'Gepensioneerde wordt niet meer voor 'vol' aangezien' wmm Etna Breda wil gieterij sluiten 'Volksverzekering is niet nodig' Buitenom Binnendoor Staatssecretaris Mertens (Sociale Zaken): Laagste in prijs misleidende heivering Grote order verwacht voor de scheepsbouw Eigenaardig om niet aan eenDAF te denken! Dus'tis eigenaardig om geen proefrit te maken. De Zeeuw wil niet in DAC ZATERDAG 1 NOVEMBER AMSTERDAM (AN'P) Een gepensioneerde wordt nog al te vaak niet meer voor ,,vol" aangezien. Staatssecretaris Mertens (Sociale Zaken) heeft dit vanochtend gezegd in een inleiding voor een CD A-studiedag over het welzijnsbe leid voor ouderen in het RAI-congrescentrum in Amster dam. Wat de overheid ook doet voor het welzijn van de bejaarden (het is van groot belang, dat iedereen, oud en jong. ook in kerk, vereniging en par tij, daadwerkelijk laat blijken dat be jaarden er inderdaad bij horen, al dus de bewindsman van Sociale Za ken Nog al te vaak wordt zijn inzi'ens een maximum leeftijdsgrens gesteld bij lidmaatschappen voor verenigin gen of het zitting nemen in bestu ren. En ook, aldus Mertens, wordt maar al te vaak bij de activiteiten geen rekening gehouden met bejaar de deelnemers. Werken is tegenwoordig voor bejaar den „gelukkig" financieel in de regel niet noodzakelijk. „Maar", al dus de staatssecretaris, „daar is ook een schaduwzijde aan verbonden, nl. dat bejaarden daardoor eerder buiten de maatschappij worden geplaats". „Bovendien", zo voegde hij hieraan toe, „is er een grote kans dat men al uitgeschakeld is, voordat men de pensioengerechtigde le'eftijd bereikt". De bewindsman doelde hiermee op de problematiek rond oudere werk nemers, die hun werk niet meer aan kunnen en vroegtijdig via bedrijfs regelingen, werkloosheidsvoorzienin ger en de Wet op d'e Arbeidsonge schiktheidsverzekering afvloeien. „De ouderen zijn financieel in betere om standigheden dan vroeger, maar toch vaak maatschappelijk uitgescha keld", vatte de staatssecretaris sa- Reclame-commissie IS De heer C. van 't Riet uit Aarlanderveen heeft m et een -paar familieleden een boerenkaas van maar liefst 150 kilo gemaakt. Voor de mammoetkaas, die door dit jongetje helemaal niet te tillen is. zijn 35 bussen melk (1400 liter) gebruikt. Volgens kaaskenners is een exemplaar van 20 kilo al groot te noemen. ADVERTENTIE GRONINGEN (ANP) Begin volgende week zal vermoedelijk be kend worden gemaakt dat er een grote buitenlandse order voor de Nederlandse scheepsbouwindustrie is verkregen. De order zal verkregen zijn met steun van de overheid. Dit werd gistermiddag in Haren (Gr) bekend gemaakt door de heer J. A. M. Molkenboer, directeur-ge neraal voor de industrie van het ministerie van Economische Zaken. De heer Molkenboer sprak op een bijeenkomst ter gelegenheid van 't 75-jarig bestaan van de scheeps- bouwvereniging Hoogezand. De directeur-geenraal kondigde verder aan dat in ieder geval nog dit jaar door de regering beleids maatregelen bekend zullen worden gemaakt voor de scheepsbouwindus trie. Zij zullen erop gericht zijn "dat de scheepsbouw niet alleen door de huidige moeilijke tijd heen komt, maar vooral ook daarna vol doende concurrentiekracht zal heb ben". Over de aard van deze maatrege len wilde de heer Molkenboer niet veel loslaten. Hij wees er wel op dat er in de scheepsbouw geherstructu reerd zal moeten worden. "Er zullen grotere eenheden moeten komen en we zullen eventueel groepen bij el kaar moeten voegen. Ook hierbij zullen injecties door de overheid worden gegeven. Dit is geen toezeg ging. Het moet gewoon". Uit de woorden van de directeur- generaal viel op te maken en na af loop van zijn toespraak bevestigde hij dat ook, dat de regering verder zal proberen de Nederlandse scheepsbouw te helpen met het ver krijgen van opdrachten uit het bui tenland voor de bouw van schepen. De regering zal er daarbij naar streven het de Nederlandse scheeps bouwers mogelijk te maken de voor dergelijke opdrachten noodzakelijke financiële transacties aan te gaan. NAM ontkent f auto-inzittenden brand glas inbraak