PSV: show van een half uur goed voor 4-0 FC DEN HAAG BLIJFT OVEREIND SCOREBORD Debacle Ruch Chorzov H Mensonwaardige taferelen in uitzinnig stadion van Lens Kila teleurgesteld DONDERDAG 6 NOVEMBER SPORT PAGINA Kees Rijvers gelukkiger met verlies Twente dan met eigen zege Willy van der Kuijlen EINDHOVEN PSV-trainer Kees Rijvers toonde zich na af loop gelukkiger over het verlies met 0-1 van FC Twente tegen Go Ahead Eagles dan de zojuist door zijn elftal behaalde over winning met 4-0 op de Poolse kampioen Ruch Chorzov. "Ach, gezien de 3-1 in Polen is het niet zo verwonderlijk dat we de kwartfinales hebben bereikt", aldus Rijvers. Had hij gedacht dat zijn ploeg wederom met forse cijfers van Ruch Chorzov zou winnen? "Het was voor de Polen een moeilij ke zaak. Ten eerste hadden ze de eerste wedstrijd met groot verschil verloren en ten tweede misten ze de naar RC Lens ver trokken Marx. Ze wilden toch iets laten zien. maar toen zij al binnen twintig minuten met 0-2 achter stonden, was er niet veel meer van over. Het was voor ons toen ook niet moeilijk meer te winnen met 4-0". „Het bereiken van de kwarfi- nales", vervolgde Rijvers, "v dit i i de uitgangspunten. Nu kunnen wij de zo nodige rust terug bren gen in de ploeg. „Ik ben blü dat wij ons nu weer kunnen con centreren op de competitie. Win nen wij de komende weken, dan zijn wij weer in ons oude doen. Dat wij in de tweede helft wat gas terug namen, had ook daar mee te maken. Wanneer je met 3-0 voor staat, is het niet meer nodig zo te jagen. Dan kun je je wat sparen voor de volgende wedstrijd". Op de vraag of wij dacht dat Willy van der Kuylen over zijn dieptepunt heen was, zei hij: "Over Willy wil ik niet meer praten, daar is al genoeg over gekletst". De man die de helft van de productie voor zijn rekenin nam, wilde wel iets meer kwijt. „Of ik de oude ben, zullen de komende wedstrijden moeten uitwijzen". Van der Kuylen, die Ruch Chor zov omschreef als een lekkere tegenstander, kreeg niet zoals hü in Nederland is gewend, een vas te bewaker. De gedesillusion- neerde trainer van Ruch Vican hierover: "Ik vond het niet no dig een speciale man op Van der Kuylen te zetten". Hij wil de niet zeggen waarom hij de noodzaak daartoe niet had in gezien. EINDHOVEN Krap een half uur duurde de show. In dat half uur wervelde een geladen PSV naar een 30 voorsprong tegen het over alle linies aangeslagen Ruch Chorzov. In een eerste helft die bij coach Vican nachtmerrieachtige herinneringen moet hebben opgeroepen aan die tweede helft daar in Chorzov, bleek de Poolse formatie geen gram geloof in eigen kunnen te hebben. Ruch, in eigen land toch tot de toonaangevende clubs behorend, bleek de aderlating Marx (naar het Franse Lens) bijzonder slecht te hebben verwerkt. Vican: „We hadden er op gerekend dat Marx pas na de return tegen PSV zou afreizen. Hij vertrok echter meteen na de eerste wed strijd. Dat was jammer, want hij vervulde bij ons een hoofdrol". René v. d. Kerkhof schiet de stand naar 10 voor PSV. Ruch-doelman Czaja is kansloos. de toekomst, op de eerstvolgende competitie-wedstrijd tegen De Graaf schap dus. Zo nam PSV de laatste 45 minuten geen enkel risico meer. Rijvers verving Edström en René Door Pim Stoel De Pool wilde er het debacle van zijn team in Eindhoven niet mee goed praten. Hij besefte heel goed dat de 40 nederlaag nog een zwak ke afspiegeling was van de werke lijkheid. Als PSV na rust geen gas had teruggenomen hadden de Po len vermoedelijk met