Geels helpt Ajax over dode punt heen: 4-1 Kessler: 'Ajax weer niet sterk' FC valt T wente terug Ufi1 &B9I MIEKE VAN DOORN BIJ SELECTIE OS m wp/B Hertha BSC in slotfase naar fors verhes Koersen in Hilversum er} fër óom Vér 07r& l-ofro DONDERDAG 6 NOVEMBER PAGINA 15 bepaald niet onder de indruk hier vanavond heeft gefloten. gekomen van het spel 1 Ajax. "Ik vond de ploeg evenals in Berlijn niet sterk, ondanks die 4-1 overwinning. Ajax is wat gemakkelijk aan een 2-0 voor sprong gekomen. Dat dte pe- Dan hadden we met grotere cij fers gewonnen dan met 1-0. Het verschil tussen Ajax en Hertha is geweest, dat Ajax wei nig kansen nodig had om te sco ren. Wij kregen op eigen veld zeven, acht goede kansen en scoorden eenmaal en Ajax kreeg vier kansen en scoorcte vier maal". Rinus Michels was vol lof over het spel van Ruud Geels: "Wat een inzet heeft die jongen. Hij bleef loeren op zijn kans en toen hij die kreeg was het meteen raak". Na het ver nemen van de uitslag van de competitiewedstrijd Go Ahead EaglesFC Twente (1—0) glun derde Michels: "De avond is bij zonder goed. Een ronde verder in het UEFA Cup-toernooi en aan kop in de eredivisie. Laten we zo doorgaan". Vrij spel Door Ruud Paauw en René Vos AMSTERDAM Eén moment van onachtzaamheid van Uwe Kliemann was voor Ruud Geels voldoende om Ajax tegen Her tha BSC over het dode punt te helpen. De man, die afgelopen zaterdag Feyenoord al zo nadrukkelijk „voor het hoofd stootte", kopte gisteravond in het Olympisch stadion Hertha BSC uit het UEFA Cup-toernooi. Opvolger Ajax-Feyenoord 6-0, Ajax-Hertha 4-1. Hoe hard zou Jaap van Fraag op dit moment eigenlijk zoeken naar een definitieve opvolger van Hans Kraay? Okker Het is al veel eerder geschreven: Tom Okker is veruit de beste ten nisspeler die Nederland ooit heeft bezeten. De enige kritiek die men op hem kan hebben is dat hij zo weinig beroepstrots heeft. In to meloze vaart jaagt hij over de wereldkaart, speelt toernooi na toernooi en aangezien hij meest al wel in de buurt van de halve finales komt, slaat hij jaarlijks een respectabel aantal dollars bijeen. Het is een krachtenver- slindende leefwijze, zeker voor een frele figuur als Okker. Ondersteund door verzor ger Jan van Gorp verlaat Barry Hulshof met een blessure het veld. Tot een kwartier voor tijd mochten de Berlijners zich nog in de volgende ronde wanen. Weliswaar moesten ze genoegen nemen met een 2—1 achterstand, maar dankzij de 1—0 overwinning eerder op eigen veld, hadden zij lange tijd het beste uitzicht op de achtste finales. Totdat Geels even uit het oog werd verloren door de 1.95 meter lange Kliemann. Geels, die het met een leng te van 1.80 meter moet doen, greep de vrijheid prompt aan om Hertha zijn koptechniek te demonsteren: 31. Invaller Geert Meyer voorzag de wedstrijd daarna nog van iets sprekender cijfers: 41. DEVENTER Tien wedstrijden lang heeft Go Ahead Eagles zijn aanhang laten wachten op de eer ste overwinning van het seizoen Woensdagavond, in de mee 16.000 toeschouwers goed bezette Adelaars horst, was het meteen goed raak ook. Door een doelpunt van Eagles'. Joe goslavische centrumspits Josko Gluic werd de oostelijke derby tegen FC Twente in een klinkende 1-0 triomf omgezet. Aanvankelijk zag het er overigens in het geheel niet naar uit dat de Deventenaren tot succes zouden ko men. want met i twintig minuten hadden de Twen tenaren dater nu direct levensgrote kansen ontstonden. Na een klein half uur