'Doedelzak moet meer de straat op' Tentoonstelling over Boccaccio 'Behoud het tropisch Regenwoud' Leidse Wee Kiltie Pipe Band wil hoe dan ook doorgaan ZATERDAG 1 NOVEMBER SQEEQB Lezers schrijven (sokken). Een bonte verzameling, die veel geld kost. Fred: „Je pro beert ervoor te sparen. Maar als Je het geld voor een bepaald ding bij elkaar hebt. dan blijkt de prijs alweer gestegen te zijn. En dan spaar je weer een tijdje door. En tegen de tijd dat je denkt: nou kan het, is de prys alweer gestegen." De inflatie teistert het Britse rijk dat is duidelijk in he vige mate. De Wee Kiltie Pipe Band dreigt daar een beetje de dupe van te worden. En Fred en Bert zijn daar niet blij mee. "Het be langrijkste", zegt Fred, "is dat als er een paar mensen mee ophou den, we niet graag zouden zien dat het dan helemaal is afgelopen. We willen de doedelzak meer en meer in de straten zien. We willen de muziek hier in Nederland en hier in Leiden continueren. Daar zijn natuurlijk leden voor nodig. En helaas dat is altijd een beetje een banaal argument ook geld." De nu vijftien man sterke band exerceert intussen gestaag voort. Deze zomer hopen de leden een cursus te kunnen gaan volgen in Schotland bij de Scottish Pipe Band Association. Indirect ontvan gen ze daar al instructie van via een boekje van deze organisatie dat wordt aangeduid met „Tutor" (leermeester). In dat boekje staat ongeveer alles over de doedelzak. Fred, ter illustratie: „Je hebt ver schillende soorten rieten. Wy spre ken van harde en zachte rieten. Bij een zacht riet is een klein windstootje voldoende. Maar wij hebben besloten om met een hard riet te spelen. Dan krijg je na melijk een voller geluid", etliagt Helaas kan hy het niet demon streren. Zijn doedelzak is defect. Toch is e*n blik op het instru ment voldoende om je in gedach ten te verplaatsen naar zijn ge schiedenis. Frontlinies in de oor logen met de Engelsen. Macabere muziek als ouverture van bloedige strijd. Nu zijn er nog slechts de (militaire) „bagpipe" bands. Af en toe fungeert een .piper" in vol ornaat als straatmuzikant. In die hoedanigheid is hij een oneigen lijke figuur temidden van 't niet te evenaren Schotse landschap. Maar een doedelzak is nu eenmaal een merkwaardig instrument. „Ik weet niet precies hoe ik het moet zeg gen", zegt Fred. „Maar als alles goed loopt en je blaast, dan heb je het gevoel dat je in een ma chine zit. Het is heel vreemd. En moeilijk te omschrijven". HÉÉÉRUJK ZITTENDE BANKSTELLEN EN "LEEFKUILEN" Heffing Rijnland Het ingezonden stuk van de heer Wiekhart. dat u op 21 oktober jl. pu bliceerde, geeft blijk van enige mis verstanden over de evenals elders in den lande ook door Rijnland opge legde verontreinigingsheffing. Die heffing vloeit namelijk niet voort uit een initiatief van dit hoog heemraadschap of van andere wa terschappen, maar uit een landelij ke wet: de Wet Verontreiniging Op pervlaktewateren (W.V.O.), die wordt toegepast in provinciale uitvoe ringsverordeningen. De waterschap pen ressorteren nl. onder de provin- Ook die toepassing van de W.V.O. door de provincies (in Rijnlands ge val door Noord-Holland en Zuid-Hol land) wordt weer landelijk gecoördi neerd. In hun "waterkwaliteitsver ordeningen" houden de provincies zich aan de beleidsadviezen van de door de minister van Verkeer en Wa terstaat ingestelde Coördinatie Com missie Uitvoering Wet Verontreini ging Oppervlaktewateren (CUWVO). Deze CUWVO is overigens aan één der bezwaren van de inzender tegemoet gekomen door te adviseren om volgend jaar de berekenings norm van de verontreinigingsheffing voor woningen van 31!