Ontvoerders Herrema schoten Juan Carlos in functie Er wordt wat afgereisd door EG-ambtenaren Voedselhulp aan de armste landen via een nieuw fonds KONTAKTLENZEN in vogelvlucht SHUll? in vogelvlucht ZATERDAG 1 NOVEMBER MONASTEREVIN (SP) Is de strategie van de Ierse politie mislukt in het gijzelings drama in Monasterevin en is zij weer net zover als vorige week dinsdag toen het huis in St. Evin's Park werd ontdekt? Dat is de vraag na het schietincident waarbij gister middag een rechercheur van de speciale afdeling van de Ierse politie aan de linkerhand werd gewond door een kogel uit het pistool van Eddy Gallagher. De schietpartij vond plaats nadat twee rechercheurs geprobeerd hadden het huis, waarin dr. Herrema wordt gegijzeld, aan de achterzijde binnen te dringen. Door Ton Schuurmans duurt. Iedereen was in afwachting singsaanval op een tijdstip dat de van de resultaten van de acties, die kidnappers niet zouden hebben ver twee advocaten hadden ondernomen, wacht. Dit is finaal mislukt. Het op verzoek van de ontvoerders zelf. zorgvuldig gekweekte vertrouwen De twee juristen hadden in de nacht tussen politie enerzijds en ontvoer- van donderdag op vrijdag een ge- ders anderzijds moet nu volledig zijn sprek van twee uur met Callagher verdwenen. Wat de consequenties Coyle gehad. Over de inhoud van daarvan zijn is moeilijk te zeggen. elk geval heel moeilijk De politie heeft niets over de ach tergronden van het schieten mede gedeeld. Zij weigerden in te gaan op dit gesprek is officieel niets mede- Het zal BRUSSEL (ANP) Ambtenaren van de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG, hebben van 1 januari tot 30 Juni van dit jaar niet minder dan 15.583 dienstreizen gemaakt. Dat houdt in dat in genoemde periode ongeveer 20.000 dagen aan dienstreizen zijn gespendeerd. De commissie heeft dat meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van de Nederlander C. Laban, die lid is van het Europese Parlement. In 85 procent van de gevallen werd er naar een andere EG-lidstaat gereisd. In de rest van de gevallen maakten de ambtenaren dienst reizen naar Europese landen die geen lid zijn van de EG en naar Afrika en Noord-Amerika. De commissie kan niet antwoorden op de vraag hoeveel van die dienstreizen gemaakt werden in verband met bijeenkomsten van de commissie, de Europese ministerraad of het Europese parlement. Wel heeft de commissie in Brussel een overzicht van wat het reizen heeft gekost. Die cijfers zien er als volgt uit: 1,4 miljoen gulden voor buitenlandse betrekkingen, 785.000 gulden voor industrie en onderzoek, 525.000 gulden voor voorlichting, 482.000 gulden voor landbouw, 590.000 gulden voor sociale en regionale zaken, 532.000 gulden voor concurrentie en interne markt, 655.000 gulden voor economische en financiële zaken, 187.000 gulden voor energie, 209.000 gulden voor secretariaat-generaal en Juridische dienst, 1,44 miljoen gulden voor administratie (speciaal tolkendiensten ten behoeve van andere instellingen) en 921.000 gulden voor overige reizen. De oommissie zegt in haar antwoord dat ze een nauwkeurige con trole uitoefent op de dienstreizen van haar ambtenaren. Besluiten over dienstreizen worden op het hoogste niveau genomen. Elke dienst van de commissie beschikt over kredieten, waarvan het ge bruik, tijdens het begrotingsjaar, nauwlettend wordt gecontroleerd. ADVERTENTIE Schoten bij het huis, waar dr. Herrema gevangen wordt ge houden: een lid van de speciale politie daalt voorzichtig een ladder af, nadat hij door een van de bezetters van het huis in zijn hand is geschoten. x- - - v- zich gemakkelijk raden. Vast is ko- Met zekerheid wordt echter aange- starre houding van de Ierse regering men te staan dat de ontvoerders van de Nederlandse industrieel, in elk geval Eddy Callagher, veel alerter 1 zijn dan de politie moet hebben ge dacht. Men is er kennelijk vanuit gegaan dat de zachte