U wilt veiligheid. In deze tijd hoort een auto allereerst veilig te zijn. U wilt zuinigheid. Economisch in energieverbruik en onderhoud. U wilt comfort Makkelijk te besturen en aangenaam om in te rijden. Behoorlijk wat ruimte. Terecht verwacht u heel wat van uw auto. Er is een D AF dealer bij u in de buurt. aantijgingen ROTTERDAM (ANP) De Ne derlandse Aardoliemaatschappy (NAM), een gezamenlijke onderne ming van Shell en Esso, heeft gis termiddag verklaard dat zij alle ge gevens "zonder enige uitzondering of voorbehoud" over de aardgas vondst bij Ameland heeft verstrekt aan de Nederlandse overheid (Rijks- geologische dienst). De NAM wijst nadrukkelijk elke insinuatie van de hand dat zij onvolledig zou zijn ge weest in haar informatieverstrek king. De verklaring van de NAM is een reactie op de uitspraak van het twee dekamerlid Wierenga (PvdA), dat Shell meent te weten dat de hoe veelheid winbaar aardgas bij Ame land zo'n 1000 miljard kubieke me ter bedraagt. De NAM zegt dat het op zijn allergunstigst gaat om 55 tot 60 miljard kubieke meter. "Omdat de heer Wierenga in ge breke blijft zijn beweringen ten aan zien van de omvang van het gasvoor- komen met feiten te staven, ziet de NAM uiteraard geen aanleiding hier op verder in te gaan", aldus de ver klaring. onSlfED rechtsbijstand storm ffilOï wettelijke aansprakelijkheid voor ziektekosten otrt zéker te zijnl vraag Inlichtingen aan uw assurantieman of eventueel aan QEI33EE] ut711 n.v. verzekeringsmaatschappij \s-Brav9ndi|hwal 68 r'dam-3 tel. 010-306844^ BENNENKOM (SP) De Groep- De Zeeuw is niet van plan zich op te heffen ten gunste van het De mocratisch Actie Centrum (DAC), een voornamelijk uit D'66 voortgeko men partij, De voormalige voorzitter De Zeeuw van de KVP: „Men maakt een ver gissing te denken dat vele kleine par tijtjes samen een grote partij maken. Daar komt bij dat het partijtjes zijn die niet bij elkaar horen". ,",We zijn nog ver verwijderd van een programma, we zijn nog bezig ant woord te geven op politieke vraagstuk ken. Pas als dat is gebeurd, als er een politieke visie is, kan je zeggen of je bij elkaar past", aldus de uit de KVP getreden De Zeeuw. Het DAC wil volgend voorjaar een nieuwe partij, de Vrijzinnige Demo craten, oprichten. Aan onder meer DS'70, D'66 en de Groep-De Zeeuw wilde men dan vragen zich op te hef fen. Eerder al wees De Zeeuw een verzoek af om in het bestuur van het DAC zitting te nemen. DEN HAAG (ANP) De sie tot handhaving van de Nederland se code voor het reclamewezen heeft in een openbare aanbeveling adverteerders verboden om hun prij zen in vergelijking met de concurren tie het laagst of hun artikelen het goedkoopst te nemen. Men mag ook niet zeggen, dat men het "minst duur" is. De reden van dit verbod is, dat het in praktisch alle geval len fysiek onmogelijk zal zijn voor de adverteerder om na te gaan, of zijn bewering juist is. Een derge lijke bewering is volgens de com missie daarom vrijwel altijd mislei dend. De codecommissie verbiedt voorts de firma Verkade om nog langer in haar advertenties te beweren, dat haar Fa.vsnoep "gebitveilig" is. De ze bewering kan niet worden bewe zen en mag daarom niet worden gebruikt. UTRECHT (ANP) De directie van Etna in Breda heeft de vakbon den gisterochtend meegedeeld, dat ze heeft besloten om de ijzergiete rij waar 250 van de 800 man perso neel werken, te sluiten. De bonden gaan hiermee niet akkoord en ze hebben zelfs met acties' gedreigd als Etna de plannen doorzet. Volgens de heer L. Alders, dis trie ts- bestuurde van de Industriebond NKV is de directie allerlei toezeggingen niet nagekomen. Zes weken geleden heeft ze nog verklaard, dat geruch ten over de sluiting van de gieterij "nergens op gebaseerd" waren. Nu stelt de directie, dat het be sluit is genomen in overleg met de NEHEM, de Nederlandse Herstruk- tureringsmaatschappij. De NEHEM zou hebben geadviseerd, een kandi daat te zoeken die de produktie wil overnemen. Die kandidaat is inder daad gevonden, Asselbergs in Ber gen op Zoom, maar dat betekent vol gens