dubbele cij fers verlogen. Diezelfde Polen slaag den er in tweemaal drie kwartier voetbal niet in ook maar een reële kans te creëren. PSV, gretig om de slechte indruk van de laatste competitiewedstrijden uit te wissen, ging onstuimig uit de startblokken. Forceerde onmid dellijk een handvol hoekschoppen en had in de 11e minuut het geluk dat doelman Czaja zich grandioos ver keek op een slap schot van Willy van de Kerkhof. Hij liet de bal los en broer Rene was pijlsnel ter plaatse om die fout af te straffen: 1—0. Het toch al vermolmde Poolse bouwsel stortte daarop definitief in een. De defensie, onder aanvoering van international Ostafinski, raakte zo van de kook dat het voor PSV een koud kunstje was de voorsprong uit te bouwen. Via Willy van der Kuijlen, die of schittert of volledig schijnt te moeten falen. Van der Kuijlen, sedert de Oranje-kwestie volslagen van slag af, greep de match tegen Ruch aan om zijn zelf vertrouwen weer wat op te vijzelen. Hij was het die in de 22e minuut op links passte, om vervolgens door te lopen en de inzet van Edström doel treffend af te ronden. Een fraai doel punt. Maar er zou een fraaiere vol gen. Vier minuten later. Toen stond diezelfde Van der Kuijlen, omringd door drie Polen op de rand van het strafschopgebied te jongleren als een beroepsgoochelaar. Hij legde de bal van de rechter- op de linkervoet en haalde ineens uit: 3—0. PSV geloofde het verder wel. Zag voor rust een kopbal van Edström net langs suizen en nam de waar schuwing van Kees Rijvers in de rust ter harte. Het doel was bereikt, PSV was onbeschrijfelijk gemakkelijk de kwartfinales binnengeglipt, nu moest het oog weer gericht zijn op van de Kerkhof voor respectievelijk 23e minuut op 4—0. Kees Rijvers: Strik en Francois, PSV meed "Gelukkig kunnen we het Europa het strijdgewoel, Ruch mocht Cup-voetbal een tijdje vergeten. In terugkomen, maar kon het niet en de komende maanden is het zaak in Lubse bepaalde de eindstand in de de competitie bij te blijven. Als ik de jongens dat eerste half uur van avond bezig zag, moet ik zeggen dat de lijn weer stijgende is". Hetgeen Willy van der Kuijlen on derstreepte. De populaire PSV'er: "Slechter dan de laatste tijd kon het natuurlijk niet met mij. Maar vandaag ging het toch weer onver wacht redelijk. En dat geeft moed". Voetbal Eerste divisie-club Vitesse zit zonder trainer. Jan de Bouter moet op medisch advies en kele weken mist houden. Jeugdtrai ner Westerhoff heeft voorlopig de selectie onder zijn hoede. Tennis Tom Okker heeft zich in Stockholm geplaatst voor de der de ronde van het internationale ten nistoernooi. Hij versloeg de Tjech Pala. In de achtste finales van het toernooi in Tokio verloor Rolf Thung van Ken Roesewall. LENS Een baaierd van geluid, waar maakte een zo betrekkelijk kleine groep mensen zoveel oorverdovende herrie? Stade Bollaert 26.000 mensen rond RC Lens FC Den Haag een uitzinnige happening. Dat het moeilijk zou worden heeft een ieder na de 32 marge van Den Haag altoos voor ogen gestaan. Het is moeilijker dan moeilijk geworden. Aan FC Den Haag de eer in een kakafonie van geluid het hoofd koel te hebben gehouden. Franse voetballers zijn nog niet zo ver dat ze de beheersing kunnen opbrengen om een wedstrijd op het goede moment te kunnen beslissen. Dat en een brok niet meer voor mogelijk gehouden agressie leverde, toen FC Den Haag het opbracht om in snel tempo twee doelpunten te produceren, een aantal menson waardige taferelen op. Door