benadering van de politie en de uitputting van de laatste elf dagen een voor de politie gunstige uitwerking op de waak zaamheid van de twee ontvoerders had gehad. Als dit zo is, zijn de auto- straf, in ruil riteiten bedrogen uitgekomen. Nederlander. Het schietincident zelf vond plaats op de dag dat er opnieuw hoop was gerezen op een spoedig einde van de gijzeling, die nu al twaalf dagen dat de kidnappers is verteld heeft inmiddels bij velen de vraag zij zullen worden beschul- opgeroepen in hoeverre het kabinet digd en wat de mogelijke gevange- het lot van dr. Herrema laat preva- nisstraf daarvan zal zijn. leren. Begin deze week verklaarde Het lijdt geen twijfel-dat de ont- de Ierse minister van justitie, Pa- voerders daarbij bepaalde voorwaar- trick Cooney, dat zijn „regering niets den hebben gesteld, waarop zij be- zal doen wat het leven van dr. Her- reid waren, of wellicht nog zijn, dr. rema in gevaar zou kunnen brengen". Herrema ongedeerd vrij te laten. De gebeurtenissen van gisteren heb- unlcon bv wetenschappelijk instituut voor kontaktlenzen Zoals Persconferentie van opposanten uitzicht op een mindere oor het leven van de Volgens speculaties zouden de politieautoriteiten voorstellen hebben gevoeld, i Ierse regering op hun weg hebben gevonden. Deze staat op het stand punt geen concessies van welke aard dan ook te doen om duidelijk te ken dat zij geen ontvoeringen tole reert en niet met ontvoerders wenst te onderhandelen. De politie heeft daarop, gebruik makend van de situatie, getracht de dreigende impasse te doorbreken door het uitvoeren van een verras ben dit streven niet erg ondersteund. Aangesloten bl) deA.N.V.C. STEENSTRAAT 16 - LEIOEN - TELEFOON 071 141166 SCHIEDAMSEWEG 73 - VLAARDINGEN - TEL 010 713320 SCH0UTENH0EK 158 - ZOETERMEER - TEL 079 319300 MADRID (UPI/Reuter) Nadat hij donderdag tijdelijk tot staatshoofd was uitgeroepen naar aanleiding van de ziekte van generaal Franco, heeft prins Juan Carlos gisteren in zijn wo ning bij Madrid, het Zarzuellapaleis, een ministerraadsverga dering van vier uur voorgezeten. Protest tegen demobilisatie in Portugal LISSABON (Reuter) In Portu gal zijn in het kader van de demobili satie gisteren duizenden soldaten huis gestuurd ondanks [groeiende protesten daartegen in het leger. Afgevaardigden van verscheide- linkse regimenten rond Lissabon stemden tegen de demobilisatie en besloten een verzoekschrift te richten .aan de chef-staf generaal Fabiao. Ze willen dat de met verlof gestuurde soldaten tot maart 1976 in het leger kunnen blijven als ze dat zelf wensen. Maar het opperbevel liet weten dat de demobilisatie volgens plan door gaat. Dezer dagen wordt 18 procent van de landmacht naar huis gestuurd, en op 2 december nog eens negen pro cent. j De revolutionaire raad vergaderde gisteren over de voortdurende insub ordinatie in het leger en de politieke moeilijkheden. Een van de leidende figuren in de groep gematigde offi cieren, generaal Franco Charais, zei dat in Portugal nu de maatschappe lijke voorwaarden bestaan voor een rechtse staatsgreep. Volgens hem is uiterst-links verantwoordelijk voor 'die situatie, omdat het de „vervreem ding" van een groot deel van het land in de hand heeft gewerkt. In Braga hebben politie en militai ren gisteren een rechtse bijeenkomst beëindigd die werd gehouden in de Ikapel van het seminarie, zo meldt liet radio-station radio Clube. Daar bij zijn twee officieren gearresteerd die betrokken waren bij de mislukte staatsgreep van 11 maart. Ze zouden lid van van het uiterst-rechtse „Por tugese bevrijdingsleger" en van de „democratische beweging voor de be vrijding van Portugal" van ex-presi- uen. dent Spinola. Volgens een communiqué van het ""'noordelijk opperbevel is een van de arrestanten majoor Antonio Godinho, die met Spinola naar Spanje vluchtte jna het mislukken van de staatsgreep in 11 maart. Donderdag zijn elf