van Nana, George Pet- silas, levert naast een instrumen tale bijdrage aan de plaat (hij maakt deel uit van de begeleidingsgroep The Athenians) ook een arrange ment van het nummer Voici le mois de may. De nummers op de plaat worden door Nana zelf aan elkaar gepraat. Het geheel ademt duidelijk een groot stuk vakmanschap en muzi kaliteit, maar als ik moet kiezen tussen de elpee "Een stem uit het hart" en de onlangs verschenen Duitstalige "Traume sind Sterne" geef ik toch de voorkeur aan de laatste schijf. B.v.L. Op deze pagina bijdragen van: Bart Jungman Wim Wirtz Bram van Leeuwen Paul de Tombe Ondr de titel "Jazz Anthology" (bloemlezing) is er opnieuw op het merk "Musidisc" een forse lading platen uitgebracht met opnamen uit het verre en turbulente verleden van de jazz. Al eerder werden er in dit kader zo'n zestig platen gepro duceerd. En nog steeds lijkt de voorraad van herontdekkingen niet uitgeput. Het gaat er dan ook zo langzamerhand op lijken dat de se rie "Jazz Anthology" een soort wedloop wordt met als voornaam ste criterium: wie de meeste platen maakt heeft gewonnen. Temeer lijkt die indruk gerecht vaardigd als je de tot dusver uitge brachte platen van de serie "Jazz Anthology" inventariseert. Dan blijkt namelijk dat op een aan tal platen en vooral op de meest re cente de noodzaak om oude opna men in een schijf te drukken zo dringend is, dat de geluidskwaliteit desnoods flink wordt verwaarloosd en soms zelfs volledig vergeten. Bij enkele platen komt het voor dat het geluid middenin een stuk abrupt wordt afgebroken. Grote stiltes, slechts vaag begeleid door een lichte "rumble" van de draaitafel, daveren dan de luidsprekers uit om de toehoorder vervolgens met een groeiende ergernis te vervullen. Het gaat mij in elk geval te ver om de antiquarische betekenis van een plaat zodanig boven de geluids kwaliteit te laten prevaleren dat het geluid soms rustig kan worden weggelaten. Desondanks toch even een vluch tige selectie uit de serie van "Jazz Anthology", omdat er wel enkele platen bij zitten die de aandacht verdienen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de plaat "Live recording" van tenorsaxofonist Lester Young uit 1948. Young, die nooit een groot saxofonist is geweest zoals John Coltrane, speelt hier in Royal Roost, New York, in een bezetting met trompet, trombone en de ge bruikelijke begeleidingssectie. Zijn zeer eigen stijl - de benepen toon en de wat luie technische vormgeving - komt hier erg goed uit de verf (30 JA 5171). Evenzeer gaat dat op voor altsaxo fonist Charlie Parker op de plaat "Rare broadcasting performances" met opnamen uit 1947 en 1948. De nimmer geëvenaarde altsaxofonist voert hier een monarchaal bewind temidden van o.a. trompettist Fats Navarro, pianist Lennie Tristano, drummer Buddy Rich en de nog steeds in functie zijnde zangeres Sarah Vaughn. Het behoeft geen betoog dat hier een ijzersterke ga rantie ligt voor een stuk goede jazz. Wat hier dan ook in ruime mate wordt gespeeld (30 JA 5164). Een voortreffelijke plaat is die met pianist Bud Powell, bassist Paul Chambers en drummer Art Taylor. De plaat werd gemaakt in 1956 in het bekende Birdland. New York, en bevat een scala aan goede stuk ken, zoals "Lover come back to me", "Lullaby of Birdland" en "I've got you under my skin". Powells diep doorvoelde aanpak en zijn ge raffineerde akkoordenstructuur- tjes zorgen voor prachtige muziek. (30 JA 5167). Overige platen in de serie "Jazz An thology" van Musidisc zijn o.m. die van organist Milton Buckner (saai en te zeer gekunsteld), Louis Arm- strog (1948, van zeer slechte ge luidskwaliteit) en Duke Ellington (1938, 1945 en 1946, eveneens van een abominabele geluidssoort). Het valt overigens te hopen dat "Jazz Anthology" in de toekomst wat kri tischer zal worden aangevuld. W.W. Eigenlijk was ik Peter Skellern een beetje uit het oog verloren. Ik her inner me goed dat hij een jaar of wat geleden een grote hit scoorde met "You are a lady", maar daarna had ik in feite nooit meer iets van hem vernomen. Van het nummer "You are a lady" zijn inmiddels al zo'n 50 cover-versies gemaakt. Na dat suc ces blijkt hij muziek te zijn gaan schrijven voor anderen. Begin van dit jaar tekende hij een contract met Island Records en