Ger Stolk Lens-speler Notheaux stuit wederom op de uitblinkende doelman Ton Thie. Den Haag bleef over eind. De wedstrijd bereikte een absoluut dieptepunt toen eene meneer Daniel Leclercq de Haagse Joegoslaaf Dojcin Perazic onder de ogen van scheidsrechter Reynolds naar het leven stond. De voortreffelijke arbiter uit Wales maakte toen zijn enige fout. Hij toonde Leclercq slechts de gele kaart. Hij had Leclerq er moeten uitsturen. Perazic kron kelde van pijn door ihet gras toen Zuraszec vol haatgevoelens wraak nam voor iets waaraan Perazic geen schuld had. Drie gele kaarten (Zuraszec, Jankovic, Leclercq) heb ben de RC Lens in die periode niet tot rede kunnen brengen. RC LensFC Den Haag, een wedstrijd waarin van alles gebeurde en die voor FC Den Haag op een 1-3 overwinning uitdraaide. En niemand die durfde beweren dat daarmee geen gerechtigheid zou zijn PSV bevindt zich in het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen temidden van zeven clubs met de beroemdste namen uit het Europese voetbal. Voor de loting in januari zal PSV in de beker gaan met Bayern München, de winnaar van de laatste twee jaar, Real Madrid en Benfica (beiden meervoudig win naar van de Europacup I), Dinamo Kiev, houder van de beker van de be kerwinnaars en de supercup, Borussïa Mönchen Gladbach (bezittervan de UEFA-beker) plus Saint Etienne (vo rig jaar halve-finajist) en de sterke Joegoslaven van Hajduk Split. Het gezelschap van de illustere acht is tot stand gekomen via een aantal toch nog verrassende uitsla gen gisteravond. Real Madrid slaag de er in voor een met 110.000 toe schouwers uitverkocht Bernabeu- stadion een achterstand van 14 weg te werken tegen Derby County. Borussia Mönchen Gladbach (Wdl) fica verspeelden tegen respectievelijk Juventus en Ujpest Dosza hun in de thuiswedstrijd genomen voorsprong om daarna toch nog jubelend de derde ronde binnen te stappen. Saint Etienne schakelde Glasgow Rangers uit, Benfica dat in Lissabon met 52 had gewonnen bleef met veel moeite overeind Bij Uipest Dosza in een duel waarin de Hongaar Zambo en de Portugees Martins uit het veld wer den gestuurd. UITSLAGEN (Tussen haakjes uitslag eerste wed- sti'vd) Glasgow Rangers (Sch)St. Etienne (Fra) (0—2) 1—2; Juventus (Ita)— Borussie Mönchen Gladbach (Wdl) (0—2) 2—2; PSV (Ned)—Ruch Chor zov (Pol) (3—1) 4—0; Ujpest Dosza (Hon)Benfica (Port) (25) 31; RWD Molenbeek (Bel)—Hajduk Split (Jsl) (0—4) 2—3; Bayern München (Wdl)— Malmö FF (Zwe) (0—1) 2—0; IK Akranes (I Jsl)—Dinamo Kiev (Sov) (0—3) 0—2; Real Madrid (Spa) Derby County (Eng) (14) 51 na verlenging. EUROPA CUP II De achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor beker winnaars hebben geen verrassingen gebracht. Opmerkelijk was wel dat Wrexham, de winnaar van de beker in Wales, dat in de derde divisie van de Engelse league speelt, Stal Rzeszov (Pol) uitschakelde. Voor de kwartfinales plaatsten zich: West Ham United (Eng), Ein- tracht Frankfurt (Wdl), Wrexham (Wales), Sachsenring (OD1), Celtic (Schot), Sturm Graz (Oos), Ander- lecht (Bel) en FC Den Haag (Ned). UITSLAGEN: West Ham UnitedArarat Jere van (1—1) 3—1, Eintracht Frank furtAtlotico Madrid (21) 1—0, Stal RzeszoVWrexham (02) 11, Sachsenring Zwickau Fiorentina (0—1) 1—0 (Sachsenring wint na strafschoppen). Celtic Boavista (00) 31, Haladas VasutasSturm Graz (0—2) 1—1, Borac Ban ja Luka Anderlecht (03) 10, RC Lens— FC Den Haag (2—3) 1—3. UEFA-CUP In het toernooi om de UEFA-beker kwam Club Brugge tot de