Over defensie, dictaturen en economische verwijten LEZERS SCHRIJVEN Ideaal van de heilstaat achter horizon verdwenen DONDERDAG 6 NOVEMBER „Men kan op internationaal ge bied niet steeds maar haantje de voorste willen spelen, maar als het op betalen aankomt niet van de partij zijn" aldus 'Elseviers Magazine' naar aanleiding van het Kamerdebat over de NAVO en de waarschuwende woorden van de liberale afgevaardig de H. J. de Koster. "Ons buiten lands beleid is hoog afgestemd als het vredesvraagstukken en ontwik kelingshulp betreft, maar de be trouwbaarheid van een bondgenoot in een alliantie is ondeelbaar. Men moet, aldus de heer De Koster, niet denken dat, wanneer Nederland wèl zijn verplichtingen nakomt op het terrein van de ontwikkelingshulp, dan ten aanzien van de financiële verplichtingen ten opzichte van de NAVO de hand kan worden gelicht. De geloofwaardigheid van de b ul- tenlandse politiek van minister Van der Stoel wordt door het beleid van minister Vredeling ernstig aange tast". Het kabinet-Den Uyl staat dus voor een dilemma, het moet een keu ze doen: óf ten aanzien van de de fensie voldoen aan onze NAVO-ver- plichtingen óf de linkse achterban van de Partij van de Arbeid behagen, maar dan wel de consequentie trek ken dat niemand meer naar ons luistert. "De middenweg die de re gering voorstelt", aldus Elsevier, "is gebaseerd op Keerpunt '72 en op de conclusie van het partijcongres van de PvdA, dat Nederland "een kri tisch lid van de NAVO" moet zijn. Dat kritische houdt blijkbaar in, dat Nederland zich niet aan gemaak te afspraken behoeft te houden. Premier Den Uyl behoeft zich dan ook niet te verbazen, dat aan zijn oordeel over alle mogelijke interna tionale problemen in het buitenland weinig waarde meer wordt gehecht." Maar, zal men zeggen, per hoofd van de bevolking besteedt Nederland niet minder dan andere landen. Mi nister Vredeling trok onlangs in een mededeling aan het hele defensie personeel een vergelijking, waaruit bleek, dat Nederland 216 dollar per hoofd van de bevolking aan defensie besteedt, België 193 dollar, Dene marken 161 en Noorwegen 219 dol lar. O zo! Nederland slaat dus he lemaal geen gek figuur. Maar ma joor P. Knol, een van de leidende figuren van. het protest in marine kringen, onderstreepte tegenover een redacteur van NRC-Handelsblad: "Wat de minister gemakshalve niet vertelt, is dat onze dienstplichtigen tot de hoogstbezoldigde dienstplichti gen ter wereld behoren en soms drie keer zoveel soldij ontvangen als hun collega's uit andere NAVO-landen. Ook vergat hij te zeggen, dat in lan den waarmee Nederland wordt verge leken, een enorme post, die van de militaire pensioenen, niet op het de fensiebudget drukt". Tot zover dit citaat. De conclusie ligt voor de hand: een eerlijke ver gelijking van defensie-uitgaven is alleen mogelijk als de bedragen naast elkaar worden gezet, die beschikbaar zijn voor het materieel. Maar som migen leren het nóóit. De materieel- voorziening wordt uitgehold. Komt de nood aan de man, dan worden jonge Nederlanders met gebrekkige middelen het veld ingestuurd. Ik kan respect hebben voor hen, die te gen elke vorm van bewapening zijn, al ben ik het natuurlijk niet met hen eens. Géén leger of een goed leger, zoals ik vier jaar geleden te dezer plaatse schreef. Levensgevaar lijk echter is het knabbelen aan on ze verdediging met alle rampzalige gevolgen vandien, afgezien nog van de kwestie dat Nederland op die ma nier tegenover de bondgenoten de parasiet uithangt. Glad ijs In mijn vorig artikel (23/10) wees ik op de onbegrijpelijke wijze waar op een delegatie van de PvdA (on der wie voorzitter mevr. Van den Heuvel, internationaal 'secretaris Harry van den Bergh en de Nieuw- linkser Jan Nagel) zich door de Oost duitsers heeft laten inpakken. Zo bleek deze delegatie geen weet te hebben van de dubbele betekenis van het woord "socialistisch" (achter het ijzeren gordijn: communistisch) en evenmin van de onmogelijkheid van "hervorming" in Oost-Europa. Alsof dat alles nog niet erg genoeg was, heeft mevr. Van den Heuvel zich kortgeleden in Soest ook nog bezig gehouden met het verschil tussen "linkse" en'Techtse" dicaturen: zij is, zoals "Het Parool" schreef, "niet meer van het gladde ijs af te slaan". Er is, aldus deze klakkeloze uit spraak van de voorzitter van de P vdA, dit fundamentele verschil, dat linkse dictaturen zijn gericht op ver betering van de levensomstandighe den van de bevolking, rechtse niet. Voorbeeld: de gezondheidszorg in Oost-Duitsland is beter dan in Span je. In een hoofdartikel reageerde NRC-Handelsblad aldus: "Dat de ver zorging van de burger in linkse dic taturen vaak ver gevorderd is kan men natuurlijk niet bestrijden. Maar het gaat daarbij om het comfort van de dierentuin, zoals Johan Galtung snedig heeft opgemerkt. Het voedsel op tijd, goede medische zorg, maar wel tralies en geen bewegingsvrij heid. Om het beeld van de die rentuin vast te houden: wie heeft de betere levensomstandigheden, de getergd in haar kooi heen en weer lopende, goed gevoede leeuwin of de schonkige straatfik? Mevrouw Van den Heuvel maakt zich wat al te makkelijk van deze vraag af, zeker voor een voorzitster van een partij die de minister van Buitenlandse Zaken levert die steeds (o.a. bij de veiligheidsconferentie) vrijheid als belangrijkste kwaliteit van het leven naar voren brengt". Maar ook degene, die zich wil be perken tot materiële levensomstan digheden, aldus gaat het blad verder, "heeft het met een vergelijking nog niet zo makkelijk als mevrouw Van den Heuvel suggereert. Tenslotte is de levensstandaard, die de zoge naamd linkse dictaturen in Oost- rechtse dictaturen zijn. De PvdA- voorzitter bedoelt waarschijnlijk dat zij méér op heeft met dictaturen die beweren een of ander socialisme voor te staan dan met dictaturen die dat niet doen. De moeilijkheid is al leen dat er met zo'n criterium weinig rechtse dictaturen overblij ven, want zelfs de ergste potentaten, vooral in ontwikkelingslanden, roepen van tijd tot tijd wel iets over "socia lisme" en "voor het volk". Tot zo ver "Het Parool". Nog een kritische opmerking: "Mevrouw Van den Heuvel zei wel, dat de gezondheidszorg in Oost-Duits land uitstekend geregeld is", aldus „Elseviers Magazine", „maar zij vergat erbij te zeggen, dat het met die gezondheid heel wat minder wordt als men het land wil verlaten. Wan neer men het land wil ontvluchten, wordt men namelijk doodgeschoten Mevrouw Van den Heuvel blijft op de verkeerde toer.'Elke dic tatuur is verwerpelijk, zowel van links als van rechts, omdat een dic tatuur knechting van de vrijheid be tekent. De socialiste Van den Heuvel denkfout van Ien van den Heuvelen de haren is. dat ze een links bewind a priori welwillend tegemoet treden, ook als het de persoonlijke vrijheid beknot". Rode cijfers Het gaat slecht met onze economie, volgens mr. C, van Veen. voorzitter van de Ver. van Ned. Ondernemers (VNO), zó slecht, dat een derde van de bedrijven in de rode cijfers zit. Verwijten over en weer zijn niet van de lucht. Ook minister Lubbers van Economische Zaken heeft een duit in het zakje gedaan door kri tiek op Groeneve. Het „Algemeen Dagblad" schrijft daarover als volgt. „Ook een óndernemer is feilbaar en we hoeven om zijn fouten geen doek jes te winden. Maar laten we oppas sen voor eenzijdige, enkel door voor oordeel ingegeven kritiek. Dat is de verstandige boodschap die minister Lubbers heeft gegeven. Door C. J. Rotteveel Europa hebben voortgebracht, ver re van indrukwekkend als men in aanmerking neemt dat een aan tal van deze landen tot de ontwik keldste van Europa behoorden". Tot zover de NRC, niet 't enige blad, dat scherpe kritiek op deze nieuwe on gelukkige uitlating van mevr. Van den Heuvel