raakte FC Twente, dat moest aan treden zonder de geblesseerde Epi Drost, danig in verval. Go Ahead Eagles kreeg de kans voor aanvallen de acties waarvan die van Teun Kist, die daarvoor de gele kaart had ge kregen wegens vloeren van zijn di recte opponent Frans Thijssen, ver reweg de beste was. De "klevende" middenvelder knal de hahrd in nadat Achterberg eerste instantie een inzet Een ontgoocheling voor Hertha BSC, dat in het eigen Olympiasta- dion Ajax had weggetikt, een Ajax, dat toen met afbraakvoetbal alleen het resultaat voor ogen had. Dit Ajax was gisteravond vervangen door een team, dat het resultaat na streefde met voornamelijk construc tief. zeer aanvallend voetbal. Geels: "We durfden nu met vier, vijf man in de aanval te spelen. Dat is wel eens anders geweest". Die aanval botste nogal eens en dan vooral tij dens de ouverture van de eerste en tweede helft op een Berlijnse muui- van verdedigers. Een muur, die historisch ver klaarbaar was, gezien de ontwikke lingen twee weken geleden. "Als we Ruud Geels scoort uit een penalty het tweede doelpunt van Ajax. Hertha BSC-doelman Wolter I valt de verkeerde kant op. Stand aan de k Ajax 10 FC Twente 10 Feyenoord 10 PSV 10 NEC 10 1 16 27-11 2 14 19- 8 2 14 23-14 Door Jan Preenen Michels: "De jongens wilden met Kliemann streng bewaakte Geels, die voorsprong lekker gaan tikken maar daardoor gaven ze de tegen stander wel een kans om terug te komen". 3 3 2 13 27-10 de eerste twintig minuten goed door- pressievoetbal Deinsen had afgeweerd, via de krui sing vloog de bal over. Na de hervatting kreeg Go Ahead Eagles meer vat op het teleurstel lende spel van de Twentenaren. Na de eerste twintig minuten gebeurde waar heel Go Ahead Eagles op had ge- groot overwicht, zonder wacht. Van Deinsen nam halverwe ge de Twentse helft een vrije trap, Gluic veerde precies op tijd omhoog en deponeerde de bal achter de mis- grabbelende Gross in het doel: 1-0. FC Twente ontketende daarna een hevig offensief, maar met groot ge mak hield Go Ahead Eagles stand. Een gevaarlijk moment ontstond toen doelman Henny Spijkerman zijn eni ge foutje van de wedstrijd maakte en de bal liet glippen. FC Twente kon daarvan niet profiteren en bleek ook machteloos toen de voor de fa- Van lende Phalplatz, ingezette Gritter een fraaie kans kreeg. Spijkerman was andermaal paraat om de niet al te HILVERSUM de gisteravond den koersen zijn Treffersprijs 2000 m, le afd.: 1. Maestro Belwin (P. van Petten) m, 2.48.1 1.24.1, 2. Mogambo. 3. Nelly Fortuna. Winn 12,00 pl 2,90 1,70 1.60 •kopp 76,70 trio 379,00. Week In-Week Uit-prijs 2000 m, le afd.: 1. Nouveau Rheteur (J. Hen- drikx) 2.49-3 1.24.7 2. Nimble Boy, komen, redden we het", had de dit maal onopvallende topscorer van Hertha, Erich Beer, voor het tref fen verkondigd. Beer kreeg gedeel telijk gelijk. Hertha kwam de eerste 20 zelfs 25 minuten ongeschonden door, maar redde het niet. omdat Ajax twee produktieve perioden ken de. De eerste twee doelpunten wist Hertha nog te beantwoorden met een tegentreffer van Kostedde, de tweede explosie van Ajax, ver na rust, betekende de zoveelste neder laag voor Hertha dit seizoen in een uitwedstrijd. Bezadigd De uitschakeling van de Duit sers had voor rust al een feit kunnen zijn als Ajax bij een 2-0 voorsprong een minder bezadig de indruk had gemaakt. De van meet af aan ver opdringende Amsterdam mers, die Hertha weinig ruimte lie ten, namen na 25 minuten afstand van