opmerke lijkste prestatie. De formatie van Ernst Happel slaagde er in op het eigen „klokkeveld" tegen Ipswich Town een achterstand van 0—3 weg te werken en dank zij een triomf van 40 een ronde verder te komen. Ook HSV Hamburg (4—0 tegen Ro de Ster) imponeerde. Voor het West- duitse voetbal liep de UEFA cup- strijd slecht af. MSV Duisburg, FC Köln en Hertha werden uitgescha keld. Barcelona haalde flink uit, al was tegenstander Lazio Roma zonder enige illusies. De reglemen taire voorsprong van 3—0 bracht rust bij Barcelona, die zonder al te veel inspanning tot een winst van 40 kwam. De beide Johannen (Cruüff en Neeskens) schoten ieder één keer raak. Real Sociedad ging ,.af" tegen Liverpool. Na de neder laag van 13 volgde in Liverpool een nog grotere afstraffing: 0—6. Voor de volgende ronde hebben zich geplaatst: Club Brugge, Ajax, FC Porto, Stal Mielec (na strafschoppen), Slask Breslau, AC Milan, Liverpool, HSV Hamburg, Inter Bratislava, Vasas Boedapest, AS Roma, CF Barcelona, Levksi/SpSrtak Sofia, Torpedo Mes kou, Dynamo Dresden en Spartak Moskou. UITSLAGEN: AS Roma (Ita)Oesters Vaexjoe (Zwe) 20 (0—1), CF Barcelona— Lazio Roma (Ita) 40 (30), Levs- ki Spartak Sofia (Buig)MSV Duis burg (WD1) 21 (23), Torpedo Moskou (Sov)Galatasaray (Tur) 30 (42), Dynamo Dresden (OD1) Honved Boedapest (Hon) 1—0 (2—2), FC Köln (WDD—Spartak Moskou (Sov) 01 (0—2), Club Brug ge (Bel)Ipswich Town (GBr) 40 (03), Ajax (Ned)Hertha BSC (WDI) 4—1 (0—1), FC Porto (Por) —Dundee United (Sch) (2—1) 1—1, Stal Mielec (Pol)Carl Zeiss Jena (ODD 1—0 (0—1), FC Antwerp (Bel) Slask Breslau (Pol) 12 (11), AC Milaan (Ita)Athlone Town (Ier) 30 (0—0), Liverpool (GBr) Real Sociedad (Spa) 60 (31), HSV Hamburg (Wdl)Rode Ster Belgrado (Joe) 40 (11). AEK Athene (Grie)Inter Bratislava (Tsj) 31 (02), Sporting Lissabon <Por)Vasas Boedapest (Hong) 21 a—3). RC LensFC Den Haag, een wedstrijd met hindernissen, Waar begrippen als koude oorlogvoering in Nederland al sinds Feyenoords hoogtijdagen al zijn achterhaald, daar kwamen de Fransen een dag voor de wedstrijd doodleuk met de smoes dat de lichtinstallatie ondeug delijk zou zijn. Alzo maakte FC Den Haag niet eerder kennis met het kunstlicht dan enkele minuten voor de wedstrijd. Zoals wij al eerder berichtten zal FC Den Haag protest bij de UEFA aantekenen. RC Lens—FC Den Haag, een duel dat zonder Aad Kila ging. Het waarom werd ook tijdens de wedstrijd niet helemaal duidelijk. Leclercq, die in Den Haag op een Twente-spelers toch beschikbaar voor oranjeteam DEVENTER De FC Twente - spelers zijn weer beschikbaar voor Oranje. Voorzitter Masman van FC Twente meent dat bondscoach Knobel niet de dupe mag worden van een "falend beleid van het sectiebestuur betaald voetbal en van de competitieleidcr". slippertje na door Kila uit de wedstrijd werd gespeeld, kreeg van Perazic een half uur meer ruimte dan welke andere Fransman ook. Anderzijds had Vudadin Boskov de zaken op links een stuk beter voor elkaar dan in Den Haag. want waar RC Lens in het Zuiderpark op rechts tweemaal op succes aanstuur de,® daar stond een voortreffelijke Rob Ouwehand nu Eli niet toe om naar het front door te stoten en dekte Joop Korevaar de Joegoslaaf Jankovic heel kort. RC LensFC Den Haag, een duel waarin de zenuwen je soms door de keel gierden. Vanaf het moment dat Albertsen en Mansveld aan slecht uitverdedigen deden tot aan de mistrap in het tweede bedrijf van Joop Korevaar toe die Ton Thie noopte met doodsverachting voor de voeten