officieren, on- ;r wie de extreem-rechtse ex-gene- •aal Kaulza de Arriaga, uit de Tra- -gevangenis overgebracht naar n Caxias. De socialistische bladen hebben de ,tste dagen aangedrongen op een ipoedige berechting van de militairen in arrest zitten in verband met mislukte staatsgreep. Volgens deze iladen bestaat ongerustheid in de luchtmacht over het langdurige ar- hun kameraden. De para- ïhutisten drongen gisteren in een immuniqué aan op een spoedige Srechting omdat het vasthouden hun kameraden „schadelijk is [Ivoor hun engagement bij het dienen van de revolutie". Omtrent de gezondheid van generaal Franco deelden diens artsen mee dat zij ongewijzid was. De generaal is helder en heeft geen koorts. Wel heeft hy last van buikvliesontsteking en vochtvorming in de onderbuik. Volgens politieke kringen had Juan Carlos aanvankelijk geen tweede po litieke machtsoverneming gewild, maar heeft premier Carlos Arias Na varro hem doen inzien dat het zijn plicht was. Arias heeft de prins gisteren inge licht over de besprekingen die met Marokko, Mauretanië en Algerije gaande zijn over de teoekomst van de Spaanse Sahara. Spaanse burgers zijn begonnen met er zich uit terug te trekken. Bij foto's die de Spaanse kranten gisteren van het nieuwe tijdelijke staatshoofd afdrukten, had het ka- TURKIJE WIL GELD IN RUIL VOOR BASES VAN AMERIKA ANKARA (UPI) Uit Turkse rege ringskringen is gisteren vernomen dat Turkije de Verenigde Staten geld zal vragen in ruil voor de heropening van de Amerikaanse bases in dat land. De beide landen zijn eerder deze week begonnen met de onderhande lingen over de heropening van de bases, die in februari werden geslo ten in verband met het wapenem bargo tegen Turkije op initiatief van het Amerikaanse congres. Het em bargo werd opgelegd omdat Turkije wapens van Amerikaanse makelij had gebruikt bij de invasie van Turkse troepen op Cyprus. Turkije zou volgens dezelfde bron de Verenigde Staten een week bedenk tijd hebben gegeven voor het al of niet aanvaarden van een ontwerp resolutie. Daarin wordt onder meer geëist dat de bases onder Turks com mando zullen komen te staan. Ver der mogen de bases alleen gebruikt worden in het kader van het NAVO- defensieplan. Voorts willen de Tur ken compensatie voor productiever lies van het land waarop de bases gelegen zijn. Ook moeten de Ameri kanen toestemming hebben van de Turkse regering alvorens zij nieuwe uitrustingen installeren op de bases. Voetbal Door een 3—0 triomf op Werder Bremen heeft Borussia Mönchengladbach zich gisteravond weer aan de kop van de ranglijst van de Bundesliga genesteld. Ein- tracht Braunschweig heeft echter een wedstrijd minder gespeeld. De tütsla- gen van de andere wedstrijden wa- Rot Weis Essen - Eintracht Frank furt 4-3, Sohalke '04 - Fortuna Düs- seldorf 2-0, MSV Duisburg - Bayern München 1-1. tholieke blad „Ya" geschreven dat de teugels nu gevierd mosten worden om een vreedzame en stabiele toe komst te verzekeren. Het rechtse, regeringsgezinde dag blad Arriba schreef: „Spanje bevindt zich op de goede weg naar de toe komst". Advocaten en gezinsleden van poli tieke gevangenen in Spanje hielden gisteren een persconferentie in een hotel in het centrum van Madrid wat ze eigenlijk niet mochten krach tens de huidige wetten waarop ze veilighedismaatregelen eisten rond de gevangenissen waar hun cliënten en verwanten verblijven. Ze spraken de vrees uit dat linkse gevangenen het slachtoffer van rechtse extremis ten zouden kunnen worden. „De gevangenen hebben niet de min ste veiligheidsgaranties", verklaarde de vrouw van een communistische advocaat die twintig jaar uitzit. Volgens advocaten op de persconfe rentie die hun identiteit niet wilden prijsgeven, is het aantal politieke gevangenen verdubbeld tot tweedui zend. Uit de openlijk gehouden persconfe rentie blijkt dat het sommige anti- Franquistische opposanten thans ernst is om