onder lei ding van Geoffry Haslam maakte hij een verrassend goede elpee, waarvan het titelnummer "Hard times" in vele landen bekendheid begint te krijgen. Aan de elpee werd onder meer meegewerkt door bekende artiesten als Madeleine Bell, Rob Townsend en ex-Beatle George Harrison. De plaat van Pe ter Skellern, die in 1974 in Lancas hire werd geboren, ademt een beetje de sfeer van de jaren twintig en dertig en zit vol grappige muzi kale vondsten. Behalve het vocale gedeelte neemt Peter ook de piano- en orgelpar tijen voor zijn rekening. Het beste nummer op de plaat vind ik per soonlijk Goodbye, America keep you well, sterk van tekst en muzi kaal erg fraai. Maar nummers als A capella en Let's sleep late zijn zeker ook het vermelden waard. Al met al een elpee die we iedereen kunnen aanbevelen. B.v.L. The last farewell - Roger Whitta- ker - Philips 6412 301 Ondanks het feit dat Roger Whitta- ker in de loop der jaren een grote internationale carrière heeft weten op te bouwen deinst hij er niet voor terug om "live" voor de tv-camera's Het trieste lot van bekwame groep ,Strawbs' The Strawbs -'Nomadness'- A M Al negen elpees van hoog niveau en nog steeds geen massale popula riteit en erkenning, dat is het trieste lot van de Engelse groep the Strawbs. Driejaar geleden waren er ineens twee bescheiden singlesuc- cesjes Lay Down en Part of the Union, maar even geruisloos als ze kwamen, verdwenen ze weer in de anonimiteit. Ook deze elpee No madness zal waarschijnlijk niet die aandacht en verkoopcijfers halen die zij toch alleszins verdient. De elpee bevat nummers met werke lijk schitterende teksten. Van lichtvoetig (To be free) naar serieus (Hanging in the gallery) tot zwaar wichtig (A mind of my own). De muziek is goed en veelzijdig: Rock, blues en folk. De plaat is gaaf ge produceerd door Tom Allom, die ook het cymbaal op een paar num mers bespeelt en de groep heeft zelfs op één nummer de medewer king van niemand minder dan Rick Wakeman, die in een grijs verleden nog bij de Strawbs speelde. On danks dat alles zal waarschijnlijk alleen de bescheiden aanhang van the Strawbs tot kopen van Nomad ness overgaan. En dat is toch eigenlijk heel jam mer. B.J. te verschijnen. Er zijn niet veel ar tiesten van naam die hem dat na doen. Er zijn er ook niet zo gek veel die het zouden kunnen. Roger Whittaker wel. De kwaliteit van zijn stem laat ook live niets te wensen over. Het geeft - zoals we onlangs op de Nederlandse buis hebben kunnen zien - een stukje extra le vendigheid aan een optreden dat de playbackers moeten missen. Roger Whittaker is al heel wat jaar tjes bekend in ons land. Het begon allemaal met zijn optreden in het geruchtmakende songfestival in het Belgische Knokke, waar hij door de internationale pers werd uitgeroepen tot "ontdekking" van het festival. Niet alleen door zijn donkere, melodieuze stem, zijn ka rakteristieke fluitje, maar zeker ook door zijn sympathieke verschij ning. In de loop der jaren is er veel gebeurd. Met de regelmaat van de klok verschenen er elpees van hem en zo tussendoor zorgde hij ook nog voor een single-succesje, bijvoor beeld met If I were a riche man. Mammy blue, en Idon't believe in it anymore. Dezer dagen verscheen een nieuwe langspeler van hem met als titel het nummer "The last farewell" dat op het ogenblik een hoge plaats op de nationale hitladder inneemt. Ook op deze schijf staan weer een aantal goede composities, waarvoor Ro ger zelf tekende, zoals "All my life", "Hold on" en "From the people to the people". Helemaalsplinter nieuwe is de plaat niet. Got to head on down the road, was bijvoorbeeld het titelnummer van een live-elpee opgenomen in Lansdowne. Daarop prijkt ook een nummer als Hallo- good morning-happy day. Every time is going to be the last time" stond al op de elpee Every time it's Roger Whittaker. Desalniettemin blijft het een sterke schijf zonder werkelijk zwakke punten. Apart vermeld dient te worden de zeer fraaie instrumentale begelei ding en de uitstekende geluidskwa liteit van de plaat. B.v.L. If you go - Barry and Eileen - Omega International 444.077 Plotseling stonden ze en wa ren niet meer weg te branden: het Belgische duo Barry and Eileen op de bovenste plaats van de Nederlandse hitparade met het