hun afwachtende tegenstanders toen Gerrie Mühren (corner), en Met Kliemann trok ik vaak de tweede paal. De voorzetten had den toen bij de eerste paal moeten komen om anderen zoals Hulshoff van de ruimte te laten profiteren maar dat gebeurde niet". Het ja- Hertha BSC dat tot dan toe gende Ajax dat wilskracht uitsluitend afstand had ge- combineerde met erg goed voetbal dreigd halveerde de achterstand de 40ste minuut. Wim Suurbi'er verlengde met het hoofd een voor zet van Lorenz Horr waardoor Er- win Kostedde 21 kon inkoppen. Totaal: 22. Ajax kon opnieuw be ginnen omdat bij gelijke stand treffers in uitwedstrijden dub bel tellen. Na rust werd met pres- sievdetbal geprobeerd de beslissing a? te dwingen. Ajax maakte daar bij de fout het aanvalssp'el groten deels af te stemmen op de door kreeg wel kansjes maar moest ook kansen weggeven. Bijvoorbeeld toen Hulshoff in het eigen strafschopge- de dat Hertha kort bied geblesseerd op de grond lag (hij werd al snel afgelost door Geert Meyer) en Horr ongehin derd mocht uithalen. De vuisten van Piet Schrijvers stonden echter 2—2 in de weg. Die score had Her tha overigens ook binnen beneik toen na- een fout in de Ajax-defen- sie de vaak eenzame aanvaller Kostedde aan een rush richting De Nederlandse prof heeft nim mer één van de grote kampioen schappen op zijn naam geschre ven (Australië, Wimbledon, Fo rest Hills, Frankrijk), ofschoon hij daar zeer beslist wel de capa citeiten voor heeft. Maar lui gunde zich eenvoudig niet de tijd om zich goed voor te bereiden, iets wat speler als Newcombe, La- ver, Rosewall en Connors 'om er een paar te noemen) nu juist wel doen. Evenals Okker zijn zij binnen, zoals dat heet. Evenals Okker kunnen ze week in, week uit spelen. Maar zii doen dat niet. Ze trekken zich per jaar gedurende een aantal weken te rug om een "groot" kampioen schap te veroveren, Wimbledon of Forest Hills. Het is. zoals gezegd, een kwestie van beroepstrots. Ok ker liep eind september een zwa re spierblessure op toen hij direct achter elkaar een superstar-wed strijd en een paar Davis-Cuppar- tijen wilde afwerken. Het dwong hem om rust te nemen. En wat gebeurt en na die maand stilte? Hij verslaat in Parijs de oer-ge- vaarlijke Italiaan Panatta met 6- 1, 6-1. Hij veegt de onberekenba re Zuidafrikaan Moore in drie sets weg en klopt in de fina,le zelfs Wimbledon kampioen Ashe van wie hij vrijwel altijd verliest. Wat voor lauweren zouden er voor Okker zijn weggelegd met een beetje meer beroepstrots? Op terugtocht Voor het eerst sinds mensenheu genis is het aantal leden van de KNVB in het seizoen 1974-75 teruggelopen. Halverwege dit jaar telde de bond zo'n 845.000 leden tegen 888.000 vorig jaar. De daling is het sterkst bij het pupillenvoet- bal: van 162.000 naar 147.000. Daarentegen is het aantal straf zaken gigantisch gestegen, vooral bij de liefhebbers. Zou de voetballerij werkelijk over zijn hoogtepunt heen zijn? Discriminatie? Het bondsbestuur van de KNVB heeft in zijn vergadering van 25 oktober besloten aan de NOS - als ze er om vraagt - toestem ming te verlenen om de op zater dagmiddag 22 november in Rome te spelen wedstrijd Italië-Neder- land rechtstreeks op tv uit te zen den. Een voor de voetballiefhebbers verheugde boodschap, die - op het eerste gezicht - weinig ruim te tot discussie laat, maar die bij de heren van het zaterdagvoetbal desondanks als een graat in de keel is blijven steken. Hun ongenoegen (en er is