de heer Alders alleen dat de pro duktie naar Bergen op Zoom wordt verplaatst en dat Asselbergs hooguit twintig mensen - de specialisten - van Etna overneemt. De drie Industriebonden en de Unie BLHP hebben het directiebesluit af gewezen omdat de directie op 9 sep tember van dit jaar heeft beloofd, dat zij geen maatregelen zou nemen die vooruitlopen op een rapport van de NEHEM. Nu blijkt er volgens de heer Alders helemaal geen rap port te zijn. Er is alleen mondeling contact geweest. "Natte vingerwerk", aldus de heer Alders. Bovdndien is er bij Interna tio Mul ler, het concern waartoe Etna be hoort, nog een onderzoek aan de gang. De bonden vinden het onjuist nu al maatregelen te nemen voordat de resultaten van dat onderzoek be kend zijn. Een ander bezwaar van' .de vakorganisaties is, dat binnen Internatio Muller gietwerk wordt uit besteed aan derden in plaats van aan Etna. Andere grieven: er is geen vervangende werkgelegenheid aange boden en de bonden zijn - tegen de bestaande regels - pas geïnformeerd op het moment dat het besluit al was gevallen. 'Ze hebben acties aan gekondigd voor het geval de plan nen toch worden uitgevoerd. De di rectie gaat zich nu volgens Alders beraden op het afwijzende standpunt van de bonden. ADVERTENTIE Te verkrijgen door: overmaking op giro 56631 mossel versteege_ Den Haag Off. DAF-dealer voor Leiden e.o. Van Ulden Auto's B.V. SHOWROOM en AFD. VERKOOP: GARAGE VLIETWIJK GERARD DOUPLANTSOEN 22 Geurtsen (VVD) over ziektekosten: BOOT WILLEM DE ZWIJGERLAAN 39, ALPHEN AAN DEN RIJN TELEFOON 01720—75441* Ingang showroom Wielewaalstraat. ROTTERDAM (ANP) Er is geen enkel duidelijk motief voor het in voeren van een volksverzekering voor ziektekosten. Reeds nu kan worden aangenomen dat de Nederlandse be volking voor meer dan 90 procent op een of andere manier tegen dit soort kosten is verzekerd. Als men al iets wil doen, is het invoeren van een verzekeringsplicht voldoende om een 100 procent dekking te krijgen. Daar voor is het niet nodig een volksver zekering op stapel te zetten. Dit stelde gisteren de heer A. Geurts'en, voorzitter van het Konink lijk Verbond van Ondernemers en lid voor de VVD van de Tweede Ka- mei\ op het congres van de Ne derlandse Vereniging van Aussrantie- adviseurs, dat in Rotterdam is ge houden. Volgens hem zal invoering van de volksverzekering tegen ziektekosten in de seGtor van de assurantie-ad viseurs zeker 1500 mensen hun in komsten kosten, of zij nu werk nemer zijn of zelfstandige. Hij be rekende dit aantal uit de gegevens dat in het pakket van de assuran tie-adviseurs (tussenpersonen tussen verzekeringsmaatschappij en cliënt) 18 procent bestaat uit medische ver zekeringen, die ongeveer 1/3 deel van de provisie-omzet uitmaken, terwijl er ruim 5000 mensen in deze bran che werkzaam zijn. Volgens de heer Geurtsen kan ie dereen zich tegen ziektekosten ver zekeren, via het ziekenfonds dan wel zijn werkgever, bijvoorbeeld de over heid dan wel particulier. „Een volks verzekering zou alleen zin hebben, als die zou eliden tot kostenbeheer sing en daardoor lagere premies", stelde hij. „De praktijk leert echter dai iedere volksverzekering geleid heeft toteen scherpe kostenstijging. Wij moeten in dit verband de les van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten ter harte ne men, alvorens aan een nieuw avon tuur te beginnen". Oud (1) Wat moet je eigenlijk aan met zo'n term "oud"? Franco is oud en ziek. Hij is 82 en hij wil maar niet dood. Dat wekt irritatie bij vele belanghebbenden. De man houdt zich alshetware niet aan de regels. In Spanje doen momenteel veel grapjes steels de ronde. Premier Navarro wil Franco met zijn ver jaardag een baby schildpad aanbieden. "Doe dat nou maar niet", zegt de bejaarde caudillo, "ik raak aan zo'n beest gehecht en als hij dan eindelijk komt te overlijden, mis ik hem zo". Oud (2) Oud (3) Volgens de maatstaven van onze samenleving is een man als dr. Anton Constandse oud. Hij is 75 jaar, maar hij heeft een sprankelende geest en een werk zaamheid die de meesten onzer zelfs