- inwonerequi valenten terug te brengen naar 3 i. e. Gezinnen betalen dan nog maar driemaal zoveel als een alleenwonen de. Ook de vergelijking van de heer Wiekhart tussen twee samenwonen de alleenstaanden en een bejaard echtpaar berust op een misverstand. Wanneer er sprake is van een volle dige woning gaat het erom. of men alleen woont of met meerderen. Zowel in het door de inzender ge noemde geval van de samenwonen de alleenstaanden als van het be jaarde echtpaar moet derhalve de hoofdbewoner voor de volledige hef fing worden aangeslagen. Voorlichtingsfunctionaris R>in- land, Breestraat 59, Leiden. Reclame NZH In de bussen van de NZH hangt slechts hier en daar een keurig, klein reklamebiljetje. Boven de bagagerek ken, oP de schotten bij de in- en uit gangen, tegen het dak, zou veel meer reklame te maken zijn. Het zou een massa geld opbrengen. Of heeft het zakenleven geen belangstelling? In Den Haag en andere steden wel! Het is maar een ideetje om het openbaar vervoer uit de rode cijfers te helpen. J. Kosman, Joh. de Wittstraat 26. Leiden, Mevrouw L. G. DE GRAAF Aktie Wereld Natuur Fonds in Leidse regio Door Wim Wirz LEIDEN Een indringend geluid vult de kamer. W&t ijl misschien, maar zeer scherp. Prachtige visioenen lijken het geluid te gaan omlijsten. Maar de werkelijkheid keert terug. "Kijk", zegt Fred van der Laan. "Als je nou van C naar D gaat, dan kun je dit doen. Maar je kunt ook dit doen. En dat valt niet mee, die grace-notes. Dat is wel het moeilijkste van het blazen". Geheimtaal op de zolderkamer van Fred van der Laan, die sa men met Bert Pijnacker uit de doeken doet wat het allemaal in houdt. Hun doedlzakband en de dingen die ze ermee doen. Fred houdt. Hun doedelzakband en de hand, het "speelgedeelte" van de doedelzak. Een soort houten fluit met een rietje, waarop je zeer re delijk tonen kunt voortbrengen. Zonder "bag" (zak) en zonder "drones" (pijpen). "Maar het is wel wat iel nu", zegt Fred. "Het klinkt anders natuurlijk veel vol ler." De Leidse Wee Kiltie Pipe Band (met de wat zelfonderschattende betekenis van: „Kleine Kiltjes Doedelzakband) bestaat nu neg geen twee jaar. Het geheel kwam van de grond in Den Haag, waar de oprichting ontsproot aan een forse verzameling Schotse artike len: doedelzakken, kilts, glengar ry's (petten) en meer van dit soort materialen waarvoor de Schotten vroeger zeer eigen na men wisten te bedenken. Verzamelaar Johan van Ommen Kloeke speelde al doedelzak toen hij de kleuterkleding nog maar net was ontgroeid. Spontaan stelde hij zijn museumpje beschikbaar om het samen met zo'n acht man nuttig te gebruiken. De band oefende toen in een weinig riante behuizing in Den Haag. Nu ge beurt dat by de firma Krantz aan de Langegracht. waar de "pipers" en drummers gratis over een ruim te kunnen beschikken. Maar ze zoeken verder. "Want", zegt Fred, "je kunt er eigenlijk niet zo goed exerceren. Je moet er te veel bochten maken. Als we ergens een beetje groot terrein kunnen krygen, maar dan wel een terrein dat niet zomaar voor iedereen toegankelijk de Langegracht. Voorop loopt de "drum-major"rechtsvoor is, dan kunnen we beter uit de voeten. En dan kunnen we ons wat meer gaan toeleggen op het exer- De Wee Kiltie Pipe Band treedt Intussen overal in den lande op. «Onlangs nog voor bedlegerige be jaarden, en in het verleden in op tochten (de Leidse taptoe) en tal van andersoortige evenementen, waarbij disciplinair gerichte tonen onontbeerlijk zijn. "Maar dan spe len we alleen Schotse muziek", zegt Fred. "Want we willen het hele maal oorspronkelijk houden. Er zijn doedelzakbands in Nederland (tien in totaal, red.) die ook carnavals muziek spelen. Van: dat we toffe jongens zijn en zo. Geen gehoor. Maar het kan natuurlijk wel. In principe kun je alles op een doe delzak spelen. Maar wij doen dat niet. We zijn onlangs nog ge vraagd door het Leidse City Cen trum om te spelen bij de intocht van Sint Nicolaas. En toen werd er gezegd dat het wel op prijs zou worden gesteld als we ook wat Sint Nicolaas-liedjes zouden spe len. Maar we hebben dat afgewe zen. We spelen overigens wel hoor. Maar alleen Schotse muziek." De doedelzak, waarmee Schot land zich al eeuwen verbonden weet, is een merkwaardig instru ment. Niet alleen zit het gecom pliceerd in elkaar, maar het heeft ook een bonte historie. Je komt de doedelzak tegen op schilderijen van Breughel en andere zestiende - eeuwse schilders. Maar ook in Spanje en zelfs in het verre oosten heeft het instrument geen onbe kende klank. "Je kunt zeggen dat het een instrument is dat over de hele wereld bekend is", zegt Bert. Het is