moed voor nodig om in zo'n tere zaak als voetbal op tv ongenoegen te tonen) is begrijpelijk. Tot dusver re heeft de KNVB altijd een gro te hand voor het camera-oog ge houden 'zodra er door een tv- uitzending club-belangen ge schaad zouden kunnen worden'. Geels de bal in. Hertha BSC kreeg En nu staat er voor 22 november kans (Szymanek weliswaar een inhaal-programma Schrijvers begon. In dit geval werd de correctie aangebracht door Ruud Krol. Voor Kostedde zat de wed strijd er daarmee op. Hij werd op geofferd voor een middenvelder Erwin Hermandung omdat zoals Georg Kessler later toelichtte "Hertha er bij een 2—*1. stand goed voor stond. Met een extra midden velder dacht ik het wel te kunnen klaren". De ironie van het lot wil- het verste vigen van zijn "muur" toch nog op 31 werd gezet. Uit een hoekschop van Mühren waarbij Brokamp als tussenpersoon fungeerde kopte schoot juist naast) alvorens Geert Meyer simpel 41 kon scoren op 'n moment dat de Duitsers nauwelijks nog aan verdedigen dachten. best ingeschoten bal te Barry Hulshoff (kopbal) het voorbe- andere kant kreeg o reidende werk verzorgden voor de zelfs nog betere mogelijkheden. Gluic verscheen alleen voor Gross, maar vuurde onbesuisd naast, uit een vrije trap miste Arntz het doel op enkele centimeters en Geestman, in gevallen voor Fuhler, was ook al dichtbij succes. Tripels spreekt in raadselen EINDHOVEN Een gesprek op hoog niveau in Eindhoven rond de Nant Buitenzorg. Winn 4,90 pl 1,90 kwestie Nico Jansen 1,20 1,50 kopp 5,50. Pandaprijs 2920 m: 1. Meindert O gisteren vastgelopen na een uren durende discussie. Aan de tafel zaten '(W. Hauber) 4.10.4 1.25.8, 2. Mike Hogewoning, mr. Tripels, Nardinclant, 3. Marie Sophie. Winn notten, (allen KNVB), 2,50 pl 1,60 1,80 1,50 kopp 6,70, trio Velsen (Feyenoord) 41,50. Gia- Week In-Week Uit-prijs 2000 m. 2c afd.: 1. Nancy uit Laren (J. van Dooyeweerd) 2.46.9 1.23.5, 2. Mari- nus Roodnoot, 3. Napoleon. Winn 3,40 pl 2,40 7,90 4,10 kopp 89,30. Sportredactieprijs 2020 m: 1. Ko ningsarend B (H. Langeweg) 2.48.5 1.24.3, 2. Lion Victory, 3. Koby N. Winn 5,80 pl 2,50 5,30 2,70 kopp 138,60 trio 3024,20. Grote Prijs van de Gooi- en Eem- lander 2440 m, finale: 1. Henri Bui tenzorg (J. Wagenaar) 3.16-8 1.19.3, 2. Leos H, 3. Jewelprise Winn 1,40 pl 1,20 1,80 2,80 kopp 6,60. Suske en Wiskeprijs 1600 m: 1. Marcel Regina (A. Knijnenburg) 2.04.9 1.21.2, 2. Idaho, 3. Lady He- leen V. Winn 2,50 pl 2,30 2,80 4,90, kopp 17,10 trio 828,60. Ferdinand-prijs 2440 m: 1. Mission (J. J. v. d. Loo) 326,4 1.24,6, 2. Le- xinton M, 3. Limos van Amstel. Winn 5,00 pl 1,80 1,50 2,00 kopp 10,40. Totalisator-omzet: f 359.569,00. Van Jonker (Inter Football). Volgende week maandag wordt het overleg hervat. In afwachting daarvan wordt bij de president van de rechtbank te Den Haag al vast een datum geclaimd voor een even tueel kort geding van Feyenoord en of Inter Football tegen de KNVB over de transfer van Nico Jansen. Mr. Tripels sprak in raadselen na afloop van de seance. Hij bena drukte dat het goed was geweest eikaars stellingen te proeven en profeteerde een oplossing op korte termijn die het in de toekomst on mogelijk zou maken herhalingen van het geval Jansen te krijgen. Dat lijkt te wijzen op een eventue le aanvaarding van Inter Football maar bevestigen wilde mr. Tripels dat niet. Hij stelde dat het contract van Janse bij Feyenoord water dicht was en sprak de verwachting uit dat de spitsspeler