in het vroege voorjaar niet gegeven is- Zijn produktie is fa belachtig en bijna is op hem van toepassing te brengen het gezeg de dat altijd al Willem Bilderdijk gold, namelijk dat hij een sneller schrijft dan God kan lezen. (In de jaren zestig heb ik in een ra dioprogramma met praatjes en plaatjes me eens verstout bij de aankondiging van een plaat van Oscar Peterson te zeggen dat hij sneller kon spelen dan God kon luisteren, maar dat heeft me toen heel wat last bezorgd. Dat is maar tien jaar geleden: we leven snel). Behalve zijn lange Journalis tieke en gelijk doorwrochte pa gina's in "Vrij Nederland" of "Nieuwe Linie" levert Constandse in hoog tempo boeken af. Deze week zijn dat "Geen morgen rood, beeld en balans van onze eeuw" (bij Meulenhoff in Am sterdam voor f24.50) en "De Ja ren der verleugening" (bij Con tact in Amsterdam voor f 26,50) over de ontwikkelingen na 1945. Het woord "verleugening" kom ik bij Van Dale niet tegen. Ka- rel Roskam spreekt in een recen sie in de Nieuwe Linie over ccn verrijking door Constandse van de Nederlandse taalschat, maar het zou natuurlijk ook best eens een germanisme kunnen zijn (Hdu. Verleugnung. verlooche ning, verzaking), Jargon van de Duitse anarchistische denkers, die Constandse zijn leven lang ■druk bestudeerd heeft. Zijn taalgebruik is knisterend; zijn bondige definities van aller lei politieke kretologie op het provocerende af. Een citaat: "de be driegelijkheid van de westerse terminologie blijkt hieruit dat 't woord vrede overwinning bete kent; vrijheid particuliere exploi tatie, democratie kapitalisme of zelfs semi-feodalisme en dicta tuur, gelijkheid klassenverschil len en kolonisatie". Constandse uit zich soms in "De jaren der verleugening" op een nogal eenzijdige wijze. Hij schrijft in een hoofdstuk over de Russische politiek: "in 1968 ont stond in Moskou een paniek om Tsjechoslowakije, met een voor de Sowjet-Unie zelf zeer schade lijke interventie van de landen van het Pact van Warschau". Dat is wel wat al te gemakke lijk en vergoeilijkend gesteld. "Paniek" heeft te maken met on bekookt, emotioneel optreden, het volgen van reflexen. In werkelijk heid ging het hier om een actie die nauwgezet, met het draai boek in de hand, was voorbe reid. Zoiets "paniek" noemen is hetzelfde als „moord met voor bedachte rade" als „noodweer" te betitelen. Maar in het algemeen is Con- standses analyse van de politieke ontwikkelingen in de wereld na de Tweede Wereldoorlog een pit tig en origineel stuk werk. Het is het verhaal van een man die in een lang leven heel wat illusies verloor, de "verleugening" van idealen ten behoeve van machts wellust en eigenbaat bij de poten taten van alle windhoeken consta teert. Zowel bij de politici in Was hington die ter meerdere glorie van het militair-economisch com plex een bloedige oorlog in Zuid- oost-Azië koesterden, als bij de machtshebbers in Moskou die de principes van Marx verleugen- den en elkaar vonden in een staatsbourgeoisie ten eigen nutte. Hij schetst een wereld, waar van het steeds toenemende geweld het belangrijkste kenmerk was. Een sombere wereld, maar er blijft voor Constandse nog iets van een vleugje hoop, "in het licht van de eeuwigheid", name lijk "dat met een bepaald patroon der samenleving nog niet de mens heid en haar vermogen tot rede lijkheid en zedelijkheid te gronde gaat". Deze overtuiging, zo ver onderstelt Constandse, kon het verzet levend houden tegen de verschijnselen der ontaarding. Is dat denken van een bejaarde, uit gebluste man? En zo niet, mag ik dan mijn eerste vraag verha len, "wat mo»t je eigenlijk met zo'n term, oud? Historisch Dinsdagavond en -nacht ben ik getuige van, deels medespe ler bij een "historische gebeurte nis". Dat is op zich weer zo'n voorbeeld van een woordcombina tie, waaraan de inflatie stevig heeft geknaagd. Dus misschien was het alleen maar een gebeur tenis; het slot van het debat in de Eerste Kamer over de rijkswet, die de banden met Suriname moet slaken en de nachtelijke receptie die de senaat hierna de partici