Te weinig waardering voor wild Gehakt mei soja goedkoper Vrouwen telefoon populair Emancipatie-onderzoek Euthanasie hij baby's Met wa! meer zorg over te houden T( ws Nederlandse vrouw koopt voor 4 miljard aan kleding SATERDAG 1 NOVEMBER EXTRA PAOINA 19 Restaurateur en wïldkenner Jaap Klosse met chefkok Gerard Jongerius: culinair deltadammetje" tegen smaakvervlakking op werpen". Een van hun specialiteiten: een schotel waarin verschillende wildsoorten naast elkaar te proeven zijn. af vertellen. „Op het gebied van wild hebben wy in Nederland eigenlijk al les", zegt hij. Maar aan wild wordt minimale aandacht besteed, zowel in de hogere hotelopleiding als in de vakliteratuur", zo meent hy. Volgens de directeur van ,.De Echo put", één van de twintig leden van de Alliance Gastronomique Neerlan- daise, een, keten van restaurants die een culinaire traditie willen opbou wen, is wild erg gevoelig voor de zorg die er aan wordt besteed. Wild staat namelijk mijlenver af van het lapje vlees dat de moderne slaohbveeiwdlu- strie voorschotelt. Een van de groot ste misverstanden, vindt hij de alom gehanteerde stelregel dat ieder stuk wildbraad tevoren in de marinade zou moeten. Marinade is van oorsprong een ver- duu'rzamingsprocedéi een methode om vlees door de inwerking van zu ren, kruiden en wijn wat langer goed te houden. Het vlees wordt er welis waar wat zachter van, maar het ka rakter wordt tegelijkertijd ook aan- Wild kan wel een aantal dagen worden bewaard in een zogenaamde droge marinade van groenten en tuinkruiden, maar dat is iets heel anders. DROOG Wild is droog en het stinkt, ook dat is een vrijwel onuitroeibaar vooroor deel dat Jaap Klosse droevig kan stemmen. Dat wild droog ter tafel komt is vaak het gevolg van het niet toe passen van een gesplitste bereidings wijze voor de malse en de wat peziger gedeelten van een stuk wild. Dat wild zou stinken heeft volgens hem uitsluitend te maken met de legende dat het vlees, zoals dat heet eerst adelijk zou moeten worden. Wild heeft, net als alle vleessoorten een aantal rypingsdagen nodig Maar het moet daarbij goed schoon zijn. En men moet het zeker niet laten rijpen met alle ingewanden er in. In de Franse keuken wordt trouwens ne'r- gens gerept over „adelijk" maken van wild. Intussen heeft het imago van wild uit een heel andere hoek er nog een deuk bij gekregen, door het verhaal dat de .reebout' in menig Nederlands restaurant niets meer met wild te maken heeft, maar een kunstig ge camoufleerd en op smaak gebracht geitje zou zijn. Wildexpert Klosse sluit niet uit dat zo iets wel eens voorkomt, maar hij gelooft niet dat er op grote schaal geknoeid wordt. Als geitevlees geserveerd wordt „op de manier van reerug" en het staat ook zo op de kaart is er in feite geen sprake van vervalsing omdat de term op de manier van" wel vaker wordt gebruikt om de gasten van een restaurant wat gemakke lijker wegwijs te maken in het cu linaire doolhof van de kok. Reebout wordt door de vakman „rosé" gebraden en is dan als zoda nig onmiddellijk te herkennen. Maar als het vlees helemaal in de saus gaar gesudderd is dan wordt herken ning moeilijker. „Er zijn mensen in ons vak die er van uitgaan dat de Nederlander het wild alleen maar volkomen gaar ge sudderd op zijn bord wil krijgen. En dan kan de stap „ze proeven het toch niet" wel eens gemakkelijk wor den gemaakt aldus de directeur van het restaurant „De Echoput". Volgens hem kunnen de Neder landse restaurateurs gerust een gro ter beroep doen op de smaak en de kritische instelling van het publiek. Maar de bistrots hebben niet voor niets zo'n succes. Wij hoeven van Nederland niet in één klap 'n Frank rijk te maken", aldus Jaap Klosse, maar ik zou zo graag een eind wil len maken aan de smaakvervlakking want van de kreet „Ze proeven het toch nietword ik doodziek. AMSTERDAM De luister- en informatietelefoondienst voor vrou wen in Amsterdam bestaat deze maand twee jaar. Volgens vrijwillig sters van de „Stichting Vrouwen bel len Vrouwen" wordt het Amsterdam se nummer 020-250150 de laatste maanden steeds vaker gebeld door vrouwen die met iemand over rela tieproblemen, echtscheiding, een zaamheid of sexualiteit willen praten. De Amsterdamse vrouwentele foon" blijkt in zon grote behoefte te voorzien dat dit voorjaar een soort gelijke telefonische hulpdienst in Leeuwarden werd opgericht. Boven dien bestaan er plannen om binnen kort in Rotterdam met een „vrou wentelefoon" te beginnen, terwijl er op het ogenblik in Amsterdam naar een mogelijkheid wordt gezocht om het nummer 250150 dat nu nog al leen 's morgens