formuleerde. Met voorbij gaan van de opmerking in een inge zonden stuk in een ander blad, waar in erop gewezen werd, dat de dicta tuur van Hitier geprezen werd om dat die zulke mooie Autobahnen had laten aanleggen, terwijl Mussolini ervoor zorgde, dat de treinen op tijd liepen, citeer ik "Het Parool", dat o.m. stilstaat bij het "fundamente le" verschil tussen die dictaturen van links en rechts. Eén pot nat "Dictaturen hebben", aldus het Amsterdamse blad, meer gemeen dan dat ze verschillen. Wat ze ge meen hebben is juist het feit dat ze dictaturen zijn, dus berusten op dwang en onverdraagzaamheid, wat voor doeleinden ze verder ook mo gen hebben. Bovendien is het moei lijk om vast te stellen wat linkse en Schiphollijn Bij de vaststelling van het defi nitieve tracé van de Schiphollijn conform het advies- van de door hem ingestelde tracécommissie is minis ter Westerterp er vanuit gegaan dat alleen het tracé tussen Schiphol en Leiden nog ter discussie stond. Me de op grond van die beperking was het alternatief zoals naar voren ge bracht door een Warmonds actieco mité, de miliéuwerkgroep aan de Rijksuniversiteit Leiden, de vereni ging de Open Meerlanden en de Kon. Watersportvereniging „De Kaag", al bij voorbaat kansloos. De mogelijk heid om een beslissing te nemen over de eerste belangrijke nieuwe trainver- binding in Nederland sinds de Twee de Wereldoorlog op grond van 'een totaalvisie op het openbaar vervoer ■heeft minister Westerterp daarmee voorbij laten gaan. Het zogenaamde tracé 7 dat pla nologisch en vervoerstechnisch vele voordelen biedt houdt in: een spoor lijn van Amsterdam CS via Schip hol naar LeiderdorpLeiden Oost, waar een aansluiting tot stand ge bracht kan worden op de lijn Lei- den-Utrecht, en vandaar naar Leid- schendam/Voorburg waar een tak via de Hofpleinlijn naar Rotterdam voert en een andere naar Den Haag CS. De voordelen van een dergelijke verbinding ten opzichte van het ge kozen tracé 2 zijn duidelijk Den Haag houdt de gewenste snelle verbinding met Schiphol en Amsterdam (het tracé is zelfs iets korter) terwijl bo vendien nu ook Rotterdam een snel le en veel kortere verbinding met de luchthaven en Amsterdam krijgt. Het verschil bedraagt ongeveer 12 km wat op de totale afstand Amster dam-Rotterdam bijna 20 uitmaakt. Dit voordeel, wat des te zwaarder weegt nu Zestienhoven geleidelijk aan minder belangrijk zal worden, wordt in Rotterdam terdege beseft. Het Rotterdamse gemeentebestuur heeft zich vorige week achter het voorgestelde alternatief gesteld. Ook planologisch zitten aan het alterna tief een aantal duidelijke voordelen. Als er in de naaste toekomst in Zuid- Holland groeikernen aangewezen worden is het van belang dat deze plaatsen 'n goede aansluiting op het openbaar vervoersnet hebben. Van de locaties die op dit moment in discussie zijn, te weten Voorhout, Zoeterwoude-Hazerswoude en Pijnac- ker, heeft eigenlijk alleen Voorhout door ligging aan de lijn Haarlem- Leiden deze goede aansluiting. Het tracé 7 zou ook de beide laatstge noemde plaatsen een hoogwaardige openbaarvervoersvoorziening geven, zodat de discussie over de keuze van een dergelijke groeikern niet door dit aspect beperkt hoeft te worden. Afgezien daarvan bestaat er door 'het geprojecteerde station Leiden- Oost de mogelijkheid om de inwo ners van het oostelijk deel van de Leidse agglomeratie die voor hun werk behalve op Leiden sterk op Den Haag en Amsterdam zijn ge richt openbaar vervoer aan te bieden dat kan concurreren met de auto. Te meer daar dit station, in tegen stelling tot Leiden CS over goede par- keermogelijkheden zal kunnen be schikken. Een ander door de 'Voorstanders sterk benadrukt punt is dat dooreen strakke bundeling van de spoorlijn en de rijksweg 4 de totale hinder voor het milieu gering zal zijn terwijl bo vendien het belangrijke waterre creatiegebied van de Kagerplassen