na bijna veertig Jaar uit de schaduw te treden. Boksen Jack Dempsey, de voor malige wereldkampioen zwaarge wicht boksen, werd gisteren uit het universiteitsziekenhuis in New York ontslagen nadat hij een aantal me dische tests had ondergaan. De 80- jarige Dempsey werd vorige week zaterdag in het ziekenhuis opgeno men omdat hij zich niet helemaal in orde voelde. ROME (ANP) Afgevaardigden van 69 industrielanden, ontwikke lingslanden en olieproducerende zijn het in grote trekken eens ge worden over de stichting van een fonds van 1,2 miljard dollar voor het verlenen van voedselhulp aan de armste landen. Tijdens een besloten vergadering van vijf dagen, die gis teren is geëindigd, is men het erover eens geworden dat het nieuwe Inter- ADVERTENTIE Als u 65+ bent, wordt 'n museumbezoek nnc a a ntfpkl'pliilfpr 1 (^R/oifK'r^Rriirvirm^nnöTfi Met: PAS 65. U hebt er nu de tijd voor en vaak 1 kost 't u ook minder. Met PAS 65. Geldig vanaf 1 december. J Uw gemeente laat u weten hoe u'm <Pj kunt krijgen. De prijs? Niet meer (A dan f 6,50.Wilt u meer informatie? 7 Vraag't bij uw gemeente. Pas voor uw plezier. rRs ^HTTB nationale Agrarische Ontwikkelings fonds (IFAD) een instelling van de Verenigde Naties moet worden en zijn hoofdkwartier in Rome moet krijgen. De industrielanden die traditioneel hulp verstrekken hebben besloten de helft van de gelden voor het fonds te verschaffen, hetgeen de olielanden als eis hadden gesteld. De olielanden stellen de andere helft ter beschikking. De Verenigde Sta ten hebben de verplichting op zich genomen tweehonderd miljoen dol lar in het fonds te storten, de lan den van de Europese Gemeenschap hebben in beginsel besloten eenzelf de bedrag te verstrekken en andere landen, zoals Canada, Australië en de Scandinavische staten, zullen naar verwachting in de rest voor over de vergadering is verder ver nomen dat de deelnemers in hun eindrapport de aanbeveling doen dat de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Kurt Waldheim, in februari een ministerconferentie bij eenroept voor de officiële stichting van het fonds. Op die conferentie zouden dan ook de bijdragen van de verschillende landen bekendgemaakt kunnen worden en zou een commis sie in het leven kunnen worden ge roepen die een datum moet vaststel- Moorden, ontelbare gijzelingen en harde straatgevechten (met de al lernieuwste machinegeweren en ra ketten) woeden nu al vele maanden in de Libanese hoofdstad Beiroet, eens het zeer welvarende centrum van een schijnbaar evenwichtig .land, gesierd met romantische bij namen als "het Zwitserland van 't Midden-Oosten", "de Azuren kust van de Levant" e.d. Maar de bur geroorlog, die in achttien maanden tijd al tienduizend levens zou heb ben gekost, en die met zo'n verbit tering wordt gevoerd dat zelfs am bulances van beide zijden onder schot worden genomen, heeft van grote delen van de hoofdstad een rokende ruïne gemaakt. Geen won der, dat honderden bedrijven en duizenden zakenlieden zich naar el ders begeven hebben, sommigen naar de Syrische hoofdstad Damas cus, de meesten echter naar Athe ne, dat op grote schaal profiteert van de ellende in Beiroet. Talrijk zijn de pogingen geweest een wa penstilstand te bereiken en volgens recente berichten ziet het er naar uit, dat er, voor de zoveelste maal, een akkoord is bereikt dat de bur- gerstrijd eindelijk schijnt te zullen beëindigen, al is er geen reden om te vroeg te juichen. Hoe is het nu mogelijk, dat een samenleving als de Libanese, die een reputatie ge noot van verdraagzaamheid tussen godsdienstige groepen als de christe lijke Maronieten enerzijds en de -mohammedanen (Soenieten en Sji ieten) anderzijds, zo in vuur en vlam is komen te staan en dat nog wel tegen de zin van "de zwijgende meerderheid", zoals bleek uit een recente massa-betoging voor herstel van de onderlinge vrede, van zowel christenen als moslims? Want het is wel