trouwens ook een duur instrument. "En nu moeilijk te krijgen", vervolgt Bert. "Dat is wel een aardig verhaal. Meneer Amin van Oeganda leverde altijd het hout dat gebruikt wordt voor de drones. Speciaal blackwood. was dat. Maar nu doet hij dat niet meer. En als je nu in Schotland of Engeland een doedelzak wilt ko pen, dan is de levertijd twee jaar. De hele wereld zit te schreeuwen om doedelzakkenhout." Plaids Behalve de doedelzak en de base drum, de tenor-drums en de snaar drums zyn er nog de uniformen. Eveneens een dure liefhebberij. Maar wel een kleurrijke. Zo zijn er de bekende plaids, die over de schouder worden gedragen en waarvan 133 verschillende soorten zijn terug te vinden in het wereld beroemde boekje van Robert Bain's "Clains and tartans of Scotland". Daarnaast zijn er de kilts, de "sporrans" (geldbuidels), de "spats" (witte beenkappen) en "hosetops" LEIDEN Tot en met 22 november is de Leidse regio het centrum van de actie "Behoud het tropisch Re genwoud" die door het Wereld Na tuur Fonds (WNF) in samenwerking met AV-Boek in de Pieterskerk - Choorsteeg wordt gehouden. In deze boekhandel worden in die tijd aller hande artikelen van het -WNF ver- kocht, kunnen mensen zich opge ven als lief en is er een constante ex positie van boeken over flora en fauna. Een zeer groot deel van het boekenbestand van de winkel is aan gepast en het is meer dan verba zingwekkend hoeveel werken er over de natuur zijn verschenen. "Behoud het regenwoud" is een actie die over de gehele wereld wordt gehouden, tussen september van dit jaar en september van het volgend Jaar. Het geld dat men byeen krijgt (men hoopt op ruim ander half miljoen maar gezien vorige ac ties is de stellige verwachting dat het aantal guldens er ver boven zal uitstijgen) wordt bestemd voor het voorkomen van verdere voortgaande kapping van tropische regenwouden. Er zullen vanuit Nederland drie projecten worden begeleid: één in Indonesië, één in Surname en één in Ruanda Urundi in Afrika. Men pro beert de regeringen van deze landen te motiveren de ontbossing van be paalde streken tegen te gaan. Ver der zullen er de nodige onderzoekin gen worden verricht. Men hoopt in deze zaak op de hulp van Prins Bern- hard. die mondiaal voorzitter van het WNF is en wiens autoriteit en overtuigingskracht op dit gebied van grote indruk kunnen zijn. Deze drie projecten zijn gekozen, omdat er vanuit Nederland bepaal de relaties met de drie landen be staan. Voor Suriname en Indonesië zijn die relaties natuurlijk overdui delijk. In Ruanda Urundi heeft het WNF een paar jaar terug een on derzoek verricht naar de leefgewoon tes van de berggorilla. Voorzitter van de afdeling Leiden van het WNF, de bioloog Van den Berge: "Men weet eigenlijk niet goed wat een oerwoud is. Het is nog steeds nauwelijks bekend dat oerwouden op rotsgronden staan. De bodem is erg arm aan mineralen. Wanneer je zo'n woud gaat exploiteren, en tegen woordig gaat dat ontzettend snel, dan wordt zo'n gebied een woestijn. De Sahel is daar een heel goed voor beeld van. Er komt opeens minder regenval en er is sprake van een plot selinge klimaatsverandering. Dat is ook geconstateerd in bepaalde ge bieden van Bangladesj. Zo'n veran dering kan plaatsvinden in acht maanden tijd. Op die manier breng je natuurlijk ook grote schade toe aan de dierenwereld". Naast de hierboven genoemde ac tiviteiten is er nog meer te doen in de periode van de actie. Zo is er op 11, 12 en 19 november een programma georganiseerd voor de schooljeugd in De Burcht. Daar kunnen de scholieren dan kijken naar twee films en meewerken aan een project. Aan veel scholen is hier voor een uitnodiging gestuurd. Op 21 november (om half vier) komt Albert Mol naar Leiden met dia's over o.m. Kenia, Mexico en Zuid-Amerika. Hij zal naar aanlei ding van zijn reizen naar deze stre ken een lezing houden. Kaarten voor deze middag zijn bij AV-Boek ver krijgbaar. Ze zijn gratis. Op 22 november is er de grote straatcollecte, waaraan zeer waar schijnlijk door drie Leidse muziek korpsen zal worden deelgenomen. Iedereen die een bijdrage geeft, krijgt dan een