ongemoeid blijft. De volledige verdubbeling van de noord-zuid verbinding in Zuid-Hol land maakt deze veel minder sto- ringsgevoelig. Op dit moment te het verkeer op.de lijn Leiden-Rotterdam, een van de drukste trajecten van Ne derland, regelmatig volledig in de knoop. Dit zal bij de realisering van tracé 2 nog verder toenemen. Het is jammer dat de tracécommis sie. hoewel ze besloot tracé 7 in de beschouwing te betrekken, totaal niet is ingegaan op de planologische en vervoerstechnische argumenten. Wel heeft zij een lijst met meer praktische bezwaren opgesteld. Op dit punt is het interessant te vermel den dat de commissie als een van de grootste bezwaren van tracé 7 de doorsnijding van Leiderdorp ziet. Ge luidshinder, amoveren van wonin gen zouden onoverkomelijke bezwa ren oproepen in Leiderdorp. Dinsdag J.l. echter heeft de raadscommissie voor Verkeer en Ruimtelijke orde ning het gemeentebestuur van Lei derdorp unaniem geadviseerd het tracé 7 te ondersteunen, omdat men de bezwaren onder andere door on dertunneling oplosbaar achtte. De tracécommissie heeft zich bij de beoordeling beperkt tot de gege vens die zij ter beschikking had "met als argument dat men geen ver traging van de aanleg wenste door nader onderzoek, noodzakelijk voor een grondige beoordeling. Deze haast als argument is merk waardig daar het hier gaat om een projekt van rond 1 miljard, zodat het onwaarschijnlijk is, dat binnen afzienbare tijd, indien de behoefte aan een verbinding zoals hier voor gesteld blijkt, alsnog middelen hier voor beschikbaar zullen worden ge steld. Men loopt hier dus doelbewust het risico van een overhaaste en over enige jaren fout blijkende beslissing. Een argument dat een belangrijke rol heeft gespeeld bij de afwijzing zijn de kosten. Voor het alternatief moet 10 km had niet een onderscheid moeten aan brengen tussen een linkse en een rechtse dictatuur, maar tussen een dwangbewind en een democratie". Tot zover Elsevier. Op dit laatste komt het natuurlijk aan, maar in de Tel. vestigde drs. H. van Praag toch nog de aandacht op het slordige taalgebruik van mevr. Van den Heuvel. "Want in Spanje heerst een dictatuur, maar in de DDR bestaat iets dat een graad er ger is. namelijk een totalitair sy steem. Het verschil daartussen is dit. dat in een dictatuur nog een beperk te vrijheid bestaat voor wie zich niet met politiek bemoeit, maar onder een totalitair systeem geldt de befaam de kreet: "Ook als jij je niet met de politiek bemoeit, bemoeit de poli tiek zich toch met jou". "De DDR betekent niet alleen dic tatuur, maar ook antisemitische pro paganda", aldus drs. Van Praag, "het politieke knooppunt van de PLO, de IRA en de Baader-Meinhof-groep, het neerschieten van kinderen die de weg naar de vrijheid zoeken, enz. Maar de gezondheidsdienst functio neert perfect. Daartegenover kan het Franco-bewind stellen, dat het bijna honderdduizend joden - tijdens de tweede wereldoorlog het leven ge red heeft <op doorgang naar Zuid- Amerikaen in een recent verleden joden bevrijd heeft uit Arabische cellen door Spaanse passen voor hen te verzorgen. Uiteraard zing ik geen loflied op de Spaanse dictatuur, maar signaleer ik slechts een ver blinding in 't historische oordeel. De Enkele uren voordat de sprak gaf voorzitter Groenevelt van de Industriebond-NVV voor de ra dio weer een staaltje van de menta liteit waar Lubbers tegen in het ge weer kwam. Zonder enig gevoel voor nuance en zonder zich te bekomme ren om bewijzen schilderde hij de ondernemers af als uitzuigers die zich alleen om de inhoud van hun portemonnaie bekommerenen wie het lot van de werknemers een zorg zal zijn. We beweren niet", aldus het A.D., "dat alle ondernemers zon der smet zijn. Er valt zo nu en dan best wat op ze aan te merken. Om een actueel geval te noemen: de moeilijkheden waar Enka mee zit hadden waarschijnlijk voorkomen