toch snel voor de Rotterdamse club zal kunnen uitkomen. met een schuiver scorende, hard werkende Willy Brokamp. Vier mi nuten later werd Ajax bepaald niet tegengewerkt door de Zwitserse scheidsrechter Dörflinger. die een penalty uitdeelde nadat Brokamo, zo leek het, niet geheel onvrijwillig onderuit was gegaan in het Duitse strafschopgebied. De fel sprintende Brokamp wist de bal nog juist na een pass van Steffenhagen te achterhalen maar ontmoette toen het lichaam van Kliemann. Geels die de strafschop Mieke van Doorn voor zijn rekening nam: "W'a had- hoogspringen) den ons voorgenomen ons wat meer te laten vallen in het strafschopge bied in de hoop dat we een scheids rechter zouden treffen die daar zou intuimelen. Of Brokamp op dat mo ment daar aan dacht of inderdaad onderuit werd gehaald weet ik niet". Met die 20 in handen verslapte de concentratie bij Ajax enigszins. UTRECHT De Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft gisteren de ploeg bekend ge maakt, die in training zal gaan voor de Olympische Spelen van volgend jaar. Uit deze ploeg zal later de de finitieve selectie worden samenge steld. De groep, die voorlopig een maal per twee weken op Papendal bijeenkomt bestaat uit: DU mes Olga Commandeur (Suomi IJmui- den 800 meter), Ciska Janssen <Sa- gitta Amsterdam verspringen), Spartaan Lisse Ina Blaauw- Scholte (AVG'26 Groningen 800 meter), Mieke Sterk (Atmodes Haarlem 100 meter horden en/of vijfkamp) en Ria Stalman (Sparta Den Haag discuswerpen). Jos Hermens (KNAU 5 en 10 ki lometer), Gerard Tebroke (Ciko'66 Arnhem 5 en 10 kilometer), Frank in de boeken en lijkt het spijkers op laag water zoeken, maar een programma is een programma en een principe is een principe- Terecht (al willen de zaterdag voetballers de wedstrijd Italië-Ne- drrland zelf ook dolgraag zien» heeft het sectiebestuur zaterdag voetbal bij monde van Fokke Remmers protest aangetekend te gen deze verrassende ommezwaai in Zeist. Terecht - uiteraard ten onrechte als men tv-kijker is vraagt men zich in de kring van het zaterdagvoetbal af of de KNVB zich even soepel zou heb ben opgesteld als Italië-Neder- land op 23 november (ook een inhaaldag) was geprogrammeerd en zondagvoetbal-belangen op de tocht waren komen te staan. Waarmee het woord 'discrimina- tie' is gevallen... Vanavond, vertelde ons de pers dienst van de KNVB, komt het sectiebestuur zaterdagvoetbal bij een om de zaak dóór te praten. Het resultaat valt te voorspellen: afgelasting van het programma. Enfin, misschien regent het wel op zaterdag 22 november. Wat dan weer extra pech zou zijn voor de mensen die strijden voor het behoud van het tropische regen woud en uitgerekend op die dag Nusse (AAC Amsterdam 400 me- (AV Haarlem hoogspringen), Toi- Leiden met de collectebus de ter horden), Eltjo Schutter (Quick ne van de Goolberg (Ciko'66 Arn- straat opgaan. De centjes mo^°n Nijmegen tienkamp), Evert Ho- hem 400 meter), Cor Vriend wel vóór 14.30 uur binnen zijn. ving (AV NOP Emmeloord 800 <PSV Eindhoven marathon) en want dan wordt er in Rome af- meter), Haico Scharn (Ciko'66 Arn- Henk Kalf (GVAV Rapiditas Gronin- getrapt. Een heerlijk middagje hem 1500 meter), Ruud Wielart gen marathon). voor de buis. Bedankt KNVB MAAR MEMEER die ment maakt t komedie.' BLUF KALM KOLOME!., WE WISTEN DAT ÖA/asUO e. BieeeRKNiE AAM OS THülSCtue. AlHJD minstens ËÊM PENALTY CADEAU ÖEEFT. IEDER-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15