bon. waarop een bouwplaat van het tropisch regen woud kan worden verkregen. Deze bouwplaat is speciaal voor de Leids» actie ontworpen. Collectanten kunnen zich nog op geven bij AV-Boek. Er is ook een gironummer: 444661, t.n.v. het WNF, Zeist onder vermel ding van Tropisch Regenwoud. PAUL WOLFSWINKEL Mevrouw G. Vis-Hommes, echtgenote van de Leidse burgemeester, verrichtte gistermiddag de ope ning van de tentoonstelling, die verbonden is aan de actie Behoud het tropisch regenwoud". *ProJ. dr. I. Hijmans-Tromp (links) bekijkt de tentoonstelling in het Academisch Historisch Museum. Humanistdichter en prozaschrijver stierf vijfhonderd jaar geleden LEIDEN Vijfhonderd jaar ge leden stierf de in 1313 geboren Ita liaanse humanist, dichter en proza schrijver Giovanni Boccaccio die vooral grote bekendheid heeft ver worven door zijn 'Decamerone'. De vakgroep 'Italiaanse Taal- en Let terkunde' van de Leidse Universiteit en inzonderheid prof. dr. I. Hijmans Tromp, hoogleraar in de Italiaanse Taal- en Letterkunde hebben ge meend, dat dit overlijden van de in veler ogen illustere schrijver niet ongemerkt voorbij moest gaan. Men heeft contact gezocht met de Uni versiteitsbibliotheek: met drs. R. E. O. Ekkart, conservator van het Acade misch Historisch Museum en met vele bibliotheken, instellingn en per sonen. Zij bleken gaarne bereid voor deze uitzonderlijke herdenkingsten toonstelling uiterst kostbare en unie ke handschriften en gedrukte wer ken in bruikleen af te staan. Zo is er op de tentoonstelling een eerste druk en belangrijkste verta ling door Coornhert van de 'Deca merone' te zien, die werd betrokken van de 'British Library'. De tentoon stelling, die officiéél heet "Boccaccio in Nederland", is te bezichtigen van 3 tot 22 november a.s. in het Aca demisch Historisch Museum aan het Rapenburg 73. De tentoonstelling is dagelyks geopend van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Ook 's avonds kan men de tentoonstelling bezichtigen en wel op maandag, dinsdag en donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. De organisatoren van de tentoon stelling staat voor ogen, dat niet slechts handschriftdeskundigen de tentoonstelling zullen bezoeken, maar dat ook mensen met een algemeen gerichte interesse de weg naar het Academisch Historisch Museum we ten te vinden. Men kan zich dan ook overtuigen van het feit, dat Giovan ni Boccaccio niet slechts een schij- ver was van, volgens velen, beden kelijke literatuur Zo is het bekend, dat monniken vaak hele passages uit zijn 'immorele' geschriften in hun preken verwerkten. Daarnaast werd in vroeger tijden de 'Decamerone' ook gezien als stichtelijke lectuur. Een belangwekkend werk vormt wel de Franse vertaling van de 'Decame rone' die in bruikleen aan de organi satoren is afgestaan door de Ko ninklijke Bibliotheek in 's Graven- hage. Voorts zijn volgens mevrouw prof. dr. I. Hijmans- Tromp, die met veel enthousiasme kan vertellen over de verschillende stadia - waarin de 'Decamerone' heeft verkeerd, van belang de Franse vertalingen van de "De claris muilieribas' en de "De ca- sibus virorum illustrium'. In de 'De casibus virorum illustrium' staat een unieke tekening van Petrarca in gesprek met Giovanni Boccaccio. De catalogus, die is verschenen ter begeleiding van de tentoonstelling is zeer overzichtelijk uitgevoerd en heeft op de voorpagina de afbeelding van het hierboven genoemde gesprek tussen Petrarca en Boccaccio, dat terug te vinden is in een hand schrift in Leiden. Hoewel als oor- spronkelyk uitgangspunt gold, dat de tentoonstelling gebaseerd zou zijn op een volledige inventarisatie van wer ken van Boccaccio, die in hét bezit waren van de diverse Nederlandse bibliotheken, heeft men toch ge meend omwille van het totale over zicht, ook manuscripten uit het bui tenland binnen de tentoonstelling on der te moeten brengen. Het resul taat is een zeer tot de verbeelding sprekende tentoonstelling, die werke lijk een bezoekje verdiend. Daartoe wordt vanaf vandaag alle gelegen heid geboden. A. C. KOEKEBAKKER JR.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3