in hoge mate tragisch, dat christenen en mohammedanen tien tallen jaren nauw hebben samenge werkt om hun land eerst van de Turkse overheersing en later van het Franse kolonialisme te bevrij den en thans als vijanden tegenover elkaar staan. Nu zijn spanningen tussen deze godsdienstige groeperin gen niet nieuw. Zo stuurde de Ame rikaanse president Eisenhower in juli 1958 op verzoek van zijn Liba nese collega Chamoen tienduizend mariniers voor herstel van de orde en behoud van 's lands onafhanke lijkheid. Dat evenwicht, al heeft 't dan ook aanleiding gegeven tot de mythe van de Libanese tolerantie, is dus in feite altijd al wankel ge weest. En dat niet alleen omdat de godsdienstige scheiding goeddeels parallel loopt met de sociale ver schillen "rijke" christenen en "arme" moslims, overigens met vele uitzonderingen, maar ook omdat de getalsverhouding tussen de bevol kingsgroepen in de loop der jaren gewijzigd is tengevolge van het snel ler groeien van het mohammedaan se volksdeel. Krachtens een overeen komst uit 1943 gebaseerd op een volkstelling van 1932! worden ka merzetels en openbare ambten ver deeld in de verhouding van 6 voor de christenen en 5 voor de moham medanen, terwijl de functie van staatshoofd automatisch toevalt aan een Maroniet, die van premier aan een (mohammedaanse) Soenniet en die van kamervoorzitter aan een (eveneens mohammedaanse) Sjiiet. Deze en dergelijke regelingen heb ben steeds meer kwaad bloed gezet bij de moslims, die, op basis van een nieuwe volkstelling, nu wel eens wij ziging wensen van de verouderde verdeelsleutel. Een bijkomende factor is het bin nenstromen van zo'n 300.000 Pales tijnse vluchtelingen geweest, en dat op een totaal van drie miljoen in woners. De christelijke Phalanx- partij (een ongelukkige naam voor een formatie die niets met fascisme uitstaande heeft) zou hen het liefst uit het land verdrijven of op zijn minst streng regeringstoezicht op deze oncontroleerbare gemeenschap willen oefenen. Maar van ingrij pen door het kleine leger van 18.000 man is geen sprake, in de eerste plaats omdat de Palestijnen zeer modern bewapend zijn, en verder omdat de meeste officieren tot de christenen behoren en de (moham medaanse) premier Karami niet wenst, dat het leger, bij zijn be moeiingen voor herstel van de orde, een van de strijdende partijen zou bevoordelen. De enige mogelijkheid bij deze passiviteit van het militai re instrument is dus gelegen in on derhandelingen, die echter door kruist worden door de uiteenlopen de bedoelingen van diverse Arabi sche staten, wier vertegenwoordigers in Libanon zoals een Duitse Jour nalist het uitdrukte bereid zijn hun onderlinge conflicten uit te vechten tot de laatste Libanees. Maar de felle, "anti-zionistische" Arabische nationalisten zijn het op één punt wel met elkaar eens: Li banon betrekken in het gemeen schappelijk front tegen Israël. En te dezer zake zou vooral de Libische leider Gaddafi zich al maanden sterk doen gelden en met alle moge lijke financiële en militaire midde len (dankzij de overvloedige olie winsten van zijn land) de op macht beluste moslims steunen, die de ge mengde staat Libanon tot een basis voor aanvallen op de zuidelijke buurman willen maken en de front lijnen van Israël op een gevaarlij ke wijze willen verlengen. En dan is er, volgens de Londense "Times", nog een andere invloed werkzaam. die van de communisten, die erin geslaagd zouden zijn een front van linkse en Arabisch-natlonalistische krachten in Libanon te vormen, sa men met de Palestijnen. Moskou, dat met nauw verholen woede heeft moeten aanzien hoe Egypte steeds meer in Amerikaans vaarwater is terecht gekomen, heeft zich gehaast zijn invloed te versterken in twee landen aan Israëls noordelijke gren zen: Syrië en Libanon. De vooruit zichten voor de christelijke groep in Libanon zijn dan ook allerminst gunstig, nu dit volksdeel te maken