panten van deze en gene zijde van het grote water, aanbiedt. De heer Den Uyl, doodmoe, ein delijk een whisky in de hand maar nog altijd verwoed scheidsrech terend tussen Mungra, de felle Hindoestaanse arts aan de ene kant en Fred Derby, de slagvaar dige Creoolse vertegenwoordiger aan de andere. Wat valt daarbij op? Bijvoorbeeld dat de Surinaamse politici hun speciale vermogen tot drama niet op een laag pitje zet ten. zodra de deuren van de ver gaderzaal zich achter hen sluiten en zij zich verder onbespied wa nen. Nederlandse politici willen in zo'n geval best eens schouder- kloppend en Jan-piet-en-klazend de opposanten met een glaasje of een hapje te hulp komen. En ze willen het best eens over heel andere dingen hebben dan over de politiek. Dat geldt zeker niet voor de Surinaamse parlementariërs bij hun drankje rond middernacht. De discussies worden voortgezet. Jullie moeten nu met elkaar de zaak opbouwen, elkaar niet bedu velen. daar komt het vaderlijk woord van Den Uyl op neer. Beide heren aan de flanken van de premier lijken niet geneigd om zo snel hun plaatsje in dat har moniemodel te zoeken. "Mungra. jij bent toch dokter, niet. Zou je hem nou niet helpen als dat nodig was?", dringt de minis ter-president aan. Derby zelf laat dan niet od zich wachten- "dan zou ik best wat pillen uit zijn tas krijgen, als-ie voorbij kwam." Mungra knikt. Daagt daar een vleugje morgenrood naar een veel-rassig land. arm maar harmonieus de handen ineen ge slagen? Dat lijkt zo. maar is het natuurlijk niet. Pillen geven vergt geen lichamelijk contact, de eigen bijdrage aan het herstel van de patiënt is tot een minimum be perkt; een injectienaald kan uit glijden, een verband kan afzak ken, concentratie op dat lichaam van de ander is noodzaak, bitter misschien, maar noodzaakBij het toedienen van pillen houdt de verantwoordelijkheid snel op; het moeten de goede zijn en in de juiste dosering. Welnu, over pillen geven en ne men spraken beide Surinaams* heren. Niet over het koeltebren- gend compres. Nog minder over le ven brengende of behoudende mond-op-mondbeademing. Den Uyl nipt nadenkend aan zijn glaasje: het smeltproces van de ijsblokjes blijkt al in volle gang. Het Huwelijk Het wordt steeds belangrijker, dat huwelijk. Een Rotterdamse sociaal psycholoog, drs. Veenho- ven, heeft dat uit de doeken ge daan op een zogenaamde sociolo gische marktdag. Wie het lenige proza van menig gamma-we tenschapper als solist kent, moet zich maar eventjes voorstellen hoe dat geklonken heeft op een marktdag, waar ze waarschijn lijk allemaal door elkaar hebben gepraat. Maar dit terzijde. Vol gens Veenhoven komt dat stij gend belang van hét huwelijk omdat de kwaliteit van de huwe lijksrelatie hoe langer hoe meer benalend wordt voor de kwaliteit van het gehele bestaan. De dorpsgemeenschap, de grote fa milie (met alle neefjes, nichtjes, oudtantes en behuwdbroeders) zijn vervangen door het gezin. De vrijgezellen schieten over, hebben het psychisch gauwer aan de stok en gaan ook. eerder dood dan gehuwde iemanden. Het hu welijk dus uit louter lijfsbehoud Niet formeel met het boterbrief je en trouwen is houwen. Inte gendeel, concubinaten nemen toe huwelijksrelaties worden pro blematischer. er wordt steeds meer opnieuw getrouwd en zegt Veenhoven - waarschijnlijk zal het normaal worden dat echte lieden een vriend, respectievelijk een vriendin hebben. Veenhoven maakt de vergelij king met het padvindersmes. Net als bij het huwelijk zit daar van alles aan, maar niks doet het ge weldig goed. De kurketrekker laat het afweten als de kurk te brok kelig is, de vijl veroorzaakt voor namelijk schaafwonden, de schroevedraaier zit los. Ze zet matig thee, hij is een ma tig min naar. zij is een matig gastvrouw, nil is een matig huisvader. Wat zat er al zomeer aan een pad vindersmes? Han Mulder Mossel Versteege demonstratie L.P. f7,90 Een instructieve plaat en bovendien een goede aanvulling voor uw discotheek waar Brian Sharp Riha orgel en Kawai piano speelt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7