nummer "If you go". Dezer dagen verscheen in ons land hun eerste grote zwarte schijf met een twaalftal num mers waaronder het door Nina en Frederik bekend geworden nummer Listen to the ocean. Wat mij bij het beluisteren van het duo opvalt is dat de stem van Barry soms doet denken Barry Eileen niet altijd even zuiver aan die van Roy ürbison, u weet wel de man die zoveel tranen in zijn liedjes deed. Wat Barry and Eileen brengen is allemaal vrij ongecompli ceerd. Met een goed orkest en een goede backing-group op de achtergrond doen ze het wel aardig, zonder nu direct te willen zeggen dat hun stem men kwalitatief gezien erg sterk zijn. Toch wel een beetje teleurstellend vind ik wat Barry and Eileen maken van een nummer als Listen to the ocean. De zuiverheid laat nogal eens te wensen over en de stemmen blijken niet altijd even goed op elkaar te zijn af gestemd. Gelukkig revanche ren ze zich daarvoor op kant twee met een nummer als "Bad times". B.v.L. The best of Abba - Abba - Polydor 2340 114. Het winnen van het Eurovisie Songfestival betekent voor de be trokkene vaak het begin van een in ternationale carrière. Vickey Leandros, Dana, en Anne Marie David kunnen daarover meepra ten. In 1973 bereikte de Zweedse groep Abba de eerste plaats en ook zij waren in korte tijd gevierde ar tiesten in heel Europa maar ook ver daarbuiten. Wat het grote probleem voor de winnaars vormt is niet zozeer om een gevierde artiest te worden, maar dat ook te blijven. Vickey Leandros slaagde daarin, maar de Enschedese groep Teach In lijkt dat vooralsnog minder goed af te gaan. Een groep, die zich in dit op zicht wel geslaagd kan noemen is Abba. Bjoérn, Benny, Anna en Frida wis ten niet alleen furore te maken met het winnende liedje „Waterloo", maar zorgde ook daarna ook voor een paar ijzersterke opvolgers. In de afgelopen periode verschenen er van de Zweedse groep twee elpees, waarop vrijwel allemaal eigen werk te vinden was. Van die twee elpees zijn nu weer de beste nummers samengevoegd op een "The best of."-schijf. Natuur lijk staat daarop het nummer Wa terloo, maar ook "SOS" een eigen compositie, waarmee ze nog on langs hoog op de Nederlandse hit parade prijkten. Andere bekende nummers van Abba op deze plaat zijn Ring, ring en het al even melo dieuze Honey, honey en niet te ver geten het vlotte "I do, I do,I do, I do, I do. Minder bekend, maar daarom niet minder muzikaal zijn num mers als Bang-aboomerang, People need love en Mamma Mia. Alle twaalf nummers op de plaat zijn ei gen composities en de kwaliteit bewijst daar Abba in elk geval geen ééndagsvlieg is gebleven. Ook al heeft Zweden inmiddels besloten niet meer aan het Eurovisie Song festival deel te nemen wegens ge brek aan talent. B.v.L. Koninklijke bedspringer van Kayak Kayak - Royal Red Bouncer - EMI Deze derde elpee van de Neder landse formatie Kayak is voor de groep van groot belang en wel om twee redenen. Allereerst moet de elpee als visitekaartje gaan dienen bij de op handen zijnde tournees door Engeland en Amerika. Ten tweede heeft Kayak met Royal Red Bouncer - en lakei die ten tijde van koning Hendrik VIII op konings bed moest springen om valstrikken aan het licht te brengen - gepro beerd een andere koers in te slaan. Om met dat laatste te beginnen: Kayak werd bij de twee vorige el pees, en mijns inziens terecht, ver weten dat de muziek te sympho- nisch en te veel op het geluid van Yes geënt was. Op Royal Red Bouncer is daar geen sprake meer van. Het bombastische geluid is succesvol geweerd. Er wordt rech t- toe-ree ht-aan gemusiceerd, een eenvoudige ruige rockers en simpele liefdesliedjes, die na de vo rige platen weldadig aandoen. Die door Kayak zo begeerde doorbraak op internationaal niveau lijkt me met deze originele elpee dan ook heel wel haalbaar. Uitschieters zijn voor mij "You're so bizarre", een heel eigenaardig nummer met ver rassende tempowisselingen en "If this your welcome", wat ook op het singlefront, waar Kayak nooit al te succesvol was, het goed kan doen. Als enig bezwaar heb ik dat "Patri cia Anglaia" zo'n niemandalletje is dat het misstaat tussen de andere nummers en na twee keer draaien al mateloos irriteert. Verder niets dan lof. B.J.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21