en 's avonds van 9 tot 12 uur bereikbaar is ook 's mid dags in werking te stellen. AMSTERDAM De gemiddel de vouw in Nederland «boven 14 j.) kocht in 1974 voor f 787 aan kle ding. Samen gaven de vrouwen voor hun garderobe in 1974 f 4 miljard uit, ca. 30 procent meer dan in 1971 (f 3 miljard). De toename is slechts voor een beperkt deel het gevolg van prijsstijgingen. De belangrijkste oor zaak van de groei is dat meer laag geprijsde goederen worden gekocht. De prijzen per artikel zijn n.l. sedert 1971 belangrijk minder gestegen dan het prijsindexcijfer. De garderobe van de Nederlandse vrouw is uitge breider en gevarieerder, maar rela tief goedkoper geworden. In 1974 gaf de gemiddelde vrouw f 138 uit voor japonnen, f 98 voor mantels en regenkleding, f 85 voor blouses en rokken, f 75 voor bont en lederen kleding, f 64 voor panta lons en Jeans, f 62 voor pullovers en vesten, f 56 voor broekpakken en deux-pièces, f 56 voor kousen en sok ken, f 37 voor foundations, f 27 voor ondergoed, f 14 voor nachtkleding en f 9 voor badkleding. Aan meter- waar voor zelfgemaakte kleding werd f 55 besteed. APELDOORN Wij Nederlanders loeten eigenlijk veel te weinig van wild en dat nog wel terwijl onze jachtterreinen tot de allermooiste van Westeuropa behoren. Mis schien komt het doordat de jacht in tegenstelling tot de haring vangst een „anoniem gebeuren" is aldus Jaap Klosse, eigenaar van het fameuze bij Apeldoorn gelegen restaurant „De Echoput waar wildspecialiteiten op de kaart de toon aangeven. Mede dankzij de unieke ligging van het restaurant temidden van de bossen lukt het eigenaar Jaap Klosse om de ontwikkeling van het wild op de voet te volgen. Verreweg de meeste mensen eten alleen wild in de donkere dagen rond Kerstmis. Het is een levensgroot misverstand dat Jaap Klosse graag uit de wereld wil helpen. Want maar liefst tien maanden per jaar is er bij de poe lier verse aanvoer van wild omdat er in ons land slechts twee maan den niet gejaagd mag worden. Het seizoen begint in juni met de reebokkenjacht. Eind juli start de jacht op eenden en houtduiven. In augustus begint de afschot van her ten. In september begint de jacht tijd voor patrijs en wild zwijn, half oktober komen de fazanten en hazen. En 'in de eerste maanden van het nieuwe jaar wordt gejaagd op hert en reegeit. Over de bereiding van de meest verrukkelijke wildgerechten kan Klosse meeslepend op het lyrische SAMENSTELLING HENRIETTE V.D. HOEVEN Verkleedpartij of mode? PARIJS Wanneer je deze outfit zou moeten drapen weet waarschijnlijk niemand. Misschien voor een bal masque dan ben je met een turnpakje en een dunne blouse al heel ver. Op de rommelmarkt is dan ook nog wel een oude tropenhelm en wat muskietengaas te vinden. Daarvoor hoef je echt niet naar een zaak die Chloe-kleding verkoopt, zoals tijdens de Parijse modebeurs Pret a Porter" werd gesuggereerd. Het bestuur van de Academische Raad heeft aan staatssecretaris Klein van Onderwijs gevraagd om geld beschikbaar te stellen voor een coördinerend onderzoek naar de ontwikkeling van vrouwen emancipatie in ons land. De Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap verzocht de Academische Raad een paar maanden geleden om de uitvoering van een dergelijk weten schappelijk onderzoek by de overheid te bepleiten. Het bestuur van de raad besloot unaniem om aan dit verzoek gevolg te geven. De commissie medische ethiek van de gezondheidsraad vindt dat passieve euthanasie (het achterwege laten van medische hulp) bij baby's met zwaar geestelijk en/of lichamelijk letsel te rechtvaar digen is als: na de geboorte blykt dat er slechts sprake kan zijn van plant aardig leven, of indien men vlak na de geboorte al weet dat de levenskansen ge ring zijn en met door behandeling het lijden alleen maar ver groot. Wat betreft de actieve euthanasie (het beëindigen van het leven) staat de commissie op het standpunt dat dit, in heel uitzonderlijke gevallen misschien te rechtvaardigen is. Een wetswijziging waarin actieve euthanasie onder bepaalde voorwaarden geoorloofd zou zijn. wordt door de commissie echter afgeraden. „Het stellen van grenzen aan de bescherming van menselijk leven schept een gevaarlijk pre cedent". Doden blijft doden, ook wanneer het een zwaar defect en volstrekt weerloos menselijk wezen betreft". De commissie is bij dit tweede advies aan het ministerie van Volks gezondheid inzake euthanasie met grote voorzichtigheid te werk ge gaan. „De ernst van de afwijking, en de eventuele combinatie met andere afwijkingen zal per individu grote verschillen vertonen. Ieder geval moet