of verkleind kunnen worden als de be drijfsleiding een vooruitziend beleid had gevoerd. Dan zou ze problemen die er al jaren waren, maar die door een tijdelijke opleving van de vezel- markt waren verhuld, eerder hebben aangepakt en had ze nu niet zo drastisch aan de noodrem hoeven trekken. Zo zijn er meer voorbeelden te noemen van onzorgvuldig, kort zichtig ondernemerschap, in het klein en in het groot. Maar het gaat niet aan om alle ondernemers over één kam te scheren. Men kan ze ook niet als een groep je apart zetten en bestoken: in de bedrijven zijn zeer velen, die er zich bij betrokken voelen, die meehel pen om tot beslissingen en initiatie ven te komen. Zij allen kunnen niet zomaar voor knoeiers worden uitge maakt, zoals Groenevelt geregeld doet. Ondernemers zijn geen boos wichten en geen engelen. Het assor timent is even gevarieerd als in elk gezelschap. We hoeven de falende on dernemer", aldus besluit het blad, "onze kritiek niet te sparen. Maar we moeten waken voor een zwart-wit tekening, die van de ondernemers zondebokken maakt, waar alle onge rief in onze samenleving aan kan Minister Vredeling worden verweten. Het lijkt erop of te genstellingen worden gekweekt, die in de bedrijven zó helemaal niet aan wezig zijn. Klimaat Dat kan een klimaat scheppen, waarin er een doem komt op het ondernemen. Een klimaat waarin de bonafide, hardwerkende en sociaal- voelende ondernemer het bestaan in Nederland onmogelijk wordt ge maakt. En daarmee zetten wij uit eindelijk de kwaliteit van ons be staan op het spel". Totzover het A.D.. dat zich terecht afzet tegen eenzijdige verwijten. Wie zou den ken, dat de partijen in het bedrijfs leven in deze slechte tijden elkaar makkelijk zouden vinden, komt be drogen uit, aldus NRC-Handelsblad in een artikel over hetzelfde onder werp. "Als de partijen zich er al toe kimnen brengen aan één tafel te gaan zitten, dan blijken ze zich vaak terug te trekken op oude stellingen. Van werkgeverszijde wordt alle schuld ge schoven op de sterke stijging van de loonkosten, zonder al te lang stil te staan bij de overweging dat die stij ging het gevolg is van overeenkom sten waar ze zelf partij bij waren. Wat al te gemakkelijk wordt aange nomen, dat de werknemers bereid zullen zijn een stap terug te doen wat betreft hun aandeel in het nationaal inkomen, een stuk verworvenheid, toch genoeg is gestreden. Van de andere kant en de naai Industriebond NVV mag hierbij ni< onvermeld blijven wordt alle n? righeid van dit moment uitgelegd i termen van de structuur van onze westerse samenleving. Met name de vrije ondernemingsgewijze produktie, en in het bijzonder de ondernemer komt er slecht af. Hij is het die niet in staat zou zijn gebleken de grote werkloosheid van deze tijd te voor komen. Deze polariserende kritiek kenmerkt zich door een grote mate van negativisme, gaat uit van opvat tingen over macht die al jaren ach terhaald zijn en biedt nauwelijks bruikbare alternatieven. Ondertussen zitten we met al deze stuurlieden-aan-de-wal nog diep in een recessie die nog best eens een hele tijd zou kunnen duren. Er zijn indicaties dat in de Verenigde Staten sprake is van e'en opleving, maar hoe sterk die opleving zal worden en hoe lang die zal duren, is met geen mogelijkheid te voorspellen. Daar komt nog bij dat Europa in de opleving wat achterloopt bij Ame rika en dat Nederland binnen Euro pa weer een van de hekkesluiters is een aspect dat verband houdt met onze zo sterk op de internationale handel gerichte economie. Er zal dus rog heel wat tijd zijn om het met elkaar oneens te zijn over de oorza ken van de ellende. Voor al diege nen echter zowel binnen als bui ten onze grenzen die hun hoop hebben gesteld op een verdere ver hoging van de welvaart, is het te wen sen dat er op korte termijn zoveel overeenstemming ontstaat over het recept van de nationale koek en over