heeft met een gemeenschappelijk front van linkse krachten en Ara bisch nationalisme, politiek, mili tair en financieel ondersteund door het Kremlin en Libië. De vraag rijst of het niet verstandig zou zijn beide partijen geografisch van el kaar te scheiden. Nu is dat voor 't gebied buiten de hoofdstad nogal, eenvoudig, omdat de diverse bevol kingsgroepen daar al in bepaalde streken samenwonen. Maar voor de hoofdstad Beiroet is dat onuitvoer baar: daar woont en werkt de helft van de totale bevolking. Bovendien vrezen de Maronieten, dat een apart gebied door de gehele Arabi sche wereld als een christelijk get to zou worden beschouwd eq behan deld, afgezien nog van het feit dat daarmee Libanons klassieke rol van verbindende natie tussen het Wes ten en het Midden-Oosten defini tief vernietigd zou worden. De enige mogelijkheid voor een redelijk voort bestaan van Libanon is dan ook ge legen in een krachtig herstel van de onderlinge inschikkelijkheid, hoe moeilijk dat doel na de recente ex cessen ook te bereiken moet zijn. En daarmee zou ook de toekomst van Israël in hoge mate zijn ge diend. RL len voor het begin van de werk zaamheden van het fonds. Zoals de zaken er nu voorstaan zal het fonds zijn eigen beleid kunnen bepalen en zal het werken via instellingen als de Voedsel- en Landbouw-Organi- satie (FAO) van de Verenigde Na ties, de Afrikaanse Ontwikkelings bank en de Aziatische Ontwikke lingsbank. Het aantrekkelijke van het IFAD voor de olieproduktielanden is, dat zij veel meer een vinger in de pap krijgen dan zij nu hebben in orga nisaties als de Wereldbank. Vermoe delijk zal het beheer van het fonds in handen worden gelegd van een bestuur dat gelijkelijk wordt samen gesteld uit vertegenwoordigers van de traditionele donorlanden, de olie landen en de landen in de derde Wereld die uit het fonds hulp ont vangen. Mexicaanse boer wacht op zijn "beloofde land" MEXICO-CITY (Beuter) Eind vo- rijre week vlogen de kogels ln het rond op de „El ChaparaU"-ranch in de Noordmexicaanse bondsstaat So- nora. Een politie eenheid nam een aantal haveloze campesinos, arme boeren, onder vuur omdat zt) wei gerden de ranch te verlaten. Resul taat: acht doden en dertien gewon- den. President Luis Echeverria gaf op dracht tot een diepgaand onderzoek en de gouverneur van Sonora, Ar mando Briebrich, zag zich gedwoftgen af te treden. De sinds 1928 zonder officiële tegen stand regerende PRI, de institutio nele revolutie-partij, beroemt zich er op de eerste radicale landbouwher vorming op het Amerikaanse conti nent te hebben verwezenlijkt. Overal in het land stuit men op de ruïnes van de grote herenhuizen die door de campesinos na het uitbreken van de revolutie in 1910 geplunderd en in brand zijn gestoken. De Mexicaanse wet staat slechts landbouwcoöperaties en individueel grondbezit tot 100 hectaren geïrri- geerd gebied toe. De werkelijkheid ziet er zo als gewoonlijk anders uit. Het ministerie van Landbouwhervor ming heeft een speciale afdeling op gericht voor de bestrijding van „het geheime grootgrondbezit". De groot grondbezitters delen het land op pa pier eenvoudigweg op onder him kin deren en familieleden. „El Chaparall" bijvoorbeeld, al acht generaties lang in handen van dezelfde familie, staat op naam van de negenjarige Eric Martin Dengel. Bij een gevecht tussen boeren zonder land en gewapende grootgrondbezit ters in het oosten 'van Mexico zijn trouwens weer vijf boeren om het le ven gekomen. De Mexicaanse pers die dit gisteren meldde, liet weten dat het gevecht uitbrak in Tlapacoyan, een stad op ruim 200 km van de hoofdstad, toen minstens 100 grootgrondbezitters en hun aanhang de boeren van een stuk grond poogden te verjagen, dat zij een maand geleden in bezit hadden genomen. De grootgrondbezitters en hun aanhangers waren met pistolen en machinepistolen gewapend.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9