dan ook individueel worden beoordeeld". De verantwoordelijkheid van de arts bij passieve euthanasie wordt door de commissie bijzonder benadrukt. „De meeste ouders zullen zijn advies immers volledig opvolgen". „Gooi maar weg, d'r is toch niks meer an", hoor je dikwijls de bezitter van de Aphelandra zeggen. De bloei is dan gedaan en van het zo mooie blad. met die pittige tekening is ook al niet veel schoonheid over. We hebben dan wel een aantal maanden op dubbele wijze kunnen genieten van deze plant die we gerust een dubbel-functie mogen toeschrijven, omdat ook de bloei, die bijna twee maanden heeft geduurd, de plant iets bijzonders geeft. Het is nu met die bloei gedaan en wat overblijft zijn meestal bladeren met bruine randen en het aantal bladeien is ook minder geworden in de afgelopen weken. Er zijn mensen die de Aphelandra tot de ondankbare planten willen rekenen. Maar in de meeste gevallen hebben ze het aan zichzelf te danken want met een beetje verzorging is het toch wel mogelijk ook in de kamer de en dat geven we grif toe wat moeilijke Aphelandra in goede doen te houden. We moeten daarbij even denken aan de afkomst. In subtropisch Amerika groeit deze plant in de warme, vochtige gebieden en we zullen deze Om aan steeds maar stijgende vleesprijzen te ontkomen verkoopt Albert Heijn gehakt dat voor een kwart uit sojakorrels bestaat. De prijs: f2,48 per pond. Dat is 75 cent goedkoper dan dezelfde hoeveelheid normaal halfom gehakt. Dit gehakt met soja mag overi gens geen "gehakt" heten. Albert Heijn heeft het, na uitvoerig over leg met de Keuringsdienst van Wa ren, de naam "Eet" mee gegeven. De Keuringsdienst wilde onder geen voorwaarde dat het gehakt een naam zou krijgen die op een of an dere manier aan vlees herinnert. Vers vlees met sojakorrels is voor Nederland een nieuw produkt. In andere landen (de Verenigde Sta ten, Zweden) wordt het al langer verkocht. In Nederland hebben we al wel diepvriesprodukten zoals kro ketten of hamburgers, die met soja worden gemaakt. In dat geval staat het op de verpakking vermeld. HAMBURGERS Als Nederlanders flink "Eet" wil len eten, gaat Albert Heijn ook so jakorrels toevoegen aan hambur gers, Gelderse schijven en andere van dit soort voorbereide gemalen vleesprodukten. Het enige motief is: de prijs van deze produkten laag houden, zodat het voor klanten aantrekkelijk blijft om ze te kopen. Argumenten van actievoerders, die omstandigheden in de huiskamer toch een beetje moeten nabootsen om de Aphelandra in goede conditie te houden. Warmte dus en een vochtige atmosfeer en dat laatste kunnen we bereiken door de plant in een grote schotel te zetten op een eüanaje De schotel blijft constant met water gevuld. Een paar maal per week de bloemenspuit hanteren en ook nog regelmatig het blad met een (schone) spons afnemen. Nu de bloei afgelopen is snijden we de bloeiwijze af en geven de plant een maand rust. Weinig water dus en beslist geen mest. De standplaats mag dan ook wat koeler zijn. Na de Westerse consumenten minder vlees willen laten eten om de wereldvoed selsituatie te verbeteren, spelen geen rol. PROEVEN Volgens Albert Heijn zijn de so jakorrels in het gehakt niet te proe- Door Pieter de Nies rust de jonge scheuten terugsnoeien tot op drie ogen en eventueel in voedzame grond verplanten. Aan de grond kan het beste wat gedroogde stalmest worden toegevoegd om de Aphelandra weer nieuwe kracht te geven Gelijk weer zorgen voor een warme standplaats in het- licht maar buiten bereik van de zon. Steeds weer wat meer water geven tot het oude „wenspatroon" van de plant is bereikt. Op deze wijze moet het lukken ook in de wintermaan den een frisse plant in de kamer te hebben, die bij een goede verzorging volgend jaar weer in bloei kan komen. ven. We hebben dat nog even nage vraagd bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding en ook daar zegt men: "Mensen die niet weten dat ze gehakt met soja eten, merken er niets van". De voedingswaarde van gehakt met en gehakt zonder soja korrels is gelijk. Het soja-eiwit is iets minder goed verteerbaar, maar dat verschil is te verwaarlozen. In rauw Sojagehakt zit minder vet, maar het is de vraag of dat zo blijft als je het klaar maakt. Volgens het Voedingsbureau neemt gehakt met soja tijdens het braden vet op, ter wijl gewoon halfom gehakt vet kwijt raakt. Het waarschuwt overi gens voor darmklachten: mensen die er gevoelig voor zijn kunnen van soja-eiwit diarree krijgen. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRAAT 1080-112 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19