de verdeling ervan, dat er ook met vrucht kan word'en gepraat over de plannen die op lange termijn het verdelen van enige koek mogelijk moeten maken". >rden Dit juist als niet wordt overge gaan tot verdubbeling van het stuk Leiden-Den Haag van de oude lijn, wat gezien de grote infrequentie en de vele vertragingen op dit moment zeer de vraag is: Een zeer belangrij ke kostenfactor is de al eerder ge noemde tunnel bij Leiderdorp die nodig is in verband met de geluids hinder. Terwijl de commissie deze oplossing voor Leiderdorp wel nood zakelijk oordeelt en de kosten daar van gebruikt om tracé 7 af te wijzen, stelt men ten aanzien van Warmond, waar de geluidshinder minstens zo erg is dat een tunnel te duur is en dat er daarom van moet worden af gezien. Een voorbeeld van het me ten met twee maten wat in het ad vies vn de tracécommissie op ver schillende plaatsen voorkomt. Overigens moet bij dit soort wer ken bedacht worden dat de kosten voor 'n groot deel loonkosten en ma terialen die binnen Nederland ver vaardigd worden zijn, zodat gespro ken kan worden van werkgelegen- heidsprojekten die de Nederlandse economie stimuleren. Te wensten valt dat de vaste com missie voor verkeer van de Twee de Kamer tijdens 't mondeling over leg dat zij met minister Westerterp zal hebben over de tracékeuze op deze en andere punten zal ingaan. Hierbij zou met name gesproken moeten worden over de uitgangspun ten. Een conclusie van dit gesprek zou dienen te zijn dat een vertra ging van de aanleg van de Schiphol lijn gerechtvaardigd is ten behoe ve van nadere studie van tracé 7 in het belang van een optimaal open baar vervoersnet in West Neder land. DRS. J. MARKS Dr. Ammanstraat 10, Warmond. Europa is geen eenheid, verre van dien, en men moet wel een grote optimist zijn om te geloven dat er onda'nks alles, een gestage voortgang valt te bespeuren in de Europese integratie, althans in het niet-com- munistische deel van ons continent. Zeer opvallend komt het gebrek aan eenheid naar voren in het verschillende karakter van de partijen in de diverse landen. De vooruitstrevende Britse liberalen zijn totaal anders dan hun Italiaanse naamgenoten, die anticle- ricaal zijn, maar verder uiterst behoudend. De christen-democraten binnen wier gelederen de tegenstel ling protestants-katholiek zich op dringt, vormen een nog minder homogene groep. Socialisten, of sociaal-democraten, verschillen ook buitengewoon sterk. De beide benamingen worden door' elkander gebezigd, al heeft „socialis tisch tegenwoordig een wat 'linksere' klank dan „sociaal democratisch". In Engeland noemen de Conservatieven hun tegenstanders van de Labour- partij die uit de arbeidersbeweging is voortgekomen, met opzet socialis ten, wat velen als hinderlijk De landen van Oost-Europa duiden zichzelf aan als socialistisch, niet als communistisch. Dit wordt door sympathisanten elders (die lang niet allen communisten zijn) overgeno men. Anderen weigeren in dit geval het woord socialistisch te gebruiken, wegens het niet-democratisch ka rakter van die landen. Karakter In het democratische deel van Europa zijn de overeenkomsten tussen de socialistische partijen zeer gering. Van de Europese staten worden op het ogenblik de drie Scandinavische landen, Engeland en Oostenrijk door socialistische kabi netten geregeerd, buiten Europa is dat het geval met Australië en Nieuw-Zeeland. Elders, in West-Duitsland, Neder land, Luxemburg en ook in Israël, spelen socialisten de eerste viool in een regeringscoalitie, terwijl zij in Finland, IJsland, Zwitserland en in het roerige Portugal met een tweede-vioolpartij genoegen moesten Door W. van Lookeren Campagne In Italië, dat niet minder dan drie socialistische partijen kent sociaal-democraten, socialisten en proletarische socialisten steunen de eerste twee meestal de huidige regering zonder er zitting in te hebben. In