van Jankovic te dui ken. Doodstil werd het in het prop volle stadion Bollaert, toen Albert sen Lex Scohenmaker lanceerde en FC Den Haag met 0—1 leidde. Dat was na een half uur. En de seconden- wijzer was nadien nog niet rond geweest toen Van Leeuwen FC Den Haag na een pass van Perazic op 20 bracht. Daarna is RC Lens FC Den Haag echt oorlog gewor den. Van scheidsrechter Reynolds kon niemand nadien beweren dat hij een wanprestatie leverde. De Brit liet voetballen, had uitstekend oog op de situatie, durfde zich te laten gel den. Zonder zo'n sterke man zouden er bij RC LensFC Den Haag gis teren ongelukken zijn gebeurd. Daar aan zou dan niet FC Den Haag de schuldige zijn geweest. RC LensFC Den Haag, toen de Boskov-brigade zo comfortabel naar 02 was geklommen, legde Joop Korevaar Jankovic neer. Vanaf de penalty-stip stuurde Mujica RC Lens dichterbij: 21. Kort daarna kwam Kila toch in de ploeg voor de bloe dende Perazic. Het tweede bedrijf werd gedic teerd door de Fransen. Op kracht, met alle middelen, drong RC Lens in die periode richting Thie. Die evenwel een wereldpartij speelde, po gingen van Nottheaux, Jankovic en Hopquin verijdelde, alzo de wan hoop werd van RC Lens. FC Den Haag kreeg als gevolg van die belegering ruimte voor de coun ter. Korevaar en Ouwehand hadden al geel gezien voor spelbederf toen Van Leeuwen alleen voor doelman Lannoy verscheen. Van Leeuwen mikte te laag. In die periode, waar in FC Den Haag soms leek te wan kelen, kwamen Mansveld en Schoen maker op hetzelfde prestatie niveau als hun doelman. Toen Schoenmaker in de allerlaatste mi nuut een counter Bres—Van Leeu wen bekroonde, was het Haaese ont zet definitief daar, sloot Vuiadin Bos kov Lex Schoenmaker in de armen. LENS De overwinning maakte voor Aad Kila veel goed. Hij eer lijk en spontaan zoals altijd: „Maar mag ik zeggen dat ik toch nog een beetje teleurgesteld ben? Niemand mag me dat toch kwalijk ne men?" Aad Kila (22), zes jaar vrijwel vaste eerste elftal-speler kreeg enkele uren voor de wedstrijd een grote klap te venverken. Tijdens de tactische bespreking werd het beeld hem steeds duidelijker: hij zou niet in de basiself aantreden. Hij: ,,lk had er al een vermoeden van. Dat kreeg ik al tijdens de training, maandag. Maar waarom heeft Boskov me niet even apart genomen om het me te vertellen. Boskov, ik weet het. hij is de baas. Hij beslist, hij stelt het elftal sa men. Hij hoeft me ook geen tekst en uitleg te geven. Al had hij al leen maar onder vier ogen tegen me gezegd: sorry Aad, maar ik kan je niet opstellen". Boskov, later: „Warum Kila nicht, warum Kila nicht. Moet ik dan Albertsen passeren, die zo goed in vorm is? Of Perazic. of Ouwehand. alle drie op hun best momenteel? Ik heb Kila niet opgesteld, omdat hij door zijn schorsing te veel uit zijn ritme is gehaald". Een kleine tien minuten voor rust mocht hij echter alsnog zijn waarde gaan bewijzen, toen Perazic moest uitvallen. Aad Kila trok zich volledig aan het spel van zijn teamgenoten op, vocht, groeide met de minuut. Het gaf hem achteraf toch wel weer een bepaalde voldoening. Hij: „Sinds mijn schorsing heb ik al 1900 gulden inkom sten moeten missen. Zondag tegen FC Utrecht, de laatste wedstrijd waarin ik moet ontbreken. Daarna zal ik weer proberen met een vol ledig schone lei te beginnen, zal ik proberen alles te vergeten wat voor mij in de laatste jaren zulke slechte herinneringen zijn ge weest".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13