Frankrijk werken de socialisten verbitterd met de communisten samen tegen de regering van president Giscard d'Kstaing. Ook in België zijn zij op het ogenblik in de oppositie, evenals in de precair-democratische landen Griekenland en Turkije. De kleine socialistische partij van de Verenigde Staten heeft nooit ergens gezag kunnen uitoefenen. In de „Derde Wereld" wordt het v/oord socialisme te pas en te onpas gebezigd, meestal met betrekking tot het weren van Westelijke economi sche macht. Internationale De socialistische partijen die elkaar als zodanig erkennen zijn verenigd in wat vroeger de Tweede Interna tionale heette en thans alleen de Socialistische Internationale. De bijeenkomsten van deze organisatie verlopen meestal plezierig en zonder schokken, hoeze'er de diverse partij en ook uiteenlopen. Buiten deze vergadering valt er soms een mild broederlijk vermaan te beluisteren. Maar invloed op elkaar, op elkanders politieke lotgevallen, heb ben de socialistische partijen nauwelijks. (Dat is trouwens ook niet het geval met liberalen en christen-democraten). De sociaal democratische kanselier Schmidt van West-Duitsland en zijn partij leider Brandt kunnen er bijvoor beeld allerminst op rekenen, dat het recente succes van hun geestver wanten in het kleine gelijktalige buurland Oostenrijk volgend jaar ook een socialistische zege in hun land zal garanderen. De socialistische partijen in de drie Scandinavische landen leven meer naast dan met elkaar. De Zweedse socialisten zijn met hun premter Palme het meest links van de drie. De positie van hun regering in het parlement is echter moeilijk, evenals die van de socialisten in Noorwegen, terwijl de Deense broeders zelfs een minderheidskabinet hebben moeten vormen. Maar deze precaire situatie is dan ook de enige overeenkomst. De socialistische partijen van Nederland en Belgie verschillen ook veel meer dan dat ze op elkaar lijk'en. De nationale situaties over schaduwen alles. VARA Toen de VARA, die zich niet meer Vereniging van Arbeiders Radio- Amateurs noemt, onder protestvan sommige aanhangers het uitzenden van socialistische strijdliederen staakte, was dit geen op zichzelf staand verschijnsel. Ook elders zijn veel socialistische gebruiken, en denkbeelden, afgeschaft. Zij zijn dikwijls overgenomen door kleine radicale groepen, die meestal buiten de socialistische (en communisti sche) partijen staan. In dit negatieve aspect komen de socialis tische partijen overeen, maar dat is dan ook vrijwel het enige. Naar de achtergrond gedrongen is ook het vroegere karakter dat wel ais „arbeideristisch" werd aangeduid. Regeerders die zijn aangesloten bij een grote partij, die zich socialis tisch of sociaal-democratisch noemt, voeren, met enkele uitzonderingen, hun politiek op pragmatische, niet specifiek-idealistische overwegingen. Zij zijn bovenal bestuurders. Weinig van hen zullen nog volhouden, dat zij de klassenloze maatschappij heel wat meer dan inkomensnivelle ring en nationalisatie van basisin dustrieën een bereikbaar denk beeld achten. De „heilstaat" is als doel waarnaar zij streven, als heilig ideaal, achter de horizon verdwenen. Wel worden de woorden „rood" en „progressief" veel gebruikt maar die hebben iets veel vagers en onbepaalders op het oog dan de wetenschappenjk-socialistische doel stellingen van voorheen. (Deze uitdrukkingen „rood" en „progressief' worden trouwens door vriend en tegenstander even vaak slordig en ondoordacht gebruikt als „calvinis tisch", „Victoriaans" en het mode woord „bourgondisch". De progressiviteit, waar velen de mond vol van hebben, verschilt wel sterk van het beeld, dat eens werd opgeroepen door de socialistische, later onafhankelijk-communistische dichter Herman Gorter: „De arbei dersklasse danst een grote reidans aan de ode aan de wereld."

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17